LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 7 April 1937 PARLEMENTAIR OVERZICHT WEERBERICHT. Binnenland Congres voor Staats- pensionneering. EERSTE KAMER. Buitenland BEURSOVERZICHT MAIKT Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 765. Hedenmiddag 3 uur: 764. BINNENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt. Hoogste stand: 770.5 te Reval. Laagste stand: 749.3 te Blacksod. Verwachting tot den avond van 8 April: Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Nevelig tot half of zwaar be wolkt of betrokken. Waarschiinliik eenlge regen in het Westen, in het Oosten weinig of geen regen. Aanvankelijk weinig ver andering in temperatuur Later iets koeler. BÜITENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt. De depressie in het Westen verplaatste ïich een weinig naar het Oosten, doch neemt niet in diepte toe. Ten Oosten en Zuiden van ons land blijft de luchtdruk stijgen, waardoor in het Westen het lucht drukverval toenam en de wind iets sterker werd. Tevens strekt de Invloed der depressie zich thans meer over het Westen uit en verplaatste het regengebied zich verder naar (het Oosten en bereikt de Oostzijde van Het Kanaal en de Noordzee De depressie ln het Zuidoosten verdwilnt uit het waarnemingsgebied. Over Centraal- Europa vormde zich een verbinding tus- schen het vlakke gebied van hoogen lucht, druk over Zuid-Frankrijk en Spanje. Het weer is overal betrokken en somber, met in het Noorden van ons land en Noord- Dultschland nog mist. In het geheele Westen ls het zeer zacht len ziin de ochtendtemperaturen zes tot acht graden boven normaal. In de Poolzee is het daarentegen zeer koud en aan de Oostzijde van Groenland is de temperatuur nabij minus dertig gra den Celsius. In de bergen blijft het nog koud. Op het Jungfrau.ioch vriest het nog tien graden bii sneeuw en mist In de Alpen reiken de wolken boven de hoogste toppen. Het is te verwachten, dat het weer in onze omgeving nog somber en nevelig blij ven zal. doch dat een opklaring na regen, met een daling van temperatuur, niet lang ftieer uitblijven zal. weersomstandigheden hedenochtend 8 uur. Parijs: Z.W. wind, 13 gr. C., betrokken. Londen: Z.Z.W. wind, 11 gr. C., regen. Berlijn, windstil,. 8 gr C., zw. bewolkt. luchttemperatuur. 9 uur voorm.: 9 gr. C. (48 gT. F.). 12 uur 'smidd.: 10'/: gr C. (51 gr. F.). 3 uur nam.: 11 gr. C. (52 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK 7-EE. Voor Donderdag. ®rm. te 0 u. 32 min.; n.m. te 12 u. 45 min. LICHT OP VOOR FIETSERS cut. Woensdag: 7.13 n.m tot 4.52 v.m. maans- op- en ondergang. 7 April: op: 3 u. 26; onder: 14 u. 11. de scheveningsche visschers en het crisis-haringbesluit. In 1935 had een aantal Scheveningsche visschers een partij haring binnengebracht, dat het in het crisis-haringbesluit vastge stelde kwantum te boven ging en wegens overtreding van dit besluit werd de vangst boven de geoorloofde hoeveelheid verbeurd verklaard en werden de recpectieve reeders door den Haagschen kantonrechter veroor deeld tot boeten van f20 tot f. 200. Daar zij het crisis-haringbesluit als een onbillijke regeling voelden en ook omdat verschillende visschers eigenmachtig hun vangst hadden bepaald, waren de reeders zeven in aantal in hooger beroep ge komen, doch ook de rechtbank sprak een veroordeeling uit. De reeders gaven het niet op en teeken den cassatie aan, met het gevolg, dat de Hooge Raad de zaak naar het Haagsche Gerechtshof terugwees, waarvoor zij heden morgen diende. De reeders waren niet ver schenen. Voor hen trad op mr. De Mos uit Scheveningen. Er werden twee nieuwe getuigen gehoord, die verklaarden, dat de inspectie-ambte naar een zekere toegeeflijkheid in verband met de hoeveelheid gevangen haring had beloofd. De inspecteur, die op het oogen- blik ongesteld is, kon zelf niet worden gehoord. Een en ander kon den procureur-gene raal echter niet bewegen een ander standpunt in te nemen dan de kantonrech ter en hij eischte tegen allen een geldboete van f. 40. sub. 20 dagen hechtenis en ver beurdverklaring van de hoeveelheid haring boven het in het besluit genoemde kwan- turn. Uitspraak 21 April, Openingsrede ven ds. van Krevelen. Heden ls te 's-Gravenhage het vijfde congres van den Bond voor Staatspenslon- neering gehouden. Met het oog op de groote deelneming (verwacht werd een 5000-tal congressisten) werd het congres over twee zalen verdeeld, nl. de groote zaal van den Dierentuin en die van het gebouw voor K. en W. Het eerste congres voor staatspension- neering werd ln 1908 te Amsterdam gehou den, de volgende alle ln Den Haag. resp. in 1912, 1918 en 1929. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling zulks als gevolg van een besluit der alge- meene vergadering te Amsterdam op 2 Juni 1936 om in 1937 een zg. politiek demon stratief congres tc houden, doch deze opzet kon niet worden gehandhaafd door de af wijzende houding van sommige politieke partijen. Daarom werd de richting van een sociaal-economisch congres gekozen. In den Dierentuin waren aanwezig o.m. de Eerste Kamerleden ir. Otten en Vorrink. en de Tweede Kamerleden (behalve de reeds genoemde) mevr. BakkerNort. Lou- wes. Van Houten, Albarda. Drees, Faber, Cohen, Schllthuis, Wijnkoop en Van Kem pen. Ds. D. A. van Krevelen, voorzitter van tien Bond voor Staatspensionneering, uit Deinum, hield in den Dierentuin de ope ningsrede, waaraan het volgende is ont leend Al zijn de kansen voor het staatspensioen wel eens beter geweest dan thans, wij hebben den moed niet verloren en zetten den strijd voort, ten spijt van allen taaien tegenstand van rechts. Ook op dit congres zal de urgentie van staatspensioen worden bepleit door spre kers, behoorende tot verschillende par tijen en groepen en het probleem beziende uit een bepaalden gezichtshoek, maar allen pro-staatspensioen. Dit congres zal een opleving van de bondsactie meebrengen en het ledental doen toenemen, het zal leer zaam zijn om zijn Interessante referaten, maar het zal vooral een getuigenis zijn. een krachtsontplooiing voor de buitenwe reld. Vroeger werden wij in o'nzen strijd om het staatspensioen vooral bestookt met be- ginselbezwaren. Die doen nog altijd opgeld, maar het kostenbezwaar weegt tegenwoor dig wel het zwaarst. Er is geen geld. Evenwel, aldus spr.: „als men het geld w i 1 vinden, dan is het te vinden. Ér is geen enkele geldige reden, waar er de laatste jaren millioenen worden uitgegeven voor allerlei steun- en crisismaatregelen, in het bijzonder ouderdomscrlsis en ouderdoms- malaise te vergeten. Dat oude menschen als regel behooren tot de meest weerloozen, moet voor den wetgever een dubbele reden zijn hen aan hun recht te helpen". Wie zegt: „er is geen geld" laat die er drie woorden aan toevoegen en laat hij zeggen: ,.er is geen geld voor de oudjes" dan is hij eerlijk. Spr. eindigde met aller medewerking in te roepen tot het welslagen van het congres De heer Drop, daarna het woord ver krijgend, gaf een overzicht van hetgeen in den loop der jaren ten aanzien van de ouderdomsvoorziening is bereikt, oa. inge volge de ouderdoms- en invaliditeitswet. De oplossing is gezocht in premiebetaling met stevige staatsbijdragen, maar in de crisisjaren is de staatsbijdrage met 80 mil- lioen verminderd. Het aantal dergenen, die ouder dan 65 jaar zijn en wier inkomen beneden f. 1.200.- was gebleven, bedraagt 173.000 onder wie de kleine zelfstandigen zijn inbegrepen. Om ■hen een staatspensioen van f. 3— (voor echtparen f. 5.per week toe te kennen, is f. 25.000.000 per jaar noodig. Duizenden oudjes evenwel ontvangen dat pensioen niet en zijn aangewezen op particuliere of kerkelijke liefdadigheid. Ouderdomszorg is ouderdomsrecht. Toe kenning van ouderdomspensioen aan alle nooddruftigen, door een premiestelsel niet ten laste van de verzekerden, is noodza kelijk. Mr. L. G. van Dam zeide o.m. dat er geen aanleiding is om principieele bezwaren te hebben tegen staatspensioen, wanneer men die niet heeft tegen werkloozensteun. De nood in de gezinnen van duizenden en dui zenden is van dien aard dat men zelfstandig geen voorzieningen, voor den ouden dag heeft kunnen treffen. Noodzakelijk is, dat de 60100 duizend ouden van dagen die nog van staatspen sioen verstoken zijn, een redelijke ouder- domsuitkeering ontvangen. Vervolgens was het woord aan den heer J. Smid, die sprak over „Staatspensionnee ring en sociale heroriënteering". Ds. B. ZOETE OVERLEDEN. Te Utrecht is lieden, 71 jaar oud, over leden ds. B. Zoete, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk. De begrafenis zal plaats vinden Maandag a.s. te 1 uur vanuit de pas torie te Oud-Avereest. het overlijden van den belgischen gezant. In de chapelle ardente ten sterfhuize. Sinds gisteravond is te Den Haag een van de vertrekken van het sterfhuis van den Belgischen gezant, den heer Ch. Maskens, tot chapelle ardente ingericht. Op een met zwart laken bedekte baar is de kist met het stoffelijk omhulsel van den Belgi schen diplomaat geplaatst. De Belgische vlag dekt de baar, waarop enkele bloemen, de steek en de degen van den ontslapene zijn gelegd. Een schat van witte en lila bloemen vult dit vertrek. De krans van II. M. de Koningin bestaat uit witte serin gen en aronskelken en palmtakken en is van breede witte linten voorzien, me; een gouden W.. onder een gouden kroon, be- stikt. Van den raad van ministers is er 'n krans, samengesteld uit witte seringen, aronskelken en azalea's met rood-wit- blauwe linten. Het Permanente Hof van Internationale justitie zond een krans van lila rhodendrons en lila seringen. Ook heden hebben leden van het corps diplomatique, ministers, leden van den raad van state, van de hofhouding en an dere vooraanstaande vreemdelingen en landgenooten de registers van rouwbeklag geteekend. Op hun verzoek werden ook en kele personen tot de chapelle ardente toe gelaten. DE SCHOOLKWESTIE TE WADDINXVEEN. de taxi-staking te amsterdam. De besturen van de vier werknemers organisaties, die partij zijn bij het collec tieve arbeidscontract voor het taxibedrijf te Amsterdam, hebben vanmorgen van 10 tot 1 uur vergaderd om hun standpunt te bepalen tegenover de wilde staking onder de taxi-chauffeurs. Het resultaat van deze beraadslaging is, dat de bonden aan B. en W hebben verzocht de onlangs in werking getreden tariefsverhooging tijdelijk op te schorten, tot tusschcn de werknemers en de werkgevers besprekingen zullen zijn ge voerd. De organisaties houden zich afzij dig van de staking, waartoe zij geen advies hebben gegeven en ook thans niet geven. Wel zullen de organisaties bij de werkge vers ofwel een loonsverhooging ofwel een te niet doen der tariefsverhooging be pleiten. Van werkgeverszijde vernemen wij nog. dat de taximeters reeds gedeeltelijk op het nieuwe tarief zijn ingericht, zoodat op schorting der nieuwe regeling reeds uit dien hoofde op bezwaren zal stuiten. Behandeling voor den Raad van State. De afd. van de geschillen van bestuur van den Raad van State heeft heden behandeld een beroep van het Bestuur der Ver. tot stichting en instandhouding van Ned. Her vormde Christelijke Scholen te Waddinx veen, tegen het besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland tot ongegrondverklaring van zijn beroep tegen het besluit van den raad der gemeente Waddinxveen, houdende wei gering van de overeenkomstig art. 72 der L.O.-wet 1920 gevraagde medewerking voor de stichting van een bijzondere school voor gewoon L.O. aldaar. De raad der gemeente Waddinxveen heeft n.l. gelijk bekend afwijzend beschikt op de aanvrage van het bestuur der voor noemde vereeniging. om medewerking voor de stichting van een bijzondere school voor gewoon L.O. aldaar, daarbij overwegende, dat de door het schoolbestuur overgelegde stukken onvoldoende zijn, aangezien de plaats niet is aangewezen, waar de school zal worden gevestigd, niet duidelijk is aan gegeven of beschikbaarstelling van gelden dan wel van een bestaand gebouw verlangd wordt, de overgelegde verklaring van aan sluiting bij een groep van scholen, welke een commissie van beroep heeft ingesteld, blijkbaar niet voor de betrokken vereeni ging bestemd is en door een andere dient te worden vervangen en de schoolvereeniging ten tijde van het indienen der aanvrage niet was aangesloten bij den schoolraad in oe statuten genoemd; dat voorts bij inwil liging van het verzoek de normale eischen voor het geven van L.O. te stellen, zullen worden overschreden, vermits reeds vol doend L.O. naar dezelfde beginselen ter plaatse kan worden verkregen, een school begeerd wordt met leslokalen, waarin ten hoogste veertig leerlingen kunnen worden geplaatst en een school wordt gevraagd voor 240 leerlingen, terwijl blijkens de overge legde ouderverklaring de school in het gun stigste geval 109, doch waarschijnlijk min der leerlingen zal tellen. Nadat het schoolbestuur van deze beslis sing bij Ged. Staten van Zuid-Holland in beroep was gekomen, heeft dit college dit beroep ongegrond verklaard. Van dit besluit van Ged. Staten is het schoolbestuur bij de Kroon in beroep geko- men. o.m. aanvoerende, dat zijn bezwaar betreft den voor Ged. Staten uitgesproken twijfel aan de rechtsgeldigheid van de ver klaring. dat de onderwerpelijke vereeniging voor de nieuw te stichten school is aange sloten bij de door de vereeniging voor Chr. Volksonderwijs ingestelde commissie van beroep. Volgens de ten tijde van de indiening der aanvrage geldende statuten moest de veree niging zijn en blijven aangesloten bij de commissie van beroep, ingesteld door den schoolraad voor de scholen met den Bijbel Volgens het bestuur echter zijn Ged Sta ten met bevoegd te treden in een beoordee ling, bij welke groep van bijzondere scholen aansluiting moet geschieden. Het standpunt van het schoolbestuur is nader toegelicht door den heer J. C. Ligt- voet. Hij zette o.a. uiteen, dat hier geen fasificatie begaan is en dat de in de ver klaring genoemde vereeniging dezelfde is als de aanvragende, al is er eenig verschil met den naam. in de statuten genoemd. Wat de aansluitingskwestie betreft zeide pleiter, dat de schoolraad voor scholen met den Bijbel aansluiting weigerde. De statuten zijn toen gewijzigd, waarop aan- sluitinb plaats had bij de vereeniging voor Chr. volksonderwijs. Deze statutenwijziging ls goedgekeurd. Mr. Th. G. Donner, directeur van het Centraal Advies Bureau te 's-Gravenhage, pleitte namens het gemeentebestuur Het gaat z.i. alleen hierom, of bij de overge legde verklaringen twijfel kon opkomen omtrent den naam der aanvragende ver eeniging. Dit kon zeer goed. naar pleiter meent, zoodat hij de beslissing van Ged Staten juist acht. Ds, Vroegindewey, voorzitter van het schoolbestuur, heeft ten slotte nog opge- merkt, dat bij B. en W. niet de minste twijfel kon bestaan omtrent de aanvragen de vereeniging. De gemeente heeft echter alles gedaan om de betreffende school te gen te houden. Mr. Donner ontkende nog, dat van een minder faire tegenwerking van het ge meentebestuur sprake zou zijn. Het ge meentebestuur wenscht echter deconcen tratie tegen te gaan en doet dat met ge oorloofde middelen. De beslissing van de Kroon volgt later. ONTWERP INZAKE DE VIJAN DELIJKHEDEN IN SPANJE. Over dit wetsontwerp is ook in den Se naat, evenals in de Tweede Kamer, een kort debat gevoerd. Daarbij heeft de heer Van Vessem zijn bezwaren tegen het ontwerp uiteengezet, dat uit een oogpunt van binnen- en bui- tenlandsche politiek slechts afkeuring ver dient en ons in verwikkelingen kan bren gen, naar zijn oordeel. De heer Pollema had juridisch-volkenrechtelijke bezwaren en de heer Briët, toejuichend dat de Re geering onmiddellijk maatregelen had ge nomen ter bescherming onzer handels schepen, was van oordeel dat er tegen deze non-interventie inderdaad eenige beden king kan worden gekoesterd. Al stonden zij volstrekt niet op het standpunt van den heer Van Vessem, die meende dat men zich op sleeptouw liet nemen door de re- geeringspartij in Spanje en zelfs het zen den van oorlogsschepen naar de Spaan- sche wateren afkeurde. Minister de Graeff heeft het wetsont werp verdedigd en in het licht gesteld dat vrijwel alle Europeesche landen meedoen. Hebben die zich dan alle op sleeptouw la ten nemen? Hij noemde de houding van den heer Van Vessem on-nationaal 'de Kamer applaudiseerde). De Minister was overigens van oordeel, dat veel in deze zaak niet in de eerste plaats juridisch moet worden bekeken. De naam non-inter ventie achtte hij niet erg gelukkig geko zen, doch het optreden zelf is nuttig, ge lijk de Minister nader uiteenzette. Het kan nu eenmaal niet anders, of in een zaak als deze moet de Regeering machtiging vragen voor de maatregelen, die noodig zijn. Na korte replieken is het wetsontwerp aangenomen met de stemmen der beide N.S.B.'ers tegen. Zoodat na bekrachtiging van het ont werp door de Kroon, de Regeering gemach tigd is inzake Spanje de maatregelen te nemen, die zij noodzakelijk acht. HAGENAAR. TRAILER OP WAGEN GEREDEN. Tengevolge van den mist. Vannacht omstreeks half drie is een truck met trailer, welke in Amsterdam gerepareerd was en met een der Hunzebooten was mede- gekomen, bij Harendermolen (Gr.i tenge volge van den mist ingereden op een met paarden bespannen wagen, waarvan de voerman op weg was naar de paardenmarkt te Assen. Vermoedelijk heeft de voerman van den wagen, waarachter nog twee paar den werden meegevoerd, misleid door den mist. iets te veel den linkerkant van den weg gehouden. De gevolgen van de botsing waren nogal i ernstig. De tien tons trailer botste eenige malen tegen de langs den weg staande boo- men, waarna zij tenslotte tot staan kwam. De chauffeur van de truck, de heer J. Huizinga uit Groningen, en een jongeman, die naast hem was gezeten, werden vrij ern stig gewond. De eerste klaagde o.m. over pijn in de maagstreek. De voerman, J. Wolt- huis uit Groningen, werd eveneens licht ge wond. Een van de paarden werd op slag gedood. DIEFSTAL VAN EEN AUTO TE DEN HAAG Terwijl de chauffeur aanbelde reden de dieven weg. Twee tot nu toe onbekend gebleven per sonen lieten zich gisteren per auto ver voeren naar een adres te Den Haag. Toen zij ter bestemder plaatse waren aangekomen, verzochten zij den chauffeur even aan te bellen. Deze voldeed aan dit verzoek, stapte uit en begaf zich naar de deur van het bedoelde perceel. Men zal zijn verbazing kunnen begrij pen, toen hij zag dat zijn beide passagiers er eensklaps met zijn auto van door reden. De chauffeur heeft bij de politie aan gifte van dien diefstal gedaan Het num mer van den wagen is H55606. BANK-ASSOCIATIE. In de heden in gebouw „Industria" te Amsterdam gehouden algemeene vergade ring van aandeelhouders der Bank-Asso- ciatle werden de voorstellen tot statuten wijziging en tot ontbinding en liquidatie der vennootschap met de daaraan verbon den nevenvoorstellen met alg. st. goedge keurd. N.V. VEREENIGDE BLIKFABRIEKEN. 10 procent dividend voorgesteld. In de hedenmorgen te Amsterdam ge houden vergadering van commissarissen en directie der N.V. de Vereenigde blikfa- brieken is besloten aan de algemeene ver gadering van aandeelhouders voor te stel len het dividend voor 1936 vast te stellen op 10 procent. Door de marechaussee zijn op den Zee weg te Katwijk aan Zee aangehouden de jeugdigen de J. en V. die daar aan het schieten waren met luchtpistolen. Proces-verbaal werd opgemaakt, terwijl de luchtpistolen in beslag genomen zijn. UIT NED. OOST-INDIË. de landsmiddelen. BATAVIA. 7 April. (Aneta/ANPI. De landsmiddelen van Ned.-Indië hebben in Februari 1937 opgebracht f. 33.000.000, over Januari en Februari van dit jaar tezamen f. 64.600.000. Over de overeenkomstige pe riode in 1936 bedroegen deze cijfers resp. f. 25.900.000 en f. 57.700.000. AARDSCHOKKEN. MANOKWARI. 7 April (Aneta/ANP). Op 5 April, om 16 uur plaatselijken tijd, zijn alhier twee hevige aardschokken gevoeld ln de richting van Noord-Oost naar Zuid- West. Daarna zijn in den vooravond nog drie lichte trillingen gevoeld. DE LA ROCQUE IN HOOGER BEROEP. Kolonel de la Rocque heeft hooger beroep aangeteekend tegen het besluit, waarbij hij en zijn medebeklaagden naar de cor- rectioneele rechtbank werden verwezen. DEMENTIE VAN VAN ZEELAND. 1 Ministerpresident van Zeeland heeft for meel het gerucht ontkend, dat hij geweten zou hebben van de overeenkomst tusschen de rexisten en de Vlaamsch-natlonalisten en dat hii deze overeenkomst zou hebben goedgekeurd. NIEUWE STAKING BIJ CHRYSLER. 1 Op het oogenblik dat de regeling van het conflict bij Chrysler werd gemeld, zijn nieuwe stakingen uitgebroken in drie fa brieken van deze maatschappij, waar 13.000 arbeiders werken. De leiders van den bond van arbeiders in de automobiel-industrie verklaren, dat zon der hun toestemming tot deze stakingen is besloten en dat zij de stakers zouden ver zoeken nog heden het werk te hervatten. Men zie voor nagekomen Berichten pag. 3 van het Tweede Blad. AMSTERDAM. 7 April. Op de Effectenbeurs bestond heden voor diverse fondsen soorten een flauwe stem ming. die voornamelijk moest worden toe geschreven aan de prijsgeweging op de goederenmarkten en- aan het zwakke ver loop van Wallstreet. Zoo waren de rubber waarden algemeen aan aanbod onderhevig. En de oorzaak hiervoor moest worden ge zocht in de verdere kleine reactie der rubberprijzen. Amsterdam Rubbers en de meeste andere soorten werden op een flink verlaagd koerspeil ingezet. Later op den middag echter brak zich een klein herstel baan Tabakken waren veronachtzaamd. Enkeie Sumatrasoorten werden iets lager genoteerd. De Suikerfondsen lagen zwak in de markt. En vooral kwam dit tot uitdruk king in de noteeringen van H.V.A. 's en en enkele specifieke suikeraandeelen. De berichten omtrent de suikerconferentie te Londen die den indruk wekten dat de on derhandelingen niet zoo'n bijster vlot ver loop hebben, waren hieraan klaarblijkelijk niet geheel vreemd. Van de Industrieelen kregen de Philips- aandeelen een verlies van een paar punten te boeken. Aku's waren niet veel veranderd. Unilevers waren bij de opening iets lager en maakten nadien slechts kleine schommelin gen mee. Op de petroleumafdeeling werden Koninklijke op bescheiden voet verhandeld. Daarbij moest een nadeelig verschil worden opgeteekend. In scheepvaartpapieren ging het vrij druk toe. De aandeelen Koninklijke Boot werden wederom ln een grooten open hoek verhandeld. Ook in Oude vaarten en de Scheepvaartunies alsmede de geliëerde aandeelen ging nogal wat om. De stemming was wel niet flauw, doch de koersen kwa men meerendeels iets lager te liggen. De hernieuwe daling in Wallstreet riep voor de Amerikaansche fondsen een zwak ke stemming te voorschijn. Anaconda's verloren enkele punten, hetgeen voorna melijk op rekening moest worden gesteld van de daling der koperprijzen. Ook de overige koperaandeelen werden lager ge noteerd. De Staalaandeelen verkeerden in reactie. De omzetten waren voor het ge heel genomen niet groot. De beleggingsmarkt was stil. De Neder- landsche Staatsfondsen waren zoo goed als onveranderd, doch de Oude Schuld werd fractioneel iets lager genoteerd. WISSELKOERSEN. Londen 8.94 3/4 (8.96 3/8); Berlijn 73.43 (73.45): Parijs 8.40 (8.42 1/4); Brussel 30.76 (30.78) Zwitserland 41.63 (41.67'/«); Kopen hagen 39.95 (40.02'/;); Stockholm 46.17'/; (46.22); Oslo 44.97'/; (45.05); New York 1.82 5/8 (1.82 5/8); Praag 6.38 (6.38). Prolongatie 1; Part. disc. 1/4; Daggeld 1/4 Registermarken 35; Crediet Sperrmarken 19 1/4; Effectensperrmarken 18 3/4; Reis marken 49'/;; Bankpapier 42. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. AMSTERDAM. 7 April. Ter veemarkft waren heden aangevoerd: 221 vette kalve ren: le kwal. 6066 cent per KG. levend gewicht; 2e kwal. 4658 cent; 3e kwal. 38 44 cent; 189 nuchtere kalveren f. 58.50 per stuk; 223 varkens: vleeschvarkens, we gende van 90110 KG. 57—58 cent per KG. slachtgewicht; zware varkens 5657 ct.; vette varkens 5556 cent. KOUDEKERK. 6 April. Eierenveiling „Koudekerk Rijndijk". Aanvoer 6025 eieren. Kipeieren f. 2.603.20 Eendeieren f. 2.40 2.80 per 100 st.; Boter 56—61 cent; Kaas 1520 cent per pond; Konijnen f. 0.201 per stuk. NIEUW-VENNEP, 5 April. Aanvoer 22110 kipeieren, prijs f 2.60—3.30. 1600 eendeieren f. 2.40—2.70. ganzeneieren 0.08 ct. Kal koeneieren 0.08 ct. VEUR, 6 April. Kropsla le soort f. 3— 5,40; 2e soort f. 1.50—2.80; Stoofsla f.714; Bloemkool le soort f. 12; Spinazie per 4 kilo 20—52 cent; Raapstelen f. 1—1.20; Rabarber per 100 bos f.68.50; Prei f.4 5 50; Seldery f. 0.60—1.20. WESTLAND, 6 April. Coöp. Centrale Westlandsche Snijbloemenveiling. Hortensia f. 0.50—1.50, Azalea f. 0.451; Heksen 21—33 c.; Cineraria 2131 c.; Calla 17—25 c.; Silvestry 7—13 c.; Ka- lanchöe 10—13 c.; Calcelaria 1518 c.; Ge raniums 7—13 c.; Alöe 28—31 c.; Clivia 45 —60 c., alle per pot: Violen 21—37 c.; Ma delieven 17—24 c.; Eischeveria 23—32 cent; Primula Veris 3541 c. alle per bakje; Anjers f 4.20—5.50 per 100, Copland 14— 16 c.; Bartigon 16—20 c.: Yellow 16—18 c.; Murillo 811 c.; Anemonen 6—9 c.; Irissen 12—16 c.; Muurbloemen 67 c.; Freesia 12 19 c.; Lathyrus 1520 c., alle pér bos. -u. 3—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 3