IBIS SHAG Treffend schoolgebeuren te Katwijk aan Zee Dobbelmcmn lekker ...man! 78ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 25 Maart 1937 Vierde Blad No. 23619 Installatie van den heer A. Haasnoot PEPSODENT! Afscheid van den heer P. Siderius WETENSCHAPPEN LAND- EN TUINBOUW RECHTZAKEN NIEUWE „EXTRA ZaCHTE" HOOGGLANS Foto Kruyt. Hierboven verschillende autoriteiten, vereenigd bij het afscheid van den heer Siderius als schoolhoofd to Katwijk/Zee - Zittend van 1. naai- r.: Mevr. Siderius, P. Siderius, mevr. Haasnoot, A. Haasnoot. Voorts komen op deze foto voor de heer J. Baak, de heer Van Malssen, Kerkeraad, personeel der sohool en familieleden van den heer Siderius en den heer Haasnoot. In de Oranjezaal van het Jeugdhuis waren velen vertegenwoordigd om het af scheid van den heer P. Siderius als hoofd van het Centrale 7de leerjaar der Herv. Scholen te Katwijk Zee en de installatie van den heer A. Haasnoot als zoodanig bij te wonen. Hierbij waren o.a. aanwezig de inspecteur van het L.O. de heer J. Baak; de heer D. N. van Malssen inspecteur van het- Chr. Volksonderwijs; de schoolarts dr. A. in 't Veld: ds. R. P. A. Rutgers voorzitter van het bestuur der Herv.'Scholen; dr. Fr. J. Broeyer voorzitter van den Kerkeraad; ds. P. Pras en bestuursledenleden der kerkvoogdij en diakenen; de heer E. A. van Daalen oud-penningmeester; de echtge- noote en familie van den heer Siderius; de echtgenoote en familie van den heer Haas noot; het personeel der school en de hoof den van de Herv. Scholen alsmede de con cierge der school J. v. d. Plas. Ds. Rutgers opende deze samenkomst met het laten zingen van Ps. 121 1 en 4. las den 103den Psalm en ging voor in ge bed. De voorzitter heette allen namens het schoolbestuur welkom, in het bijzonder bovengenoemde autoriteiten. Voor een tweeledig doel zijn wij bijeen: een afscheid en een intrede; er is een tijd van gaan en van komen. Wij denken in de eerste plaats aan den heer Siderius, die u* den kring van hoofden gaat. Véél zal er in uw hart omgaan, vanmorgen hebt ge afscheid ge nomen van de kinderen der school en hebt ge den sleutel aan uw opvolger overhan digd. Een stuk van uw leven is afgesloten. Méér dan 40 jaar hebt ge het Chr. onder wijs van ganscher harte willen dienen. Daarvoor hebt ge vroeger een offer moeten brengen, omdat de tractementen toen véél lager waren dan bij het openbaar onder wijs. Gedurende meer dan 40 jaar hebt ge door uw onderwijs de kinderen geleid tot den grooten Kindervriend. In 1923 werd ge benoemd tot hoofd van de school in de Weeshuisstraat te Katwijk Zee. Met lust, opgewektheid en groote toewijding hebt ge u aan uw arbeid op de school gewijd. In 1929 werd de wet uitgevoerd, dat er aan alle scholen een 7de leerjaar moest ver bonden zijn. In overleg met den inspecteur en het gemeentebestuur werd besloten om een centrale school in te richten, .die 1 April 1929 geopend werd; eenstemmig van oordeel, werd aan u de leiding toever trouwd. Met jeugdig vuur en geestdrift en met idealen begont ge uw arbeid. In den aanvang was er ontmoediging, het 7de leerjaar ging er bij de ouders niet in. Het moest den ouders aan het verstand ge bracht worden, dat het volgens de wet moest. Dan, in den beginne het onderwijs in het oude gebouw van de openbare schoof, dat wij niet een school konden noe men.- Het heeft lang geduurd, voordat de nieuwe school kwam. Begin September 1933 werd deze ingewijd en velen der aanwezigen hebben dat meegemaakt. Nu hadt ge alles naar de eischen des tijds ingericht en kondt ge uw beste krachten geven. En nu komt de wet, die aan uw werk een einde maakt. Niemand zou zeggen, dat ge 60 jaar waart. Als de onverbiddelijke wet het niet cischte. zoudt ge nog wel eenige jaren als hoofd willen blijven. Het oogenblik is nu gekomen om af scheid te nemen. Bij het afscheid van den heer v. d. Akker hebt ge zelf gezegd, dat het weemoedige daarbij niet op den voor grond moeten komen, maar het dankbare. De Heer heeft u in uw werk en in uw huis willen zegenen. Gij hebt met uw vrouw en kinderen een gelukkig gezin. Tot mevrouw Siderius zei spr., dat zij haar man nu thuis krijgt. Spr. hoopte, dat zij nog vele jaren haar man bij zich mag hebben. Namens de schoolkinderen werd den heer Siderius een boekwerk overhandigd Van prof. Aalders en een vulpenhouder. De plaats van den heer Siderius moest, aldus spr.. door een ander worden ingeno men Het schoolbestuur wenschte. als het eenigszins mogelijk was, een hoofd uit eigen kring te benoemen, iemand met ak ten Engelsch en Handenarbeid. De keuze viel op den heer A. Haasnoot, isten onderwijzer aan die school, die met algemeene stemmen werd benoemd. Spr. jyen.schte hem met deze benoeming harte- JJk geluk. De kerkeraad meende in u den échten man op de rechte plaats te vinden. Moogt ge uw taak biddend aanzien en bid dend verrichten. De Heer volbrenge Zijn kracht in uw zwakheid. Dat ge tot een rij ken zegen voor de school moogt arbeiden, dat ge het met het personeel goed moogt vinden. De inspecteur van het L.O. de heer J. Baak sprak den heer Siderius. die zijn ge- heele persoonlijkheid voor zijn belangrijke taak gegeven heeft, zeer waardeerend toe. Met genoegen, aldus spr., heb ik uw werk aanschouwd: ge bleeft altijd dezelfde. Het doet mij leed, dat ik u niet meer in de schooi zal zien. Maar uw taak is nog niet beëindigd, als ouderling hebt ge deze nog in de kerk en in de gemeente. Spr. hoopte, dat de heer Siderius die toch nog vele ja ren zou mogen verrichten. De heer Baak wenschte den heer Haas noot hartelijk geluk met zijn benoeming tot hoofd. Spr. verklaarde nader het be langrijke van een 7de leerjaarschool, die van zeer groote waarde is en eindigde met den wensch, dat de heer Haasnoot nog vele jaren in de school zou mogen ar beiden. De inspecteur van het Chr. Volksonder wijs de heer van Malssen sprak hartelijke woorden van waardeering tot den heer Si derius en wenschte hem Gods besten zegen toe. Hij sprak den heer Haasnoot toe als nieuw hoofd en hoopte, dat hij met zijn personeel zijn beste krachten voor het onderwijs zou mogen geven. De schoolarts dr A. in 't Veld sprak over het geestelijk contact dat er moet zijn en van het geluk, dat hij den heer Siderius in zijn leven heeft mogen ontmoeten. Ook sprak hij den heer Haasnoot toe. Namens den kerkeraad sprak ds Broeyer als voorzitter van dat college. Gij hebt. aldus spr., resultaten op uw arbeid hier mogen zien. Spr. hoopte dat hij nog veie jaren kerk en gemeente moge effenen Ook tot den heer Haasnoot sprak ds. Broeyer namens den kerkeraad woorden bij de aanvaarding van zijn taak. De heer C. v. d. Rhee sprak namens de hoofden der scholen een woord van af scheid tot den heer Siderius met wien al tijd prettig was samengewerkt en met wien hartelijke vriendschap bestond. Ook werd de heer Haasnoot toegesproken. Namens het personeel sprak de onder wijzeres mej. N. van As woorden van dank tot den heer Siderius. dien het personeel nooit zal vergeten. Namens het personeel overhandigde zij hem een boekwerk: „De gouden serie" van prof. dr. Aalders. Ook sprak zij hem toe uit naam van den con cierge J. v. d. Plas. voor ai hetgeen hij voor dezen geweest zijt. Namens het personeel richtte de onder wijzer de heer A. Visser zich tot den heer Haasnoot. Als collega's hebben we de pret tigste herinneringen aan u. Spr. hoopte, dat hij als hoofd met het personeel onder Gods zegen nog veie jaren voor deze school zou mogen Werken. De heer Siderius getuigde van groote dankbaarheid. De zegeningen zijn vele geweest. Het is een voorrecht lichamelijk en geestelijk gezond, op 60-jarigen leeftijd van de rust te mogen genieten. Spr. dankte voor de goede verstandhouding met het personeel, en sprak hartelijke woorden tot den heer Baak, dankte den heer van Mals sen voor zijn woorden en prees den con cierge v. d. Pias, die zoo uitstekend voor het nieuwe schoolgebouw zorgt. Ook dankte hij de andere sprekers en eindigde met zijn dank aan God te betuigen. Ook de heer Haasnoot richtte tot elk der sprekers het woord en eindigde met den wensch, dat de Heere hem kracht en wijs heid moge geven in het vervullen van zijn hem wachtende taak. Ds. Rutgers sprak het slotwoord, waarna staande gezongen werd Gez. 96. Ds. Pras eindigde met dankgebed. 's Morgens om half elf had het afscheid plaats van den heer Siderius van de school kinderen. Hij werd met zijn echtgenoote per auto .van huis gehaald. In de groote hal werd hij ontvangen waar de kinderen stonden op gesteld en hem een lied toezongen. Ver volgens werd hij toegesproken door den lsten onderwijzer den heer A. Haasnoot. De heer A Visser bood hem uit naam der schoolkinderen eenige cadeaux aan. De heer Siderius hield een toespraak tot het personeel en tot de leerlingen die van school gingen en die er nog een jaar ble ven. Hierna weiden de kinderen getrac- terd. Bloemstukken werden aangeboden; ook een mand met bloemen van den con cierge J. v. d. Plas met de werkvrouwen. De heer P. Siderius werd geboren 18 Maart 1877 te Oude-Bildtzijl in Friesland, waar hij op de Rijksnormaalschool opge leid werd tot onderwijzer. Aldaar was hij werkzaam als onderwijzer van 18951906. Van 1906—1910 stond hij te Groningen. Als hoofd was hij werkzaam van 19101923 te Uithuizermeden. Van 1923—1929 als hoofd van de school in de Weeshuisstraat te Katwijk aan Zee en van 1 April 1929 af tot op heden als hoofd van het centrale 7de leerjaar. De heer A. Haasnoot werd te Katwijk Zee geboren 24 November 1897. In Mei 1916 behaalde hij het onderwijsdiploma. Eerst was hij eenigen tijd tijdelijk werkzaam te Leiden en tc Katwijk Zee. Van Nov. 1916 tot Maart 1918 was hij onderwijzer te Ber- kel en Rodenrijs en kwam toen als onder wijzer aan de Herv. school I te Katwijk Zee. Tijdelijk is hij nog hoofd geweest van Herv. school V. Van 1 April 1929 af tot- heden was hij onderwijzer aan het cen traal 7de leerjaar, waaraan hij met 1 April is benoemd als hoofd. De heer Haasnoot is in het bezit van de hoofdakte, akte Engelsch L.O. en van de akte Handenarbeid. VOOR OE PIJP. Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. 8612 (Ingez. Med.) „SEMIPYROPHORE" UITGEVONDEN. De Berlijnsche professor Schmidt heeft ijzer een natuur- en scheikundige bewer king doen ondergaan, hetgeen tot resultaat heeft gehad, dat de hierdoor verkregen stof met een lucifer kan worden aangestoken. Hij heeft deze stof „Semipyrophore" ge doopt. De stof verbrandt zonder verstik kende gassen te verwekken en kan ge bruikt worden op velerlei gebied in de geneeskunde. Stand van de groenten onder glas. Kwade invloed van de koude. Omtrent den stand der groenteteeltge wassen onder glas op 23 dezer geeft de directie van dén Landbouw het volgend overzicht; De weersgesteldheid is in de eerste maan den van het iaar ongunstig geweest voor de ontwikkeling der verschillende onder glas geteelde groenten. In tegenstelling met de temperatuur in de maand Februari was de gemiddelde temperatuur in de eerste weken van Maart eenige graden beneden normaal en daalde de minimum temperatuur meer malen beneden het vriespunt. De neerslag, die ook al in Februari zeer groot geweest was (105 m.M. tegenover 40 mM. normaal), bleef in de bovengenoemde periode eveneens boven normaal dooreen- genomen 30 pet.), met uitzondering van het Noord-Oosten des lands, waar lui nor maal was. Het aantal uren zonneschijn was belangrijk minder dan normaal het geval is en bedroeg in de eerste weken van Maart 24, tegen 55 normaal. In verband met deze ongunstige weers omstandigheden is de stand der gewassen achterlijk; vooral sla en andijvie hebben er door geleden, In het Oosten des lands is de stand der gewassen iets beter. Over het algemeen staan de onder glas geteelde groenten er slechter voor dan in de over eenkomstige periode van het vorige jaar. Koude sla vertoont een matigen stand, die op lichtere gronden iets beter is. Veel planten zijn weggevallen tengevolge van aantasting door Bocrytis. Warme sla heeft eveneens veel last van uitvallers: met uitzondering op de Zuid- hollandsche eilanden waar het gewas er beter voor staat, zlin de vooruitzichten over het algemeen matig. Andijvie De stand van deze groente is dezelfde als die van de sla. Bloemkool. Hoewel plaatselijk ongunstige uitzonderingen voorkomen, staat het gewas er dooreengenomen goed voor. Peen heeft zich tot nu toe matig ont wikkeld. Kaskomkomers hebben zeer te lijden van de weersgesteldheid en staan er matig voor. Stooktomaten. De stand is ongeluk. In centra zooals het Westland, waar in het algemeen laat geplant is. is deze goed te noemen. Waar echter vroeg is geplant, zijn de onderste trossen niet gezet door een tekort aan zonlicht. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Hierbij stuur ik u een stukje van mijn varen. De D'.ant krijgt dorre nunten. Wat is daarvan de oorzaak en hoe te han delen? H. v. d W. te L. Antw.: Uw plant behoort niet tot de varens, maar heet Asparagus tennifolius. U doet goed de plant van versche aarde te voorzien Snüd de oude stengels weg en houd haar geregeld in huis. niet in de volle zon. Geef geregeld water en in Juni, Juli en Augustus telkens 1 maal kunstmest, in water opgelost. Spoedig zal de plant nieuwe stengels vormen met fijn verdeeld donkergroen blad. Vraag: Heb een kleinbladige Begonia in de huiskamer, waarvan de bladeren leelijk worden als bijgaand blad. Wat is daaraan te doen? Mej. M. te L. Antw.: De oude bladeren vallen af. ten teeken dat de nieuwe groei begint. Geef de Begonia nieuwe potgrond en snijd de stengels flink in. Neem de leelijke bladeren weg en houd de plant goed in 't licht, niet in de volle zon. Geef geregeld water en in den zomer om de drie weken in water op geloste bloemenmest. Vraag: Mijn Clivia bloeit prachtig De onderste bladeren worden geel. Hoe is de behandeling? J K. te L Antw Doordat de plant veel kracht be steedt aan den bloemvorming. worden de onderste bladeren geel. U doet goed na den bloei den bloemstengel te verwijden en de plant van versche aarde te voorzien. Neem dan ook de gele bladeren weg. Geef in den zomer geregeld water en ééns in de maand in water opgeloste bloemenmest. Houd de plant in den winter zoo koel mogelijk en geef minder water. Daardoor komt de nieuwe bloemstengel eerder voor den dag. Geef dan geregeld water. Vraag: Kunnen Canna's in pot gekweekt worden en dan buiten op een balkon ge plaatst? J. K. te L. Antw.: Dat kan wel als het balkon goed in de zon en niet te veel op den wind is gelegen. Geef alle dagen water en als de bloemstengel te voorschijn komt, geef dan bloemenmest in water opgelost. Vraag: Hebben bloemschotels. waarin enkele Cacteeën staan, geen gat noodig om het overtollige water uit te laten? J K. te L. Antw.: Vaak ontbreekt dit gat en wor den de Cacteeën geplaatst in steenachtige aarde, waartusschen het water verdwijnt en later verdampt Bovendien moet goed worden opgelet dat niet te veel water wordt gegeven, juist omdat het overtollige moeilijk weg kan vloeien. Een of meer ga ten als hier bedoeld was wel wenscheliik. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw" De malversaties te Vlissingen. Voorwaardelijke straffen geëischt. Behandeling in hooger beroep. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage werden gisteren de malversaties bij liet plaatselijk crisis-comité en maatschappe lijk hulpbetoon te Vlissingen in hooger be roep behandeld. Door de rechtbank te Middelburg waren wethouder P. G. L. en de secretaris-pen ningmeester van Maatschappelijk Hulpbe toon. W. de W„ veroordeeld tot gevangenis straffen van resp. 6 en 4 maanden. De opzienbarende formule van Pepeodeni Tand pasta. die thans na onderzoekingen, rlie een half millloen gulden hebben gekost, wordt toegepast, bevat een geheel nieuw extra zacht bestanddeel. Het geeit de tanden een schitterende glans, die nergens ter wereld kan worden geëvenaard het hoogglanst de tanden tot dubbele sch1t. I' tering onschadelijk. Doffe tanden krijgen zoo'n verblindende glans door de nieuwe Pepsodent tandpasta, dat ook gij zult zeggen, dat de glans verdubbeld wordt. o het doet de tanden dubbel zoo lang schoon z. blijven - onschadelijk. De tanden zien er wiuer uit. voelen schooner aan en blijven vrij van tandfilm - Uren langer! En wat nog belang, rijker is: het houdt tandsteenvorming tegen. -> het geeft extra veiligheid, omdat het dubbel zoo zacht is. Proeven bewijzen, dat de Extra- zachte Pepsodent dubbel zoo zacht Is als de polijslmiddelen. die gewoonlijk gebruikt wor den Daarom hoogglanst het de tanden zonder gevaar voor het tandglazuur. 8596 (Ingez. MedJ Zij hadden goederen, die toebehoorden aan het Crisis-Comité te eigen bate ge bruikt. Bovendien had wethouder P. G. L. eenige collectanten aangespoord om geld uit col lectebussen te nemen. Allereerst werd de zaak tegen W. de W, behandeld. Deze beweerde dat de goederen, die uit het magazijn van het crisis-comité waren weggehaald, aan zijn broer, die armlastig was, en niet aan hem. waren gegeven. Uit het getuigenverhoor bleek dat de W. inderdaad goederen had ontvangen, terwijl goederen in rekening waren gebracht die nooit geleverd zijn. Wethouder L„ als getuige gehoord, gaf toe dat hij stoffeering en meubileering aan de woning van de W. uit de kas vau het comité had laten bekostigen. Mr. A. Rombach requisitoir nemend, achtte de heling van de goedei'en uit het magazijn, bewezen. Het vervalschen van de specificatie be schouwde spr. wel als een groote onbehoor lijkheid. doch kon deze niet als een straf baar feit zien. Het derde feit. het gebruiken van de ge schonken meubelen vond mr. Rombach niet zoo erg. Het was eigenlijk geen toeëigenen, alleen maar in gebruik hebben. De advocaat-generaal vond de straf van de Middelburgsche rechtbank dan ook te zwaar en eischte wegens dc be wezen heling een voorwaardelijke ge vangenisstraf van vier maanden met een proeftijd van drie jaar en een geld boete van veertig gulden subs. 20 da gen hechtenis. De verdediger concludeerde tot vrijspraak, Uitspraak 7 April. De wethouder staat terecht. Na het uitgebreide onderzoek behoefde men bij de behandeling van de zaak tegen den oud-wethouder L. niet meer op ver schillende feiteiT in te gaan. Alleen het uitlokken van verduistering vormde een nieuw punt van bespreking De secretaris van het crisis-comité J. P. L., die ais getuige gehoord werd. verklaarde van de collectanten het geld te hebben ge kregen en aan verdachte te hebben ter hand gesteld. Na dit korte onderzoek nam de advocaat- generaal mr. Rombach requisitoir. Wat het geven van de toestemming tot het wegnemen van kleeren en goederen van het crisis-comité betreft, dit was, evenais het wegnemen zelf, een onbehoorlijkheid, maar leverde, volgens spr. geen strafbaar feit op. Het was zeer zeker een uitlokking, maar geen strafbare uitlokking. Wat betreft het in ontvangst nemen van de gelden uit de collectebussen, dit vond mr. Rombach een geval van heling. Tenslotte achtte de advocaat-generaal het uitlokken van het maken van de ver- valschte specificatie, evenmin als het eer ste, een strafbaar feit. Alleen blijft dus de heling als strafbaar feit. Spr. eischte een voorwaardelijke gevan genisstraf van 6 maanden met 3 jaar proeftijd. Uitspraak 7 April. Voorts stonden nog in hooger beroep voor het hof terecht de collectanten H. V.. C. G., en A. B. uit Vlissingen. Wegens diefstal had de rechtbank te Middelburg hen ieder tot een maand ge vangenisstraf veroordeeld. De procureur-generaal vorderde tenslotte tegen alle drie een voorwaardelijke gevan genisstraf van een maand met 3 jaar proeftijd. HAAGSCHE POLITIERECHTER, Mishandeling. v. Z. uit Noordwijkerhoud mishandelde B. Het slachtoffer en zijn broertje verschenen als getuigen. Ze hadden geen banden leeg laten loooen en niet gegooid, zooals ver dachte had gezegd De officier vroeg f. 5 boete subs. 5 dagen. De politierechter vonniste conform dezen eisch. Daarna kwam K. uit Noordwijkerhout in het verdachtenbankje Hii had een klomp van het slachtoffer uit de vorig™ zaak in de kachel gestopt. Ve-dachte zeide dat het niet waar was doch het verbaal leerde anders. De officier vroeg f. 3 boete subs. 6 dagen hechtenis De Dolitierechter maakte er f2.50 subs. 5 dagen van.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13