We gaan poppetjes knippen Het verknipte versje van Elsje Zwarte diamanten Spelletjes voor verjaar dagen of andere feestjes Werk voor vlijtige handen Oplossingen Een echt gezellig werkje voor Paaschvacantie. 't Is vacantie en je vindt het allemaal atuurlijk fijn, zoo'n dag of tien vrijaf! fe hebt al allerlei plannetjes gemaakt voor iet maken van wandelingen of fietstoch- en, voor het spelen buiten: voetballen, ouwtje springen, tollen, knikkeren en wat liet al! Maar.... je weet, dat een heel oud ijmpje luidt: Maart roert z'n staart, en als jullie dit leest, zitten we precies op het puntje van Maart z'n staart! Je hebt dus alle kans, dat het weer roerig is, d.w.z. allerlei verrassingen brengt. Zoo kan het b.v. best gebeuren, dat er in je Paasch vacantie nog een pak sneeuw komt of een partijtje hagel, regen en gure wind. Voor dat geval moeten we iets leuks ver zinnen om ons thuis mee te vermaken. Misschien heb je vroeger wel eens ge speeld met die ouderwetsche papieren aan- kleedpoppetjes, die je in sommige boek winkels kon koopen. Je moest de poppetjes en hun verschillende kleedingstukken uit knippen en dan kon je beginnen met ze aan- en uit te kleeden: kortom, er net zoo leuk mee te spelen als met échte poppen. Nu, zulke poppetjes behoef je volstrekt niet in den winkel te koopyen: je kunt ze zelf heel goed maken! Vraag maar aan moeder of je een stuk stevig wit papier mag koopen, van 't zelf de soort als waar we de vorige week eend jes van gemaakt hebben. Je knipt een stuk af, precies zoo hoog en zoo breed als je het poppetje wilt heb ben, plus een strook aan den onderkant, waarop het moet staan. Dan vouw je 't papier overlangs dubbel en knipt op de ;ewone manier den halven vorm van een ongetje of meisje uit (zie rechts boven). Je vouwt daarna het papier weer uit en vouwt het strookje, dat je er aan den on derkant aan hebt gelaten netjes om, zóó, dat het poppetje kan staan. Nu ga je van hetzelfde papier allerlei leuke jurkjes knippen, die het poppetje natuurlijk goed moeten passen. Dit kun je het beste bereiken, door het poppetje op het papier te leggen en den vorm dunne tjes na te trekken. Het jurkje moet dan precies zoo groot worden. Als de jurkjes geteekend zijn, gaan we ze kleuren en daarna netjes uitknippen. Vergeet niet, aan de schouders een paar stukjes papier te laten zitten om het jurkje te bevestigen. Die worden om de schouders van het poppetje heengeslagen. In de hoedjes wordt een gleufje geknipt, waar het hoofd in past. Veel pleizier met je eigengemaakte pop petjes! Ik ben benieuwd of jullie allemaal kleine Elsje, wier aardie: versje zoo jammerlijk verknipt was, hebt kunnen helpen. Hier volgt het versje, zooals moeder het van Elsje kreeg: Een klein gedicht. Een blij gezicht. Een handdruk en een zoen, Die geef Ik u. Lief moesje nu. Ik kan nog niet meer doen. ELSJE. Diamanten zijn door alle eeuwen heen sieraden geweest van de hoogste waarde, en het meest begeerde zijn altijd de dia manten van het zuiverste water, van de grootste doorschijnendheid. Je zoudt dus allicht denken, dat zwarte diamanten heelemaal waardeloos zijn, maar dat Is toch niet waar. Diamant heeft n.l., be halve zijn glans en schittering, nog een onschatbare eigenschap: zijn geweldige hardheid, en deze eigenschap heeft het zwarte diamant zoo mogelijk nog meer dan het heldere. Zwarte diamanten komen uit Brazilië, dat ook gewone diamanten levert. De zwarte worden gevonden in een landstreek, slechts half zoo groot als onze provincie Utrecht. Nergens anders ter wereld wor den ze gevonden. Kimberley met zijn rijk dom aan heldere diamanten heeft geen zwarte, en omgekeerd komen in het gebied, waar de zwarte diamanten gevonden wor gen, geen heldere voor. De zwarte diamanten van Brazilië worden overal ter wereld gebruikt voor het door boren van steen. Waar men in de aarde zoekt naar goud of zilver of kopererts, daar moet men altijd door harde rotsen heen boren. Geen enkele stalen boor zou daar tegen bestand zijn. En ook een boor met gewone diamanten aan de punt zou het nog niet volhouden tegen de zwarte. Want zwarte diamanten zijn taaier; ze brokkelen niet zoo spoedig af en bezwijken niet licht in den strijd tegen de hardheid van het gesteente. Daarom is het zwarte diamant ook niet goedkoop; vóór den oorlog kostte het ongeveer 200 gulden per karaat, en een boor, die van eenige stukken voorzien is, kost dus nog al een kapitaaltje. Maar zon der diamant is het doorboren van steen lagen, die honderden meters dik zijn, on mogelijk; er is geen ander middel. Daarom maakt men zich wel wat bezorgd, dat de voorraad in Brazilië uitgeput zal raken. Proeven om in het laboratorium op eenigs- zins groote schaal zwarte diamant te ma ken langs kunstmatigen weg, zijn evenmin gelukt als de proeven tot het vervaardigen van heldere. Men is er weliswaar in ge slaagd een diamant te vervaardigen ter grootte van een speldeknop, maar de fabri- kagekosten zijn zoo enorm hoog, dat de op deze wijze verkregen diamant voor de prak tijk van geen belang is. We vinden 't natuurlijk allemaal even fijn, als we jarig zijn en dubbel heerlijk, als moeder 't goed vindt, dat een troepje vrienden of vriendinnen op visite komt. Maarsoms weten we echt niet, wbt we spelen zullen! Misschien kunnen de onderstaande spelletjes je verjaardagspar tijtje gezellig maken: Het boeienspel. Schrik nietwe hoeven bij dit spel geen van allen geboeid te worden. Het gaat hier over boeien of bakens, die je weieens in kanalen of rivieren hebt zien drijven om de schepen te wijzen, hoe ze moeten varen. We maken van te voren de boeien ge reed. Hiervoor nemen we een extra groote aardappel, die we doormidden snijden en waarin we aan de ronde kant een dikke breipen met een knop steken. Boven aan de breipen bevestigen we een oranje-bal- ionnetje. Natuurlijk kunnen we. ais we 't heel mooi willen maken, aardappel en breipen nog op allerlei manieren met ge kleurd papier versieren: dat laat ik aan je eigen vindingrijkheid over. Als de twee boeien klaar zijn, plaats je ze aan beide kanten van de kamer vlak tegenover el kaar zijn er veel gasten, dan komen er vier boeien te staan. Nu gaat er iemand op de piano een danswijsje spelen en de gasten dansen of huppelen twee aan twee door de kamer tuschen de boeien door. Plotseling stopt de muziek en dan moeten net als bij de stoelendans de paren plotseling stil staan. Wie precies tusschen de boeien staan, als. is 't maar met een voet, zijn af en mogen niet meer meedoen. Het paar dat tenslotte overblijft, heeft het spel ge wonnen en krijgt een prijsje. Wat doe ik? Bij dit spel kan je eens fijn lachen! Zes of meer spelers gaan op een rijtje op stoe len zitten. Een wordt gekozen als leider. Hij gaat nu achter de stoel van den eer sten speler staan en begint te gapen, een gek gezicht te trekken, zijn vuist te schud den of iets anders te doen. De speler mag natuurlijk niet omkijken. Na een paar mi nuten vraagt de leider: „Wat doe ik?" en de speler moet raden. Als hij goed raadt, mag hij blijven zitten en de leider gaat achter den volgenden speler staan; als hij verkeerd raadt moet hij in een andere hoek gaan staan en aldoor blijven nadoen, wat de leider werkelijk deed, net zoolang, tot alle spelers een beurt hebben gehad: Zoo gaat het met de andere spelers ook en 't is 'n heel koddig gezicht, al die jon gens of meisjes tegelijk malle grimassen te zien maken! Wat je van notedoppen en schelpen voor leuke dingen kunt maken. Wanneer er na het eten noten worden rondgedeeld, dan vraag je, of jij alle dop pen moogt hebben en of alle huisgenooten vooral willen zorgen, dat de doppen heel blijven. Gekraak tusschen de deur of erger nog tusschen de tanden is dus streng verboden! Maar misschien is vader wel op je hand en maakt hij met een ste vig mes de noten voor de heele familie open, zóó dat de doppen niet breken. Als je nu een tijdje alle doppen verza meld hebt en ook wat notedoppengruis, dan zoek je een stevig sigarenkistje op. Nu, daar helpt vader je ook wel aan of anders een van je kennissen. Dit kistje gaan we leuk versieren. Natuur lijk heb je wel wat plasticine, waar van die aardige gekleurde kleivormpjes van ge maakt worden en heb je dit niet. dan neem je een flinke kluit stopverf. Spreid hier voorzichtig met een mesje een dun laagje plasticine 'of stopverf over het deksel van het kistje, zoek twaalf gave notedophelften uit en. druk ze in dit laagje, zoodat een aardig patroon gevormd wordt: elf aan den rand en één in het midden. Op onze teekening is rondom de middel ste dop een stukje doos uitgespaard. Je kunt dit leuk maken door het te verven in een helle kleur waterverf, b.v. rood of blauw. De bakjes daarnaast, die wel van een laagje plasticine voorzien zijn, steek je netjes vol met kleine notedopsnippers. Ten slotte kun je het werk nog mooier maken door de doppen met goudbrons of zilver brons te beschilderen en de tusschengele- gen stukjes met een fijn penseel weer een ander kleurtje te geven. Maar dit laatste moet wachten, tot het werk minstens een paar dagen gedroogd heeft. Dan nog een laagje vernis er overheen en het wordt een schitterende doos, die voor het opbergen van briefkaarten, postzegels en allerlei an dere dingen kan worden gebruikt en waar mee vader of moeder zeker erg blij zal zijn! Hetzelfde idee kan je toepassen op schel pen, zooals je op de teekening ziet. Het ronde doosje is versierd met één groote en twee kleine schelpen en bovendien met een gekleurde kraal en een mooie glazen knoop. Allé mogelijke voorwerpjes kan je hiervoor gebruiken, als je maar zorgt, dat de kleu ren helder zijn en goed bij elkaar passen. Veel succes! der raadsels uit het vorige nummer. 1. Kastanjeboom kast stam nat bast oom jas. 2. Als ik mijn handschoen uittrek. 3. Een sneeuwbal. 4. Een soldaat ligt (in garnizoen) een dominee staat (bij een gemeente). 5. Het is zaliger te geven dan te ontvan gen. 6. Met een n. 7. Het verschil is altijd 15 cent. 8. Scheveningen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 21