TffEE vov Het Kaashuis DOUWE EGBERTS Ofi 3 punten iêetekf Dinsdag 30 Maart 1937 Een onaantastbaar inkomen is een NATIONAAL BELANG BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN I Telef. 2019 - Haarl.straat 33 HET PAASCHFEEST. Van bijzondere drukte nauwelijks sprake. De vroege Pasehen en vooral het bedroe vend lage peil van thermo- en barometer hebben gemaakt, dat er van eenige Paasch- drukte met de afgeloopen feestdagen nau welijks sprake is geweest. Zóó ongunstig leken in het einde der vorige week de vooruitzichten en zoo koud was het in de natuur, dat cynisch-aange- legde menschen elkander gezellige Kerst dagen toewenschtenMaar dat viel achter af nog mee Wel viel er in den prillen och- tend van den Eersten Paaschdag een fik- sche sneeuwbui, doch daarbij bleef het en gisteren lokte een mat zonnetje zelfs vele wandelaars en fietsers naar buiten. Voor het maken van „groote" tochten leek het weer te weinig standvastig en bovendien; de bloeiende bollenvelden bleven ook nog slechts tot een enkel crocusveld beperkt zoo dat de N.Z.H. er weinig voordeel van had. De Leidsche Hout daarentegen heeft zich in de afgeloopen dagen in een druk bezoek mogen verheugen waarbij helaas ook weer velen een tastbare herinnering achterlieten in den onsmakelijken vorm van papierprop pen, vruchtenschillen e.d. In dit verband maken wij het publiek gaarne nog eens opmerkzaam op de papier manden. welke op verschillende plaatsen zijn aangebracht. Met een klein beetje goeden wil en mede werking is aan dit euvel toch stellig een einde te maken! Waar het bijzonder druk was, dat was bij de Ned. Spoorwegen. Vooral Zaterdag waren de treinen zoo vol als in geen jaren het geval was. Op het baanvak LeidenUtrecht was het dit jaar bijzonder druk. zoodat de verster kingen niet overbodig waren op de lijn Lei den—AlphenGouda werden sommige mo tor- door Dieseltreinen vervangen, terwijl de andere motortreinen verdubbeld waren Ten gerieve van de reizigers hadden de Ned. Spoorwegen dit jaar de treinen niet met oud materiaal versterkt, maar met nieuw materieel. Vooral was dit jaar de reserveering voor gezelschappen bijzonder groot. De centrale vervoersregellng, welke ook dit jaar door de Ned. Spoorwegen was ont worpen. heeft uitstekend voldaan. De reclame, en de tariefsverlaging voor mili tairen en het speciale sporttarief hebben voor de Ned. Spoorwegen gunstige resulta ten opgeleverd. Van de vacantiekaarten is niet zoo'n druk gebruik gemaakt als vorige jaren. In 't algemeen waren de treinen goed op tijd. Gisteravond is vlak bij het station Witte- poort alhier de locomotief van trein 3394. die hier om 19.57 uit Utrecht moet aanko men. zoodanig defect geraakt, dat de loco motief den trein niet meer naar het station H.S.M. kon vervoeren; en de trein bleef staan De gestrande trein werd daarop door de nieuwe electromotor, welke voor het ran geeren alhier gebruikt wordt naar het sta tion opgetrokken, waardoor de trein met ongeveer één uur vertraging aankwam en ook de andere vertrekkende treinen ver traagd werden. 8813 l i r.gez Mee.) EERSTE H. .MIS VAN PATER DIOCLETIUS LANGEVELD O.F.M. In de Hartcbrugkerk. In de Hartebrugkerk droeg op Eerste Paaschmorgen pater Diocletius Langeveld, de on ie priester die in deze week de H Wilding van het Priesterschap mocht ont vangen. zijn Eerste H Mis aan God op. De neomist werd geassisteerd door pastoor Smitz van de parochie als presbyter assis tent. rater E van der Snoek als diaken en pater Soppe als subdiaken Door het zang koor werd de meerstemmige mis van Ph. Loots uitgevoerd. De feestpredikatie werd gehouden door pater Heiling. oud herder der Hartebrugparochie in welke predikatie spr. op treffende wiize schetste de macht cn de kracht, door Christus woorden van het Priesterschap; het Priesterschap met ziin eeuwigheid en zijn eeuwige trouw, met zijn vreugde in reinheid, met zijn groote verplichtingen en zware verantwoording Welk een Faaschvreugde heerscht er thans in het hart van den jongen priester, van zijn familie, zijn ouders vooral, maar ook van heel de parochie. Spr. wenschte den neomist geluk maar ook de ouders Voor den priester breekt nu aan en dat is spre kers hartewensch. een riik. vruchtbaar en werkzaam priesterleven; voor de ouders en voor ons allen wacht eveneens een heilige taak. voor den priester te blijven bidden, opdat de thans aangevangen moeilijken •taak voltooid worde Onder de H Mis naderden ouders en familie van den pater ter H. Tafel. Met het door het zangkoor gezongen ..Jubilate" van Aiblinger werd deze p'ech- tigheld besloten. CABARETCLUB „OKÉ" Vroolijke avond in „Zomerlust". Aan den vooravond van de Paaschdagen gaf de Cabaretclub „Oké" in de groote zaal van café-restaurant „Zomerlust" een bont programma ten beste, dat een vrij tal rijk en vooral aandachtig gehoor ten deel viel. Op gevoerd werd de revueschets in drie bedrijven ..Alles Oké", waarin de hoofdpersonen Geldersche Jan en zijn vrouwe een bezoek brengen aan de Sleu telstad en daarbij worden rondgeleid door een gids, die hen de voornaamste beziens waardigheden toont. En vanzelfsprekend blijft hetgeen zij bezichtigen niet beperkt tot hetgeen Leiden werkelijk aan aantrek kelijkheden bezit, maar worden er ook tal van dansjes ingelast, hetgeen niet alleen voor het Geldersche echtpaar de attrac tie verhoogt, maar ook in dezelfde mate voor de toeschouwers in de zaal. Inder daad. deze dansjes en de koorzang vorm den tezamen wel het beste deel dezer re- \ue. We denken hier oa. aan het nummer der Volendammers. aan de zwemsters, enz Ook de beide hoofdpersonen hadden een groot werkzaam aandeel in het succes van den avond. Minder goed daarentegen wa ren de gids en een politie-agent, van wie eerstgenoemde zelfs zoo weinig rolvast was, dat hij in een van zijn liedjes bleef steken en zich moest terugtrekken. Een dergelijke blunder getuigt van onvoldoende voorbereiding! Maar overigens was er veel te waardeeren en het publiek gal dan ook veelvuldig van zijn ingenomenheid blijk. Een bal onderleiding van Anton de Groot besloot den genoeglijken avond. AANRIJDING TE VOORSCHOTEN. Zaterdagavond heeft op den Rijndijk te Voorschoten een ernstige aanrijding plaats gehad. De groentenhandelaar C M zou aldaar een klant voorzien van groenten w aartoe hij zijn wagen, waarvoor een paard was gespannen, bij een verlichte straatlan taarn had geplaatst, toen van de richting Haagsche Schouw een personenauto na derde, bestuurd door G. V. alhier met als passagier onze stadgenoot, de heer J. B. De heer V. moest voor een tegenligger zijn lichten dooven en zag daardoor blijkbaar den wagen met paard niet waardoor hij hier tegen op botste. De heer B. werd uit de auto geslingerd en bleef gewond liggen. Nadat hem ter plaatse de eerste hulp was verleend, is hij naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. De wagen van Mi werd totaal vernield; het paard zoodanig gewond, dbt het later moest worden afgemaakt en de auto van den heer V. zoodanig beschadigd, dat deze met een kraanwagen moest worden weg gesleept. EDJDBAL W. F. VAN' WIJK. Gisteravond had in de Foyer der Stads gehoorzaal het gebruikelijke eindbal plaats van het Dansinstituut W. F. van Wijk. Na dat de heer van Wijk de aanwezigen had bedankt, omdat zij in zoo grooten getale aan zijn oproep gehoor hadden gegeven werd de balavond geopend met een vroo lijke polonaise. Hierna maakten de leer lingen gebruik van de gelegenheid, om den dansleeraar, als blijk van hun waar deering voor de genoten lessen tijdens den cursus 19361937 een geluidsinstallatie voor de danszaal aan te bieden. Tevens bood men Willy van Wijk een damestasch en mevr. van Wijk bloemen aan. Tijdens de pauze demonstreerde mej. Willy van Wijk een tweetal tap-dances, en tezamen met den heer van Wijk de Carioca waarmee beiden veel succes oogstten. Om twaalf uur moest ten spijt van allen deze gezellige avond besloten worden. In de Stedelijke Werkinrichting wa ren opgenomen van 23—27 Maart 1937: 22 Maart; 52: 23 Maart: 51; 24 Maart 52; 25 Maart: 54; 26 Maart: geen; 27 Maart: volw. personen. DE ALGEMEENE TOESTAND Actie in Midden-Europa. Het Mldden-Europeesche vraagstuk is in volle bestudeering. Graaf Ciano heeft direct na zijn terugkeer te Rome Mussolini verslag uitgebracht over zijn succes te Belgrado, waarmede Hitler Rome en Bel- grado heeft gefeliciteerd. Te Weenen verneemt men uit bevoegde bron, dat Sehuschnigg begin April naar Rome gaat. Hij zal Mussolini mogelijk in Rocca della Caminate ontmoeten. Midden April zal een Oostenrijksche economische delegatie naar Rome gaan, om daar nieuwe economische onderhandelingen op breede- ren grondslag te voeren. De reis van den Oostenrijkschen bonds president Miklas naar Boedapest, welke in April zou plaats vinden, is uitgesteld tot Mei. Dat de Tsjecho-Slowaaksohe premier Hodza juist thans te Weenen vertoefde, trekt bijzonder de aandacht, hoewel de politieke kringen in Oostenrijk's hoofdstad rich inspannen om dit bezoek als toevalbg vlak na de Italiaansch-Zuid Slavische overeenkomst voor te stellen. Het heet dat dit bezoek reeds lang tevoren was vast gesteld. In een interview met een specialen ver slaggever van de „Excelsior" heeft de Tsjeeho - Slowaaksche minister - president verklaard, dat de restauratie van de Habs- burgers noch de zaak van den vrede, noch de stabiliteit in Centraal Europa zou die nen. Bijgevolg verzet Tsjecho-Slowakije zich met alle kracht tegen een terugkeer der Habsburgers. Intusschen belet deze houding ons geenszins, vriendschappelijke betrekkingen met Oostenrijk te onderhou den en deze zelfs te verdiepen. Noch aan sluiting bij Duitschland, noch Habsburg, doch een onafhankelijk Oostenrijk in het kader van samenwerking der Donaulanden is de leus. Hodza sprak verder de bewering tegen, dat de eenheid der Kleine Entente is ge schokt of dat Tsjecho-Slowakije bezig is met Duitschland een pact te sluiten. Trots deze verklaring van Hodza en de verzekering, dat Oostenrijk vasthoudt aan de protocollen van Rome, is er in Midden- Europa een zekere stroefheid en.... arg waan. zooals tot uiting komt in uitstel van de plechtige eerste steenlegging voor de Donau-brug tusschen Roemenië en Zuid- Slavië en uitstel van het bezoek van Be- nesj aan Belgrado. Donderdag vergadert te Belgrado de permanente raad der Kleine Entente en men hoopt daar op verheldering van den toestand. Te meer noodig, omdat zeer waarschijnlijk de Zuid-Slavische minister president Stojadinowitsj zich einde April naar Rome zal begeven om graaf Ciano een tegenbezoek te brengen. Bij deze gele genheid zal dan vermoedelijk een verdrag van cultureele samenwerking worden ge sloten. ter vervolmaking van het politieke en ^economische verdrag, dat op Goeden Vrijdag tusschen beid»; Janden is fot stand gekomen. Sluit daarom een RAAD VAN ARBEID 8833 (Ingez. Mod.) loovigen moeten weten, dat niet valt te twijfelen aan de overwinning van de kerk. We gedenken onze vervolgde en gevangen genomen leden in gebed, dankbaar dat God ons de overwinning heeft gegeven. We be velen onze broeders en zusters in concen tratiekampen en gevangenissen aan God, Die de overwinnaar is, aan. We bidden God, dat Hij door hen zijn naam zal verheer lijken. We herinneren aan de predikanten en geloovigen. die uit hun parochies zijn verdreven en aan de gemeenten, waar ten gevolge van deze actie het woord van God niet langer kan worden gepredikt. We we ten niet, wie de volgende zal zijn, die wordt geroepen om zijn eer, vrijheid en aardsch bestaan op te offeren voor den naam van Christus. Gehoorzaamheid aan Gods woord gebiedt ons de aandacht van de geloovigen erop te vestigen, dat allen, die in Christus gelooven, in deze wereld moeten lijden. Wij zullen niet in staat zijn hen te redden, noch kunnen wij onszelf beschermen, doch we gelooven, dat alle vervolging voor de zaak van Christus een bewijs is voor zijn over winning. In dezen tijd van verdrukking rust de plicht van het verkondigen van Gods woord op de leeken. zij moeten niet be vreesd zijn, hoewel zij bedreigd worden met vervolging, welke ook den heer Bunke, den voorzitter van den broederraad van de Belijdende Kerk in Glosgau in Silezië, in het concentratiekamp, heeft gebracht". De boodschap besluit, doelende op de Duitsche christenen met de woorden: ,,Laat geen twijfel bestaan dat wij niet behooren tot dezelfde kerk als zij. die een aardsche zaligmaking stellen boven een hemelsche en die bloed en bodem, geschiedkundige ge beurtenissen en een politieke philosophic beschouwen als krachten, welke leiden ter zaligheid. Draagt zorg. dat geen valsche broeders onze rijen binnendringen en onze kerk brengen onder de slavernij van vreem de machten". onze beschikking, die noodig zijn om deze maatregelen ten uitvoer te leggen." Het centrale uitvoerende comité en de raad van volkscommissarissen hebben het nationale economische plan der sovjet unie voor 1937 gepubliceerd. De Industrie verhoogde in 1936 haar productie met 28.4 procent tegenover 1935. In het loopende jaar moet de opbrengst der industriepro ducten een bedrag van 103 milliard roebel bereiken, hetgeen 20 procent meer ls dan in 1936. Ruim 2milliard roebel zullen dit jaar in allerlei soorten groote werken gestoken worden, waarvan 185 millloen voor den bouw van bruggen. In Moskou zullen 350 nieuwe trolleybussen, 450 auto bussen en 1000 taxi's in gebruik gesteld worden. Er zullen verscheidene nieuwe scholen en andere instellingen worden op gericht. De arbeldsproductie in de Industrie zal toenemen met 19'/i procent en het ge middelde loon met 7.4 procent. ZWITSERLAND Spionnage-affairc ontdekt. Het Zwitsersch Telegraaf-agentschap meldt, dat volgens te Bazel verschijnende bladen de veiligheidspolitie aldaar een 24- jarigen man heeft gearresteerd, die zich reeds maanden lang heeft schuldig ge maakt aan splonnage ten nadeele van Frankrijk en voor rekening van een te Ra- vensberg (Wurtenberg) gevestigde Duit sche spionnagecentrale. Hij ontving inlich tingen over Fransche militaire vliegvelCTen De man wordt er voorts van verdacht de zelfde centrale inlichtingen te hebben ver schaft over de Zwitsersche militaire lucht basis te Diebendorf. DE V ATICAANSCHE STAAT Plechtigheid in de basiliek van den Sint Pieter. Zestigduizend geloovigen, waaronder tal rijke vreemdelingen, afkomstig uit alle dee- len der wereld, hebben Zondagmorgen in den Sint Pieter de plechtige mis bijgewoond, die den Paus de gelegenheid bood om voor het eerst sedert zijn langdurige en ernstige ziekte weder in het openbaar te verschij nen. Toen de Paus de Sedia Gestatoria besteeg, brak een ware storm van toejuichingen los, en in alle talen werd geroepen: „leve de Paus". Om half een verscheen de Paus op het middenbalcon van de Vatlcaansche basiliek om voor een menigte van bijna 200.000 per sonen de zegen „Urbl et Orbi" uit te spre ken. De Paus trok zich vervolgens terug ln zijn appartementen waar hij door een dok ter werd onderzocht, die, behoudens eenige vermoeidheid, niets abnormaals consta teerde. De plechtigheid werd bijgewoond door alle buitenlandsche diplomaten, die bij den H. Stoel zijn geaccrediteerd, behalve door de leden van de Duitsche ambassade. GEBOREN Geboren: Willem Frederik, Z. van H. Oudshoorn en M. Tierolf Catharina. D. van M. J. Willemsen en A. Plug Cornells, Z. v. J. Paling en A. Struijk Bastiaantje Willempje, D. v. A. Eickhoff en I. v. Meel Cornells, Z. van H. J. Prins en J. van Stijn Guurtje, D. van C. Guijt en J. Schaap Johannes, Z. van A. v. Hars kamp en J. Schenkel Nicolaas, Z. van J. Tamerus en W v. Gammeren Jan, Z. van A. Zwanenburg en D. W. Sip Her man Hendrik, Z. van H. v. d. Horst en A. de Vries Sonja Paulina, D. van J. Beuger cn F. Alter Petrus Antonius, Z. van H. i L. Devilee en A. M. v. Velzen Jacobus, Z. i van B. H. v. d. HorstP. G. Broers Ge rard Jacobus, Z. van J. Neuteboom en E. H. A. Arends Franciscus, Z. van J. Teleng en P. Stikkelorum Cornelia Geertruida j Maria, D. van J. v. Voorthuijzen en M. J. F. Duivesteijn Jacobus Johannes, Z. van B. Verplancke en C. Langezaal Eva Helena Maria, D. van J. A. Biesjot en C. Gordijn Volkert, Z. van G. E. Rietkerk en M. Rijfers Johanna Jacoba, D. van W. J. Hansen en H. C. v. d. Berg. ENGELAND DE INDISCHE CONGRES-PARTIJ. Dreigende staking. De Congres-partij in Indië heeft gewei gerd Ln de zes provincies, waar zij de meerderheid heeft, functies te aanvaarden in eenigerlei regeeringslichaam. Gandhi liet zich aldus uit: „De regeerlng van Indië zal thans een regeering met het zwaard worden, geen regeering door de pen, noch een regeering door de meerder heid van het volk." Hij verklaarde verder, dat het congres geen amendementen op de grondwet ver langt. doch afschaffing van de grondwet, welke niemand wenscht. Vandaag zullen te Londen de bespre kingen beginnen, teneinde te trachten een staking van de werktuigkundigen, welke ongeveer 120.000 man zou treffen en waar door het bewapeningsprogramma tijdelijk zou kunnen worden stilgelegd, te bezweren. De arbeiders der ijzergieterijen te Glas gow eischen een vermindering der loons verlaging met een penny per uur. Van avond zullen de stakers posten betrekken om te verhinderen, dat de 800 man van de nachtploeg aan het werk zullen kun nen gaan. De beweging dreigt zich meer en meer uit te breiden. Indien het conflict zich zou toespitsen, zal, naar men verwacht, de regeering zich in de zaak mengen, daar de fabrieken thans bezig zijn met de uitvoering van opdrachten ten behoeve van de admira liteit. ONDERTROUWD. I. Pelt jm. 31 j en G. B. Grünfeld jd. 25 j. L. Sterrenburg jm. 22 j. en E. J. van Leeuwen jd. 20 j. M Fontein jm. 21 j. cn E. Weisz jd. 2i i. G. Lek jm. 27 j. en E. Friesema jd. 24 j. OVERLEDEN: J. F. Boekhoud. Wedn. 77 j. M. V. Hoogkamer, Dr. 5 J. B. v. d. Nat, M. 68 j. DUITSCHLAND De Kerkstrijd. De spanning tusschen de nationaal- socialisttsche overheid en de Christelijke kerken, zoowel de katholieke als de pro- testantsche, is tijdens verschillende kerke lijke plechtigheden aan den dag getreden. In de kathedraal te Berlijn heeft de bisschop van Berlijn mgr. graaf Preysing oe geloovigen uitgenoodigd schriftelijk bij de nationaal-socialistische autoriteiten te protesteeren tegen de opheffing van de katholieke scholen. De bisschop voegde hier aan toe, dat de ijksregeering feitelijk de boodschap van den Paus heeft genegeerd. Hij deelde mede. dat de bisschop van Saarbruecken den autoriteiten had ge- geschreven, maar zeide, dat tot nu toe alle katholieke protesten vergeefsch zijn ge- 'oleven. Voorts heeft kardinaal Faulhaber de Paaschmis gecelebreerd in de kathedraal van München. De kardinaal zeide onder instemming der geloovigen, dat de katho lieke kerk den strijd om het Christendom niet zal opgeven. Dominé Niemöller van de Belijdende Kerk heeft een lijst voorgelezen met de namen van vooraanstaande protestanten, die in concentratiekampen zijn geïnter neerd. Hij noodigde de geloovigen uit, hen niet in hun gebeden te vergeten. De politie heeft een circulaire van de Belijdende Kerk in beslag genomen, welke ter gele- i genheid van het Paaschfeest moest worden I gepubliceerd. I In de boodschap werd o.a. gezegd: „de ge- 8838 (Ingcz. Med.) RUSLAND Rapport van Stalin. Het door Stalin in de plenaire zitting van het centrale comité der communistische partij op 3 Maart J.l. uitgebrachte rapport over gebrek aan partij werk en maatregelen tot liquidatie der Trotskisten en andere met twee tongen sprekenden is thans gepubli ceerd. Stalin constateert, dat het ondermijnings- werk, waarbij de Trotzklsten een actieve rol gespeeld hebben, alle organisaties heeft geraakt. Agenten van buitenlandsche sta ten zijn in de organisaties en op eenige be langrijke posten doorgedrongen. Eenige lei dende partijgenooten hebben het ware ge zicht dezer agenten niet ontdekt, maar zijn zorgeloos en naïef geweest, zoodat zij soms zelf hebben bijgedragen tot de benoeming dezer agenten. Zij vergaten, dat de sovjet unie zich in een kapitalistische omsinge ling bevindt. De kapitalistische landen wachten op de gelegenheid de sovjet-unie te overvallen, te ondermijnen en te ver zwakken. Uiteraard staan de kapitalistische landen nog feller tegenover de sovjet-unie dan tegenover elkander. Het Trotzklsme heeft zich ontwikkeld van een politieke richting in de arbeidersklasse tot een be- ginsellooze bende spionnen en moordenaars, die in opdracht van het buitenland han delen. Stalin herinnert dan aan het program van het Trotzkistische centrum, dat bij het laatste proces aan het licht ls gebracht en dat inhield herstel van de uitbuiting der arbeidersklasse, bondgenootschap met het fascisme, oorlog, afstand van de Oekraine aan Duitschland en van het Oostelijk kust gebied aan Japan enz. Waarom is dit alles cioor de partijgenooten niet opgemerkt? Zij gingen te veel op in het economische werk en verwaarloosden de rest. De internatio nale toestand der sovjet-unie, de kapitalis tische omsingeling, de versterking van het politieke werk der partij vonden geen aan dacht. Deze gebreken moeten worden opge heven. De aandacht moet gericht worden op de groote politieke problemen van inter nationalen en binnenlandschen aard. De theorie, volgens welke de klassestrijd steeds meer uitdooft, naarmate successen1 bereikt worden, moet verworpen worden. Integendeel, hoe meer vorderingen wor den gemaakt, des te meer zullen de over blijfselen der uitbuitersklasse wild worden, I des te vlugger zullen zij tot scherper strijd-1 vormen overgaan, des te meer zullen zij ver- twijfeld grijpen naar strijdmiddelen. De theorie moet worden verworpen, dat de Trotzkisten geen reserves hebben. Zij heb ben die wel: de resten van de verslagen ult- buitersklassen binnen Rusland en heele reeksen groepen en organisaties ln het bul- tenland, welke vijandig staan tegenover de sovjet-unie. Stalin stelt vervolgens een systeem voor tot politieke scholing van leidende partij- kaders. Aan het slot van zijn rapport zegt hij, dat maatregelen aangegeven zijn om dei ondermtjners onschadelijk te maken en te liquideeren. „Wij hebben alle middelen tot ITALIË. Nasleep van het bloedbad van Addis Abeba De „Times" schrijft, dat tweehonderd soldaten uit Abessynië zijn verwijderd ten gevolge van de repressallles na den aan slag op Graziani. De beslissing zou door Graziani persoonlijk genomen zijn, onmid dellijk nadat hij van de uitspattingen had gehoord. De maarschalk bevindt zich nog in het ziekenhuis. De correspondent be richt verder, dat uit nieuwe bijzonderhe den, welke omtrent het bloedbad worden vernomen, blijkt, dat verscheidene Italia nen wenden gedood door hun eigen land- genooten. die in het wilde weg schoten. De schade, welke door den brand is ver oorzaakt, is zeer ernstig. De handelsbe trekkingen tusschen Ethiopië en de ge- heele wereld zijn op het doode punt ge komen. De Italiaansche politiek bestaat ln liet sluiten van alle buitenlandsche han delshuizen, welke over eenige maanden al ler. verdwenen zullen zijn. De beide zoons van den Abessljnschen gezant te Londen, dr. Martin, zijn terecht gesteld wegens medeplichtigheid aan den aanslag tegen maarschalk Graziani. VEREENIGDE STATEN Arresten van Opperste Gerechtshof De stakingsactie. Het Opperste Gerechtshof heeft de vol gende uitspraken gedaan: 1. Het hof heeft met viif tegen vier stem men de wet van den staat Washington, waarbij minimum-loon voor vrouwen werd vastgesteld, grondwettig verklaard. 2. Het hof heeft de herziene wet van Frazier en Lemke, waarbij een moratorium van drie jaren wordt toegestaan voor de vervallen verklaring van hypotheken op landerijen grondwettig verklaard en 3i. Het hof heeft den eisch der Virginia Railways de wet, waarbij het spoorwegper soneel het recht van collectieve onderhan delingen werd gegarandeerd, in strijd met de grondwet te verklaren afgewezen William Green, voorzitter van de Ameri can Federation of Labour heeft de sitdown- stakingen onwettig verklaard en zijn aan hangers opgeroepen daartoe niet over te gaan. De vakbond van de arbeiders in de auto-Industrie heeft aan den bondsrech- ter Campbell te Detroit verzocht, aan de directie van de Chrysler-fabrieken te be velen, de United Automobile Workers te erkennen a's de eenige organisatie, die tot taak heeft voor de arbeiders te onderhan delen met de directie. De vakbond beschul digt de directie van Chrysler ervan, de federale wet-Wagner te overtreden, uitzon deringsmaatregelen te nemen tegen de ar beiders, die bij den vakbond zijn aange sloten en er „stille verklikkers" op na te houden. Volgens de wet-Wagner moet wanneer de bij een vakbond aangesloten arbeiders in een fabriek de meerderheid vormen, die vakbond alleen bevoegd zijn om te onder handelen. De Amerikaansche socialistische partli heeft ln een od den Tweeden Paaschdag gehouden speciale conferentie het comité voor industrieele organisatie van John Lewis haar steun gegeven en de wensche- Ulkheid bepleit van een echte" boeren- arteidersoartlj. Teven- heeft de ve'cadering een nieuwe werkwijze vastge-teld 'enrinde een sterke centralisatie van de partij- organisaties tot stand te brengen 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2