BINNENLAND Italiaansch-Zuid-Slavisch verdrag gesloten LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 27 Maart 1937 FINANCIEN De werkloosheid daalt. Eind Februari 1937 26000 minder geregistreerd dan eind Febr. 1936. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt de volgende cijfers mede betreffende het aantal geheel werkloozen, bij alle organen der openbare arbeidsbemiddeling als werkzoekende ingeschreven. Opgemerkt zij. dat niet alle werkloozen ln Nederland zich als werkzoekende bij de openbare arbeidsbemiddeling laten in schrijven. Bij vergelijking met opgaven van vorige maanden houde men er rekening mede. dat de loop der cijfers wordt beïnvloed door den aanwas der bevolking, door maat regelen van administratieven aard. welke beoogen de arbeidsbemiddeling te bevor deren. alsmede door seizoensinvloeden. Aantal geheel werkloozen op het einde van: stijging Febr. 1937 Jan. 1937 daling Gemeenten met: 100.900 en meer inw. 161.853 165.264 3.411 50.000— 100.000 inw. 51.310 53.424 2.114 20.000— 50.000 inw. 55.069 58.205 3.136 minder dan 20 000 inw. 171.321 189.349 —18.028 De nieuwe prijsverhooging der benzine. Totaal 439.553 466.242 —26.689 Uit onderstaand overzicht betreffende de overeenkomstige maanden van de jaren 1936 blijkt, dat de daling toen kleiner was dan in de periode JanuariFebruari 1937. Aantal geheel werkloozen op het einde van: stijging Febr. 1936 Jan. 1936 daling Gemeenten met: 100.000 en meer inw. 171.860 173.015 1.155 60.000— 100.000 inw. 54.326 55.081 755 20.000— 50.000 inw. 58.061 59.408 1.347 minder dan 20.000 inw. 181.216 188.386 7.170 Totaal 465.463 475.890 —10.427 Wellicht ten overvloede zij hierbij nog aangeteekend, dat de hierboven aange geven omstandigheden, die den loop der werkloosheid van maand tot maand kun nen beïnvloeden, eveneens, doch in be langrijk sterkere mate. van beteekenis kunnen zijn voor den loop der werkloos heid van jaar tot jaar. Des te opvallender is het, dat de arbeidsbeurzen eind. Febr. 1937 bijna 26.000 personen minder regis treerden dan eind Februari 1936. Groot tunnelplan te Rotterdam. Door den gemeenteraad aanvaard. Na een langdurige gedachtenwisseling, waarbij o.m. het prae-advies van B. en W. op het bekende adres van de Hollandsche Beton-Maatschappij ter sprake is gekomen, heeft de Rotterdamsche Gemeenteraad besloten, het college van B. en W. vol macht te verleenen tot wijziging van het tunnelplan (n.l. om het plan van de Re geering te wijzigen in het z.g. groote tun nelplan). Dit laatste houdt in het bouwen van een tunnel voor tweebanig autover keer en voor verkeer van wielrijders en voetgangers. Het betreffende voorstel werd z. h. st goedgekeurd, eyenals het prae-advies van B. en W„ waarin wordt geconcludeerd, dat aan de Hollandsche Beton-Maatschappij geen enkel onrecht is geschied. Verkeersbonden dringen aan op verlaging van het bijzonder invoerrecht. De besturen van den Bond van Be- örijfs-autohouders in Nederland. De Ko ninklijke Nederlandsche Automobiel Club, de Koninklijke Nederlandsche Motorwlel- "ijders Vereeniging en den Koninklijken Nederlandschen Toeristenbond. AU.W.B. hebben zich doen vertegenwoordigen op een te 's-Gravenhage gehouden spoedver gadering. ter bespreking van de nieuwe verhooging van den benzineprijs met een cent per liter. Als resultaat daarvan hebben genoemde besturen een telegram toegezonden aan den ministerraad, in welk telegram zij de aandacht erop vestigen: dat de achtereenvolgende verhoogingen van den benzineprijs sedert October 1936 voor het reeds uitermate zwaar belaste motorwegverkeer een extra last van rond 12'/: millioen gullden per jaar beteekenen. Dat de minister van Waterstaat reeds in de Memorie van Antwoord op het Veor- loopig Verslag der Eerste Kamer betref fende de Verkeersfondsbegrooting 1937 zich heeft uitgesproken, dat de vraag „in hoe verre herziening van de door de motorrij tuigen op te brengen belastingen mede in verband met de stijging van den benzine prijs, in aanmerking komt", een punt is, dat de voortdurende aandacht van Zijne Excellentie heeft en dat nader zal wor den overwogen; dat bij de behandeling van het wets ontwerp tot tijdelijke heffing van een bij zonder invoerrecht op benzine door de re geering in uitzicht werd gesteld, dat bij noemenswaardige verhooging van den ben zineprijs het tarief der heffing zou worden herzien dat de in den aanhef verhoogingen van den benzineprijs een ongunstige terugslag moeten veroorzaken op het geheele econo mische leven: om deze redenen en onder aanteekening van hun voornemen het bovenstaande spoedig nader schriftelijk toe te lichten, verzoeken genoemde besturen den minis terraad. dringend, het daarheen te willen leiden, dat de verhoogingen van de ben zine worden gecompenseerd door overeen komstige verlaging van het bijzonder in voerrecht op benzine. Veertig-urige werkweek in diamant-industrie. Ingevoerd als proef voor drie maanden, ingaande op 4 April. Op verzoek van werkgevers en werkne mers in de diamantindustrie is met de Re geering en een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Amsterdam een be- ibespreking gehouden over de eventueele invoering van de 40-urige werkweek in die industrie nu op 4 April in België de 40- urige werkweek zal worden ingevoerd. Nadat ten opzichte van het afloopen van de overheidshulp overeenstemming was ver kregen tusschen de Regeering en het ge meentebestuur eenerzijds en de vertegen woordigers van het bedrijf anderzijds, heeft de Regeering in verband daarmede ver klaard. dat zii de beslissing in zake de in voering van de verkorte arbeidsweek aan het bedrijf zal kunnen overlaten Naar aanleiding van deze beslissing hebben werkgevers en werknemers in het diamantbedrijf besloten bij wijze van proef, voorloopig voor uiterlijk drie maanden de 40-urigc werkweek op 4 April in te voeren Legeroefeningen in dit jaar. (Speciale G. P. D.-Berichtgeving.) De legeroefeningen, welke dit jaar gehouden zullen worden, omvatten oefeningen onder leiding van den Com-' mandant van het Veldleger, waaraan zal worden deelgenomen door de oor logsstaven van de groote eenheden. Te vens zal het noodige personeel en ma terieel hierbij worden ingedeeld. Een tweede oefening o.l.v. den Comman dant van het Veldleger zal een nog uitgebreider karakter dragen. Hieraan wordt buiten de groote eenheden van het Veldleger deelgenomen door niet tot het veldleger behoorende onder deden. Verder zullen ter oefening van de infanterie vier Divisies in de vre- desstandplaatsen van de Brigade-Com mandant worden samengetrokken. On der leiding van den Inspecteur der Cavalerie zal de Lichte Brigade een oefening houden, waaraan ook andere onderdeden zullen deelnemen. In de legerplaats Oldenbroek zullen de bereden Artillerie, het Regiment Motor Ar tillerie en de scholen van reserve officie ren der bereden en onbereden artillerie schietoefeningen houden. In de Legerplaatsen Zeist worden oefe ningen op meer uitgebreide schaal voor pioniers en spoorwegtroepen voor het le Bataljon gehouden. Het He Bataljon zal in de omgeving van Utrecht en Soesterberg in de maand Augustus oefeningen op meer uitgebreide schaal in den verbindingsdienst c.q. lucht- verdedigingsdienst houden. Voorts zullen behalve schietoefeningen van verschillende onderdeden in het Infanterie schietkamp (Harskamp) nog oefeningen worden ge houden door het korps Pontonniers en Torpedisten, oefeningen in de stelling van den Helder, Marsch- en bivakeeroefenin- gen bij het korps Motordienst, Luchtver dedigingsoefeningen onder leiding van de Commandanten van Luchtverdedigings kringen en ten slotte kaderoefeningen in 't terrein en op de kaart onder leiding van diverse commandanten en door dezen aan te wijzen officieren. Regeling der electriciteits- voorziening. CONSUMPTTEMELK REGEERINGS- CONTRACT. Nederlandsche Zuivelcentrale, 28 Maart t.m. 3 April 1937 consumptiemelk regee- ringscontract, taxegedeelte 6,25 ct.. even tueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteitsafdracht. Overmek regee- ringsminimumprijs 4,90 ct. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2,50 ct. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 25% zwaarder dan de meeste andere. 7928 (Ingez. Med.) BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is vastgesteld op 66 cent per KG. (Reeds ln een gedeelte van onze vorige oplaag geplaatst.) Voorloopig verslag Tweede Kamer. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot regeling van de elec- triciteitsvoorziening begint met de erken ning. dat de behoefte aan zulk een regeling zich steeds meer doet gevoelen. Doch eenlge teleurstelling overstemt de Ingenomenheid met de indiening van het wetsontwerp, aan gezien deze zooveel vertraging heeft onder vonden, dat het de vraag is, of de regeling nog wel in de loopende regeeringsperlode het Staatsblad zal kunnen bereiken. Uiteraard werden ook gebreken van het ontwerp naar voren gebracht. Zoo werd van verschillende zijden opgemerkt, dat het ontwerp iedere forsche conceptie mist en schijnt te zijn voortgekomen uit de erken ning, dat het Rijk op het gebied van de electriciteitsvoorziening een taak heeft, zon der dat evenwel op beslist handelen wordt aangestuurd, al kan worden toegegeven, dat voor de uitvoerende macht groote bevoegd heden worden gevraagd. Vele leden merkten op, dat reeds ja ren lang is aangedrongen op samen werking der electrlciteitsbedrijven en onderlinge koppeling der centrales. Hierdoor zou niet aljeen bereikt worden, dat de electrische stroom wellicht goed- kooper zou kunnen worden geleverd, maar vóór alles zou daarmee een be lang van de eerste orde gediend zijn, n.l. de vergrooting van de zekerheid van veilige, ononderbroken stroomleve- ring: tevens zou de kwetsbaarheid van het land in tijd van oorlog belangrijk geringer zijn, daar men dan in nood geval van elders energie zou kunnen betrekken. De leden, hier aan het woord, zagen in dit wetsontwerp geen stap in deze richting; het kwam hun voor, dat er voorloopig niet veel zou veranderen ln den onbevredigen- den toestand. Ook verklaarde men het te betreuren, dat dit ontwerp ook ten aanzien van de samen werking langs de „verticale lijn", namelijk die tusschen het productiebedrijf eenerzijds en de distributiebedrijven anderzijds, zoo weinig regelt. Dezen vorm van samenwer king achtten zij evenzeer gewenscht als die ln de „horizontale lijn", tusschen de ver schillende productiebedrijven. Andere leden wilden aan de gemeente lijke distributiebedrijven zelfstandigheid inzake de electriciteitsvoorziening laten. Door anderen werd weer aangevoerd, dat centrale ordening op betere wijze kan wor den voorbereid door de instelling van een publiekrechtelijk lichaam, 'n electrictteits- schap, waarin alle groepen, die bij de elec triciteitsvoorziening zijn betrokken, zitting zouden hebben. Sommige leden hadden ernstig bezwaar tegen het concessiestelsel. Betoogd werd, dat de zaak hij de provinciale besturen ln goede handen is. In dit wetsontwerp daarentegen komt naar voren de drang om de algemeene electriciteitsvoorziening te leggen in han den van het rijk. Van verschillende zijden werd betreurd, dat dit ontwerp de gemeentelijke distribu tiebedrijven binnen de grenzen der gemeente geheel vrij laat. Men wees er op, dat de provinciale bedrijven ingevolge hun statu ten zonder winst werken, terwijl de ge meentelijke distrbutiebedrijven vaak een bron van groote winst zijn. Vele andere leden konden zich met deze beschouwingen geenszins vereenigen en stelden vast, dat de tarieven der gemeente lijke distributiebedrijven over het algemeen niet te hoog zijn. Sommige leden zouden er geen bezwaar tegen hebben, indien de K.E.M.A. belast werd met de keuring van electrisch mate riaal, mits: 1. de voorschriften, waaraan het mate riaal moet voldoen, inderdaad niet door de K.E.M.A. of door afzonderlijke electrlciteits bedrijven worden vastgesteld, doch door de Kroon of den minister van Waterstaat; 2. de voorschriften niet. zullen worden vastgesteld dan nadat de Industrie hierover zal zijn geraadpleegd; 3. de keuringstarieven niet op eenzijdig door de K.E.M.A. vastgestelde heffingen zullen berusten en niet te hoog zullen zijn. DR. COLIJN LEIDER VAN DE NEDER LANDSCHE SUIKERDELEGATIE. Minister Deckers lid. Naar wij vernemen heeft de minister president dr. H. Colijn zich belast met de leiding van de Nederlandsche delegatie, die naar de op 5 April a.s. te Londen te openen Internationale Suikerconferentie zal woiden afgevaardigd. Verder is lid van de delegatie, mr. dr. L. N. Deckers, minister van Landbouw en Visscherij, terwijl prof. J. van Gelderen, hoofd van de afdeeling Crisiszaken van het commissariaat van Indische Zaken bij het departement van Koloniën, en ir. S. L. Louwes, regeeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij als plaatsver vangende gedelegeerden meegaan naar Londen. Bij beschikking van den minister van Koloniën zullen worden aangewezen als technische adviseurs van de delegatie de heeren: mr. W. G. F. Jongejan, voorzitter van den Bond van Eigenaren van Ned. In dische Suikerondernemingen, mr. A. W. Hartman, oud-voorzittervan de Vereeni ging van Java-suikerondernemers ter quo teering der uitvoeren bij internationaal contract, G. J. Schimmel, hoofdambtenaar bij het departement van van Economische Zaken te Batavia. Het ligt in de bedoeling dr. P. J. H. van Glnneken, secretaris van den Bond van Coöperatieve Suikerfabrieken, bij beschik king van den minister van Landbouw en Visscherij als technisch adviseur aan te wijzen. Ais secretaris wordt aan de delegatie toegevoegd jhr. mr. H. A. Loudon, adjunct commies bij het departement van Kolo niën. VOOR-ONTWERP L ANDBOUWORDEN IN GSWET 1937. Bezwaren van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. In een brief aan den ministerraad maakt het hoofdbestuur van de Ned. Maatschap pij voor Nijverheid en Handel zijn bezwa ren kenbaar ten aanzien van het dezer da gen gepubliceerde voor-ontwerp Land- bouwordeningswet 1937, Het hoofdbestuur is van meening, dat thans de tijd gekomen is om af te wijken van de heide beginselen, die den landbouw- crisissteun tot nu toe ten grondslag liggen; 1. Aan den agrarischen producent hier te lande, hetzij direct, hetzij indirect, een redelijke opbrengst van zijn product te verzekeren door een samenstel van ver schillende maatregelen, waarvan hier in 't bijzonder genoemd mogen worden heffin gen aan de grens en/of ln het binnenland en betaling van toeslag op bepaalde pro ducten 2. Dekking van de totale kosten van den landbouwcrlsissteun vla het landbouwcri sisfonds uit de opbrengst der gezamenlijke heffingen en andere inkomsten. Donderdag is door Ciano en Stoja- dinowitsj een verdrag gesloten. Na een inleiding, waarin gezegd wordt, dat het verdrag gesloten wordt in het belang van beide landen, even als van den algemeenen vrede, ten be hoeve waarvan de oprechtste en duur zaamste banden van vriendschap ver sterkt worden, en tevens om aan deze vriendschap een nieuwe basis te geven en een nieuw tijdperk aan te vangen in de politieke en economische betrek kingen tusschen beide landen, volgen de bepalingen. Deze luiden: Artikel 1: De hooge contracteerende par tijen verbinden zich, de gemeenschappelijke grenzen te eerbiedigen, evenals de zeegren- zen der belde landen aan de Adriatlsche Zee en zich, Ingeval een van haar het voor werp mocht zijn van een aanval van den kant van een of meer mogendheden, te onthouden van iedere activiteit, die den aanvaller zou kunnen versterken. Artikel 2: In geval van internationale ver wikkelingen en wanneer de hooge contrac teerende partijen het er over eens zijn, dat haar gemeenschappelijke belangen bedreigd worden of bedreigd zouden kunnen worden, verplichten zij zich, overleg te plegen met elkander over de maatregelen, die zij zullen nemen ter verdediging dier belangen. Artikel 3: De hooge contracteerende par tijen bevestigen opnieuw.haar wil, in haar wederzijdsche betrekkingen geen toevlucht te nemen tot den oorlog als instrument harer politiek en door vreedzame middelen alle geschillen of conflicten op te lossen, welke tusschen haar zouden kunnen rijzen. Artikel 4: De hooge contracteerende par tijen verbinden zich op haar respectieve gebieden, welke actie ook, die gericht zou zijn tegen de onaantastbaarheid of de ge vestigde orde van de andere contracteerende partij of die schade zou kunnen toebrengen aan de vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide landen, niet te dulden en niet op eenigerlei wijge te steunen. Artikel 5: Met het doel aan haar bestaan de economische betrekkingen een nieuwen stoot te geven, welke beter in overeenstem ming zou zijn met de tusschen beide landen gevestigde vriendschappelijke betrekkingen, zijn de hooge contracteerende partijen het eens, haar tegenwoordigen ruilhandel te versterken en uit te breiden en tevens een onderzoek in te stellen naar de voorwaar den voor een ruimere economische samen werking. Te dien einde zullen speciale over eenkomsten binnen het kortste tijdsbestek worden afgesloten. Artikel 6: De hooge contracteerende par tijen zijn het er over eens, dat niets in haar overeenkomst beschouwd zal worden als in strijd met de bestaande internationale ver plichtingen, die trouwens openbaar zijn. Artikel 7: Deze overeenstemming zal een looptijd van vijf jaar hebben. Met uitzon dering van het geval eener opzegging met zes maanden voor den vervaldatum, zal he# verdrag stilzwijgend van jaar tot jaar ver lengd worden. Artikel 8Deze overeenstemming zal wor den geratificeerd en zal van kracht wor den op den dag der uitwisseling der ratifi catie-oorkonden. Deze uitwisseling zal zoo spoedig mogelijk te Belgrado geschieden. Verklaring van Ciano, De Italiaansche minister van buitenland- sche zaken, Oiano, heeft de Journalisten, ontvangen en gezegd, dat de geteekende overeenkomsten vrede en veiligheid tus schen Italië en 'Zuid-Slavië beteekenen. De beide landen willen een politiek van goede nabuurschap volgen, welke niet alleen elke mogelijke oorzaak van een conflict uit den weg zal ruimen, maar een verwezenlijking is van hun verlangens naar het handhaven van den vrede tusschen hen in alle om standigheden. Een nieuw tijdperk in hun politieke betrekkingen is aangebroken, waarbij het programma van vertrouwelijke verstandhouding, van vriendschap en sa menwerking ten uitvoer gelegd zal worden. Men heeft aldus Ciano in de eerste plaats Iedere reden van wantrouwen wil len vernietigen. Ik ben er van overtuigd, dat de Italiaansch-Zuld Slavische vriend schap gunstige gevolgen zal hebben voor de grensbevolking. Ik heb minister Stojadlnowitsj reeds ln, kennis gesteld van aanwijzingen, welke den Itaüaanschen autoriteiten gegeven zijn ten aanzien van 't onderwijs in en het gebruik van de Servisch-Kroaatsch-Sloveensche taal en het houden van godsdienstoefenin gen in die taal. Door het teekenen der overeenkomsten hebben wij ook een daad werkelijke en onmiddellijke bijdrage tot den vrede in Europa, vooral tot dien in het bekken der Adriatische Zee en de aan grenzende landen, willen geven. De Itali- aansche regeering is er van overtuigd, dat het voor een langdurige periode van vrede noodig is. dat de landen, welke gemeen schappelijke grenzen hebben, alle oorzaken van conflicten wegnemen en tot betrek kingen van vertrouwen en samenwerking komen. Vervolgens las Ciano een telegram van Mussolini voor, waarin medegedeeld wordt, dat de laatste twintig Sloveensche poli tieke gevangenen in Italië in vrijheid zijn gesteld ter gelegenheid van de onderteeke- ning der overeenkomsten. Stojadlnowitsj, <lie daarna 't woord nam, zeide. dat de politieke overeenkomst een bijzondere moreele beteekenis heeft, om dat zij tegen niemand gericht Is en geen nadeei toebrengt aan de tradltioneele vriendschapsbetrekkingen van Zuid-Slavië of aan de internationale verplichtingen, met inbegrip van die, welke uit het Vol- kenbonüslidmaaüschap voortvloeien. Bo vendien bevestigt zij de verplichting uit het Briand-Kellogpact. volgens hetwelk men niet zijn toevlucht mag nemen tot oorlog of wapengeweld. De economische overeenkomst voorziet ln de ontwikkeling der handelsbetrekkingen. Het hoofdbestuur meent met betrekking tot de positie van het Landbouwcrisisfonds, dat, de lytgaven van het fonds ten be- behoeve van steun aan tuinbouw en sier teelt, aan de pluimveeteelt, voor de klei ne boeren, visscherij, peulvruchten, aard appelmeel, benevens de kosten van alge meen beheer, in hoofdzaak slechts gedekt kunnen worden uit de overschotten, welke de monopolieheffing op granen, de steun regeling voor den inheemschen tarwebouw en de heffing op suiker opleveren. Mochten de graanprijzen op de wereld markt nog verder oploopen, dan zouden de bezwaren van een kunstmatig verhoogd prijsniveau zich in nog sterker mate dan thans doen gelden en zouden de heffingen zeker niet gehandhaafd kunnen blijven en daarmede deze bron van inkomsten voor het Landbouwcrisisfonds moeten vervallen Het hoofdbestuur meent dan ook, dat er alle aanleiding is om thans, nu een zoo be langrijke opleving op de wereldmarkt voor akkerbouwproducten is Ingetreden, de mo nopolieheffingen op granen (en veevoeder) dadelijk te verlagen tot zoodanig peil, als overeenkomt met de nog bestaande marge tusschen den binnenlandschen richtprijs en den prijs op de wereldmarkt en overi gens die heffingen zoo sooedig mogeliik ge heel af te schaffen. De afschaffing van den „accijns" op het biood zou ook geheel vallen in de lijn der algemeene regeeringspolitiek om mede ter voorkoming van ongewenschte loonstij ging de kosten van levensonderhoud zoo laag mogelijk te houden. Een tijd van stijgende prijzen, als zich nu voordoet zoo schrijft het hoofdbe stuur tenslotte biedt bij uitstek de ge legenheid om tot een ander, meer in de ge wijzigde verhoudingen passend stelsel over te gaan. NEDERLANDSCHE KABELFABRIEK Dividend van 20* (v.j. 16Vï) voorgesteld. Naar wij vernemen zal aan de aandeel houders der Nederlandsche Kabelfabriek te Delft in de in Mei as. te houden algemeene vergadering worden voorgesteld het divi dend op de gewone aandeelen dezer maat schappij te bepalen op 20°/». Over het voor- atgaande boekjaar werd 16% uitgekeerd. De maatschappij keerde sinds 1928 de vol gende dividenden uit: over het boekjaar 1928: 21: 1929: 25; 1930: 25; 1931: 17; 1932» 15; 1933: 16; 1934: 16; 1935: 16; 1936: 20. VREEMDELINGEN, IN ONS LAND WERKZAAM. Voorloopig verslag Eerste Kamer. Blijkens het Voorloopig Verslag der Eer ste Kamer over het ontwerp van wet tot regeling van het zelfstandig uitoefenen van beroepen en bedrijven door vreemdelingen werd ook in dezen tak der volksvertegen woordiging vrii algemeen critiek geoefend op het trage beleid van de regeering te dezer zake. Wat de ontworpen bepalingen zelve be treft, zoo verklaarden sommige leden, slechts zeer geringe waardeering daarvoor te hebben Zit waren van meening. dat bij de evenvermelde wet. tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen, terecht maatregelen zijn genomen ter voorkoming, dat ten onzent bui tenlanders in. beroep of bedrijf in te grooten getale werkzaam zouden zijn. Het nemen van soortgelijke maatregelen evenwel ten opzichte van zelfstandig werkenden en van vreemde ondernemingen, achtte zij niet zonder bezwaren. Inzonderheid waren deze leden beducht voor repressalllemaatregelen in den vreem de en voorts maakten zii gewag van de voordeelen, welke het bestaan hier te lande van vreemde ondernemingen, als werkver schaffing. niet zelden voor Nederlanders kan oplgveren, zouden zij niettemin hun stem aan de ontworpen regeling geven, dan vindt dit voornamelijk ziin oorzaak in het titdeliik karakter, bii artikel 13 aan die regeling toegekend. Vele leden konden zich met de. in de vorige alinea weergegeven, critiek niet ver eenigen en oordeelden voorzieningen van overheidswege te bedoelder zake noodwen dig, Eenlge leden achtten gewenscht, dat de ontworpen regeling niet zou worden toege past ten opzichte van personen zonder nationaliteit, die hier te lande krijgsdienst hebben vervuld en van die vreemdelingen, die met een Nederlandsche vrouw ziin ge huwd. geruimen tijd ten onzent ziin ge vestigd en die zelve of wier echtgenoo- ten hier een bedrijf uitoefenen. VERSPREIDE BERICHTEN. Bii K.B. is de hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat jhr. A. G. Beelaerts van Blokland te 's Gravenhage, benoemd tot hoofdingenieur-directeur. De gewone audiëntie van den minis ter van handel, nijverheid en scheepvaart, zal op Donderdag 1 April, en die van den minister van sociale zaken, op Woensdag 31 Maart niet plaats hebben. 2—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10