hBUITENL. weekoverzicht Nieuw leven in de Tweede Kamer 78ste JaargangLEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 27 Maart 1937Derde Blad Ho. 23620 Het Paaschhaasje: Den vorigen keer zijn er veertien van de 57 uitgekomen. Hoeveel zouden het er ditmaal zijn? GEMENGD NIEUWS Sproeten komen vroeg in GROEIENDE ONRUST. Nogmaals is het Volksfront in Frankrijk staande gebleven! Ert veel gemakkelijker dan velen zich hadden voorgesteld. Men verwachtte immers, dat de regee- Tlng Blum radicaal stelling zou moeten kiezen, dat zij ofwel het extremistisch drij - ven der communisten, dat vöor ieder on bevooroordeeld mensch daghelder is, zou moeten veroordeelen op gevaar af den steun van haar linkervleugel te verliezen, ofwel dein revolutionairen weg op zou gaan, dien zij nauwelijks veertien dagen geleden, toen zij voor het welslagen der groote lee ning de hulp van het kapitaal noodig had, verklaarde voor goed den rug toe te kee- ren. Het scheen een dilemma, waaraan niet te ontkomen was. Doch minister-president Léon Blum beschikt over een wonderlijk sterk genuanceerden woordenvloed, hij is een dialecticus zonder weerga. Met een wonderlijke soepelheid heeft hij weten te laveeren tusschen de twee tegenoverge stelde stroomingen, die in den boezem van zijn eigen meerderheid waren opgekomen en met een wonderlijke vaardigheid is hij er in geslaagd het eene oogenblik terug te nemen, wat hij twee zinnen te voren verzekerd had. Meer populair zou men in het Holiandsch uitdrukken: het sparen van de geit en de kool. Zoo heeft Blum de Volksfront-meerder heid bij elkaar gehouden vooral met de tentoonstelling op achterhandI doch ge heeld is de eigenlijke wonde niet. Officieel behoort nu het „incident" Clichy weer tot het verleden, maar geen woorden zullen kunnen wegnemen, wat zeer terecht de rechtsche woordvoerder Ybarnegaray vlijm scherp den minister-president toevoegde „Tusschen u en de communisten liggen vijf lijken!" Eens zal dat opnieuw naar voren komen en dan.... De radicaal-socialisten durfden thans nog niet doorzetten, maar bij de eerste de beste herhaling zullen zij toch moeten kiezen en die herhaling zal komen. De keuze zal voor hen niet moeilijk zijn: een breuk met de communisten en dat be- teekent tegelijk den val van het Volks front. Maar wat er daarna zal komen? De vaikvereenigingen zullen dan inmiddels zoo zijn gewend om in de rechtistreeksche poli- tiek een woordje mede te spreken, dat het niet gemakkelijk zal vallen om ze daarvan weer af te wennen. Een bekend spreek woord zegt niet tevergeefs, dat niets zoo vlug aanleert als kwade gewoonten! Wij vreezen, dat Frankrijk in een der gelijke situatie een uiterst benauwde pe riode tegemoet gaat, wat de binnenland- sche politiek betreft. Ook in de buitenlandsche politiek gaat het momenteel Frankrijk niet al te zeer naar den vleeze. Van diverse zijden dreigt gevaar of althans achteruitgang van de verhoudingen. Koning Leopold van België in hoogst eigen persoon is in Londen de Belgische zaak gaan bepleiten, zooals die, na de opzegging van Locarno door Duitsch- land. zich heeft ontwikkeld. De algemeene gang van zaken heeft België afgeschrikt om nogmaals het spel der grooten te wil len meespelen, zooals het zich dat direct na den wereldoorlog heeft voorgesteld. Hk, is gaan inzien, dat -het daarmede: hieM? maar dan ook inderdaad niet.s heeff Ie* winnen, doch integendeel alles te verliezen Volgaarne zal België zijn onafhankelijk heid zien gegarandeerd door de groofe' mogendheden, doch het schrikt er voor terug om zijnerzijds ook waarborg te ge ven voor steun aan de aangevallene, waar toe het oude Locarno het verplichtte. België is gaan inzien, dat het daardoor als vanzelf weer het slagveld zou worden in West-Europa, zoo het daar wederom tot 'n oorlog zou komen. Dientengevolge zou 't zich graag van genoemde verplichting zien ontheven. Wat evenwel ook weer niet wil zeggen dat het voelt voor de neutraliteit, die Duitschland het wil opdringen, waar door het in dezelfde positie van 1914 zou terugkeeren. België wil baas zijn over eigen lot! Frankrijk en Engeland voelen daar voor echter niet al te veel, want de plan nen hunner generale staven zouden daar door in het gedrang kunnen worden ge bracht. Zelfs het lidmaatschap van den Volken bond van België is geen factor, die op weegt tegen het verlies aan zekerheid bij een werkelijke neutraliteit van België in geval van een gewapende botsing. Koning Leopold brengt uit Londen dan ook geen volslagen toezeggingen mede! Engeland, wiens strategisch-militaire grenzen aan den Rijn liggen, is ietwat huiverig om België zoo'11 zelfstandigheid te geven tegenover besliste verplichting van bijstand. België's wenschen verzwakken de Fransch-Engelsche jxisitie in het Westen. En in het Oosten verliest Frankrijk ter rein tengevolge van het verdrag tusschen Italië en Zuid-Slavië. Eens heeft Frank rijk zelf geijverd voor toenadering tus schen beide landen, toen Frankrijk en Italië elkaar zeer na waren gekomen, thans beteekent het bereiken van een over eenkomst te Belgrado een verlies. Het heet weliswaar,d at het verdrag geen enkel reeds vroeger gesloten accoord aantast, maar wat dat in de practijk beteekent, is bekend. De toenadering tusschen beide oude rivalen aan de Adriatische Zee verzwakt de Fran- sche positie tenzij Italië weer overstag zou gaan naar de spil LondenParijs. Waarop evenwel heel weinig kans blijkt te bestaan, althans voor het oogenblik, nu de Italiaansche gezant te Londen, Grandi, totaal overbodig de kapstok der non-inter ventie in de Spaansche aangelegenheden in gevaar heeft gebracht door zijn besliste uit spraak, dat Italië niet denkt aan een terug roepen der „vrijwilligers" voor en aleer Franco zegevierend uit den strijd te voor schijn is geteden. Zie, daaraan twijfelde weliswaar niemand, doch het uitspreken van deze waarheid heeft gewerkt als een roode lap op een stier. De verwachting lijkt ons gewettigd, dat tenslotte de kapstok wel weer in vollen omvang zal worden her steld, maar momenteel is er toch heel wat rumoer ontstaan, dat beter achterwege had kunnen blijven. Want de Europeesche war winkel verdraagt uitbreiding der onrust slecht! Welke onrust bovendien nog wordt ver. groot, doordat de kloof tusschen Duitsch land en het Vaticaan, die reeds lang gaapte, zij het verscholen, tot uiting ls gekomen tengevolge van een scherpe encycliek van den Paus. waarin het Derde Rijk onom wonden wordt beschuldigd van contract breuk Te midden van den strijd met de Evangelische Kerk komt dit voor de Nazi- regeering wel bijzonder ongelegen, te meer, waar men mag veronderstellen, dat Rome Aan de laatste Tweede Kamer-ver kiezing namen 57 partijen en groe pen deel. Veertien hiervan werden in de Kamer vertegenwoordigd. M ï-nn Auto in Zeeland tegen boom gereden. Chauffeur gedood, drie inzittenden licht gewond. Een uit Schiedam afkomstige auto, is Donderdagmiddag op den straatweg te Le- wedorp Zeeland i, toen de bestuurder bij het uitwijken voor een jongetje de macht over het stuur verloor, met groote vaart tegen een boom gereden. Het voertuig werd bestuurd door een fa brikant uit Schiedam. De chauffeur, de 43- jarige T. Soudijn, zat naast hem; achter in den wagen waren gezeten de vrouw van den fabrikant en haar tien-jarig zoontje. Door de hevige botsing werd de chauffeur zoo zwaar gewond, dat hij in het zieken huis te Goes waarheen hij was vervoerd, In den loop van den middag is overleden. De verdere Inzittenden werden slechts licht gekwetst en konden, na verbonden te zijn, huiswaarts keeren. De auto werd deerlijk gehavend. De fa milie was op weg naar Walcheren. niet vóór den tijd den strijd wil opnemen, m.a.w. het oogenblik daarvoor gekomen oordeelt. Het laat. zich aanzien, dat de ge vreesde „Kultur-kampf" nu in groote fel heid zal uitbreken, een gevaarlijk experi- moBt voor beide partijen! Ernstig ongeval te Amersfoort. Een doode en een zwaargewonde. Slachtoffers van eigen onvoorzichtigheid. Gistermiddag omstreeks vijf uur zijn op den Utrechtschen weg nabij het zenuwgesticht „Zon en Schild" bij Amersfoort de 25-jarige tuinmans knecht T. v. d. B. en de 21-jarige dienstbode B. M. van H„ beiden aan genoemd gesticht verbonden, door een uit de richting Amersfoort komende personenauto, welke bestuurd werd door den heer L. uit Amersfoort, ge grepen en ongeveer 25 meter meege sleurd. Het meisje werd op slag gedood. De man werd opgenomen met een sche delbreuk en eenige gebroken ledematen en is in hoogst zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" overge bracht. Ook het stoffelijk overschot van het meisje is daarheen vervoerd. Het ongeluk is gebeurd, toen het twee tal, dat familie naar de tram had gebracht, plotseling van achter de boomen te voor schijn komende, den weg overstak, zander acht te slaan op het verkeer. GARAGEHOUDER GEARRESTEERD, VERDACHT VAN VERDUISTERING. Ten nadeele van Amsterdamsche bankinstelling. Door de politie te Haarlem is een 34- jarige garagehouder in zijn woning te Santpoort gearresteerd en gevankelijk naar Amsterdam overgebracht. De man, die vroeger procuratiehouder bij een bankinstelling te Amsterdam was en die eenige maanden geleden is ontslagen, zou een bedrag van ongeveer f. 7000 hebben verduisterd. Na zijn ontslag heeft hij, samen met een compagnon, een garage opgericht te Sant poort, Met dezen compagnon kreeg hij on langs oneenigheid. TOMATENPLANTEN UITGETROKKEN. Bij den tuinder A. van der Spak te Ber- kel en Rodenrijs zijn in den nacht in de stookkas circa vierduizend tomatenplanten die reeds halfwas waren, uitgetrokken, waardoor groote schade werd aangericht. Reeds vele malen is bij dezen tuinder door kwaadwilligen schade in de stookkas aangericht. Een ingesteld onderzoek leidde tot de aanhouding van een in de buurt wonen den landbouwer. Met deze aanhouding ge looft men den dader van deze laffe daad te pakken te hebban. het voorjaar, koop tijdig een pot SprUtol. Bij alle Drogisten, 8743 (Ingez. Med.) DOODELUK ONGELUK TE DELFZIJL. Een zesjarig meisje onder vrachtauto geraakt. Gistermiddag omstreeks halfzes is in de Schoolstraat te Delfzijl een doodelijk on geluk voorgevallen. Een met graan beladen vrachtauto van de firma Koerts en Jan. sema te Farnsum reed de Schoolstraat in, waar op 't plein van de u.l.o.-school eenige kinderen aan het spelen waren. Opeens liep de zesjarige Beppie Mulder op de rij dende vrachtauto toe. Het kind ging aan een zijkant hangen, doch kon zich blijk baar niet houden en viel er af. Zij kwam ongelukkigerwijs juist voor een achter wiel terecht, dat haar over het hoofd ging. De dood trad onmiddellijk in. Den chauffeur treft geen schuld. JEUGDIGE DIEVEGGE TE NIEUWERBRUG. De rijksveldwachter te Nieuwerbrug (bij Bodegraven) heeft proces-verbaal opge maakt tegen een meisje, als verdacht van diefstal van geld. Het totaal bedrag dat door het meisje ontvreemd is bedraagt circa f.400. Als werkster bij een landbouwer had het meis je verschillende malen bedragen aan geld gestolen. Ongeveer een half jaar lang ver miste de landbouwer telkens geld tot ten slotte het meisje betrapt werd. Door de politie werd het meisje verhoord en zij legde een volledige bekentenis af. Verschil lende artikelen, welke zij van het geld gekocht had, o.a. een electrische naaima chine, zijn door de politie in beslag ge nomen. BUITENLANDSCH GEMENGD. KONING DER ZIGEUNERS OVERLEDEN. Donderdag is in een ziekenhuis te War schau de koning der zigeuners. Kwik ge- heeten, overleden aan verwondingen, die hij had bekomen tijdens een vechtpartij met bloedverwanten. Voor het ziekenhuis waren honderden zi geuners samengestroomd, die hun overle den vorst beweenden. De overledene zal op schitterende wijze ter aarde worden besteld, duizenden zi geuners zullen aanwezig zijn en voor deze gelegenheid zullen uit Roemenië, Tsjecho- Slowaklje en Hongarije delegaties van de daar levende zigeuners overkomen. De doode zal met zijn laarzen aan worden bij gezet, hetgeen een symbool vormt voor het nomadendom van zijn ras. Intussohen Ls reeds een constitueerende vergadering bijeengeroepen, die tot taak zal hebben, een nieuwen vorst aan te wij zen. Men verwacht, dat de vergadering een zeer stormachtig verloop zal hebben, want reeds thans hebben zich botsingen voor gedaan en is de spanning hoog gestegen tusschen ae aanhangers van de belde can- didaten, den zoon van den overleden ko ning en een Roemeensch pretendent. BOSCHBRAND DOOR WOLKBREUK GEBLUSCHT. Een geweldige bosohbrand in de Bosni sche wouden, is door een wolkbreuk gestuit. De zware wind had het vuur een zoodanige uitbreiding gegeven, dat ruim 50 vierkante mijlen woud in vlammen stonden. Dank zij de wolkbreuk is de brand thans beperkt en zal het vuur zich niet verder kunnen uitbreiden. VIJFLING „VERDIENDE" REEDS HALF MILLIOEN DOLLAR. Uit een lijst van inkomsten, welke aan de wetgevende vergadering van Toronto iCanada! is voorgelegd, blijkt, dat de be roemde vijfling van Dionne in zijn nauwe lijks drie-jarig bestaan een bedrag van meer dan een half millioen dollar heeft „verdiend." MILITAIRE AUTO VERONGELUKT. In Stiermarken is een auto van het regi ment artillerie in een bocht van den weg omgeslagen. Drie soldaten zijn om het '«ven gekomen. ZEVEN PERSONEN BIJ EEN BRAND OMGEKOMEN. Bij een brand in een woonhuis te New Jersey (V. St.) zijn zeven personen om heb leven gekomen, terwijl nog drie personen worden vermist. TREINBOTSING IN POLEN. Nabij Czestochowa is een motortrein tegen een goederentrein gebotst. Drie per sonen zijn hierbij om het leven gekomen, twintig anderen werden gewond. MILITAIRE AUTO DOOR TREIN VERPLETTERD. In de abijheid der Roemeensche hoofd stad is een auto der luchtvaarttroepen op een onbewaakten overweg door een pas- seerenden trein gegrepen en volkomen ver nield. Drie der inzittenden waren op slag dood, zes werden zwaar gewond. ROTSBLOK NEERGESTORT OP TROEP GENIESOLDATEN. Een rotsblok, dat zich had losgemaakt van een berg in Transsylvanië, is terecht gekomen op een troep geniesoldaten, die werkzaamheden verrichten aan den spoor lijn Ilvavatra-Dornei. Vier soldaten werden gedood, zeven zwaar en vijftien licht ge wond.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9