LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Woensdag 7 April 1937 MALIN INE -veste 'jteqjzria£eecunq/ vraagt de nieuwe voorjaarscollectie/ VRAGENRUBRIEK SPORT RECHTZAKEN Spanje en de droeve gebeurtenissen aldaar. De gevluchte pater Domingo van Hout vertelt. Een droevig verhaal. In de groote Stadsgehoorzaal sprak pater Domingo van Hout gisteravond over Spanje, het Spaansche volk, het volkskarak ter en de droeve burgeroorlog. De baten van dezen avond kwamen ten goede aan de St. Elisabeth-vereentglng. Onder de vele genoodigden merkten we op pastoor Th. Beukers, pastoor S. Smitz. pater C. de Goede, directeur der R.K.H.B.S.. rector R. Reynen, benevens vele geestelijken uit stad en omgeving. Na de opening door den voorzitter van het Alma Mater-koor, den heer C. Zand bergen. voerde dit koor onder leiding van den heer W. Mizée, een drietal nummers uit. waarvoor een langdurig applaus de wel verdiende belooning vormde. Hierna was het woord aan den uit Spanje gevluchten pa ter Domingo van Hout voor het uitspreken van het eerste deel van zijn rede. In Nov. 1908, zoo ving spr. zijn rede aan, werd ik geplaatst in een dorp in de provincie Sant Albert, waar ik gerulmen tijd werkzaam was als rector aan een groote Landbouw school. waar de kinderen uit den Soaan- sehen boerenstand naast het onderwijs ook kleeding, kost en inwoning genoten. Toen ik de Spaansche taal goed meester was, werd ik belast met het geven van retraites. Voor dat doel heb ik Spanje doorkruist en het als weinig anderen leeren kennen. Ik bezocht Burgos met haar overheerlijke ka thedraal en Karthuizer kloosters. Cordoba met z'n beroemde moskee, Sevilla de zonne stad met haar beroemde Goede Week- processie in de vasten en de liturgische dan sen voor het Sacrament in het octaaf van Sacramentsdag Toledo met haar kathe draal. gestut door 84 zuilen en met 750 vensters, Toledo met haar beroemde onover winbare citadel. De Spaansche kathedralen zijn mooi, omdat ze gebouwd werden in een tijd van diep gevoeld geloof. De architect, ae beeldhouwer, de timmerman, de schilder, allen wisten zij iets bovennatuurlijks in hun werk te leggen, om zoo Gods huis tot een overheerlijk gebouw te maken. De heerlijke kathedralen, die nu in de vlammen een roemloos einde vinden. Maar ook heb ik gereisd, zoo vervolgt spr., om het Spaan sche volkskarakter te leeren kennen. Ik kwam in contact met iedereen, rijk en arm. onverschillig van welken rang of stand. In Galicië. aan de Kaap van Finistère, ben ik pastoor geweest in een parochie, die zich over 17 dorpen uitstrekte. Dorpen, waarin men geen-spoor kan vinden van de z.g.n. Spaansche onwetendheid een onwetend heid, die men slechts in de gebergten kan vinden. Het Spaansche volk is een prachtig, heer lijk, sympathiek volk. Het is bekwaam tot alle heldendaden en bereid tot alle offers. Het Spaansche volk is ook een ridderlijk volk. Ze uiten die ridderlijkheid door offers, beleefdheid, een grooten eerbied voor de Spaansche vrouw en voor de rechten van de huismoeder, die heerscht op de troon, door haar talrijk kroost gebouwd. Het Spaansche volk is echter daarnaast een volk dat van zijn gemak houdt. Voor den Spanjaard is de arbeid een noodzake lijk kwaad. Spanje met z'n zilver-, kwik zilver-, kolen-, ijzer- en loodmijnen is rijk, maar de Spanjaard is arm! Daarnaast is een Spanjaard eerzuchtig en doordrongen van de zucht naar vrijheid en onafhanke lijkheid. Men zegt: „In iederen Spanjaard heersoht een Koning!" en daarom is er waarschijnlijk geen volk zoo moeilijk te re- geeren en te besturen als het Spaansche. Het is de zucht van het individualisme, die waarschijnlijk de bron is van alle rampen, die over Spanje losbreken. De burgeroorlog vindt naast vele andere oorzaken zijn di recte aanleiding in de revolutie van '34 en de moord op Calvos, Spanje's grootsten di plomaat.... Spanje's hoop en Spanje's toe komst. Vóór den 16en Februari, den dag waarop de Spaansche burgeroorlog uitbrak, heb ik, als rector bij de zusters in Valencia het revolutiemonster zien aankomen. Ik zag de klauwen van het monster, toen ons gemeentebestuur werd afgezet en de zetels werden ingenomen door analphabeten die nooit anders dan het pistool hadden gehan teerd: toen het Christusbeeld uit de scho len verbannen én voor de voeten der kin deren vertrapt werd. toen de kerkklokken niet meer mochten luiden en we de ster venden niet meer in hun laatste uur moch ten bijstaan. We zagen die klauwen, toen de zusters uit de hospitalen en ziekenhuizen werden verdreven, toen de priesters niet meer mochten preeken en hun het karig loon werd ontnomen, zoodat velen als kell- ner, kantoorbediende, mijnwerker of land bouwer hun brood moesten verdienen. Dit alles was slechts een voorspel. 16 Februari van het afgeloopen jaar kreeg de linksche regeering de teugels van het bewind in han den en in Juli begon zij haar werk.Het monster breekt los! Reeds den eersten dag werden de heerlijke kathedraal in Madrid benevens 30 godshuizen moedwillig aan de vlammen prijsgegeven. De aartsbisschop vluchtte.... als metselaar! Het vuur ver spreidde zich en binnen een paar dagen waren meer dan 400 kerken gevallen, als een prooi der vlammen. Maar wat gebeur de er vóór die brandstichting: de gruwe lijkste priestermoordende vreeseltjkste heiligschennissen. Op den namiddag van den eersten revo lutiedag beval het gemeentebestuur alle wapenen, lange en korte, binnen 3 uur on der bedreiging met zware boeten, in te leve ren op het stadhuis. We brachten ze allen er heen, en 's avonds werden ze uitgedeeld onder het gepeupel. Alle anderen waren ont wapend. Van toen af begon de uitmoor ding. Vooraanstaande mannen werden ver moord, ieder mensch kon den dood ieder oogenblik verwachten. Ik zelf heb de revol ver 24 maal op de borst gehad. Het laatste half jaar heb ik mij als burger moeten kleeden, omdat de priesters vogelvrij waren. Op zekeren dag kreeg in een uitknipsel van de zwarte of z.g.n. doodenlijst thuis gestuurd; het bevatte het volgende: Domingo van Hout Priester t, Kloosterling t, Kinderopvoeder t. Waarom stuurden ze mij die doodenlijst? Waar schijnlijk om mij een dagenlangen, weken- langen doodstrijd te laten uitstaan. Zooiets is specifiek Spaansch. Een dertigtal fas cisten was door de revolutionairen gevan gen genomen. Iederen morgen om negen uur werden ze uit de kerkers gehaald en langs den muur op de binnenplaats opge steld. Een groot aantal geweren en dan.. „Een!„Twee!" En als de gevangenen badend in het doodszweet ieder oogenblik den dood verwachtten, werden zij terugge voerd. Dit gebeurde zesmaal. Den zeven den dag viel voor hen het genadeschot. In het tweede deel van zijn rede schilder de spr. Spanje zooals het land er nu uitziet met al zijn bloedige en verschrikkelijke tafereelen van den burgeroorlog. Duizen den kinderen van 8, 12. 3 en 4 jaar zijn vermoord. De afschuwelijke tafereelen tar ten elke beschrijving! Tot slot verhaalde spr. over zijn sensa- tioneele ontvluchting uit Spanje, op ver zoek van den Ned. Consul te Madrid. Met een Engelsch stoomschip ging hij naar Marseille waar de Ned. consul voor een kaartje naar Parijs en eten en drinken zorgde. In Parijs zorgde de consul voor de verdere reis naar Nederland, waar pater van Hout met de zielezorg der vluchtelingen is belast. Aan het slot van den avond dankte de presidente der St. Elisabeth vereeniging pater van Hout voor zijn belangwekkende rede. L. K. V. „EIGEN FOK". De Leidsche Konijnenfokver „Eigen Fok" hield een ledenvergadering, waarin het eerste lustrum werd herdacht De notulen en het jaarverslag werden onveranderd goedgekeurd. De vereeniging telt thans 80 leden. De voorzitter, de heer P. Vintges. werd voor den tijd van 3 jaar herkozen. Tot kasnazieners werden benoemd de dt heeren Q Beugelsdijk en D. Meyer, als plaatsverv. lid de heer H. W. Schuckhardt. Besloten werd voorts om medio Decem- bei een tentoonstelling in drie afdeelingen te houden. NATIONAAL JONGEREN-VERBOND. De voorzitter van het Nationaal Jonge ren-Verbond, de heer J C. Nieuwenhuy- sen, kan wegens plotseling vertrek naar het buitenland zijn voorzitterschap gedu rende ruim twee maanden niet waarne men Het bestuur heeft als waarnemend voorzitter den heer J. Kooreman aange wezen. Het secretariaatsadres is veranderd in Cronesteynkade 4. 9227 ilnsez. Med.i CHR.-HIST. UNIE. Propaganda-avond in „Den Burcht". In de groote zaal van hotel „Den Burcht" had-gisteravond de Chr.-Hist. Kiesvereeni- ging een propaganda-samenkomst belegd, waarin mr. G. E. van Walsum van Koller- dam sprak over de komende verkiezingen. Enkele leden der Chr.-Hist. raadsfractie woonden dezen avond bij. De voorzitter, de heer Tijmstra. onder wiens leiding deze samenkomst stond, las bij opening 1 Cor. 2. om dan een kort in leidend woord uit te spreken, waarbij hij nog met een enkele gedachte teruggreep naar de rede. welke jhr. mr. D. J. de Geer onlangs uitgesproken heeft op de alg, ver gadering der Unie te Amsterdam. Nadat spr. allen nog een welkom had toegeroepen, sprak mr. Van Walsum over het belang en de beteekenis van de ko mende verkiezingen. In het begin van zijn rede zette spreker allereerst uiteen, dat de verkiezingen dit maal. door de op handen zijnde grondwets wijziging wel zeer belangrijk zijn. Nadat mr. Van Walsum in het voorbij gaan gewezen had op hetgeen men door deze herziening in de grondwet wil vast leggen, stond hij meer uitvoerig stil bij de instelling van lichamen voor beroep en be drijf, om er dan op te wijzen, dat er vooral van revolutionaire zijde bezy«ar zal be staan tegen de bepaling, dat leden uit de vertegenwr» idigende lichamen kunnen worden geweerd, indien zij met onwettige middelen streven naar verandering van de rechtsorde Voorts toonde spr. aan, dat ook de bepaling, dat degenen, die veroor deeld ziin tot een gevangenisstraf van één jaar uitgesloten zijn van verkiesbaarheid en verder het artikel waarin de immuniteit der Kamerleden wordt bepleit, veel verzet zullen uitlokken. Is hierdoor de verkiezing al van bijzon dere beteekenis; ook door het feit, dat wij leven in een tijd van een nieuwe staatkun dige en maatschaopelijke orde, krijgen de a s. verkiezingen wel een speciaal belang. Vervolgens zette spr. uiteen, dat het er in de eerste plaats bij de a.s. verkiezingen om zal gaan hoe de regeering zal worden gevormd. Al dadeliik komen wij dan te staan voor de tegenstelling: dictatuur democratie, maar deze laatste door ons Clir.-Historischen gezien als een gezonde volksinvloed. SDrekende over de totaliteits- gedachte, zooals deze bij de N.S.B. wordt gevonden, wees spr. er met nadruk op, dat de totalitejtsleer door ons als Chr.-Histo rischen niet kan worden aanvaard, daar God voor ons de Absolute is en niet, zooals de N.S.B. zegt, de Staat. Wij zullen dan ook vasthouden aan het constitutioneele stelsel. Achtereenvolgens behandelde spr. dan enkele belangrijke politieke vraaagstukken, als eerste waarvan hij koos het vraagstuk van de economische politiek. Noodzakelijk is het, dat de overheid ook in 't economische leven in de komende periode een positieve taak heeft. De be strijding der werkloosheid, het vraagstuk der overbevolking van het platteland en de strijd der kleine zelfstandigen zag spreker gaarne aanbevolen in de aandacht der re geering. Sprekende over de ordeningsge dachte. zette mr. Van Walsum als zijn per soonlijke meening uiteen, dat de ontwikke ling van het economische leven vast loopt, indien wij vasthouden aan de vrije prijs vorming als richtsnoer van het economi sche leven. Omdat wij de werkelijkheid wil len aanvaarden, daarom is ordening nood zakelijk. Volgens spr. is het dan ook uit gesloten, dat wij terugkeeren tot de econo mische vrijheid. Ordening is ook noodig omdat de groei van de staatrechterlijke verhoudingen hoe langer hoe meer in deze richting drijft. Sprekende over de sociale politiek, zeide spr., dat wij niet moeten meenen, dat wij met onze sociale wetgeving zijn, waar wij zijn moeten. Steeds zal nog aangedrongen moeten worden op verbetering in de sociale voorzieningen. Ten aanzien van het vraag stuk der internationale politiek, zeide spr., dat wij als Chr.-Historischen er steeds op zullen wijzen, dat het Gods wil is, dat in de internationale politiek niet de macht, maar het recht beslissend is. Als Chr.-Historischen zullen wij ons verder ook bewust zijn, dat wij t.o.v. de koloniale politiek een roeping hebben om er aan mede te werken, dat de tegenstel ling tusschen het Oosten en het Westen wordt weggenomen. De Inheemsche volke ren zullen bevrijd moeten worden van hun minderwaardigheidsgevoel. Tenslotte nog een oogenblik bij de lands verdediging stilstaande, zeide spr., dat wij in het besef, dat de realiteit niet anders toelaat, zullen aandringen op versterking der weermacht. Mr. Van Walsum eindigde met er nadruk kelijk op te wijzen, dat wij ook in den ko menden verkiezingsstrijd 't beginsel voorop dienen te zetten, om er toe mede te wer ken. dat het Christendom zijn stempel drukt op de nieuwe maatschappelijke orde. welke wij tegemoet gaan. Nadat gelegenheid geboden was om met spreker van gedachten te wisselen, werd het slotwoord uitgesproken door ds. Kiehl van Hazerswoude, die dit deed naar aan leiding van de strophe uit het Wilhelmus: „Dat ik toch vroom mag blijven". INT. ORDE VAN GOEDE TEMPELIEREN. De bondssecretaris spreekt. De Loge Tot Aller Welzijn 134. der Int. Orde van Goede Tempelieren, belegde een openbare bijeenkomst in haar zaal Middel weg 28. Als spreker trad op de heer J. C. Vermeulen, algemeen Secretaris der I O.G.T. die als onderwerp had gekozen „Het doel en streven der I.O.G.T." Na een kort openings woord van den voorzitter den heer H. Zun- derman, waarin hij in 't bijzonder de afge vaardigden der zusterorganisaties hartelijk welkom heette alsook de vele genoodigden die van hun belangstelling blijk hadden ge geven door op dezen avond aanwezig te zijn kreeg de spreker het woord. Deze sprak er zijn verwondering over uit, dat Juist in dezen tijd zooveel toehoorders aanwezig zijn om dit punt te beluisteren gezien de snelle verwikkelingen in de maatschappelijke pro blemen heden ten dage. Daar de werkwijze der I.O.G.T. geheel anders is dan die van andere drankbestrijdingsorganisaties, be lichtte de spreker deze op uitvoerige wijze zooals het internationaal karakter, en de grondstelling die zij verwerkt in haar pro gramma: trouw, broederschap en waarheid Zij tracht den mensch op te voeden tot al wat hem kan verheffen zonder onderscheid te maken tusschen ras of stand. Moge er door de tijdsomstandigheden veel veranderd zijn ten gunste der drankbestrij ding zooals het gebruik bij snelverkeer, de instelling van sportafdeelingen en Jeugd clubs, toch blijft er nog veel te doen. De drankbestrijding vraagt nog steeds onze volle aandacht, gezien de dagelijksche berichten betreffende auto-ongelukken, ver duisteringen enz dis meestal voortvloeien uit alcoholgebruik. Vele groote brouwerijen passen zich aan den tijdsomstandigheden aan; vele zijn overgegaan tot het vervaardigen van appel wijn en zoete most. Spreker wijst vervolgens op de verderfelijke propaganda, die ten op zichte van de jeugd gemaakt wordt en die funeste gevolgen moet hebben. Spr. beëindigde zijn rede met een opwek king om juist nu actief deel te nemen aan al wat den mensch kan verheffen en met het uitspreken van de hoop dat wij de maatschappij in een beteren toestand mo gen verlaten, dan waarin wij zij betreden hebben. De voorzitter de heer H. Zunderman was aller tolk toen hij den spreker hartelijk dank zegde voor zijn gloedvol betoog. TERREINRIT LEIDSCHE BURGERWACHT Op Zaterdag 22 Mei organiseert de Leid sche Burgerwacht een terreinrit per fiets over 60 K M waarvan 40 KM. bij dag licht en 20 K M. bij duisternis moet worden afgelegd. De deelneming staat open voor leden van alle burgerwachten. Aan dezen rit zijn meerdere attracties verbonden, o.a. het opzoeken van patrouilles in het terrein e.d waarvoor aardige prijsjes beschikbaar zijn. EERSTE LEIDSCHE E.H.B.O.-BRIGADE. Onderlinge wedstrijden. Gegil en angstgeschrei klinken op; van alle kanten komen menschen toesnellen; er ls een ongeluk gebeurd Een onvoorzichtige auto- of motorbe stuurder heeft een botsing veroorzaakt, er zijn gewonden, misschien zelfs dooden. er moet hulp verleend worden. De verstandigsten telefoneeren om een dokter of waarschuwen E.H.B.O.'ers en zoo was het ook in „Oud-Hortuszicht" toen bovengenoemde brigade als inzet van haar komend jubileum groote onderlinge wed strijden had georganiseerd! Dr E. Renaud sprak een kort welkomst woord. inzonderheid tot dr. Navis, die mede zoo bereidwillig was eeweest. zitting te nemen in de jury voor dezen avond, maar eveneens tot de vele schenkers van prijzen, die daarmede getoond hebben dit werk te willen steunen en tevens alle deel nemers in staat stelden met fraaie prijzen en medailles huiswaarts te keeren, In 't geheel namen zeven groepen van vtif E.H.B O.'ers aan deze wedstrtiden deel en wel zoo dat twee oioegen steeds tegelijk werkten aan eenzelfde taak Twee der aanwezigen fungeerden als ge wonden en vanzelfsprekend viel hun een liefderijke behandeling ten deel. De twee slachtoffers slaakten zoo nu en dan zeer realistische kreten, die evenwel op de E.H.B O.'ers slechts in zooverre indruk maakten, dat zü zich uitputten in troos tende en opwekkende waorden en met de grootste behoedzaamheid voortgingen met hun menschlievend werk Inmiddels werden er ook foutjes gemaakt soms kleine soms grootere. Maar onmiddel- ltlk dient te worden toegegeven, dat de aanwezigheid van eenige leden dezer ver eeniging den slachtoffers veel ellende be- WOLFGANG KANDER EN THEO VAN DER PAS. Het is de laatste jaren gewoonte gewor den, dat de blinde pianist Hugo Kander- Velden een piano-recital geeft. Helaas was deze ditmaal plotseling wegens ziekte ver hinderd aan dit voornemen gevolg te ge ven, doch in zijn plaats bleek Theo van der Pas bereid, de vertolking zijner plano- soli op zich te nemen, terwijl hij tevens den jeugdigen fluitist Wolfgang Kander zoon van Hugo Kander-Velden accom pagneerde. Wolfsgang's prestatle's beschreven wij het vorige jaar en de aangename indruk ken van toen, zijn ditmaal in menig op zicht versterkt Deze blijkbaar zeer serieus werkende leerling van Jan Prins heeft technisch goede vorderingen gemaakt, ter wijl mede een aangeboren muzikaliteit en een juist gevoel voor stijl zijn spel op het niveau plaatsen, dat een optreden in het openbaar alleszins rechtvaardigt. Natuurlijk is nog lang niet alles af Zoo verhindert soms een opvallende hoeveel heid „wilde lucht", speciaal in het forte, dat de toon steeds helder en glanzend blijft, al beschikt Woltgang op zichzelf over een prijzenswaardige adembeheer- schlng, die te meer te loven ls, wanneer n;en zijn leeftijd in aanmerking neemt. Het wegnemen dezer „wilde lucht" zal voorloopig het voornaamste zijn, waaraan zoowel leermeester als leerling hun aan dacht moeten besteden, wil het ideale ge luid ontstaan, dat men bij voortduring zoo zeer wenscht en dat vooral bij een fluitist noodzakelijk is, wil men bevredigd worden. Overigens komt deze jonge fluitist reeds met zóó veel goeds voor den dag, dat wij zijn toekomst met groot vertrouwen tege moet zien. Een knappe vaardigheid, een begripvolle voordracht een opvallende rust en een groote zuiverheid: het zijn factoren, die, bij meerderen groei dit onbetwistbaar ta lent een belangrijke plaats in ons muziek leven kunnen doen innemen Wolfgang bewees zijn uitstekende eigen schappen in de 8e sonate van Mattheson, in de 5e sonate van Handel en in de wei nig origineele, zij het melodieuse sonate van Philippe Gaubert. Hij kwam er meer en meer in en oogstte bij het vrij talrijk opgekomen sympathiek gestemde audito rium, dat hem als toegift „Syrinx" van Debussy afdwong, een allerhartelijkst ap plaus. Bewonderenswaardig als altijd was het spel van Theo van der Pas. zoowel als volg zaam en toch stimuleerend begeleider, doch ook als solist. Zijn veelzijdigheid is oorzaak, dat elk genre de schoonheid en de volkomen juiste weergave verkrijgt, die het verdient. Een fijnzinnige Mozartsonate wordt onder zijn handen een juweeltje van no bele klankschakeering. Schubert's bekende Impromptu in Bes gr. t. wordt gehuld in een sfeer van niet overgevoelige roman tiek, terwijl als stemmingsvolle „derde", Voormolen's illustratief en knap geschre ven Suite uit de Lage landen, met een voortreffelijke bewerking van oude volks liederen, eveneens een alleszins "inslaand nummer vormde. De klankrijke aanslag en de voorname muzikaliteit van v. d. Pas zijn reeds ge noegzaam door ons geroemd. De jeugdige fluitist waarvan leermeester Prins ongetwijfeld genoegen beleeft, mag zich gelukkig prijzen, met dezen gerijpten kunstenaar te kunnen samenwerken. Beide optredenden ontvingen een wel verdiende bloemenhulde. W. A. D. te L. Het adres van den Nederlandschen consul te Londen luidt: Th. H. de Meester, Consul of the Nether lands London. A. P. A. te S. Een zoodanige veiling wordt wekelijks gehouden in het Vendu huis der Ver. van Notarissen aan de Hoo- "ewoerd alhier. J. H. te L. - Wendt u tot de directie van het Academisch Ziekenhuis alhier. "vaarde. De behandeling geschiedde serieus en met groote toewijding! Tot slot sprak dr. Renaud waardeerende woorden tot alle medewerkenden en wer den. zooals reeds gezegd, de vele fraaie prii- zen aan de gelukkige winnaars ter hand gesteld. Zoo groot was het medeleven van win keliers en fabrikanten geweest, dat nog een Drachtige tombola het slot van den avond kon vormen en velen, ook van de talrijke kiikers met. gelukkige gezichten en Drach tige cadeautjes huiswaarts keerden Als inzet van het aanstaand vijf iarig iubileum, een avond waarop deze Eerste Leidsche E H.B O.-brigade met trots kan terugzien! Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent is geslaagd de heer J. P. ZouteWelle (Loosduinen). Bij het Rijksmuseum van Oudheden alhier, is bevorderd tot conservator dr. W. C. Braat, die thans reeds met den per soonlijken titel van conservator aan deze inrichting verbonden ls. Het weekblad „Handelsbelangen" neemt o.m. op de crediteurenlijst in het faillissement van H. de Ligny alhier. Deze lijst telt 57 crediteuren met een totaal pas sief van f. 41.947.66. waarvan preferent f 3042.56. De baten zijn nog niet volledig bekend. Vrijdag a.s. herdenkt de heer H van der Vecht, conducteur bij de N. Z. H. T. M. den dag. dat hij voor 25 jaar bij genoem de Maatschappij in dienst trad. Gistermiddag is bij het sluiten van den overweg aan den Rijnsburgerweg, de afsluitboom aan den Rijnsburgerweg aangereden door een vrachtauto van de .irma O. alhier. Door de aanrijding werd de afsluitboom ontzet terwijl het heiwerk vernield werd en ook de auto veel schade bekwam. Behalve dat de heer O. de schade zal moeten vergoeden, werd tegen hem procesverbaal opgemaakt. SCHAKEN. SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Promotie-degradatiewedstrijden. Gisteravond is in Hotel Rijnland alhier de eerste der bovengenoemde wedstrijden gespeeld. Voorschoten I moet zijn plaats in de le klasse verdedigen tegen den kam pioen der 2e klasse A de R.K. Schaakclub De 2 Koningen I. Het was ditmaal geen bij zonder spannende wedstrijd, daar de spelers van de 2 Koningen al spoedig aan een aan tal borden op winst stonden, zoodat aan het einde van den wedstrijd reeds 6 partijen door hen waren gewonnen en één remise gespeeld, zooals uit onderstaand staatje blijkt: R.K. Schaakclub 2 Kon, I—Voorschoten I. W. J. C, v. BeusekomJ. v. Os xX B. GeyerK. A. Waasdorp >/i A. GeyerJ. J. Braggaar xx P. H. Keesom—N. J. v. d. Eist 1—0 D. v. GelderA. Oudshoorn 10 H. StaatsW. Verver 10 H. B. StijndonkM. C. Overduin 10 J. HuigslootMevr. J. Braggaar x—x H. ElemansA. Volkers 10 A, Q. DoeswijkJ. J. Dijkman 10 Totaal 6»/i en 3 afgebroken partijen. De eindstand zal dus een groote overwinning voor de 2 Koningen worden, dat nu een mooie kans op promotie heeft. BODEGRAVEN II NEEMT GEEN DEEL AAN DE PROMOTIE-DEGRADATIE WEDSTRIJDEN. Het bestuur der schaakclub „Bodegraven" heeft aan den competitieleider bericht ge zonden, dat het tweede tiental zijn plaats in de 2e kl. A niet zal verdedigen, omdat het bestuur van meening is, dat dit tweede tiental naar zijn speelsterkte gerekend, be ter op zijn plaats is in een lagere groep. De aangekondigde wedstrijden voor Bo degraven n zijn dus vervallen. Voorts is de wedstrijd Caïssa IILisse I een week uitgesteld n.l. tot Woensdag 14 April a.s. DE NOTEBOOM-WEDSTRIJD. Doordat de heer P. F. van Hoorn te Am sterdam de uitnoodiging In de eeregroep van den Noteboom-wedstrijd te spelen thans heeft aangenomen, zal deze groep dus be staan uit de spelers: Dr. M. Euwe, P. F. van Hoorn, beiden te Amsterdam, Prof. Dr. J. Droste en G. Bosscha, belden te Leiden. De Mijdrechtsche millioenenzaak. De voortgezette behandeling. Het gerechtshof te Amsterdam zette vandaag de behandeling voort van de straf zaak tegen den Mljdrechtschen kweeker J. B., verdacht van valschheld in geschrifte. De kweeker maakt aanspraak op een be langrijk deel van de millioenenerfenis van wijlen mevrouw van Wieringen te Mij drecht Op 1 April zijn door het Hof een zeer groot aantal getuigen a charge en déchar ge gehoord en vandaag was het woord aan den procureur-generaal mr. dr. D. Reilingh Requisitoir Spr. gaf eerst een globaal overzicht van de beide strafzaken die door het O. M. te gen verd. aanhangig zijn gemaakt. Uitvoe rig besprak het O. M. ver-volgens de ver schillende acten. waarin behalve dat zij hoogst onwaarschijnlijk zijn een groot aantal fouten voorkomen. In de dagvaarding is in de eerste plaats een valsch koopcontract ten laste gelegd. In het document is vastgelegd, dat verd. vrijwel al de landerijen van mevr. van W. had gekocht. Mevr. van W. stond op zeer goeden voet met haar pachters. Zij behan delde ze uitstekend en stond ze in moei lijke tijden steeds ter zijde. Het is dan ook onaannemelijk dat mevr. van W. haar goederen tijdens haar leven zou verkoopen zonder bindende bepaling, t. a. v. haar pachters te maken. Even onaannemelijk ls ook, dat verd. ooit den koopprijs heeft kunnen betalen. Ten tweede wordt in de dagvaarding een acte van décharge ge noemd. Omstandig betoogt spr., dat ook dit stuk valsch is. Het dossier, zoo gaat de procureur-generaal verder bevat een legio aantal stukken, waarvan zoowel de inhoud als de opstelling onaannemelijk zijn Spr. wijst op allerlei tegenstrijdigheden m de beweringen van verd. Zoo is het bijv. volkomen onjuist dat B. de vertrouwens man van mevr. van W. is geweest. Zij liet zich immers herhaaldelijk zeer ongunstig over verd. uit. Ook de bewering, dat me vrouw van W. ruzie met haar familie had, is volkomen ongebaseerd. Toen B. jaren geleden tot zes maanden gevangenisstraf werd veroordeeld heeft mevr. van W„ die zoo op hem gesteld was, niets voor hem gedaan In het dorp stond deze man slecht bekend. Hier brak de procureur-generaal zijn re quisitoir af om het na de pauze voort te zetten. POGING TOT DOODSLAG. De rechtbank te Leeuwarden heeft he den den 18-j. J. G. N.. tuindersnkecht te Amsterdam, thans gedetineerd, wegens poging tot doodslag op A. Bajema, gepleegd ie Warns, met het doel, den aangevallene te berooven en wegens brandstichting in de boerderij van den landbouwer G. Visser le Oudemlrdum, welke boerderij geheel af brandde, veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. De eisch was •ïjf Jaar gevangenisstraf. Op verzoek van den verdediger was een onderzoek naar verdachte's geestvermo gens ingesteld, doch de deskundige achtte verdachte volkomen toerekenbaar. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2