STADSMENS De automatiseering van het Leidsche telefoonnet 78 ste Jaargang DONDERDAG 25 MAART 1937 No. 236T9 Officieele Kennisgevingen HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uiterlijk begin 1939 zal het locale verkeer gereed zijn Een onderhoud met den hoofdingenieur der P.T.T. F. A. Janssen van Raay mr. Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zUnr per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.0 80 per 3 mud.) De telefoon neemt in het huidige maat schappelijk leven een zeer voorname plaats in; zoo belangrijk, dat wij ons het zaken leven eenvoudig niet meer kunnen inden ken zonder het kleine apparaat op ons schrijfbureau, dat ons binnen luttele mi nuten in staat stelt ons persoonlijk te ver staan met relaties in alle deelen van de stad. het land en daarbuiten. Welk een enorme tijdsbesparing heeft ons dat eenvoudige toestelletje reeds op geleverd; hoeveel reizen en langdurige conferenties zijn daardoor overbodig ge worden. Immers snelheid van hadeling is ook op de markt van vraag en aanbod een eerste vereischte. Het is datzelfde, in het geheele maat schappelijk leven waarneembare streven naar snelheid, dat ons, Leidsche Telefoon- abonné's, reikhalzend doet uitzien naar het tijdstip, waarop het rijkstelefoonnet hier ter stede zal zijn geautomatiseerd. De vlugge afdoening van gesprekken, vooral in een opeenvolgende reeks, wordt maar al te vaak ongunstig beïnvloed door het tempo, waarin ten telefoonkantore de oude verbindingen worden weggehaald en de nieuwe aansluitingen tot stand gebracht., waarbij wij dan nog maar zullen zwijgen van het aantal malen, dat men met een „verkeerd" nummer verbonden wordt. Bij een automaat komen al deze bezwa ren te vervallen. Het feit, dat de bouw van de nieuwe centrale aan de Boommarkt reeds aardige vorderingen maakt, schonk ons aanleiding om den heer mr. F. H. Janssen van Raay. hoofdingenieur van het Staatsbedrijf der PTT. te 's-Gravenhage te verzoeken ons dienaangaande eens iets meer mede te deelen. Deze was daartoe onmiddellijk bereid en vertelde ons in zijn bureaukamer van het P.T.T.-gebouw aan de Kortenaerkade, dat zooals wij ook reeds eerder berichtten de aut---natisecring van het Leidsche net niet eerder mag worden verwacht dan einde 1938 of begin 1939. En dit geldt dan nog maar alleen voor het locale verkeer; de automatiseering van het interlocale verkeer moet wachten op de gereedkoming der districtscen trale te Den Haag, welke momenteel alleen in project klaar is en welk tijd stip ongeveer een jaar later zal vallen. Dc heer Janssen van Raay vertelde ons verschillende interessante bijzonderheden, die stellig niet algemeen bekend zijn en die wij dan ook hieronder laten volgen. Ons land is verdeeld in 20 telefoon districten. welke stervormig ziin opge bouwd, d.w.z. elk district heeft een cen trum, de z.g.n. districtscentrale. Om dit centrum liggen maximaal negen knooppunt-centrales gegroepeerd, die elk op zichzelf weer een middelpunt vormen van maximaal negen eind-centrales. De districts-centrale fungeert tevens als knooppunt- en eindcentrale, zoodat elk district maximaal 100 centrales omvat. In de praktijk wordt dit aantal wel benaderd, doch nooit bereikt. Leiden is zulk een knooppuntcentrale. Al het interlocale verkeer buiten het district gaat over de districtscentrale. Behalve met alle plaatsen in het eigen district kunnen de abonné's zich zelf verbinden met plaatsen in acht andere districten, waaronder Amster dam, Rotterdam en Utrecht. Wil men met andere plaatsen telefoneeren. dan blijft de bemiddeling van de telefonis te noodig, hoewel de duur, waarin de verbinding tot stand komt, zeer aan zienlijk wordt bekort en weinig méér tijd vordert dan een automatisch aan gevraagd gesprek. Wie interlocaal wil telefoneeren, han delt als volgt: allereerst draait hij op de draaischijf de letter K, hetgeen voor den automaat het sein is. dat de aanvrager het locale net gaat verlaten. Vervolgens draait hij op de schijf het cijfer van het door hem gewenschte der acht bereikbare districten; daarna het nummer van de knooppuntcentrale en tenslotte dat van de eindcentrale. De automaat waarschuwt den aan vrager, wanneer er bijna 3 of bijna 6 minuten zijn vcrloopen, terwijl het ge sprek na 9 minuten automatisch wordt verbroken, tenzij de aanvrager tevoren het tegendeel heeft verzocht. De automaat registreert te gelijk den duur der gesprekken en berekent ze als veelvouden van locale gesprekken. Sedert 1931. toen de systematische auto matiseering werd begonnen, zijn ruim 150 netten geautomatiseerd, waarbij de volg orde werd bepaald door de noodzakelijk heid van plaatselijke uitbreiding of ver nieuwing. In de laatste jaren is het tempo geweldig opgevoerd; in dit jaar alléén worden 144 netten geautomatiseerd. Reeds op dit oogenblik heeft meer dan de helft der rijksaansluitingen automatisch lokaal verkeer. Door samenvoeging en concentratie wordt het aantal netten geleidelijk terugge bracht van 16 a 1700 tot 1200 na de totale automatiseering. Hoezeer deze laatste het telefoongebruik stimuleert, moge blijken uit het feit. dat het aantal rijksaansluitingen van 1933 tot 1936 steeg van 152.000 tot 176.000 en het aantal interlocale gesprekken van 28.8 millioen in 1933 tot. bijna 39 millioen in 1936. Het publiek past zich zeer snel aan bij de gewijzigde methode van telefoneeren en waardeert deze over het algemeen in hooge mate. Klachten komen zoo goed als niet voor. De inrichting der centrales maakt, al dus de heer Janssen van Raay, een uiterst verzorgden indruk. Waar stof en vocht de grootste vijanden der automaten zijn, wordt de apparatuur volkomen ingebouwd terwijl aan het onderhoud de grootste zorg wordt besteed. Tenslotte informeerden wij nog naar het lot der alhier werkzame telefonisten. Voor zoover het locale verkeer betreft, zoo zeide onze zegsman, worden zij allen overbodig. Reeds nu zijn daar uitsluitend tijdelijke krachten werkzaam. Voor het in terlocale (de niet automatisch bereikbare districten!! en internationale verkeer blij ven altijd eenige telefonisten noodig, zoo mede voor den inlichtingen- en storings dienst. Zij. die overcompleet zijn, worden overgeplaatst naar grootere kantoren, waar steeds behoefte aan interlocale krachten bestaat. BRANDJES. De politiebrandweer heeft gisteren druk werk gehad, al droegen de branden, waar voor zij werd gealarmeerd, geen van alle een ernstig karakter. Gistermorgen te half elf werd eerst ten huize van H. R in de Haverzaklaan No. 2 een schoorsteenbrandje gebluscht. Anderhalf uur later werd de hulp van de brandweer andermaal ingeoepen voor een begin van brand in het pand Pioenhof No. 15a, waarvan de bewoner P. van S. en zijn gezin afwezig waren. Vermoedelijk is eenig waschgoed, dat bij de kachel te drogen hing. in brand geraakt, waardoor een hevige rookontwikkeling ontstond en de brand zich ernstig liet aanzien. Eenige emmers water bleken evenwel voldoende om het vuur te blusschen. Gistravond om 7 uur volgde een derde alarm voor een brandje in een pakhuis van Vestestraat, in eigendom toebehoorende poets- en aanverwante artikelen in de aan J. S. Vermoedelijk is hier een achte loos weggeworpen lucifer terecht gekomen in een bak met houtwol, waardoor eenig hout- en borstelwerk vlam vatte en ver loren ging. De brandweer keerde hier het gevaar met twee slangen op de motorspuit. OUD-MINISTER VAN DIJK OVER DE VERDEDIGING VAN NEDERLAND. Groote offers moeten worden gebracht. Op uitnoodiging van dc Hulp-centrale Leiden der A. R. Partij en van den Kring Leiden van A. R. Propaganda-clubs. sprak gisteravond ln den Burcht het Tweede Ka merlid. de heer J. J. C. van Dijk. oud-mi nister van Defensie over „Onze landsver dediging''. De samenkomst, welke goed bezocht was en onder leiding stond van den bur gemeester van Hazerswoude. den heer A. Wamaar. voorzitter van den kring Leiden van A. R. Propagandaclubs. werd op ge bruikelijke wijze cn met lezing van Ps. 46 geopend, waarna de heer Warnaar een kort inlqjdend woord uitsprak. Het woord was hierna aan den heer van Dijk, die begon met op te merken, dat het vraagstuk van de weermacht heden ten dage in het centrum van de belangstelling staat. In tegenstelling met een vijftien jaar geleden, toen de gedachte aan de na tionale ontwapening sterk levendig was. is er thans een geweldige roep naar een versterking van onze weermacht Dc ge varen zijn dreigend geworden, temeer daar men voelt, dat onze onafhankelijkheid een groot goed is, dat bewaard moet worden. In dit verband bracht spr. de jongste om wenteling van de S. D. A. P. t. o. v. de weermacht in herinnering om er dan op te wijzen, dat het principieele program oer A. R. Partij t. o. v. dit vraagstuk niet behoefde gewijzigd te worden. Het prin cipe is bij ons, aldus spr., onveranderd ge handhaafd gebleven, al zijn de middelen om tot versterking van onze weermacht te geraken gecorrigeerd en uitgebreid. Voortgaande gaf spr. nu een geschied kundig overzicht van de laatste periode voor wat het bewapeningsvraagstuk be treft, waarbij hij opmerkte, dat ons leger tijdens de oorlogsjaren 19141918 zijn pre ventieve taak mar behooren heef" ver vuld. Dat wij in dien tfd dan ook buiten den oorlog zijn gebleven, hebben wij naast God aan onze weermacht te danken. Na dat spr. er op gewezen had. dat er na den wereldoorlog ook in ons land een diepe in zinking t. o.v. dc wéermachtgedachte ont stond. welke tot gevolg had. dat er een groote bezuiniging en inkrimping van het leger plaats vond. waarmede men in dien tijd. gezien de internationale constellatie, genoegen kon nemen, stond hij nog een oogenblik stil bij de zeemacht, het ver plaatsbare machtsapparaat, dat zich ook al een groote bezuiniging mede door verwerping van de vlootwet in 1923 zag opgelegd. Spr. ging dan na, dat wat aanvankelijk voor de landmacht voldoende werd ge acht, thans gezien de internationale po litiek absoluut onvoldoende is. Dit te meer daar zich ook op strategisch terrein groote veranderingen hebben voorgedaan. Voorts dient in het oog te worden gehou den, dal ook de Volkenbond, waarvan drie der grootste landen: Amerika, Japan en Duitschland geen lid zijn. een verzwakking ondervond door toetreding van Sovjet- Rusland en de collectieve veiligheid niet heeft kunnen waarborgen. Al deze factoren tezamen, waarbij dan nog komt het opzeg gen van verdragen door Duitschland, deed in alle landen 'n streven naar versterking der bewapening ontstaan. Nadat spr. nog gewezen had op de bij zondere strategische positie, welke ons land temidden van andere groote landen, die alle aan den bewapeningswedloop deel nemen, inneemt, toonde hij aan, dat wij er steeds rekening mede moeten houden, dat iiet wel eens zou kunnen gebeuren, dat men in Ned. Indië de Nederlandsche integriteit niet meer eerbiedigt. Japan is een land, dat wij. wat onze Indische belangen be treft. sterk in het oog moeten houden, In dit verband drong spr. ook voor Indië op een behoorlijke bewapening aan. Een ver sterking van de weermacht zoowel hier te lande als in Indië mag dan ook niet ach terwege blijven. En gélukkig, onze regee ring deelt dit inzicht, waartoe reeds een Defensiefonds groot f. 53 millioen werd in gesteld. Ook kwamen kazematten gereed op de voornaamste toegangswegen en voorts een belangrijke aanschaffing van materieel. Verder is door de regeering een wijziging aanhangig gemaakt, van de dienstplichtwet. Dat. wij er met deze uit breidingen nog niet zijn. aldus spr., ligt voor de hand. als wij ons realiseeren. dat ook de luchtmacht nog uitbreiding be hoeft. Wij moeten ons er dan ook goed rekenschap van geven, dat wil Nederland beschikken over een behoorlijke weer macht, er groote gemeenschappelijke en persoonlijke offers gebracht zullen moe ten worden. Volgens een voorloopige bere kening zal er, aldus spr.. voov een eerste aanschaffing van materieel in Nederland en Ned. Indië ongeveer f.80 a f. 100 mil lioen noodig zijn en verder jaarlijks een bedrag van f. 45 millioen. Spr. eindigde zijn rede met een krachtige opwekking om als dit gevraagd wordt vrijwillig een offer te brengen. Na een korte pauze was er gelegenheid om vragen te stellen. De Burgemeester is verhinderd voor de fabricage-aangelegenheden a.s. Zaterdag spreekuur te houden. G. Kortmann alhier werd aan de R.-K. Tuinbouwwinterschool te Beverwijk bevorderd van de 1ste naar de 2de klasse. J. Kuncz alhier, leerling der 2de klasse ont ving het diploma met lof en aanteekening voor moderne talen en machineschrijven. G. Noordman alhier ontving eveneens het diploma met aanteekening voor dezelfde vakken. SCHOUW VAN WEGEN, LANEN ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kenis, dat te begin nen op Maandag 5 April 1937, krachtens het bepaalde bij artikel 17 der verordening van den 6en Juli 1899 i Gemeenteblad No. 15), laatstelijk gewijzigd bij de verordening van den 9 Juli 1928 (Gemeenteblad No. 221 op wegen, lanen, straten enz. en wateringen en slooten. schouw zal worden gedreven over alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, benevens de daarin ge legen of daartoe behoorende bruggen en andere kunstwerken, voor zoover die bij zonder eigendom zijn, en zonder verhin dering. door of vanwege rechthebbenden, voor het publiek verkeer open staan, als mede over alle wateringen en slooten, en de riolen ter vervanging daarvan gemaakt, benevens de daartoe behoorende sluizen, duikers, buizen, toegangskokers en derge lijke werken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn. 8687 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. Leiden, 25 Maart 1937. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUX ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de ge meentelijke bureaux en het Stedelijk Museum „de Lakenhal' op Goeden Vrijdag 26 Maart a.s. gesloten zijn. Het Bureau van den Burgerlijken Stand zal op dien dag geopend zijn van 9 tot 10 10 uur v.m. 8686 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. OPHALEN HUISVUILNIS. De Directeur van den Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst brengt ter alge meene kennis, dat op den Goeden Vrijdag geen huisvuil zal worden opgehaald, doch dat dit voor al de perceelen zal plaats vinden op ZATERDAG 27 MAART A.S. De Directeur, J. H. DE JONG. 8601 Leiden, 25 Maart 1937. STAATKUNDIG GEREF. PARTIJ. Verkiezings-propaganda-vergadering. In het gebouw Rehoboth hield de afd. Leiden van de Staatkundig Geref. Partij gisteravond een openbare propaganda- vergadering. De vergadering werd geopend met het zingen van Ps. 89 5. waarna de tweede voorzitter, de heer N. Weeda, Prof. 2 voorlas en voorging in gebed. Nadat de heer Weeda een kort inleidend woord had gesproken, kreeg de heer Bochove, lid van de Prov. Staten van Utrecht, het woord. De heer Bochove sprak over „fascisme en communisme tegenover de beginselen der Staatkundig Geref. Partij." Spr. begon met te wijzen op den enormen teruggang, die in den laatsten tijd over ons land is gekomen. Door de regeering worden hopelooze pogingen ondernomen om de werkloosheid te beteugelen. Alleen in 1935 werd 178 millioen uitgekeerd voor werkloozenzorg en nog steeds neemt de werkgelegenheid niet noemenswaardig toe. Twee sterke stroomingen in ons land, com munisme en fascisme, zien we met het stijgen der ellende groeien. Van de communisten, die voor niets te rugdeinzen, gaat een geweldige kracht uit; het buitenland leert ons dat. Aan eiken godsdienst hebben zij niet alleen openlijk den strijd verklaard, doch zij hebben gezworen christendom en chris tenen uit te roeien- Het groote gevaar van het communisme, aldus spr., moeten we zoeken in den steun, dien zij heimelijk van het socialisme ont vangen. Al bestrijden zij elkaar oogen- schijnlijk. in den grond der zaak staan zij op denzelfden verderfelijken bodem. De socialist, die zich tegenwoordig bui tengewoon lieflijk voordoet, is in den grond der zaak een even groote godsdienst hater als de communist. Sprekende over het Plan van den Arbeid vestigde de heer Bochove de aandacht op de zwakke financieele zijde van deze ge heel van materialisme ademende poging om de werkloosheid te bestrijden. Door het op den voorgrond stellen van het. ma terialistische is het geheele plan voor een Staatkundig Gereformeerde op principieele gronden onaanvaardbaar. Het fascisme, aldus spr.. is ongetwijfeld een sterke dam geworden tegen het com munisme. Op het eerste gezicht biedt de N.S.B. veel bekoorlijks, doch bij nader inzien ko men we tot de ontdekking, dat deze bewe ging als het er op aankomt, speciaal voor de jeugd, nog gevaarlijker is dan het com munisme. De beginselen der N.S.B. werden door den heer Bochove betiteld als onheil spellend, de N.S.B. toch, zoo zeide hij, stelt den staat boven de kerk; de verschrikke lijke gevolgen van deze staatsleer zien we in Duitschland. Tenslotte wijdde spr. een beschouwing aan de Calvinistische par tijen. BINNENLAND. De automatiseering van het Leidsche telefoonnet (Stadsnieuws. 1ste Blad). Het Prinselijk Paar zal vermoedelijk op 5 April in ons land terugkeeren. (Binnenland, 3de Blad). De benzineprijs is weer met een cent per liter verhoogd (Binnenland, 3de Blad). Prof. Debye gehuldigd te Maastricht (Binnenland, 3de Blad) De malversaties te Vlissingen; voorwaarde lijke straffen geëischt (Rechtzaken, 4de Blad) Dc oefenwedstrijd van het NederlandscH elftal (Sport, 4de Blad). Prof. Vening Meinesz in ons land terug gekeerd (lste Blad). BUITENLAND. Frankrijk zeer bezorgd over de Italiaan- sche weigering om de vrijwilligers uit Spanje terug te trekken (3de Blad). Ciano's reis naar Belgrado (Buitenland, 3de Blad). Wisseling van functies in de Duitsche bul- tenlandsche politiek (Buitenland, 3de Blad) Overeenstemming in het conflict bij Chrysler in de Vereenigde Staten (Buitenland, 3de Blad) Engelsch vliegtuig vernield. Vijf dooden. (Luchtvaart 3de Blad en Laatste Be richten, lste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Morgen, Goeden Vrijdag, en Maandag 29 dezer. Tweeden Paaschdag, zal ons Blad niet ver schijnen en zullen onze Bureaux gesloten zijn. DE DIRECTIE. Zoowel A.-R. als C.-H. partij hebben de oude leer der Hervormers laten varen en dat is de reden geweest van het ontstaan der S.G.P. De verwerping van art. 36 der Geloofs belijdenis door de A.-R. en C.-H. partij, onder het afschuwelijke voorwendsel dat de schrijvers niet van Roomsche smetten vrij waren, stelt tusschen S.G.P. en neo- Calvinisme een onoverbrugbare kloof. Aan de hand van dit veel besproken artikel, zette spr. de beteekenis, welke de S.G.P. er aan toekent, uiteen. In tegenstelling met de andere partijen is de S.G.P. van meening, dat kerk en staat hand in hand moeten samengaan, een meening, die door haar gebaseerd is op Rom. 2. Na het zingen van Ps 81 vers 13 en 15. weer spr. op de groote gevolgen, die de verwerping van art. 36 heeft gehad. Het belangrijkste is wel het toekennen van dezelfde rechten aan alle Nederlanders. Een standpunt, funest voor de Prot. Chr. Godsdienst, dat krachtig bestreden dient te worden. Het verderfelijke samengaan met Rome is een van de andere resultaten, samen werken met Rome, dat ten doel heeft de macht in Nederland in handen te krijgen. Zacht maar zeker, aldus spr.. glijden wij in de grijparmen van Rome. Rome nemen wij dit niet kwalijk, want zij weten niet beter, maar wel achten wij het misdadig, dat door protestanten aan de uitroeiing van het Prot. Chr. geloof wordt medege werkt. Na een aansporing om niet af te dwalen van het rechte pad, werd gezamenlijk ge zongen Ps. 106 4 en ging spr. voor in dankzegging.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1