STADSNIEUWS 78sie Jaargang WOENSDAG 31 MAART 1937 No. 23622 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN SCHEEPSVERBINDINGEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dif nummer beslaat uit DRIE bladen LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 30 ets. porto te betalen. - V.erplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijns per 3 maanden f.Z.3S per week .".TTTirTÜ'.IÜ f.0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten] (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd> Waar eens Thorbecke woonde. De perceelen Garenmarkt 9 en 11. Thorbecke's woning. De heer Jacques van der Heijden schrijft ons: „Het staat niet in het drukst bezochte en aanzienlijkste deel van de stad", schreef professor Thorbecke zijn jonge verloofde in het verre Saksen, Zaterdagavond 31 October 1835. Thorbecke woonde toen aan de Breelde)straat No. 113 te Leiden, Het schrijven gold een huis met tuin, hetwelk hij in die laatste week van Octo ber was gaan zien en waarvan hij zijn verloofde een zeer nauwkeurige beschrij ving gaf. En van den tuin: „Deze tuin, aan de huiszijde begrensd door een rij lin den en verder bijna tè dicht met de kos telijkste ooftboomen beplant, is wel de grootste van Leiden en niet gemakkelijk zal men in het hartje van een groote stad een meer aanzienlijken vinden-' Daar is te werken, aan te leggen, te ordenen en te verfraaien, genoeg voor den duur van een lang leven." Thorbecke's voornemen was, het te hu ren en er te gaan wonen na zijn huwelijk met Adelheid Sölger. (15 Juli 1835). Daar echter de particulier-eigenaar, wo nende aan het Rapenburg, niet bereid bleek óm het hem te verhuren cn Thor becke, den prachtigen tuin niet kon ver geten. kwam er een onderhandeling tot koop. Deze kwam tot stand, werd bekrach tigd den lsten Mei 1835 en na hun huwe lijk betrokken Thorbecke en zijn vrouw den 18den Juli d.a.v. dezen .stillen, behaag lijken en huiselijken zetel van het geluk." Thans nóg gelegen aan de Westzijde van de nóg in het midden beboomde (Ooster lingplaats) of Garenmarkt (No. 202) No. 9 en toentertijd liggende in het bon Oost- Nieuwland, Wijk H. Ongeveer twaalf jaren later (6 Jan. 1847) heeft Thorbecke zijn bezit nog vergroot door aankpop van een nevenperceel (No. 202A) No. 11. Ruim een jaar daarna (7 April '48) vergrootte hij den tuin. met „Den grond of het erf van acht geamo- veerde huisjes gestaan hebbende in zekere poort, alsmede den grond en de vrije uit gang van de poort zelve", wat hem ruim twee jaren later in die acte van koop, ter gelegenheid van een kadastrale opneming, een „misslag" deed ontdekken en „wes halve partijen verlangen dat door forma liseering dezer, alsnog dit erreur in de Openbare Registers worde hersteld." Dit „erreur" hersteld door een Acte van recti ficatie <3 Aug. '50), betrof een niet-ver- melding van 12 vierkante ellen tuingrond. Om nu te komen tot een huis en erve, „geapproprieerd" tot pakhuis zij het vol gende medegedeeld: Tijdens de buskruitramp in 1807 werd het huis bewoond door mr. Egbert Pardic- que en vrouwe, waarna door het overlijden van laatstgenoemde in 1812 wegens teste- mentaire beschikking het huis met fraaien tuin en achteruitgang overging op Hen drik Nicolaas Pauw. Deze verhuurde het aan Johannes Clarisse, professor in de Godgeleerdheid aan 's Lands Universiteit. Als bijzonderheid zij hierbij aangemerkt, dat deze professor degene was, die het verhaal, waarvan prof. dr. L. Knappert mededeeling doet in zijn boek „De Ramp van Leiden" (bldz. 22). gehoord had van Te Water zeiven. Men leest daar namelijk: „De slag van het losbarstende kruit was in Leiden zelf niet zóó zwaar als men zich buiten Leiden verbeeldde. Sommigen dach ten. dat het Kruithuis op de Vest bij de Koepoort in de lucht gevlogen was. De hoogleeraar Jona Willem te Water, die verder het Rapenburg op woonde, zat te genover zijn stokdoove vrouw. Zij hoorde iets van den slag en vroeg (hoe vaak gaat het tragische met het komische te za- men!>: „Zei u iets, te Water?") En hij deze noot staat: „Volgens mondelinge over levering in de familie Clarisse, die het ge hoord had van den ouden Johannes Cla risse. Deze, sinds 1815 hoogleeraar te Lei den. had het verhaal van Te Water zei ven, die, in 1815 emeritus. In 1822 stierf. Ik (prof. Knappert) dank de mededeeling aan dr. Bronsveld, die met eenc kleindoch ter van Joh. Clarisse gehuwd is." De verhuurder Hendrik Nicolaas Paauw werd mede-gefailleerde in het faillissement van IJsbrandes Hoefhamer en Cozeep zieders te Zalt-Bommel. Daarna werd het huis, erve, tuin en achteruitgang, ten over staan van den Heer „Vrederegter" van het Canton Leiden, publiek geveild en ver kocht, en toegewezen aan Ds. Voet van Campen (1819). Bij dezen executoralen verkoop was de clausule gesteld „dat de kooper zal moeten presteeren en gedogen zoodanigen huur als de Heer Johannes Clarisse, professor aan 's Lands Universi teit alhier, aan de verleene partij is heb bende tot den eersten Meij achttienhon derd een en twintig." Nadien verkocht de dominé zijn bezit uit de hand (13 Jan. '22) aan twee broers, ververs en glazenmakers, eerder beiden, maar waarvan toen nog de een aan de Middelste Raamsteeg woonde en de ander vlak naast hun beider nieuwe aanwinst. Samen gingen zij er wonen, brachten de beide perceelen in „communicatie", én uit een reeds vroegere gedane koop van den 28sten April 1813 verheelden zij gren zende aan den tuin 'n „huis en erve", dat door hen werd „geapproprieerd" tot pakhuis. Veertien jaren later, als de wingerd door schildershand geplant ter opluis tering om de lichtsparing in dat oude ge veltje aan de tuinzijde van frissche hel dere groene bladeren een krans had ge strengeld en door een gulden gloed werd overgoten, teekent zich daar binnen tegen dat licht: „Een hoekige, magere en steile figuur Een man als uit ijzer gegoten." (Uit Schimmels cantate). Thorbecke heeft hier zijn studenten, die vanaf de toen al gedempte, maar nog be boomde Sint-Jacobsgracht door een deur langs een gangetje kwamen, in de drie cursusjaren van: '36, '37 en '38 de Grond wet verklaard èn „uit de constitutioneele geschiedenis des land", èn uit die van Europa, èn uit de practische uitlegging". En: wat „de Thor", zooals ,de studenten hem noemden, hier doceerde, groeide uit tot zijn beroemde boek Aanteekening op de Grondwet, dat in 1839 verscheen. Dit college, was voor hemzelf van be slissende beteekenis en de voorbereiding van zijn ommekeer van geleerde tot staats man. Want uit de colleges ontstond het groote boek, en het boek zou hem midden in den woeligen strijd brengen en op de nieuwe plaats, die hij niet meer verlaten zou. Met de opening, na de Kerstvacantie 1835, van het college over de Grondwet, opende zich als het ware ook zijn nieuwe toekomst, zijn nieuwe levensperiode, en begon in de verte de gestalte van den staatsman te naderen en die van den pro fessor te verdrineen. Van der Linden. Opzoomer en Olivier, die tot zijn leerlingen behoorden en tal van anderen, die het tot voorname posten brachten, hebben in dit „pakhuisje" on der zijn gehoor vertoefd. Urbs antiqua ruit! de oude stad valt in puin gelijk het motto van Gysbregt zegt, heeft hier nóg niet geklonken R.K. M.V. „DE HANZE". Ledenvergadering. Gisteravond hield de R.K. M.V. „de Hanze" een matig bezochte ledenvergade ring in een der zalen van café-restaurant „In den Vergulden Turk". Na opening met den Chr. groet door den Voorzitter den heer H. L. J. Tobé. deed deze mededeeling dat op Maandag 12 April a s. een feestavond voor de leden zal worden georganiseerd. Verder ligt het in de bedoeling van het bestuur eens of meermalen per jaar een ledenlijst te doen uitgeven en deze te zenden aan alle leden, rekenplichtige instellingen en aan alle firma's die«zich alhier vestigen, ten einde het koopen bij Hanzeleden te bevor deren. Spr. wilde er echter in het bijzonder den nadruk op leggen, dat het geenszins de bedoeling is. aan te sporen uitsluitend van Hanzeleden te gaan betrekken. Inte gendeel: het bestuur houdt vast. aan het devies: „Koopt en laat werken bij den mid denstand". doch het uitgeven en het ver zenden van den leden-lijst houdt daarnaast in „denkt ook om Uw Hanzeleden". Op 17 en 18 Mei a.s. zal te Utrecht de zevende Algemeene Nederlandsche Katholieken dag worden gehouden. Spr. spoorde aan daar aan zooveel mogelijk deel te nemen. De no tulen der vorige vergadering werden na een wijziging goedgekeurd evenals de jaarver slagen van de vak- en onderafdeelingen der R.K. slagerspatroonsvereeniging „St. Pelagius". de afdeeling van den Ned. R.K. Bond van Hotel. Café. Restauranthouders en Slijters „St. Jan" en de Schilderspa- troonsvereeniging „St. Lucas". Punt 4 bracht een installatie van een zestal nieuwe leden. De benoeming van een afgevaardigde naar den Centralen Raad werd tot een vol gende vergadering uitgesteld. De afd. Lei den stelde voor om den Centralen Raad In overweging te geven besprekingen te voe ren tot het stichten van een kindervacantie en herstellingsoord voor kinderen van Hanzeleden. hetgeen door de vergadering werd aangenomen. Na nog enkele bespre kingen en een rondvraag van huishoudelij- ken aard, sloot de voorzitter de vergade ring op de gebruikelijke wijze. CHR. HIST. KIESVEREENIGING. De heer D. v. d. Kwaak over de gemeentebegrooting. De Ohr. Hist. Kiesvereeniging vergaderde gisteravond in het wijkgebouw Staalwijk, onder leiding van den heer Y. Tymstra. Na zingen en Schriftlezing, hield de voorzitter een korte inleiding over het „Eigen recht der kerk". Kerk en Staat wor den herhaaldelijk genoemd in het program van beginselen der Unie (art. 1 en art. 12 en 13), en thans wordt ook in het Verkie zingsmanifest een zinsnede opgenomen over het „Eigen recht der kerk". De Unie is een beginselpartij en heeft daarom ook groote liefde voor de kerk. Vooral nu de Staat in sommige landen steeds bruter op treedt en ook de kerk wil stellen onder den Staat. In Nederland staan kerk en Staat naast elkaar: is er vrijheid van prediking, wij beschouwen dat als een recht van de kerk. De erkenning van dat recht is er niet altijd geweest, de een heeft over den ander wel geregeerd. De vrijheid van de kerk is een kostelijk goed. niet genoeg kan dit gewaardeerd worden, en al zijn de belagers van deze vrijheid nog niet sterk, toch is het goed, dat wij oppassen en het „eigen recht der kerk" vasthouden. De verkiezingsstrijd zal in het teeken staan van strijd tusschen geestelijke stroomingen. De Unie kiest wel bewust voor het parlementaire stelsel, om dat daardoor het eigen recht der kerk het meest geëerbiedigd wordt. Na enkele huishoudelijke mededeelingen (o.a. toetreding van enkele leden) sprak de heer D. v. d. Kwaak, raadslid over: De Gemeentebegrooting. Spr. memoreerde de verkiezing van 2 s.d. wethouders, terwijl thans blijkt, uit de begrooting van 1937, dat ook volgens de wethouders, bezuiniging allerwege noodzakelijk is; terwijl deze be zuinigingen vroeger gehekeld werden. Er ger is nog. dat deze bezuinigingen de ge meente-reservekracht volkomen uitputten en Leiden achteruitgaat. De financieele beschouwingen van diverse raadsleden werden door den heer v. d Kwaak geme moreerd en nader toegelicht. (Belasting- verhooging en inkrimping van uitgaven, aantasten van reserves). Een noodlijdend Leiden zagen velen in het verschiet. Ook de rede van weth. Verwey werd toegelicht, en de motiveering van B. en W. over deze „sluitende" begrooting besproken. Bij het politiek debat werd de houding der s.d.a.p. tegenver Koningshuis en Va derland besproken, terwijl vastgesteld werd. dat de s.d.a p. haar houding van vóór 1935 verloochend heeft, en dat critiek zonder verantwoordelijkheid heel wat ge makkelijker is dan leiding te aanvaarden en door de aanvaarding van leiding too- nen. dat men in staat is de critiek in daden om te zetten. Er zijn intusschen ook lichtzijden: de openbare werken, thar.s in uitvoering of reeds goedgekeurd, bedragen pl.m. f. l'/i millioen, verdere plannen zijn in voorbe reiding. Na enkele grappige voorvallen uit het begrootingsdebat, vermeld te .hebben, sloot de heer D. v. d. Kwaak zijn inleiding. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met de behandeling van den beschrijvings brief voor de algemeene vergadering: voorstellen en aanvullingen werden be sproken en ten slotte de afgevaardigden benoemd. Met dankgebed werd de vergadering ge sloten. BUURTVER. „EENSGEZINDHEID". De jaarlijksche huisvlijttentoonsteiling. In het gymnastieklokaal van de scholen Ooster- en Munnikenstraat wordt heden- en morgenavond de jaarlijksche huisvlijt tentoonsteiling gehouden. Er zijn ook nu weer, vooral door de meis jes en dames, zeer vele producten van huis vlijt bijeengebracht, terwijl eveneens de leerlingen van beide bovengenoemde scho len heel wat materiaal inzonden. De beoordeeling door de jury had het volgende resultaat: Groep A (meisjes) 6-8 j.: Ie pr. Janny Landman: 2e pr. Corry Stokhuyzen. Groep B idem 9-11 j.: Ie pr. Annie Ver planken; 2de pr. Elsje Kukler. Groep C (meisjes) 12-14 j.: Ie pr. Koba Bekooy; 2e pr. Els Lepelaar. Groep D (meisjes 1518 jaar): le pr. Rie Brouwer: 2e pr. Doortje Wagenaar. Groep E (dames): le pr. mej. Wijling; 2de pr. mej. Stokhuyzen. Eerv. vermeldingen mej. Van Zwieten Sr. en mej. Brugman. Eereprijs: mej. J. Beekman. Groep I (jongens) 6-8 j.: le pr. Corn. Horsman; 2. Bertus v. Meurs. Groep II (jongens) 9-11 j.: le pr. Abr. Brouwer; 2de pr. Th. Pet. Groep III lidem) 12-14 j.; le pr. Teun Flaman; 2de pr. Adr. v. Vliet. Groep IV (idem 1518 jaar): le pr. Wim Crama. Groep V (heeren)le pr. J. Linschoo- ten; 2de pr. Nieuwenhuis; eerv. vermel dingen: Ensering en L. Brouwer. LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f. 10 790.12 aan de Rijksontvangers afgedragen, benevens f 202.37 aan den Gemeente-Ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen zoo spoedig mogelijk na ontvangst ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden in geschreven. Bond van Hooger Onderwijs personeel. De voortgezette Jaarvergadering. Na afloop van de officieele ontvangst begaven bestuur en afgevaardigden zich in gereedstaande auto's naar het Planetarium te Den Haag waar voor velen een onge kend schouwspel werd tentoongesteld, waarna men zich in Zomerzorg vereenigde aan een gemeenschappelfiken maaltijd Na afloop hiervan had een avondbijeenkomst plaats waar de leden aangenaam werden beziggehouden met muziek en Oranje films. Deze bijeenkomst werd met een kort wel komstwoord door den heer M. Sijerp als ver tegenwoordiger van het H B. geopend, waar na een opwekkend woord tot meerdere activiteit werd gesproken door den bonds voorzitter. den heer Jansen van 't Laar. Men bleef nog geruimen tijd na afloop der bijeenkomst gezellig bijeen waarna de ver gadering werd verdaagd tot hedenmorgen. De vergadering werd heropend door den voorzitter, waarna deze speciale woorden van welkom richtte tot den vertegenwoor diger van de centrale, waarna men over ging tot behandeling van de agenda-pun ten welke na meerdere of mindere discussie tot een goede oplossing werden gebracht. Uit de gehouden besprekingen bleek, dat er voor het niet doceerend H.O. personeel nog vele kwesties om een oplossing vragen. Bij het einde van de vergadering werd het vertrouwen in het H.B en de Centrale uit gesproken. hetgeen met applaus werd on derstreept. Hierna werden nog woorden van dank gebracht aan de ontvangende afdee ling voor de prettige wijze waarop de ont vangst was geregeld en toog ieder, gesterkt in het bewustzijn, dat zijn belangen in goede handen zijn. huiswaarts. OUD-NOTARIS J. A. VAN HAMEL. Onder groote belangstelling van buiten en In de stad heeft oud-notaris van Hamel, in goede gezondheid, zijn 90en verjaardag mogen vieren. Verschillende Leidsche in stellingen: de Spaarbank, de Kamer van Toezicht op de Notarissen, de Broederschap van Notarissen, de schoolcommissie, de instelling tot opleiding van O.-I. ambtena ren, hadden bloemen en brieven gezonden of delegaties afgevaardigd. Uit Den Haag verschenen o.a. de president van de Recht bank en vele oud-collega's w.o. ook uit Leiden op de receptie. De jubilaris verkeerde in de beste stem ming. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Algemeen Admini stratie- en Rechtskundig Advies-Bureau „Aarab", Merelstraat 52, Leiden. Eigenaar H. de Beer, Leiden. Wijzigingen: H. C. J. de Haan. Import- Export les Parfums Limajo, Nieuwe Rijn 4444a. Leiden. Wijziging uitgeoefend be drijf: de winkel in parfumerieën, luxe ar tikelen en byouterieën is opgeheven; thans: fabricage van eau de cologne en parfume rieën en groothandel in toiletartikelen. Fabriek van Kunsthoornproducten „Hol- landia" N.V., Veurscheweg 21 B. Voorscho ten. Nieuwe commissaris: W. Jolles, 's Gra- venhage. GEREF. GEMEENTE. Ds. H. Ligtenberg uit Lisse heeft eveneens bedankt voor het beroep naar de Geref. Gemeente hier ter stede. BIJZONDERE LEERSTOEL AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Het gisteren uitgegeven staatsblad nr. 1360 bevat het besluit van den 6den Maart 1937, tot aanwijzing overeenkomstig arti kel 170 der hooger-onderwijswet van de Stichting voor Oud-Semietische. Hellenis tische en Joodsche rechtsgeschiedenis, ge vestigd te Leiden, als bevoegd om bü de faculteit der rechtsgeleerdheid' aan de Rijksuniversiteit alhier een bijzondcren leerstoel te vestigen in Babylonisch-Assy- rische, Israëlietische en Hellenistische rechtsgeschiedenis. LEIDSCHE BROODFABRIEK N.V. In de hedenmiddag gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Leidsche Broodfabriek werden de balans en verlies- en winstrekening onver anderd vastgesteld. Besloten werd om dit jaar geen dividend uit te keeren (vorige iaar 10 °/o) In de vacature ontstaan door het over lijden van den heer A Couvee P J zn. werd als commissaris gekozen dr. J. J. van Eek, terwijl mr. H. R. Goudsmit. die aan de beurt van aftreden was, als zoodanig werd herkozen. EERSTE BLAD BINNENLAND. Afscheidsreceptie van den commandant! veldleger. (Binnenland. 3e Blad). De begrafenis van Mr. Lietaert Peerbolte. (Binnenland, 3e Blad). Vergadering te Den Haag van de Vereeni- ging voor Leeraren in de Lich. Opvoe ding. (Kerk en School, 3e Blad). Dagorder van den nieuwen commandant; van het veldleger. (Binnenland, 3e Blad). De heer L. G. van Hoorn, gezant te Wee- nen en Boedapest, wordt gezant te Boekarest. (Laatste Berichten, le BI.), BUITENLAND. Een interview met den Tsjecho-Slowaak- schen minister van buitenl. zaken Krofta. (Buitenland, le Blad). Verzoening tusschen Hitier en Ludendorff. (Buitenland, le Blad). Het Japanschc parlement ontbonden. (Bui tenland, le Blad). De bewapening der sovjet-unie. (3e Blad), Spoorwegongeval in Frankrijk. Drie doo- den, 60 gewonden. (Buitenl. Gemengd, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Onze stadgenoot A v. d. Werf. Reseda straat no. 20. vond op Maandag j.l. in een weiland aan de Vliet, in den zoogenaamden Gasthuispolder een nest met vier kievits eieren Onze stadgenoote mej. A. M. E. Rol- landet slaagde te Utrecht voor de akte leerarbeid. De heer G. A. Waldkötter, werkzaam als klerk ten politiebureele alhier is ge slaagd voor het examen voor inspecteur vain politie, afgenomen vanwege den Bond van Hoogere Politieambtenaren in Nederland. De wielrijdster, die op 12 Maart j.l. omstreeks half elf voormiddag, op den Sta tionsweg getuige was van een aanrijding tusschen een personenauto en een wiel rijder, wordt verzocht zich te willen ver voegen aan 't politiebureau, afd. Recherche. De volgende schepen zijn Donderdag 1 April 1937 radio-telegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen Radio. Aldabi, Alphacca, Alpherat, Bloemfon tein. Boschfontein, Chr. Huygens, Casta Rica, Cottica. Crijnssen, Dempo, Gaaster- kerk, Grootekerk, Indrapoera, Johan de Witt, Kota Nopan, Meliskerk. Nijkerk, Poe- lau Bras, Poelau Roebiah, Rotterdam H.A.L., Serooskerk. Simon Bolivar. Spring fontein, Statendam, Streefkerk, Veendam, Volendam. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen Radio te bereiken. Telegrammen worden aangenomen door alle telegraafkantoren en door Radio-Hol land,

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1