Met 10 man verloor Nederland van België 78sfe Jaargang Maandag 5 April 1937 No. 14 Wilders kon in de tweede helft niet meespelen HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Heldhaftige strijd der Oranjeploeg tegen een overmacht Ons „elftal" bleef ongeslagen TEEEEOON DIRrïfen ADMIN. 2500 REK 1507 IllUDUllllllilllllllllllllliillllllMIIIIIIIIUIIIIIHIIIIIIlllIHHIM iiiiumuti (Speciale G.P.D.-berichtgeving:). De vrees van velen is werkelijkheid geworden: aan de glorieuze serie uitwedstrijden, waarin de Oranjeploeg ongeslagen is gebleven, is een eind gekomen. In Antwerpen heeft gisteren het Nederlandsch elftal van België met 21 verloren. Groot was de vreugde onzer Zuiderburen, die van oordeel zijn, dat er een nieuwe periode is aangebroken in de lange reeks van wed strijden tusschen de voetbalploegen van beide landen. Tal van malen hebben de Belgen achter elkaar verloren tot het vorig jaar de ontmoeting te Brussel de verrassing van een gelijk spel bracht. Sindsdien trad er een wijziging ten goede in de resultaten van het Belgische team. ,Op deze zege hebben de Belgen echter gewacht om zich weer als volkomen gelijkwaardig met de Nederlanders te beschouwen. We kunnen ons deze vreugde in België voorstellen. Maar men verliest daar teveel uit het oog. dat de zege werd behaald in een wedstrijd, die weliswaar een gewone plaats zal innemen in de lange rij van ont moetingen tusschen beide landen, maar die toch in werkelijkheid zeer abnormaal moet worden genoemd. De internationale voetbalorganisatie, de F I.F.A. heelt n.l. eenigen tijd geleden be paald, dat tijdens een interlandwedstrijd geen spelers mogen worden vervangen. Alleen voor den doelman wordt, doch alleen voor de eerste helft, een uitzondering ge maakt. Raakt dus een speler gewond, dan is het betrokken elftal zeer ernstig gehan dicapt, daar het dan met 10 man moet spe len. Van die nieuwe, zéér aanvechtbare bepa ling, is Nederland gisteren het slachtoffer geworden. Onze rechtsback Wilders raakte bij een botsing, toen hij gelijk met den Belgischen linksbuiten Buyle naar een bal wilde koppen, dusdanig geblesseerd, dat hij het veld moest verlaten. Weliswaar keerde hij kort voor de rust nog even terug, maar tijdens de pauze werd hij door een genees heer onderzocht, die constateerde, dat Wil ders een hersenschudding had opgeloopen. Van verder meespelen was dus geen sprake, zoodat de Oranjeploeg na de rust met 10 man den strijd moest aanbinden met het complete Belgische team. Indien de onzen in de eerste helft een grooten voorsprong hadden weten te krijgen, zou wellicht een gunstig eindresultaat nog mogelijk zijn geweest. Bij rust was de stand echter gelijk (11), zoodat haast bij voorbaat was te zeggen, dat Nederland een nederlaag tegemoet ging. Dat het slechts 2—1 voor Belgic is geworden, bewijst hoe uitstekend de Oranjemannen zich heb ben geweerd. Slechts met de uiterste krachtsinspanning is het België gelukt de overwinning te bevechten. Langen tijd zag het er zelfs naar uit, dat het ondanks de geweldige handicap voor Nederland nog een gelijk spel zou blij ven. Zelfs zijn er enkele momenten ge weest, waarin Nederland een voorsprong had kunnen krijgen. Een onzinnige bepaling. Wij aarzelen niet den maatregel van de FIF A., waarvan ons elftal gisteren zoo leelijk de dupe is geworden, een onzinnige bepaling te noemen. Wat blijft er op die wijze over van een sportieve krachtmeting tusschen twee landen? Er kon gisteren moeilijk sprake zijn van een wedstrijd met gelijke kansen. Men is indertijd in verschil lende landen tot dezen maatregel gekomen, omdat er vele clubs waren, die ernstig mis bruik maakten van de mogelijkheid tot het opstellen van invallers. In Nederland is het euvel eveneens zeer sterk, want het is een bekend feit, dat het in verschillende com petitiewedstrijden voorkomt, dat een speler ger. verwonding voorwendt om een ander ln oe gelegenheid te stellen als invaller mee te spelen. Dat kan voor de betrokken club soms een versterküig van beteekenis zijn, daar een frissche speler vooral tegen het eind heel wat waard is. Het gebeurt meer dan eens, dat men reeds van tevoren af spreekt, dat wanneer een bepaalde speler niet voldoet, hij op een gegeven moment het veld zal verlaten opdat een andere spe ler van ongeveer gelijke kracht eens kan worden geprobeerd. In principe is er dus veel goeds in den nieuwen maatregel van de F.I.F.A. Mis schien is het noodig in Zuid-Amerika en in bepaalde Midden-Europeesche landen de noodige voorzorgsmaatregelen te nemen voor het tegengaan van knoeierij, maar globaal genomen moet het voorgeschrevene voor landenwedstrijden abnormaal worden geacht. Vooral indien amateurploegen in het, veld komen. Maar de F.I.F.A. gebiedt het nu eenmaal en zoo werd het Nederlandsch elftal giste ren leelijk de dupe. Men had Wilders reeds eenigen tijd voor de rust moeten missen, maar in de tweede helft verkeerde men in de noodzakelijkheid zich met tien man zoo goed en zoo kwaad als het mogelijk was te gen de Belgen te verdedigen. Van Heel ging toen back spelen, Van Spaendonck, in zijn club midvoor, werd op de linkshalf plaats gezet, terwijl Bakhuys zou trachten als verbindingsspeler op te treden. Heldhaftige strijd. Met dit zoo zwaar gehavende team heeft Nederland zich prachtig geweerd. In het be gin van de tweede helft konden de Belgen zelfs geen vat krijgen op dit tiental en onze voorhoede van vier man maakte het de Bel gische defensie uitermate lastig. Doelman Braet moest al zijn krachten inspannen. Een minder talentvol doelverdediger zou wellicht een paar malen zijn gepasseerd. Het is jammer voor onze ploeg, dat er in dat tijdvak, toen de Belgen herhaaldelijk nog in de defensie werden gedrongen, geen doelpunten werden gemaakt. De kansen zijn er geweest, maar onze aanvalslinie vond den Belgischen keeper in een waarlijk grootschen vorm. Na die krachtsinspanning kon het niet uitblijven, dat de numeriek sterkere Belgen tenslotte gingen dominee- ren. Ons elftal kreeg het uiterst zwaar en er waren momenten, dat er geen enkele Oranjeman op de Belgische helft stond. Doelpunten konden niet uitblijven, want de druk werd te groot. Maar desondanks slaag de België er slechts in eenmaal Leo Halle, die in grootschen vorm was, te passeeren. Waren de Belgen echter schotvaardig ge weest, dan zou het beslist niet bij één goal zijn gebleven. Onze voorhoede. Het is wel jammer, dat de vraag, die door duizenden werd gesteld: Hoe voldeed de nieuwe opstelling der Nederlandsche voor hoede? zeer moeilijk beantwoord kan wor den Om over de gewijzigde samenstelling onzer voorhoede te oordeelen, zou men deze den geheelen wedstrijd compleet in actie hebben moeten zien. Hoe was Lungen? is zeker de vraag, waar op een ieder het antwoord wenscht te hoo ien Afgaande op hetgeen wij in dezen wed strijd van Lungen hebben gezien, kunnen wij gerust verklaren: Lungen is een speler van bijzonder formaat, een voetballer, die zeker de noodige capaciteiten bezit om in de nationale ploeg gekozen te worden. De indruk is gewekt, dat Lungen door de Amsterdamsche pers bij wijze van spreken in het Nederlandsch elftal geschreven is. Er werd voortdurend reclame voor hem ge maakt. Steeds maar weer sloeg men in de hoofdstad op hetzelfde aambeeld, totdat de T. C. tot de conclusie kwam, dat het wel licht niet verkeerd was Lungen zijn kans te geven. Afgaande op hetgeen de A.F C.'er gis teren heeft laten zien, kunnen we het zeer goed begrijpen, dat men zich in Amsterdam zoo voor Lungen heeft beijverd. Het kan niet worden ontkend, dat hij een voetballer van formaat is. Zijn spel heeft enkele zeer bijzondere kanten, waardoor een tegenstan der niet gemakkelijk vat op hem krijgt. Een andere vraag is echter: Is Lungen in staat Bakhuys op de centervoorplaats te vervangen? Hierop zouden we niet gaarne een bevestigend antwoord willen geven. Bakhuys is een voetballer van een zoo bij zondere klasse, dat men hem meermalen den besten midvoor van het continent noemt. Is het wel verstandig zoo'n speler op die plaats te vervangen?Wij gelooven het Hoe heerlijk optimist te zijn En optimist te blijven; Hoe heerlijk na zoo'n sportfestijn Nog optimist to schrijven. 'k Was optimist en 'k ben het nog Men moet het mij vergeven, Ons Neerland's Elftal is toch Nog ongeklopt gebleven. 'k Was optimist toen 't 10 werd Bij 11 optimister Toen bij dezen stand de rust aanbrak Was 't vaster en beslister Voor mij dat Neerland's elftal won 'k Ben optimist gebleven Toen Holland met tien man begon, Die eervol zouden sneven! En als 'k het optimist bekijk, Dan hebben wij geen klagen, Ons „elftal speelde 11 gelijk. Slechts 't „tien"tal werd geslagen! B. A. D. niet. Indien we Bakhuys niet hadden, zou Lungen ongetwijfeld de man zijn, die we noodig zouden hebben als midvoor. Maar op het oogenblik moet het onjuist worden geacht een anderen aanvalsleider aan te wijzen. Men moet de zaak eigenlijk zoo stel len Wij zoeken een binnenspeler en geen midvoor. Men komt er niet, wan neer men zijn centervoor van de extra klasse vervangt door een ook zeer talentvol speler, terwijl men den be- faamden centervoor op een binnen plaats zet. Want een feit is het, dat Bakhuys op de linksbinnenplaats, hoe prachtig hij dikwijls heeft gewerkt, niet die kracht heeft kunnen ontwikkelen als in zijn kwaliteit van midvoor. Het is natuurlijk mogelijk, dat de T. C. een andere meening is toegedaan, maar de mogelijkheid lijkt ons toch niet groot, dat men opnieuw dezelfde proef zou nemen. In Amsterdam zegt men: Lungen is een geboren midvoor. Op een andere plaats voelt hij zich niet thuis. Maar hetzelfde kan o.i. van Bakhuys worden getuigd, hoe fraai hij als linksbinnen ook vaak heeft ge werkt. En dan is meteen het probleem op gelost. Van twee zeer goede spelers kiest men tenslotte den allerbeste. Waarom zou men niet een proef ipet Lungen als binnenspeler kunnen nemen? Met Bakhuys heeft men het toch ook gepro beerd. Het kan best zijn, dat Lungen op een der binnenplaatsen minder goed is dan als midvoor, maar dat zijn spel toch van een dusdanige klasse is, dat hij zijn plaats als binnenspeler volkomen waard is. Want nog maals: al achten wij de genomen proef on juist, Lungen is zeker een voetballer met veel talent, al heeft hij gisteren ook fouten gemaakt door het missen van enkele kan sen! Onze ploeg gaf zich geheel. Na het vorenstaande kunnen we verder over hetgeen de spelers hebben gepresteerd, kort zijn. Allen hebben zich in de tweede helft gegeven voor de volle 100 procent. In een wedstrijd van twee keurploegen moet het ontbreken van een speler tenslotte fa taal worden, omdat de tegenstander van HET NEDERLANDSCH ELFTAL. - VAN LINKS NAAR RECHTS: VAN HEEL, WELS, PAUWE, VAN NELLEN. LUNGEN, VAN SPAENDONCK, ANDERIESSEN, WILDERS, BAKHUIS, OALp EN HOVE EN HALLE. VOETBAL: Nederland verloor met 2I tegen België. HOCKEY: Het Nederlandsch hockey-elftal voor den wedstrijd tegen België. SCHERMEN: Swaan (Leiden) ln de finale van het tournooi om het nation, sabelkampioenschap. ZWEMMEN: Een nieuw wereldrecord van mej. Hveger. MOTORSPORT: Dick Eysink won de Duyn- rell-rit in de zware klasse. ROEIEN: Een Duitsche ploeg winnaar van het kampioenschap van den AmsteL een dusdanige kracht is. dat deze van die geweldige handicap wel het noodige profijt kan trekken. Maar het heeft den Belgen moeite gekost. Onze verdediging heeft prachtig werk verricht. Halle was in een vorm, waarin wij hem in langen tijd niet hebben gezien. Op momenten, waarop een Belgisch doelpunt onvermijdelijk scheen, wist hij door zijn uiterst moedig optreden nog redding te brengen. Van de backs heeft Caldenhove zich door zijn krachtig optreden weer on derscheiden. Wilders heeft, zoolang hij mee speelde. ook heel goede dingen gedaan, al bleven fouten evenmin uit. Van Heel toonde zich een back van klasse, waardoor hij weer eens bewees welk een all-round voetballer hij is. Anderiesen was voor de rust niet zoo bijs ter op dreef. Vooral zijn plaatsen liet veel te wenschen over maar juist toen het er op aankwam, bewees Anderiesen welk een kracht van beteekenis hij nog steeds voor het Oranjeteam is. Voor de rust speelde Van Heel zijn bekende partij linkshalf, ter wijl in de tweede helft Van Spaendonck op die plaats zeer verdienstelijk werk heeft geleverd. Het is wel een groote verandering voor iemand, die steeds in de voorhoede speelt, plotseling als kanthalf op te tre den. Maar het merkwaardige is juist, dat Van Speandonck als linkshalf meer is op gevallen dan als rechtsbinnen. Hij was voor de rust niet op dreef. Vooral zijn snel heid liet te wenschen over. Maar als links half heeft hij gedaan, wat hij kon. Paauwe heeft den geheelen wedstrijd constant goed gespeeld. Over de voorhoede schreven we reeds in den breede. Vermeld zij nog dat onze vleugel spelers Wels en Van Nellen weer als ge woonlijk goed werk hebben verricht. Onvriendelijk spel der Belgen, Deze wedstrijd heeft ook om een andere reden dan de reeds genoemde een niet zoo prettigen indruk gemaakt op de duizenden Nederlanders, die de tribunes van het Antwerp-stadlon vul den. De Belgen hebben nj. een speel wijze ontwikkeld, welke men zou kun nen betitelen als weinig vriendelijk. Dit is eigenlijk wel wat zacht gezegd, want de Roode Duivels zaten zoo fel op den bal, dat zij zelfs vergaten, dat zij ook een naam als sportsmen hebben te verliezen. Verschillende spelers, maar wel zeer in het bijzonder de back Joacim, hebben zeer hard, soms op het ruwe af, gespeeld. De Belgen wil den ten koste van alles dezen wed strijd winnen en daarbij ontzagen ze zich zelfs niet zeer unfaire practijken toe te passen. Van Spaendonck en Lungen zijn beiden „genomen", juist toen ze de geheele verdediging waren gepasseerd. Ze werden op een zeer laakbare wijze tegen den grond ge werkt, maar daar het juist op den rand van het strafschopgebied gebeur de, werd het geen penalty. Men kan gerust zeggen, dat de Belgische ploeg gewonnen heeft door deze weinig spor tieve practijken. In beide gevallen scheen een doelpunt voor de onzen welhaast zeker. Overigens kan niet worden ontkend, dat de Belgen een goeden wedstrijd hebben gespeeld. Hun ploeg is inderdaad veel sterker geworden. De verdediging is zeer moeilijk te pas seeren, al was het sj>el dan niet bijzonder prettig. Paverick zoowel als Joachim staan hun mannetje. De spil Stijnen bepaalde zich voor de rust voornamelijk tot het schaduwen van Lungen, maar hij deed dit op een dusda nige wijze, dat hij steeds steun aan de voorhoede kon verleenen. Na de rust had hij wat meer vrijheid van beweging. Stij nen heeft zich weer doen kennen als een spieler van klasse. De kanthalfs waren eveneens goed. Voor de rust namen deze van tijd tot tijd een sterk defensieve hou ding aan. De voorhoede combineerde prachtig. Trouwens het plaatsen van den bal was als geheel wat beter verzorgd dan bij de onzen. Braine was hier de groote man, die door zijn opbouwend werk het spel van de voorhoede vaak op een groote hoog te bracht. Maar er ontbrak éen ding aan deze aanvalslinie: ze was zeer onproduc tief. Het schieten was heel slecht, De kan sen in aanmerking genomen, welke mëii

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9