BINNENLAND 78ste Jaargang IEIDSCH DAGBLAD, Maandag 5 Apri] i937 Vierde Blatl No. 23621 VAN HOUTEN'S KLM- RE EPEN VRAGENRUBRIEK Prinselijk paar naar Parijs. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard zijn gistermorgen om halfnegen per auto van Monte Carlo naar Parijs vertrokken, waar zij heden verwacht worden. Prins Bernhard in den Raad van State. Naar wij nog vernemen aldus het „HbW." zal de installatie van Prins Bernhard tot lid van den Raad van State, door H. M. de Koningin persoon lijk geschieden. HJW. DE KONINGIN TE SOESTDUK EN TE LAREN. Bezichtiging der tentoonstelling- Vreedenburgh. Zaterdagmiddag heeft H M. de Koningin opnieuw een bezoek aan het paleis Soest- diik gebracht, nu evenwel om de Inrichting van het tijdelijk woongedeelte voor het prinselijk paar m oogenschouw te nemen. H.M. arriveerde omstreeks één uur per auto uit Den Haag, in gezelschap van hare hofdame freule Schimmelpenninck van der Oye. Oo het bordes van het paleis werd H.M. ontvangen door den intendant van palels Soestdiik, jhr. J. A. de Jonge van Zwljnsbergen H.M. besteedde den middag aan bezig heden, die met de inrichting van het tijde lijk woongedeelte verband houden. Aan de groote verbouwing en den tuin. welke een vorige maal bezichtigd werden, werd thans geen aandacht geschonken. Tegen vier uur kwam de adjudant van H.M1hr. W. C. M de Jonge van Ellemeet, ten palelze aan. waarna het gezelschap met twee auto's vertrok naar Laren voor het brengen van een bezoek aan de schilde rijententoonstelling van C. Vreedenburgh ln hotel Hamdorff. H.M. heeft gedurende een ha'f uur met groote belangstelling net werk van den kunstenaar bezichtigd en zich met den schilder onderhouden De koninklijke auto's zijn daarna in de richting Amsterdam weggereden. Luchtschouw der K. L. M. Ter gelegenheid van de opening van den zomerdienst. Boven Noord- en Zuid-Holland. De K. L. M. heeft haar zomerdienst gis teren ingezet met een luchtschouw boven de belangrijkste bevolkingscentra van N.- en Zuid-Holland. Deze gebeurtenis gaf op de Amsterdam- sche vllegweide gistermiddag een gewel dige drukte. Voor het terras op het plat vorm stond niet minder dan een zeven tal van de grootste K.L.M.-vogels opge steld. Voorop de drie nieuwste Fokkers, in hetmidden het vlaggeschlp van de K.L.M., de F. 36 „Arend", links en rechts geflankeerd door de F.'s 22 „Roerdomp" en „Papegaai". Daarachter stonden niet minder dan vier Douglas-machines, waar bij de D.C. 3 „Ibis" en de D.C, 2 toestel len, „Flamingo", „Jan van Gent" en „Kwak". Daar weer achter stond een ma chine van de Deutsche Lufthansa, waar mee de K.L.M. samenwerkt en die één van haar toestellen deze bijzondere vlucht eveneens deed meemaken. De druilerige, laag hangende luchten op dezen zachten lentemiddag beloofden reeds des ochtends niet veel goeds, doch toen de luchtvloot om 3 uur 14 het lucht ruim koos. was het alleszins te verwach ten, dat het zicht nog wel mee zou val len. hetgeen aanvankelijk inderdaad ook het geval was. Een voor een werden de machines gestart. In de lucht wachtten ze op elkaar en reeds onmiddellijk nadat het laatste toestel van den grond was los gekomen, vormden zich twee escadrilles, voorop de Fokkers, onder commando van gezagvoerder Scholte, in de „Arend" en daarachter de Douglasmachines, geleid door Duimelaar. De Duitsche machine sloot de rij. Van het vlaggeschip de „Arend" uit, waarin wij de interessante vlucht mee maakten, was het een prachtig en indruk wekkend gezicht de twee F.'s 22 links en rechts naast de Arend te zien vliegen. Het eerst werd gevlogen naar Haarlem en LTmulden, waar enkele rondjes werden gedraaid en, van daar ging het langs het Noordzeekanaal naar Amsterdam. Ook bo ven de hoofdstad werd eenige malen gecir keld. Leiden was de volgende stad, die met een bezoek werd vereerd. Tot op dit mo ment was het zicht namelijk goed geweest, maar na Leiden was het mis. Den Haag zat vrijwel heelemaal dicht, evenals Delft en ofschoon de machines soms tot 300 meter daalden, konden de circa 100 passa giers, die over de acht toestellen waren verdeeld, op den grond al heel weinig on derscheiden. Rotterdam zat potdicht en eerst toen ter hoogte van Katwijk de kust werd be reikt, waren de laaghangende wolken voor een oogenblik verdwenen en kon meer van het prachtige duinlandschap worden ge noten. Boven Zandvoort werd de kustlijn ver laten. Enkele minuten later was Schiphol weer bereikt, waar de machines enkele minuten voor half vijf een voor een neer- si reken De vlucht, die voor de zeer vele passagiers ondanks de minder gunstige weeromstandigheden, buitengewoon Inte ressant was, had precies vijf kwartier ge duurd. DE„ O. 16" MORGEN IN DEN HELDER TERUG. Naar wij vernemen wordt H.M.'s „O. 16", die eenigen tijd in de Spaansche wateren heeft gepatrouilleerd, morgen ln Den Hel der terugverwacht. Het motorverkeer en de politiek. Weer een nieuwe partij. (Van onzen G. P. D.-redacteur). „Het motorverkeer wenscht de zorg en nood waarin het is geraakt, ernstig besproken te zien, het hoopt dat de Regcering zich zal opwerken tot een hoogte, die bescherming van het par ticulier vervoer te land en te water, medebrengt." Met deze woorden ein digde de heer N. Kraak-Steeman, se cretaris van den Ned. Bond van Auto busondernemers te Den Haag, zijn rede over „De lasten van het Motor-wegver- keer", in de vergadering van de Ver- eenlging „Algemeen Belang voor Stad en Platteland", Zaterdagmiddag te Utrecht gehouden. Autorijden ls in ons land altijd duur geweest, aldus spr. In 1925 wilde de com- missie-Patijn de wegenbelasting invoeren. De commissie redeneerde, dat het wegen net dringend verbetering behoefde. Zij stelde toen als termijn voor die verbete ring 35 jaar vast, deelde het bedrag daar voor benoodigd, door 35, waarna men zei: elk jaar moeten de autorijders dus zooveel opbrengen. Men zag daarbij over het hoofd, dat één generatie dus alles zou moeten betalen, terwijl een volgend ge slacht er de vruchten van zou plukken. Er moest echter in dit plan gewijzigd worden omdat de groote Spoorwegtekor ten ontstonden. Wij kregen toen de wet op het Ver- keersfonds. die ln de Tweede Kamer met een krappe meerderheid van stemmen werd aangenomen. Hierdoor werd de be lastingdruk enorm sterk verhoogd. Met een bedrag van 6 a 7 millioen gulden per jaar sprong de opbrengst omhoog. Minister Oud zeide wel. dat er geen reden tot klagen was, omdat de benzineprijs verlaagd was, maar ook dat gaat nu niet meer op, daar de Regeering zich ook op de benzine heeft geworpen. En later kwam daar nog een extra invoerrecht bij, omdat minister Van Lidth de Jeude wel tegen tolheffing was op de nieuwe bruggen, maar toch geld moest vinden en dus den benzineprijs met een '/i cent per Liter omhoog dreef. Dat kón er nog wel af. Men vergat, dat bedrij ven die veel benzine verbruiken, zooals busondernemingen daardoor op soms f 3000 hoogere lasten kwamen te zitten. Tegen woordig kan daar een bedrijf mede staan of vallen. Spreker achtte het onjuist te zeggen dat het gat op de Spoorwegbegroo- ting gedempt wordt met het geld, dat het motorwegverkeer opbrengt. Maar als men ziet dat de opbrengst van de lasten, die op het motorverkeer drukken 32 millioen gul den bedraagt, en dat er maar 20 millioen van uitgegeven wordt, dan mag men wel zeggen, dat het overschot van 12 millioen gulden gebruikt wordt om de Spoorwegen te steunen. Wil men de vraag beantwoor den of de auto inderdaad haar kosten op brengt, dan moet men daarbij 2 partijen onderscheiden. De eene partij zegt van niet, de andere partij van wel. De strijd is ten slotte zoo hevig geworden, dat de Regee ring gezegd heeft: wij zullen er met dege lijke gegevens over spreken. Daartoe werd uit de Commissie de Vries een subsommis- sie benoemd. Het rapport van deze su'o- sommlssie is nu gereed. De minister heeft al verteld, dat de conclusie van dit rap port is, dat het motorverkeer inderdaad zijn kosten betaalt. Het heeft het alge meen belang dus zoo sterk gediend, dat het aan zijn belastingpenningen te dan ken is dat wij ln ons land thans een be hoorlijk wegennet bezitten en bruggen die er al veel en veel eerder hadden moeten komen, konden bouwen. En nog heeft men niet eens pleizier van b.v. de Moerdijk- brug. Want de N.S. die geen cent aan den bouw bijdroegen vroegen en verkregen een alleenvergunning om er met de A.T.O.- bussen over heen te rijden. Tenslotte be handelde spreker de verkeerscoördinatie. Hierbij, zijn n.l. 2 stellingen in het geding gebracht. 1. Men moet het verkeer in ons land als een eenheid zien en 2. Alle ver keer meet de eigen kosten dekken. Wanneer spreker de eerste stelling aan vaardt. dan komt hij met de tweede in conflict en omgekeerd. Hoe men zich deze coördinatie ook denke, de teleurstellingen zullen daarbij niet van de lucht zijn. Niemand zal verlangen dat de Spoorwegen verdwijnen, maar wel ls er over te dlscussieeren tot welken omvang de Spoorwegen zich moeten bepalen. Coör dinatie wil voor het motorverkeer zeggen: iets meer betalen, zoodat de Spoorwegen wat ruimer kunnen ademhalen, maar dan moeten er ten bate van het autovervoer lijnen verdwijnen. Nu doet men het tegen overgestelde. Men neemt het verkeer van de auto af ten gunste van de N.S. (A.T.O.) Het is niet noodig, aldus de heer Kraak- Steeman. dat de N.S. vervoer aan zich wil trekken, dat zij nooit hebben gehad. Wan neer straks het Reglement Autogoederen- verkeer (R.A.G.) werkt, dan zal de parti culier ook het goederenverkeer naar de N.S, zien verdwijnen. En de Regeering treedt daarbij veel te slap op, eerst wordt naar de Spoorwegen gekeken en dan pas naar het motorweg verkeer. De auto-menschen zeggen daar om: wij willen thans probeeren een auto mobilist ln de Tweede Kamer te krijgen, want dan kan men ook daar laten hooren, hoe het er mee staat." (Applaus). In een huishoudelijke vergadering der vereeniging is daarna besloten deel te ne men aan de verkiezingen. Vervolgens zou de candidatenlijst voor de a-s. Tweede Ka merverkiezingen van „Algemeen Belang voor Stad en Platteland" vastgesteld wor den. Men kwam echter alleen tot overeen stemming inzake de candidatuur van den heer Kraak-Steeman, die in 10 kieskrin gen als no. 1 op de lijst werd geplaatst. Wettelijke regeling van Stichtingen. Een instituut, dat tot nu toe aan geen enkelen regelis onderworpen. Een wetsontwerp ingediend. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minister van Sociale Zaken zal op Woensdae 7 April a.s. niet worden gehouden. Verschenen is een wetsontwerp, houdende wettelijke regeling voor stichtingen. In de memorie van toelichting lezen wij Het recht betreffende de stichtingen is tot heden zuiver gewoonterecht. Hoewel in de stichting rekening wordt gehouden, regelt geen wet het gemeene burgerlijke recht der stichtingen. Het geldende ge woonterecht stelt drie eischen: Ten eerste afzondering van een kapitaal, ten tweede een bepaald doel ten derde het bestaan eener organisatie. Zoodra aan deze eischen is voldaan, be staat de stichting rechtens en heeft zij rechtspersoonlijkheid. De rechter legt dit gewoonterecht aan zijn uitspraken ten grondslag; hij kan ech ter weinig leiding geven tot nadere rechts ontwikkeling. De Hooge Raad kan ln deze materie geen eenheid scheppen, daar cassatie slechts bij schending van wettelijk recht en niet van gewoonterecht mogelijk ls. Een bezwaar tegen den toestand van thans is. dat een Instituut, dat in het rechtsverkeer een steeds belangrijker plaats ls gaan innemen, aan geen enkelen regel zelfs van aanvullend recht is onder worpen. Ook wanneer het doel is bereikt of vast staat. dat het onbereikbaar ls. biedt het positieve recht geen uitkomst. Voorts kan het ontbreken van enkele controle op de gestie van het bestuur tot ongewenschte gevolgen leiden. Daar het niet bekend is, welke stichtin gen bestaan en wie bestuurders zijn, is zelfs verduistering heel moeilijk te ont dekken. Naar aanleiding van dit gedeelte dei- Memorie van Toelichting zij vermeld, dat art. 1 van het wetsontwerp luidt: „Een stichting is een bij eenzijdige han deling in het leven geroepen, afzonderlijk beheerde instelling, welke de bestemming heeft, met behulp van een daartoe door den insteller afgezonderd vermogen een, niet op winst gericht, door hem vastgesteld doel te verwezenlijken. „Zij komt tot stand, hetzij onder de levenden bij notarieele akte, hetzij bij openbaren uitersten wil." „Zij is rechtspersoon." Artikel 2: „De stichtingsakte bevat het reglement der stichting." Het reglement bevat op straffe van nie tigheid: a. den naam der stichting; b. het doel, dat niet in strijd mag zijn met het in artikel 1 bepaalde en de openbare orde en de goede zeden. c. De zaken, die tot het aanvangkapitaal der stichting zijn bestemd. d. De namen der eerste bestuurders of de wijze van hun benoeming. e. De wijze, waarop wordt voorzien in de aanvulling van ledige plaatsen in het be stuur. „Het reglement bevat tevens de aanwij zing van een gemeente in het rijk in Europa, waar de stichting is gevestigd. Bij gebreke van deze aanwijzing geldt als plaats van vestiging de gemeente, waar de notaris, voor wien de akte ls verleden, zijn standplaats had." Art, 4 bepaalt nog o.m.: „Bestuurders zijn voor hun handelingen, verricht voordat de inschrijving ls ge schied, hoofdelijk voor het geheel aan der den verbonden, onverminderd de aan sprakelijkheid der stichting, voorzoover binnen de grenzen van het reglement is gehandeld." De Memorie van Toelichting bevat voorts uiteenzettingen betreffende de bezwaren tegen het tegenwoordige recht, ds grond slagen van het wetsontwerp, het repressief karakter van het toezicht der rechterlijke macht het toezicht op de bestuurders, reglementswijziging, einde der stichting en den vorm der wet. Koloniale Reserve wordt uitgebreid. In verband met opvoering sterkte van Europeescb element in K. N. I. L. Naar wij vernemen aldus het Hbld. zal de sterkte der detache menten aanvullingstroepen, die van de Koloniale Reserve te Nijmegen naar Ned. Oost-Indië worden uitgezonden, geleidelijk aan worden opgevoerd. In verband daarmede wordt de sterkte van de Koloniale Reserve uitgebreid en zal een grooter aantal recruten kun nen worden aangenomen, al blijft de vrije selectie, die tot nu toe toegepast werd, voliledig gehandhaafd. Dat dit zonder bezwaar kan. blijkt wel uit het feit, dat zich per maand gemiddeld duizend gegadigden voor dienstneming aanmelden, terwijl kortgeleden een record bereikt, werd, toen in een week niet minder dan 2000 verzoeken om tot Pen dienstver bintenis te worden toegelaten, binnen kwamen. In verband met de opvoering van de sterkte van het Europeesche element in het Koninklijk Nederlandsch-Indische Leger is er op het oogenblik ook behoefte aan kader. Er is na de gelegenheid open gesteld voor onderofficieren, die niet lan ger dan vier jaren geleden wegens vol brachten diensttijd dat leger hebben ver laten en den leeftijd van 40 jaren niet hebben overschreden, weder dienst te nemen. Daarbij zal eentje^ ook selectie wor den toegepast in dien zin. dat hun gedra gingen. ook na het verlaten van den mili tairen dienst, terdege ln aanmerking wor den genomen. In verband met de opvoering van de sterkte van het aantal recruten door de Koloniale Reserve zal het kader van het korps worden uitgebreid met twee officieren en twaalf onderofficieren, terwijl een derde officier van gezondheid bij het korps geplaatst wordt. Wijziging der Haringwet. Memorie van Antwoord. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het ontwero van wet tot wijziging van de Haringwet 1927 lezen wit o.a Van een sterke bevoordeeling van de groote reederijen boven de kleine onder nemingen bij de vroegere regelingen is geen sprake Dat de eerste vangst het meeste pleegt op te leveren, in in zijn algemeenheid niet juist. Bij overvloedige vangst in het begin van het seizoen komt het dikwijls voor. dat de prijzen lager zijn dan in den loop van het seizoen bij schralere vangst. Het hangt ook van de kwaliteit der haring af. De be doelde regelingen zijn vastgesteld na over leg met en advies van de onder de Neder- landsche Visscherijcentra'.e ressorteerende sub-commisie voor de drijfnet-haringvis- ■scherii en hebben over het algemeen bevre digend gewerkt Ter voorkoming van een te grooten ha- ringaanvoer en dientengevolge te groote inzinking van den prijs der haring in den aanvang van het seizoen is het uitvaren der schepen geschied in vier étappes. Op eiken vastgestelden datum kon een vierde gedeelte der schepen van elke reederij uit varen De meeste moeilijkheden gaven bij deze regeling de reederijen van minder dan vier schepen en in het bijzonder de reede rijen van één schip. Bepaald is. dat deze reederijen haar schip in de tweede groep mochten laten uitvaren, die slechts 24 da gen later viel dan de eerste groep, terwijl bil loting vijf dezer reederijen haar schip in de eerste groep mochten doen uitvaren. Voor het seizoen 1937 zijn nog geen rege lingen getroffen, daaromtrent heeft nog overleg plaats, waarbij getracht zal worden aan de tegen de vorige regelingen inge brachte bezwaren tegemoet te komen. DR. D. W. BARON VAN HEECKEREN OVERLEDEN. Op 59-jarigen leeftijd is te Den Haag overleden dr. D. W. Baron van Heeckeren, oud-administrateur bij het departement van bultenlandsche zaken De teraardebestelling van het stoffelijk overschot heeft plaats Woensdag 12 uur op de algemeene begraafplaats te Den Haag. VERLAGING DER GRAANHEFFINGEN. Met het oog op de stijging der wereldmarktprijzen. Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat in verband met de stijging der wereld marktprijzen voor granen met ingang van heden het invoerprüsverschil voor de hier onder genoemde granen zal worden ver laagd met de daarachter genoemde be dragen: Tarwe f. 1, haver f. 1, gerst f. 0.50. rogge f 0.50, mais f. 0.50. alles per 100 K G. De daarvoor in aanmerking komende overige invoerpriisverschillen en restitutie bedragen zullen met gelijken datum dien overeenkomstig worden gewijzigd. In verband met bovenstaande verlaging der invoerprijs-verschillen voor granen zal de toeslag op den uitvoer van kippeneieren met een bedrag van f. 0.10 oer 100 stuks worden verlaagd en van eendeneieren met een bedrag van f. 0.07 per 100 stuks. De bonificatie od tarwebloem b. wordt met ingang van heden gebracht op f. 1.60 per 100 K.G. JUBILEUM DER VEREENIGING „ONS LEGER". Het 25-jarig bestaan gevierd. De Koninklijke Vereeniging „Ons Leger" bestaat een kwart eeuw. Ten einde de le den en belangstellenden in de gelegenheid te stellen het 25-jarig bestaan te vieren, werd Zaterdag in hotel „Paulez", te Den Haag, een bijeenkomst gehouden onder leiding van den voorzitter der vereeniging, oud-minister J. J. C. van Dijk, welke werd bijgewoond door den eere-voorzitter van „Ons Leger", generaal C. J. Snijders. Als vertegenwoordiger van den minister van Defensie was aanwezig kolonel v. d. Bent. garnizoenscommandant te 's-Gravenhage. Verder de chef van den generalen staf, verschillende andere militaire autoriteiten en deputaties van bevriende vereenigingen. De nieuwe commandant van het veldleger, luit.-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, had een schrijven van geluk- wenschen doen toekomen. De voorzitter, de heer J. J. C. van Dijk, hield een rede, waarin hij er op wees, dat de oprichting der vereeniging op 30 Maart 1912 noodig was. omdat toen bij verschil lende volksgroepen onverschilligheid heerschte ten opzichte van de roeping van volk en overheid tot handhaving van ons onafhankelijk volksbestaan. Nu is de volks geest weer wakker geworden: de gevoerde strijd heeft vruchten gedragen en de rea liteit van de feiten heeft het overige ge daan. De aftredende bestuursleden o.m. de voorzitter werden bij acclamatie herko zen. De voorzitter verklaarde met het oog op zijn leeftijd de herbenoeming nog slechts voor korten tijd op zich te nemen. Tot leden van den algemeenen raad der vereeniging werden benoemd de heeren Koning, voorzitter van de stichting „Fonds Ridderdagen", B. Ruijs, president-directeur Rott. Lloyd en Endert, directeur Droogdok- Maatschappij. Kolonel K. E. Oudendijk hield een cau serie over de geschiedenis der vereeniging. Besloten werd een telegram van hulde en trouw te zenden aan H. M. de Koningin. Hierna werd de vergadering gesloten, waarop een gemeenschappelijke lunch volgde. Tijdens deze lunch heeft de heer Van Bemmelen. oud-voorzitter van de Kon. Ned. Vereeniging „Onze Vloot", ge tuigd van zijn sympathie voor het werk van „Ons Leger" en hulde gebracht aan de voormannen daarvan. De heer Wilton, die in de mobilisatie- jaren voorzitter van de juDUeerenae ver- eeniglng was, bracht in 't bijzonder hulde aan generaal Snijders, die hem ais J?°r- zltter opvolgde, aan den tegenwoordigen voorzitter, den heer Van Dijk Ten slotte heeft majoor .1 P. Boots een kort woord van gelukwensch gesproken. Hierna volgde een receptie, welke druk werd bezocht en waarbij de Koningin zich deed vertegenwoordigen door Haar adju dant, majoor H. J. Phaff. 9123 (Ingez. Meel.) DE NON-INTERVENTIE INZAKE SPANJE, Benoeming van nog eenige Nederlanders. De Non-intervention Board te Londen heeft de volgende Nederlanders benoemd bij de controle op de non-interventie in Spanje: Tot chief observing-officer de heeren W. Boon, wien als standplaats Brest is aan gewezen en W. Krol, die Gibraltar alA standplaats heeft aangewezen gekregen. Voorts zijn benoemd tot observing-offi cer de heeren De Vries, Rotteveel, Van Hensbergen, Borst en Boekholts. ROYEMENT LEDEN R.K. VAK ORGANISATIES. Overtreding werkloosheidsbesluit 1917? Het Tweede-Kamerlid Arts heeft aan den Minister van SocialeZaken de volgend* vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van het besluit van het bestuur van het R.K. Werkliedenverbond om de bii het verbond en de daaraan aangesloten leden der R.K. vakorganisaties te royeeren. Indien deze niet geneigd zijn hun lidmaatschap der Katholiek-Democratische Party en/of het lezen van het weekblad „Onze Vaan" te beëindigen? 2. Is de minister niet van oordeel, dat door de ten uitvoerlegging van dit besluit de belangen der bij de werkloozenkassen der benoemde vakorganisaties betrokken contribuanten onrechtmatig, subsidiair gro velijk worden geschaad en te kort wordt gedaan aan het Werkloosheidsbesluit 1917? 3. Zoo ja. wat is de minister voornemens te doen om de schadelijke gevolgen van het verbondsbestuursbesluit te voorkomen, eventueel weg te nemen? M. H. te L. Het is Inderdaad mogelijk, dat de steunuitkeering tengevolge van een, verandering ln de gezinssamenstelling ver minderd zal worden J. S. te L. Na afloop van den cursus behoeft zli niet langer od de lagere school te blijven. D. K. te R. 1. Leiden. Utrecht. Amers foort, Nükerk, Harderwijk. Nunspeet. Zwolla 149 K.M. 2. Bij inlevering van de rentekaart kunt u bij den raad van arbeid informeeren, hoeveel rente u later zult ontvangen. U kunt zelf premie blijven storten ten einde het bedrag der later te ontvangen rente hooger te doen zijn. L. K. te L. Uw voeding deugt niet en is zeer waarschijnlijk de oorzaak. Geef uw dieren veel jong en frisch groen, zoo hoog opgehangen, dat zij er bij moeten springen. 's Ochtens vroeg veel aangemaakt och tendvoeder geven. Niet los gekocht, maar degelijk verpakt en een goed fabrikaat. Omstreeks 12 uur 's middags een paar handen graan door de ren gestrooid of on- dergeharkt, vooral geen mais, maar in hoofdzaak bestaande uit gerst en tarwe. Even vóórdat de kippen op stok gaan geeft U het avondrantsoen graan, waarvan de samenstelling behalve ln de wintermaan den, zonder mais moet zijn. De ren moet droeg zand bevatten, zoodat de hoenders gemakkelijk een zandbad kunnen nemen. Geen schelpen in de ren, maar grit, be staande uit verschillende soorten schelpen, steensoorten en houtskool, in een bakje, waaruit de hoenders geregeld iets tot zich kunnen nemen. Geef aan de hoenders de eerste dagen een poer pillen gist Door het graan kunt gij iets levertraan rceren. de hoenders eten het wel niet zoo graag, maar door te zor gen dat zij hongerig blijven, nemen zij het voer ten slotte tot zich.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13