STADSNIEUWS WOENSDAG 24 MAART 1937 No. 23618 Onze Knipselprijsvrexag 2280 Een auto, die zelf uit rijden ging Het paleis Kneuterdijk verkocht HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 78ste Jaargang De korte rit eindigde in het water Aan de Algemeene Friesche Levensverzekering Maatschappij DH nummer bestaat uit VIER bladen LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.3S per week It. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten.' (voor binnenland f.0.80 per mnd.>'. Het aantal inzendingen op onze Advertentie - Knipsel prijsvraag heeft bedragen. In ons Blad van aanstaan den Zaterdag zullen wij den uitslag bekend maken. DE DIRECTIE. Vrijdag 26 dezer, Goeden Vrijdag, en Maandag 29 dezer. Tweeden Paaschdag, zal ons Blad niet ver schijnen en zullen onze Bureaux gesloten zijn. DE DIRECTIE. VERBETERING VAN DE SPOORLIJN LEIDEN—UTRECHT. In verband met den drukkeren treinen loop in den a s. zomerdienst op de lijn LeidenUtrecht wordt de spoorbaan weer belangrijk verbeterd. lederen dag voeren extra-treinen groote hoeveelheden zand aan, dat 's nachts wordt verwerkt voor ver sterking der spoorbaan. GOED AFGELOOPEN. Gistermiddag is op dezelfde plaats te Nieuwe Wetering, waar kort geleden een ernstig auto-ongeluk plaats vond, wederom een auto van een verhuur-inrichting hier ter stede verongelukt. Ook ditmaal waren de inzittenden Leidsche studenten, doch gelukkig zijn nu geen persoonlijke onge lukken te betreuren. Door groote onacht zaamheid kon de bestuurder, de heer H. v. d. B„ de bocht niet nemen en de auto stortte van den vrij hoogen berm in de moddersloot. Doordat de wagen niet over den kop sloeg, konden de drie inzittenden, zij het dan met natte voeten, zich in vei ligheid stellen. Door den kraanwagen van de fa. Ameele te Oegstgeest is de wagen op het droge ge haald. Vereeniging „Veilig Verkeer" Algemeene vergadering der Leidsche afdeeling. In de Jacobazaal van „Den Burcht" hield de afdeeling Leiden der vereeniging „Veilig Verkeer" gisteravond onder leiding van den voorzitter den heer M. J. E. Kwint, een algemeene vergadering. De belangstelling was slechts gering. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter het overlijden van het bestuurslid, ir. Modderman, die zich zoo buitengewoon verdienstelijk heelt gemaakt voor „Veilig Verkeer". De notulen der vergadering van 28 Jan. werden onveranderd goedgekeurd. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer P. L. Gillissen, ontleenen wij het volgende: Den leden werd een tweetal boekjes, nl. het „Verkeersboekje 1936" en „Veilig Ver keer" aangeboden. Een lang gekoesterde wensch werd het vorige jaar vervuld en wel het doen af nemen van verkeersexamens aan de jeugd. Op Maanden den 25en Mei en volgende dagen werd, nadat tevoren op school het schriftelijk gedeelte was afgelegd, in de Thorbeckestraat en omgeving en in het Kooipark en omgeving, ten overstaan van den inspeotem- van politie, den heer Van der Wal. het praktische verkeersexamen afgelegd. Pl.m. 450 leerlingen van 7 scho len namen aan het examen deel. Op den eersten Zaterdag in Juli werd in de Stadszaal aan ongeveer 357 jongens en meisjes het verkeersdiploma uitgereikt. Door den heer Van der Wal werd een reeks voordrachten over Veilig Verkeer door middel van 't plaatselijk radiodistri butienet gehouden. Op 28, 29 en 30 Mei werden wederom verkeersdagen gehouden. Daar op het eind van het verslagjaar nieuwe verkeersvoorschriften in werking waren getreden, nam het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer het initiatief tot het door de plaatselijke ver eeniging doen houden van een z.g. rem men- en lichtweek voor wielrijders. Deze week werd te Leiden gehouden van 712 December. Door de politie werden ruim 500 rijwie len gecontroleerd. Dank werd tenslotte gebracht aan al len. die door steun of medewerking de acties van Veilig Verkeer hebben doen slagen. Van het financieel verslag, uitgebracht door den penningmeester, den heer B. J. Moolenaar, vermelden wij het volgende: Inkomsten f. 516.67 De uitgaven bedroegen f. 462.77; batig saldo f. 53.90. Zooals hieruit blijkt waren de kosten van het Verkeersonderwijs niet onbelangrijk. De Verkeersweek kostte dit jaar niet Foto van Vliet Zooals gewoonlijk werd ook hedenmor gen de 4-pers. Chevrolet van den heer H. C. J. de H. door een van zijn reizigers uit de garage gehaald en voor zijn woning op de Botermarkt, aan de waterzijde gepar keerd. Nauwelijks stond de auto daar het was ruim half acht of er kwam be weging in en langzaam reed de wagen naar het water. De heer Kloos trachtte hem nog tegen te houden, doch de auto. dit tlijkbaar haar zinnen had gezet op een morgenbad. bleek te zwaar en verdween kopje onder in het groezelige water van de Botermarkt Men heeft het vermoeden, dat de hand- Naar wij vernemen is dezer dagen de verkoop tot stand gekomen van het Koninklijk Paleis aan den Kneuterdijk te 's-Gravenhage, met bijbehoorende gebouwen, terreinen en tuinen aan de Algemeene Friesche Levensverzekering Maatschappij, gevestigd te Leeuwarden. Deze maatschappij, die op verschillende plaatsen in ons land bijkantoren heeft gevestigd, waaronder ook te 's-Gravenhage, is voornemens haar bijkantoor aldaar uit te breiden en te vestigen in een gedeelte van 't hoofdgebouw a. d. Kneuterdijk. Een deel van dat hoofdgebouw zal verhuurd worden aan gegadigden. Het ligt voorloopig niet in de bedoeling der directie belangrijke wijzigingen in het hoofd gebouw aan te brengen. Het complex strekt zieli uit van den Kneuterdijk tot de Paleisstraat, terwijl de belendende gebouwen het Ministerie van Financiën en het agentschap der Nederlandsche Bank zijn. rem is losgeschoten door het dreunen van een zware vrachtauto, die even van te vo ren voorbijreed. Hoe het ook zij. de auto was onder het wateroppervlak verdwenen er. het was nu zaak haar weer op den wal tp krijgen. Daartoe werd de hulp Ingeroe pen van de garage Stallinga, die er na eenige uren in slaagde de drenkelinge weer op het rechte pad te brengen. De belangstelling voor dit bergingswerk was vanzelfsprekend groot. Op onze foto ziet men het slachtoffer in de takels van den kraanwagen hangen. De auto is slechts iicht beschadigd, doch enkele koffers met monsters zijn totaal bedorven. zooveel, daar de geheele opzet zuiniger werd aangepakt. Het winterprogramma leed onder gebrek aan geld, daar voor een goede actie het saldo der middelen ontoereikend was. Daar de secretaris van de Verkeersonder- wijscommissie, de heer Boerma, wegens ziekte afwezig was, werd zijn verslag aan gehouden. De voorzitter dier commissie, de heer H. van Slooten Jr. deed enkele mede- deelingen over den gang van zaken bij de afgenomen examens en de voorbereiding daarvan en sprak de hoop en verwachting uit, dat dit jaar door een grooter aantal scholen en dus door meerdere kinderen aan de examens zal worden deelgenomen. De kascommissie 1934/35, bestaande uit mej. Ruigrok en den heer Questroo bracht over die periode gunstig verslag uit. terwijl de commissie 1935/36, bestaande uit de heeren van der Zanden en de Jong zich wat deze laatste periode betreft hierbij aansloot. Op beider advies werd den penning meester décharge verleend. In de kascommissie 1936/37 werden de heeren Krijger en van Ulden benoemd. De heeren P. van Eek en F. J de Jong werden benoemd tot leden van het dage- lijksch bestuur, resp. in de vacatures ont staan door het overlijden van ir. Modder man en de periodieke aftreding van den heer P. L. Gillissen, die voor een herbenoe ming niet in aanmerking wenschte te komen. Den heer Gillissen bracht de voorzitter dank voor het vele en moeilijke werk. dat deze voor „Veilig Verkeer" heeft verricht. Bij de rondvraag werd door verschillende leden geklaagd over de onvoldoende wijze, waarop de politie in het algemeen tegen verkeerszondaars optreedt. Met voorheelden werd deze algemeene klacht nader toege licht. De voorzitter, die deze bezwaren volkomen onderschreef, deelde mede, dat deze kwestie onlangs in een bestuursvergadering breed voerig is besproken en dat toen besloten is een en ander onder de aandacht van den heer v. d. Wal. inspecteur van de verkeers politie en bestuurslid van Veilig Verkeer, te brengen. Op een vraag van den heer Krijger deelde de voorzitter mede, dat de financiën nog niet sterk genoeg waren om ook in de bui tengemeenten een actie te beginnen. Verder deelde de heer Kwint nog mede, dat het de bedoeling is de actie voor Veilig Verkeer in de toekomst over meerdere da gen te verdeelen, teneinde zoodoende de be langstelling levendiger te houden. Nadat nog enkele andere kwesties waren besproken, volgde sluiting. De potvisch-geraamten worden tentoongesteld. Van Vrijdag tot en met Maandag a.s. In het Rijksmuseum van Nat. Historie. KWEEKSCHOOL TOT OPLEIDING VAN BEWAARSCHOOLHOUDERESSEN. Gedwongen door den nood der tijden heeft de alom bekende Kweekschool aan het Rapenburg 131 moeten uitzien naar mid delen om de kas te versterken. Daartoe is een Comité opgericht, dat één dezer dagen zijn eerste vergadering hield ten huize van Mevr. S. Verheij van WijkRoem Tal van dames hadden aan de uitnoodiging van het bestuur gevolg gegeven. Besloten werd na de groote vacantie een bazaar te houden in de school aan het Rapenburg. Na Rotterdam komt ook Leiden aan de beurt om door eigen aanschouwing kennis te kunnen nemen van hetgeen er van de veelbesproken potvisschen is overgebleven. Van Vrijdag 26 tot en met Maandag 29 Maart, eiken dag van 95 uur, zul len de inwoners van Leiden en van de omliggende gemeenten tegen een kleine geldelijke vergoeding in de gelegenheid worden gesteld de geraamten van de twee in Zeeland gestrande potvisschen van nabij te bezichtigen op de binnen plaats van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie aan de Raamsteeg. Weliswaar is nog lang niet alles schoon ge- praepareerd en liggen de verschillende been stukken los van elkaar, maar men kan nu de onderdeelen van de geraamten nauw keuriger bekijken dan dit het geval zal zijn, wanneer zij eenmaal tot volledige skeletten zullen zijn samengesteld. Wat vooral opvalt is de enorme 'grootte van de verschillende beenstukken en de bizarre vormen, vooral van de schedels. De schedels vormen wel de grootste beziens waardigheid. zij zijn reeds geheel ontdaan van de vleeschresten en beginnen in den korten tijd sinds hun aankomst alhier reeds aardig wit op te bleeken. De maten van den grootsten schedel bedragen: lengte 530 c.M., breedte 235 c.M., hoogte 170 c.M. De lengte wordt vooral veroorzaakt door de in sterke mate uitgegroeide bovenkaaks- beenderen, die als een afgeplat snavelvor- mig uitsteeksel naar voren wijzen. De groot ste hoogte bevindt zich aan den achter kant: hier steekt een betrekkelijk dunne beenplaat naar boven uit, deze dient ais bescherming voor de ontzaglijk groote massa, waarin zich bij het levende dier de spermaceti bevindt. Van de kleinste van de schedels (de lengte hiervan bedraagt 470 c.M.) is een bovenkaaksbeen losgeraakt, dit is apart opgesteld. Het losraken van dit groote beenstuk is in de eerste plaats te wijten aan de jeugd van de dieren, op late- ren leeftijd pas hechten zich de verschil lende beenstukken van den schedel vaster aan elkaar. De onderkaken zijn los van de schedels, respectievelijk 470 en 420 c.M. lang. In elke onderkaakshelft bevinden zich 22 a 23 tan den. bij onze exemplaren zijn deze nog door het tandvleesch omgeven. Eigenaardig is het, dat bij beide exemplaren de tanden aan hun punten in hooge mate zijn afgesle ten. Langs een van de muren van het gebouw is een aantal wervels van de twee dieren opgesteld, reeds onfdaan van de vleesch resten, zoodat deze geweldige beenstukken goed waar te nemen zijn. De wervellicha men zijn tot meer dan 40 c.M. breed, met de dwarsuitsteeksels mee meten zij tot EERSTE BLAD BINNENLAND. Dc O 13 en O 15 naar Spanje vertrokken, (Binnenland, 3e Blad). Nederland op de Parijsche tentoonstelling. (Binnenland, 3e Blad). Uitreiking van de De Ruyter-medaille aan L. Smit en Co's intern, sleepdienst. (Binnenland, 3e Blad). Nationalisten zullen geen bescherming dul den van schepen, die munitie of vrij willigers vervoeren. (Binnenland, 3e Blad). Voor het eerst sinds 1923 won Oxford heden de Engelsche bootrace met een voor sprong van drie lengten. (Sport, le Blad). BUITENLAND. De Fransche Kamer geeft de regeering Blum haar vertrouwen na debat over de gebeurtenissen te Clichy. (4e en le Blad). Italië veroorzaakt moeilijkheden in de niet-inmengingscommissie. (4e Blad), De houding van België na de opzegging van 't Locarno-pact. (Buitenland. 2e Blad). Ciano naar Belgrado vertrokken. (Buiten land, 2e Blad). De Duitsche Kerkstrijd. (Buitenland, 2a Blad). j ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTE J4 EERSTE BLAD. meer dan 90 c.M. Op een andere plaats is een aantal ribben opgesteld. Deze sterk gekromde beenstukken zijn voor een groot deel van opvallende grootte: er zijn er bij, die in rechte lijn gemeten van punt tot punt een lengte haien van 175 c.M. De vinnen, die aan het volledige dier slechts kleine uitsteeksels schenen te vor men, hebben toch nog een lengte van 150 c.M.. met het schoon praepareeren van deze stukken is nog geen begin gemaakt. Ook het borstbeen is zeer groot, in beide afmetingen meer dan 1 meter. Zijn vorm doet eenigszins denken aan een zeer la gen clubfauteuil. De wervels in het uiteinde van de staar ten zijn nog niet vrij gemaakt van hun omgevende spiermassa's; deze stukken lig gen nog in hun geheel op de binnenplaats. De grootste skeletdeelen zijn door lage houten hekjes omgeven, teneinde ze voor beschadiging door het publiek te vrijwa- rfen. Hinderlijk voor de bezichtiging zijn deze hekjes echter allerminst. Op de tentoonstellingsuren zal steeds iemand van het wetenschappelijk perso neel aanwezig zijn om desgewenscht van voorlichting te dienen. Ongetwijfeld zullen velen het besluit van den directeur van het Museum, prof. dr. H. Boschma, om de geraamten ter bezich tiging op te stellen op prijs stellen en van deze gelegenheid gaarne gebruik maken. Ter geruststelling van eigenaars van ge voelige reukorganen zij opgemerkt, dat de onaangename geur grootendeels verdwenen is. zoodat men om die reden niet van een bezoek behoeft af te zien. De hoogleeraar deelde ons nog mede. dat de geweldige afmetingen der beide skeletten een beletsel vormen voor een definitieve opstelling binnen het Museum. Ook wamieer de voorgenomen uitbreiding met het thans nog als zoodanig in gebruik zijnde Gymnasium zal zijn tot stand geko men. achtte hij zulks niet waarschijnlijk, aangezien de lengte van twee lokalen ach tereen niet meer dan 15 meter bedraagt, terwijl de geraamten stellig 16 meter lang zijn. Het ligt verder in zijn bedoeling om de nieuwe ruimte geheel in te richten als museum, als permanente tentoonstellings zaal en door een overzichtelijke opstelling te trachten, méér dan tot dusverre het ge val was, de aandacht van het publiek te vestigen op het werk en het bezit van het Leidsche Museum. Het gebrek aan expositieruimte is oor zaak. dat groote hoeveelheden materiaal provisorisch in een loods liggen opgesla gen, zonder dat het publiek de kans krijgt van veel bezienswaardigs kennis te nemen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1