Buitenland De weigering van Italië de vrij willigers LfciDiCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 25 Maart 1937, uit Spanje terug te roepen Bezorgdheid in Frankrijk DE ALGEMEENE TOESTAND Ciano's reis naar Belgrado. Naar aanleiding van het bezoek van Ciano aan Belgrado heeft het kabinet te Boekarest gisteren uit Belgrado de verzekering der Zuid-Slavische regee ring ontvangen, dat zij ten hoogste overweegt, met Rome een overeen komst te sluiten, gelijk aan 't Britsch- Italiaansche gentlemen's agreement, en dat in geen enkel opzicht de soli diteit van de Kleine Entente schaadt. De officieuze Roemeensche pexs schrijft, dat iedere nieuwe vriendschap, welke een van de in de steeds hechter wordende Kleine Entente verbonden landen sluit een vooruitgang beteekent in de richting van De Italiaansche weigering om de vrij willigers terug te roepen, brengt heel wat pennen in beweging. Dit telt wordt door de Romeinsche pers gekenmerkt als een rake stoot, om „de slinksche sovjet-manoeuvre te verijdelen." Het plan, om nu juist de buitenlandsche vrijwilligers uit Spanje terug te roepen, wordt door de „Messagero" beschouwd als een list van de drie handlangers", te we den vrede. S d^ ovêrtuigiAg aclt de sovjet-Rusland. Engeland en Frank openbare meening van de landen van de Kleine Entente de besprekingen, welke te Belgrado gevoerd zullen worden, dan ook verheugend. Het onafhankelijke blad „Adeverul" meent, dat het bezoek van Ciano in diplo matieke en politieke kringen zeer druk be sproken wordt. Men zou de feiten dan ook te kort doen, indien men niet opmerkte, dat de aankondiging van Ciano's bezoek bepaalde kringen ten zeerste heeft verrast. Deze kringen zijn van meening, dat de reis van Ciano ondernomen wordt, om de aan dacht van de wereld af te leiden van het echec van de Italiaansche troepen in Spanje. Ciano zou volgens hen een aan zienlijk aantal „geschenken" voor Zuid- Slavië bij zich hebben, alsmede de oplos sing voor alle tusschen beide landen han gende problemen. Zoo lang het tegendeel niet bewezen is, zal men echter niet kun nen aannemen dat Zuid-Slavië ook maar één verplichting zal aangaan, die in strijd is met de bondgenootschappen en over eenkomsten waardoor dit land geboden is. Volgens mededeelingen van welingelichte zijde, aldus Stefani zal de Italiaansch- Zuid-Slavische overeenkomst bestaan uit een politiek protocol, een handelsverdrag en een protocol over uitwisseling op cul tureel gebied. Na aan de oostelijke grens vrede te heb ben gebracht door de overeenkomst met Bulgarije, verricht Stoyadinowitsj thans denzelfden arbeid aan de Westzijde. Te Belgrado komt ongetwijfeld een werk van vruchtbare samenwerking tot stand, dat een belangrijke bijdrage voor den Euro- peeschen vrede zal beteekenen. De officieuze ..Pester Lloyd" schrijft.dat het bezoek van den Italiaanschen minister aan Belgrado een wending beteekent in de geschiedenis van na den oorlog. Het blad vervolgt: „Hongarije ziet met voldoening den invloed van zijn Italiaan schen vriend doordringen tot de staten der Kleine Entente en hoopt bij deze gelegen heid. dat het zal profiteeren van de ver zoenende maatregelen, welke te Belgrado zijn ten toon gespreid. Met een Italiaansch Joego-Slavische ontspanning wordt een vreedzaam element gebracht in de politiek van Midden-Europa en Boedapest, waar men den laatsten tijd spreekt over een mogelijke ontmoeting tusschen rijksbe stuurder Horthy en prins-regent Paul, volgt met aandaoht de ontwikkeling van den toestand. Hoewel de Fransche en Engelsche pers nog weinig commentaar levert, toont men zich daar en vooral geldt dit voor Frankrijk! eenigszins ver ontrust. Trots alle geruststelling ge looft men aan een koerswijziging van Zuid-Slavië, die de andere leden der Kleine Entente niet onberoerd zal laten! Begin April komt de Deensche premier Btauriing naar Londen. samenwerking, waarbij men steun ver wacht van alle mogendheden, die in de commissie van afzijdigheid zijn vertegen woordigd. tot maatregelen te kunnen ko men, die de controle, in het bijzonder die ter zee. effectief kunnen doen zijn, ten einde nieuwe ontschepingen van troepen te kunnen voorkomen. De nauwe relaties, die bestaan tusschen Berlijn en Rome zou Duitscliland gelegen heid kunnen geven bij Italië op matiging aan te dringen. Havas wijst er in dit ver band op, dat het terugtrekken der vrijwil ligers indertijd het eerst door Italië en door Duitsohlaiid is geopperd. Bovendien gegeven De Italiaansche vriiwillieers heeft men te ParÜs geconstateerd dat gegeven, „ue uauaanscne vrijwilligers Duitschland nadat op 2o Februari overeen was gekomen het zenden van vrijwilligers naar Spanje te staken, zich strikt aan deze afspraak heeft gehouden. Havas meent te weten dat Delbos en von Welczek het ook hebben gehad over de moeilijkheden die plannen om de vrijwil ligers die aan de zijde van de regeering vechten terug te roepen, zouden kunnen ontmoeten. Te Parijs ziet men. wat deze kwestie aangaat, geen onoverkomelijke moeilijk heden. Men zou moeten nagaan, waarheen de vrijwilligers, b.v. de 9000 anti-fascistische De woorden van ambassadeur Grandi worden door de bladen als volgt weer- zullen het Spaansche gebied niet ver laten, voor de troepen van Franco de volledige en definitieve overwinning hebben behaald." Deze verklaring stemt overeen met de algemeen in Romeinsche kringen verbreide meening, dat Italië in geen geval een over winning van de Spaansche volksfronters zal toelaten. Delbos bezorgd. Delbos. de Fransche minister van bui tenlandsche zaken, heeft gistermiddag o.a. de gezanten van Engeland en Duitschland ontvangen. Zulks in verband met deze houding van Italië. Delbos heeft de beide ambassadeurs op den ernst van den toestand gewezen. Dat Italië in gebreke is gebleven de op 20 Fe bruari aangegane verplichtingen na te komen, is wellicht niet officieel te bewij zen. inlichtingen uit verscheidene bronnen geven echter aanleiding tot het koesteren van ernstige vermoedens. De aanwezigheid van Italiaansche troepen in Spanje wordt onweerlegbaar bewezen door foto's, enz. Bovendien bevat het communiqué, dat ne de bijeenkomst van den grooten fascis- tischen raad is uitgegeven een bevestiging. Ten behoeve van den vrede heeft de Fransche regeering niettegenstaande me nigvuldige schendingen van de overeen komst van niet-inmenging blijk gegeven van groot geduld en van verzoeningsge zindheid. Maar dat kan niet onbeperkt voortduren, te meer niet, daar de wending, die de gebeurtenissen in Spanje hebben genomen, de vrijheid van de verbindingen tusschen Frankrijk en Noord-Afrika be dreigt. evenals de wegen die van het grootste belang zijn voor het Britsche Rijk. Als gevalg van de jongste krijgsbedrijven bij Madrid schijnt Italië, logisch gerede neerd. de keuze te hebben tusschen twee houdingen. De Italiaansche regeering kan óf haar troepen terugroepen, óf deze ver sterken. Hoewel de toon van de Italiaan sche pers daartoe alle aanleiding geeft, wenscht Frankrijk nog geen conclusies te trekken uit de verklaringen van Grandi in de commissie voor de niet-inmenging De nauwe samenwerking, die van den beginne af tusschen de regeeringen te Londen en te Parijs heeft bestaan, blijft een rem tegen verscherping van den toe stand. Te Parijs hoopt men dan ook door deze Duitschers, kunnen worden geëvacueerd. In Britsche kringen verklaart men, dat het controle-plan ln het geheel niet in gevaar gebracht wordt door de weigering der Italianen de kwestie van de terugroe ping der vrijwilligers te bespreken. De controle bepaald. In de commissie voor de niet-inmen ging heeft de Russische gedelegeerde, Maisky. in opdracht van zijn regeering de aandacht gevestigd op de volgens hem toe nemende Italiaansche interventie in Span je. Hij beweerde, dat er half Februari niet minder dan 60.000 Italianen in Spanje wa ren en hij geloofde, dat het aantal nog is toegenomen. Dit leek op een Italiaan sche invasie Maisky stelde voor. dat een speciale com missie benoemd en naar Spanje gezonden zal worden, om een onderzoek in te stellen: lo. Naar de beweringen betreffende de ontscheping van Italianen in Spanje na 20 Februari en de lossing van oorlogstuig en munitie voor Franco: 2o Naar alle mededeelingen over deel neming van geregelde Italiaansche leger- afdeelingen aan de militaire verrichtingen. Na deze verklaring van den sovjet-Rus- sischen vertegenwoordiger, zeide de voor zitter der commissie, lord Plymouth, dat .de opgeworpen kwestie hem in verlegen heid bracht, daar zij niet op de agenda dezer vergadering voorkwam en hij ook niet tevoren dienaangaande was ingelicht. De Italiaansche vertegenwoordiger ver klaarde. dat de zoo juist door den sovjet- Russischen vertegenwoordiger afgelegde agressieve verklaring van de zijde der Ita liaansche regeering het antwoord zou ont vangen dat zij verdiende. De Duitsche vertegenwoordiger verzocht een afschrift van de verklaring van den sovjet-Russischen afgevaardigde te mogen ontvangen, daar enkele passages, welke hij gehoord had, hem het bewijs van een ver wonderlijke huichelachtigheid schenen te leveren. De Fransche vertegenwoordiger merkte op, dat de door den sovjet-Russischen af gevaardigde opgeworpen kwestie van zoo- danigen aard was, dat het goed zou zijn haar op korten termijn naar de subcom missie van den voorzitter terug te verwij zen, De voorzitter verklaarde hierop, dat dit hem inderdaad de procedure toescheen, welke moest worden gevolgd. De Portugeesche vertegenwoordiger bracht ln herinnering, dat volgens de re gelen der procedure elke beschuldiging schriftelijk moet worden ingediend en op feiten moet steunen. Reeds eerder, aldus deze vertegenwoordiger, heeft de sovjet- Russische afgevaardigde ongegronde be schuldigingen geuit. De sovjet-Russische vertegenwoordiger antwoordde hierop, dat volgens de rege len der procedure, elke in de commissie vertegenwoordigde regeering het recht heeft, elke kwestie, welke betrekking heeft op inbreuken op- de niet-lnmengings-over- eenkomst op te werpen, zoo er redenen wa ren te gelooven, dat dergelijke inbrauken hebben plaats gevonden. Als deze inbreu ken reeds vaststaan, Is het niet noodig nieuwe bewijzen aan te voeren. In het on derhavige geval heeft de sovjet-Russische regeering ernstige reden aan te nemen, dat inbreuken hebben plaats gehad en zij heeft daarom verzocht een onderzoek ln te stellen. De Duitsche afgevaardigde verklaarde accoord te gaan met de meening van den president, dat de door den sovjet-Russi schen vertegenwoordiger opgeworpen kwes tie door de subcommissie moet worden be sproken. Hij sprak verder den wensch uit. dat maatregelen genomen zullen worden om te beletten, dat de commissie tot een propaganda-orgaan wordt gemaakt. Der gelijke propaganda-methodes vergemakke lijken de taak der commissie niet. Verder werpt deze afgevaardigde de vraag op, of de werkzaamheden der commissie niet als vertrouwelijk zouden moeten worden be schouwd. Lord Plymouth antwoordde op deze laat ste vraag van den Dultschen afgevaardig de, dat men reeds verschillende keeren be sloten had. dat alle besprekingen der com missie en der sub-commissie als strikt ver trouwelijk zouden worden besohouwd. Intusschen benoemde de commissie de gedelegeerden, die belast zullen worden met de uitvoering, van het controle-plan, dat den 29sten dezer in werking zal treden. Ook de Italiaan sche gedelegeerde schonk zijn goed keuring aan de benoemingen. Een motie van het Engelsche vakvereenigingscongres. Op een vergadering van den algemeenen raad van het vakvereenigingscongres te Londen is een motie aangenomen strek kende de Engelsche regeering te verzoe ken de wettige Spaansche regeering te willen steunen ln een beroep op den Vol kenbond wegens schending van artikel tien van het handvest door de medewerking van Duitsche en Italiaansche troepen op het grondgebied van een der leden. De raad besloot tevens een telegram aan generaal Miaja te zenden om uit naam der Engelsche arbeiders hem geluk te wen- sohen met de heldhaftige verdediging van de Spaansche hoofdstad tegen de aan vallen der buitenlandsche fascisten. Van 't front. Kort en bondig: Niets te melden. Het aantal aan het front van Guadala jara krijgsgevangen gemaakte Italianen bedraagt ongeveer 1300, van wie 290 naar Valencia zijn overgebracht. Altijd slechte spijsvertering. Nu geen klachten meer. „Ik had veel last van de maag, tenge volge van Slechte spijsvertering, waardoor ik altijd lusteloos en moe was. Sinds eeni- gen tijd gebruik ik nu geregeld de „kleine dagelijiksohe dosis" Krusohen. Zoodra het opraakt krijg ik weer hoofdpijn en als ik het dan weer neem, is de hoofdpijn weer weg. Voordat ik Kruschen nam durfde ik haast niets eten, maar nou eet ik weer alles". j. n. D. te B. De zes minerale zouten in Kruschen sporen Uw inwendige organen tot betere werking aan, waardoor Uw voedsel snel en volledig wordt verteerd. Hierdoor wordt voorkomen, dat voedselresten ln het orga nisme achterblijven, welke lasten of pijnen veroorzaken. Moeheid en lusteloosheid zul len tot het verleden behooren. In plaats daarvan krijgt ge een gevoel van opge wektheid, levenslust en volkomen gezond heid. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f. 0.40. f. 0.75 en f. 1.60 per flacon. Let op. dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij,, A'dam, voorkomt. 8610 (Ingez. Med.) FRANKRIJK Stakingswee. Tengevolge van een staking zijn de stad Rouen en tien plaatsen in de omgeving ge heel verstoken van lichtgas. Het onder houd, dat de directie van de gasfabrieken met het personeel heeft gehad, heeft geen resultaat opgeleverd. De schouwburg Sarah Bernardt" te Parijs wordt door alle employe's bezet ge houden arbeiders, zoowel als tooneelspe- lers. Zii hebben in geen twee maanden sa laris of gage uitbetaald gekregen. ENGELAND SIR STAFFORD CRIPPS UIT LABOUR. Dreigende mijnstaking in Schotland. De uitvoerende raad van de Labourpartij heeft besloten, dat de leden van de socia- l.stische liga niet tegelijkertijd lid kunnen zijn van de Arbeiderspartij. Dit besluit zal op 1 Juni van kracht worden. Sir Stafford Cripps en zijn vrienden zijn hiermede practisch uit de Labourpartij gestooten. In een te Glasgow gehouden vergade- dering hebben de Schotsche mijnwerkers besloten op 9 Mei in staking te gaan, in dien hun looneischen niet worden ingewil ligd. Door deze staking zouden omstreeks 100.000 man worden getroffen. DANZIG Oppositie-bladen in beslag genomen. Twee oppositie-bladen, de „Volkszei- tung" en de „National Zeitung" zijn door de autoriteiten in beslag genomen, daar zij melding hadden gemaakt van een neder laag der legers van generaal Franco. De politie arresteerde verschillende leden van het katholieke centrum, onder wie een DUITSCHLAND Wisseling in functies aan buitenlandsche zaken Paspoorten voor dienstplichtigen. De Duitsche gezant te Boedapest, von Mackensen, is tot staatssecretaris van bui tenlandsche zaken benoemd. Dieckhoff. die deze functie na den dood van von Bülow •in Juli j.l. heeft waargenomen, zal tot am bassadeur te Washington worden benoemd als opvolger van Luther. Von Mackensie is een schoonzoon van minister von Neurath. Von Mackensie had Boedapest verlaten ten tijde, dat daar geruchten liepen over plannen tot een nationaal-socialistischen staatsgreep, waarvan hij, naar het heette, allerminst onkundig was gebleven. Het ge rucht liep toen al dadelijk, dat hij niet meer op zijn post zou terug keeren. Dieckhoff, thans 52 jaar oud. was reeds van 19221926 werkzaam aan de Duitsche ambassade te Washington. Luther moet als •gezant ©een contact hebben kunnen verkrij gen in zijn vierjarig gezantschap. Hij was oud-minister en oud-burgemeester en oud president der Duitsche Rijksbank. De minister van binnenlandsche zaken had verleden Jaar bepaald, dat geen voor het buitenland geldige passen zouden kun nen worden uitgereikt aan dienstplichtige Duitschers dan met toestemming van de regionale autoriteiten onder wie de dienst plichtigen ressorteeren. De rijksminister van oorlog heeft thans nader bepaald, dat ieder dienstplichtige, die een pas heeft en naar het buitenland wil gaan, persoonlijk de vereischte toestemming bij den militai ren commandant van het district moet komen halen. Een uitvoerige lijst zal moe ten worden ingevuld. Als regel zal de toe stemming na 24 uur verleend worden. In geval van urgentie zal de toestemming voor uiterlijk dertig dagen worden gegeven. Bij terugkeer uit den vreemde zal de houder van het paspoort zich onmiddellijk moeten aanmelden bij den militairen district-com mandant. Als dienstplichtige wordt be schouwd ieder Duitscher van 18 tot 45 jaar, of l>lj al dan niet een militaire opleiding ■heeft genoten. ITALIË. Mussolini doet eersten slag. Mussolini heeft zich gistermorgen in ge zelschap van talrijke autoriteiten naar het od 10 K M. van Rome gelegen Magliana- gebied begeven, waar hij den eersten slag met het houweel gaf voor de werkzaam heden tot omlegging van den loop van den Tiber, dienende tot verbetering van de scheepvaart op deze rivier. Hij bezichtigde voorts het terrein, waar de groote marine-luchthaven zal worden aangelegd waarvoor op de begrooting een bedrag van 40 millioen lire is uitgetrokken. OOSTENRIJK Nat. soe. propaganda-centra ontdekt. De politie heeft twee nationaal-socialis- tische propaganda-centra ontdekt. Een hiervan gaf in het geheim een krant uit, de .Oesterrelchische Beobachter". De politie priester, en een redacteur van het een- j verrichtte in verband hiermede talrijke trum-blad „Volkszeltung". arrestaties. RUSLAND Drie Trotzkisten ter dood veroordeeld. In het massa-proces tegen Trotzkisten te Novosibirks zijn drie beklaagden ter dood veroordeeld. Vier werden veroordeeld tot gevangenisstraffen varieerend tusschen acht en drie jaar en twee beklaagden wer den vrijgesproken. UIT HET VERRE OOSTEN Japan in tweestrijd. Een correspondent van Havas te Tokio heeft met verschillende politieke personen aldaar gesproken. Men verklaarde hem, dat de geruchten omtrent onderhandelingen tusschen Japan en Italië samenvielen met een verscherping van het conflict tusschen twee stroomingen in politieke kringen voor de buitenlandsche politiek van Japan. De eene richting wenscht een verbetering en een uitbreiding van de Engelsch-Japan- sche betrekkingen, de andere wil een uit breiding van de Japansch-Dultsche over eenkomst. Economische, politieke en diplomatieke kringen wenschen evenals de minister van buitenlandsche zaken, Sato, nauwere samenwerking met Enge land. doch ln bepaalde kringen van leger en marine stelt men alles ln het werk om tot een uitbreiding van het Japansch- Duitsche verdrag te komen en tracht men de politiek van de eerstgenoemde richting te dwarsboomen. In militaire kringen kent men de „Japansch-Dultsche commis sie tegen de Komintern" groote beteekenls toe en men wil de medewerking van Italië verkrijgen teneinde het Japansch-Dultsche blok sterker te maken. Het ls dan ook te verwachten, dat het verzet van de mili tairen tegen de politiek van Sato ria de verdaging van de zitting van het parlement sterker zal worden. Men gelooft, dat zeer binnenkort, mis schien nog voor het einde van de maand, een Japanscn-Italiaansche overeenkomst van economischen aard zal worden getee- kend. Daarbij zou bepaald worden, dat de positie van den Japanschen handel in Abessynië geconsolideerd zal worden en dat de voordeelen. die de Japansche han del in Italië geniet, tot het geheele imperium zullen worden uitgebreid. Verder zou onderhandeld worden over de afschaf fing der eeuwigdurende rechten, die vroe ger aan Italië, zooals aan andere mogend heden, zijn toegekend in Nagasaki, Yoko hama en Kobe. Men voegt hieraan toe, dat van een andere, politieke overeenkomst geen, sprake zal zijn. Gisteren heeft de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, naar aanlei ding van de besprekingen in het Japansche parlement waarin werd aangedrongen op betere betrekkingen met Engeland en China, in het Lagerhuis verklaard, dat de Engelsche regeering met genoegen kennis heeft genomen van de verklaring van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, waarin deze zijn verlangen naar samenwerking met Engeland te kennen gaf. De Engelsche regeering wenscht even zeer de betrekkingen met Japan te ver beteren. Met veel genoegen zal de Engel sche regeering ook iedere verbetering van de betrekkingen tusschen Japan en China waarnemen, want zij ls van meening, dat een gestabiliseerd en welvarend China, dat in vrede leeft met al zijn buren van het grootste belang is voor deze buren en voor de geheele wereld. VEREENIGDE STATEN De stakingsactie. In Welingelichte Senaatskringen ver- Waart men, dat Roosevelt zich bereid ver klaard heeft het vraagstuk der bezetting van fabrieken met de leiders in het Con gres te bespreken, als hij morgen van zijn verlof zal zijn teruggekomen. De demo cratische leider Robinson, heeft bevestigd noch tegengesproken, dat een actie van 't congres verwacht zou kunnen worden, als de toestand niet voor het einde der week zou zijn opgehelderd. Bij Chrysler wordt een spoedige overeen stemming verwacht. Na een reeks van besprekingen tusschen de directie van de Chrysler-fabrieken en aen bond van arbeiders ln de automobiel industrie, deelde de gouverneur van Michl- /C4EEP/ TJËKCENl HOLLAND-AMERIKA LIJN ROTTERDAM. 22 Mrt van Bahia naar New York. KON. HOLL. LLOYD. SALLAND, thuisr., 24 Mrt. n.m. 2 uur van Dakar. KON. PAKE TV AART MIJ. ROGGEVEEN. 23 Mrt van Port Elisabeth n. Kaapstad. RANTAUPAiNDJANG, 23 Mrt v. Singapore n. Bandon. TASMAN. 23 Mrt van Zanzibar te Saigon. MIJ. OCEAAN. POLYPHEMUS, 22 Mrt van Padang naar Batavia. JAVA-NEW YORK LIJN TANIMBAR. 22 Mrt van New Orleans te Tampico, MIJ NEDERLAND JOHAN DE WITT, uitr., 23 Mrt v, Algiers. CHR. HUYGENS, thuisr., 24 Mrt. v. Colombo TAJANDOEN, thuisr., 24 Mrt. te Genua. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. AMSTELKERK. 24 Mrt van W. Afrika te R'dam verwacht. HOLLAND-AFRIKA LIJN JAGERSFONTEIN. 23 Mrt n.m 1 u. van Dakar n. Southampton. HEEMSKERK, 23 Mrt. v. Mombassa n. Suez. HOLLAND—AÜSTRALIË-LIJN. AAGTEKERK, thuisr.. 24 Mrt te Antwerpen HOLLAND—O. AZIË LIJN. ZUIDERKERK. 23 Mrt van Antwerpen te Hamburg. ROTTERDAMSCHE LLOYD DEMPO, 24 Mrt v Batavia n. R'dam. KOTA TJANDI, thuisr., 24 Mrt. v. Djeddah. SIBAJAK. thuisreis, 25 Mrt, n.m. 7 uur te Gibraltar verwacht, zal 26 Mrt. v.m. 6 u. de reis voortzetten. INDRAPOERA, 24 Mrt. v. R'dam n. Batavia. ROTTERDAM—Z. AMERIKA LIJN. ALWAKI, 24 Mrt van R'dam te Hamburg. HALCYON LIJN ROZENBURG, 24 Mrt van Les Falaisses te Velsen. FLENSBURG, Vlaardingen n. Narvik, 23 Mrt uit den N. Waterweg. STAD VLAARDINGEN. 23 Mrt v. Narvik te Vlaardingen. VREDENBURG, 24 Mrt. v. Narvik te Vlaar dingen. STAD SCHIEDAM, 23 Mrt. v. Narvik naar R'dam, STAD HAARLEM, 23 Mrt. v. Lissabon. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. THESEUS, 24 Mrt v Aarhuus te Amst. ACHILLES. 24 Mrt v.m. 8 u. 15 van Amst. te Hamburg. BACCHUS. 23 Mrt v. Izmir n. Itylida. BODEGRAVEN. 23 Mrt n.m. 8 u v. Cristo bal n. Curacao. HEBE. 24 Mrt v. Danzig te Kopenhagen. STUYVESANT. 24 Mrt v.m. 7 u. van Ply mouth n. Havre. HERCULES, 24 Mrt. v. Izmir te Istanboul. BAARN, Antwerpen n. Hamburg, pass, 24 Mrt. v.m. 1 u. 50 Vlissingen. HERMES, Middl. Zee n. Amst., was 24 Mrt. 12 u. 's middags 85 mijlen Z.W. van Oues- sant. BOSKOOP, uitr., was 24 Mrt. 12 u. 's mid dags 30 mijlen Z.O. van St. Maria. ORPHEUS, 24 Mrt. v. Amst. n. Kopenhagen, VENUS, 24 Mrt, v. Amst. n. Hamburg. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN WINTERSWIJK, 23 Mrt van Dugirat te Antwerpen. SCHIELAND, 23 Mrt v. Danzig te Terneuzen BATAVIER n. 24 Mrt, v. R'dam te Gra- vesend WILLEMSPLEIN, Melilla n. R'dam. pass. 23 Mrt Gibraltar. EMMAPLEIN, 23 Mrt n.m. 4 u. van Narvik n. R'dam dan zal vanmiddag de kwestie van de col lectieve contracten worden besproken. Deze kwestie was de voornaamste reden van de staking. De directie van Chrysler heeft beloofd niet te trachten de fabrieken weer in wer- gan, Murphy, mede. dat Lewis heeft toe- king te stellen, zoolang de besprekingen gestemd, dat de acht fabrieken van Chrys- duiên. De leiders van den bond zijn on- ler te Detroit, welke door ongeveer 6.000 stakers sedert 8 Maart bezet werden ge houden, zouden worden ontruimd. Indien de fabrieken hedenochtend ontruimd zijn, middellijk naar Detroit vertrokken om de stakers te verzoeken de fabrieken te ver laten. 2—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10