BUITENLAND LEIDSCH DIGI» «O Tweede Blad Woensdag 24 Maart <937 De regeering over haar 6tandpunt na de opzegging van Locarno. AGENDA ^KlIN/T IN IITÏERtN^j DE ALGEMEENE TOESTAND België's houding. ItaliaanschZuid-Slavische toenadering. Volgens de „Starvertelt men in poli tieke en journalistieke kringen, dat Eden gisteren bij het onderhouo. dat Koning Leopold na een maaltijd in het Belgische ambassadegebouw met hem en Baldwin had, gezegd zou hebben: „Gesteld, dat een der drie landen, die de neutraliteit van België waarborgen, op het denkbeeld komt België binnen te rukken om zijn onafhan kelijkheid te beschermen De koning zou slechts geantwoord heb ben: „Wacht tot wij u roepen!" Dit is volkomen in overeenstemming met het standpunt, dat de Belgische regee ring zoo juist heeft uiteengezet Wij ver wijzen daarvoor naar hierachter onder België. België wil los van de door het land ge geven garanties, doch wil ook niet de neu traliteit, waartoe Duitschland het wil ver plichten. België wil baas blijven over eigen houding De ItaliaanschZuid-Slavische betrek kingen hebben in den laatsten tijd een buitengewoon gunstige ontwikkeling door gemaakt. De hartelijke Italiaansche in stemming met de Bulgaarsch-Zuid-Slavi- sche overeenkomst had reeds duidelijk be wezen. dat Rome geen vijandige voorne mens tegen Zuid-Slavië had, maar geneigd was, de ontwikkeling in het Donaugebled en op het Balkan-schiereiland, welke gun stig is voor zijn belangen, met sympathie gade te slaan. Men kan zeggen, dat de economische hulpbronnen van belde landen elkaar aan vullen en met elkaar verbonden zijn. Italië is de voornaamste en onvervangbare klant van Zuid-Slavië, aldus Stefani. Met de grootste belangstelling volgt men daarom de reis van graaf Ciano naar Belgrado. Heden is Ciano uit Rome ver trokken. Na Ciano komt op 12 April de Turksche premier derwaarts, die op doorreis één d? te Sofia zal vertoeven. Na Belgrado gaat de Turksche premier naar Londen, om deel te nemen aan de kroningsfeesten. BELGIË Op het oogenblik, dat belangrijke onder handelingen zijn aangeknoopt, over den internationalen status van België, kan het standpunt der Belgische regeering als volgt warden samengevat: De regeering is van meening, dat de ont wikkeling van den internationalen toe stand, met name de opzegging van Locarno, de herbezetting van het Rijnland en de verzwakking van het principe der collec tieve veiligheid als gevolg van het falen in het Itahaamsch-Abessijnsch conflict, een nieuwen stand van zaken heeft geschapen. Zij vindt de door de overeenkomsten van Londen aangegane verplichtingen te zwaar. Zij aanvaardt in dankbaarheid de verze keringen, haar door Engeland en Frankrijk gegeven, maar is van meening haar eigen waarborg niet verder te kunnen geven, zoo als by de overeenkomsten van Locarno werd vastgesteld. Zij zou eveneens het Ita liaansche garantie-aanbod aanvaarden. Ten aanzien van Duitschland is zij van meening, dat zyn laatste nota de strek king heeft haar in een verplichte positie van neutraliteit te brengen, welke zy on aanvaardbaar acht en zy weigert derhalve een gemeenschappelijke garantie, daar de weigering van een der vier mogendheden de andere zou verhinderen op te treden. Zij wenscht evenmin de verplichting aan te gaan, zich iedere militaire inmenging ten gunste van staten-onderteekenaars te ont zeggen. De nieuwe Belgische politiek is op onafhankelijkheid gebaseerd. België verstaat het zijn internationale duide lijk omlijnde verplichtingen in acht te nemen. Het wenscht evenwel te kunnen beoordeelen met name of de omstandig heden de gebruikmaking van het recht van doortocht van aan de collectieve verdediging tegen een aanvaller deel nemende legers wettigen. België wenscht niet te worden mede- gesleept in een oorlog, welke veroor zaakt zou zijn door een eventueel con flict tusschen Duitschland en de mo gendheden in Oost-Europa. De meest delicatie kwesties hebben be trekking op de overeenkomsten van de generale staven Men merkt op, dat het Belgisch kabinet nimmer heeft gezegd te weigeren, derge lijke besprekingen te voeren, indien het zulks opportuun zou achten. Het schijnt zeker, dat België het vliegen boven zijn grondgebied door vijandelijke vliegtuigen zou beschouwen als een schen ding van zyn grondgebied, welke het land in een oorlog zou kunnen meesleepen. Men wyst er ten slotte op, dat de socia listische party steeds de strikte principes van collectieve veiligheid heeft gesteund. DUITSCHLAND De Kerkstrijd. Goering tot de boeren. Inzake den R.K. tegenstand is nog geen nader besluit genomen. Het schijnt, dat de regeering gepoogd heeft de encycliek voor de voorlezing vanaf den kansel in beslag te nemen, doch het document is blykbaar in de provincie gedrukt en met de meeste voorzorg rondgebracht door motorryders. Minister Kcrrl heeft een besluit uitge vaardigd met betrekking tot het bestuur der Evangelische Kerk tot aan de aan staande verkiezing der algemeene synode. Het besluit bepaalt, dat het bestuur der kerk zal worden gevoerd door den leider van de kanselarij der Evangelische Kerk. Ofschoon de wettigheid van alle provinciale kerkbesturen betwist wordt, zullen zy door den staat worden erkend totdat de alge meene synode zal zyn gekozen, doch zy zullen geen nieuwe besluiten meer mogen afkondigen. De disciplinaire maatregelen tegen de dominé's zullen intusschen worden opge schort. De verkiezing zelf Ujkt intusschen op nieuw op de lange baan te zyn geschoven. Goering heeft voor de boerenarbeiders een rede gehouden over de maatregelen, die hy in het kader van het vierjaarplan genomen heeft met de bedoeling, door een zoo groot mogelijke sty ging van de land bouwproductie te bereiken, dat het Duit- sche volk zooveel mogelijk door den Duit- schen grond gevoed wordt. De eerste taak is. aldus Goering, dat de nuttige oppervlakte vergroot en verbeterd wordt. Het ryk stelt een bedrag van meer aan een milliard beschikbaar voor de ver betering van ongeveer 2.000.000 hectare. Van belang is, dat de prysverlaging voor meststoffen, waarvoor eveneens maatrege len zyn genomen, blyft gehandhaafd; ver der heeft men de voorwaarden voor een grooteren aardappelverbouw geschapen. De pryzen voor vroege aardappelen zul len verhoogd worden, die voor gebruiks- aardappelen natuuriyk niet. De gemiddelde broodprüs kan niet ver hoogd worden: wel zal de rogge duurder worden Aan de oplossing van het crediet- vraagstuk wordt gewerkt: het ryk zal mid delen daarvoor beschikbaar stellen. Een der belangrykste vraagstukken is die van de behoefte aan arbeiders. In ruime mate zal van den arbeidsdienst gebruik gemaakt worden. Alles zal gedaan worden om een einde te maken aan het gebrek aan arbeidskrachten in het land. Maatregelen zyn genomen voor den bouw van arbeiderswoningen. Bovendien zullen landbouwmachines gebruikt worden. „Niet het belang van den eenling, maar dat van het volk is beslissend" aldus besloot Goering zyn rede, JAPAN. Sato nog eens over de buitenl. politiek. Naar aanleiding van een interpellatie in de Kamer heeft de minister van buiten- landsche zaken. Sato, verklaard, dat de beweging ten gunste van een hernieuwd samengaan tusschen Engeland en Japan in zekere Britsche kringen veld schijnt te winnen. Het is echter niet zeker, dat Ja pan, in een nieuw samengaan kan toe stemmen op de oude voorwaarden, daar Engeland lid van den Volkenbond is. Sato voegde hieraan toe, dat hy er zich van zou onthouden, die houding aan te geven, welke Japan ten aanzien van een nieuw BritschJapansch verdrag zou aan nemen. In antwoord op een andere interpellatie zeide Sato, dat een regeling der grens kwesties moet voorafgaan aan een regeling der algemeene betrekkingen tusschen Japan en Rusland. Japan is op het oogen blik niet voornemens met Rusland te on derhandelen over een non-agressie-pact. Tenslotte deelde Sato mede, dat de „bü- zondere handel in Noord-China" een aangelegenheid van de autonome regee ring van Oost-Hopei is, zoodat Japan daarover geen besprekingen kan voeren Niettemin moet de regeering dit vraagstuk bestudeeren. tezamen met het probleem der Chineesche tarieven. Naar verluidt, zal morgen tusschen den minister van buitenlandsche zaken, Sato, den Engelschen en den Amerikaanschen ambassadeur een verdrag worden onder teekend, waarby de eeuwigdurende pacht- verdragen der Engelsche en Amerikaap- sche onderdanen in Japan worden omge zet in gewone pachtverdragen. resp. ge woon grondbezit. Dergelyke onderhandelingen worden op het oogenblik eveneens gevoerd met Italië, Frankrijk, België, Zweden, Denemarken en Portugal, wier onderdanen in Japan evefl- eens pachtverdragen van langen duur hebben gesloten. Naar verluidt, zouden de verdragen met Italië en Frankrijk zeer binnenkort onderteekend worden. iBuuei, uauuwuuiaeiyKneio aer Ren Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. LUCHTBESCHERMING? VEREENIGDE STATEN De staking in de automobiel-industrie. Meer dan 100.000 personen hebben te Detroit deelgenomen aan een sympathie demonstratie ten gunste van de stakers in de automobiel-industrie. De demonstra tie is kalm verloopen. De leider van den bond van arbeiders in de automobiel-industrie Martin heeft ver klaard. dat de directie van de Ford-fabrie ken zich gereed moet maken met de ge organiseerde arbeiders te onderhandelen. De bond wil haar organisatie ook tot de Ford-fabrieken uitbreiden. DE VATICAANSCHE STAAT Nieuwe encycliek te verwachten. De Paus zal eerstdaags een derde Ency cliek uitvaardigen Deze nieuwe Pauselijke zendbrief zal han delen over den toestand van de Katholieke Kerk in Mexico en zal gedateerd zijn od Paaschdaff De Encycliek zal echter eerst eenigen tijd daarna worden gepubliceerd. POLEN De nationaal-democratische partij verboden. De nationaal-democratische party de rechtsche oppositie, werd in de provincie Wilna verboden krachtens de nieuwe wet op de bescherming der grensgebieden. De wojwode heeft ook een nationalisti sche vereeniging verboden. Deze maatrege len zijn het gevo'g van onlangs in natio naal-democratische krln<"=n verrichte huis zoekingen. Te Wilna zyn in nationalistische kringen 1 verscheidene arrestaties verricht. Mynheer de Hoofdredacteur, Met groote belangstelling las ik de arti kelen in het Leidsch Dagblad van den heer drs. van Vianen over den luchtoorlog en de bescherming daartegen. De lezing van deze artikelen deed echter eenlge vragen in my opkomen, die u wellicht ter beantwoording aan uw medewerker zoudt kunnen voor leggen Zou een antwoord op deze vragen mogeiyk zyn. dan zou de heer van Vianen mü daarmede zeer verplichten. U dank ik by voorbaat zeer voor uw moeite. De moeilykheden welke in my opkwamen zyn de volgende: 1.) Uit de artikelen is my niet duideiyk geworden, welke meening uw medewerker heeft omtrent de bedoeling van het gas- wapen in den luchtoorlog. Ik had er my steeds de voorstelling van gemaakt, dat dit wapen ingezet zal worden, om het psy chologisch effect van den luchtaanval te verhoogen en om de reddingwerkzaamheden in de aangevallen stad te bemoeilyken. Vooral het psychologisch effect staat op den voorgrond: de onzekerheid, óf über haupt besmetting heeft plaats gehad. Uw medewerker schrijft in zijn artikel m tweede kolom zoo simpel: Wanneer een vliegtuig-aanval voorby is, zou het weieens kunnen bly ken dat uw huis in besmet ter rein staat Wees dan niet zoo nieuwsgierig. om buiten even te gaan zienenz Ja, maar wie za! uitmaken, of uw huis is besmet, ja dan neen? Moet men soms da genlang in huis blyven om het zekere voor het onzekere te nemen? Uw medewerker weet natuuriyk, dat besmetting met mos terdgas zelfs in het vrye veld dagenlang kan aanhouden Hiermee zijn we in het probleem van de gasverkenning aange komen, dat uw medewerker geheel niet heeft aangeroerd. Er bestaat geen enkele methode om büv. mosterdgas snel, gevoelig en tevens specifiek, d.w.z. betrouwbaar aan te toonen. Wordt hierdoor niet de heele ontsmettingsorganisatie problematisch. zoo niet onmogelUk gemaakt? 2.) Het grootste gevaar van den lucht oorlog is het paniekgevaar De gasaanval len zullen dit gevaar zeer vergrooten, in de eerste plaats door de onzekerheid of besmetting van huis en hol heeft plaats gehad door de onmogelykheid. deze be smetting voor de meeste menschen met zekerheid aan te toonen 3.) Om dezelfde reden zal het economi sche leven onmetelijk geschaad worden. De onzekerheid van besmetting zal maken, dat byv. vele leveranciers niet durven hun ge wone diensten waar te nemen, tot groot ongemak ia tot groote schade van de bur gers. De berekeningen, die uw medewerker geeft, kunnen dan ook niet het al of niet bestaande gevaar van het gaswapen de- monstreeren. Zy gaan uit van de foutieve praemlsse dat dit wapen alleen van belang is. als van een bepaald terrein iedere C.M2 wordt besmet, zonder rekening te houden met het feit dat, de psychische factoren, die niet zyn uit te drukken in maat en getal hier domineerend zyn. 41. Hoewel dit niet duidelyk uit het ar tikel blijkt, neem ik akn, dat van artikel II tweede kolom de zesde alinea over brlsant- granaten handelt. Uw medewerker sugge reert in deze alinea, dat tegen 'n brisantbom die op een afstand van 7 meter van een huis inslaat, voldoende bescherming mo- geiyk is. Misschien mag ik uw medewerker verzoeken, ten aanzien van deze materie de werkjes van van Leeuwen en Sangster. van Seydell en van Julius Meyer over de be scherming der burgerbevolking eens te ver- geliiken. Trouwens, er zijn boeken genoeg, die gegevens hierover verstrekken. Zoo geeft A Schmidt aan. dat een bommetje van slechts 200 KG op een afstand van 100 M een gebouw zeer sterk kan bescha digen. Ten slotte zou lk nog enkele aanvullende vragen willen Stellen 5.) Hoeveel normale burgerhuizen bezitten buitenmuren van l1/» steen dikte? 6.1 Hoeveel huizen in Nederland bezitten een behoorlijke kelder, vooral hier in het Westen. Hoe staat het in dit opzicht vooral in de groote steden? 7.) Welke huizen bezitten alcoven of binnenvertrekken? Het is bekend, dat groo te stadsche heerenhuizen dergelüke ver trekken bezitten, maar de meeste kleinere huizen en vooral de modernere huizen heb ben dergeliike kamers niet. 8.1 Hoe is het mogelük om de burgerbe volking in het groot op te leiden in het dragen van gasmaskers? 9.1 Het is bekend dat in de grootere steden in de mindere wiiken de zolderver diepingen als woongelegenheid ziin inge richt. Hoe is ln deze gevallen bescherming bijv tegen brandbommen mogelük? 10 Het is onjuist, dat waterglasverf hout beschermt tegen temperaturen van 3000 gr. Indien uw medewerker aanwezig is geweest op het luchtbeschermingssym- posium van de Ned. Chem. Ver. te Leiden ln November 1936. zal hij hebben kunnen constateeren. dat deze verf in een op deze büeenkomst gehouden proef een kist abso luut niet bleek te beschermen tegen de inwerking van een gewone brandbom. 11.) Hoeveel wasscheryen zullen voor steden van gemiddelde gTootte, resp, voor gToote steden noodig zyn om het ontsmet- tlngswerk aan te kunnen? Samenvattend zou ik het volgende willen concludeeren. Het grootste gevaar van luchtaanvallen op de burgerbevolking ligt in het psychisch effect van deze aanvallen en de practische onmogelykheid om dit effect te verminderen Immers, het is tech nisch niet mogelijk de geheele burgerbe volking te drillen in luchtafweer, het dra gen van gasmaskers enz Verder is het technisch niet mogelük zelfs de meer een voudige beschermingsmaatregelen in groote steden door te voeren Het is misschien mogelijk voor de meer bevoorrechten om hun huizen oi kelders te versterken en in te richten. voor de armeren. voor de be woners van de huurkazernes en de mindere buurten is ten eenenmale een bescherming onmogelijk Ik kan mli niet voorsteilen, dat iemand zich daarom bevredigd zal gevoelen 8565 (Ingez. Med.) door de onvolledige wijze, waarop 't vraag stuk der luchtbescherming gewoonlijk wordt behandeld, welke wüze van behandeling ook door uw medewerker is gevolgd Tenzij men een aanhanger is van de theorieën van dien Dultschen majoor, die heeft be weerd. dat luchtaanvallen juist om de door mü genoemde redenen selecteerend en d u s rasverbeterend werken! Met mijn beleefden dank verblüf lk, Mynheer de Hoofdredac'eur, Hoogachtend. uw abonné dr. L. M. Mispelblom Beyer- v. d. Bergh van Eyslnga. Roodenburgerstraat 32. Gaarne voldoe lk aan het verzoek van dr. Mispelblom Beyer-v. d. BerRh van Eysinga om een en ander uit haar ingezon den stuk te beantwoorden. Hiervoor komen niet in aanmerking de opmerking over een Duitschen majoor en de kwestie der ras verbetering, omdat dit geen chemische vraagstukken zyn. Het stuk heeft myn volle sympathie, om dat de inzendster dezelfde problemen aan roert als ik deed, met dit verschil, dat zii sceptisch tegenover de luchtbeschermlings- maatregelen staat. Hieronder volgen de antwoorden: I). Inderdaad zal het chemische waoen ingezet worden om paniekstemming te doen ontstaan onder de burgerbevolking. Myns inziens zal volkomen onbekendheid met den chemischen oorlog wel buitenge woon geschikt zUn. om dit doel te berei ken. Mijn eenige bedoeling met het schry- ven der artikelen was, de bevolking voor oogen te houden, welk gevaar dreigt en hoe dit gevaar tot een minimum beperkt kan worden, wanneer een goede luchtbescher mingsdienst aanwezig is. Voor het vaststel len van b.v. mosterdgasbesmetting is de gemeente gassoecialist. welke over gasver- kenners beschikt, de aangewezen persoon. De menschen moeten in huis bliiven. tot het signaal, dat luchtgevaar geweken is, waargenomen wordt. Dit mag voor besmette terreinen niet worden gegeven, dan na vol doende ontsmetting. Een en ander behoeft nog geen dag te duren. In het vrije veld wonen geen menschen. dit ontsmet, men ook niet. maar zet het eenvoudig af. Om mosterdgas aan te toonen kunnen we van meerdere reacties gebruik maken. Hierover een discussie te voeren in een dagblad lijkt mil niet oo zün plaats, aan gezien dit vaklitteratuur is. Indien de in zendster zich hiervoor interesseert, wil ik haar de gelegenheid geven zelf een tiental verschillende reacties in myn laboratorium uit te voeren. Ik acht ze zelfs betrouwbaar in handen van analysten. apothekersassis tenten en bil eenige oefening ook nog van drogisten Beschikt de gemeente over che mici. zooveel te beter. We behoeven ons dus niet af te vragen, wie het kan doen. maar wel. wie het z a 1 doen, als het noodig is, ma.w. wien de gemeente of het hoofd der luchtbeschermingsdienst daarvoor heeft aangewezen. 2.) Hiervoor verwUs ik naar antwoord I. 3.) Ik heb geen speculatieve berekenin gen gemaakt met foutieve oraemisses. Ik heb enkele grepen uit den wereldoorlog ge daan. en heb, meen ik ln het tweede ar tikel duidelitk laten merken, dat ik wars ben van theoretische beschouwingen, en voorstander de zaak zoo realistisch mogelük voor te stellen. 4.) Ook dit punt mogen we niet theore tisch beschouwen. Het eenvoudigst lükt mü zich een indruk te vormen over de werking van brisantgra- naten e.d. door het bestudeeren van foto's van getroffen huizen b.v. uit Madrid. Op de fotopagina's en in de tijdlngzaal van dit dagblad heb ik ze menigmaal aangetroffen en altüd valt het op dat de vernieling in vertikale richting over grooter afstand plaats heeft, dan in horizontale richting. In het laatste geval beperkt zich de uitwerking in den regel tot het getroffen pand. terwijl het belendende perceel vele malen Intact blyft. Op de vragen 5, 6 en 7 weet ik geen ant woord te geven. De vragen 8. 9 en 11 beantwoorden is de taak van den gemeentelijken luchtbescher mingsdienst. Ik merk od dat ik in mün eerste artikel uiteenzette, den chemischen oorlog te beschrijven, zooals een chemicus dien ziet. vooral wat betreft de gevaren, waarvan wel het grootste is, het volkomen negeeren van iedere beschermingsmogelijk- held. Ik denk wel. dat dr. Mlspelblom Beyer-v. d Bergh van Eysinga en ik hier ln hetzelfde schuitje varen. 10.) Mün mededeeling, dat waterglas en kry't voldoende beschermt, berust op eigen ervaring Op het symposium te Leiden was lk aanwezig. Ik meen, dat de kist voor de eene helft niet en voor de andere helft wèl was geïmpregneerd, teneinde goed het verschil in brandbaarheid te demonstree- ren. Ik ben echter niet geheel zeker meer van het verloop dezer demonstratie, en zal trachten inlichtingen hierover te verkrijgen. Ik verzoek de inzendster wat geduld te oefenen. Intusschen heb ik zelf thermietbommen zien branden waarby het hout volkomen ziin lichte kleur bleef behouden. Hoewel het hier ver beneden 3000 gr bliift. lijkt het mij toch wel demonstratief in onze brandende kachels enkele houtjes te gooien, geïmpregneerd op de in mün ar tikel beschreven wijze en na te gaan, hoe lang ze het daarin uithouden. Ik geef hier bii den raad. één der komende vakantie dagen hiervoor te nemen en dan voora' 's morgens vroeg reeds te beginnen DRS. A. VAN VIANEN. HEDEN. Graanbeurs: Openb. verg. Antl-Rev. Pro- pagandaclubs. spr. de heer J. J. C. van Dyk; 8 uur nam. Leeszaal Reuvens: Ledenvergadering, halfvyf nam. Nutsgebouw: Openb. verg. Bellamy; spr. de heer C. Oderkerk; kwart over acht nam. Nutsgebouw: Filmavond Leidsch Drank- weercomlté; 8 uur nam. Prediker: Chr. Dem. Unie. Spr. ds. A. R. Rutgers en H. v. Houten. 8 uur nam, Rehoboth, Rapenburg 10: Openb. verg, Staatk. Geref. Party; spr. de heer J. v. Bochove; 8 uur nam. Kitf Ijk aan Zee, Casa Cara; Geref. Bond, spr ds. Zandt, half acht nam. Katwyk aan Zee, Casa Cara: Spreker de heer Schoonderbeek, gods dienstonderwijzer; halfacht nam. Donderdag. Evang. Gem.: Samenkomst te 8 u. nam. H- Morschweg 12: Spr. de heer Veldkamp cand. te Rotterdam. 8 uur nam. Kooikapel; Wydlngsuur te 8 uur nam. DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Medisch Opvoedkundig Bureau lBoerhaavestraat 21). Half drie tot half vier: Donderdat Inenting teeen diphterie. 31/» uur precies nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Consultatlebur. v. Alcoholisten. 8 uur nam. 's Vrüdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam. „De kleine Madonna." Woensdag, Donderdag en Zaterdagnam. 2.15 uur. Zondag 27 uur doorl. voorstel ling en 8 uur nam. Trlanon-Theater, Breestr. 31: 8 uur nam. „Huwelyksnacht." Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling Lido-Theater. Steenstr. 39: 8.15 uur nam. „Pitah, de grüze wolf." Woensdag en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zondag doorl. voorstelling van 2—7 uur en te 8.15 uur. Het Nieuwe Roxy-Theater, Haarl.str. 7 De Kruistochten. lederen middag 2.30 u. 's avonds om 7 en 81/4 uur. Zondag vanaf 2 uur. Zaterdag, Zondag en Woensdag 2 uur: J eugdvoorstelling. „Casino-Theater", Hoogewoerd 49. 8 uur nam. Zondags 47 en 811 uur: Zaterdag en Woensdagmiddag 2.30 u. „Nu of nooit." i.Nova-Bioscoop" (Katwijk aan Zee): VrU- dag- en Zaterdagnam. 8 uur; „In de scha duw van de guillotine. De apotheek Hooigracht 48 is dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor ^ooedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 22 tot en met Zondag 28 Maart a.s. (Ie Paaschdag) waargenomen door de apotheken: J. C. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594 en J. P. M. ten Dijk, Haven 18, Telef. 85. Maandag 29 Maart (2e Paaschdag) ne men waar de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 110, Telef. 406. Voor Oegstgeest worden deze diensten waargenomen door apotheek J. Doedens, Wilhelminaperk 8, Telef. 274. 8520 (Ingez. Med.) CONCERT WIENER S/VNGERKNABEN. Vóór hun tournee door Engeland zullen de Wiener Sangerknaben een kort bezoek aan ons land brengen, waarbij enkele con certen zullen worden gegeven. Donderdag o April as. zullen de „Wiener Sangerkna ben" in de Stadsgehoorzaal des avonds te kwart na acht een buitengewone voor stelling geven, waarby een geheel nieuw programma en ook een nieuwe opera zal worden gegeven. 474e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) lstc klasse, 3de Ufst Trekking van Woensdag 24 Maart 1937 II ooge Pryzen 2000.— 2939 1000.— 11891 14923 Prijzen van 20. 215 328 683 770 959 1190 1606 1728 1874 2040 2283 2338 2399 2409 2427 2489 3021 3160 3416 4132 4541 4844 4889 5102 5288 5473 5477 5580 5634 5760 5809 5840 5390 6136 6399 6462 6611 6852 7016 7027 7197 7492 7499 7664 7760 8620 8743 8910 9242 9410 9465 9516 9858 10036 10138 10480 HOU 11398 11496 11512 11541 12153 12690 12788 13194 13275 13291 13915 14254 14312 14499 14517 14780 14805 14867 14914 15475 16210 16557 16709 16974 17069 17548 17745 17983 18703 18849 19094 19481 19707 19966 20157 20192 20304 20426 20514 20587 2—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 6