Waar de Vrouw belang in stelt Opvoeding voor het leven 78ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 8 April 1937 Vleide Blad No. 23629 HCJS»HOLJX> 1N& Eenvoudige toiletj es charmante details bij VLASVELD Eén zorgvuldig gekozen onderdeel geeft een heel japonnetje zijn cachet Voor handige vingers Van ons, ouders, moet het initiatief uitgaan Uiterst beperkte woonruimte in de groote steden. - Uitgebreide maal tijden geven de huisvrouw veel werk. Slaapkamers kent men niet: leuningstoelen worden omge- tooverd in opvouwbare bedden. Hoewel het Zweedsche volk uiterlijk en Innerlijk, in voorkomen en denkwijze, ta melijk veel overeenkomst met het onze vertoont, wijkt de Zweedsche huishouding toch belangrijk af van het huisvrouwelijk bedrijf in ons goede landje. De huurhuizen van Stockholm, de Zweedsche hoofdstad, zijn meest zes ver diepingen hoog. De lift, die men ln bijna ieder groot huis vinden kan. brengt U naar de gewenschte étage. Iedere verdieping is verdeeld in twee woningen, welke, naar onze begrippen, nogal klein zijn uitgeval len. Men vindt er nJ. niet meer in dan een keuken, twee woonkamers, een bad kamertje en een hal. In de hal, die altijd ruim is, is dan nog een bijkeukentje op genomen. De gastvrijheid wordt ln Zweden zeer hoog gehouden, en de gastvrouw zal haar bezoekster dan ook echt hartelijk en vriendelijk ontvangen. U bent nog niet goed en wel gezeten, of de gastvrouw zet U, naar 's lands wijs, een klein formaat lunch voor, bestaande uit een glas koude punch, een schotel koud vleesch, smakelijk gegarneerd met versche groenten, en daarbij 'n korfje met drie tot vier verschillende soorten brood. Met de dienstmeisjes sukkelen de Zwe den nog veel meer dan wij. Bij den mid denstand ontbreken de gedienstigen geheel en al, slechts in de villa's der zeer bemid delden komt U nog wel een dienstbode tegen. En wanneer een enkele gewone zakenman of beambte zich de weelde van een dienstmeisje veroorloven kan, dan is het toch altijd alleen voca den dag, omdat in de bekrompen woning voor de dienst bode geen kamertje overschiet. Verreweg het grootste gedeelte van den tijd eener Zweedsche huisvrouw wordt in beslag genomen door de zorg voor de maal tijden, want de Zweedsche keuken is uit gebreid en tamelijk ingewikkeld. Voor ontbijt wordt een soort havervlok kenpap opgediend, waarbij gekookte eieren en het onvermijdelijke harde, knappende brood gegeten worden. Men drinkt daarbij melk of koffie. Onze koffiemaaltijd kent men in Zweden niet, maar inplaats daarvan is het mid dagmaal. dat men vrij laat gebruikt, dan ook des te omvangrijker. De Zweed eet graag drie tot vier verschillende gerechten. B.v. een voorgerecht, gebraden lever, een schotel kalfsvleesch en dan nog eierkoeken. Bij de vleeschgerechten neemt hij dan meelballetjes, macaroni of salade, zelden aardappels. Behalve 't steevaste „glaasje", drinkt hij aan den middagdlsch bier, koude punch of koffie. Het avondeten bestaat gewoonlijk uit verschillende koude vleezen met sla, bie ten en augurken. U ziet. de Zweed is 'n vleescheter. Ook gebruikt hij opvallend veel suiker, meel en koffie, en daarentegen zeer w'einlg aard appelen. De Zweedsche stadswoningen zijn zeer modern ingericht. Behalve natuurlijk elec- trlsch licht en kookgas, heeft ook vrijwel iedereen centrale verwarming en telefoon. U zult misschien straks, bij de opsom ming van de woninginrichting, de slaap kamers al gemist hebben, en het is dan een feit, dat de Zweden eenvoudig geen slaapkamers kennen. U ziet in de groote hulskamer verscheidene groote leuning stoelen staan. Tegen den nacht, als de laatste gasten vertrokken zijn, worden de opklapbare stoelen uitgeslagen ende legerstede is in beginsel gereed. Het bedde- goed wordt uit een kist, een alkoof of an dere bergplaats opgedoken, en binnen een paar minuten is de hulskamer in een slaapzaal herschapen I Voor Hollandsche begrippen ietwat zonderling, maar 's lands wijs, 's lands eer. Overigens is het gebruik'Van opvouwbare bedden niet een gevolg van armoede, maar van de zeer beperkte woonruimte. Toch kent men ook op het platteland geen slaapkamers, doch wel werkelijke liedden. En wat voor bedden! In de boe lenwoningen zijn ze aan den wand vast- gebouwd, liefst een beetje dicht bij den ovenkachel, met een indrukwekkend balda kijn overhuifd, en bont beschilderd. Men ziet: van het eene uiterste in het andere! De boerenhuisvrouw moet haar huishou ding drijven in één groote ruimte, die te gelijk de keuken, de woonkamer en de slaapruimte omvat. Dit is al eeuwen zoo, en het zal wel eenige tientallen jaren zoo blijven. Wij gaven U een vluchtig kijkje in een Zweedsche huishouding; een ander maal voeren we U weer over de grenzen voor een kort bezoek aan de huismoeders in andere vreemde landen. De slotsom zal echter altijd wel blijven: Oost West, thuis best! Gedurende het winterseizoen, dat achter ons ligt, hebben we reeds genoeg aardige détails als gespen, ceinturen, clips, dassen enz. enz. kunnen bewonderen. Maar het zal in het komende zomersei zoen niet anders wordende groote belang rijkheid van het détail, dat vaak een heel japonnetje zijn speciaal cachet geeft blijft voortduren. Het viertal gracieuze modellen, dat onze modeteekening deze week laat zien, geeft hier een goed idee van. Steeds is het japon netje zelf eenvoudig, hoewel zeer modieus van lijn: verbreede schouders, smalle buste, rechte rok. Zulke toiletjes, 't zij van zwart satijn of van een soepele effen zomerstof, zijn een ware uitkomst ln onze garderobe, daar ze betrekkelijk onopval lend zijn en dus bij alle mogelijke gelegen heden kunnen worden gedragen. Heel dik wijls kunnen ook de détails, waarop hier de nadruk valt, later door iets nieuws en mis schien nóg aardigers worden vervangen, zoodat men dan als 't ware wéér een nieuw toiletje heeft! U ziet van links naar rechts: een breede ceintuur van borduurwerk, een helkleurige trekslulting b.v. rood of korenblauw op een toiletje van zwart satijn, een enor me fijnbewerkte clip ln rood koper of chroom, die zonvormige plooien van een lijfje bijeenhoudt en tenslotte een zeer origineele rugsluiting, bestaande uit „veters". Dit laatste belangrijke détail biedt het voordeel, dat men kleur en materiaal van het vlechtwerk naar believen kan ver wisselen. Men kiest b.v. rood of groen zijden band op een zwart japonnetje, zilverkoord of bruin fluweel op een rose-beige creatie. U ziet hier dus tal van mogelijkheden op doemen! Ditmaal geven we een origineel schortje vervaardigd uit twee groote vierkante zak doeken! Van een der belde zakdoeken wordt een punt afgeknipt en hiervan vervaardig! men de banden, waarmee de andere punt om den hals wordt bevestigd. De tweede zakdoek wordt in zijn geheel gebruikt, slechts ingehaald aan het lijfje gezet. Hoe zal een nieuwe geest in gezin en school zich kunnen baanbreken? We schreven dit een paar weken ge leden, toen we enkele nieuwe gezichtspun ten op het gebied van opvoeding en onder wijs, die op het oogenblik in ons land be studeerd, uitgewerkt en, in geringe mate, ook toegepast worden, onder de aandacht van onze moeders bachten. Maar hóe juist deze woorden waren, werd ons zelf toch eerst duidelijk na 'n verhelderend gesprek met den heer L. C. T. Bigot te Arnhem, den welbekenden oud-kweekschooldirecteur, die thans, na zijn langdurige, practtsche op voedkundige werkzaamheid, als paedago- gisch publicist met haast ongeëvenaarde belangsteling de opvoedkundige evolutie onzer dagen volgt. Bij hem vonden we de, om het zoo eens uit te drukken, „officieele" erkenning van vele bezwaren en wenschen, die in ons hart leven sinds wij ons reken schap gaven van de leidende gedachten, welke in het algemeen aan de opvoeding van het Nederlandsche kind, voor zoover deze betrekking op het maatschappelijke leven heeft, ten grondBlag liggen. Trouwens niet in ons hart alleen, maar ln dat van vele ouders en opvoeders in ons geiheele land. Men voelt, dat het zoo liever niet lang meer moet gaan. Men wil een nieuwen, irlsschen geest in opvoeding en onderwijs, veel meer werkelijkheidszin, bevordering van het nationale en maatschappelijke saamhoorigheidsgevoel, aanmoediging van het scheppend initiatief en van de daad- en wilskracht, veel meer aandacht voor de krachtige ontwikkeling en sportieve oefe ning van 't lichaam. In één woord: men wil een opleiding, die. zonder op te gaan in een of andere tijdelijke richting of tendenz, zoo zuiver mogelijk ls afgestemd op de eischen van het moderne leven. Maar welke weerstanden zullen moeten worden overwonnen, voordat de hier ge noemde, eenvoudige denkbeelden hun weg vrij zullen vinden? Ook de heer Bigot beseft zeer goed, dat in ons ingewikkelde, door velerlei invloe den geregeerde Nederlandsche onderwljs- apparaat, niet licht een nieuwe geest in gang zal vinden. En zeker niet binnen korten tijd. Er bestaan hier te lande wel eenige scho len. waar niet alleen wordt „geleerd", maar ook opgevoed, waar het schoolleven een omlijnd, georganiseerd geheel vormt, waarin ieder zijn doel en zijn taak kent, evenals dit in het maatschappelijke leven het geval ls, ofalthans behoorde te zijn. Maar 't blijven voorloopig nog enke lingen, die de nieuwe lijnen volgen. Op de volksschool met haar overvolle klassen en lesroosters, is binnen afzienbaren tijd niets te bereiken. Al zijn de onderwijzers van nog zoo goeden wille, al voelen zij voor het nieuwe en betere de eischen, die hun dagelijksche taak in een klas van maximaal 48 kinderen, met 't bijkomende werk, hun stelt, zijn zoo zwaar dat men in het. alge meen, uit dezen hoek moeilijk een krachtig initiatief kan verwachten. De con'clusle ligt voor de hand; zoowel de eerste stoot tot, als de voortgezette, ge stadige arbeid aan de verwezenlijking van de nieuwe idealen in opvoeding en onder wijs, moeten komen van ons ouders. Het uitgangspunt is onze houding, onze arbeid in het gezin. Hier ligt toch nog altijd, ai heeft men het weieens anders voorgesteld, dat zwaartepunt van de op voeding. Als de geest in het gezin goed is, als daar een krachtig, veelzijdig leven, een doelbewuste eensgezindheid heerschen, dan kan zelfs een min of meer averechtsche schoolopleiding niet zoo heel veel beder- van. Maax dan kan het bovendien niet anders, of die geest moet op den duur ook tot de school doordringen. Dan zullen hoe langer hoe meer intelligente, vooruitstre vende en financieel krachtige ouders de handen ineen slaan en zich, zoo noodlg, groote geldelijke offers getroosten om op eigen bijzondere scholen baanbrekend werk te doen. litUJl ZONDAG: Ossestaartsoep, Kalfsbiefstuk, Aardappelcroquetten. Andijvie. Kabinet pudding MAANDAG: Varkenslappen. Savoyekool, Aardappelen, Rabarber met vanillevla. DINSDAG: Vermicelllsoep, Stamppot van raapsteeltjes met rijst. Gebraden saucijsjes. Vruchten. WOENSDAG: Runderrollade, Postelein, Aardappelen. Broodschotel met amandelen DONDERDAGVleesch in schelpen, Brus- selsch lof. Harde eieren. Botersaus. Aard appelen, Rijstkoekjes. VRIJDAG: Gestoofde paling, Kropsla, Aardappelen. Trommelkoek met boter en suiker. ZATERDAG: Bouilli, Witte boonen, To matensaus. Flensjes. RECEPTEN. OSSESTAARTSOEP. Benoodigd: 1 ossestaart, l'/« L. bouillon, (3 ons poulet. l'/t L. water). 1 kleine ui, 60 gr. bloem, 60 gr. boter, soja, Madeira, peper, zout De ui snipperen en in de boter fruiten met de in stukken gesneden gewasschen staart (plm. 20 minuten). De bouillon toe voegen en de staart gaar koken (plm. l'/i uur). Alles zeven en de bouillon binden Totdat eindelijk over de geheele Unie, ook in de volksschool, de nieuwe geest zich baanbreektl Een ander maal zullen we nog terug komen op de richting, waarin de gezins opvoeding in dezen tijd van „Umwertung vleier Werte" zich zal moeten bewegen. R. DE RUYTER-v. d. FEER. VOOR HET MENU AARDAPPELEN direct besteld 8769 OUDE yiUGEL f20' Ttu 7W ooraormoenr 22, IL0OElit* (Ingez. Med.) met de bloem. De stukjes' zacht vleesch van de staart nemen en in de soep doen. Deze op smaak afmaken met soja, madeira, peper en zout. STAMPPOT VAN RAAP STEELTJES MET RIJST. Benoodigd: 10 a 12 bosjes raapstelen, 75 gr. rijst, 1 K.G. aardappelen. 60 gr. boter, wat melk. zout De raapstelen schoonmaken:, snijden en wasschen. Opzetten met het aanhangende water en het zout en half gaar laten koken. De aardappelen er onder leggen, de rijst tüsschen de raapsteeltjes zoodat ze niet vrij ligt en zooveel kookwater toevoegen, dat de aardappelen bijna onderstaan. Plm. 3/4 uur laten koken, dan doorstamoen en stoven met de boter en wat melk. Gehakt, sausijsjes of varkenskarbonaden met goede jus er bij geven. GESTOOFDE PALING. Benoodigd: 3/4 pond dunne paling of aal, 50 gr. boter. 3 schijfjes citroen, beschuit, zout. De gestroopte paling in mooten snijden, schoonmaken, wasschen en inwrijven met zout. Als het zout er ingetrokken is, de stukken paling in een vuurvasten schotel leggen. Zooveel water toevoegen, dat de bodem van den schotel goed bedekt is. De boter in stukjes er over verdeelen. wat ci troensap er over druppelen, een paar fijn gemaakte beschuiten er over strooien. De schotel met een deksel er op, 'It uur laten stoven. Dan de uitgetande schiiffes citroen er op leggen en de schotel nog 10 minuten zonder deksel ln den oven laten staan, zoodat er een korstje op komt. 0e goede sfuunpoon ff vcolae iiaaMeisolgin^^f; papalqe 9264 (Ingez. Med 3 BROODSCHOTEL MET AMANDELEN. Benoodigd: 8 dikke boterhammen, 3 eieren, plm. L. melk, 70 gr. suiker. 50 gr. amandelen, geraspte citroenschil. De korsten van het brood snijden en dit in lange dunne reepen verdeelen. De bodem van 'n vuurvasten schotel hiermee bedek ken De eierdooiers kloppen met de suiker, de warme melk er voorzichtig bij gieten, citroensap toevoegen en het stijfgeklopte eiwit er doorroeren. Een gedeelte van deze saus over de broodreepen schenken als de melk erin getrokken is. weer brood in het schoteltje leggen en zoo doorgaan tot alles verwerkt is. De gepelde, -"halveerde aman delen rechtop ln de bovenste laag brood; steken. Het schoteltje gedurende plm. 1 uur ln een niet te warmen oven zetten, tot het lichtbruin is. De hoeveelheid melk moet men bepalen naar dat 't brood meer of minder droog is. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Boonencroquetten, Prei in een vuur vasten schotel met bruine boter. Aardappe len. Vruchtensia met room. 2. Gekookte eieren met kaassaus en ge bakken brood. Stoofsla. Aardappelen, Boter, Bessensappudding met vanillesaus 3. Linzen met tomatensaus, Aardappelen. Flensjes met gember. 4. Gebakken aardappelen met kaas. Krop sla, Ketelkoek met stroopsaus. RECEPTEN. BOONENCROQUETTEN. Benoodigd: 4 a 5 d.L. gaar gekookte boo nen, 1 ei, oud brood of beschuit. 1 kleine ■ui. zout. soja. frituurvet, paneermeer. De koude boonen zoo droog mogelijk door de zeef wrijven. Deze purée vermengen met eierdooier, gefruite uit. beschuit of brood; en soya Als men een goed samenhangende massa heeft croquetjes vormen. Deze door paneermeel halen, dan door het even los geklopte eiwit en nog eens door paneer meel. De croquetjes in heet frituurvet vlug bruin bakken. Bruine boter er bü geven. Hiervoor een paar lepels boter in de koekepan licht bruin laten worden. Onder goed roeren wat kokend water er bij, schenken. De croquetjes op doen op een schotel, bedekt met een vingerdoekje en een takje peterselie. BESSENSAPPUDDING MET VANILLESAUS. Benoodigd: 3/4 L. bessensap, 'h L. water, 250 gr suiker, 80 gr. aardappelsago. De aardappelsago met een gedeelte van het water glad aanmaken. De rest met de bessensap aan de kook brengen, de suiker toevoegen en de goed omgeroerde sago er roerende ingieten De -uddinv onde- goed roeren door laten voVon a'ac' en doorschijnend Is. Dan wat laten bekoe'en en overdoen in een vlakom. 4 dL. vanille saus er bij geven. Inplaats van bessensap kan men nemen 1/4 L. frambozen. 1/4 L. water en L. bessensap.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13