BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 25 Maart 1937 Derde Blad Ho. 23619 78ste Jaargang GEMENGD NIEUWS Kinderverkoudheid LUCHTVAART Het Paleis aan den Kneuterdijk. Het heeft een voorname plaats ingenomen in de Nederlandsche Geschiedenis. Het Koninklijk Paleis aan den Kneu terdijk, dat zooals reeds gemeld werd aan de Algemeene Fricsche Levensverzekering -Maatschappij ver kocht is, heeft een voorname plaats ingenomen in de vaderlandsche ge schiedenis en wel in zeer bijzondere mate in Den Haag, in de kringen van het hof en van de Haagsche regenten families. Het paleis dateert waarschijnlijk uit het einde der 14e eeuw. Het was toen in het bezit van het ge dacht van Wassenaer. Vele jaren is het eigendom van deze fa milie gebleven. In 1584 wordt in de archie ven melding gemaakt van den verkoop van het paleis en wel aan Philips Willem, graaf van Hohenlohe. die gehuwd was met Maria, dochter van Willem den Zwijger en Anna van Saksen. Deze hebben er gerui- men tijd in gewoond. Later wordt het paleis weer verkocht en nu treedt als kooper op Johan van Oldenbarneveldt. die het als woonhuis inrichtte voor zijn dochter, die met den heer Cornells van der Mijle was getrouwd. In 1630 gaat het paleis over in eigen dom aan de Staten van Holland en wordt het ter beschikking gesteld van den ver dreven Koning van Bohemen, Frederik. Deze heeft er met zijn geheele hofhou ding in gewoond. Deze hofhouding was zeer uitgebreid. Uit de archieven blijkt zelfs, dat de koning in ballingschap zich door niet minder dan 200 hovelingen had omgeven. Na vele jaren in eigendom toebehoord te hebben aan de Staten van Holland, ging het. paleis weer over in particuliere handen. Verschillende adellijke families en ook een Portugeesch Joodsch echtpaar, hebben er in gewoond. Eerst in 1840 zien wij, dat het paleis aan het Koninklijk Huis komt en in het bezit van Koning Willem n, die er ook in gewoond heeft De Koning heeft het gebouw grondig laten restaureeren en voor de begrip pen uit dien tijd laten moderntseeren. Het was in dien tijd zeer bekend om de kunstverzamelingen, welke Willem II daar ondergebracht had. In 1849 werden deze kunstschatten ge deeltelijk verkocht en gedeeltelijk naar de andere Koninklijke paleizen overgebracht. Later heeft de Prins van Oranje, de oudste zoon van Koning Willem III, er nog in gewoond. Den laatsten tijd werd hej, paleis door het Koninklijk Huis ter beschikking gesteld van particulieren. Zoo heeft o.m. de oud minister van buitenlandsohe zaken, jhr. van Karnebeek, het paleis eenige jaren als ambtswoning gebruikt. Ook heeft de Ko ningin het ter beschikking gesteld van het Nationaal Crisis Comité, dat tot de ophef fing van het comité zijn bureaux daar ge vestigd had. H.M. de Koningin bezoekt het Juliana-kinderziekenhuis. Alle patiëntjes ontvingen een geschenkje, H. M. de Koningin heeft gistermiddag door een langdurig bezoek aan het Juliana kinderziekenhuis op de meest hartelijke wijze blijk gegeven van haar medeleven met de jeugdige patiëntjes, die daar in grooten getale worden verpleegd. Wijlen Koningin Emma, wier hooge belangstelling in het" wel en wee der zieken in alle oor den van het land zoo herhaaldelijk tot uiting is gekomen, had meermalen ook het Juliana-kinderziekenhuis bezocht. Ko ningin Wilhelmina zet deze schoone tra ditie voort. Te vier uur kwam Hare Majesteit per auto bij het aan den duinrand in de Dr. van Welylaan gelegen kinderziekenhuis aan, waar zij, vergezeld door haar hofdame barones van Asbeck en haar particulier secretaris C. S. Sixma baron van Heemstra werd ontvangen door jhr. H. J Repelaer van Driel, voorzitter van het bestuur van dit ziekenhuis. Uit handen van twee patiëntjes, een jongen en een meisje, werden aan H. M. bij den ingang bloemen aangeboden. De Koningin werd bij haar bezoek dooi de verschillende zalen rondgeleid door dr. Dicke en Zr. Stroink. Aan elk der ver pleegden reikte de Koningin persoonlijk een pakje uit. terwijl zij voor de kinderen die niet in staat waren, zelf dit pakje te openen, deze taak overnam. Verder richtte de Koningin hartelijke woorden tot de ieugdige patiënten, die aan dit bezoek stel lig de meest prettige herinneringen zullen bewaren. Ook de jeugdige verpleegden in de infectiezaal werden niet vergeten, al moesten deze patiëntjes dan ook de Ko ningin aan de andere zijde van den glas wand aanschouwen. Het bezoek duurde tot kwart voor zes. Ir, de bestuurskamer werd aan de Hooge Bezoekster thee aangeboden. De Koningin deelde hier mede, dat zij reeds veel eer der het voornemen had, een bezoek aan dit kinderziekenhuis te brengen, doch dat zij door drukke bezigheden tot nu toe ver hinderd was geweest, aan dit voornemen gevolg te geven. Bij het vertrek van de Koningin juichte een belangstellende menigte in de omge ving van de Dr. van Welylaan Haar har telijk toe. De terugkeer van het Prinselijk Paar. Naar het „Vad." verneemt, verwacht men in Hofkringen Prinses Juliana en Prins Bernhard omstreeks 5 April van Hun huwelijksreis hier te lande terug:. Prof. Debije gehuldigd te Maastricht. Een druk bezochte receptie in de Prinsenkamer. Prof. Debije. Gisteravond is prof. P J. W. Debije. de winnaar van den Nobelprijs voor schei kunde voor 1936, op -het raadhuis te Maas tricht door het gemeentebestuur van zijn geboortestad ontvangen. In tegenwoordigheid van den commis saris van de Koningin in de provincie Lim burg, mr. dr. G. H. van Sonsbeeck en ver der van het volledige college van B. en W„ den gemeenteraad en vele vooraanstaande personen uit overheidsdiensten en uit we tenschappelijke en onderwijskringen, werd prof. Debije door den burgemeester van Maastricht, mr. L. B. J. van Otten, toege sproken. Spr. prees zich gelukkig, dat deze betui ging van hulde vanwege het gemeente bestuur en namens de geheele Maastrichf- sche burgerij juist op den dag viel, waarop prof. Debije zijn 53sten verjaardag vierde, waarmede spr. hem onder veel applaus gelukwenschte. De burgemeester consta teerde verder, dat thans alle academies strijden om prof. Debije onder haar docen ten te mogen tellen en voor zich hoopte spr., dat de Amsterdamsche universiteit dit geluk ten deel zal mogen vallen. Tenslotte wenschte spr. prof. Debije voor de toe komst nog vele vruchten op wetenschappe lijk gebied toe en stelde in het vooruit zicht, dat de gemeente Maastricht bij haar eerstvolgende stadsuitbreiding voor het eerst van den regel zal afwijken en een straat zal- noemen naar een van haar nog levende zonen, prof. Debije. Hierna werd het woord gevoerd door ir. J. Lahaye, directeur der gemeentelijke H.B.S., waarvan prof. Debije vroeger leer ling geweest is. Vervolgens spraken nog ir L. Vitte, voorz. van den Chemischen Kring Limburg, de heer L. Heijendael, voorz. van de hoogstudentenclub .Sancius Servatius", die prof. Debije Maastricht's grootste zoon van de eerste helft van de twintigste eeuw noemde en pater Oscar Huf S.J directeur der studentencongregatie, waarvan prof. Debije eertijds eveneens lid was. Tenslotte sprak prof. Debije enkele woor den van dank. waarvan hij van de gelegen heid gebruik maakte om enkele aardige herinneringen uit zijn, in Maastricht, door gebrachte, jeugdjaren op te halen. De plechtigheid werd opgeluisterd door het Stedelijk Orkest onder leiding van Henri Hermans, dat volksliederen speeide. Na afloop van de huldiging hield prof. Debije receptie in de prinsenkamer yan het gemeentehuis, waar verscheidene hon derden personen uit allerlei kringen hun opwachting maakten. Het toezicht op de Spaansqhe grenzen. Twee Nederlandsche officieren benoemd. In het communiqué, dat is uitgegeven na afloop der bijeenkomst van de niet-inmen- gingscommissie te Londen wordt o.m. mede gedeeld, dat de benoemingen zijn goedge keurd van de Nederlanders luit. ter zee tweede klas H. C. Ackerman en gep. kolonel der mariniers Oele tot administrateur, on derscheidenlijk bij het toezicht ter zee te Lissabon en de controle te land in de Oos telijke Pyreneeën. De commissie heeft nader besloten der tig Nederlandsche gezagvoerders en andere officieren ter koopvaardij aan te stellen als observingofficer en assistant-observing- officer. Schout bij nacht Olivier wordt bij het toezicht op de zeecontrole geassisteerd door acht vlag-officieren van verschillende na tionaliteit. die als .administrator" zullert optreden in de controle-havens, welke elk schip, dat naar Spanje gaat of uit dat land terugkeert, moet aandoen. Een schip, dat zich in een der controle havens meldt, krijgt een observing-officer en een assitant-observing-officer aan boord en moet zoolang deze ambtenaren aan boord zijn den wimpel van de non- interventie-commissie voeren, welke dit schip doorgang zal verschaffen door de blokkade. De observers zullen aan boord acht ge ven op de lading en bij het laden en los sen in de Spaansche havens toezicht hou den op de goederen, welke van boord gaan, alsmede op de bemanning, opdat niet een gedeelte daarvan in Spanje achter blijft. In totaal zijn er ongeveer 659 observers noodig. waarvan Nederland er 30 zal leve ren, t.w. 10 observing-officers en 20 assi stenten. Benzineprijs verhoogd. Met 1 cent de liter. De Benzine Maatschappijen Shell, Stan dard. Texaco en Sinfina maken bekend, dat de in Nederland geldende benzineprij zen (met inbegrip van bijna 8 cent de liter belasting) als gevolg van de voort gaande sterke stijging van de wereldmarkt en van de zeetankvrachten onmogelijk langer op het huidige zeer lage niveau te handhaven zijn. Genoemde maatschappijen hebben dan ook met ingang van heden de prijzen al gemeen 1 cent de liter verhoogd. GESLOTEN VISCHTIJD VOOR DE RIVIEREN. Visschcn in de binnenwateren tot 1 Juni verboden. Naar de visscherij-inspectie ons mededeelt geldt de gisteren vermelde beschikking van den minister van landbouw en visscherij in zake den gesloten tijd voor het visschen voor de rivieren en de Zuid-Hollandsche stroomen. Voor de binnenwateren brengt zij geen wijziging voor den gesloten tijd voor de vischtuigen. welke volgens de betreffende visseherijreglementen reeds op 1 of 16 Maart is ingegaan. Het vis schen met den gewonen hengel in de binnenwateren blijft dus tot en met 31 Mei verboden. PRINS BERNHARD EN DE NEDERL. INDUSTRIE. Prins Bernhard heeft de N V. Nederland sche Ford Automobiel Fabriek te Amster dam opdracht gegeven tot levering van 2 Ford V-8 cabriolets, automobielen dus van hetzelfde type. als waarmede Z. K. H. ver gezeld van H. K. H. Prinses Juliana. zijn entrée in ons land maakte. SPAANSCHE VLUCHTELINGEN NAAR EINDHOVEN. De „N. R. Crt." verneemt, dat te be- voegder plaatse bericht is ontvangen, dat het s.s. „Ajax" met een beperkt aantal Spanjaarden uit het gebouw van de Ne derlandsche legatie te Madrid, waar zij toevlucht hadden gezocht, onderweg is naar ons land en dus spoedig hier te lande kan worden verwacht. Het voornemen is. dezen vluchtelingen een verblijf aan te wijzen in de buurt van Eindhoven. Zonder dat ten aanzien hiervan van in- terneering gesproken zal behoeven te worden (aangezien men hier niet met eigenlijke belligerenten te doen heefti. zullen hun waarschijnlijk voor het verblijf hier te lande zekere voorwaarden worden opgelegd, waardoor hun vrijheid van be weging tot op zejrere. hoogte wordt beperkt. RESTITUTIE OP VOORRADEN RIJST. Bij verlaging van 't monopolie-prijsverschil. Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt. zal over eenigen tijd een regeling in werking treden, krachtens welke, vrijwel analoog aan de regeling ten aanzien van tarwe, rogge, mais, gerst en haver, onder zekere voorwaarden restitutie wordt ver leend op voorraden rijst, indien het mono polieprijsverschil op rijst wordt verlaagd. De restitutie wordt verleend aan de bij de Nederlandsche Meelcentrale georganiseerde pellers van rijst, voorzoover zij met name bij ministerieele beschikking zijn aange wezen. SCHOOLFONDS VOOR SCHIPPERS KINDEREN „SCHUTTEVAER". Dezer dagen heeft de vereeniging School fonds voor Schipperskinderen „Schutte- vaer" haar 33ste algemeene jaarvergade ring van leden gehouden, waarin het jaar verslag door den secretaris werd uitge bracht en door den penningmeester reke ning en verantwoording werd gedaan. Daaruit bleek dat de vereenigmg in het afgeloopen jaar haar werkzaamheden sterk heeft kunnen uitbreiden en ten be- hoeve van 136 schipperskinderen van alle gezindten (in 1934: 101, in 1935: 115 kin deren) bijdragen heeft kunnen verstrek ken in de huisvestingskosten, teneinde hun het volgen van geregeld lager onderwijs mogelijk te maken. Het totaal bedrag aan sfeun ver leeningen voor dit doel bedroeg in 1936 f. 11.112.23 (v. j. f. 8.494.50). In Arn hem is de vereeniging doende met de op richting van een schippersklas en ook op andere wijze tracht het schoolfonds Schut- tevaer het lager onderwijs aan schippers kinderen te bevorderen. Het is vanzelf sprekend dat de uitbreiding van het leer lingenaantal oorzaak is dat de iinancieeie toestand der vereeniging, wier inkomsten uit contributie, subsidie en giften in dit jaar slechts f. 8.673.56 bedroeg, zorg baart, coch het bestuur vertrouwt dat overheid en particuliere belangstellenden wederom zullen blijk geven het werk der vereeniging ten behoeve van het schipperskind op prijs te stellen door het beschikbaar stelien van een extra bijdrage, waardoor het exploi tatie-tekort in 1937 kan worden gedekt. LUCHTBESCHERMINGSOEFENING IN FRIESLAND. De Luchtbeschermingsdiensten van een aantal Friesche gemeenten zijn gisteren op de proef gesteld. In tegenstelling met de oefening op 30 Oct. j.l. waren thans niet alleen de alarmeeringsposten, doch ook po litie, brandweer, geneeskundige dienst, ontsmettingsdienst, opruimings- en her steldiensten aan het werk gezet. In de ge meente, die bij de oefening waren betrok ken, was Dinsdag de oorlogstoestand, welke drie dagen zou duren, ingegaan. De oefe ning was uitsluitend bedoeld voor de lucht beschermingsdiensten, de bevolking bleef er dan ook geheel vreemd aan. De leider der oefening, mr. Mynlieff. was over het verloop der proefneming uitermate te vreden, Auto in de vaart gereden, De drie inzittenden gered. Moedig optreden van een Amsterdammer. Bij het passeeren van een vrachtauto is gisteravond omstreeks zeven uur tusschen Monnikendam en Broek, een huurauto, be stuurd door den chauffeur T. J. de Groot, in de langs dien weg loopende vaart ge reden. De drie inzittenden konden spoedig op het droge worden gebracht. Het ongeluk is ontstaan doordat de auto te veel naar links uitweek en daardoor van den zachten berm van den weg in het water gleed. Onmiddellijk na het ongeluk stopte de chauffeur van de vrachtauto, waarop de naast hem gezeten 25-jarige Assink uit Amsterdam te hulp schoot. Hij sprong gekleed te water en slaagde erin de drenkelingen uit de auto te trekken en op den kant te brengen. Het waren de ge noemde chauffeur, benevens de blinde heer dr. S. Langedijk en mej. Singer, allen uit Amsterdam. Het drietal is bij omwo nenden binnen gebraoht en van droge kleeren voorzien. De auto is in den loop van den avond op den wal geheschen. BONTDIEFSTAL TE AMSTERDAM. Een brutale bontdiefstal is gepleegd in den nacht var. Dinsdag op Woensdag in het perceel Leidschestraat 50, te Amster dam. waar een pelterijenhandel is geves tigd. Het is nog niet nauwkeurig bekend hoe hoog de waarde is van het gestolene, doch waarschijnlijk beloopt deze een bedrag van 2 a 3000 gulden. Dc inbrekers zijn via een leegstaande woning in de Kerkstraat waarvan de ach terzijde grenst aan de achterzijde van het winkelpad. via een plat in het gebouw aan dc Leidsche straat gekomen, waar zij eer. ruit hebben uitgesneden. Het geheele huis is grondig doorzocht en de buit is langs denzelfden weg in de Kerkstraat gebracht, waar de gestolen goederen waarschijnlijk met een auto zijn vervoerd De politie, geassisteerd door den dacty- ïoscopisehen dienst stelt een uitvoerig on derzoek in. dcch tot nu toe is nog geen spoor van de daders gevonden. AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG TE ROTTERDAM. Gistermiddag is in de Bergschelaan te Rotterdam het zesjarig zoontje van den heer De Ruyter uit de Insulindestraat over reden door een zandauto. Met een schedel- fractuur is het knaapje overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. alwaar het kort na aankomst is overleden. INBRAAK TE ROTTERDAM. Via een leegstaand winkelpand in de na bijheid zijn onbekenden er in geslaagd om achter den kleermakerswinkel van de ge broeders K. in de Hillelaan te Rotterdam te komen. Aan de achterzijde hebben zij eenige ruitjes ingeslagen, waarop zij knip pen en grendels konden terugschuiven. Vervolgens hebben de dieven zich toegang verschaft tot den winkel. Toen de inbraak ontdekt werd werden er 33 coupons stof vermist. De politie heeft een nauwgezet onderzoek ingesteld waarbij aan het licht kwam, dat de dieven in den .leegstaanden winkel, dien zij als uitgangspunt van hun tocht hadden genomen van hun buit 12 coupons hadden verborgen. De gestolen coupons vertegenwoordigen een waarde van ongeveer f. 570. Er heerscht griep een zeer gevaarlijke tijd voor Uw kind. Verwaarloos zelfs de kleinste verkoudheid niet en bescherm ook Uzelf, want verkoudheden zijn zeer be smettelijk Heeft Uw kindje of Uzelf kou gevat, neem dan onmiddellijk Uw toevlucht tot de ver maarde, verdampende Vicks VapoRub zalf. De uitsluitend uitwendige behandeling voorkomt lastige kinderen, omdat Vicks de maag niet van streek brengt. Wrijf borst, keel en rug voor 't slapen gaan met een flinke laag in. Door het inademen der Vicksdampen èn de werking door de huid is Uw kmd (of Uzelf) na korten tijd weer hersteld. De echte Vicks is uitsluitend bij Apothekers en Drogisten verkrijgbaar. Groote pot (dub bele hoeveelheid i tijdelijk 90 ct. 8609 (Ingez. Med.) ONGEVAL OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Gistermiddag is de 64-jarige G. A. Baan uit Geesteren. gemeente Borculo. op den onbewaakten overweg te Borculo met zijn fiets door den trein, welke om 2.15 uur van Borculo naar Ruurlo vertrekt, gegre pen en op slag gedood. BUITENLANDSCH GEMENGD. Autobus in brand. Achttien inzittenden gedood, vijf zwaar gewond. Een autobus, die bij Salem in Illinois (V. St.) in botsing was gekomen met het metselwerk van een brug, is omgeslagen en in brand geraakt. Achttien inzittenden zijn daarbij om het leven gekomen; vijf menschen werden ern stig gewond. VIERLING GEBOREN. Een 37-jarige vrouw te Khvalynsk in Rusland heeft het leven geschonken aan een vierling. De twee jongetjes en twee meisjes maken het goed. HOTEL DOOR LAWINE BEDOLVEN. Te Riale in de Formaza-vallei (Italië) is een klein hotel geheel bedolven door een lawine, welke van 2000 meter hoogte kwam. Zes personen werden mede bedolven; tot nu toe is men er in geslaagd drie dooden en twee gewonden te bergen. DRIE .ARBEIDERS BIJ EEN STEEN STORTING OM HET LEVEN GEKOMEN. De steengroeve Magua Ilvei in Transyl- vanie is ingestort en heeft den spoorweg, welke langs de groeve loopt bedolven. Drie arbeiders kwamen om het leven, zeven an deren werden gekwetst. „KIDNAPPERS PLEEGT ZELFMOORD. Naar uit Dolores (Argentinië) wordt ge meld, heeft de ontvoerder en moordenaar van de tweejarige Eugenio Pereyra Iraola (de Argentijnsche „Lindbergh-baby") in de gevangenis aldaar zelfmoord gepleegd. 8594 Werkt direct op 2 manieren tegelijk. (Ingez. Med.) Engelsche vliegboot verongelukt. KRANSLEGGING OP STANDBEELD VAN MICHIEL ADR. DE RUYTER. Om half vier is gistermiddag, ter herin nering aan zijn geboortedag, door een ver tegenwoordiger van de zeevaartschool, een burger en een afgevaardigde van de Ko ninklijke Nederlandsche Vereeniging „Onze Vloot" een krans gelegd op het standbeeld van Michiel Adr. de Ruyter te Vlissingen. Bij de plechtigheid waren o.m. tegen woordig de commandant van de marine en enkele officieren. Er waren vele belangstellenden. Vier van de zes inzittenden gedood. Een van de nieuwste vier-motorige 18- tons-vliegbooten van de Imperial Airways, de Capricornus. behoorende tot de serie van 28. welke door de firma Short re Rochester worden vervaardigd en waarvan er reeds verscheidene in gebruik zijn tus schen Southampton en Alexandrië is gis termiddag in Frankrijk verongelukt. De vliegboot. die gistermorgen van Hythe bij Southampton was vertrokken naar Alexandrië met vijf man équipage en één passagier is 30 KM. van Villefranche in een hevigen sneeuwstorm terecht gekomen Het zicht was buitengewoon slecht, en de be stuurder zou tegen een boschje pijnboo- men zijn gevlogen, waardoor de vliegboot is verongelukt. Een boer uit de buurt heeft de eersre telefonische boodschap doorgegeven en spoedig was er hulp uit Villefranche en later zelfs uit Lyon aanwezig. Van de zes inzittenden zijn er vier op slag gedood: één is ernstig en één is licht gewond. De ernstig gewonde is de vrouwe- liike passagier, terwijl de marconist vrijwel ongedeerd bleef. Het hoofdkantoor van de Imperial Air ways te Londen had eenige uren vroeger bericht gekregen van een gedwongen da ling in de rivier de Saóne vanwaar de vliegboot dus blijkbaar is opgestegen toen de weersomstandigheden een oogenblik gunstiger leken. Aanvankelijk weigerde men dan ook te Londen te gelooven dat de Capricornus verongelukt was maar nadere berichten van de plaats des onheils lieten niet meer den gerinesten twijfel Kapitein Paterson was bestuurder van de vliegboot. De passagier aan boord was mei. Betty Patersón.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9