ELTAX 666 F inancieel-economisch weekoverzicht LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Bied Dinsdag 30 Maar! 1937 Moeilijke situatie in Engeland luchtvaart DAG en NACHT YISSCHERIJ-BERICHTEN Ongeproduceerde kapitaalsgoederen WIELRENNEN. „NIEUW SWIFT". Eierenrit. Eersten Paaschdag werd onder groote belangstelling een eierenrit gehouden, be staande uit een neletonrit voor alle cate gorieën Zooals meestal on dergelijke feest dagen lieten vele renners verstek gaan. waarvan de A-klasse wel het meest had te lijden. Hier kwamen riechts 4 renners aan den start voor een rit over 51.8 K M. Al 6Doedig moest K. de Haas wegens banden- pee h opgeven, terwtil na 16 K M. A van der Maat het tempo niet meer kon volgen en een achterstand kreeg. W. Severijnen en C. Verburg bleven tot de eindstreep biieen waar eerstgenoemde met een halve lengte in den tüd van 1 uur 41 min 11 sec won. C Verbura reed aanmerkelijk beter dan vorige week Negen B-k assers bonden den strijd aan over 43.3 K M Door het keurig rijden van T. van Rooyen kwam er spoedig teekening in het veld. Na 4 K.M. was de stand als volgt: 1 T. v. Rooyen; 2 en 3 op 40 meter J v. d. Leest met W. van Rooyen, daarachter op 50 meter 4 en 5 Segaar en Lodewiiks. ter wijl op 50 tot 100 meter de renners P Mmk, C. Stafleu. N de Romeyn en Grosz ieder apart volgden Van N de Romeyn viel dit tegen. 12 K.M. na den start had zich een kopgroep gevormd bestaande uit de renners: J. v. d Leest. Alb Lodewiiks, T. van Rooyen en M Segaar W. v. Rooyen was komen te vallen en werd door P. Mink ingeloopen. waarna beiden met een achter stand doorgingen. T. v. Rooyen wist echter wederom een voorsprong te nemen en stond deze niet meer af. Hij wist zelfs de A- klassers welke 2 minuten eerder waren ge start in te loopen. hetgeen een bijzondere ■prestatie is te noemen. Lodewiiks had het nu zwaar te verantwoorden tegen Leest en Segaar doch hield zich kranig Dit rennertje beschikt over een goede demarrage en is sterk vooruitgegaan. J v. d. Leest, die goed reed. wist tenslotte toch weg te komen en nog 43 seconden op T. v. Rooyen in te loo pen. De uitslag was: 1 T. van Rooyen. 43.4 K.M. in 1 uur 28 min. 2 sec.; 2. J. v. d. Leest op 29 sec.; 3. Alb. Lodewiiks op 1 min. 40 sec.; 4. M Segaar 1 min. 58 sec.: 5. W. van Rooyen; 6 P Mink; 7. C. Stafleu; N de Romeyn en C Grosz gaven op Dertien C-klassers reden tenslotte 35.6 K.M en ook hier gin» men hard van sta pel. Na 14 K M. kreeg men een juist beeld van de krachtsverhouding en hadden W. Daas en W. Rijsbergen een voorsprong genomen, terwijl op 200 meter J. Ginjaar, H. Holswilder. H. Noest en F. v. d. Berg volgden. Daarachter kwamen J Burgy en C. Vermeulen J. Laven gaf even tevoren op. terwijl de kleine Smit vanzelfspekend dit hooge tempo niet vermocht te volgen. 8 K.M. voor het einde was de stand nog bijna hetzelfde met uitzondering van F. v. d. Berg welke in den kopgroep was geko men en J. Burgy die naar C. Kaapaan was afgezakt. Opmerkelijk was in de tweede groep het rijden van J. Geenjaar Deze ren ner is de laatste week bijzonder hard voor uit gegaan. Voor W. Daas kunnen we niets anders dan lof hebben; zijn rüden is zeer sterk en sportief. F. v. d. Berg won ver diend op fraaie wijze, terwijl de kleine Rijsbergen weer in de voorste gelederen was te vinden. De uitslag was: 1. F. van der Berg: 2. W. Daas: 3. W. Rijsbergen: 4. H. Noest: 5. J Geenjaar: 6 H. Holswilder; 7. C, Vermeulen: 8. J. Burgy: 9. C. Kaapaan. Na afloop ontvingen alle deelnemers een prijs. OPENINGSWEDSTRIJD OP DE BAAN TE GOUDA. Op de wielerbaan te Gouda waren giste- ren ondanks het weinig aanlokkelijke weer tweeduizend toeschouwers aanwe zig om de openingswedstrijden van dit sei zoen bij te wonen De resultaten waren: Klassementswedstrijden voor amateurs: I. Schuier. 27 p.; 2 en 3. Lunenburg en Boske, beiden 4 p. Afvalwedstrijden voor profs en onafhan- kelijken: 1 A. Hellemans, Op één ronde: 2 J. Riethoven, 3 R. Riethoven, 4. Schoe- nermarck, 5. Th. Peek Klasssmentswedstrijd voor profs: 1. A. Buijsse, 8 min. 30 sec.; 2. A. Billiet; 3. Crossley; 4. M. Vroomen; 5. J. Walthour; 6 W. Vroomen. Koppelwedstrijd over 80 KM.; 1. Buijsse —Billiet (tijd 2 uur 30 sec.), 26 pnt.; 2. Walthour—Crossley, 20 pnt.; 3. van der Ruitvan Amsterdam, 11 pnt. gen een uit- en thuiswedstrijd spelen om een plaats in de hoofdklasse. De degra- datie-candidaat van de hoofdklasse, de ereeniging Mutua te Den Haag is ontbon den, vandaar dat de beide kampioenen van df le klasse samen om een plaats in de hoofdklasse spelen. KAMPIOENSCHAP VAN RIJNSBURG. In de 9e ronde waren de uitslagen in de 3e klasse; H. de KoningG. Hogewoning 02; Alb. HeemskerkK. v. d. Mey 20; K. v. Rossem—T. Bosman 2—0. ROSSI WINT PARIJS—ROUBAIX. Anton van Schendcl als eerste Nederlander Voor de 38ste maal is de klassieke en uiterst zware wegwedstrijd Parijs naar Roubaix over een afstand van 255 K.M. verreden. Ditmaal was Jules Rossi de win naar. Uit een kopgroep van vijf renners kwam hij na een formidabelen sprint als eerste over de eindstreep met drie lengten voorsprong op den als tweede eindigenden Belg Hendrickx In den tijd van 7 uur 17 min. 57 sec. had Rossi het parcours afge legd. d. w. z met een gemiddelde snelheid van 34.930 K.M. per uur. Onze landgenoot Anton van Schendel, reed eveneens een zeer goeden wedstrijd on eindigde op de 35ste plaats als eerste Nederlander. De uitslag luidde: 1. Jules Rossi, 7 uur 17 min. 57 sec.: 2. Hendrickx. op drie lengten: 3. Declerq, op 10 meter: 4. van de Pitte op twee leng ten; 5. Lievens, op een lengte; 6 Danneels 7 uur 19 min.; de Caluwe op een lengte; 8. Bonduel: 9 Vergili; 10. Speicher; 11. Gry- solles; 12. Walschot allen zelfden tijd. 35. Anton van Schendel, 7 uur 27 m. 2 s. DAMMEN. LFIDSCHF D1STRICTS-DAMBOND. Het programma voor de promotie- en degradatiewedstrijden tusschen A.D.C II en K.D.C II voor de 2e klasse en L.D.C II K.W.Z. III voor de 3e klasse is ais volgt: vastgesteld 31 Maart: K.D.C IIA.D.C. II en L.D.C. II—K.W.Z III; 5 April: A.D.C. II—K.D.C. II: 7 April: K.W.Z. Ill—L.D.C. II Van dc Leidsche comnetitie le klasse is Lisse I kampioen geworden. Van de Haag- sche competi'ie le klasse werd kampioen R.D.G. uit Den Haag. Volgens mededeeling van den secretaris van den Ned. Dambond pal Lisse I en R.D.G. binnen enkele da SCHAKEN. PROMOTIE- EN DEGRADATIE WEDSTRIJDEN. D competitieleider van den Leidschen Schaakbond, heeft het volgende program ma voor deze wedstrijden vastgesteld: le klasse—2A—2B. Dinsdag 6 April: R- K. Sch.cl. 2 Kon. IVoorschoten I: Dins dag 13 April: Voorschoten IKatwijk aan Zee I; Donderdag 22 April: Katwijk aan Zee I—R.-K Sch.cl. 2 Kon. I. 2A. 2B3A 3B: Maandag 5 April: Phi lidor IIBodegraven II: Woensdag 7 April Caïssa IILisse I: Maandag 12 April: Lisse IPhilidor II: Dinsdag 13 April: Bodegra ven nCaïssa II; Maandag 19 April: Philidor II—Caïssa II: Dinsdag 20 April: Bodegraven II—Lisse I. 3A. 3B4e kl.: Woensdag 7 April: L. Arb. Sch.cl. IU—Oegstgeest H; Dinsdag 13 April: Oegstgeest II—R.-K Sch.cl. 2 Kon. II; Dinsdag 20 April: R.-K. Sch.cl. 2 Kon. II—L. Arb. Sch.cl III De clubs, die het eerst genoemd zijn, spelen thuis. Paaschdrukte op „Ypenburg" Meerdere zweefsuccessen en grootsche vliegdemonstratlz (Van onzen medewerker). Het vliegveld Ypenburg onder Rijswijk heeft het nieuwe vliegseizoen gedurende de Paaschdagen op wel zeer waardige en groot sche wijze ingeluid. Zondag vroeg waren reeds vele zwevers present. Het weer werkte goed mede en veel thermiek werd aangetroffen. Leiden was natuurlijk sterk vertegenwoordigd en meer dan één Leidsche zwever onderging den luchtdoop in de Grunau 8. de bekende twee-zitter van het Instituut voor Zweef vliegen. Tegen elf uur viel het op. dat de twee- zitter steeds langer wegbleef, wat de ach terblijvers beduidde, dat men thermiek aangetroffen had en dus werd snel de Grunau Baby uit de hangar gehaald en naar de startplaats gesleept. Als eerste startte Locher van de Haag- sche Zweefvliegclub. die de lucht eens ging verkennen Hij was weer spoedig terug en had geen opwind waargenomen. Als tweede startte van Zanten, eveneens van de H.Z.C. waarbij de Baby voorzien werd van een zelf-registreerende barograaf. een voorbe reiding voor den vlucht voor het C-brevet. Onder een zwarte regenwolk op 800 meter hoogte verbrak van Zanten de verbinding met het motorvliegtuig en schroefde zich in spiralen steeds hooger. Na anderhalf uur gezweefd te hebben beëindigde hü deze mooie vlucht met een vlotte landing, waar mede hij tevens de oractische proef voor het C-brevet volbracht. Na hem startte Locher opi'.ieuw, die van instructeur Hoekstra de speciale opdracht medekreeg reeds op 600 meter los te kop pelen, zoodat een poging gedaan zou kun nen worden, om de sinds kort beschikbaar gestelden Mr Mente-wisselbeker te ver overen. Hij was reeds on 570 meter los en slaagde er in 300 meter te stllgen waar mede hij niet alleen het C-brevet verkreeg, doch ook als eerste beslag legde op den Mr. Mente-wisselbeker Niet lang zou deze echter in zijn bezit blijven, want direct na zijn landen, ging Ringelberg iH.Z.C.) omhoog. Hij koppelde op 600 meter los en. hoewel de weersomstandigheden intus- schen heel wat moeilijker waren geworden, steeg deze tot twee maal toe tot 350 meter boven zijn punt van loskoppelen Ook hii legde beslag én op het blauwe insigne met de drie meeuwen (het C-breveti èn op den Mr. Mente-beker daar hii de vlucht van Locher verbeterd had en deze laatste zijn beker wel in vliegtempo weer in andere handen moest zien overgaan. Natuurlijk werd deze zeer succesvolle dag met een fuif besloten. Paasch-Maandag bracht echter zeer on gunstig weer voor de zwevers, zoodat bij zondere vluchten achterwege bleven. Des middags werd echter een grootsche vllegdemonstratie gegeven, die reeds vroeg een ontelbare menschen-menigte naar Ypenburg trok. Het uitgebreide corps politie, versterkt door vele Rijksveldwach- ten hadden handen vol werk om het ver keer op den drukken straatweg in goede banen te leiden. Alvorens tot het eigenlijke programma werd overgegaan zorgde onze Leidsche zweefster Emmy de Bink voor een kleine verrassing, door met de tweezitter en in gezelschap van den Instructeur Oyens een keurige landing ..buitengaats" te maken, daar 'net vliegveld niet meer gebaald kon worden. Het hoogtepunt der demonstraties was wel zweefvliegen van Hoekstra. Als altijd waren zijn loopings. Immelmans en slips ..af" en hij mocht dan ook een warm ap plaus incasseeren van de groote menschen- menigte op de tribunes. Verder werden meer bekende evoluties uitgevoerd, zooals bommenwerpen, ballonrammen en stunten door N.L.S.-instructeurs. Interessant blijft steeds de z g. openbare vliegles, waarbij een instructeur met zijn toestel de fouten van den pas bezinnenden leerling, natuurlijk min of meer in carricatuur-stijl. demon streert, terwijl voor den microfoon een nadere verklaring werd gegeven Als slot volgde nog een escadrille-vlucht uitgevoerd door Groeneveld, Sluyter en Asjes, de bei den laatsten instructeurs der NL.S.. die zeker een bijzondere vermelding toekomen. Hun vliegen, zelfs bii de zwaarste stunts, in stram verband J-'ïngt zelfs den militai ren vlieger bewondering af. Alles bij alles was ook dezen dag zeer geslaagd en Ypenburg heeft het vliegsei zoen op uiterst waardige wijze geopend. Onze beurs heeft deze week wederom zeer sterk onder den invloed gestaan van Wall- street en in het algemeen van hetgeen er in de Ver. Staten wordt gedaan en..gedacht. Het stakingswee heeft zich thans diep in gevreten in het groote Amerikaansche ln- dustrieele lichaam. De passieve houding der regeering tegenover de stakingen met ge kruiste armen en de bezetting van fabrie ken versterkt natuurlijk de positie van het beroemde Committee for Industrial Orga nisation en zijn leider John Lewis. En zelfs j wanneer het gouvernement van een be paalden staat de ontruiming der fabrieken eischt, ook dan nog staat men machteloos tegenover de stakers, omdat men het, te recht overigens, niet waagt, door kras op treden bloedige onlusten te ontketenen. Al dus heeft Lewis een uitgebreide stakings actie in het leven geroepen tegen de Chrys- ler-fabrieken en tegen tal van andere auto mobielfabrieken te Detroit en het lijdt o. 1. geen twijfel, of hij zal wel weer de over winning in de wacht sleepen, waarna hij zich op andere industrieën kan werpen, steeds verder zijn aanhang vergrootend. Wie deze gebeurtenissen met een klaar oog aan schouwt. hij ziet er meer in dan een zui vere stakingsactie van socialen aard, hij ziet er in de opkomst van een groote arbei derspartij, die in Amerika's politieke en economische leven binnen niet te langen tijd een overheerschende positie zou kun nen gaan innemen. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de beurs deze ontwikkeling en deze vooruitzichten met een groeiende bezorgdheid gadeslaat. De zeer sterke aarzeling en scherpe fluc tuaties aan de New-Yorksche en bijgevolg ook aan de Europeesche beurzen zijn ech ter mede veroorzaakt door de controverse, de vorige week door ons reeds besproken, of de stijging der goederenprijzen al dan niet voor een deel aanwijzing is van een op komst zijnde inflatie. In Amerika schijnt men hiervan thans overtuigd te zijn en zint men nog steeds op middelen, het kwaad te smoren. In Europa is men daarentegen veelal van meening. dat de stijging der goe derenprijzen een normaal verschijnsel is. Wij zijn het met deze laatste opvatting helaas niet geheel eens. Een aanzienlijk deel van de stijging der goederenprijzen is onge twijfeld, dit hebben wij zelf herhaaldelijk verklaard, toe te schrijven aan een zich herstellend evenwicht en een belangrijk toenemende vraag. Wij mogen echter niet de oogen sluiten voor het feit, dat wij sinds enkele maanden leven in een periode van haast ongeëvenaarde bewapeningshausse, die wellicht zelfs in omvang kan worden gelijk gesteld met de hausse tijdens den oorlog. Volgens een Amerikaansche bereke ning zijn de militaire uitgaven van zestig landen tusschen 1934 eu 1936 meer dan verdubbeld en wanneer men de begrootingen van de verschillende landen over 1937 bestudeert, dan zal men wel niet mis zijn, indien men er voor dat jaar nog eens 50"/i aan toe voegt. In vele landen wordt niet minder dan 20*/» van het nationale inkomen voor defensiedoeleinden aangewend. Ziet men in, wat dit beteekent? Een vijfde van het nationaal inkomen wordt in sommige landen gebruikt voor den aankoop van grondstoffen, voor het op volle capa citeit brengen van eigen en buitenlandsche oorlogsindustrieën, voor het aanleggen van enorme voorraden op alle mogelijk gebied, teneinde in geval van nood een zoo groot- mogelijke zelfgenoegzaamheid te kunnen bereiken. Ja, de prijzen worden dus om hoog gedreven, de bedrijvigheid neemt alom toe en een zekere welvaart ontstaat, een welvaart, die evenwel voor een deel op schijn berust. Want wat met dat vijfde van het nationaal inkomen wordt aangeschaft, is wellicht (dit willen wij geheel buiten be schouwing laten) een nationaal en politiek vereischte, doch zijn geen goederen, die productief zijn, den Internationalen handel zullen stimuleeren, koopkracht zullen scheppen en welvaart zullen verhoogen. Neen, het zijn grootendeels onproduc tieve kapitaalsgoederen, goederen, die in het ergste geval zullen dienen tot vernietiging of zelf vernietigd zullen worden en die in het beste geval eco nomisch volkomen onproductief zullen blijven. Een groot deel van het wereld inkomen wordt dus feitelijk permanent 4556 (Ingez. Med.) DE POSTVLUCHTEN. De „Perkoetoet" landde gistermiddag om 2 uur op Schiphol. VLIEGTUIG IN CHILI VERMIST. Men heeft alle hoop opgegeven een toe stel van den geregelden luchtdienst terug te vinden, dat Zaterdag van Iquique naar Arica was vertrokken, maar waarvan men daarna niets meer vernomen heeft. Aan boord bevonden zich buiten den bestuur der drie passagiers. gesteriliseerd cn dc schijnwelvaart be teekent niets ineer dan een vernieti ging van kapitaal en rijkdom, een ver arming der wereld. 't Is eigenlijk te dwaas, dat wij deze on- omstootelijke waarheden in onzen tijd moe ten herhalen. De economische en financleele ellende van den wereldoorlog moet toch nog te versch in het geheugen liggen, dat een herhaling feitelijk overbodig zou moe ten zijn. Helaas, de wereld heeft niets ge leerd en wij vreezen, dat alle waarschuwin gen, hoezeer men ze ook van puur-econo- misch standpunt zal waardeeren. zullen schipbreuk lijden op de waanzinnige at mosfeer van agressiviteit en vrees, die onzen aardbol beheerscht. Zoo ondervinden de effectenbeurzen alom de invloeden van werkelijke conjunctuur verbetering en kunstmatige conjunctuurop drijving door bewapeningsuitgaven eener- zijds, sociale onrust, stijging van loonen en kosten en vrees voor inflatie en voor in flatie-werende maatregelen anderzijds, waar tusschendoor de speculatie zich in toenemende mate als een machtig en in vloedrijk heerschap doet kennen. Nu eens helt de invloed naar de eene dan weer naai de andere zijde over, doch, voor zoover wij thans kunnen beoordeelen, schijnt voors hands de opgaande tendens nog aan de winnende hand te zullen blijven en inder daad eindigt de Paaschweek alom in een opgewekte stemming. Wanneer men zien evenwel goed rekenschap geeft van het re sultaat der sociale actie in de Ver. Staten, van de verhooging van loonen, kosten en belastingen, van het noodwendig aangroeien van begrootingstekorten en staatsschulden, dan moet men ook beseffen, dat ons „Weest op uw hoede!" niet geheel zonder reden zal blijken te zijn geweest. Ook in Frankrijk Is nog lang niet alles koek en el, zelfs niet na de nietszeggende motie van vertrouwen in de Kamer, aan genomen ten aanzien van de houding der regeering na de gebeurtenissen te Clichy. De franc houdt zich ongetwijfeld nog goed, doch de invloed, dien de links-extremisten nog steeds op de regeering blijken uit te oefenen, jaagt het kapitaal toch weer schrik aan en wij gelooven, dat, indien de regee ring thans met een derde tranche der de- fensieleenlng zou aankomen (nadat de eer ste sterk, de tweede nauwelijks overteekend was), deze slechts een matig succes' zou hebben. Het feit, dat de koers der leening thans een disagio van ca. 2°/» vertoont, be wijst overigens wel. dat de overteekening niet geheel en al op reecle basis heeft be rust. Overigens Is ook de handelssituatie in Frankrijk nog verre van geruststellend: de invoer neemt in aanzienlijk sterkere mate toe dan de uitvoer en ofschoon dit op zichzelf genomen niet van doorslaggevende beteekenis Is. zoo is toch de situatie van Frankrijk's betalingsbalans en van den franc nog steeds van dien aard, dat een uit evenwicht raken van de handelsbalans ge- I paard aan een wegblijven van het vertrou- I wen een sterk ondermijnenden invloed kun nen uitoefenen. Bezorgdheid dient ook eenigermate tot uiting te komen ten aanzien van Engeland. De economische situatie blijft er ongetwij feld zeer gunstig: de jaarverslagen vertoo- nen er een sterke verbetering, doch die ver betering beperkt zich in hoofdzaak (in te genstelling bijv. tot ons land) tot de bin- nenlandsche conjunctuur. De export-in dustrieën zijn min of meer op den achter grond gedrongen en eerst thans schijnt men in Engeland tot het besef te komen, dat niet langer het Engelsch product op zich zelf zijn weg wel naar de internationale markten zal vinden. Zoo gemakkelijk gaat het in deze tijden niet meer. Overal heerscht de scherpste concurrentie, overal trachten exporteurs elkaar de loef af te steken en Engeland ziet nu wel wat te laat in, dat het niet geheel meer bij is en door sterk ver hoogde activiteit en moderniseering een grooten achterstand heeft in te halen. Het is waarlijk niet voor niets, dat bijv. Zuid- Afrika (Engeland's grootste afnemer) jaar na jaar zijn importen uit Engeland ten gunste van die uit andere landen vermin dert. Ernstiger lijkt ons evenwel Enge land's financieele siutatie. Over enkele dagen sluit het fiscale jaar en reeds thans staat vast, dat het een aanzien lijk tekort zal opleveren, ondanks de zeer gunstige binnenvloeiing van staats inkomsten. De oorzaak hiervan ligt dus aan de uitgavenzijde, die inderdaad een sterke expansie vertoont, met name waar het betreft defensie. Neemt men in aanmerking de onlangs door de re geering aangekondigde ontzaglijke de fensie-uitgaven, dan kan incn niet ont komen aan een wel zeer somber oor deel over de ontwikkeling der Britsche staatsfinanciën en een diep medeleven met den armen Britschcn belastingbe taler. Reeds nu wordt aangekondigd, dat voort aan de belasting met de grootste door tastendheid zal worden geïnd en dat tot dusver toegestane aftrek in vele gevallen niet meer zal worden toegepast. Over enkele weken zal Chamberlain zijn begrooting in dienen en reeds thans siddert het volk, om dat men de overtuiging heeft, dat een ver hooging der reeds thans zoo uitermate drukkende belastingen niet zal kunnen uit blijven. Voegt men daaraan toe, dat in En geland de rentestandaard een sterke nei ging tot stijgen vertoont, dan is het duide lijk, dat, ondanks de stimuleering der bin- nenlandsche conjunctuur, in Engeland thans een kiem wordt gelegd hetzij van in flatie hetzij van conjunctuur-inzinking. IJMUIDEN, 30 Maart 1937. VISCHPRUZEN. Tarbot per KG. f. 0.90—0.76; Griet pefl kist van 50 KG. f.3616; Tongen per KG. f. 0.850.58; Groote Schol per kist van 50 KG. f. 1510; Middelschol per kist van 50 KG. f. 1613; Zetschol per kist van 50 KG. f.2813; Kleine Schol per kist van 50 KG, f.214.20; Bot per kist van 50 KG. f. 3.60 2.60; Schar per kist van 50 KG. f. 6.503.30; Tongschar per kist van 50 KG. f. 3122; Roggen per 20 stuks f.2613; Vleeten per stuk f.70.90; Pieterman en Poontjes pet- kist van 50 KG. f.6.603; Groote Schel- visch p. kist van 50 KG. f. 179: Middel Schelvisch per kist van 50 KG. f. 178.50; Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 KG. f. 146.30; Kleine Schelvisch per kist vara 50 KG. f.113.80; Kabeljauw per kist van 125 KG. f.3515; Gullen per kist van 50 KG. f. 105; Lengen per stuk f. 1.500.46; Heilbot per KG. f. 6.900.58; Wijting per kist van 50 KG. f. 4.501.70; Koolviscn per stuk f. 0.580.08; Makreel per kist van 50 KG. f. 6.60—2.80; Kleine hake f. 12. Levende beugvisch: Kabeljauw f.4.70—1 p. st.; Tarbot f. 1.05—0.96 p. KG.; Heilbot f. 1.11—0.84 p. KG.; Groote Gul f.11—10.50 per 40 KG.; Kleine Gul f. 11.50 per 40 KG.; Leng f. 5.505.10 per st. Doode beugvisch: Groote Gul f. 1110 per 50 KG.; kleine Gul f. 11.50—10.50 p. 50 KG.; Leng f. 1.85—0.40 p. stuk. Aangekomen 16 stoomtrawlers: IJM. 107 met f.470; IJM. 86 met f.780; IJM. 102 met f. 15.90; IJM. 49 met f.3430; IJM, 87 met f. 1430; IJM. 167 met f. 2646; IJM. 85 met f.1790; IJM. 116 met f.3016: IJM. 7 met f.2070; IJM. 59 met f.2750; LJM. 60 met f.1530; IJM. 112 met f.3170; IJM. 26 met f 3250; IJM. 114 met f. 1270; IJM. 106 met f.1160; IJM. 432 met f.960; VL. 197 met f.540: 1 beuger VL. 19 met f.540, en 39 loggers: KW. 169 met f.200; KW. 166 met f.240; KW. 175 met f.280; KW. 75 met f.190; KW. 162 met f.160; KW. 56 met f.490; KW. 48 met f.270; KW. 107 met f.160; KW. 51 met f.490; KW. 29 met f.446; KW. 39 met f.570; KW. 40 met f.570: KW. 16 met f.240; KW. 19 met f.210; KW. 135 met f.170; KW. 124 met f. 240: KW. 36 met f. 230; KW. 43 met f. 260; KW. 64 met f.220; KW. 95 met f.370; KW. 173 met f.240; KW. 31 met f.410; KW. 104 met f. 180; KW. 130 met f.260: KW. 42 met f.400; KW. 127 met f. 360; KW. 91 met f. 200; KW. 154 met f.280; KW. 108 met f.230; KW. 177 met f.240; KW. 112 met f.250; KW. 147 met f. 220: KW. 70 met f. 360: KW. 134 met f-240; KW. 62 met f.180; KW. 118 met f. 170; KW. 155 met f.270; KW. 24 met f.560; KW. 114 met f.250. DE HARINGVISSCHERIJ. (Van onzen Visscherij-medewerker) Hier en daar wordt thans reeds een aan vang gemaakt met de uitrusting van ha ringschepen voor de komende vlsscherij. Een groot aantal kleine motorloggers wordt thans op verschillende scheepswer ven met 4 a 5 Meter verlengd, waardoor deze schepen in het vervolg inplaats van 30 last of minder, ongeveer 40 last mee kunnen brengen. Verder wordt een aantal schepen van nieuwe motoren voorzien, terwijl er door de Scheveningsche reederiji een nieuwen grooten motorlogger besteld is. De vangcapacitelt van de haringvloot wordt zoodoende niet onbelangrijk uitge breid. De groote vraag is nu maar of er reden voor zulk een uitbreiding bestaat. O.i. is de vangcapacitelt van de vloot ruim voldoende om aan de tegenwoordige vraag: te voldoen en een uitbreiding zou wel eens tot gevolg kunnen hebben, dat een vroege sluitingsdatum van de haringvisscherij zou moeten worden vastgesteld. Wat dan met het eene gewonnen zou worden, zou met het andere weer verloren gaan. Er kunnen zich natuurlijk factoren voor doen, waarbij een nog grootere vangst af gezet zou kunnen worden; wij denken hierbij in de eerste plaats aan exportver ruiming door grootere verkoopen naar Rus land en opheffing van exportbelemmerin gen naar Dultschland en nog eenige andere landen. Een verblijdend teeken ls wel de gunstiger ontwikkeling met de Clearing met Dultschland, waarbij dan nog komt, dat straks geen bedragen meer noodig zullen zijn ter aflossing van de oude vorde ringen. Wij hopen, dat deze verbetering er in de eerste plaats toe zal leiden een groo- ter contingent toe te wijzen voor haring zoowel in gezouten als in verschen toe stand. Uit goede bron vernemen wij, dat de uitvaartdatum in geen geval voor 10 Mei a.s. zal zijn; een juiste datum zal nog nader worden bekend gemaakt. DE TREIL VISSCHERIJ. De vorige week Maandag was een groot) aantal schepen aan de markt en de visch- prijzen waren dien dag nog goed. De mo torloggers, waarvan er verschillende niet langer dan een week uit waren, maakten dan ook aardige reizen. De prijzen zijn echter in het verdere gedeelte van de week belangrijk teruggeloopen. Maandag blijkt steeds de beste marktdag te zijn. De vischhandel klaagt zoo nu en dan wel eens over den onregelmatigen aanvoer en er wordt dan op gewezen, dat de grootste aanvoer steeds op Maandag plaats vindt, doch van visscherszijde is het zeer goed te begrijpen, dat men liefst op Maandag markt, daar men dan de beste kansen op een goede besomming heeft. BINNEN 3 O HETER van een brandende straat lantaarn of op 'n officieel parkeerterrein moet uw auto staan om vrijgesteld te zijn van de plicht om licht op te hebben PtfÉ{v1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 16