Peek&Cloppenburg BEHANGSELS VERHOOGD Motorrij tuigenbelastingwet en Verkeersfonds LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Donderdag 8 April 1937 r De financiering der tertiaire wegen RECHTZAKEN 'k Verlustig mij vaak urenlang aan 't nieuwe R&D behang!" Wie is die Heer? BREESTRAAT 78-80 LEIDEN Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging der Motorrijtuigenbelastingwet en der wet van 6 October 1934 tot instelling van een Verkeerslonds, inzonderheid met het oog op het belang der tertiaire wegen wordt het volgende ontleend: De omstandigheid, dat vrijwel algemeen ernstig bezwaar werd gemaakt tegen het voorstel om het aandeel van elk der provin ciën in het ten behoeve van de tertiaire we gen uit te trekken bedrag uitsluitend af hankelijk te stellen van de opbrengst der motorrijtuigen- en rijwielbelastingen in die provincie in het begrootingsjaar. heeft de Regeering aanleiding gegeven, nogmaals ernstig te overwegen op welke wijze aan de geuite bezwaren zou kunnen worden tege moet gekomen. Dit kan geschieden door te bepalen, dat slechts de helft van dat aandeel op deze wijze wordt verdeeld, terwijl de andere helft1 wordt verdeeld in evenredigheid tot de op pervlakte der verschillende provinciën. Inderdaad wordt door de provinciën met de dichtste bevolking, met name Noord-Hol land. Zuid-Holland en Utrecht, naar ver houding van haar oppervlakte, een grooter percentage van de genoemde belastingen opgebracht dan door de overige provinciën. Naarmate het aantal motorrijtuigen in een provincie grooter is. zal van de tertiaire we gen een intensiever gebruik worden ge maakt en zullen derhalve de onderhouds kosten hiervan hooger zijn. Bovendien is in verband met de bodemgesteldheid van ons land de verbetering van de tertiaire wegen juist in de dichtst bewoonde provinciën ver reweg het kostbaarst per K.M. De kosten van verbetering per K.M. tertiairen weg zijn in verband met de grondgesteldheid en an dere omstandigheden voor elke provincie zeer verschillend. De Regeering acht het dan ook juist, dat een en ander tot uiting komt in de uitkee- ringen ten behoeve van de tertiaire wegen door alsnog de helft daarvan te berekenen naar de opbrengst der belastingen. Een nota van wijziging, van het wetsont werp. waarbij het bovenstaande beginsel tot uitdrukking wordt gebracht, is bij deze me morie gevoegd. Naar de meening van vele leden zou de goedkeuring van de Kroon, vermeld in lid 5 van het voorgestelde artikel 34bis, moeten worden aangewend om te komen tot eenigs- zins uniforme regelen, waaraan een weg moet voldoen om op het tertiaire wegenplan te worden geplaatst, waartoe men een cen traal college van advies voor de tertiaire wegen zou willen vormen, bij welk college advies wordt ingewonnen alvorens de Kon. goedkeuring wordt verleend. Zooals reeds werd opgemerkt, zullen de regelen, waaraan een weg moet voldoen om op het tertiaire wegenplan te wforden ge plaatst, voor de verschillende provinciën zeer uiteenloopen en lijkt de beoordeeling daarvan door een centraal college minder aangewezen. De hoofdingenieurs-directeu ren i van den Rijkswaterstaat en de hoofd ingenieurs van den Provincialen Waterstaat mogen niet geacht worden vertrouwd te zijn met toestanden in andere provinciën dan die, waarbij zij werkzaam zijn. Boven dien wordt groote vrijheid aan de provin ciale besturen gelaten en kan de zeggen schap van het Rijk over de tertiaire wegen plannen beperkt blijven, weshalve aan dit college minder behoefte bestaat. Uiteraard zal, voordat een verordening door de Kroon wordt goedgekeurd, door den betrokken hoofdingenieur-directeur van den Rijkswa terstaat advies worden uitgebracht. De Regeering meent, dat. waar geenerlei verband bestaat tusschen de uitkeering aan de verschillende provinciën en den toe stand, waarin de tertiaire wegen zich in die provinciën bevinden, geen reden bestaat om dit verband te leggen tusschen bedoelde uitkeeringen en het bedrag, dat door de provinciën reeds mocht zijn besteed voor BATA CONTRA „DE SCHOEN". De Haagsche Rechtbank heeft heden uit spraak gedaan in de procedure, welke de N.V. Bata-fabrieken te Best had ingesteld tegen den Nederl. Bond van Schoen makers-patroons- en Schoenwlnkeliers- vereenigingen en tegen de heeren Frans Hessels, hoofdredacteur van het vakblad „De Schoen" en J. A. Melhado, redacteur van dat blad. Bata vorderde van gedaag den een schadevergoeding van f. 20.000, wegens verschillende artikelen in „De Schoen", welke zij voor haar beleedigend achtte en door welke zij althans schade had geleden. De rechtbank verklaarde eischeres ln haar primaire vordering i de kwestie der be- leedigingl niet ontvankelijk, doch wees de subsidiaire vordering ten deele toe. Zij ver oordeelde gedaagden om aan eischeres een schadevergoeding van f. 1000 te betalen en legde aan „De Schoen" het verbod op tot het doen schrijven en pubiceeren van ar tikelen als de gewraakte, op straffe van f. 1000 per keer. Voor Bata was als raadsman opgetreden mr. J. van Dijk uit Eindhoven en voor gedaagden mr. W. M. Nathans. onderhoud en verbetering van waterschaps wegen, gemeentewegen, provinciale wegen die niet op de wegenplannen voorkomen en particuliere wegen Niet kan worden inge zien. dat zoodoende, in het stelsel van dit wetsontwerp, de provinciën, die op dit ge bied diligent zijn geweest, minder zouden ontvangen voor de tertiaire wegen dan pro vinciën. die in dit opzicht nog een afwach tende houding aannamen. De ruime mate van vrijheid, welke de Regeering aan de provinciale besturen voor de tertiaire wegen laat, kan niet worden ge geven binnen het raam van de voor de pro vinciale wegenplannen geldende regeling. De vraag, hoe moet worden voorzien in het onderhoud en de verbetering van de op het Rijkswegenplan geplaatste, niet bij het Rijk in beheer zijnde wegen, houdt naar het oordeel van de Regeering geen recht- ■streeksch verband met dit wetsvoorstel. Ook de Regeering is van oordeel, dat deze wegen zoo spoedig mogelijk dor het Rijk moeten worden overgenomen, voor zoover zij daarvoor in aanmerking komen, en zij is voornemens dit zooveel mogelijk te bevor deren. De Mijdrechtsche millioenenzaak. Anderhalf jaar geëischt. Onderzoek naar de handteekening gelast. (Vervolg van gisteren). Na de pauze zette de procureur-generaal ziin requisitoir voort en besprak de boek houding van verd., die naar spr.'s oordeel vol onwaarachtigheden zit. Ook zonder de verklaringen van de des kundigen is het reeds duidelijk, dat de acten niet door mevrouw van Wieringen kunnen zijn geteekend. Spr. is dan ook van meening, dat het vonnis der rechtbank, waarbij verdachte wegens valschheid in geschrifte en gebruik maken van de valsche geschriften meer malen gepleegd, is veroordeeld op juiste gronden is gewezen. Tenslotte komt spr. tot de strafmaat. De feiten zijn hoogst ernstig. Zijn eerste straf heeft verd. blijkbaar niets geleerd. Overi gens wenscht spr. er rekening mede te houden, dat deze zaak zoo nauw verband houdt met de vorige, waarin verd. tot vier jaar werd veroordeeld. Oorspronkelijk zou verd. op 28 Februari van het volgende jaar vrti komen. Hii heeft echter in totaal zeven maanden korting gekregen, w o. vier maan den ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana, zoodat hii 2 Augustus a.s. vrij zou komen. Spr. vordert tenslotte een gevange nisstraf van anderhalf jaar. Pleidooien. Het woord U dan aan de verdediging. Eerst voert mr. ten Bokkel het woord. PI. stelt in zijn pleidooi nadrukkelijk voorop, dat hij vast overtuigd is van verd.'s on schuld. Men fluistert, zoo vervolgt pl.. dat wij de verdediging, groot financieel belang hebben bii den afloop van deze zaak. Deze opmerking wordt aanleiding tot een klein incident, waarbij de verdachte zich hevig opwindt. Spr. is van meening, dat verd. wel dege lijk het volle vertrouwen van mevr. W. ge noot, anders zou hij onmogelijk zooveel bijzonderheden kunnen weten. Verschillende getuigen hebben beweerd, dat verd. nooit bij mevr. van W. kwam. maar men vergeet, dat die verklaringen voor het meerendeel afkomstig zijn va* belanghebbenden. Opnieuw poogt mr. ten Bokkel de echt heid van al die valsche stukken aan tei toonen, waarop de president aan verd. vraagt: „Waaraan had u die 2'/i millioen. verdiend?" Volgens verd. is het niet zooveel, maan hii geeft toe. dat het dicht bii dat bedrag komt wanneer men het arbeidscontract, dei schuldbekentenissen en de rente er bii telt. Pl. eindigt zijn pleidooi met nogmaals met klem als zijn overtuiging te kennen, te geven, dat verd. volkomen onschuldig is, Mr. Venhuizen, hierop het woord voeren de, komt op tegen de opmerking in heb requisitoir, gebaseerd op een verklaring van een getuige, die verteld had, dat mevr. van W. wel degelijk op haar familie gesteld was. In het bijzonder neemt spr. stelling tegen het feit, dat men aaneemt. dat desk. Brunner is uitgegaan van de veronderstel ling. dat mevr. van W. zich aan drankmis bruik schuldig maakte Voorts beroept pl. zich op het rapporb van desk. Brunner, die tot echtheid van da handteekeningen concludeert. De procureur-generaal zag af van repliek. Het hof begaf zich hierop in raad kamer. Te ruim half zeven heropende de president de zitting en deelde mede, dat het Hof had besloten den politie deskundige C. J. van Ledden Hulse bosch een onderzoek te doen instellen naar de wijze waarop de handteekening onder decessie tot stand is gekomen en hoe de koopacte is gekomen in den toestand, waarin zit zich thans bevindt. Op 4 Mei a.s. zal de behandeling worden voortgezet en zal de heer van Ledden Hul sebosch zijn rapport uitbrengen KANTONGERECHT DELFT. Vonnissen, De kantonrechter heeft veroordeeld we gens overtreding van het Melkbesluit: M. v. d. A. te Stompwijk. tot f. 100.— boete, subs. 10 dagen hechtenis: wegens overtre ding Politieverordening te Delft: D. A. te Leiden f. 1— boete, subs. 1 dag hechtenis Wegens overtreding Motor- en Rijwlelwet: A. O. te Hillegom f. 20.— boete subs. 3 da gen hechtenis: H. van G. te Zoeterwoude f. 2 boete subs 1 dag hechtenis: wegens overtreding Regl. Prov. wegen: Th. W. te Stompwijk f.3. subs. 2 dagen hechtenis: overtreding Politieverordening te Zoeter- nieer: J. H. te Zoetermeer f.2, subs 1 dag hechtenis. 9202 9247, - a Sdfe&ra&fifóoH» 'v.'-. -v.'* Correcte: vlotte kleeding trekt altijd ieders aandacht! Het P C-cachet, dat geeft den doorslagGun U zelf het genoegen correct gekleed te gaan. Laat 't aan Uw kleeding niet liggen, een P C-pak is 71. Uw pak! Prettige, zorgvuldige bediening! 17S0 - 2250 - 29,s - 36.- en hooier Hoeveel mooier en rijker, hoeveel zonniger, hoeveel ruimer en lichter ook, zijn Uw kamers, als de wanden bekleed zijn met het prachtige R&D behangsel! R&D brengt ook dit voorjaar een collectie als geen ander: een weelde van vroolijk-lichte en stemmig-donkere behangsels, een ongekende rijkdom van artistieke dessins in verrukkelijke tinten, in degelijke „Fixa-Color" kleuren. Zie nu de R&D stalenboeken! Vraag ze Uw behanger. Vooral het mooiste boek Serie 50 en de boeken 16, 47, 48 en 49, de reclame-series van R&D. Informeer naar den lagen prijs: Uw grootste kamer nu vernieuwd en verfraaid voor een verheugend klein bedrag I FIXA.COLORI Eenigef abri kamt: Bthangtelpapitrfabriek van Rath Doodeheefver N. V., Amsterdam. Toonzalen in 19 sleden des lands. Toonzaal Ie Leiden: Hooigracht 36. Bij vonnis der Airrondisse- ments-Rjechtbaiik te 's-Gra- venlhage van 5 April 1937 is in staat van faillissement ver klaard KLAASJE (zich ook nee- mende CLASINA) OUWEHAND Wed. H. OUWEHAND, wo nende te Katwijk aan Zee, Zuid-straat No. 11, zulks met benoeming van den Edelacht- baren Heer Mr. J. L. L. WERY tot ReöMer-Commissaris en van den ondergeteekende tot curatoir. 9287 Mr. J. SPANJERSBERG, Curator. Leiden, Rapenburg 64. In verband met de verhoogde inkoopsprijzen zijn de prijzen van alle industriekolen, alsmede van de Brech- cokes, met ingang van 6 April j.l. 9307 DE VEREENIGDE KOLENHANDEL. 2—4

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14