OPEL STADSNIEUWS MAANDAG 5 APRIL 1937 No. 23626 Militair vliegtuig in het IJsselmeei gestort HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 78ste Jaargang De beide inzittenden gered DH nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD Klagen over de dure benzine en wegenbelasting geelt geen succes Koop 'n DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets." per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers, voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3S per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 mud.) Prof. dr. W. Brede Kristensen. Treedt af als hoogleeraar. HET GOUDEN FEEST DER ST. JOSEPHS GEZELLENVEREENIGING. Prof. dr. W. Brede Kristensen. Bij Kon. besluit van 2 April jl. is aan prof dr. W. B. Kristensen. hoogleeraar in de geschiedenis van de godsdiensten in het algemeen en de Dhaenomenologie van den godsdienst aan de Universiteit alhier, die gelilk eerder gemeld, od 21 Juni van dit .iaar zün 70sten geboortedag hooot te her denken. od ziin verzoek eervol ontslag als zoodanig verleend met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten William Brede Kristensen werd 21 Juni 1867 te Kristianssand in Noorwegen gebo ren. Hij doorliep het gymnasium te Oslo en studeerde in het tijdvak van 1887 tot 1895 in de Oostersche letteren achtereenvolgens aan de Universiteiten van Oslo. Leiden, Parijs en Londen. Hier ter stede studeerde hü o.a. bti de ihoogleeraren Kern. Tiele en Kuenen. In 1896 promoveerde hii te Oslo tot doc tor in de faculteit der letteren op een proef schrift getiteld: ..Aegyternes forestillinger on livet efter dóden i forbindelse med Ra og Osiris". Het volgend iaar werd hü be noemd tot lector in de godsdienstige ge schiedenis te Oslo en bii K.B. van 6 April 1901 tot Leidsch hoogleeraar in de facul teit der godgeleerdheid om les te geven in de geschiedenis der godsdiensten in het algemeen en phaenomenologie van den godsdienst. Hij volgde als zoodanig zün leermeester prof. dr C. P. Tiele op. Op 23 September 1901 aanvaarde prof. Kristensen zün ambt met het uitspreken van een rede over ..Het verband tusschen godsdienst en de zucht tot zelfbehoud". Van zün publicaties dient vermeld ..Het leven uit den dood" (19261. terwül meer malen büdragen van zijn hand verschenen in de Mededeelineen der Kon. Akademie van Wetenschappen. DE CENTRALE RIOLEERING AAN DEN WITTE SINGEL. De moeilijkheden overwonnen. Naar ons wordt medegedeeld is de aan- neemster van het werk in den Witte Singel waar men bezig is met het leggen van het stamriool voor de centrale rioleering, de firma van der Geer en Stuifzand alhier erin geslaagd de moeilijkheden, waarvan wij onlangs melding maakten en waardoor de uitvoering van het werk dreigde ernstig te worden gestagneerd, te overwinnen. Het riool is thans waterdicht, zoodat het gevaar dat de Singel opnieuw zou moeten worden opengebroken is geweken. De tüdelük aan gebrachte bemaling ts ook weer verdwenen en de walsen zün druk bezig met het in brengen van puin. waarop straks de asfalt- laag zal komen te rusten. VERDRONKEN. Zaterdagmiddag omstreeks halfvyf is de 5-jarige C. M. van der W. bü het spelen op den Haagweg ter hoogte van de hout zagerij der firma Noordman onopgemerkt in het Galgewater gevallen en jammerlijk verdronken. Een buurvrouw zag het kind ongeveer een halfuur nadat het verdwenen was. in het water drijven. Pogingen om door kunstmatige ademhaling de levensgeesten wederom op te wekken, mochten helaas niet meer baten. De heer S. P. Wielinga heeft aan den 'Penningmeester van het Centraal Genoot schap voor Kinderherstellings- en Vacan- tiekolonies afd Leiden afgedragen de som ma van f. 7 02' 't zijnde de opbrengst van 't fietsenbewaarloon van zijn dansinstituut ■benevens een bedrag van f. 1610. dat Za terdagavond op het door hem aan zün leerlingen aangeboden eindbal voor dit doel werd gecollecteerd. Opening van een jubileum-revue. De feesten ter gelegenheid van het gou den jubileum der St. Josephs Gezellen- vereeniging, die kortelings met een groote bloemen- en huisvlyttentoonstelling zijn ingezet, zyn gisteravond met een groote jubileum-revue uitvoering in de groote Stadsgehoorzaal vervolgd Zijn we gewend by uitvoeringen van aeze vereeniging volle zalen aan te treffen, deze keer maakte hierop geen uitzondering. Onder de vele genoodigden merkte we op den heer H. J. J. van der Ven, oud-centraal praeses der Gezellenvereeniging. corpora ties van vele gezellen-af deelingen, bene vens vele geestelyken uit stad en omgeving. In het openingswoord van den vice-prae- ses kapelaan Schrama, schetste spr. de vereeniging als een ideale vereeniging voor de Katholieke jongemannen, waarbij hij tevens de beste wenschen van een voort- durenden groei en vooruitgang der jubi- leerende afdeeling uitte. De jubileum-revue „We komen er wel" welke hierna voor het voetlicht werd ge bracht en waaraan enkel eigen krachten der vereeniging hun medewerking verleen den, werd vervaardigd naar ontwerpen van den heer J. A. van Oyen, terwijl de regie bij den heer J. P. Mank in goede handen bleek te zyn. Het eerste tafereel „In den Leidschen Hout" kenschetste reeds dadelyk de goede kwaliteiten van deze dilettantenrevue, waarom onbedaarlijk is gelachen. Snel wis selden de tafereelen, die aan veelzydigheid niets te wenschen overlieten en waarin ook de godsdienstige en cultureele waarden der vereeniging hun rechtmatige plaats kregen en meermalen zelfs op den voorgrond tra den, elkaar af. We noemen hier slechts de beide uitnemende tableaux „godsdienstzin" en „arbeidzaamheid", waarmee wy niet willen beweren dat het humoristische ge deelte tekort zou zyn gedaan. Toen het doek zich na de paue opende, bracht het gezelschap waarschünlijk. het beste en meest verzorgde tafereel van den avond „Het zilveren feest in de buurt". Onbedaarlijk is er gelachen om de dolle caprolen der bruiloftsgasten, die na heftige discussie allen het bruidspaar een afzon derlijk cadeau zouden aanbieden. De een na de ander bleek zijn keus op een klok te hebben laten valen en zoo volgde de aan bieding van een complete serie uurwerken. Het slottableau, dat geheel was gewijd aan den stichter der gezellenvereeniging, wiens beeltenis hoog op het tooneel stond opgesteld, aan weerszijden door een schare engelen geflankeerd, vormde een waardig besluit van deze in alle opzichten geslaag de revue. Rest nog de verdienstelijkemedewerking van het muziekgezelschap „Franz Schweit zer" o.l.v. den heer Adolf Brunt en de uit stekende verzorging van costuums en xap- werk door den heer L. Hoppezak te ver melden. Aan het slot van den avond zongen allen het „Huidelied aan Adolf Kolping". Tijdens de pauze had een verloting plaats terwyl er tevens voor het Gezellenhuis werd gecollecteerd. Bij een poging om door een mistbank heen te duiken. GOED AFGELOOPEN. Een gecompliceerde aanrijding. Zaterdagavond omstreeks 9 uur reed op den ryksstraatweg onder Wassenaar een auto met groote snelheid in de richting Leiden Ter hoogte van de Maaldrift raakte de bestuurder de heer G H. alhier, den berm van den weg waarna hij zich trachtte te herstellen en weer op den weg terug kwam waarby hü een motorrijder ternau wernood wist te ontwijken. Hieron reed hü echter van achteren op een melkbrik met paard bespannen. Dit voertuig werd totaal vernield terwü'l de zeheele voorraad melk verloren ging De bestuurder van de brik en diens metgezel van H. en H„ beiden uit Voorschoten, werden over den weg geslin gerd, doch bekwamen wonder boven won der geen letsel. Nog was hiermede het ongeval niet af- geloopen, want vervolgens vernielde de auto een vrij zwaren boom om zijn ongelukstocht te beëindigen in een sloot waarbij het zwaarbeschadigde voertuig geheel kantelde De bestuurder werd niet ernstig aan het hoofd verwond en kon. na in het Acad. Ziekenhuis te zün verbonden, naar huis worden overbracht. De drie overige inzittenden van de auto bleven ongedeerd. (Speciale G. P. D.-berichtgeving). Vanmorgen is een militair vliegtuig, dat op weg was naar de luchtafweer- oefeningen in Friesland, nabij Bun schoten in het IJsselmeer gestort. Het toestel maakte deel uit van een escadrille van 3 en was omstreeks 11 uur van Soesterberg opgestegen. Het lag in de bedoeling in verband met de in Friesland vandaag georga niseerde luchtafweeroefeningen, om 8 uur 30 een aantal vliegtuigen naar Friesland te zenden. Daar het zicht toen echter door den mist zeer slecht was, werd besloten de vliegers te laten wachten. Omstreeks 11 uur toen het zicht iets beter was, stegen de eerste toestellen op .t Waren alle F 4 lestoestellen. Om streeks 11 uur 30 kwamen 2 vlieg tuigen van de. escadrille, die het eerst vertrokken was terug, op Soesterberg. De inzittenden meldden, dat zij nabij Bunschoten het leidende toestel in het IJsselmeer hadden zien storten. Zij vlogen daar op ongeveer 630 meter hoogte in een mistbank en konden zich niet goed oriëtiteeren. De vliegers wisten niet of zij boven land dan wel boven zee vlogen. Daar om probeerden zij door de mistbank heen te duiken. Gelijktijdig daalden de toestellen. Plotseling zagen de bestuur ders der twee buitenste toestellen dat het voorste vliegtuig met een geweldige klap in het water dook. Een hooge zuil schuimend water spoot op en tot hun ontzetting bemerkten de vliegers dat het toestel totaal vernield was. Gelukkig voor beide andere toestel len vloog de escadrille met groote onderlinge tusschenruimte. Hierdoor konden de beide andere bestuurders hun toestellen op het nippertje optrek ken. Direct keerden de vliegers terug naar Soesterberg waar zij de autori teiten op de hoogte brachten van het gebeurde. Uit verschillende gegevens, welke de ooggetuigen gaven kon worden vast gesteld, dat het toestel op ongeveer 30 meter uit de kust was neergestort. Na het bekend worden van het on geval is een auto van Soesterberg ter assistentie naar Bunschoten ver trokken, terwijl een vliegtuig is opge stegen voor oriëntatie. Nader wordt gemeld, dat de beide inzittenden van het verongelukte toe stel, de bestuurder, eerste luitenant M. H. Linthout en de waarnemer adspi- rant reserve officier de Koning, gered zijn. Beiden wisten zwemmende een tijdlang boven water te blijven en wer den tenslotte door een motorbotter uit Bunschoten opgepikt. Zij hadden slechts enkele onbeduidende verwon dingen opgeloopen. Per auto zijn zij naar Soesterberg teruggekeerd. BINNENLAND. Algemeene vergadering van „Bloembollen cultuur", te Haarlem. (4de Blad). De wettelijke regeling van Stichtingen. (Binnenland, 4e Blad). De koloniale reserve wordt uitgebreid. (Binnenland, 4e Blad). Luchtschouw der K. L. M .(Binnenland, 4© Blad). Het motorverkcer en de politiek. (Binnen land, 4e Blad). Aan den heer Mr. D. F. Pont, is eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Hillegom. (4e Blad). Doodelijk auto-ongeval onder Voorburg. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Pogingen om een economische conferentie te beleggen? (Buitenland, le Blad). Benesj naar Belgrado vertrokken. (Buiten land. le Blad). Ludendorff's godsdienst door den Duit- schen staat erkend. (Buitenland, 1© Blad). De Gouden Roos overhandigd aan de Ko ningin van Italië. (Buitenland, le BI.) MUZIEKGEZELSCHAP P. C. EN L. Zaterdagmiddag is op de Uiterste gracht een kinderwagen, waarin het 2-jarig dochtertje van van O. lag te slapen en welke voor de woning stond; in bewe ging gekomen en te water gereden. Op het hulpgeroep van een 11-jarig zusje, dat op 1 de kleine bad moeten passen, kwam de 34-jar:ge W. le Maitre uit zyn huis ge sneld en sprong den wagen na. Weinige oogenbliikkcn nadat het ongeval was ge schied. was het kind weer behouden op het droge gebracht. De E. H. D. kon, dank zy het snel ingrypen van den redder, geen letsel conistatëeren, Jaarlijksche uitvoering. Op een opgewekte en welgeslaagde wijze heeft Zaterdagavond het Muziekgezelschap P. C. en L. in de uitstekend bezette groote zaal van hotel „Den Burcht" zijn jaarlijk sche uitvoering gegeven. Nadat het programma met een pittigen marsch was ingezet, opende de voorzitter, de heer Siera den avond met een kort wel komstwoord Spr. gaf zijn spyt te kennen over het feit, dat de directeur, mr. C. J. Leembruggen, verhinderd was deze uit voering bij te wonen en begroette daaren tegen met vreugde de vertegenwoordigers der directie, het kantoorpersoneel, den trouwen medewerker den heer Koelewijn, de heeren W. van der Laan en J. W. Cahen namens het bestuur der 3 October- Vereeniging, de afgevaardigden der zuster verenigingen. van den Bond van Harmo nie- en Fanfarekorpsen en de medewer kenden aan dezen avond. Zich vervolgens wendende tot den dir. van het gezelschap, den heer M. Bolder- dijk. bracht hij dezen dank voor alles, wat hij ook in de afgeloopen maanden weer voor P. C. en L. heeft gedaan. Vele moei lijkheden moesten worden overwonnen, doch onder de bekwame leiding van den heer B. geschiedde zulks glansrijk. Na nog te hebben opgewekt tot het koopen van loten ten bate van het instrumentenfonds, besloot de heer Siera met het uitspreken van zyn beste wenschen voor den voort- durenden groei en bloei van het gezel schap. Direct daarop werd het programma- waarvan het eerste deel aan de muziek en het tweede aan het tooneel was gewyd. voortgezet. In een zevental nummers getuigde het korps, dat er onder de bekwame leiding van den heer Bolderdijk weer serieus ge repeteerd is. Waren ln de ouverture „Le secret de la Bohémienne" van Massard. de musici nog niet geheel en al ..op tem peratuur". in de daaropvolgende fantasie i.Chez ma tante" van Jan Bat. was dit al veel beter en behoudens een enkel onzui- verheidje in den vorm van een minder geslaagd „loopje" van trombone of klarinet, kregen wij van het geheel opnieuw een zeer gunstigen indruk. Er werd gemusi ceerd met een ambitie en toewiiding. welke niet anders dan tot een succesvolle uitvoe ring konden leiden, hetgeen het dan ook onbetwist werd. Het hartelijk en aanhou dend applaus van elk nummer vormde een welverdiende belooning voor de inspanning en opofferingen, welke aan deze uitvoering noodzakelijkerwijs zyn voorafgegaan en voor de loffelijke auditie op den feest avond zelf. Directeur Bolderdijk en zyn mannen daarvoor ook onze hulde! Het tooneelistische deel van het pro gramma werd verzorgd door de welbekende vereeniging ..Tot Ieders Genoegen", die onder de goede regip van den heer A Arentsen een tweetal blijspelen over het voetlicht bracht, n.l. „De Aardschok" en „De truc van Tinus". Het eerste stukje is by de Le4dsche dilet tanten momenteel wel zéér in trek, want vergissen wy ons niet, dan waren wij in de afgeloopen week ambtshalve van niet minder dan drie dezer „aardschokken" ge tuige en alle drie „veroorzaakt" door een andere vereeniging! Het succes van de executanten deed voor dat van hun muzikale kunstbroederen niet onder, want het publiek amuseerde zich kostelyk. Na afloop werd er onder leiding van den heer A. N. van Wijk nog eenige uren gedanst, waarby „The Roto Colour Players", die ook en entre-acte muziek op voortreffelijke wijze verzorgden, wederom de juiste tonen wisten te vinden. Alles tezamen genomen, kunnen allen, die dezen avond bijwoonden, op eenige prettige uren terugzien. ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. A.V.R.O. PAASCH-MATINÉE. Een prettige middag voor de jeugd. Hoewel Paschen al weer eenigen tijd ach ter ons ligt, werd toch ook hier nog een A.V.R.O. „Paaschmatinée" voor de jeugd gegeven, die een groote kinderschaar in de Stadsgehoorzaal vereenigd had. Blyde gezichtjes en een gezellige stem ming waren er reeds, vóórdat het scherm opging, omdat men wist, dat er een mooi programma gegeven zou worden. Daarvoor zorgde Henri Nolles met zijn poppen-theater, die er o.a. met de geschie denis van „Aladin en de Wonderlamp" al direct de opgetogen sfeer in wist te brengen! Er is moeilijk iets aardigers te vinden, dan dien aanblik van verrukt stralende oogjes, die opgaan in het aloude spel met de poppen, waarby Henri Nolles zulk een goedgekozen commentaar geeft. Allen leef den mee en genoten kostelyk; meermhlen ging er een luid gejuich op, wanneer grap pen en kwinkslagen ten beste gegeven wer den Henri Nolles verstaat 't als weinigen de kinderen te boeien. Jacob Hamel, eveneens een der getrouwe A.VR.O.-medewerkers behoeven wy wel niet meer te introduceeren: iedereen weet, hoe hij meisjes en jongens kan laten zingen, dat t een lieve lust is! Bekende en minder be kende liedjes daverden uit volle borst door de zaal, terwül bovendien meerdere z.g. „débutantjes" er hadden zich daartoe talloozen opgegeven, maar slechts enkelen waren de uitverkorenen proeven van be kwaamheid konden afleggen en dat in de meeste gevallen met veel succes deden! Jacob Hamel weet elkeen dan ook telkens met een prettig praatje op zijn gemak te stellen. De débutantjes kregen als dank voor hun prestaties een verrassing. Tenslotte was 't Marina van Goudzwaard, die er met haar sprekende pop de levendige belangstelling inhield: men zou haar niet graag gemist hebben, 't Is waarlyk kunstig wat zij vertoont, de verbazing en bewonde ring waren algemeen! Een mooie middag ,de A.V.R.O. in elk op zicht waardig, waarop jong en oud nog lang met vreugde terug zal zien. De A.V.R.O. heeft zeker voor de heerlijkste vacantie-uren in menjg kinderhart gezorgd! 9136 (Ingez. Med.) INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Filmvoorstelling met „Anna Karenina". Voor een uitverkochte zaal werd gister morgen in het Luxor-theater een filmvoor stelling gegeven door de afdeeling Leiden van het Instituut voor Arbeidersontwikke ling. Na een tweetal journaals en een muzi kaal „show^-filmpje draaide de beroemde film „Anna Karenina", waarin de hoofdrol werd vervuld door Greta Garbo. Deze keer dus geen film met een uitgesproken cultu reele strekking, doch een verfilming van een der beste werken van den Russischen schrijver Leo Tolstoj, die een zuivere psy chologische teekening geeft van den inner- lijken strijd eener vrouw tegen de onmee- doogendheid der conventie, verpersoonlijkt in de houding van haar echtgenoot Kare- nin. De groote waarde, die deze film bezit, ontleent ze aan het spel van 's werelds grootste actrice Greta Garbo. die het hoog tepunt van Tolstoj's litterairen arbeid weet doen te herleven door de juiste expressie. In haar voortreffelijk spel vond ze n^ast zich Fredric March als graaf Vronsky en de kleine Freddie Batholomew als Sergii, Anna's eenig zoontje. Het is niet verwonderlijk, dat een derge- lyke film op de Biennale te Venetië een eersten prys verwierf, want ze laat een die pen indruk na van ontroerende schoonheid. Vermeld werd nog. dat de komende voor stelling de sluitingsochtend zal zyn, waar aan medegewerkt zal worden door het dub- bel-mannenkwartet ..Sempre Avanti" en den declamator Jan Lemaire Sr., terwyl na de pauze Chaplin's „Modern Times" zal worden vertoond. Zaterdagavond o-streeks halfnegen is in de Van C'denbarneveldstraat naby tien Warmonderweg een aldaar wandelende dame, mej. W.. door een haar achterop- rijdenden wielrijder beroofd vam haar handtasohje, inihoudendee een bedrag van circa f. 10.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1