Clichy in de Fransche Kamer 78* Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 24 Maart 1937 Vierde Blad No. 23618 De strijd in Spanje Blum beantwoordt de interpellaties LUCHTVAART UIT DE RAADZAAL Thijs IJs en het verdwenen Noorderlicht De Kamer is gistermiddag het debat begonnen over de relletjes te Clichy en de algemeene staking, die 'hieruit ls voortge vloeid. De Fédération Républicaine had een motie ingediend, luidende als volgt: „De Kamer, die een der meest elemen taire vormen van de vrije meeningsuiting beschermd wil zien, noodigt de regeering uit, allen Franechen staatsburgers, die de wet eerbiedigen, de uitoefening van de vrij heid van vergadering te waarborgen. Daar zij bovendien de werkelijke verantwoorde lijkheid voor de droevige gebeurtenissen van 16 Maart niet verplaatst wil zien, be sluit zij, aan een parlementaire commis sie, bestaande uit 44 door de fracties aan te wijzen leden, de taak op te dragen, een grondig onderzoek in te stellen naar het ontstaan en de ontwikkeling van de gebeur tenissen op dezen bloedigen avond. Zij wljet iedere toevoeging af en gaat over tot de orde van den dag" Als eerste nam Tixier Vignancourt van de Fédération Républicaine het woord om de interpellatie te verdedigen over de maatregelen, die de regeering denkt te nemen tegen het verbond van vakvereeni- gingen van de Seine, dat de algemeene staking op 18 Maart op touw heeft gezet. Hij maakte bezwaar tegen de motie van de „Délégation des Gauches", omdat deze slechts algemeenheden inhoudt en hij be schuldigde de regeering er van, niets ge daan te hebben om de algemeene staking op 18 Maart te voorkomen. Tot slot spoorde hij het Fransche volk aan, zich tegen de tyrannic te verzetten. Ook Delaunay en Poitou Duplessy. die daarna spraken, critiseerden de regeering. Laatstgenoemde beschuldigde Blum, die toch verklaard had, in republikeinschen geest te willen regeeren. er van, een aan tal Franschen van hun vrijheden te willen berooven, Eén partij, zeide.hij, is niet be voegd om over lndivddueele vrijheden te spreken, d.i. de communistische partij, die niet republlkeinsch is en het charter der republikeinsche vrijheden niet erkent. Wij zullen ons, zoo besloot hij, tegen bevelen, die onderdrukking beoogen, weten te ver zetten. Het is onze plicht, te handelen en het bestaan der republiek te redden. Na een pauze werd het woord gevoerd door Meck, die de regeering interpelleerde over de vrijheid van arbeid wegens de jong ste algemeene staking. Hij verklaarde o.a., dat de argeiders, die bij Christelijke vak- vereenigingen waren aangesloten, met den docd werden bedreigd en uit de fabrieken weggejaagd en dat zij gedwongen werden zich bij de C.G.T (het Fransche Vakver bond) aan te sluiten. Vervolgens interpelleert de voorzitter van de fractie der Parti Social Francais, Ybarnegaray, over het gebeurde te Clichy en over de verantwoordelijkheid voor het bloedvergieten. Hij zeide, dat de kogelregen iets belangrijks heeft %etroffen: den weder keer van Frankrijk tot de hoop Hij keerde zich tegen de door de .JHuma- nité" en de „Populaire" gevoerde perscam pagne, die de verantwoordelijkheid voor het gebeurde op de Parti Social Francais wil afwentelen. Hij herinnerde er aan, dat de Parti Social Francais vierhonderd perso nen, waaronder tweehonderd vrouwen, uit- genoodigd heeft voor een bijeenkomst in de bioscoop te Clichy en dat de minister van binnenlandsche zaken deze onschuldige bijeenkomst ondanks het drijven der link- sche partijen niet kon verbieden, waarop door den burgemeester van Clichy. den communistischen afgevaardigde Honel en het volksfront te Clichy tot geweld werd aangespoord. Ybarnegaray las een oproep voor, die op den morgen van de betooging ln het socialistische orgaan „Le Populaire" is gepubliceerd. Ybarnegaray herinnerde aan de talrijke Incidenten, die door de communisten tegen de Parti Social Francais zijn uitgelokt en die aanleiding hebben gegeven tot vecht partijen en gewonden in geheel Frankrijk. „Dit kan, aldus spreker, niet voort duren. De communisten staan onder de bevelen van de Komintern, die hen betaalt. Hebben uw minister van oor log en uw minister van buiteniandscbe zaken u niet gezegd, dat de vrede voor Frankrijk afhangt van de orde in het binnenland? Duitschlana blijft een mysterie. Wij weten, dat het een gewel dig leger heeft gevormd en niet zou dulden, dat zich aan zijn grenzen nog een communistische mogendheid nes telt". Terwijl de communisten heftig protes teeren en „verraad" roepen, vervolgde Ybarnegaray met te zeggen, dat hij niet wil dat op het gebied der buitenlandsche politiek dubbelzinnigheid bestaat. Minister president Blum kwam hier tusschenbeide. „Ik geloof, zeide hij, dat het in ons aller belang ls, het ernstige misverstand, dat zoo juist tusschen den spreker en een groot gedeelte der Kamer is gerezen, uit den weg te ruimen. Geeft de heer Ybarnegaray toe, dat van buiten af druk op Frankrijk zou kunnen worden uitgeoefend? Ybarnegaray herinnerde er daarop aan, dat hij ln alle debatten over de buiten landsche politiek een dusdanige houding heeft aangenomen, dat het een wreedheid zou zijn aan zijn gevoelens te twijfelen en hy verklaarde dat het eenige gevaar dat Frankrijk bedreigt, naar zyn meening het Duitsche gevaar is. Hy trachtte vervolgens de dubbelzinnigheid aan te toonen van de aanwezigheid der radicalen ter rechterzyde van het kabinet en der communisten ter linkerzyde. Alles wat in deze dubbelzinnig heid tot stand gebracht zal worden, zal onzeker en teer zijn. Niet by ons, verklaarde spreker tot slot, moet gy de fascisten zoe ken, doch daar. (Hier wees spreker op de banken der communisten). Wat de maat regelen betreft, die gy tegen de Parti So cial Francais hebt aangekondigd, deze vreezen wy niet, daar wy ons niets te ver- wyten hebben. Onze actie wordt in het Volle daglicht gevoerd. Na Ybarnegaray in erpelleerde de volks democraat, Reille Soult, over den terugslag der gebeurtenissen te Clichy op de alge meene en economische politiek. Hy be schuldigde de communisten er van. het op bouwwerk der regeering te belemmeren. Nadat Bonnevay vervolgens verklaard had, dat zoolang den rechter niet gebleken is, dat de Parti Social Francais een nieuwe vorm is van den ouden strydbond „Croix du Feu", deze party haar volkomen vrij- heid binnen de grenzen van het recht moet behouden, beklom minister-president Blum het spreekgestoelte. Uiteenzetting van Blum. Blum constateert ln de eerste plaats, dat de botsing te Clichy zich heeft voorgedaan op het oogenblik dat de leening was ge dekt en de kapitaalstroom gekeerd was, het oogenblik, waarop de salarisaanpassing in kalmte werd voltrokken. Sinds langen tijd was de algemeene indiruk niet zoo goed geweest. Het Fransche bl^ed is kostbaar, maar Blum keert zich toch tegen de overdry- vtng in de buitenlandsche pers, welke sprak over een „vernieuwing der commune". De orde werd niet bedreigd en Frankrijk kent deze waarheid. De regeering heeft tot taak de conclusies uit deze gebeurtenis te trek ken met een absolute openhartigheid, op gevaar af deze of gene partij in de Kamer te treffen. In de byeenkomst der Parti Social Fran cais waren vyfhonderd personen, van wie honderd vrouwen. „Indien de P.S.F. legaal is, is de vergadering legaal", zegt men. De zaak is minder eenvoudig. De strijdhonden werden ontbonden, maar de Parti Social Francais werd intusschen opgericht. De re geering zou deze party heboe.i kunnen ontbinden, zooals de „vuurkrnisers", doch dat zou zyn neergekomen op het beschou wen van de P.S.F. als een nieuwe party, terwyl wy nog steeds denken, dat het slechts de weer in elkander gezette party der „vuurkrnisers" is. (Levendige protesten van rechts). Blum geeft te kennen, dat de in structie is geopend over de vraag of er sprake is van de heroprichting van een ontbonden strijdhond. Een beslis sing is te verwachten en de justitie zal zeggen of de Parti Social Francais al dan niet de partij der „vuurkrui- Tot dat oogenblik verheugt zich de P.S.F. in een schyn van wettigheid. Zou dat moe ten beteekenen, dat al haar byeenkomsten moeten worden toegestaan? „Het is zeer zeker juist, dat de geheele stad Clichy tegen eenige honderden personen is opge staan. Dat kan begrypelijk zijn, dat komt door den sedert drie jaar bestaanden staat van alarm". Onze taak is de menigte te discipli neeren en niet haar op te hitsen. Het beroep op de bevoking van Clichy is naar de meening van Blum eon vergis sing, d.w.z. meer dan een fout. De eerste onderteekenaar is lid van mijn party. Ik weet, dat het welzijn der re publiek te danken is aan de machtige reactie der volksgroepen. (Applaus links; geroep: „Wij zullen de republiek verdedigen"). Het kan zyn, dat de macht der reactie van het volk nog eéns noodig is. (Levendige toejuichin gen der communisten en socialisten en op verscheidene banken der linkeTzyde, tal van interrupties van rechts en van het centrum; groot rumoer). Blum verwondert zich over de beroering, welke zyn laatste woorden hebben teweeg gebracht. „Ik heb slechts hooren spreken, aldus Blum, van voorstanders van de vrij- heid. Hoe kunnen zy dan verontwaardigd zyn wanneer ik spreek van de reactie van het volk, indien deze vrijheden bedreigd worden. (Applaus en tumult)uit het eer ste onderzoek blykt. dat overeen gekomen was, dat de tegenbetoogers op een afstand van het bioscooptheater zouden worden ge houden. De verantwoordelyke communis ten te Clichy hebben al het mogelijke ge daan om te voorkomen, dat de menigte het theater zou bereiken". Blum kwam vervolgens te spreken over het verdachte feit, dat een gedeelte der menigte de leiders niet volgde. Men moet weten wie de menigte dan leidde, want alles geschiedde alsof men een bloedige affaire wilde. Indien straffen moeten worden gegeven, zal dat geschieden. Naar de meening van Blum hebben de agenten geen bevel ont vangen te schieten. De agenten zouden evenwel midden in den strijd individueel hebben gereageerd. Volgens Blum mag voor een onder bevel staande troep niet het recht van wettige zelfverdediging bestaan Onder bevel staande troepen moeten niet zonder voorafgaand bevel schieten. Op die wyze moet de ordedienst worden georgani seerd. De chefs moeten worden uitgezocht en de manschappen moeten andere mid delen hebben dan vuurwapenen. Ten aan zien van de staking verklaarde Blum, dat de regeering haar met eenige bezorgdheid wegens de reactie in binnen- en buitenland heeft bezien. Zij duurde echter slechts een hal ven dag. Blum merkte daarna op, dat de uit vaartdiensten kalm voorbij waren ge gaan en dat de Incidenten te Clichy geen kloof hadden geslagen tusschen de arbeidersklasse en de regeering. Tot slot vroeg hy het vertrouwen der Kamer. Nachtzitting. De links-democraat Colomb herinnerde eraan, dat drie dagen na een eerste lee ning van de regeering de devaluatie volgde, terwyi drie uur na het sluiten van de tweede leening de onlusten van Clichy volgden. Hij vraagt zich af of deze onlus ten het slot van de leening of het voorspel tot de tentoonstelling waren. Spr. ver klaarde verder, dat de politie tydens de ongeregeldheden haar plicht deed. Als de HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 cl, en 25/£ zwaarder dan de meeste andere. 7926 (Ingez. Med.) Van 't front. Aan het Guadalajara-front ls Inderdaad rust ingetreden, al maken beide partyen voorzichtig melding van enkele voordeel tjes. De Italiaansche generaal Bergenzoli zou door Franco van zyn bevel zyn ont heven. De rechtschen zijn een opmarsch begonnen bij Cordova. De actie begon tusschen Belmez en Es- piel langs den spoorweg Cordova-Madrid De troepen van Franco rukten in Noord- Oosteiyke richting op. sterk gehinderd door de sneeuw. Zt] maakten zich meester van de dorpen Villa Nueva del Dupe en Alca- racejos. Het doel van deze actie was, den spoor weg by Ciudad Real te bereiken. De eerste linies van de roode troepen berden na een verbitterd gevecht doorbroken. Nabij den spoorweg stieten de nationalisten op een sterke stelling van de volksfronters naby Po7gblanco. Zij stelden zich tevreden met hët leggen van een spervuur en versterkten hun stellingen voor den nacht. Castellon gebombardeerd. Een oorlogsbodem der rechtschen heeft gisteravond de stad Castellon gebombar deerd. Dit bombardement duurde een kwar tier. Zeven burgers werden gedood en meer dan dertig gewond van wie vier ernstig. Een bom kwam terecht op een kiosk aan een plein, waar zich verscheidene kinderen bevonden. De niet-inmenging. Volgens een uitgegeven communiqué zal de sub-commissie der niet-inmengings- commissie de mogelykheid onderzoeken medewerking te veTkrijgen van niet-Euro- peesohe landen aan de niet-inmengings- commissie. De sub-commissie is n.l. overeen gekomen een commissie vah juristen te benoemen om zekere kwesties te onderzoeken aan gaande de Spaansche saldi. Alle vertegenwoordigers zyn uitgenoo- digd hun regeeringen instructies te vragen over de mogely kheid schepen, die het recht hebben de vlag te voeren van Ianden-deel- nemers aan de niet-inmengingsovereen- komst, te verbieden naar Spaansche havens wapens, oorlogsmateriaal of vrijwilligers te vervoeren. De sub-commissie heeft de mogelijkheid bestudeerd in zekere gevallen beperkingen op te leggen aan de beweging van Spaan sche schepen. Ten aanzien van de kwestie der terug roeping van vrijwilligers stelde lord Ply mouth voor deze aangelegenheid voor te leggen aan de sub-commissie van advies in technische aangelegenheden. De Italiaansche vertegenwoordiger zeide, dat dit geen technisch vraagstuk was, doch een algemeene kwestie en dat beraadsla gingen van de sub-commisie voor techni sche kwesties niet tot feitelyke resultaten zouden kunnen leiden. De Italiaansche vertegenwoordiger is voor het oogenblik niet in de gelegenheid in een beraadslaging over dit vraagstuk te tre den. Tydens de hierna gevolgde beraadslaging heeft een zeker aantal vertegenwoordigers er hun leedwezen over uitgesproken, dat het niet mogely'k is een gedetailleerd on derzoek in deze kwestie te beginnen, dat hun onderscheidene regeeringen van het allergrootste belang achten. De bestudeering dezer aangelegenheid zal zoo spoedig mogelyk worden hervat. De Fransche ambassadeur wees in tame- lyk krachtige bewoordingen op de gevol gen. die een plotselinge wyziging in de houding der Italiaansche regeering met be trekking tot deze kwestie, met zich zou kunnen brengen. Enkele andere afgevaardigden verklaar den onmiddellyk, het met de door den vertegenwoordiger van Frankrijk uiteen gezette zienswijze eens te zyn. regeering de partyen wil ontwapenen, wat wil zij dan doen met de communisten? Vervolgens besteeg de communist Duclos het spreekgestoelte. Hij wierp de schuld van dc onlusten van Olichy geheel op de Parti Social francais en op de Fransche Volksparty. Hy besprak uitvoerig de orga nisatie van de Parti Social francais en wees er op. dat dé „Populaire" 31 Decem ber j.l. een plan van de P. S. F. bevatte tot het bezetten van de strategische punten van Parijs. Ybarnaray ontkende harts tochtelijk, dat het document juist was, doch Duclos handhaafde het tegenover gestelde De afgevaardigden van de rech ter- en linkerzijde wisselden harde woor den. Vervolgens las Duclos een brief voor, vol gens welke de Parti Social francais en Fransche Volksparty voornemens zouden zyn zich aaneen te sluiten. „Evenals de minister-president zeg ik", zoo ging Duclos verder, „dat de Parti Social francais slechts een hernieuwing is van de vuur- kruisers". Verder beweerde hij, dat nauwe betrekkingen bestaan tusschen zekere groepen en Hitier. Van de rechterzyde der Kamer werd tot Duclos „moordenaars, moordenaars" ge roepen, doch de communisten applaudis seerden. Tenslotte deed Duclos een beroep om de orde te bewaren, teneinde het suc ces van de tentoonstelling te verzekeren Na een onderbreking besteeg de voorzit ter van de Fransche Volksparty. Doriot het spreekgestoelte. Hy stelde voor, dat een enquête-commissie zou worden ingesteld om een onderzoek te doen naar de inkom sten van zijn partij en van de communis tische partij. Hy verklaarde, dat de com munisten de dictatuur van het proletariaat in de plaats van de democratie willen stellen en zette vervolgens de militaire organisatie van de communisten uiteen. Dank zy de gebeurtenissen in Spanje werd over Fransch grondgebied een wapenhan del gedreven, doch niet alle wapens gingen naar Spanje. Ook de strijdgroepen van de communisten weiden gewapend, aldus Doriot Hij ontkende verder, dat zyn party gelden uit Duitschland ontvangt en be schuldigde de communisten uit Moskou rond 250 millioen franc te hebben gekre gen 150 personen kunnen volgens hem als getuigen hiervoor worden opgeroepen. De nota van Valencia. De Britsche regeering heeft de nota der Spaansche regeering te Valencia ontvan gen, waarin deze bezwaren maakt tegen 't controle-systeem der Spaansche kusten en zich er tegen verzet, dat de Oostelyke kus ten van Spanje door de Italiaansche en Duitsche vloten zullen worden gecontro leerd. De nota wordt door het ministerie van buitenlandsche zaken bestudeerd, doch in diplomatieke kringen geeft men reeds te kennen, dat zy niet veel invloed zal kun nen hebben op de beslissingen van de non- interventie-commissie. Men herinnert er aan, dat de controle-patrouilles op een af stand van tenminste tien mylen uit de Spaansche kust zullen blyven en dus bui ten de territoriale wateren. Bovendien zullen de agenten, die zich aan boord dezer schepen bevinden, daar blijven tijdens het ontladen van goederen in Spaansche havens. Daar voor het plan de medewerking der Spaansche regeering niet vereischt is, ziet men niet in, hoe de bedenkingen der regeering van Valencia ook maar op eenlgerlel wyze dit plan zouden kunnen beïnvloeden. Verder voert men aan, dat indien de maritieme controle der Oxs- telijke Spaansche kusten zou zyn toever trouwd aan Fransche en Engelsche schepen en de bewaking der Zuidelyke en Weste lijke kusten aan de Italiaansche en Duit sche vloten, dit plan waarschijnlijk door geen enkel lid der commissie zou zyn aan vaard en waarschynlyk nog heftiger zou zijn becritlseerd door de Spaansche regee ring. Stille waarschuwing van Rome. De in zekere buitenlandsche kringen be sproken mogelijkheid, den Volkenbond te doen intervenieeren in de Spaansche aan gelegenheden. wordt te Rome uitermate ernstig geacht. Men is van meening, dat er op het oogenblik in een deel van de buitenlandsche pers en van de buitenland sche publieke opinie een soort anti-Itali- aansche coalitie bestaat van denzelfden aard als die welke men te Rome tydens den Ethiopischen veldtocht brandmerkte. De door MuSsolini uitgesproken rede doet in sommige opzichten denken aan die welke hy den 2en October 1935, den dag van de algemeene civiele mobilisatie, heeft ge houden. Herhaaldelyk hebben de meest gezag hebbende woordvoerders van de Italiaan sche regeering verklaard, dat Italië in geen geval de vestiging van een communistische republiek in Spanje zou dulden,, De Itali aansche houding is sedertdien niet gewy- zigd. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen j,s de „Rietvink", gezag voerder Bax, om half acht van Schiphol naar Indië vertrokken. Vyf passagiers hebben voor deze reis geboekt, t.w. één passagier A'damRangoon, één Alexan- driëBagdad, één KarachiCalcutta, één CalcuttaBangkok, en één MedanSin gapore. Het vliegtuig heeft 150 KG. goe deren, 346 KG. briefpost en 34 KG. pak- ketpost aan boord. De „Djalak" is op de uitreis te Ban doeng aangekomen ESCADRILLEVLUCHT DER K.L.M.? Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling der KLM., indien zulks slechts eenigs- zins mogelyk is, op den 4en April a.s. ter gelegenheid der opening van den zomer dienst een escadrillevlucht uit te voeren van Schiphol via Den Haag naar Waal haven en terug, waaraan de grootste toe stellen der vloot zullen deelnemen. Voorop vliegt de Fokker F 36 .Arend", het vlagge- schlp der K.L M.. schuin daarachter volgen ter weerszijden de beide Fokkers F 22 EEN LANGE AGENDA AFGEWERKT. Een zeer lange agenda, aangevuld zelfs door een suppletoire agenda, is door den Raad, waarin dr. Key thans zitting heeft genomen, na een aanvankelijk zwakken inzet in vlot tempo afgewerkt. Te meer, wanneer men bedenkt, dat de raad nog 13/4 uur in geheime zitting ls geweest, welke zitting ook werd bygewoond door den rechtsgeleerden raadsman der ge meente, mr. Briët. Waarover deze geheime zitting dus ging. viel niet moeilijk meer te raden: het raakte de kwestie der ver zakking by den Stadhuisbouw. Belde firma's, die daarvan de dupe zyn gewor den, worden door het lange uitstel der beslissing wel bijzonder zwaar bezocht en wy kunnen ons hartgrondig indenken, dat zy nu wel eens haring of kuit willen heb ben. Edoch de gemeente kan hun op juridische gronden blijkbaar niet tegemoet komen .Zeer zeker, heeft de gemeente ook de belangen van al haar ingezetenen Af zonderlijk te behartigen, doch domineeren moet toch het algemeen gemeentebelang en als juist is, dat juridisch niets is te bewerkstelligen voor de gedupeerden, dan is dat hard doch onafwendbaar. Alleen: kan de beslissing der arbitrage-commissie niet worden bespoedigd? Dat duurt wel rijkehjk lang! Voortvarendheid wordt eisch! Byzonder belangryk was de agenda ove rigens niet, zondert men de kwestie der reorganisatie der Sted. Werkinrichting uit. Een oogenblik dreigde deze reorganisatie, die een einde zou maken aan een reeds jaren feitelyk onhoudbaren toestan, te zul len worden afgewezen, daar SD.A.P. zoo wel als R.-K. geen genoegen wilden nemen met de concessies, door het Leger des Heils gedaan. Het vasthouden door deze orga nisatie zooals niet anders te verwach ten was, overigens! aan de verplichting tot bywoning van een wydingssamen- komst, althans voor zoover tydens deze byeenkomst geen kerkdienst wordt byge woond, deed bij genoemde fracties princi- pleele bezwaren ryzen en de R.-K. weiger den, in meerderheid tenslotte definitief mede te werken. Blijkbaar werd gevreesd, dat na een wijdingssamenkomst de R.-K. van kerkgang zouden afzien, hoewel toch, zooals reeds gezegd, ook tydens deze by eenkomst kerkgang mogelyk is. De S.D.A.P. stapte tenslotte over het principieele be zwaar heen. zy het noode, om de reorga nisatie zelve te redden. Deze is daarop met groote meerderheid aanvaard. Het lijkt ons alleszins een gelukwensch waard, al zal de practijk de goede verwachtingen nog hebben te bevestigen. Ook de regeling met de Cemsto is afge daan. Het voorstel mevr. De Cler, waardoor de oude toestand zou zijn gehandhaafd, is afgewezen, daar opnieuw de stemmen staakten. Daarentegen is het voorstel van den communist om de loonen der werk sters te handhaven, met zeldzame meer derheid goedgekeurd. Zou de heer v. Wei zen al eens zoo'n overwinning in den Leidschen Raad hebben behaald? Verder valt na ons verslag weinig meer te overzichten. De interpellatie-Schüller liep op twee voorstellen uit, die beide wer den afgewezen. Het oude lied eener inter pellatie! Gewoonlyk kan een gemeente raad de draagwijdte ook niet overzien, het geen reden te meer is voor een in door snee gering succes voor de interpellanten. De raad weigerde tenslotte de concessie aan de Eltax nog eens onder oogen te zien na de behandeling by de begrooting. Wy hebben zoo'n idee, dat de N.Z.H.T.M. het hooger op zal zoeken! ..Roerdomp" en „Papegaai": vervolgens komt een Douglas DC3 vliegtuig, geëscor teerd door twee DC 2's. De plannen hebben nog geen definitieven vorm aangenomen, doch het is zeer waar schijnlijk. dat deze imposante escadrille- vlucht. waarop ook passaeiers meegenomen worden, Zondag den 4den April zal plaats hebben. Hbld. 38 De Eskimo's zyn niet zeer handig, en heelemaal niet erg verstandig; zy lieten Thys maar stil begaan, en zagen hem met veel verbazing aan. En toen hy nu een kaars liet branden, en 't licht weerkaatste .langs het ys der wanden, dachten zy dat hy het Noor derlicht zou gaan ontsteken, en zy hebben het nog zwygend aange keken. Maar. toen nu hun begeerde diamant ging smelten, stond plots de heele zaak op stelten! Zy sprongen en zy liepen, zij klaagden en zij riepen zy sloegen zich de hand voor 't hoofd, zy schenen door den schrik verdoofd, zij sperden wijd hun oogen open; maar steeds kwam er nog water neergedropen. en voortdurend grooter werd het gat, dat Thijs nu in den valschen edelsteen gesmcltcn had. „wy zullen 't nooit weer doen!" riep Obbekoud. de hoofdman toen. Thys heeft hem onderzoekend aangekeken; „Zoo zoo", zei hy, „daar zullen wy eens over spreken".

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13