LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 27 Maart 1937 Vierde Blad No. 2362C Het honderdjarig bestaan van Nijgh van Ditmar N.V. Rotterdam Binnenkort allen naar Boskoop Onderhoud met vice-admiraal van Duim 78sfe Jaargang Van boekhandel tot uitgeverij Van 21 April tot 10 Mei expositie zonder weerga De leider der non-interventie J(IJN/T INI LETTEREN- Op 2 April a s. viert Nijgh en Van Dit mar, te Rotterdam, haar eeuwfeest. Wat is er in een naam? Omtrent het wezen van een onderneming zegt hij ons heel weinig, als wij niet tevens de geschiedenis kennen. De oprichter: H. NIJGH. 2 April zal het 100 jaar geleden zijn, dat H. Nijgh te Rotterdam een boekhandel ves tigde, waaraan reeds enkele jaren later een uitgeverij voor boeken en plaatwerken werd verbonden. Een gouden tijd was het zeker niet, waarin hij met zijn scheepje van wal stak. Hoe weinigen zijn er in geslaagd een onderneming van groote allure op te bou wen! Tot die weinigen behoorde ook de grondlegger van de firma Nijgh en Van Ditmar, waarlijk niet dank zij, maar on danks de in het midden van de vorige eeuw heerschendc toestanden. H. Nijgh verstpnd zijn tijd en wist ideeën in daden om te zetten. Zijn eerste groote daad was de oprichting van de Nieuwe Rotterdamsche Courant, waarin de veran derde inzichten op cultureel en econo- misch-politiek gebied tot uiting konden ko men. Nadat de krant echter eenmaal haar weg gevonden had, werd zij. eveneens on der zijn leiding, een zelfstandige onderne ming, die nu ook reeds bijna op een ge schiedenis van een eeuw kan terugzien. Intusschen bleef H. Nijgh, die den boek handel reeds spoedig vaarwel had gezegd, zich ook met kracht op de uitgeverij toe leggen, terwijl in dien tijd tevens de grond slagen werden gelegd van het advertentie bureau. Als uitgever zocht hij steeds naar het beste en zijn hooge opvatting van de taak van den uitgever deed hem niet zei den den financieelen kant uit het oog ver liezen. Wie iets te zeggen had en dit in voornamen stijl kon doen, kon op zijn me dewerking rekenen. Niet zelden ook nam hij het initiatief om de beste auteurs van zijn tijd aan te moedigen. Zoo heeft Mul- tatuli getuigd in de inleiding tot zijn: „Wijs mij de plaats waar ik gezaaid heb!", ge schreven in 1861, naar aanleiding van de overstrooming in Ned.-Indië, dat de heer Nijgh er in geslaagd was, hem over te ha len, een propagandageschrift ten behoeve van de noodlijdenden in het verre Insu- linde te schrijven. Geen schrijvers, wier kunst zich niet ver hief boven „het maken van naalden" zoo schrijft Multatuli maar kunstenaars met fantasie, vóór alles met een niet te stuiten drang naar waarheid en recht vaardigheid. Dat was ook de opvatting van H. Nijgh, want alleen op deze wijze kon een uitgever het algemeen belang dienen. Van Ditmar de eer toekomt op dit gebied baanbrekend werk te hebben verricht. Zij was één der eersten, die, toen de houtsne den plaats maakten voor mechanische cliché's, een chemigrafische afdeeling in 't leven riep. Om tot de uitgeverij terug te keeren, de zoo juist verschenen fondscatalogus der firma omvat ruim 1400 gangbare werken op hst gebied van letteren en kunst, kin derlectuur, sport en lichamelijke opvoeding techniek wetenschap middelbaar lager- en nijverheidsonderwijs. Wie de zen catalogus doorbladert, komt tot de er kenning, dat in hoofdzaak uitgaven wor den ondernomen op de door ons genoemde gebieden van schrijvers van beteekenis. De ingewijden beseffen welk een doorzettings vermogen, durf en energie er voor noodig zijn een dergelijk groot fonds op peil te houden, om slechts te zwijgen van die uit gaven, ondernomen niet uitsluitend op commercieele gronden, maar uit overwe ging van het dienen van het algemeen be lang, kunst en wetenschap. D. ZIJLSTRA. directeur. Vele jonge begaafde letterkundigen hebben bij haar gedebuteerd. Maar niet alleen dc jongere garde, wij treffen de namen van Willem Schürmann. Louis Couperus, Aart van der Leeuw, Nes- cio. Arthur van Schendel. Herman Teir- unck. Karei van de Woestijne en tal van anderen. Zich hoofdzakelijk bepalende tot 't uit geven van oorspronkelijke literatuur, heeft men de voldoening mogen smaken, dat vele schrijvers, die hun werken bij Nijgh en Van Ditmar hebben uitgegeven, met let terkundige prijzen werden onderscheiden. Wij noemen in dit verband o.a.: Antoon Coolen, Jan Slauerhoff, Herman de Man. Gerard Walschap, Maurice Röelants, Aart van der Leeuw, Albert Helman, degl uitmaakt van Nijgh en Van Ditmar, richte tijdschrift „Forum", vonden de jon geren de gelegenheid zich te uiten. Het Reclame-Adviesbureau. Het Advertentiebureau, dat sedert 1846 deel uitmaakt van Nijgh en Van Ditmar, was het eerste bureau in Nederland, dat zich op het gebied der reclame bewoog en nu is het interessant om eens na te gaan tot welke ontwikkeling dit aanvankelijk eenvoudige aanneemkantoor voor adver tenties het gebracht heeft. Thans is het een reclame-adviesbureau, dat aan de hooge eischen van dezen tijd voldoet. Een reclame-adviesbureau, dat zijn taak begrijpt, dient tevens te zijn een econo misch en verkooptechnisch adviesbureau, want voordat een plan de campagne kan worden vastgelegd, moet in de eerste plaats rekening gehouden worden met geheel an dere factoren dan de te gebruiken recla- mcmiddelen en reclamevormen. Het bureau moet zich bezig houden met onderwerpen als: „het artikel en zijn ver pakking" ..prijspolitiek" „distributie" „verkooppolitiek" „verkooporganisa tie" „reclame". Dit zijn alle gebieden, waarop een reclame-adviesbureau zich heeft te bewegen. Daartoe is een ingewik keld apparaat noodig: afdeelingen voor marktonderzoek, voor het houden van en quêtes, voor het ontwerpen en uitwerken van reclame-ideeën, voor copywriting (de moeilijk te vertalen Engelsche benaming voor het maken van advertentie-teksten» en als een zeer belangrijk onderdeel: een ontwerp- en teekenatelier. Ook de foto grafie is bij de reclame een onmisbaar hulpmiddel geworden. Uit het voorafgaande moge duidelijk zijn geworden, dat hoewel er tusschen de Nieuwe Rotterdamsche Courant en de Fa. Nijgh en Van Ditmar in het begin van de historie van beide ondernemingen wel cenige verwantschap heeft bestaan, zij na korten tijd geheel zelfstandig werden en geheel onafhankelijk van elkaar. Na den oprichter, H. Nijgh, die zich in 1864 associeerde met W. N. J. van Ditmar, zijn firmant geweest de heeren J. C. Nijgh. N. M. A. van Ditmar en H. Nijgh J. C.zn. 1 Januari 1908 werd de firma in een ven- i nootschap omgezet. Toen H. Nijgh J. C.zn. in 1908 directeur van de Nieuwe Rotter damsche Courant werd, trad hij af als di recteur van Nijgh en Van Ditmar N.V.. ter wijl J. Th. Piek, een schoonzoon van N. M. A. van Ditmar, tot directeur werd benoemd. Eenige jaren werd de N.V. door een één hoofdige directie bestuurd: in die periode werden de verschillende afdeelingen ge splitst in op zichzelf staande bedrijven. In 1921 volgde de benoeming tot directeur van D. Zijlstra; de leiding van het bedrijf be rust tot. op den dag van heden in handen van J. Til. Piek en D. Zijlstra. Tentoonstelling 28 April. Bij gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de firma zal van 2 t m 8 April in den Rotterdamschen Kunstkring een tentoonstelling worden gehouden. „100 jaar Nijgh en Van Ditmar in Vogelvlucht", die retrospectief en representatief een beeld 1 geeft van de prestaties van Nijgh en Van Ditmar op de verschillende door haar be streken gebieden. Daar zullen zoowel de Uitgeverij als de grafische bedrijven en 't reclame-adviesbureau vertegenwoordigd zijn De Directie zal Vrijdag 2 April in het ge bouw Wijnhaven 113 te Rotterdam van half drie tot half vijf receptie houden. Hierboven een kijkje in de nieuwe Tentoonstellingshal te Boskoop, waar binnenkort wederom een zeldzaam schoone bloemen- en plantenweeldfe het oog zal verrukken. Op een massaal bezoek uit binnen- en buitenland wordt gerekend. Voorbereiding en uitvoering der maatregelen. Voor een kort verblijf gedurende de Paaschdagen in den kring zijner fami lie is gistermorgen te 's Gravcnhage teruggekeerd vice-admiraal M. H. van Duim, die in het begin dezer maand door de non-intervcntie-commissic te Londen is benoemd tot voorzitter van de international board of non-inter vention, het lichaam dat is belast met de uitvoering der door genoemde com missie vastgestelde maatregelen voor de handhaving van dc non-interventie ten aanzien van het conflict in Spanje J. Th. PIEK, directeur. Het is goed deze gedachte vast te houden tot goed begrip van de hooge opvatting, welke ook nü nog door de firma Nijgh en Van Ditmar in de wereld van de uitgeverij 1 wordt gehuldigd. Oprichting Grafische bedrijven. De uitgeverij gaf den stoot tot de op richting van de drukkerij, welker ontwik keling gelijken tred hield met de uitbrei ding van het fonds. Alle uitgaven worden nog steeds op de eigen drukkerij vervaar digd, welke tot een groot en modern be drijf is gegroeid, met een talrijk personeel Wie van nabij bekend is met de fraaie typografische verzorging van de vele bij Nijgh en Van Ditmar verschenen uitgaven, kan zich een voorstelling maken van het technisch en artistiek hooge peil waarop de drukkerij staat. Wij zouden niet volledig zijn, indien wij onder de technische afdeelingen niet noemden de chemigrafische inrichting, die op zichzelf tot de groote bedrijven in Ne derland behoort. Als een bijzonderheid zij i hiei vermeld, dat aan de firma Nijgh en I Vice-admiraal Van Duim Vice-admiraal van Duim die op 15 Maart JJ. naar Londen vertrok was gaarne be reid ons het eer. en ander mee te deelen van dc indrukken, die hij gedurende de eerste tien dagen, dat hij zijn werkzaam heden heeft aangevangen, heeft opgedaan en over de taak. dte de commissie, aan welker hoofd hij staat, heeft te vervullen Het is begrijpelijk, zoo zeide hij, dat het publiek ongeduldig begint te worden en zich afvraagt, wanneer de gesloten over eenkomst, effectief zal worden, maal- men vergete niet, hoe uitgebreid en ingewikkeld de voorbereidingen zijn, die de board moet treffen overeenkomstig de resolutie, die de non-interventie-commissie pas op 8 Maart j.l. heeft, aangenomen en die als het ware de grondwet is, waarin onze taak en onze bevoegdheid zijn neergelegd. Alle politieke besluiten worden genomen in de non-interventie-commi3Sie en slechts de technische uitwerking is overgelaten aap onzen board, waarin behalve de groote mogendheden Duitschland, Engeland, Frankrijk, Italië en Sovjet-Rusland ook nog Noorwegen, Polen en Griekenland zitting hebben. De schakel tusschen den board en de politieke non-interventie-commissie onder voorzitterschap van lord Plymouth is Francis Hemming, secretaris zoowel van den board als van de commissie. De eerste opdracht, die wij hadden te vervullen, was de benoeming van admini strateurs voor de observatie-havens, die schepen welke een Spaansche haven ais be stemming hebben, moeten aanloopen om een observation-officer aan boord te ne men Deze havens zijn Downs, Lissabon, Madeira, Gibraltar, Marseille, Cherbourg en Palermo en verder Oran, Brest, Celte en Bordeaux. De oorlogsschepen van de vier groote mogendheden, die aan het controle plan meedoen, zullen zich waarschijnlijk er toe bepalen, na te gaan of schepen die op weg zijn naar Spanje, een observation- officer aan boord hebben. Onze landgenoot kolonel Akkerman wordt administrateur te Lisabon, terwijl kolonel Oele belast wordt met het toezicht in een der zones aan de Fransch-Spaansche grens. In totaal moe ten 27 observatie-administrateurs te land en ter zee worden benoemd, die allen moe ten beschikken over het noodig personeel, met de benoeming en indeeling waarvan de board gedurende de eerste tien dagen dat Boskoop: uniek centrum van kwee kers, met een bij uitstek energieke be volking, die zijn beroemde heesters, planten en bloemen over gansch de wereld verzendt. Boskoop: óók gerenommeerd om zijn prachtige tentoonstellingen, waarvan de binnenkort, n.l. van 21 April tot 10 Mei te houden expositie, alle voorgaan de belooft te overtreffen! Verleden week schreven wij daarover reeds uitvoerig: dezer dagen waren wij de gasten van het actieve Tentoonstellings- bestuure waarvan de heer P. J. C. Oosthoek de volijverige voorzitter is. Wij mochten daarbij een waarlijk groot- schen indruk verkrijgen van de nieuwe, reeds in dit blad beschreven Tentoonstel lingshal. welke grenzend aan het beken de gebouw Flora verrees op dezelfde plaats, waar éénmaal een tentoonstellings tent stond die. gelijk men zich herinneren zal. toen tengevolge van een storm gedeel telijk tegen den grond geslagen werd. Nü is dit risico geheel ondervangen: de groote hal, het éérste speciale gebouw voor blomententoonstellingen in den lande, grenzend aan het gebouw „Flora" is zoo goed als gereed en maakt reeds zonder aankleeding, een grandioos effect. Welk een schitterenden indruk zal men ontegen zeggelijk wederom' ontvangen, wanneer dit interieur herschapen zal zijn in een fraai bosch. gevuld met de schitterende ver scheidenheid eener planten- en bloemen weelde, waarin men te Boskoop „specia list". op den achtergrond over de gan- sche breedte het schilderij van een eeuwenoud kasteel, waarvoor zich dan het met bloemenpracht getooide woud uit strekt! Hoe schilderachtig en helder zal dit alles uitkomen onder de speciale dakverlichting, die door de Boskoopers zélf vervaardigd werd. Zij woekerden met de hun beschikbaar gestelde gelden, togen in verschillende ste den op onderzoek uit, spiegelden zich o.a. aan het voorbeeld, dat het museum Boy mans te Rotterdam op het punt van be lichting gaf. Streepen licht vallen omlaag, waardoor een uitstekende verdeeling is ontstaan: niet te licht en niet te donker. Het resultaat is waarlijk alleszins gelukkig uitgevallen. Er is geen centrale verwarming, daar dat te kostbaar zou uitvallen, doch langs de kanten staan kachels, die bij eventueele nachtvorsten, ontstoken kunnen worden. Ook het punt „ventilatie" is door de Boskoopers grondig onderzocht. Zij namen deze eveneens zélf ter hand: door middel van een ventilatiekap. luchtsluizen in de eindgevels, en kleine openklapbare luiken, werd een juiste, doch tevens minder kost bare oplossing dan elders, gevonden. De groote hal, 102 M. lang en 40 M. breed reeds indertijd door ons beschre ven wordt dus nu omgetooverd in een enorm bloemenpaleis, waar men over eenige weken in scharen heen zal reizen, groote medewerking daartoe is van de Ned. Spoorwegen verkregen om te be wonderen, wat onder leiding van den heer J. H. Straaten van Nes, tot stand zal zijn gekomen. In enkele weken moet nog enorm veel arbeid verricht worden. Dennen, sparren, laryx enz. zal men binnenkort plaatsen, de paden worden verhard, de bloemen in de laatste dagen vóór de officieele ope ning aangevoerd, kortom, de bedrijvigheid zal er geweldig zijn! Een klein leger hel pers komt in actie: Boskoop staat dan ge reed, om te toonen, wat het als vanouds, ondanks crisisjaren, op tuinbouwkundig gebied presteeren kan. Zeer juist en tref fend staat op het gebouw de spreuk ge schreven „Druk wekt veerkracht", want juist de Boskoojter laat zich in moeilijke tijden niet ónder krijgen. Integendeel: zijn activiteit, zijn energie spant zich te sterker naarmate de tijden zorgvoller zijn! De keuring, die plaats vindt op den dag vóór de officieele opening, zal ditmaal ge schieden door een nationale jury, bestaan de uit een 12-tal plantendeskundigen en -liefhebbers onder leiding van den ..Prins der Nederlandsche Bloemisten" den heer H. Hartlieb uit Rotterdam. Bij de officieele opening op 21 April des morgens zullen aanwezig zijn de leden van het Eere-Comité, de genoodig- den en de inzenders. De beplante ruimte omvat plm. 3600 M2. en is reds nu niet meer voldoende, om allen deelnemers het aangevraagde kwan tum toe te zeggen. Aard en kwaliteit van het ingezondene beloven van een zeer bijzonder karakter te zijn, de aanleg hoopt men tot een algeheel succes te maken! Talrijke medailles werden reeds toege zegd of zijn al ontvangen, wél een teeken, hoezeer deze grootsche expositie in het centrum van veler belangstelling staat! Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat géén planten- en bloemenliefheb ber de gelegenheid voorbij zal laten gaan deze grootsche expositie tc gaan bezichtigen. Boskoop bereidt zich voor, u allen met open armen te ontvangen: het eerste „bloemententoonstellingsgebouw" in Ne derland opent over enkele weken zijn poor ten en u zult dan omgeven zijn door een schier ongekende kleurenweelde vrucht van natuur en cultuur: een ..twee-een heid", die wel zéér speciaal een eigendom der kranige Boskoopsche kweekers ge noemd mag worden In het hartje van Zuid-Holland wordt koortsachtig gewerkt, om den bezoeker het schoonste te bieden, wat op het gebied van planten, heesters en bloemen denkbaar is: moge men zich in grooten getale opmaken naar deze fraaie gemeente, die behalve het aan het stationsplein liggende Tentoon stellingsgebouw nog in rijke mate na tuurschoon biedt, om er u aan te ver lustigen! Geen moeite zal gespaard worden, u een verblijf aangenaam te maken en de gemeente er zoo presentabel moge lijk te doen uitzien! hij aan het werk is, de handen vol heeft, temeer omdat men rekening dient te hou den met capaciteiten en antecedenten van de canaidaten, terwijl zich zeer veel gega digden zelf komen melden. De controle op de Spaansch-Portugeesche grens valt buiten de competentie van de board aangezien deze geregeld is bij een onderlinge overeenkomst tusschen Enge land en Portugal. Vice-admiraal van Duim verzekerde ons, dat. ér te Londen in de bureaux van de board zeer hard gewerkt wordt, eiken dag tot laat in den avond, om zoo spoedig mo gelijk met het geheele schema gereed te zijn. Onmiddellijk na Paschen keert hij naar Londen terug en weldra hoopt hij dan het aparaat, dat hij in opdracht van de non-interventie-commissie te samen met zijn medewerkers heeft geschapen, in werking te kunnen stellen. Van Engelsche zijde verleent men zeer vlot alle gevraagde medewerking, ook wat betreft het beschik baar stellen van personeel en bureau ruimte. Aanvankelijk was men onderge bracht in een der regeeringsgebouwen aan Whitehall, doch thans zijn de bureaux definitief gevestigd in het Columbia-house aan Aldwych nabij het Strand. NIEUWE UITGAVEN. Springer's Damsleutel. Nadat eenigen tijd geleden bri den uit gever H. Wittkowski te Amsterdam een schaaksleute] was verschenen is thans ook een damsleutel verschenen. Deze damsleu tel is samengesteld door de heeren B, Springer en M. Raichenbach. BUITENGEWOON CONCERT MIJ. VOOR TOONKUNST. Vrijdag 9 April a.s. zal in de Kleine Stads gehoorzaal een Sonaten-avond gegeven worden door Adolphe Poth, viool en Hans Franco Mendes, piano. Het programma be vat werken van Bach, Debussy, Beethoven en Schubert.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13