Waar de Vrouw belang in stelt Schoonmaak in modernen stijl Paaschstemming in ons huis LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 25 Maart 1937 Vijfde Blad No. 23619 PUROL<$> De zon tegemoet 78ste Jaargang Als Paschen nadert... Wij stellen er een eer in, dat de huisgenooten zoo weinig mogelijk worden „opgejaagd" Smaakvolle versiering van de koffietafel ZWARTKOP bij VLASVELD DAMES Grapjes Maken we weer eens een paar smakelijke eiergerechten. Roereieren met kaas en geroosterd brood 4 eieren, 4 lepels melk, peper, zout, IV* lepel boter, 4 lepels geraspte oude kaas, 4 sneedjes geroosterd casinobrood. De eieren uitroeren met zout, peper en melk, de geraspte kaas er dooorroeren. De boter in een steelpan laten smelten, hel eimengsel er in gieten en op een klein vuur laten stollen, terwijl men er ln roert, en alles wat vast wordt, van de bodem van de pan los maakt. Als men een klonte rige, niet te droge massa heeft, van het vuur nemen. Op een schotel doen en ge roosterd brood en boter er bijgeven. Inplaats van met kaas kan men roer eieren maken met: fijngesneden ham, pl.m. 'k ons, fijngesneden rookvleesch pl.m. 'it ons, tomatenpuree 2 flinke lepels, op de hoeveelheid eieren. Omelet met croutons 4 eieren, 4 lepels melk, peper, zout, 4 sneedjes oud brood, 50 gr. boter. De eieren uitroeren met peper zout en melk. Het brood (zonder korst) in nette dobbelsteentjes snijden van 1 c.M.3. Deze in de grootste helft van de boter in de koekepan aan alle kanten lichtbruin bak ken. De overgebleven boter in de pan doen, en de geklopte eieren over de croutons heen ln de pan schenken. De omelet op ten zacht vuur lichtbruin en gaar laten worden. Opdoen op een verwarmde schotel gegarneerd met wat peterselie. Omelet met garnalenragoüt 4 eieren, 4 lepels melk, zout. peper, 2 le pels boter, 1 ons garnalen, 2d.L. melk, 2 lepel bloem, P/2 lepel boter, zout, peper, gehakte peterselie. Van boter, bloem en melk een tamelijk dikke saus maken. Deze op smaak- afma ken met zout, peper en gehakte peterse lie. en de garnalen er door roeren. De ra gout warm houden. De eieren uitroeren met zout, peper en melk en met tie boter in de koekepan een omelet bakken (naar verkiezing 2 of 4 kleinere). De omelet op een schotel leggen, de ra gout er in het midden opleggen en de ome- lot dichtslaan. Gameeren met peterselie. Verscholen eieren. 4 eieren, 3 ons gehakt (half varkens-, half kalfsgehakt), peper, zout, nootmus kaat, beschuit, 1 el, paneermeel, frituur vet. De eieren 8 min. koken, afspoelen in koud water en pellen. Het gehakt aanma ken met eierdooier, beschuit, peper, zout en noot en elk gepeld ei met een dun laagje gehakt bedekken, zoo. dat men niets meer van het ei ziet. De ballen door eiwit en paneermeel ha len en in het frituurvet bruin en gaai- bakken. Op grijs papier uit laten ickken, voorzichtig in de helft snijden en op eer. schotel leggen gegarneerd met slablaadjes Geeft men dit gerecht aan de koffie tafel. dan kan men het koud opdienen en de sla aanmengen met mayonnaise. Geeft men het aan het middagmaal, dan aardappelen, sla en gesmolten boter er bij geven. Gepaneerde eieren. 3 hardgekookte eieren, eiwit, paneermeel. 2 kropjes sla, mayonnaise. De eieren hard koken (8 min.) afspoelen in koud water en pellen. Ze met wat boter bestrijken, door paneermeel rollen, door even losgeklopt eiwit halen en nog eens pa- neeren. Ze in het frituurvet vlug bruin bak ken. De eieren op een schotel, bedekt met slablaadjes leggen, en hier en daar vrat mayonnaise op de sla doen. Het huishoudelijk machtwoord van onzen tijd is: efficiency. Hoe langer hoe meer valt gelukkig het oude atavistische gevoel, dat een vrouw eerst een echte huisvrouw is, als ze dag in dag uit zwoegt, van ons af om plaats te maken voor de overtuiging, dat het per soonlijk geluk, de gezondheid, het welzijn van ons gezin voorop moeten staan en dat alle arbeid in ons huis slechts middel mag zijn om dat doel te bereiken. Een doel. dat door ieder van ons langs verschillende wegen zal worden benaderd. Want we realiseeren. het ons thans meer dan ooit! iedere huishouding is een levende gemeenschap met haar geheel eigen cachet. Er zijn nagenoeg geen twee huizen geheel gelijk, geen twee echtge- nooten hebben precies denzelfden werk kring, gelijke wenschen; geen twee dienst meisjes dezelfde capaciteiten, geen twee huisvrouwen dezelfde talenten op het ge- gebied van huishouden, naaien enz. Dat is het prettige van onzen tijd, dat we volmaakt vrij zijn om onze huishouding in te richten zooals we willen. Wij zijn denkende huisvrouwen gewor den: dit ontheft ons van den drukkenden last om den voorjaarsschoonmaak precies zoo lang te rekken als onze buurvrouw en precies dezelfde methode toe te passen. Maar ljet legt ons ook een zwaardere ver plichting op, dan van onze overgrootmoe ders, die aan die wetten van conventie en traditie wel gebonden waren, kon worden gevergd. In een ouderwetsch huisgezin sprak het vanzelf, dat het heele huis gedurende een week of zes overhoop en „onbewoonbaar" was; dat de huisgenooten voor hun maal tijden voortdurend werden opgejaagd van de huiskamer naar de eetkamer, vandaar naar de studeerkamer, om tenslotte, als alle vertrekken .schaarsch" waren en potdicht afgesloten, in de keuken terecht te komen. Van de moderne huisvrouw echter mogen we zeer zeker eischen, dat zij het com fort en het- welzijn van haar gezin steeds in haar gedachten voorop stellende, óók in schoonmaaktijd! er naar zal streven, zóó te werken, dat de huisgenooten er zoo weinig mogelijk nadeel van ondervinden, dat de sfeer in huis zoo gezellig en harmo nisch mogelijk blijft. Haar „leitmotiv" zij: doe alles op uw gemak. Tot deze rust kan de moderne regel, zoo mogelijk alle kasten het eerst te doen, veel bijdragen. Wanneer dan een kamer aan de beurt komt, is de kast reeds schoon, zoodat de kamer veel vlugger kan worden afgewerkt. Het spreekt echte: vanzelf, dat in de kamers, waarvan de plafonds moeten worden gewit, de kasten eerst na het wit ten aan de beurt komen. Een andere nuttige wenk: Bij het oprui men van de kamer is het verstandig, een papiermand of iets dergelijks bij de hand te hebben, waarin u alles legt. wat niet in de kamer thuis behoort. Vindt u potlood jes en boekjes slingeren; kettingen, spijkers e.d., doe dit alles bij elkaar, want het kost te veel tijd om dit alles tegelijkertijd op zijn plaats te leggen. Ook bij het uithalen van kasten doet men verstandig, dadelijk voor werpen, die er op de een of andere manier- in gekomen zijn, maar er absoluut niet in thuishooren, in een mand of bak te ver zamelen en dan later, als alles bij elkaar ligt, te gaan kijken, wat er van wegge gooid kan worden en wat wij moeten op bergen en vooral, waar wij het moeten opbergen. Juist in den schoonmaak, als er aller hande doozen voor den dag komen, kun nen we deze wellicht meteen gebruiken als bergplaats voor allerlei. Hebt u een groote kast, waar al deze doozen een plaatsje in kunnen vinden, vergeet dan niet er met groote letters voorop te schrijven, wat er in iedere dcos te vinden is, dat voorkomt veel gezoek! Een goed idee is het ook, om een tame lijk groote doos te nemen, b.v een doos van een stoomerij. en daar alle blanco vel len papier in te doen. die u tegen komt. Ook oude schriften, die weg kunnen, wor den even nagekeken en de nog bruikbare vellen er uit gescheurd en verzameld Zoo is het ook met touwtjes, punaises, kleine spijkertjes enz. Kortom: laten we zooveel mogelijk denkarbeid vooraf doen: dan valt de eigenlijke schoonmaak voor haar. die ze moet leiden en voor hen, die er onder moe ten lijden, zeer mee! En dan tenslotte: houd een opgewekten toon in huis en laat het heele gezin op een prettige manier in het schoongemaak meeleven. Waarom niet de goede oude ge woonte. dat iedere huisgenoote(e), wiens of wier kamer schoon is, moet tracteeren, weer ingevoerd? Waarom niet een fuifje, als de huiskamer, na met bezemen gekeerd te zijn. voor 't eerst weer in gebruik wordt ge nomen? Dit schoonmaken „met een glimlach" in plaats van „met een nerveuzen rimpel tus- schen de oogen". maakt het leiden van een schoonmaak tot een genosgen en heft het hieraan verbonden lijden grootendeels op! R. DE RUYTER-v. d. FEER. Als de eerste Paaschdaz er is, dan wil toch iedere vrouw „een klein beetje sfeer" ln haar huis. Veel werk maken we er niet van. want de kachel snort nog genoeglijk, de schoon maak is pas of nog in 't- geheel niet be gonnen en dus ontbreekt de lust om een lentefeest in optima forma te vieren. Maar de heerlijke Paaschgedachte ge dachte van opstanding, hernieuwing en bloei heeft deze laatste dagen in ons hart geleefd en dus willen we hieraan ook uiting geven in de verzorging van onze omgeving. Straks vereenigen we ons gezin aan een smaakvolle Paaschtafel die echt heelemaal een verrassing moet zijn. We gaan op Zaterdagavond misschien nog wel even uit om een paar boodschap pen te doen voor de komende feestdagen? Nu, dan brengen we meteen de zeer een voudige ingrediënten voor de Paaschver- siering mee U kent allemaal natuurlijk wel die aar dige ronde mandjes, gevlochten van takjes? Daarvan koopen we in een bloemenwinkel of mandenmakerij één groot exemplaar en vier kleintjes, leeg wel te verstaan. We vullen de mandjes met hardgekookte eieren die gekookt zijn in het kookwater van ge sneden uien. Het prettige is dat de eieren prachtig lichtbruin worden en absoluut niet naar uien gaan smaken. De mandjes worden daarna versierd met fluweelige wilgenkatjes en gele narcissen, die we er losjes tusschen steken Op ons dekservet. dat bU voorkeur zachtgeel, crème of lichtblauw moet zijn. komt nu in het midden de groote mand te staan, rondom de vier kleintjes Misschien wordt de al"Pmeene fleur nog verhoogd door een twintigtal kleine gele kuikentjes verkrijgbaar voor 1 ct. per Bescherm Handen en Helaat met Pnrol. Dit verzachtende, geneeskrachtige, huidversterkende middel verleent U deen jeugdige, natuurlijke, frissche teint, houdt Uw huid gezond, gaaf en soepel en brengt verzachting en genezing indien ze schraal, ruw of rood is. Naast goudgele is thans ook witte Purol verkrijgbaar. Deze wrijft onzichtbaar uit en is daarom voor Dames en Meisjes zoo aangenaam bij de verzorging van handen en gelaat. zuivert - verzacht - geneest Proefdeosje Purol Wit 10 ct. - Proeftube Purol\ViM5ct. Doos30,Tube (f5chBijApoth.en Drogisten 8632 (Ingoz. MedJ stuk! die we tusschen wat slingers fijn groen hier en daar op tafel zetten. Het ge heel mag echter vooral niet te druk worden. Juist de fijne kleurencombinatie van bruin, beige, grli; en geel moet het bij zondere cachet geven aan onze Paaschtafel! Zondag: Kop bouillon, gekookte ossetong, Madeirasaus, Fleurons, Aardappelen. Krop sla met eieren. Botersaus, Zandgebak. Maandag: Groentesoep van bouillon van de tong. Gepaneerde kalfslappen, snijboo- nen uit de bus. aardappelen. Blanc manger Vruchten. Dinsdag: Vleeschschelpen van resten tong runderrollade, gedroogde appelen, chocola devla. Woensdag: Filosoof of jachtschotel, krop sla, rijstebrij, vruchten. Donderdag: Gehakt, raapstelen, aard appelen. Maizenapudding met bessensap- saus. Vrijdag: Gekookte kabeljauw, botersaus, aardappelen, bieten, tapiocaschotel. Zaterdag: Dikke groentesoep, poffert, vruchten. RECEPT. POFFERT Benoodigd: 200 gr. bloem, 1 ei, pl.m. 2 d.L. lauwe melk, 15 gr. gist, 5 gr. zout, 1 ons krenten en rozijnen, wat boter. Op de gewone manier een gistbeslag ma ken. de gewasschen krenten en rozijnen en het zout er doorroeren en het beslag 1 uur laten rijzen. In een klein granietijzeren pannetje wat boter of reuzel laten smelten. Het beslager in gieten en de koek op een klein vuur (pe troleumstel) aan de onderkant bruin laten worden. Na plm. 'h uur. als de koek aan de bovenkant tenminste droog is, met behulp van een deksel keeren. Dan deze kant bruin bakken en als de koek door en door gaar is uit de pan nemen en opdienen met boter en suiker of stroop. O Een onaangenaam euvel, dat men echter gemakkelijk en met succes kan bestrijden. Verzorgt Uw hoofd huid en haren regelmatig zóó, dat geen alkali en geen kalkzeep in het haar achterblijven, dus mei Groene verpakking met "Haarglans", "Shampodor" en "Shampodor Blond- Speciaal" met Blondversterker, 20 cent per pakje. 8607 (Ingez. Med.) VOOR HET MENU AARDAPPELEN direct besteld 8769 OUDE TINGEL 120 TÉU 719 OOEZQ/TCOOT 22 TCUM23 LEIDEN (Ingez. Med.) VEGETARISCHE MENU'S. 1. Soep van knolselderij. Spinazie met eieren, Botersaus, Aardappelen, Rijstetaart. 2. Stamppot van rauw Brusselsch lof. Griesmeelpudding met gestoofde abrikozen. 3. Capucijnersoep. Bloemkool met aard- puree en kaassaus in vuurvasten schotel, Vruchtensla. 4. Rijst met eieren en kerrysaus, Kropsla, Broodpannekoek met jam. RECEPTEN. RIJSTETAART. Benoodigd: 1 L. melk, 200 gr. rijst. 100 gr. boter, 125 gr. suiker, 50 gr. amandelen, 2 eieren, zout. Van melk, rijst, zout en een citroenschil letje dikke rijstebrij koken. De boter in een kom tot room roeren, de suiker en de dooi er er bijdoen, de rijstebrij, de gepelde, ge malen amandelen toevoegen, en het stijf geklopte eiwit er luchtig doorroeren. Alles overdoen in een springvorm, die met boter ingesmeerd is en met paneermeel bestrooid. De taart in pl.m. 1 uur in een vrij warmen oven gaar en lichtbruin bakken. Als ze koud is uit den vorm nemen. BROODPANNEKOEKEN. Benoodigd: 200 gr. brood zonder korsten, plm. 2 d.L. melk, 2 eieren. 50 gr. boter, 20 gr. suiker, jam of vruchtenmoes. De melk koken, het brood erin fijnroeren, suiker, eierdooiers, geraspte citroenschil toevoegen. Het laatst het stijfgeklopte eiwit er doorroeren. In de koekepan een lepel boter laten smelten, de helft van het beslag erin gieten en licht bruin bakken. Met be hulp van een deksel de koek keeren, en de 2de kant bruin bakken. Op dezelfde manier de 2de koek bakken, en de bovenkant be smeren met jam. TWEE SPECIALE PAASCHLEKKERNIJEN. Krentenbrood (eenvoudig). Benoodigd: 350 gr. bloem, 10 gr. gist, l'lt gr. zout, 2 1/4 d.L. melk en water, l'/i ons krenten en rozijnen, 25 gr. sucade. Van bloem aangemengde gist, lauwe melk en zout, een deeg kneden met de han den zoolang, tot het deeg weer heelemaal loslaat. Dan de gewasschen en gedroogde krenten en rozijnen en de gesnipperde su cade erdoor kneden. Het deeg overdoen in een met olie ingesmeerden broodvorm, en plm. 1 uur laten rijzen op een lauwe plaats, onder een vochtig doekje Daarna in een vrij warmen oven gaar bakken, (plm. 3/4 u.) Paaschbrocd. Benoodigd: 350 gr. bloem 16 gr. gist, 7'/.- gr. zout. 1 ei. 40 gr. boter. 2 ons krenten. 1 ons rozijnen. 1 ons sucade, 2 1/4 d.L. melk. Bereiding als eenvoudig krentenbrood De gesmolten boter door het beslag roeren. „Wanneer de diepere Paaschgedachte in ons hart valt als een zaad, dan zal het eerst zijn ware Leven gevonden hebben". 't Is Paschen. In onze huizen kleurt en geurt iets van lente-frischheid. Voorjaarsbloemen sieren alle kamers, hier en daar verheugt een nestje of netje met suikereieren een klein kinderhart. Er is een sprankeling van echte vreugde in het Paaschfeest. hoe guur het buiten misschien nog wezen mag, hoe scherp mo gelijk de wind door de toppen van de boomen vaart Paschenherinneringen aan zonnige Zondagen uit onze vroege jeugd, als de ra men wijd open stonden, in afwachting van den Paaschvogel, die straks weer zijn merk waardig legsel van chocolade en suiker- eieren zou aandragen voor alle kinderen van de wereld. De winter is voor tienduizenden van onze naasten hard geweest. We depken aan de onafzienbare schare werkloozen. aan de tallooze zieke, zwakke menschen in ons barre landje, die van natuurgeweld, dat alleen de sterken staalt, bitter te lijden hadden. Wel wordt door de komst van den zonniger, warmer tijd. de kern van hun leed niet geraakt, maar er is toch een wei nig ruimer ademhalen, een beetje levens genot. wat meer behagelijkheid en vertrou wen, ook voor de maatschappelijk zwakken, voor de geesteliik en lichamelijk misdeel- den. De groeiende macht van de zon zal den strijd om het bestaan lichter te maken, onze wangen straks dieper kleuren, en bovenal, onze verkleumde harten innig verwarmen. Wiens leven niet meer zoo sterk wordt beïnvloed door de wisseling der seizoenen, doch hen kan zien als symbolen eener hoogere. geestelijke natuur, die zal Paschen doorleven als 't feit van Christus' opstan ding. Leest u 't maar na in den Bijbel. Duister nis en druk. teleurstelling, diepe verslagen heid onder de jongeren, als de Meester van hen is weggegaan, verwarring als ze het graf ledig vinden. Maar dan valt het bovennatuurlijk, Goddelijk Licht op dit zoo echt-menschelijk onbegrip: ..Wat zoekt gii den Levende onder de dooden?! Hij is hier niet. maar Hij is opgestaan!" Wat leven scheen, was gestorven, wat Leven was, in Zijn onsterfelijkheid voor alle menschen en tijden, onwederspreke- lijk geopenbaard. O. Paaschfeest, opflikke ring eener zinrijke vreugde die door ieder eiken dag kan worden gevoeld, maar die alleen in dit jaargetijde met de uiterlijke natuur harmonisch samenstemt. Wanneer de diepere Paaschgedachte in ons hart valt als een zaad. dan zal het eerst zün ware Leven gevonden hebben. R De mode brengt nieuwe modellen in gestikte crepr de chine, div. kleuren In elk genre vindt U bij ons het beste voor den minsten prijs HAARLEMMERSTRAAT no. 145—147. 8625 (Ingez. Med.) Straatfilinpjc. Een jongmensch staat een heele poos •oor het station voor de l:lok te staren. Een oude heer merkt op: „Uw vriendin- tiriie komt niet" „Dat. schijnt zoo zucht het jongmensch „Schijnt? Neen, het is zoo. Ik ben haar \ader, moet u weten!"

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 17