STADSNIEUWS nummer ^s,aatui' WIE bladen Leidsche Luchtbeschermingsdienst Vijf Nederlandsche zeelieden verdronken >78ste Jaargang WOENSDAG 7 APRIL 1937 No. 23628 Officieele Kennisgevingen HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN EERSTE BLAD Een plaatselijke afdeeling opgericht Prinselijk paar terug in ons land LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd 2ljzi: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten» (voor binnenland f. 0.80 per 3 mud.) Panameesch schip met Hollandsche bemanning in den grond geboord. Geheimzinnige maatschappij „Rambon" zet haar werk voort. (Speciale G.P.D.-berichtgeving). Volgens een Reuter-bericht is het onder Panameesche vlag varende vrachtschip „Andra" voor de Cantabri- sche kust (Noord-Spanje) door den kruiser der nationalisten „Almirante Cervera" tot zinken gebracht. Omtrent het lot der bemanning verkeert men in het onzekere. Slechts weinigen in den lande zullen vermoed hebben dat. toen gisteravond bovenstaand radio-persbericht werd ver spreid, er een schok door een aantal Rotterdamsche gezinnen is gegaan. Aan boord van dit z.g. van Panamee sche nationaliteit zijnde s.s., waren na melijk Rotterdammers! En voor zoo ver wij in den loop van den nacht nog hebben kunnen nagaan is het aantal Nederlandsche opvarenden op 5 te schatten. De „Andra" behoort tot die schepen, waaromheen een waas van geheimzinnigheid hangt. Het schip kan op één lijn gesteld worden met de s.s. „Rambon", Juna", „Sarkani", „Tinga", „Dobcsa" en „Warmond", die regelma tig wapenen vervoeren van Gedynia naar Spaansche zeehavens. De geschiedenis van de „Andra" doet den ken aan Herman Heijermans' „Op Hoop van Zegen". De reeders probeeren in ons land schepelingen te werven, terwijl zij we ten, dat, wanneer deze eenmaal hebben aangemonsterd en het schip het ruime sop heeft gekozen, zij groote kans hebben nim mer meer een voet op Nederlandschen bo dem te zetten. De reeders weten ook, dat de schepelingen groot gevaar loopen, ook al blijven zij uit handen van de Franco-troe pen, met hun schip in de diepte te verdwij nen, want het materiaal, dat voor de myste rieuze reizen wordt gebruikt, is volkomen onzeewaardig. De schepen zijn voor het meerendeel „zoo lek als een mandje". Eén storm van geringe kracht is voldoende om het schip tot zinken te brengen. Weten de zeelieden, die voor déze sche pen monsteren, aan welke gevaren zij bloot kunnen staan? Monsteren zij omdat hun politieke gevoelens overeenkomen met die van het Spaansche volksfront? Zetten zij hun leven op het spel alleen uit drang naar avonturen? Of zwichten deze mannen voor de zeer aanlokkelijke aanbiedingen die hen worden gedaan? Het zijn vragen, waarop niet onmiddel lijk antwoord is te geven. Maar uit de ge sprekken die wij gisteravond en vannacht hadden met de familieleden der opvarenden, die na het hooren van het persbericht in hevige ongerustheid verkeerden, is ons ge bleken dat de politieke gevoelens niet direct een rol spelen noch de drang naar avontu ren doch dat men voornamelijk tot mon steren overgaat omdat de donkeyman en de lichtmatroos bijna eenzelfde gage ontvan gen als de eerste stuurman van een nor maal koopvaardijschip. Wanneer zij mon steren beseffen zij niet de groote gevaren, waaraan zij bloot staan tijdens de reis. dam vertrokken met onbekende bestem ming en nog zijn deze schepen niet in de haven van vertrek teruggekeerd. Familieleden vertellen. Wij hadden gisteravond een onderhoud met de vrouw van den donkeyman Stolk, die in de Westerstraat te Rotterdam een tehuis voor zeelieden exploiteert. De oude vrouw vertelde ons dat haar man sedert 30 jaar de zee niet meer had bevaren. De za ken gingen echter slecht. Door de groote werkloosheid die onder zeelieden heerscht, leverde het pension geen winst meer op. De man zocht werk. In den regel geeft men de voorkeur aan jongere krachten, doch van een kennis had hij gehoord dat het Neder - landsch Bevrachtingskantoor ook werk heeft voor ouderen. Het feit dat hij zoo langen tijd niet had gevaren en hij dus niet meer over die capaciteiten beschikt, welke door gaans aan een zeeman gesteld worden, speelde geen rol. Men nam hem in dienst en nog wel tegen een zeer hooge gage. Hij moest naar Duinkerken gaan waar de „Andra" in de haven lag gemeerd. Omtrent de bestemming van het schip werd hem niets medegedeeld. Alleen de kapitein was hiervan op de hoogte en aan diens bevelen moest de bemanning gehoorzamen. Nadat de „Andra" op 2 Febr. j.l. uit Rotterdam was vertrokken, heeft Stork zich eenige v/eken later te Duinkerken aan boord be geven. Er waren nog verscheidene andere Noderlandsche zeelieden aan boord, waar onder eenigen die in dezelfde straat wonen als Stolk. Voor zijn vertrek had de reederij mede gedeeld dat de familieleden niet recht streeks aan de opvarenden mochten schrij ven. Correspondentie, voor de zeelieden be stemd, moest ten kantore van het N.B.K. worden ingeleverd, dat voor de verdere expeditie zou zorg dragen. Stolk heeft ver scheidene brieven aan zijn vrouw geschre ven, waarin hij o.m. heeft gezegd, dat de zeewaardigheid van het schip zeer veel te wenschen overliet. Toen de „Andra" Duin kerken had verlaten drong het water aan alle kanten het schip binnen, zoodat men oogenblikkelijk moest terugkeeren om een en ander weer bij te lappen. Stolk eindig de een der brieven met: „Wij zullen maar moed houden". Hieruit blijkt dus wel dat men het bij de munitietransporten naar Spanje niet zoo nauw neemt met het ma teriaal. De „Andra" heeft ook nog eenigen tijd in Kopenhagen gelegen, tegelijk met de „Juna" waarvan, zooals men weet, de opvarenden 14 dagen geleden van het vliegveld Waal haven naar de Deensche hoofdstad zijn ge bracht. Niemand weet, zoo vertelt de vrouw van Stolk, waarheen de schepen varen. Een kennis van mij, zoo zeide zij, bevindt zich aan boord van de „Juna", welk schip al maanden en maanden onder weg is. Tel kens wordt er gezegd: „het schip komt naar Rotterdam" doch tenslotte blijkt het weer een andere bestemming te hebben gekregen. Wanneer het telegram uit Spanje, dat de „Andra" tot zinken is gebracht, juist is, zul len er vijf gezinnen te Rotterdam in rouw zijn gedompeld. Wellicht zal er daarna weer een voor den sloop bestemd schip worden opgekocht door de reederij. En wellicht zul len weer andere werklooze zeelieden zwich ten voor de mooie aanbiedingen die de ge heimzinnige maatschappij te Rotterdam doet. Reeds eerder hebben wij gewezen op het bestaan van een zeer geheimzinnige maatschappij te Rotterdam de N.V. „Rambon" genaamd, waarmede ook het Nederlandsch Bevrachtingskantoor te Rotterdam in nauwe relatie staat. Daar monsteren deze zeelieden aan. Hoe wel het Nederlandsch BevTachtings- kantoor in verband met verspreide be richten, nog met nadruk in de couran ten heeft verklaard dat zij met de wa pentransporten naar Gedynia niets uit staande heeft, is ons gisteravond geble ken dat deze maatschappij de Neder landsche zeelieden, die hebben aange monsterd, naar Duinkerken heeft ge zonden, waar zij zich aan boord van het thans getorpedeerde s.s. „Andra" hebben begeven. De Maatschappij heeft de zeelieden van de „Andra" gages aan geboden, die zeer hoog waren. Elke zeeman zou, wanneer de reis volbracht zou zijn, f.250 krijgen als extra toe lage. Wanneer de reis is volbracht, vertelt men er niet bij. Maanden geleden zijn de ss. ^Rambon", „Dobesa" en Tinga" uit Rotter VERKIEZING TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat formulieren voor de lijsten van candidaten ten behoeve van de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, alsmede voor de schriftelijke verklaringen van bewilli ging, ter Gemeente-Secretarie van Leiden 'Rapenburg 121 kosteloos verkrijgbaar zijn tot en met den dag der candidaatsteiling. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Leiden, 7 April 1937 9249 STEMMEN IN EEN ANDERE GEMEENTE. De Burgemeester van Leiden maakt be kend, dat uiterlijk 14 dagen vóór den dag, waarop de stemming voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal wordt gehouden, de ge legenheid bestaat ter Gemeente-Secretarie in persoon mede te deelen, dat men in een andere gemeente aan de stemming wenscht deel te nemen. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. Leiden, 7 April 1937. 9250 De actie zal met kracht worden ter hand genomen. In navolging van hetgeen reeds in vele groote en kleine plaatsen van ons vaderland is geschied, is op 25 Maart jj. ook hier ter stede een afdeeling opgericht van de Ned Ver. voor Lucht bescherming. de eenige algeheel door de regeering erkende organisatie op dit gebied. In December van het vorige jaar nam dr. E. J. J. G. Renaud het initiatief om tot de oprichting tot een zoodanige ver- eeniging te komen, tot welk doel hij een aantal stadgenooten bijeen riep. Dit waren de heeren: Ir. F. H. E. Guljé. di recteur der Hollandsche Constructiewerk plaatsen; N. C. F. van Ginkel, directeur der Kon. Ned. Grofsmederij; A. de Koster, directeur der Meelfabriek „De Sleutels"; Ir. J. J. G. van Hoek. directeur van Wer- nink's Beton Mij.; dr. L. P. Krantz. direc teur der N.V. J. J. Krantz en Zn.; Bern. Buurman, architect; mr. dr. L. Sprey. ad vocaat en procureur; dr. D. E. Bosselaar. rector van het Gem. Gymnasium; ir. J. J Valkenburg, secr. van den Leidschen Che- mischen Kring; overste M. van Mens, Commandant der Burgerwacht; E. H. Moens. directeur Landbouwcrediet, bijkan toor Leiden en dr. T. Potjewijd, voorzitter van het Departement Leiden der Ned. Mij. voor Pharmacie. In dezen kring werd algemeen de drin gende noodzakelijkheid ingezien van het nemen van maatregelen ter bescherming van de civiele bevolking tegen aanvallen uit de lucht. De besprekingen leidden tot de oprichting van een plaatselijke afdee ling der hierbovengenoemde landelijke vereeniging, waarvan het bestuur defini tief als volgt werd samengesteld: N. C. F. van Ginkel. voorzitter: dr. E. J. J. G. Re naud, vice-voorzitter; dl'. T. Potjewijd, se cretaris. Boerhavelaan 37, tel. 2395, toestel 693 of tel. 2969 en E. H. Moens, penning meester. Op verzoek van het bestuur werd de burgemeester, mr. A. van de Sande Bak- huyzen bereid gevonden het eerevoorzitter schap te aanvaarden. De vereeniging wil de propaganda voor NED. CHR. REIS VEREENIG ING. Jaarvergadering der Leidsche afdeeling. Gisteravond heeft de afd. Leiden der Ned. Chr. Reisvereeniging, haar feestelijke jaarvergadering gehouden in de zaal van „Zomerlust". Om halfacht werd de bijeen komst, waarvoor zeer veel belangstelling was, geopend met het zingen van ps. 84 6 en gebed, waarna de voorzitter der afdee ling. de heer Joh. Vooys, eenige hartelijke welkomst woorden tot de aanwezigen richt te. Tevens nam spr. de gelegenheid te baat, de aandacht der leden op de as. zomer te houden vereenigingsreizen naar Rome en het Teutoburgerwoud te vestigen. Laatst genoemde reis heeft tot voordeel, in bijna elke afdeeling te beginnen, hetgeen van zelfsprekend velen zal aanlokken deze reis te maken. Hierna werden de notulen der vorige jaarvergadering voorgelezen en onveran derd goedgekeurd, evenals de jaarverslagen van secretaris en penningmeester. Uit deze verslagen vernamen wij o.a. dat de afdeeling 620 leden telt. Er zijn dit jaar 14 excursies gehouden met 317 deelnemers. De vergaderingen werden door ruim 700 leden bezocht. Over het algemeen is de deelneming grooter geweest dan het vorige jaar. hetgeen een verblijdend teeken ge noemd mag worden. Het kassaldo bedroeg f. 54.91. Vervolgens bracht de commissie tot het nazien der boeken van den penningmeester bij monde van mevr. W. v. Groeningen ver slag uit van hare bevinding, waarna de penningmeester met dank voor zijn gehou- denb eheer werd gedechargeerd. Tot leden van de kascommissie voor het komende jaar werden benoemd mevr. C. W. Loeker en de heeren L. Beekman en H J. Sloos. Aan de orde was daarna de bestuursver kiezing. Daar voor den aan de beurt van aftreden zijnden voorzitter, geen tegencan- didaten waren gesteld, werd deze functio naris, bij enkele candidaatsteiling herkozen. Met de rondvraag was het officieele ge deelte afgehandeld en werd na een korte pauze met het officieuze een aanvang ge maakt, tijdens hetwelk door eenige leden der afdeeling een tooneelstuk voor het voetlicht werd gebracht, dat zeer in den smaak viel. Hartelijk is er gelachen om de rake zetten en grappige momenten. Het vele en warme applaus dat den spelers ten deel viel was wel verdiend Rest nog te vermelden dat de pauze werd opgeluisterd door muziek van de heeren Sloos en Brinks, die zich op uitmuntende wijze van hun taak hebben gekweten. Allen, diie op eerügerwijze hadden mede gewerkt om dezen avond te doen slagen werd door den voorzitter in eenige welge kozen woorden dank gebracht, alsook de firma W. F Poptie. die het meu bilair. benoodigd voor het tooneelstukje, welwillend beschikbaar had gesteld. De grimeering was van den heer Gerard Hop- pezak. Deze buitengewoon geanimeerde verga dering, waarop met voldoening terug gezien kan worden, werd met het zingen van den Avondzang gesloten. en de beoefening van de luchtbescherming hier ter stede op breede schaal voeren. Zij maakt daarbij onderscheid tusschen den actieven en den passieven gasdienst. Voor den actieven gasdienst is de mede werking noodig van 5"/o der burgerbevol king. zijnde ongeveer 3500 personen van middelbaren leeftijd, niet dienstplichtig, aie opgeleid worden voor de onderscheiden takken van dienst om in geval van gevaar georganiseerden bijstand te kunnen ver- leenen. De passieve gasdienst beoogt de burgerij in zoo breed mogelijke lagen in te lichten omtrent de beschermingsmogeiijkheden tegen luchtaanvallen. Daarvoor is de medewerking noodig van een groot aantal personen, die op hun beurt als inlichtingenbron willen fungee- ren. Deze cursussen zijn voor iedereen toe gankelijk en vrij van elke politieke of godsdienstige tendenz. Gegadigden kunnen zich nu reeds bij den secretaris opgeven. Een systeem van decentralisatie der halve, doch onder centrale leiding. Het ligt voorts in de bedoeling van het afdeelingsbestuur, dat de werkzaamheden zullen worden verricht in overleg met de omliggende gemeenten en in samenwer king met de plaatselijke autoriteiten en het van overheidswege aangewezen hoofd van den luchtbeschermingsdienst, in casu den commissaris van politie, aan welke in stanties het afdeelingsbestuur onderge schikt is. In dit verband herinneren wij eraan, dat de regeering aan de burgemeesters van alle Nederlandsche gemeenten een leid raad heeft verstrekt voor de te nemen maatregelen bij luchtaanvallen. Waar de Gemeentewet den ingezetenen alleen de verplichting tot bijstandsverle ning oplegt ingeval het gevaar acuut is geworden, verwacht de overheid, dat de inwoners zelf beschermingsmaatregelen zullen treffen. Teneinde aan deze verwachting te kun nen voldoen, is de plaatselijke afdeeling opgericht. Nu de constitutioneerende werkzaamhe den tot het verleden behooren, ligt voor het bestuur een breed arbeidsveld open. Op het programma van actie staan o.m. de bouw van een gaskamer voor het hou den van oefeningen; de benoeming van een keuringscommissie voor de leden, die deel zullen uitmaken van den staf voor den actieven dienst; de vorming van een voorlichtings-, propaganda-, verbindings-, ontruimings-, alarmeerings-, dekkings-, evacuatie- en medischen dienst, welke laat ste wordt georganiseerd in samenwerking met het Roode Kruis en de E.H.B.O. Wij komen op dat alles t.z.t. terug. BINNENLAND. Hier ter stede is een luchtbeschermings dienst opgericht. (Stadsnieuws, le Bl.) Het Prinselijk paar in ons land terugge keerd. (3e Blad). Onze Indische luchtpostbrief. (3e Blad). Staking van taxi-chauffeurs te Amster dam. (Binnenland. 3e Blad). Staatscommissie voor het bankwezen door den minister van financiën geïnstal leerd. (Binnenland, 3e Blad). Uitspraken inzake de Vlissingsche malver saties. (Rechtzaken, 3e Blad). BUITENLAND. Van Zeeland aanvaardt de opdracht om te peilen of opheffen der tariefmuren mo gelijk is. (Buitenland. 2e Blad). De Japansche parlementsontbinding. De regcering wil doorzetten. (Buitenland, 2e Blad). De Spaansche nationalisten vorderen in. Biskaje, de regeeringstroepen bij Cor doba. (2e en le Blda). Meerdere uitgaven voor de Italiaanscho vloot. (Buitenland, 2e Blad). Duitschland zeer verontwaardigd over het optreden in Zuid-West-Afrika. (Bui tenland, 2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Toegejuicht door duizenden be- 'angstellenden, die zich overal langs de wegen hadden opgesteld, is het Prinselijk paar gisteravond, na een afwezigheid van drie maanden, via het grenskantoor tVernhout (ten Zuiden van Breda) weer in ons land teruggekeerd, "hnstreeks kwart voor acht werd Den Haag bereikt, waar H. M. de Koningin de Prinses en den Prins opwachtte in het Huis ten Bosch. (Men zie voor nadere bijzonder heden pag. 1 van het 3de Blad.) WAARSCHUWING. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „De oudste interesttafels in Italië. Frankrijk en Nederland met een herdruk van Ste- vins „Tafelen van Interest", de heer C. M. Waller Zeper, geboren te Haarlem. Geslaagd voor het Candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde letter A, mej. A. Moolhuyzen (Den Haag) en voor het doc toraal examen Wis- en Natuurkunde hoofdvak Geologie, mej. C. F. van de Stadt (Den Haag) De ingezetenen worden gewaarschuwd tegen een man, die op zijn pet de in zilver uitgevoerde beginletters van Electra-Cen- trale, waarmede de persoon in kwestie den schijn wekt alsof hij iets uitstaande heeft met de Stedelijke Lichtfabrieken alhier. Dit is echter niet het geval. De man ver tegenwoordigt een zuiver particuliere on derneming en verkoopt apparaatjes, waar van het gebruik, naar hij zegt. een bezui niging op het electricitsitsverbruik oplevert De waarde dezer voorwerpen bedraagt on geveer een dubbeltje, terwijl de kostprijs varieert van 75 ct. tot f. 1.25. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen; Woningbureau en Assurantiekantoor van Duuren, Burgsteeg 7, Leiden. Eigenaar K. L. van Duuren, Lelden. De Groot. Donkersteeg 1. Leiden. Kleer makers- en naaistersfourniturenhandel. Eigenaar: J. H. M. de Groot, Heemstede. Gevolmachtigde: J. M. Veilsde Groot, Leiden. Wijzigingen: De Leidsche Broodfabriek, Nieuwe Mare 1. Nieuwe Commissaris: dr. J. J. van Eek, ciden. L. A van Brero en Zoon. Hooge Morsch- weg 38. Leiden. Aanleg van gas- en water leiding. De zaak is met ingang van 5 April 1937 in liquidatie getreden. Liquidateur: mr. F. J. J. Trapman, Leiden,

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1