CHIEF WHIP CIGARETTES LEIDSCH DAGBLAD Eersfe Blad Zaterdag 27 Maart 1937 In kwaliteit, zuiverheid, smaak kortom in alles en altijd wint SPORT DE BIOSCOPEN VliR. VOOR SCHOOLKLNDERKLEEDING E?J SCHOOLKINDERVOEDING. Algemcene jaarvergadering. Donderdagavond vond de algemeene ver gadering van bovengenoemde Vereeniging plaats. Nadat de aanwezigen door den voorzitter den heer F. Sehilthuyzen Sen. waren welkom geheeten, werden de jaar verslagen van de secretaresse, mevr. W. J MenkhorstSwart en den penningmees ter, den heer W. J. Nijholt besproken. Bei den functionarissen, alsmede ook den twee den penningmeester, den heer C. B. Velds. werd onder applaus door den voorzitter dank gebracht voor al het werk dat zij zich voor de Vereeniging hadden willen getroosten. Bij monde van den heer C Huibregtsen werd namens de kascommis- sie voorgesteld, de beide penningmeesters te dechargeeren voor hun accuraat beleid. Aan de jaarverslagen ontleenen wij het volgende De eerste uitdeeling van kleeding had plaats in het begin van Mei. Hierbij wer den uitgedeeld: 774 jongenshemden, 774 jongensbroeken, 788 meisjeshemden. 788 meisjesbrceken 1562 paar kousen. Bij de tweede uitdeeling in December werden uitgereikt: 880 jongensblouses, 880 bovenbroeken, 822 meisjesjurken. 822 meis- jesschorten. 1702 paar kousen. In totaal werden uitgereikt 3607 paar klompen, 483 paar schoenen. Gedurende dit jaar werden 393160 porties eten ver strekt. De Armenraad verstrekte 615 rap porten, w.o. eenlge heronderzoeken. De kosten oer portie kwamen met be diening op 8.49 cent. De gemiddelde groot te der porties was 0.582 L. Het gemiddelde aantal kinderen per dag bedroeg 1285. Het bestuur werd evenals in vorige ja ren bij het toezicht en de toediening der maaltijden bijgestaan door hoofden van scholen en onderwijzend jrersoneel. De ex- tra-aangestelde hulp op de scholen Vrou wenkerkhof en Haverstraat bleef ook in het afgeloopen jaar gehandhaafd. Ook nu werd wederom gedurende alle vacantles de voedselverstrekking voortge zet. Aangezien in deze vacanties niet vol doende toezicht van onderwijzend perso neel aanwezig is, moest dit toezicht nu ook w-eer gedeeltelijk worden overgedragen aan betaalde krachten. De opkomst in de va canties van de kinderen was weer bevre digend te noemen. Het eten werd wederom tot volle tevre denheid van het bestuur geleverd door de firma N Wouterlood P.J.zn. alhier. Evenals in vorige jaren, zorgde de Ver eeniging Armenzorg wederom voor de ver vaardiging van alle onderkleeding, jurken, schorten en blouses. De benoodigde jon- gensbovenbroeken werden door een firma hier ter stede geleverd, terwijl bovendien de voor alle kleeding benoodigde stoffen alsmede de klompen en schoenen van Leidsche winkeliers werden betrokken. Het aantal kinderen nam dit Jaar weer sterk toe. Hierdoor werd van de werk kracht van het bestuur wederom meer ge vergd, doch waar alle werk steeds met gioote opgewektheid wordt verricht, wordt de vermoeidheid niet zoo erg gevoeld. Met de hoop, dat deze opgewekte geest steeds in het bestuur moge blijven, opdat alle ult- deelingen steeds vlot en blijmoedig kun nen verloopen, eindigt het verslag. De uitgaven bedroegen f. 46.200.— wefk bedrag bijna geheel door het gemeente bestuur als subsidie ter beschikking werd gesteld. Aan de beurt van aftreden ln het be stuur waren de heeren C. B. Velds, L. Du- val en de dames N. Herfst en W. J Menk horstSwart, die allen bij acclamatie wer den herbenoemd. De kascommissie van 't jaar 1936, bestaande uit de heeren B. Hoff, C. Huibregtse en Th. Bergers, werd voor het jaar 1937 herbenoemd. Nadat bij de rondvraag door den gedelegeerde van de Gemeente, den heer Th. Bergers, het ge- heele bestuur namens de Gemeente was dank gebracht voor het mooie werk. dat wordt verricht, werd deze vergadering door den voorzitter gesloten. LEIDSCH DRANKWEER-COMITÊ. De IVinteractie. Bovengenoemd comité hield ln het Nut van het Algemeen zijn laatste winterle- zing, welke bestond uit een filmvoorstel ling over Zwitserland. Om 8 uur heette de voorzitter, de heer H. Zunderman Sr. de aanwezigen harte lijk welkom. Het deed hem genoegen, dat cie zaal geheel gevuld was en dat men ge noodzaakt was geweest vele bezoekers te- rug te sturen. Hij hoopte, dat indien het •p' weer eens zulke avonden organi seert, de belangstelling even groot zal zijn. Nadat de films vertoond waren, hield de voorzitter een korte rede, waarin hij wees op den geweldigen achteruitgang van het drankgebruik en -misbruik. Allerwegen kan men waarnemen, dat het den drank handel niet voor den wind gaat. Men wijt dit grootendeels aan de crisis, doch dit is niet geheel het geval. In de laatste 25 a 30 jaren is er geweldig veel veranderd ln het maatschappelijk leven. Door tal van uitvindingen heeft het leven een geheel andere wending genomen.' 40 jaren gele den deed de flets haar intrede. Daardoor was men in staat zich gemakkelijk te ver plaatsen en trok de stedeling des Zondags naar buiten, om daar van de natuur te genieten. Vroeger was het eenige vermaak in een dorp om bij aankomst van tram of boot te gaan zien. wie er aankwamen. Door de fiets veranderde ook dit geheel, in het vervolg werd de afstand tusschen het dorp en de stad veel geringer. Vervolgens kwam de uitvinding van het electrisch licht, de telefoon en ten slotte de radio. Dit waren alle factoren, die maakten, dat men niet zooveel geld meer besteedde aan den drank, daar men er veel meer van kon genieten. En ten slotte noe men wij de auto en autobus, die ook ge weldige factoren ten goede waren. Naast al deze uitvindingen noemde spr. de betere volkshuisvesting, welke oorzaak was. dat de huiselijkheid geweldig is toe genomen. Een van de beste bondgenooten der drankbestrijding is de vakbeweging geweest. Zij is de oorzaak geweest, dat het Maandaghouden bijna overal is verdwe nen. Zij heeft er haar leden altijd weer op gewezen, dat alleen met nuchtere koppen een betere wereld kon worden opgebouwd. Ten slotte wees spr. op de diverse jeugd- vereenigingen van Iedere richting, welke haar leden drankvrij opvoeden wij den ken hier aan de A.J.C.. de Graal, de Pad vinders, de Jeugdherbergbeweging enz. Zij leeren den jongen meuschen hun geld beter te besteden. Ook de verschillende reisvereenigingen, zijn oorzaak, dat men inplaats van het geld uit te geven aan drank, thans van tijd tot ijd een reisje gaat maken. Van daar dat het schoone Zwitserland ook be reikbaar is geworden voor vele menschen, die dit vroeger nooit hadden kunnen droo- men. Spr. wekte allen op om in de naaste toe komst zijn uiterste krachten in te span nen. De eerste groote actie zal zijn de Blauwe Week. Spr. wekte allen op, om met Hemelvaartsdag naar Dordrecht te gaan, alwaar de openingsdemonstratie zal wor den gehouden. Vervolgens werd nog ver toond de schitterende film ,,Im Silber- lichen Licht des Blumli's Alp." De voorzitter sloot met een woord van dank aan de Zwitsersche Verkeers Cen trale. welke de films gratis beschikbaar had gesteld, dezen goed geslaagden avond. VER. TER BEVORDERING DER BELAN GEN VAN SLECHTHOORENDEN. Zevende bijeenkomst. De afdeeling Leiden en Omstreken hield haar zevende bijeenkomst, welke oorspron kelijk bedoeld was voor een lezing door dr. te Winkel over Abessynlë. Door verhinde ring van den spreker moest deze lezing worden uitgesteld tot de volgende maand, en bleef het bestuur niet anders over dan een Spel-avond uit te schrijven, met welke mededeeling deze avond werd geopend door de presidente mevrouw T. Kranen- 8705 CIGARETTES (Ingez. Med.) burgSiemens Omdat van verschillende zijden gebleken was. dat men aan een spel:avond niet die voorkeur gaf. welke in andere afdeelingen als regel wordt opge merkt, meende de voorzitster haar vreugde daarover te mogen uitspreken, omdat de Leidsche afdeeling daarmede het overtui gend bewijs gaf aan spelavonden te zijn ontgroeid! Zij streeft naar een hooger plan. Vervolgens kwamen bestuursmededeelin- gen van zeer interessanten aard, en wel voornamelijk voor het vrouwelijk deel der aanwezigen bestemd. Velerlei onderwerpen werden behandeld op den gemoedelijken en aangenamen toon. zooals men dat van de presidente gewoon is, en welke deze bijeenkomst het karakter gaf van een knusse ledenverga dering. Tot een bijzondere attractie van dezen avond behoorde een allernieuwst boor apparaat voor zeer slechthoorenden met eenvoudige aansluiting op het lichtnet. De daarmede genomen proeven op verschil lende aanwezigen, hadden een zeer gunstig resultaat en gaven blijk van groote tech nische vorderingen op dit gebied. De pre sidente verzocht den heer Laman over de werking en de bijzonderheden van dit toe stel een causerie te geven, waaraan deze, alhoewel geheel onvoorbereid, gaarne vol deed Of deze voordracht, in zoo populair mogelijken vorm gegoten, door allen is begrepen, valt te betwijfelen! De aandacht was onverdeeld, doch het onderwerp moeilijk. Onder de beroefde leiding van mejuf frouw Driessen volgde nu het onmisbare liplees-halfuurtje, waaraan door velen werd deelgenomen. Het praatuurtje, zoo noodzakelijk en aantrekkelijk voor het onderlinge contact, vloog om De avond werd besloten met een micro foonvertelling van het oudste lid dat op allerleukste wijze hare emotioneele in drukken ten beste gaf van haar eerste kennismaking met radio-muziek nu veer tien jaar geleden. DE VERPLAATSING VAN 'T GYMNASIUM In verband met den bouw van het nieuwe Gymnasium aan de Fruinlaan, welke aan het einde van dit jaar of aan het begin van het volgende zal zijn voltooid, hebben zich twee commissies gevormd, één uit de oud-leerlingen en één uit de ouders der tegenwoordige leerlingen met het doel in zoo nauw mogelijke samenwerking gelden bijeen te brengen teneinde aan de ver nieuwde school een geschenk aan te bieden voor de versiering van het inwendige van het gebouw. Er is bereids overleg gepleegd met den ontwerper en bouwmeester, den gemeente architect. ir. Neisslngh. Naar gelang van 't toevloeien der middelen zal men kunnen denken aan een gebrandschilderd raam, aan afgietsels van antieke sculpturen en reliefplastieken of wandversiering, waar door het aanzien van de centrale hal en ruime gangen aan bekoring en schoonheid zou winnen. Plannen zijn in voorbereiding om op den dag van de overdracht door het gemeente bestuur aan het college van curatoren een gemeenschappelijk noenmaal te houden en zoo mogelijk dezen dag met een voorstel ling ln den Schouwburg te besluiten. Secretaris-penningmeester van beide comité's is dr H. G. S. Snijder, Hooge Rijn dijk 29, Gironummer 100321. CHR. HIST. VROUWENGROEP. De Chr. Historische Vrouwengroep hield een samenkomst ten huize van mej Lang- man. Naar aanleiding van de artikelen 711 van het Program van Beginselen der Chr. Hist. Unie hield ds. Langman van de Lier een rede. waarop een uitgebreide bespreking volgde. Uitvoerig werd hierbij van gedach ten gewisseld over den Biibel op de open bare school. SERVICE AAN TRAMREIZIGERS. Overeenkomst tusschen H.T.M. en N.Z.H. Naar wij vernemen is tusschen de H.TM. (gele tram) en N.Z.H. (blauwe tram) over eengekomen om bii stremmingen van eenigszins langeren duur op het traject Den HaagLeiden eikaars reizigers zonder bijbetaling toe tc laten op vertoon van het voor de gestremde lijn geldige vervoersbe wijs, Den Haag—Leiden en omgekeerd. Deze regeling is geldig voor alle plaats bewijzen. vrijkaarten en vrij vervoerblljet- ten inbegrepen en geldig op het traject den Haag. KoningsbrugLeiden. GEREF. HOOIGRACHTKERK. Tot organist der Geref. Kerk aan de Hooigracht Is na vergelijkend examen be noemd de heer A. Heemskerk. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing. Verkoopbureau .Grafica" Mare 59a. Lelden, handel ln moderne grafische machines, materialen enz Wijzigingen: International Electric en Machine Company (Internationale Electri- cltelts en Machine Maatschappij), Nieuwe Rijn 32, Leiden. Bijvoeging uitgeoefend be drijf: aanleg van gas en waterleiding, sani tair, alsmede handel ln daarmede aanver wante artikelen. F. H. Friesema. Levendaal 26, Lelden, café. Nieuwe Eigenaresse: Wed. A. M. Frle- sema-Slewe, Leiden. Tijdens afwezigheid der bewoners ls Ingebroken ten huize van de familie A. J. van H. aan den Rijnsburgerweg. Er is nog niet vastgesteld kunnen worden hoe groot de bult ls geweest. De politiebrandweer heeft gistermid dag in het perceel Hoogewoerd 138, bewoond door dr. P. van E. een schoorsteenbrandje gebluscht. De politie alhier heeft aangehouden zekeren G. B. uit Amsterdam, die in het bezit was van een vermoedelijk van diefstal afkomstig transportrijwiel. Ook de politie te Hilversum had zijn aanhouding wegens rijwieldiefstal verzocht. Het aanleggen van een verbindings weg te Weesp (het Gooi) ln werkverschaf fing ls gegund aan de firma A. van Halem en I. Doornik alhier voor f. 32.867. De Iemco N.V., Nieuwe Rijn, tot nog toe zich speciaal bezighoudend met elec- trlciteit en radio, opende hedenmiddag ln het pand Nieuwe Rijn 31, 'n geheel nieuwe afdeeling. Het inwendige van pand Nieuwe Rijn 31 ls onherkenbaar omgetooverd in een intieme smakelijke showroom van gas- en sanitaire artikelen, waarin een rijke sorteering van eerste klas fabrikaten aan wezig is. Achter deze toonkamer is een speciale demonstra tie-keuken gebouwd, een echte „model-keuken", waarin de directie der Iemco N.V. op regelmatige tijden de monstraties wil laten geven met de nieuw ste snufjes op het gebied van gasfornuizen etc. Ook zullen hier regelmatig kookcur sussen worden gehouden. De directie be schouwt deze uitbreiding hoofdzakelijk als een service tegenover haar clientele. Door deze uitbreiding hebben behalve den vas ten staf van ong. veertig werknemers, weer eenige speciale vakarbeiders een vasten werkkring verkregen. SCHAKEN. HET KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN EN OMSTREKEN. Om den wisselprijs van het Leidsch Dagblad. In hotel Centraal werden gisteravond een aantal partijen afgespeeld, enkele zonder verder spelen gewonnen of remise gegeven De uitslagen waren de volgende: Eerste klasse A: Bedijn—Westra 10; Zitman—Van Veen '/t-'/i: ZitmanStaats 10: Van VeenGeyer remise gegeven: Zitman—Bedijn 10; Barkema—Van Veen 01. Van Veen is no. 1 met 5 pntWestra en Zitman zijn no. 2 en 3, belden met 4'/i p. 1 C: ChrlstlaanseDemmendal 01. Tweede klasse A: BlonkZandvliet '/«-'/«f Van VeenVlasveld 01. C. van Veen ls uitgespeeld en is voorlooplg no. 1 met 41/» p., daarna staat Visser het beste 2 B: Buurman—van den Berg Cok de Graaf '/i-'/i; Jagervan den Wijn gaard 10; van den BergJager '/«-'/•. Van Uben Is no. 1 met 5'/i p. en Jager 2 met 5 p. 2 C: Wakkavan Schayck 0I: Vlugt van Ooyen l0: van Schaickvan Ooyen Vi-'/i: Plugv. Ooyen 01; Riedel—van Ooyen 10. De Witte Is no. l met 8 p. Van Schaick voorlooplg 2 met 5'/i p. Van Gelder heeft ook nog kans 5'/> p. te halen, doch moet dan beide afgebroken partijen winnen. SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Leidsch Schaakgenootschap en Philidor beide in het ongelijk gesteld. De Haagsche arbiter heeft de loeide par tijen van den wedstrijd Philidor—LS.G., die remise verklaard waren door den com- oetltieleider en waartegen in de eene partij LjS.G. en ln de andere Philidor ln hooger beroep waren gegaan, eveneens beide remise verklaard, zoodat hiermede het be roep is afgewezen en de eindstand dezelfde ls gebleven n.l. Philidor I 5'It pnt L.S.G. II 4'/i pnt. TAVENO IN HOOGER BEROEP. Van den wedstrijd Taveno I—Leiderdorp II werd o.m. de partij aan het 4e bord remise-besluit. Taveno is van deze uitspraak in hooger beroep gegaan, zoodat thans de einduitspraak van den hoogeren arbiter moet afgewacht worden. Luxor-theater. Van de hand van den Duitschen schrijver Keilerman verscheen indertijd een boek „Der Tunnel", dat in breeden kring de aandacht getrokken heeft en gelezen is. Kellerman gaf zich over aan fantastische droomen in den trant van Jules Vernc en hij beschreef ze zoodanig dat men z'n boek nauwelijks wegleggen kon alvorens het ten einde toe uitgelezen te hebben! Dat de filmindustrie op een derge lijk boekwerk beslag leggen zou, was te voorzien. Richard Dix kreeg de rol van den ingenieur, wiens fantastische plan tot het aanbrengen van een tunnel tusschen En geland en Amerika de gansche wereld in opschudding brengt en z'n opvatting van de uitbeelding dezer hoofdfiguur verdient groot respect. Madge Evans en Leslie Banks passen precies in dat kader. Voeg daarbij de enorme spanning dezer avontuurlijke ge schiedenis, de prachtige massa-regie en de grootsche opzet en men komt tot een ge heel dat waard is te prijken op het Paasch- programma van Luxor. Een program dat bovendien als tweede hoofdfilm een amu sante en zeer onderhoudende film brengt, getiteld „Leve de Vloot" met Dick Powell en Ruby Keeler als „sterren". Feitelijk wijkt deze laatste rolprent een beetje af van het genre dat voor genoemde acteurs gebruike lijk is. Zeker: ook nu toont Powell z'n be kende „crooner'-capaciteiten en zien we Ruby Keeler als tap-danseres in volle actie, maar het blijft tot slechts enkele scènes be perkt. Niet de zang en de muziek, maar spel en intrige zijn de grootste attracties van deze film, waarin Powell, als de zoon van een Amerikaansch admiraal, tenslotte toch een vooraanstaande figuur bij de vloot wor den gaat (en zich met toewijding op z'n taak werpt!) ondanks alle bezwaren die hij er vóór en gedurende de eerste jaren van z'n wat onverwachte opleiding tegen heb ben mocht! ,Leve de vloot" is een goed op gebouwd verhaal met vele uitstekende ac teurs. het ls logisch en vlot, en het wordt gekruid met een zeer gezonden humor, die den lach telkens weer opklateren doet. Naast de twee genoemden zijn het vooral Lewis Stone. Ross Alexander en Dick Foran, die daartoe bijdragen. Ook fotografisch is deze film voortreffelijk, waarbij wij om. wijzen op de vele keurige opnamen op de terreinen van het opleidingsinstituut, waar de kleu rige uniformen zoo mooi tot hun recht ko men tegen den achtergrond van dichte bosschages! Casino-theater. - Het komt niet zoo heel vaak voor, dat een taxi-chauffeur het tot ten beroemdheld-met-wereldnaam brengt, maar voor den zingenden taxi-bestuurder Dick Purcell is die weg naar roem met eenig geluk toch wel te bereiken. Hij heeft namelijk een introductie gekregen van eenige muziekcritici voor den radio-omroep en met zoo'n aanbeveling ln den zak kan hij zonder al te groote moeite zijn radio debuut maken in het uurtje, dat gebruikt wordt voor reclame van een zeker soort kaas Zijn radio-carrière neemt echter een ontijdig einde, wijl hij een domheid begaat door eenige onvriendelijke dingen te zeg gen voor de microfoon: En Dick valt weer terug in het groote leger van onbekenden. Doch nu heeft de scenarioschrijver een prachtigen inval gehad en voert hem naar Venetië, alwaar de zingende Dick thans als gondelier zijn gondel in die romantische sfeer voortbeweegt. Onze Dick heeft weer geluk en nu grijpt hij zijn kans beter aan. Want de dame van het radlo-kaasuurtje maakt een trip naar Venetië en ontdekt daar den zingenden gondelier, zonder ln hem haar vroegeren zanger te herkennen. Wat een reclame voor de kaas: een Vene- tiaansche gondelier voor de radio! En zoo wordt Dlck Purcell onder den naam Rl- cardo Purcell! naar Amerika overgeheveld en hem staat een enorm succes te wach ten; Immers gondeliers, en dan nog wel zingende, worden niet iederen dag op Broadway gehoord. Het. bedrog komt na tuurlijk uit. doch aleer het zoover ls, heeft Dick zijn roem voor immer gevestigd. Het is een vlotte en genoeglijke film geworden. deze „Broadway-Gondelier", waarin Dick Powell den boventoon voert. Verder ziet men Adolphe Menjou als een vergeten muziekleeraar. en zijn rol past keurig in het geheel. Voegt daarbij Joan Blondell en Louise Fazenda in amusante vertolkingen en de ongeëvenaarde Mills Brothers en ge hebt weer één van die uit muntende films gezien, die een kostelijk uur amusement bezorgen. „Duivels van het verkeer" bezit eveneens groote kwaliteiten. Het is een film uit het vllegwezen, bijzonder interessant en tech nisch zeer knap. James Gagney en Pat O'Brien "spelen de hoofdrollen. Dit Paaschprogramma is derhalve van een uitstekende samenstelling, en zonder twijfel zal een druk bezoek dit onder stree pep. Het Nieuwe Roxy-Theater - Een Joseph Schmldt-fllm is steeds een attractie op zichzelf. Zijn films zijn niet beperkt tot één of twee, maar hij heeft zich reeds jaren achtereen weten te handhaven en het dient gezegd, zijn stem ls fenomenaal. Nu wordt het voortdurend moeilijker, om een geschikt scenario te vinden, doch voor „De mooiste dag van mijn leven" heeft de scaenrio- schrijver een lumineus idee gehad door hem een dubbelrol toe te deelen van twee spre kend op elkander gelijkende broers, die beiden zingen. De ééne Joseph Schmidt ls Beppo, de beschermeling van oom Walburg en de andere Joseph Schmidt heet Tonio, en is de pupil van oom Bressart. Joseph Schmidt I is een flinke knaap, die slaagt in het leven en wereldberoemd wordt. Joseph Schmidt II, die, zooals gezegd, ook zingt, is niet zoo ge lukkig, om zich door het leven heen te slaan en blijft op het peil van muzikalen clown, een soort Paljasfiguur. De succesvolle Beppo van oom Walburg nu krijgt ruzie met zijn directie, waardoor hij niet meer optreedt. Ge begrijpt het misschien al: zijn plaats wordt Ingenomen door den nlet-beroemden muzikalen clown, die zijn gouden stem laat hooren en plots beroemd wordt, wat hij ook inderdaad verdient. In een fameuze slot scène krijgt ge dan Joseph Schmidt te hoo ren, die een duet zingt met zichzelf en ge zit voor de zooveelste maal naar dezen be genadigden zanger te luisteren en betreurt eigenlijk, dat de film na anderhalf uur al uit is. De liefhebbers van Joseph Schmidt's zang. en dat zijn er vele, zullen zich deze „Mooiste dag van mijn leven", waarvan Richard Oswald de regie voerde, zeker niet laten ontglippen, want een rolprent met een „dubbelen" Joseph Schmidt behoort tot de zeldzaamheden. De humor wordt verzorgd door twee meesters van den lach, Otto Wal burg. nog steeds met 'n druk gesticuleerend gebaar en Felix Bressart, stuntelig en met een goed hart. „Het witte goud" ls een expeditiefilm. waarin angstige avonturen gevlochten zijn op een achtergrond van mooie natuur-op- namen. Dit Paaschprogram is vooral om den zang van Joseph Sehmidt een drukke belangstel ling overwaard. Lido-thcater had met de vertooning van de nieuwe Shirley Temple-film „Snip Altoy" geen betere keuze kunnen doen voor de Paaschweek, want we zijn zeer enthou siast over 't schattige meiske in haar ma trozenpakje, dat met deze „Ship Ahoy" haar vorige creaties nog weer overtreft. Haar kinderlijke ongedwongenheid, de op merkelijke frischheid van de natuurlijke naïviteit, haar volmaakt uitgebalanceerd gebaar in volkomen harmonie met mu ziek en expressie, maken dit jeugdige, veel zijdige filmsterretje tot een wonder van begaafdheid. Daarbij heeft ze een zoo stra- 'enden en zonnigen kinderlach, dat ge ook zelf de heilzame uitwerking van dit Zon dagskind wel moet gevoelen. Ge staat te vens verbaasd, welk een prachtige, afwis selende scenario's men telkens opnieuw voor haar weet te vinden. Shirley ls hier in „Ship Ahoy" 't kleine meiske Star, dat bij een schipbreuk aan spoelt in een visschersdorp en door den vuurtorenwachter Kapitein January wordt opgenomen en van hem een liefdevolle, vaderlijke behandeling en opvoeding krijgt En dan komt het charmante meiske in aanraking met de visschers, waar ze de beste scène uit de film speelt en een schit terende tap-dance demonstreert met den dansenden en zingenden Buddy .Ebsen dien we nog uit Broadway Melody kennen. Er is echter een strenge inspectrice van de school, die haar opeischt en zoo moet Star examen doen; hoe ze daartoe voorbe reid wordt, is een nummer op zichzelf. Doch de oude kapitein kan haar niet langer bij zich houden, omdat de vuurtoren geme chaniseerd wordt en hij zijn baantje kwijt raakt. Wanneer de nood echter 't hoogst is, worden er eenige rijke familieleden van Star ontdekt, en een Iegelijk gaat een zor- gelooze toekomst tegemoet. „Ship Ahoy" ls echt een lOOVo Shirley Temple film en men weet wat dat zeggen wil. Guy Kibbee en Slim Sumerville staan haar op waarlijk voortreffelijke wijze terzijde, zoodat ze ge drieën een allerbeste film hebben tot stand gebracht. Dat een wonderkind niet per sé een meisje behoeft te zijn. bewijst Bobby Breen in „Het lied van de jeugd". Dit achtjarige ventje acteert en zingt volmaakt. Zijn voordracht en kristalheldere stem, en daar bij zijn guitige snuit, maken hem reeds nu tot een ster van de allereerste grootte, en dan te bedenken, dat hy in deze film pas voor de eerste maal voor de camera stond en geen spoor van onwennigheid vertoon de. Zijn tegenspeler is Henry Armetta en men beleeft menig genoeglijk oogenblik aan hem. Lido's Paaschpogramma zal ze ker een groot aantal bezoekers trekken; dit is voor ons zonneklaar. Trianon-Theater. Adèle Sandrock en Lucie English vertolken de hoofdrollen in „De getemde draak" en voor wie dit twee tal kent, behoeft het dus niet meer gezegd dat deze film staat in het teeken der uit bundige vrooiykheid. Het is een grappige geschiedenis van twee groote bierbrouwe rijen in het zonnige Beiersche land, waar van de eene, de Drakenbrouwery bestierd wordt door een bejaarde gravin. Het bier dier onderneming dankt zijn vermaardheid voornamelijk aan den gezellig-dikken brouwmeester Bachmaier en het is dus volkomen begrijpeiyk, dat de directie van de Zonne-brouwery alles in het werk stelt om dezen kundigen vakman aan haar be- dryf te verbinden. Joseph is echter met hart en ziel aan de 3 eeuwen oude Draken brouwery verknocht en alleen de listen en lagen van een vrouw, in casu Lucie Eng lish, zijn in staat om de vurige begeerde fusie tot stand te brengen Voor het even wel zoo ver is, doen zich tal van kosteiyk- komische verwikkelingen voor, waarom men hartelijk moet lachen. Adèle Sandrock ls natuuriyk de statige gravin, maar tevens de snibbige personi ficatie van haar fabrieksmerk, die ten slotte moet capituleeren voor de listige In trigues van de ooiyke firmante van de Zonnebrouwery, uitgebeeld door meerge noemde Lucie English. Alleen het spel van dit tweetal is reeds voldoende om u een genoeglyken avond te bezorgen, doch daar enboven bezit deze rolprent tal van an dere goede hoedanigheden, die de aan schouwing tot een waariyke vroolyke ont spanning maken. Voor de pauze draalt als hoofdfolm „De trots der marine", waarin een 10-jarige jongen de voornaamste figuur ls. De Ame- rikaansche zeemacht speelt er verder een belangrijke rol ln, zoodat ook deze film de aandacht weet te boeien. Het voorprogramma brengt verder be halve een filmnje van Poppeye den zee man,, uitgebreid wereldnieuws, w.o. het be zoek van Mussolini aan Lybië en de aan komst van Hr. Ms. kruiser „de Ruyter in onze Oost. Het geheel vormt een Paaschprogramma dat er wezen mag. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2