OPEL De O. 16 is teruggekeerd STADSNIEUWS DINSDAG 6 APRIL 1937 No, 2362| Prinselijk Paar uit Parijs vertrokken HIT VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 78sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Klagen over de 'dure benzine en wegenbelasting geeft geen succes Koop 'n DM nummer bestaat uit DRIE bladen LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 clsi per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarlet Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn; per 3 maanden f.2.33 per week TTTTrfii f. 0.1S Franco per post t. 2.35 per 3 maanden -f portokosten» (voor binnenland f. 0.80 per 3 mrtd.) 9*36 I (Ingez. Med.) EERSTE BLAD Koninklijke onderscheiding voor commandant Van Waning. Vanmorgen om even over negen is Hare Majesteits O. 16 van haar wel zeer bijzondere reis, een reis van storm en emoties in de Spaansche wateren, behouden in de haven van Nieuwediep aangekomen. Reeds voor het tijdstip van aankomst waren velen aan de haven bijeengeko men om getuige te zijn van dezen terugkeer. Onder de vele marine autoriteiten merkten wii o.a. op vice-admiraal T. L. Kruys en den schout bij nacht J. Th. Fürstner chef van den marine staf te Den Haag. Nadat het schip ligplaats had genomen, daar waar momenteel weer een tweetal andere onderzeeërs vaarklaar worden ge maakt. gingen de heeren aan boord en sprak schout bij nacht Fürstner officieren en bemanning ongeveer als volgt toe: Commandant en verdere opvarenden van Hr. Ms. „O. 16". Het is mij een groot voorrecht, met toe stemming van den admiraal Kruys, een «oogenblik hier het woord te mogen voeren. Toen gij na een uiterst doeltreffende shake- down cruise over de dit maal al heel rumoerige. Atlantische Oceaan, te Lissabon waart binnengekomen, was juist de patrouiliegang in Straat Gibraltar door Hr. Ms. Hertog Hendrik op het punt aan te vangen. De volkomen onberekenbaarheid van de reactie der Spaansche nationalisti sche oorlogsschepen od het feit der con- voyeering. een maatregel waartoe nog geen andere mogendheid was overgegaan, maak te het wenschelijk aan dit oude schip een dosis actieve gevechtskracht toe te voegen. Natuurlijk heeft de marine-leiding over wogen .dat er bezwaren verbonden waren aan het op zeer korten termijn dirigeeren var. dé O. 16, die pas zulk een zware reis achter den rug had, naar Gibraltar, alwaar het vaartuig onverhoopt voor een ernstige ooriogstaak kon worden gesteld. Dat de marine-leiding geen oogenblik be hoefde te aarzelen uit materieele of perso- neele overwegingen om dezen onverwachten zwaren dienst van u te vergen, comman dant en verdere opvarenden, is voor u een compliment. Door rapporten uit het buiten land weet ik nu, dat door dit blijkbaar onmiddellijk kunnen omzetten van een wetenschappelijke in een strategische op dracht de bewondering voor uwe nrestatie in het buitenland in vakkringen niet wei nig is verhoogd. Dat de gebleken paraat heid onzer marine bij de ingewikkelde in ternationaal politieke situatie in Zuid- Europa een zekere niet te onderschatten preventieve werking heeft uitgeoefend, staat als een paal boven water. De marine-leiding beseft, dat men zijn waardeering niet alléén betuigen moet door het opleggen van steeds zwaardere diensten. Het is daarom, dat de minister van staat, minister van defensie mij heeft opgedra gen hier van zijn waardeering te doen blijken. Het hoeft aan H.M. onze geëerbiedigde Koningin, die door de traditie van Haar geslacht en uit eigen leven bijzonder goed kan waardeeren de opofferingsgezindheid, die eigen belang volkomen weet achter te stellen aan 't groot belang van het vader land. behaagd, een onderscheiding toe te kennen aan het verantwoordelijke hoofd van de kleine gemeenschap, die op deze boot 3 maanden lang lief en leed heeft gedeeld Het is met bijzonder genoegen, dat ik u voorlezing kan doen van het Koninklijk besluit van 31 Maart 1937, waarbij de luitenant ter zee le klasse J. J. W. van Waning benoemd is tot ridder der Orde van Oranje Nassau. I Na den commandant van Hr. Ms. ..O. 16" het ridderkruis op de borst gespeld te heb ben. wenschte de chef van den marine staf commandant van Waning van harte geluk met dit bewiis van Koninklijke waar- deering. Ook de verdere opvarenden feli citeerde hij met de onderscheiding, di'e mede door hun toedoen, den commandant is tebeurt gevallen Na uw thuiskomst zult gij bemerken aldus spr. dat het Ne- derlandsche volk uw reis met groote be langstelling heeft gevolgd. Dat volk kijkt, sedert de internationaal-politieke verhou dingen hoe langer hoe meer verwikkeld rijn geworden, met heel andere oogen naar ziin weermacht dan slechts enkele jaren geleden het geval was. Het volk beseft, dat de marineman bereid is elk persoonliik of ge- zinsbelang te offeren ten bate van het algemeen belang van ons vaderland. Het kan niet anders, of die offervaardigheid zal als terugslag hebben, dat Nederland meer offervaardig zal worden in het be schikbaar stellen van de noodige geld middelen. Dan zullen er weer meer eenheden be schikbaar zijn. waardoor de marineleiding minder plotseling en overwacht zal behoe ven in te griiDen in de organisatie, in andere dienst- en in velerlei persoonliike en gezinsbelangen. Dan zal de marine ook weer gemakke lijker kunnen voldoen aan de taken, die haar worden gesteld van handhaving van de eer onzer vlag. van bescherming der rechtmatige belangen van onze koopvaardij en handel en van het hooghouden van den naam en het uitdragen der cultuur van het groote en krachtige volk van het riik der Nederlanden. Op soreker's verzoek werd dit nieuwe verbond tusschen volk en marine met een driewerf hoezee bezegeld. Na deze korte plechtigheid, vond de eigenlijke begroeting nlaats. Handen wer den gedrukt vragen gesteld en het is de moeite waard te zien hoe men in Nieuwe diep meeleeft met deze ..jongens van de marine". De „O 16" is het aan te zien dat zu een zware reis gemaakt heeft. Overal is de verf gebladderd en van de op de brug geschil derde kleuren der vlag is nog slechts een groezelig geheel over. terugreis gaat rechtstreeks naar 's-Gravenhage. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben den dag: van gisteren te Parijs doorgebracht met het doen van inkoo- pen, waarna het diner werd gebruikt in het beroemde restaurant „Chez Maxim's" in de Rue Royale. Vervolgens werd nog een vluchtig bezoek gebracht aan eenige bekende bezienswaardig heden van de lichtstad. Vanmorgen te halfacht was er reeds weer de drukte van het vertrek van het prinselijk paar uit hotel Crillon. Om tien uur Fransche zomertijd (9.20 uur Ned. tijd) reden Prinses Juliana en Prins Bernhard, in stralend zomerweer, met den grijzen twoseater weg in de richting van Le Bourget om zich over Brussel naar Den Haag te begeven, waar zij juist drie maanden na het begin van de huwelijksreis zullen terug - keeren. BINNENLAND. De voortgezette vergadering van „Bloem bollencultuur." (2e Blad). Te Den Haag is. 57 jaar oud. overleden de Belgische gezant, de heer Ch. Maskens, (3e Blad en Laatste Berichten, le BI. i Het 50-jarig bestaan der Ned. Vereeniging van Meelfabrikanten. (Binnenland, 3e Blad). BUITENLAND. De pogingen de tariefmuren af te breken, (Buitenland, le Blad). Benesj te Belgrado. (Buitenland, le Blad). Huil doet een beroep op de wereld voor den vrede. (Buitenland, le Blad). De verzoening van Hitler met Ludendorff. (Buitenland, le'Blad). Ongerustheid over Japan's vlootbouw. (Buitenland, le Blad). De suiker-conferentie te Londen geopend, (3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET 3c BLAD. TCCNIEl^ NIEUW/ LEIDSCHE SCHOUWBURG. TOONEEL, Jaarvergadering „Koninginnedag". Voor de feestviering op 31 Augustus kunnen de leden plannen indienen. Vertooning van Oranjefilms. In de met vlaggen en Oranje versierde foyer van „Den Burcht" belegde de Ver eeniging „Koninginnedag" gisteravond een feestelijk jaarvergadering. In zijn ope ningswoord sprak de waarn. voorzitter, de heer L. Questroo er zijn spijt over uit, dat de vergaderingen over het algemeen zoo slecht bezocht worden. De notulen, gelezen door den tweeden secretaris, den heer van der Neut, werden ongewijzigd goedgekeurd. In het jaarverslag uitgebracht door den secretaris, den heer P. H. Steenhouwer, werden de feestelijkheden door de vereeni ging georganiseerd, gememoreerd. Helaas bracht ook het afgeloopen jaar nog niet de zoo noodige en gewenschte ledenaan- was. De vereeniging telt momenteel 313 leden. Het financieel verslag van den tjj- delijken penningmeester, den heer C. A. de Bruyn. vermeldde een batig slot van f. 278.01. Aan contributie werd f. 488. ontvangen en aan subsidies f. 700.De feestviering kostte f.759.—. Op voorstel van de kascommissie werd den penning meester décharge verleend. De voorzitter vestigde er de aandacht od, dat 1936 het eerste jaar is. waarin de vereeniging een batig slot boekte. In de kascommissie 1937 werden benoemd de heeren Stokhuyzen en Witte. Ir. p. c. Lindenberg, directeur der Leid- sche Duinwatermaatschappij werd benoemd tot voorzitter. In de vacature van penning meester werd voorzien door de benoeming van den heer F. J. de Jong. De aftr. pen ningmeester, de heer Jansen, zal een an dere functie in het bestuur blijven waar nemen. Bij de bespreking van de feestviering 1937 deelde de voorzitter mede. dat 't plan bestaat om dit jaar een sprookje op te voeren in de openlucht. Mocht dit plan echter geen doorgang kunnen vinden, wat wegens de groote moeilijkheden geenszins uitgesloten is, dan stelt het bestuur zich voor een zaalfeest voor 12 of 1300 kinde ren te organiseeren Verder bestaan er plannen voor een avondfeest, waaraan oud en jong zal kun nen deelnemen. Als eerste programmapunt van dit onderdeel der feesten is gedacht aan een zeg- en zangspel, uitgevoerd door een jongens- en meisjeskoortje. Verder zal een poppenbruiloft worden opgevoerd door 24 kinderen, gevolgd door een eenvoudig tooneelstukje. Tenslotte zullen de kinderen een Chineesche dans opvoeren. Zoo moge lijk zullen de leden van de Graal vervol gens een volksdans brengen. Mocht dit laatste nummer geen doorgang kunnen vinden dan zal hiervoor een rei. uitge voerd door een dames-gymnastickvereeni- ging of een knotsoefening in de plaats ko men. Na de bekendmaking van deze plan nen deelde de voorzitter mede dat het be stuur er zich volkomen van bewust is dat het feest van het vorige jaar voor een deel een mislukking is geweest. De heer v. d. Laan vestigde er de aandacht op dat kin deren rich in de openlucht zeer moeilijk verstaanbaar zullen kunnen maken, waar door een dergelijke openlucht voorstelling reeds bij voorbaat tot mislukkig gedoemd is. Op voorstel van den heer Leman werd besloten aan alle leden het verzoek te richten plannen voor de feestviering in ie dienen. Aan het bestuur zal dan keuze en uitwerking van het programma worden overgelaten. Gevraagd werd of het niet mogelijk is het programma zoo samen te stellen dat er wat meer actie in de stad komt. De heer Questroo antwoordde dat dit waarschijnlijk de financiee'.e krachten der vereeniging te boven zou gaan; alleen een optocht kost al f. 200.— aan muziek! Ten slotte werd door enkele aanwezigen aan merking gemaakt op de wijze waarop het vorige jaar de regeling op het Schutters veld getroffen was. Na een slotwoord van den voorzitter werd door den heer Joh. Geytenbeek een drietal films met als on derwerp het huwelijk van Prinses Juliana vertoond. VERPLAATSING BELASTINGKANTOOR. De ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. Langebrug 20, brengt onder de aandacht van belangheb benden, dat met ingang van 12 April a.s. de directe belastingen en motorrijtuigbe lasting overgaan naar het 1ste kantoor dei- directe belastingen te Leiden, Breestraat 18. N.V. SANDERS ZEEPFABRIEK. In de alhier gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders der N.V. Stoom-Zeep-, Eau de Cologne- en Parfu- merieënfabriek v/h. Sanders en Co. Ko ninklijke Stoom-Zeepfabriek werden de balans en de winst- en verliesrekening over het boekjaar 1936 goedgekeurd. Als commissaris werd herkozen de heer P. A. de Gooyer te Wassenaar. Bij Kon. besluit is eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den reserve lsten luitenant H. J. van der Berg van het 4de regiment infanterie. Voor het te Oosterbeek vanwege het Ned. Centraal Bureau voor Volksdansen afgenomen elementaire examen in contra dansen slaagden onze stadgenooten dfe dames G. Koevorden en J. Spronk. p Des DuivePs Prentenboek. Blijspel in 4 bedrijven door Zoltan Horvath. Het denkbeeld, dat Nederlandsche auteurs het moeilijk brengen tot een opvoering van hun werken op de vaderlandsche planken, leidt soms een landgenoot er toe, om zijn geesteskind ten doop te houden onder bui- tenlandschen naam. Zoo deed ook de heel den Hertog met zijn eersteling „Ex-koning Peter", dat zijn weg heeft gevonden. Nu zijn tweede werk zulk een weerklank vindt en volkomen verdiend, zij hier direct aan toe gevoegd en bovendien zijn pseu doniem toch algemeen is verraden, mag I men wel aannemen, dat zijn Hongaarsche schuilnaam spoedig zal worden afgelegd. Koos de heer den Hertog misschien met opzet een Hongaarsch pseudoniem, omdat hij zich geestelijk verwant gevoelt aan den grooten Hongaarschen tooneelschrijver Molnar? Die verwantschap is toch inder daad frappant! Dat constateert men oogenblikkelijk ook uit „Des Duivels Pren tenboek", waaruit een speelsch vernuft op stijgt tot een voor een Hollander ongeken de hoogte en een rijpe fantasie u tegen lacht, die wij zelfs beslist on-Nederlandsch durven noemen. Vernuft en fantasie, ge drenkt in een zachte levenswijsheid en le vensvisie, die het klaar spelen om met een lach en een prettig frisch geluid, u levens diepte te doen peilen. Alles heel licht en luchtig en in een juweel van een dialoog vervat, die boeit van het begin tot het eind. Geestig, gevoelig-menschelijk en toch strak van bouw vloeit dit blijspel van too- neel naar de zaal en pakt onmiddellijk. Het gegeven is een prachtige vondst: een auteur, op zoek naar stof, wordt gewezen op de mogelijkheid, dat in onze moderne lijden een verwoed speler, dus iemand, die een hoofdstuk leest uit des Duivels Pren tenboek, zooals onze voorouders het wel eens uitdrukten, zijn vrouw inzet, zooals de Batavieren dat deden, die de vrouw be schouwden als een stuk bezit. Is dat nu nog mogelijk? Deze vraag ziet men beant woord met alle complicaties, die zich in onze tijden daarbij voordoen, nu ook de vrouw de plaats is toebedeeld in het staats bestel, die haar toekomt. En, zooals ge zegd, met fijnen geest en psychologisch in zicht, in een sprankelenden dialoog, die een af en toe ontbreken van actie volko men tooneelmatig vervangt en dit gebrek, ais men het zoo noemen wil, volslagen overspeelt. Hier is iemand aan het woord, die in een soort persiflage toch de levens kernen kan bespelen zoo, dat men telkens getroffen wordt door de scherpe visie en toch zijn oeuvre het karakter van een blij spel doet behouden. Aardig is ook het slot, dat den auteur doet bekennen, dat het hem aangeraden gegeven niet meer bruikbaar is, dat het huidige publiek die gecompliceerde non- Vagi links naar rechts: Piet Rienks, Paul achtergrond de butler Steenbergen en Dirk Verbeek, vap Herik Van Buurën. Op den

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1