BINNENLAND PRESTO 7Sste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 24 Maart 1937 Derde Blad No. 23618 RECHTZAKEN De activiteit der „Hertog Hendrik". Bescherming van schepen, die munitie vervoeren, wordt niet geduld. Naar ons ter oore komt, hebben de autoriteiten in Spaansch-Marokko er onzen vertegenwoordiger te Tangcr op gewezen, dat de activiteit van de „Hertog Hendrik" moeilijkheden zou kunnen opleveren, met name indien bedoelde oorlogsbodem bescherming zou verleenen aan schepen, van welke bekend is dat zij zich met oorlogsver- voer bezighouden. In verband hiermede vernemen wii. dat onze regeering aan den gezant te Tanger medegedeeld heeft, dat de „Hertog Hen drik" van den aanvang af de instructie had geen schepen bescherming te verleenen, die wapenen, munitie of vrijwilligers naar Spanje vervoeren. De O. 13 en O. 15 naar Spanje vertrokken. Gistermiddag zijn Hr. Ms. onderzee- booten O. 13 en O. 15 uit de haven van Nieuwediep naar de Spaansche wateren vertrokken. Om twee uur nam de commandant van den onderzeedienst, kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman afscheid in 'n toespraak, waarin hij van zijn waar deering getuigde voor de vlotte wijze, waarop men de schepen gereed had gemaakt. Namens den commandant, die ver hinderd was, wcnschte hij den opva renden een behouden terugkeer in het vaderland. Vervolgens had een inspectie plaats. Om vier uur vertrok de O 13, uit geleide gedaan door honderden belang stellenden. Enkele oogenblikken later ving tie O. 15 de reis naar de Spaan sche wateren aan, waar de O. 16 zal worden afgelost. Uitreiking „De Ruyter-medaille". Onderscheiding voor L. Smit en Co.'s internationalen sleepdienst. In tegenwoordigheid van een aan zienlijk gezelschap is vandaag in de Kweekschool voor de Zeevaart te Am sterdam aan L. Smit en Co.'s Inter nationalen Sleepdienst de gouden „De Ruyter-medaille" uitgereikt. Deze on derscheiding is een buitengewoon huldeblijk, dat slechts eenmaal in dc vijf jaar wegens bijzondere verdien sten voor de zeevaart wordt toege kend. Behalve de belde directeuren van de enderscheiden onderneming, de heeren Murk Leis en Vuyk Jr., waren aanwezig de burgemeesters van Rotterdam en Maas sluis, mr. P. Droogleever Fortuyn en mr. P. A. Schwartz, de Amsterdamsche wet houder S. R. de Miranda, en voorts vele bekende figuren uit Rotterdamsche en Amsterdamsche Scheepvaartkringen. De Koninklijke Marine was vertegen woordigd door vier vlagofficieren. De aanwezigen werden verwelkomd door vice-admiraal Quant. Nadat spr. een uit eenzetting had gegeven van het ontstaan van het fonds voor de „De Ruyter-me daille", gaf hij een overzicht van de op richting en de ontwikkeling van L. Smit en Co.'s Internationalen Sleepdienst. Om een denkbeeld te geven van de om vangrijke transportdiensten, welke Smit en Co. aan reeders, werven en ook sloo- pers hebben bewezen, moge worden ver meld, dat in de laatste 40 jaar in totaal ruim 6000 objecten zijn versleept, waar onder 60 dokken, 1500 baggermolens, en kele tinmolens (o.a. voor Banka)165 drijvende kranen en een kleine 500 voor afbraak bestemde schepen. Een ander niet minder belangrijk deel van L. Smit en Co.'s Sleepdienst is de zich steeds uitbreidende bergingsdienst. De vice-admiraal besprak dan de meest frappante gevallen van Atlantische hulp- verleening. Ook van de Internationale Sleepdienst maatschappij. die in 1923 met Smit en Co. een fusie aanging, behandelde spreker de geschiedenis. Nadat admiraal Quant een eere-saluut had gebracht aan de bemanningen der zeesleepers, overhandigde hij de gouden medaille met de oorkonde aan den heer Murk Leis. Deze sprak namens de onder neming zijn dank uit voor de onderschei ding. Op de oorkonde, gevoegd bij de gouden medaille, staat geschreven, dat zij wordt toegewezen: „Uit waardeering voor het „belangrijke werk op het gebied van in- „ternationale zeesleepvaart en hulpver- „leening ter zee verricht, waardoor krach tig ls bijgedragen tot het hooghouden van „den Nederlandschen naam in den „vreemde". Nederland op de Parijsche wereldtentoonstelling. Een tipje van den sluier opgelicht. (Van onzen correspondent) PARIJS. 23 Maart. Toen de commissaris-generaal der Nederlandsche inzending op de Pa rijsche tentoonstelling een week of drie geleden de correspondenten der Neder landsche bladen tot een persconferentie bijeengeroepen had, beloofde hij bin nen heel korten tijd eenige nadere gegevens te zullen verstrekken over de kunstenaars, die aan de versiering van ons paviljoen medewerken en over de firma's, die zullen exposeeren. Opnieuw is de heer Tjeenk te Parijs geweest oin zich ter plaatse van den stand der werkzaamheden aan ons in aanbouw zijnd paviljoen te verzekeren en van deze gelegenheid heeft hij gebruik ge maakt om reeds gedeeltelijk onze nieuwsgierigheid te bevredigen. Een tipje van den sluier is weer opge licht en we kunnen ons nu beter een denkbeeld vormen, hoe de eerste zaal, die zooals men weet aan het verkeer en toerisme is gewijd er uit zal zien. Het interieur van deze zaal is ontworpen door ir. S. van Ravesteyn, die in overleg met het tentoonstellingscomité zijn mede werkers heeft gekozen. Direct bij den in gang van de zaal zal men als symbool van Nederland met Oost- en West-Indië een groot gejoolychormeerd beeld vinden van den beeldhouwer A. Termote, terwijl andere beeldhouwwerken van F. J van Hall en J. W. Havermans, geïnspireerd op het heden- daagsche verkeer, in de zaal geplaatst zul len worden. Wanneer men dan de zaal is binnen getreden, dan zal men in de as van de zaal een kaart van Nederland, geschilderd door J. B. Lambert Simon, zien, omgeven door vier wandschilderingen van S. J. Sjollema, die de vier windrichtingen tot motief heb ben. Piet Worm voert een eveneens voor deze zaal bestemde schildering uit van Amsterdam en ontwerpt tevens een groot aantal poppen voor de z.g. „poppengalerij die niet alleen deze zaal een zeer levendig aspect zullen geven, maar ook een beeld van hetgeen in Nederland gewerkt en ge- wrooht wordt. Aan Leo Brom en S. v. d. Hoonaard zijn de metaalversieringen opgedragen, terwijl mej. Clara Pronk een aantal foto's in groot formaat vervaardigt, die een beeld geven van het heden en verleden en uiteraard van het meest karakteristieke in ons land. Kees van der Laan en Broggaard kregen deco ratief werk opgedragen, terwijl de Rotter damsche Academie voor Beeldende Kun sten en Technische Wetenschappen statis tisch een en ander betreffende het lucht- vaartverkeer in beeld brengt. Doch hier mede is onze luchtvaart niet tevreden, want Fokker zoowel als de K.L.M hebben een ruime medewerking toegezegd, evenals de Nederlandsche Spoorwegen, terwijl in zendingen van Werkspoor, Stork en Beynes een beeld zullen geven van onze wagon industrie. Van de lucht en den vasten grond naar het water! Hoe zou het andei's kun nen in ons waterland? En daarom zullen we ook in deze zaal modellen van enkele jachten, waaronder dat van den Sjah van Perzië, ontworpen door den heer H. W. de Voogt en uitgevoerd door N.V. Boele's Scheepswerven en Machinefabriek te Bol nes, kunnen bewonderen. Verder zal de vloerbedekking van deze zaal bestaan uit tegels, speciaal hiervoor gebakken in de fabrieken van de Porce- leine Fles te Delft. Tenslotte zijn met de uitvoering van de affiches, die tegen den buitenwand van deze zaal zuilen worden geplaatst, na een wedstrijd tusschen een groot aantal kunstenaars, belast W. Bosma. W Brusse, K. van der Laan, H. Nijgh. P Schuitema en G. Soutendijk. Eindelijk zij nog vermeld dat de stand van de P.T.T verzorgd wordt door ir H. J. Brusse en H. Molenaar. Op deze wijze kan men zich reeds een klein denkbeeld vormen van deze zaal en deze gegevens doen verlan gend uitzien naar meer bijzonderheden over de volgende zalen in ons paviljoen, dat uiterst belangwekkend en Nederland volkomen waardig belooft te worden. mede, dat de vlce-voorzltter, de heer M. Vos, besloten had zich niet meer als lid van het hoofdbestuur verkiesbaar te stel len. Bij de daarna volgende behandeling der agenda werd mededeeling gedaan van enkele door het dagelljksch bestuur onder nomen stappen met betrekking tot de be strijding der excessen van het volontalrs- stelsel In de gemeente-administratie. Verder kwamen om. in bespreking de ontwerp-begrooting 1938, de voorlooplge rekening 1936 en het jaarverslag 1936. De ontwerp-begrooting sluit In ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f. 49.500. Uit de voorloopige rekening taleek, dat het jaar 1936 een voordeellg saldo heeft opgeleverd Dat de toestand der vereeniging niet alleen financieel gunstig is. valt ook uit hét jaar verslag op te maken, volgens hetwelk het aantal leden ln 1936 met 190 steeg, zoodat 'net op 31 December 1936, 4463 bedroeg. PROEFVAART „MARISA". Onder weersomstandigheden, welke men zich voor dit jaargetijde beter had kun nen wenschen, heeft gisteren het door de N.V. Nederlandsche Scheepsbouw Maat schappij te Amsterdam voor de Konink lijke Shell groep gebouwd twaalf duizend 'cis motortankschip „Marisa" met goed gevolg zijn officieelen proeftocht op de Noordzee gemaakt. Er was een groot aantal autoriteiten aan boord. De proefvaart is naar wensch geslaagd. Hulde wijlen M. I. Uijtermerk Voor menschlievend hulpbetoon. Bij K. B. van 7 December 1936, is bepaald, dat aan de door den minister van binnenlandsche zaken aangewezen nabestaanden van wijlen M. J. Uijter merk, (afkomstig uit Zwammerdam), radiotelegrafist van het s.s. „Van der Wijck" zal worden uitgereikt de gou den eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuig schrift, welke dezen daarbij werden toegekend, wegens de door wijlen M. J. Uijtermerk met verlies van eigen leven verrichte pogingen tot redding van de opvarenden bij het vergaan van het s.s. „Van der Wijck" op de noord kust van Java bij Tandjocng Pakis, op 20 October 1936. Hooge Raad van Arbeid vergadert. Volgen van onderwijs door jeugdige werknemers. De Hoage Raad van Arbeid heeft zijn zes-en-veertigste vergadering gehouden onder leiding van zijn voorzitter, prof. mr. P. J. M. Aalberse. De raad heeft allereerst zijn advies vast gesteld met betrekking tot de mogelijkheid van ruimere toepassing c.q. wijziging van art. 12 der Arbeidswet 1919. Deze bepaling heeft betrekking op de verplichting van den werkgever om jeugdige personen, die in zijn onderneming arbeid verrichten, op een namens hen gedaan verzoek, in de ge legenheid te stellen gedurende hoogstens acht uur per week de lessen te volgen in inrichtingen van godsdienst-, voortgezet-, herhalings- of vakonderwijs. De raad is hierbij eenstemmig tot de vol gende conclusies gekomen: le. art. 12 der Arbeidswet is in de prac- tijk van zeer weinig beteekenls gebleken De gedachte, welke eraan ten grondslag ligt, nl. het part-time stelsel, wordt met name aan de fabrieksscholen tamelijk veelvuldig toegepast; 2e. van gebrek aan medewerking der werkgevers kan niet gesproken worden. Wel doen zich bezwaren van bedri.jfstech- nischen aard voor. terwijl vooral de hoo- gere kosten aan uitgebreider toepassing in den weg kunnen staan; 3e. door de steeds geringer financieele waardeering van extra-vakkennis neemt uiteraard de prikkel tot het volgen van vakonderwijs af. daar staat tegenover, dat de aandrang tot toelating tot de dag ambachtsscholen nog zeer groot is; 4e. gelegenheid tot het volgen van vak onderwijs is, gelet op de tegenwoordige be hoefte, in voldoende mate aanwezig; 5e. verplicht aanvullend vakonderwijs is alleen reeds wegens de lage gemiddelde leercapaciteit ongewenscht: 6e. verbindendverklaring van bedrijfs- gewijze getroffen regelingen zal in bepaal de gevallen nuttig kunnen werken. Inaien de regeling in een collectieve arbeidsover eenkomst is vastgelegd zal hier kunnen worden gebruik gemaakt van het wetsont werp tot het verbindend- en onverbindend verklaren van bepalingen van collectieve arbeidsovereenkomsten 7e. voor de bedrijfsraden is op het ter rein der vakopleiding een taak weggelegd waarnaar art. 15b der bedrijfsradenwet uitdrukkelijk verwijst; 8e oprichting van nieuwe aanvullende vakcursussen met rijkssteun verdient aan beveling, waarbij zooveel mogelijk de be staande vakscholen zullen moeten worden ingeschakeld; 9e uitbreiding van het leerlingstelsel op grond van artikel 2 der Nijverheidsonder wijswet, verbonden met theoretische vak cursussen, moet van groot belang geacht worden. Met name in combinatie met een fabrieksschool zijn zeer goede resultaten bereikt; 10e. in verband met sub 9e. verdient bij zondere belangstelling het vraagstuk van het heerschende tekort aan geschoolde arbeiders voor sommige takken van industrie, terwijl ook gebrek aan gereed schapsmakers. fijnbankwerkers en andere gespecialiseerde metaalbewerkers voor de Nederlandsche Industrie een vraagstuk van niet te onderschatten beteekenis is ge worden. a Vervolgens heeft de Raad advies uitge bracht betreffende voor-ontwerpen inzake wijziging der Ongevallenwet 1921 en der Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922, welke ontwerpen betrekking hebben op de regeling der beroepsziekten. De groote meerderheid van den Raad heeft zich daarbij uitgesproken tegen de regeling, waarbij een uniforme termijn van een jaar na het beëindigen der dienstbetrekking wordt vastgesteld, binnen welken termijn de beroepsziekte zal worden geacht ver band te houden met de dienstbetrekking. Een meerderheid van den Raad achtte het gewenscht, ook de silicose in het mijn bedrijf als beroepsziekte te beschouwen. Tenslotte nam de *Raad kennis van een schrijven van de ministers van Sociale Za ken. van Handel, Nijverheid en Scheep vaart en van Landbouw en Visscherij, waarbij een crediet werd toegezegd ten be hoeve van het instellen van een onderzoek in verschillende bedrijfstakken met be trekking tot de te verwachten blijvende werkloosheid. Dit onderzoek dat in de eerste plaats betrekking zal hebben op den invloed van den factor rationalisatie, zal worden verricht door het Centraal Bureau voor de Statistiek, terwijl de afdeeling nijverheid van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart en de Ar beidsinspectie haar medewerking zullen verleenen. De minister van Sociale Zaken had be richt van verhindering gezonden. VV00RDE SCHOONMAAK, UboumvedxriQ!. 8531 (Ingez. Med.) DUITSCHLAND KOOPT TABAK. Wij bestellen een schip. Omtrent den afzet van Sumatratabak aan Duitschland vernemen wii. dat men er in geslaagd is een nieuw compensatie- object te vinden in den aanbouw van een schip voor Nederlandsche rekening ter waarde van ruim 3 millioen Rijksmark. Bovendien zal het bedrag dlat ter beschik king van de tabaksleveranciers ten laste van de clearing gebracht wordt met R M. 1 millioen worden verhoogd zoodat het van R.M. 16 millioen od R.M. 17 millioen zal worden gebracht Het compensatie-object betreft een nieuw schip voor de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart Maatschappij. Dit schip zal circa 10.000 ton meten en wordt een voor de drie diensten van de V.N.S.M de Holland—Oost-Aziëlijn, de HollandAustralielijn en de Afrikaiijn geschikt vaartuig, bestemd voor vracht vaart en ingericht voor een becerkt aantal passagiers. De oplevering is bepaald op begin 1939. Tel. NEDERLANDSCHE BOND VAN GEMEENTE-AMBTENAREN. Vergadering van het hoofdbestuur. Het hoofdbestuur van den Nederland schen Bond van gemeente-ambtenaren ver gaderde dezer dagen te Amsterdam. Bij de opening der vergadering deelde de bonds voorzitter, de heer A. J, Kamman o.m. GESLOTEN VISCHTIJD. De minister van landbouw en visscherij heeft bepaald, dat dit jaar op 15 April zullen ingaan: a. De gesloten tijd voor barbeel, blank voorn, brasem, karper, kolblel, meun, ruischvoorn, serpeling, sneep, snoekbaars, winde en zeelt. b. De gesloten tijd voor het visschen met eenig vischtuig in de rivieren. c. De gesloten tijd voor het visschen in de Zuid-Hollandsche stroomen met het spieringdrijfnet, de vischzegen, den hen gel, het schutwant met een maaswijdte kleiner dan 80 m.m. en wargarens met een maaswijdte kleiner dan 75 m.m. VERKIEZINGEN EN RADIO. De overval op een geldauto. Chauffeur staat terecht. Vijf jaar gevangenisstraf geëischt. Dit jaar geen verkiezingsspeeches door den aether. Naar het ..Hbld." verneemt, heeft de mi nister van Binnenlandsche Zaken. mr. J. A, de Wilde, aan de radio-omroepvereeni- gingen medegedeeld, dat in de komende verkiezingsperiode geqn speciale politieke redevoeringen zullen mogen worden uit gezonden. De minister heeft verder aan de omroep- vereenigingen bericht, dat geen verlenging van zendtijd op den avond der verkiezin gen kan worden toegestaan. Het zal dus voor de betrokken omroepvereenigingen niet mogelijk zijn, na des nachts twaalf uur verkiezingsuitslagen via de radio mede te deelen. OUDHEIDKUNDIGE VONDST IN DE GROOTE KERK TE BREDA. Een veertigtal grafzerken gevonden. Bij werkzaamheden in verband met de restauratie van het interieur der Groote Kerk te Breda, heeft men den houten vloer, welke meer dan honderd jaar den bodem van het schip bedekt heeft, kun nen wegbreken. Zooals men verwachtte bleek deze vloer een groot aantal zerken, een veertig stuks, aan het oog onttrokken te hebben. Meerendeels zijn het laat-go- thische zerken, de eenige bronnen voor de kennis van de hoogtepunten in het leven, geboorte, huwelijk en overlijden, van de leden van menig aanzienlijk geslacht. De oudste thans gevonden zerk is er een van het jaar 1457, voor Aert van Wisschel. Het ls een zeer mooi voorbeeld van vijf tiende eeuwsche sierkunst met het een voudige medaillon in het midden. Talrijke zeer fraaie steenen zijn nog ge vonden. NEDERL. R.-K. MIDDENSTANDSBOND. Vergadering te Utrecht. Te Utrecht vergaderden het hoofdbe stuur en het centraal bestuur van den Ned. R.-K. Middenstandsbond Mededeelingen werden gedaan omtrent den stand van zaken t.a.v. de inschake ling van den winkelstand bij de verstrek king van steun in natura (b-steun) en omtrent de toepassing van de in de Wa renwet opgenomen bevoegdheid om bij algemeenen maatregel van bestuur de vermelding van maat en gewicht op de omhulsels van verpakte artikelen voor te schrijven. Als bestuurslid van de bedrijfsvereeni- ging, de Middenstands Onderlinge,' in de vacature-Notenboom de Bruyn werd aangewezen de heer A. Willemsen te Arn hem. Door het centraal bestuur werden vast gesteld de rekening 1935 en de begroo ting voor 1937, resp. sluitend op bedragen van f. 38.405 en f. 38 320. Tenslotte heeft o.a. een onderwerp van bespreking uitgemaakt een circulaire van den Centralen Bond van Transportarbei ders Inzake een actie om te komen tot afschaffing van de uitvoering van bestel lingen na 6 uur 's avonds. De vergadering was van oordeel, dat dc economische situatie, waarin ook de mid- denstandsbedrijven verkeeren, zeker op dit oogenblik deelname aan een dergelijke actie door den middenstand moet ont raden. De Amsterdamsche rechtbank zette gis teren de behandeling voort van de recht zaak tegen een 22-Jarigen ijzerwerker. Twee ernstige feiten zijn hem ten laste gelegd: een inbraak in het kantoorgebouw vap de scheepswerf en machinefabriek Verschure en Co.. en een overval op de geldauto van de Nederlandsche Scheeps bouwmaatschappij. De inbraak gebeurde in den nacht van 1 op 2 November 1935. De inbrekers, die blijkbaar goed op de hoogte van de sfluatie waren, wisten de brandkast te forceeren; zij maakten ruim f. 6000 buit. Kort daar op op 17 Januari 1936 werd aan de overzijde van het IJ een ander en nog brutaler misdrijf gepleegd. Eenige mannen overvielen met de revolver in de vuist een auto, waarmee een groot bedrag van de bank naar het kantoor werd vervoerd. Zij wisten er met f. 30.000 vandoor te gaan, doch het geluk was niet met de roovers. De chauffeur van de auto, waarin de die ven vluchtten, verloor de macht over het stuur. De wagen botste tegen een hek en de roovers vluchtten. Het geld poogden zij te verstoppen ln een tuintje, doch het werd teruggevonden. De twee mannen, die het geld uit de auto hadden geroofd, wist de politie spoedig ln te rekenen. Zij legden een bekentenis af en hoorden zich resp. tot twee en drie jaar gevangenisstraf ver- oordeelen. De derde gearresteerde, de genoemde tjzerwerker, die de overval-auto zou heb ben bestuurd, stond veertien dagen gele den terecht. Hij ontkende hardnekkig, hoewel zijn „compagnons", de beide ver oordeelden, die als getuigen werden ge hoord. hem als hun mededader aanwezen. De rechtbank schorste toen de behande ling. omdat de heer Verschure niet als ge tuige had kunnen verschijnen. Thans zette de rechtbank de behande ling voort. De Officier van Justitie requireerde ten slotte vijf jaar gev.straf. Na pleidooi van mr. F. A. Kokosky werd de uitspraak bepaald op 6 April as. HAAGSCHE POLITIERECHTER. H en N. uit Lelden namen briketten weg bij G. Dat feit werd erkend. De officier vroeg vier maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Het vonnis werd conform dezen eisch. Wegens diefstal van f. 25, een gouden ring, en een paar schoenen, had K. uit Leiden zich te verantwoorden. De reclasseering was over K. niet erg te spreken, en meende dat verdachte maar eens een goede les moest hebben. De officier vroeg drie maanden gevan genisstraf voorwaardelijk. De politierechter maakte -r vijf maan den voorwaardelijk van. KANTONGERECHT ALPHEN. Verstekvonnissen. Door het kantongerechtt te Alphen, wer den de navolgende verstekvonnissen gewe zen: Wegens overtr. van de spoorwegwet: M. P. de L. te Zwammerman f 2 subs. 1 wk. tuchtschoolstrafA. G. id. f3 subs. 3 d. Motor- en rijwielwetovertr. A. B. te Bent huizen f2 subs. 1 wk. tuchtschoolstraf; J. P. E. te Mijdrecht f 25 subs. 15 d.: A. K. te Bodegraven f2 subs. 2 d.; D. P. f2.50 subs. 2 d.; G. J. K. 3xf 2 subs. 2 d.; P. de B le Lopik f3 subs. 3 d.; A. E. te Bos koop 2x11 subs. 1 d. Blnnenaanvarings- reglementovertreding A. J. v. T. zonder be kende woon- of verblijfplaats, vrijspraak. Algemeene politieverordening der gemeen te Bodegraven; G. A. K. te Bodegraven fl subs 1 wk. tuchtschool; C. v. H. te Bode graven f 1.50 subs. 2 d.; J. van 't H. fl subs. 1 d. Mollenwetovertreding: D. Z. te Zwammerdam 2x£ 3 subs. 3 d.. met ver beurdverklaring inbeslaggenomen mollen. Art 424 wetb. v. strafrecht C. v. d. H. te Ter-Aar f2.50 subs. 2 d. Art. 453 wetb. v. strafrecht: L. S., z. bekende woon- of ver blijfplaats hier te lande f 5 subs. 10 d. Leerplichtwetovertreding P. B. te Wou- brugge f2 subs. 2 d.; G. L. v. R. te Wou- brugge 12 subs. 2 d. Art. 435 wetb. v. strafrecht A. E. te Boskoop f 10 subs. 10 d. OPLICHTER STAAT TERECHT. Poging om Twentsche bank voor f. 40.000 op te lichten. Voor de rechtbank te Almelo heeft te recht gestaan de jeugdige B. ter M.. uit Enschedé, die een mislukte poging heeft gedaan om de Twentsche bank aldaar op te lichten voor een bedrag van f. 44 000. Hij was vorig jaar als employé bii de firma van Heek ontslagen en daar hij in financieele moeilijkheden verkeerde, o.m. doordat zijn verloofde nogal veeleischend was. beraam de hii een plan om een flinken slag te slaan. Daartoe maakte hii een valsche kwitantie ten name van de firma van Heek en liet deze bii de Twentsche bank aanbie den door een chauffeur, door wien hij zich tot vlak bii het bankgebouw Het brengen. De kassier bemerkte echter al sooedie dat de handteekening valsch was en hii waar schuwde de politie. Toen deze verscheen was verdachte echter reeds gevlogen De zaak kwam uit. toen verdachte een paar dagen later in zijn wanhoop een po ging tot zelfmoord deed Hii zette n.l. des nachts de gaskraan open waarvan zijn moeder en verloofd- ook biina -'acht- offer waren geworden. Dror rt't vro val werd men op hem opmerkzaam De officier van justitie eischte zes maan den gevangenisstraf, wegens poging tot oplichting door te brengen in een bijzon dere strafgevangenis.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9