BINNENLAND Prins en Prinses in het Vaderland teruggekeerd LEIPSCH DAGBLAD, Woensdag 7 April 1937 Derde Blad No. 23628 78sfe Jaargang De Suikerconferentie Overal waar het Prinselijk Paar werd herkend, werden zij hartelijk toegejuicht Instantfne te Taxi-chauffeurs Amsterdam staken. Ontevredenheid over de nieuwe taxi-regeling. 300 a 400 stakers. Een merkwaardige stilte heersehte gistermiddag laat en gisteravond op de standplaatsen van de blokbandtaxi's te Amsterdam. De gewone rijen van stationneerende taxi's, die men dage lijks kan waarnemen bij de stations en op Amsterdam's drukke pleinen, waren verdwenen. Slechts nu en dan reed een enkele wagen aan, om terstond met een ongeduldigen passagier te verdwijnen. De chauffeurs van de grootste Amster- öamsche taxi-ondernemingen hadden grootendeels het werk neergelegd. Er heersehte ontstemming onder de chauf feurs over de nieuwe taxi-taneven. Deze zijn 10 cents hooger dan de vroegere in verband met de stijging der benzineprijzen. De chauffeurs meenden, dat zij hierdoor minder ritten zouden gaan maken. Boven dien was de nieuwe dienstregeling voor hen onvoordeelig, doordat de taxameters blijven werken volgens het oude tarief. De chauf feurs moeten daarom bij het afrekenen een dubbeltje boven den stand van den taxa- meter berekenen, hetgeen hun fooien niet ten goede komt. In verband met een en ander wilen de chauffeurs een verhooging van loon. De besturen der verschillende werkne mersorganisaties hebben geen advies ge geven tot deze staking. Deze is spontaan uitgebroken, toen gistermiddag, op den eersten dag, dat de nieuwe tariefregeling in werking was getreden, de avondploegen op kwamen bij de maatschappijen Entam en Atax, welke resp. 114 en 76 wagens in be drijf hebben Bij de Entam was de staking reeds des middags volledig, bij de Atax zijn eenige chauffeurs nog eenigen tijd aan den arbeid gebleven. De chauffeurs van de andere ondernemingen, zooals de B.W.T. sloten zich gedeeltelijk bij de staking aan. Het aantal stakende chauffeurs be droeg des avonds 300 tot 400. De bij de blokband-combinatie aangesloten coö peratieve ondernemingen A.T.O. en „Ons Belang" zijn in vol bedrijf geble ven. evenals de kleinere particuliere ondernemingen. Ofschoon op zeer kleine schaal, vond het taxiverkeer in de stad zoodoende toch voortgang. in hoeverre het bankwezen de conjunctuur kan beïnvloeden. Bij haar beschouwingen over al deze vragen zal de commissie zich wel van zelf bezig houden met de taak welke daarbij aan de Nederlandsche Bank zal moeten ten deel vallen. De regeering acht het echter door het algemeen belang volstrekt gebo den, dat geen wijzigingen in het statuut dier bank worden gebracht, die aan de onafhankelijkheid van de Nederlandsche Bank zouden tornen. Deze rede van den minister werd beant woord door den voorzitter der commissie, jhr. mr. D. J. de Geer. NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. Staatscommissie voor het Bankwezen. Door den Minister van Financiën geïnstalleerd. De positie der Ned. Bank. In een der zalen van het Departement van Financiën is gistermiddag door den minister van financiën, mr. P. Oud, ge ïnstalleerd de door hem ingestelde staats commissie voor het bankwezen. De minister hield daarbij een rede, waarin hij onder meer in herinnering bracht het overleg yan onze centrale bankinstelling met het particuliere bankwezen, uit welk overleg een samenwerking tusschen deze twee is voortgesproten. Deze samenwerking beoogt allereerst aan de Nederlandsche Bank de gegevens te verschaffen, welke deze behoeft om zich ter zake van de aangegeven ten- denzen van het bankwezen een oordeel te vormen. Zij opent tevens de gelegenheid voor de directie der centrale bank om met de leiders van het particuliere bankwezen overleg te plegen, omtrent de beteekenis en de gevolgen 'van de ontwikkeling van dat bankwezen, zooals deze uit het geheel van ter beschikking van de Nederlandsche Bank gestelde gegevens blijkt of voorzien kan worden. Dit overleg, heeft in de practijk tot het gewenschte resultaat geleid, hetgeen de regeering heeft bevestigd in haar overtui ging, dat aan het invoeren van een recht- streeksch overheidstoezicht geen behoefte bestaat. Hiermede is echter niet- de vraag beant woord aldus de minister of het ge- wenscht moet worden geoordeeld, dat aan de zooeven geschetste werkzaamheid van de Nederlandsche Bank een wettelijke grondslag wordt gegeven. Tot dusver functioneert het bestaande, op vrijwillig heid gebaseerde systeem uitstekend. Ik mocht daarom onlangs in de Tweede Kamer als mijn meening te kennen geven aldus ging minister Oud voort dat, gezien de verhouding tusschen de Neder landsche Bank en, de particuliere banken, vooralsnog van de noodzakelijkheid eener wettelijke regeling niet was gebleken. Ik wil echter allerminst de oogen sluiten voor de mogelijkheid, dat dit straks anders zou kunnen blijken. Het thans bestaande stel sel is ontstaan in een tijd van laagcon junctuur, die uiteraard met zich brengt, dat de particuliere banken in bijzondere mate op samenwerking met de Nederlandsche Bank zijn aangewezen. Komen er weer tijden van hoogconjunctuur, dan zou dit anders kunnen worden, al geloof ik. dat ook dan de particuliere banken er groot be lang bij zullen houden, met de Nederland sche Bank op goeden voet te staan. Wij mogen ons zeker gelukkig prijzen, zoo ging de minister verder, dat de instelling van deze commissie onder zoo rustige om standigheden plaats kan hebben. In het buitenland kwam dit in de laatste jaren wel eens anders voor. De regeering heeft de omschrijving van de opdracht der commissie na zorgvuldige overweging zoo gekozen, dat haar bij het S& daarvan een zoo groot mogelijke wordt gelaten. De mogelijkheid is immers ruet uitgesloten, dat de commissie mede aandacht wil wijden aan de vraag, Het jaarverslag over 1936. Op 7 en 8 Mei wordt te Arnhem de 31e jaarvergadering gehouden van de Neder landsche Reisvereeniging. Blijkens het jaarverslag over 1936. dat thans is verschenen, toont de secretaris, de heer J. G. P. Sabel zich in het algemeen tevreden over de in genoemd jaar behaalde resultaten. Het financiëele resultaat van het verloopen boekjaar is bij uitstek gun stig te noemen; een zeer belangrijk gelde lijk overschot is de middelen der N.R.V. komen versterken, zoodat thans zonder voorbehoud van een krachtigen finan- ciëelen toestand met dankbaarheid kan worden gewaagd. Onder de belangrijkste gebeurtenissen in het leven der Vereeniging, wordt met groote voldoening gewag gemaakt van de opening en in gebruikneming van het nieuwe gebouw voor het Centraal Bureau der Vereeniging in Den Haag en van de opening van een filiaal te Amsterdam. Het aantal afdeelingen onderging geen verandering en bleef 35. Het ledental bedroeg op 1 Januari 1937 50.722. Het aantal in 1936 uitgeschreven reizen was 996 (in 1935 1059), Hiervan gingen niet door 356 (vorig jaar 4361, zoodat in totaal 640 reizen (v. j. 623) zijn doorgegaan. Het aantal deelnemers aan deze reizen was 19.046 (vorig jaar 20.2871. zoodat in 1936 1241 leden minder aan de groepsreizen deelnamen dan in 1935. Het totaal der netto reissommen was in 1936 f. 1.243.195 en in 1935 f. 1.205.199, zoo dat voor een bedrag van f. 37.996 meer ver reisd werd dan in 1935. In het financieel verslag over 1936 con stateert de penningmeester, de heer A. C. Dijkman, dat dit jaar buitengewoon gun stig is gebleken. De gemiddelde reissom is gestegen van gemiddeld f. 65 in 1935 tot f. 69 in 1936. De afdeeling Privé-reizen heeft gedu rende 1936 wederom betere omzetten kun nen boeken. Het aantal reizigers nam met bijna 40 pet. toe. De bruto ontvangsten van deze afdeeling zijn eveneens met meer dan 35 pet. gestegen ten opzichte van het vo rige jaar. Het aantal leden, dat gebruik maakte van de spoorbiljetten-afdeëling onderging een stijging van ruim 20 pet. Van de afdeeling Privé-reiZen werd door meer dan 10.000 leden gebruik gemaakt. Over 1936 boekte de Vereeniging een voordeelig saldo van f. 38.210; 25 pet. van dit saldo werd onder het personeel tot ver deeling gebracht. Het kapitaalsaldo der Vereeniging, dat op 1 Januari 1936 f. 107.522 bedroeg, was op 31 December van dit jaar gestegen tot f. 165.713. De balans per 31 December 1936 sluit in actief en passief met een bedrag van f. 247.575. Naar een aanmaak-beperking? Gisteren heeft in het Burlington House te Londen onder voorzitterschap van Ramsay Mac Donald de tweede plenaire zitting van de suikerconferentie plaats ge vonden. De gedelegeerden gingen voort met den toestand ten aanzien van hun land uiteen te zetten. Dr. Colijn stemde in met de beginselen, zooals deze in de openingsrede uiteengezet zijn. doch verklaarde dat hij zou aarzelen toe te stemmen in een overeenkomst, waarbij de productie van Nederland en Nederlandsch-Indië wordt gestabiliseerd op het huidige peil. Nadat Moritz (Duitschland), te Water (Zuid-Afrika), Baudoin (België) en Masa- rik (Tsjecho-Slowaklje), nog het woord hadden gevoerd, verlieten de gedelegeer den van verscheidene landen de zaal om overleg te plegen, voordat de debatten zou den worden hervat. Later zijn deze be ëindigd. De wil om tot overeenstemming te gera ken brengt ontspanning teweeg, doch een accoord is slechts dan te verwezenlijken, indien de te nemen maatregelen soepel zijn, zooals voor een regeling der land bouwproductie noodig is. Nederland en Tsjecho-Slowakije, die de productie reeds vrijwillig hebben beperkt, zijn van meening, dat bij een eventueele vermindering, hiermede rekening moet worden gehouden. Duitschland voert aan, dat de uitvoer de laatste jaren afneemt en dat een toekomstige reglementeering op meer normale jaren gebaseerd zal moeten zijn. De conferentie heeft een communiqué uitgegeven, waarin om. gezegd wordt, dat de gedelegeerden het er algemeen over eens waren toe te geven, dat een uitweg gevonden kan worden in het aangaan van een algemeene regeling tot herstel van het evenwicht tusschen productie en consump tie. De huidige afwezigheid van evenwicht tusschen vraag en aanbod verkeert in ge vaar nog grooter te worden, tenzij een bil lijke verdeeling, gepaard met de verplich ting tot beperking van productie of uitvoer, tot stand gebracht kan worden. De gedelegeerden brachten eenstemmig de hoop tot uiting, dat een internationaal accoord zal kunnen worden bereikt. De ondercommissie voor statistiek heeft Sachs (Polen) tot voorzitter benoemd en is met haar werkzaamheden begonnen. Minister Colijn, aldus Reuter ten slotte, zal vanavond naar Nederland terügkeeren. Het zal afhangen van de vorderingen der conferentie of en wanneer hij weer naar Londen zal gaan. Intusschen heeft de Iersche Vrijstaat een decreet uitgevaardigd, waarbij van 1 Mei a.s. af voor een jaar alle invoer van suiker wordt stopgezet. Dit verbod beteekent, dat de vier fabrie ken te Carlow. Mallow. Tuam en Thurles thans aan de geheele behoefte van Ierland kunnen voldoen. Van Dordrecht naar Den Haag. NATIONALE VROUWENRAAD. Voortgezette vergadering. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht werd gisteren de 38ste algemeene vergadering van den Nationalen Vrouwenraad voort gezet. Met alg. stemmen werd een voorstel aan genomen van den plaatselijken raad Am sterdam, de Eerste Coöperatieve Ziektever zekering voor Huisvrouwen, de Centrale Vereeniging voor Kinderbewaarplaatsen in Nederland; „De N. V. R. van Nederland vestige de aandacht der regeering op het toenemend geregeld samenbrengen van een zeker aantal kinderen onder den leerplichtigen leeftijd en op de gevaren door onvoldoende regeling en toezicht daaraan verbonden. Bedoeld worden hiermede ongesubsidieerde kleuterscholen, kleuterklasjes, kinderbe waarplaatsen enz." Een voorstel van de Ned. Ver. voor Vrou- wenbelangen en gelijk staatsburgerschap: „De N. V. R. dringe bij de regeering aan op een wettelijke regeling omtrent het toezicht en de controle op de keuze van pleeggezinnen en op de behandeling der pleegkinderen" werd eveneens aangenomen. In de avondvergadering werden verschil lende onderwerpen besproken en enkele verslagen uitgebracht. Waarschijnlijk zal de volgende algemeene vergadering van den Nationalen Vrouwen raad te Haarlem worden gehouden. 1 dus goed Voortreffelijk te verdragen, abso luut onschadelijk en vrij van elke nevenwerking is j (BAYER) E VRy sfilt en voorkomt pijnen 9210 (Ingez. Med.) DE HEER J. IN 'T VELD GEÏNSTALLEERD Als burgemeester van Zaandam. Onder groote belangstelling is gister avond de nieuwe burgemeester van Zaan dam mr. dr. J. in 't Veld, als zoodanig ge- installeerd. Op het perron werd de heer in t Veld verwelkomd door verschillende vereenigin- gen en in optocht ging het naar het ge meentehuis. Nadat de nieuwe burgemeester door den gemeenteraad was verwelkomd en ge ïnstalleerd door het omhangen van den ambtsketen, sprak hij een rede uit, waarin hij allereerst uiting gaf van zijn gevoelens van dank aan H. M. de Koningin, die hem in dit ambt had waardig gekeurd. ULTIMATUM GESTELD TE WAALWIJK. Door het personeel van de stoomschoen- fabriek Pulles, van Gerwen en Co. te Waal wijk is een ultimatum gesteld. Indien niet voor 19 April een overeen komst is bereikt inzake het collectief ar beidscontract, zal tot staking worden over gegaan. De 125 arbeiders zijn allen georganiseerd in den Ri£. en Ohristelijken Bond. BEGRAFENIS J. H. HUMMEL. Onder buitengewoon groote belangstel ling vooral uit Scheepvaartkringen, is gistermiddag op de algemeene begraaf plaats te Den Haag teraardebesteld het stoffelijk overschot van den te Cannes overleden oud-directeur van de Koninklijke Paketvaart-Mij. J. H. Hummel. Behalve vele vertegenwoordigers van het bestuur en personeel van de Kon. Paket vaart-Mij., waren gedelegeerden aanwezig van zustermaatschappijen en andere han delsondernemingen bij welke de heer Hum mel tijdens zijn zeer werkzaam leven een functie heeft bekleed. Ook was op de begraafplaats aanwezig oud-minister dr. F. E. Posthuma. Gedekt met zeer vele kransen en bloem stukken, o.m. van directie, commissarissen en personeel van de K.P.M., van de maat schappij „Nederland", van de N. en Z. Hol- landsche reddingmaatschappij, van de Ne derlandsche Handel-Mij., en van de Ned.- Ind. steenkolenhandel-mij. werd de baar grafwaarts gedragen, waarbij leerlingen van de zeevaartschool als slippendragers fungeerden. Aan de geopende groeve sprak allereerst namens het bestuur van de K.P.M. de heer M. C. Koning, die de verdiensten van den ontslapene voor de K.P.M. en voor de Ne derlandsche zeevaart in het algemeen uit voerig schetste. Namens de directie van de K.P.M. sprak mr. J. D. Brand, waarna nog als oud studiegenoot de heer Graadt van Roggen een woord van afscheid tot den ontslapene richtte. Mr. J. K. Hummel dankte namens familie voor de betoonde belangstelling. de GEEN PASPOORTEN VOOR NEDERLANDERS TIJDENS PARIJSCHE TENTOONSTELLING. In aansluiting op de reeds gedane voor- loopige mededeeling, dat ter gelegenheid van de tentoonstelling 1937 te Parijs, Nederlanders in plaats van een paspoort bij het overschrijden van de Fransche grens ook voorzien mogen zijn van een door de Nederlandsche overheid uitgege ven nationaliteitsbewijs, meldt de K.N.A.C.. dat dit bericht thans officieel door de Fransche regeering is bevestigd. Gedurende de tentoonstelling moeten aileen-reizende touristen dus voorzien zijn van een geldig paspoort, of van een geldig „bewijs van Nederlanderschap". Touristen, die in groeps-verband reizen, kunnen volstaan met een z.g. collectief Was het gisteren tot in den laten namiddag ten eenen male onmogelijk te ontdekken hoe laat en waar het Prinselijk Paar de Nederlandsche grens had overschreden, omdat men het in de residentie zelf niet wist en zij, die het wel wisten, absoluut niets wensch- ten mee te deelen, het vermoeden, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard te gen een uur of zes Dordrecht zouden passeeren, werd in den loop van den dag steeds sterker. Ook aan den Maas oever, in Dordrecht zoowel als in Zwijn drecht bleek dit gerucht reeds te zijn doorgedrongen, want toen we om streeks zes uur van Utrecht in Zwijn- drecht arriveerden, stond het in de straten en vooral bij het pontvcer reeds zwart van de menschen. Ook aan den anderen Maasoever, in Dordrecht, stonden honderden menschen te wachten. Velen stonden er al van 2 uur af en hoewel van de komst van het Prin selijk paar niets positief vast stond, ble ven de menschen geduldig staan wachten. Het geduld werd zwaar op de proef gesteld. Reeds vreesden velen, dat het zoo ver rassend bericht tenslotte toch loos alarm geweest zou zijn, toen de komst van een Rotterdamsche politie-motor met zijspan aan den Zwijndrechtschen kant van de Maas den wachtenden menschen weer nieuwen moed gaf. Zou het dan toch waar zijn? Reikhalzend werd over het zwarte doch kalme water naar den anderen oever gekeken, doch voorloopig was alle moeite vergeefsch. Heel lang duurde die onzeker heid echter niet meer. Want even half 7 reed aan den Dordtschen kant van het veer een grijze Ford langs de file wachtende auto's Achter het stuur zat de secretaris van den Prins, Jhr. Röell, die het Prinse lijk paar tot de Nederlandsche grens was tegemoet gereden en die nu snel vooruit was gegaan om de noodige maatregelen te nemen voor de vlotte overtocht op het pontveer. De havenautoriteiten waren echter tijdig gewaarschuwd. Hun was bericht dat Prinses Juliana en Pruis Bernhard om kwart voor zes de Nederlandsche grens waren gepasseerd en dat de route over Dordrecht naar Den Haag zou loopen. De heer IJzerman, directeur van het gemeentelijk havenbedrijf had toen onmiddellijk nog voor de komst van jhr. Röell de noodige maatregelen genomen en zoo kon de prinselijke auto om precies half zeven ongestoord en zonder eenig oponthoud onder de luide toejuichingen van de samenge stroomde menschenmenigte het veer pont oprijden. Het groene Fordje, een nieuwe V. 8, waarin Prinses Juliana en Prins Bernhard waren gezeten, stond in het midden van het pontveer, voorop stond de Ford van jhr. Röell, terwijl achter de prinselijke auto nog volgde een wagen van de rijksrecher che. Andere auto's werden op het veer niet toegelaten, echter wel een aantal voetgangers, die in deze oogenblikken, ver geleken bij hen, die aan weerszijden van de oevers stonden, wel in een zeer bevoor rechte positie verkeerden. Op het veer on derhield Prins Bernhard, die uit den wa gen was gekomen en er frisch en door de zon bruingebrand uitzag, zich eenige oogenblikken met een der rechercheurs. De overtocht had een vlot verloop. Aan den Zwijndrechtschen oever was er voor de 3 auto's aanvankelijk geen doorkomen aan. Het enthousiast wuivende en juichen de publiek liet voor de auto's bijna geen ruimte over. Langzaam, heel langzaam kwamen de wagens vooruit, waarbij de Rotterdamsche motorpolitie de grootste moeite had ruim baan te maken. Van Zwijndrecht naar Den Haag. Toen men Zwijndrecht eenmaal door was ging het in een snel tempo in de rich ting van Rotterdam: de laatste étappe van de huwelijksreis van onze Prinses en Prins Bernhard. Het grijze Fordje van Prins Bernhard, dat voor de autao waarin het Prinselijk paar was gezeten uitreed, schoot als een paspoort, voorzien van een visum van het Fransche consulaat, terwijl elk dier in groepsverband reizende touristen voorzien moet zijn van onverschillig welk indenti- teitsbewijs, mits voorzien van een foto. De laatstgenoemde categorie van reizi gers dient er echter opmerkzaam op te worden gemaakt, dat de z.g. „carte de legi timation" welk recht geeft op verschillen de reducties en faciliteiten, niet als een voornoemd identiteitsbewijs kan gelden. VERSPREIDE BERICHTEN. pijl uit den boog vooruit. Wij hebben heb den geheelen weg niet meer gezien. Met een flink vaartje ging het den be tonweg af naar Rotterdam. Slechts weini gen herkenden onderweg het Jonge paar in den groenen wagen. Alleen de Rotter damsche motorpolitie gaf aan het geheel een bijzonder karakter. Fietsers en voet gangers, die gepasseerd werden, zagen in den regel te laat. wie hen voorbijreed. Konden ze nog een glimp van Prins Bern hard en Prinses Juliana zien, dan juichten ze het Prinselijk paar hartelijk toe. Halverwegen den weg naar Rotterdam bleef de motorpolitie achter. Toen was er in het geheel niets meer, waardoor de pu blieke opmerkzaamheid werd getroffen. De doorrit door Rotterdam gaf geen en kele vertraging, ofschoon in het geheel geen politiemaatregelen waren getroffen. De verkeersagent, die Prins Bernhard, die even moest stoppen, met een elegant ge baar beduidde, dat hij kon doorrijden, had er geen flauw vermoeden van, wie in den wagen zaten. Zonder zich bijzonder te haasten reed Prins Bernhard de drukke Rotterdamsche binnenstad door: de Maasbruggen over, langs de rivier, zoo naar den Coolsingel en vervolgens naar den grooten verkeers weg van Rotterdam naar Den Haag. Nie mand herkênde de Vorstelijke personen op hun doorrit ook niet in Delft, waar de Prins op een gevaarlijk kruispunt plotse ling moest uitwijken om een niet-verlicht verkeerSpaaltje te mijden. Het gaf even een kleine verkeersopstopping, doch zon der beteekenis. Om half 8 passeerde het gezelschap de Hoornbrug en enkele oogen blikken later was het Prinselijk paar weer op Haagsch grondgebied gearriveerd. Langs den Rijswijkschen weg, Rijswijk- sche Plein en Rijnstraat ging het naar het Bezuidenhout en zoo naar het paleis Huis ten Bosch. Even rustig en kalm als deze huwe lijksreis begonnen was. volkomen vrij van publieke belangstelling, even kalm was het einde: om kwart voor 8 gis teravond reden vele auto's in file op den Bezuidenhoutschen weg, niemand schonk er eenige aandacht aan. Bij het Huls ten Bosch zwenkten drie auto's uit de file het voorplein op. Prinses Juliana en Prins Bernhard waren weer thuis. Voor het Huis ten Bosch, Waar het Prinselijk paar zijn intrek zou nemen wist niemand. Dat het Huis ten Bosch het einddoel van den rit Parijs Den Haag zou zijn leek echter nogal waar schijnlijk. H. M. de Koningin verblijft daar immers reeds geruimen tijd en men meende en terecht, zooals zal blijken dat Prinses Juliana en Prins Bernhard dus naar het Huis ten Bosch zouden rijden. Ook omtrent het uur van aankomst be stond weinig overeenstemming. Wie half zes dacht en dat waren er velen, bleek zich nog deerlijk verrekend te hebben, want het werd kwart voor 8. Een feit is echter, dat er om 3 uur al belangstellenden in de omgeving van het Paleis in het Haagsche Bosch waren, die behalve dat zij van een goede plaats ver zekerd waren, ook het voorrecht hadden de Koningin in een open auto te zien uit rijden. Drie kwartier later kwam Hare Ma jesteit met bloemen terug. Tegen half zes groeide 't aantal nieuws- gleringen aan tot een tweehonderdtal, welk contingent van de aankomst van het Prinselijk paar getuige was. Enkele agenten hielden het publiek ach ter den rijweg onder de boomen om het voorplein vrij te laten. Achter het stand beeld van Frederik Hendrik was op de trap een looper uitgelegd. Twee manschap pen van de militaire politie deden als schildwachten dienst. De aflossing van de wacht, om klokslag zes uur, brak den tijd en ontging niemand. Ook. het stramme heen en weer marcheeren van de wach ten, het ontsteken van de lichten in het paleis, het inhalen van den Koninklijken Standaard, het voorrijden van een brik door een hofkoetsier hadden de algemeene aandacht. Van ongeduld was geen sprake. Het weel was uitstekend, al werd het wat frisch bij het invallen van de duisternis. Precies half 8 herkent iemand van de groep pers- en cameramenschen het. ge luid van een politiefluitje. Zouden zij in aantocht zijn? Een grijze Cabriolet, uit de richting vaii den Bezuidenhoutschen weg komend, stopt voor een zijvleugel. Twee gesloten auto's houden achter deze auto stil. Een chauffeur stapt uit, spreekt even tot een bediende en stapt dan in. Er zit nog iemand in deze auto. die als het Fordje van Prins Bernhard herkend wordt. In jnelïe vaart met verblindende lichten trekt de Ford weg. gevolgd door de beide andere auto's, nagekeken door H. M. de Koningin, die voor een zijraam even zicht baar was. Dat het nu slechts een kwestie van en kele oogenblikken kan zijn voelt iedereen. Eindelijk wordt dan het geduld van de wachtenden beloond. Kwart voor acht zwenkt de groene Ford het voorplein op. Gejuich klinkt uit aller mond, hoeden gaan de lucht in: het Prin selijk paar is aangekomen. Blootshoofd zit Prins Bernhard achter het stuur. Prin ses Juliana zit naast hem. Enkele auto's met bagage volgen. De Prinses springt vlug uit de auto, spoedig gevolgd door Prins Bernhard. De Koningin begroet Haar Dochter en Schoonzoon op de trap. Voor een zijraam wuiven Koningin. Prinses cn Frins nog tot de ui'bundige toeschouwers, die naar voren dringen. Dan trekken de Koningin en het jonge paar zich terug en verspeiden de wachten Te Oosterbeek is op 69-jarigen leeftijd overleden de heer G. M. Busmann, oud directeur van het postkantoor te Rotter-1 zich, innig voldaan het'jonge paar in de dam, iresidentie terug te weten.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9