Voorontwerp Landbouw- Ordeningswet 1937 LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 23 Maar) 1937 J;"v YISSCHERIJ-BERICHTEN Laatste Berichten SPORT Binnenland De Minister vraagt om advies. Buitenland D. H. ROODHUYZEN Co. n.v. MAKELAARS BEURSOVERZICHT WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 751. Hedenmiddag 3 uur: 755. BINNENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoroi. Instituut te De Blldt. Hoogste stand 762.8 te Isafjord. Laagste stand 749.8 të Reval. Verwachting tot den avond van 24 Mrt.: Matige tijdelijk afnemende wind uit Noordelijke tot Westelijke richtingen. Zwaar bewolkt met opklaringen, Buitjes van regen of natte sneeuw. Waarschijnlijk nachtvorst. Overdag weinig verandering in temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind hedenmorgen aan alle posten: Attentiesein neer". BUITENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoroi. Instituut te De Bildt. De depressiekern, die gisteren over Zuid- Frankrijk was gelegen, trok' Noord-Oost- waarts en bevindt zich thans over Midden- Duitschland en Tsjecho-Slovakije. Zij bracht veel regen in Frankrijk en onze omgeving; Lyon had 30, Biarritz 28, Brus sel 14 en De Bilt 11 m.M. Rond de depressiekern, in Noord- en Zuid-Dultschland is het weer thans regen achtig en betrokken. De tweede lage-druk-kern, die gisteren over de Randstaten lag, verplaatste zich een weinig Noordwaarts naar de Finsche Golf. Rond dit lage-druk-gebied valt nog sneeuw bij matigen vorst in vrijwel geheel Scandinavië. De hooge druk rug in het Westen houdt nog stand, alleen nam hij over IJsland tij delijk in beteekenis af. Over de Britsche eilanden heerscht bij Noorden wind guur weer. In den algemeenen weerstoestand is nog niet veel verandering te wachten. Het weer blijft nog guur, voor heden nacht is nachtvorst waarschijnlijk. Morgen overdag blijft hetvbuiig. WEERSOMSTANDIGHEDEN HEDENOCHTEND 8 UUR. Parijs: N.N.W. wind, 1 gr. C„ bewolkt. Londen: windstil, —1 gr. C„ windstil, op klarend. Berlijn: N.N.O., 3 gr. C., regen. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 4 gr. C. (39 gr. F.l. 12 uur 'smidd.: 5 gr. C. (41 gr. F.). 3 uur nam.: 5 gr. C. (41 gr. F.). nOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE Voor Woensdag. Voorm. te 1.14 uur; nam. te 13.27 uur. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Dinsdag: 6.47 n.m. tot 5.26 v.m. MAANS. OP. EN ONDERGANG. 23 Mrt op 14.48 uur; onder 4.12 uur. Brutale roofoverval op tachtigjarigen landbouwer. De dader is ontkomen. Gisteravond is op den 80-jarigen land bouwer A. Druif, wonende in de buurt schap Heetveid, gemeente Leusden, een brutale roofoverval gepleegd De man, die zich om ongeveer negen uur ter ruste had begeven, hoorde na een half uur gestommel in den koestal. Na eenlge oogenblikken hoorde hij een zwaar voor werp vallen dat achteraf een looden ge wicht bleek te zijn, dat gebruikt werd om de deur van den stal gesloten te houden. D. schonk aan het geval weinig aandacht en sliep weer in. Toen hij tegen half twaalf wakker werd, zag hij tot zijn ontzetting een forsch gebouwden man voor de in de kamer staande kast staan. Nauwelijks had hij be seft wat er gaande was, of de indringer liep op de bedstede toe en gaf D met een stuk looden kabel een zestal slagen op het hoofd Daarna nam hij ijlings de vlucht. Ofschoon de landbouwer behalve een ern stige hoofdwonde ook een neusfractuur had opgeloopen en hem bovendien drie tanden uit den mond waren geslagen, stond hij onmiddellijk op, greep een sabel, die aan den muur hing en zette den vluchteling na. Hij moest evenwel spoedig onverrichterzake terugkeeren. Een knecht en een dienstbode, die bij den landbouwer inwonen, waren inmiddels wakker geworden en waarschuwden onmid dellijk omwonenden en de marechaussees te Leusden. Tot dusverre is het nog niet gelukt, den dader aan te houden. Uit de boerderij wordt niets vermist. Het parket uit Utrecht arri veerde vanochtend vroeg om een onderzoek in te stellen. Een meer gedecentraliseerd systeem van uitvoering vcm landbouwcrisis-maatregelen LEGERVLIEGTUIG VERNIELD TE HARSKAMP. Inzittenden licht gewond. Vanochtend om elf uur is het legervlieg tuig D. 597, komende van Soesterberg, bij het landen op het vliegterrein nabij,Hars kamp in een dennenbosch terecht gekomen en totaal versplinterd De inzittenden, de officieren Gcedjee en Schepers, werden uit het toestel geslingerd doch bekwamen slechts lichte verwon dingen. Nadat dokter Beumer uit Otterloo den gewonden de eerste geneeskundige hulp had verleend, werden zij naar een zieken huis in Utrecht vervoerd. DE VLEESCHCONSERVENFABRIEK TE IJMUIDEN. Verzoek om surseance van betaling afgewezen. De civiele kamer der arrondissements rechtbank te Haarlem heeft heden het ver zoek tot surseance van betaling afgewezen, dat ingediend was doo- den heer H A de Bruijn, directeur der vleeschconservenfa- briek te IJmuiden, welke destyds gehakt in blik leverde aan het departement van sociale zaken Over een eventueel faillissement is nog geen beslissing genomen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. VOETBAL. A.S.C.—L.D.W.S. A.S.C. speelt a.s Zondagmiddag om 2 uur op het terrein de Kempenaerstraat den on langs uitgestelden vriendschappelijken wed strijd tegen L.D.W.S. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 23 Maart 1937. Tarbot per K.G. f. 1.10—0.86; Griet per kist van 50 K.G. f.3520; Tongen per K.G. f. 1.450.79; Groote Schol per kist van 50 K.G. f.129: Middelsohol per kist van 50 KG. f. 1814; Zetschol pet kist van 50 K.G. i 3223: Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 25—9.50. bot f. 4.50—2.80, schar f. 14.50— f. 2 90, tongschar f. 39—27, roggen per 20 st. f. 27—14, vleeten per stuk f4.752.30, pie terman en poontjes per kist van 50 kilo f. 4.904.40, groote schelvisch f. 1811, mid del schelvisch f. 1910.50, kleinmiddel schelv. f. 1810, kleine schelv. f. 12—5, ka beljauw per kist van 125 kilo f. 40.5015. gullen per kist van 50 kilo f. 136, lengen per stuk f. 2.050.60, heilbot per kilo f. 1.04- 1 0.62, wijting per kist van 50 kilo f. 5.40— 1-1.75, koolvisch per stuk f. 0.750.07, ma kreel per kist van 50 kilo f. 6.504.20. Aangekomen de stoomtrawlers: RO 15 met f. 2210, IJM 71 met f3160. IJM 41 met I-1690, IJM 384 met f.3000. IJM 179 met 1.2010. IJM 91 met f.1480, IJM 10 met 1-3210. IJM 189 met f.2480. IJM 165 met 1.1790, IJM 196 met f3080, IJM 2 met f3330 IJM 88 met f. 1510, IJM 103 met f. 1240 en de loggers: KW 78 met f 1240, SCH 134 met 1.380, SCH 133 met f.950 en SCH 285 met 1-900 besomming (besommingen niet-offic.) Vier personen verbrand. Bij Allenstein in Oost-Pruisen is giste ren een personen-auto tegen een vracht auto gereden. De personenauto vloog in brand. Aangezien door de botsing de deu ren van de auto beklemd geraakt waren, konden de vier inzittenden zich niet be vrijden en kwamen zij jammerlijk in de vlammen om. AARDBEVING IN BRITSCH-INDIË. Naar uit Calcutta gemeld wordt zijn van nacht groote deelen der provincies Assam en Bengalen door een zware aardbeving geteisterd, waardoor verscheidene gebou wen beschadigd zijn. Voor zoover bekend, vallen geen menschenlevens te betreuren. DE REIS VAN CIANO NAAR BELGRADO Naar vernomen wordt, zal de Italiaan- sche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, te Belgrado 'n politieke over eenkomst onderteekenen. welke de meeste kwesties, welke nog hangende zijn tus schen Italië en Zuid-Slavië, zal regelen. De besprekingen dienaangaande werden verscheidene maanden geleden aange knoopt en het schijnt, dat gedurende de laatste dagen van Italiaansche zijde de op lossing is bespoedigd Blijkbaar heeft Mus- solini gisteren na zijn terugkeer uit Tri polis de kwestie persoonlijk ter hand ge nomen. De voornaamste kwesties waarvan hier sprake is, zijn: 1. Het vetrblijf van de Oestadjis of Zuid Slavische terroristen in Italië. Sedert ge- ruimen tijd worden deze lieden nauwkeu rig door de Italiaansche autoriteiten be waakt 2. De kwestie van de bezittingen van de Italiaansche onderdanen in Istrië. Hier is sprake van die bewoners van dit gebied, die na den oorlog stemden voor de Italiaansche nationaliteit. 3. Eenige vraagstukken betreffende de Kroatische minderheden in Italië. 4. De kwestie van den Italiaanschen in vloed in Albanië Zooals men weet heeft Zuid-Slavië nooit den bestaanden toestand in Albanië erkend, welke een gevolg is van de conferentie der ambassadeurs. Men gelooft, dat de Albaneesche kwestie afzonderlijk zal worden behandeld. Tenslotte zijn economische besprekingen gevoerd over de hernieuwing van het han delsverdrag, dat 31 Maart a.s. zal komen te vervallen. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 3 van het Tweede Blad. Naar van bevoegde zijde wordt mede gedeeld. heeft de minister van Land bouw en Visscherij een voorontwerp landbouwordeningswet 1937 voor advies aanhangig gemaakt bij de centrale com missie, bedoeld in artikel 27 der land- '-ouw-crisiswet 1933 en bij den economi- s-hen raad. Algemeene opzet. Het ontwerp bevat de nadere uitwerking van de reeds in het rapport der commissie van Loon aangegeven en nader door den minister in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op de landbouwcrisis- fondsbegrootmg voor 1937 overgenomen ge dachte om tot een meer gedecentraliseerd systeem van uitvoering der landbouwcrisis- maatregelen te geraken. Deze nadere uit werking bestaat hierin, dat aan organen, te vormen uit vertegenwoordigers van het bedrijfsleven op het gebied van den land en tuinbouw, de uitvoering en voor een deel ook de vaststelling van de maat regelen ter bevordering van de economische beteekenis van den land- en tuinbouw wordt opgedragen. Het wetsontwerp, waarin de uitwerking van deze gedachte is vervat, is bestemd in de plaats te treden van de landbouw- crisiswet 1933. Deze wet had slechts een beperkten en tijdelijken opzet. Zij was im mers bedoeld om in de in 1933 heerschende buitengewone omstandigheden bijzondere maatregelen te treffen in het belang van den landbouw. Hoewel van een terugkeer tot den normalen toestand nog moeilijk kan gesproken worden, komt het den mi nister blijkens de memorie van toelich ting voor, dat het tot een klaarder structuur van de nog immer noodza kelijke regelingen za', leiden, indien men zich los maakt van het crisis karakter daarvan en zich instelt op de noodzaak van de handhaving daarvan voor een langeren tijdsduur dan aan vankelijk is voorzien. In het wetsontwerp is dan ook de moge lijkheid geopend tot. intrekking van de landbouw-crisiswet 1933, terwijl voorts daarin bepalingen zijn gesteld, krachtens welke maatregelen ten behoeve van den landbouw kunnen worden genomen. De opbouw van de met de uitvoering te belasten land- en tuinbouworganisaties zal slechts geleidelijk geschieden. Slechts daar. waar geschikte aanknoopingspunten aanwezig zijn en het bedrijf voldoende is ontwikkeld, zal tot instelling van zoodanige organen worden overgegaan. Zooals uit den geheelen opzet van het wetsontwerp blijkt, treedt deze gedachte van een geleidelijken groei in het bijzonder op den voorgrond. Welke organen zullen worden gevormd en tot welke ontwikkeling deze zullen komen, zal afhangen van de ontwikkeling der toekomstige economische structuur en van de wijze waarop de orga nen van hun bevoegdheden gebruik maken. In de landbouw-crisiswet 1933 is de be voegdheid tot het uitvaardigen van maat regelen ten behoeve van den landbouw uitsluitend verleend aan de Kroon en aan den minister. Slechts de uitvoering dier maatregelen kan aan crisisorganisaties worden opgedragen. In het voorontwerp landbouw-ordeningswet 1937. is deze be voegdheid van Kroon en minister gehand haafd. Daarnaast echter kunnen op grond van die wet bedrijfsorganen worden inge steld, welke een déél der thans door de overheid uitgeoefende verordenende en uitvoerende taak kunnen overnemen. Het wetsontwerp heeft derhalve een tweeledig karakter, hetgeen het voordeel biedt, dat geheel naar gelang van de ont wikkeling van het bedrijfsleven in den land- en tuinbouw en van de bedrijfsorga nen zelf, de door de bedrijfsorganen te ver richten verordenende taak meer of minder breed zal zijn. Vervult een bedrijfsorgaan zijn taak naar behooren. dan zal deze zich ailengs kunnen verruimen, schiet hei in zijn regelende functies te kort. dan zal de Kroon of de minister de te regelen belan gen weer aan zich trekken, teneinde te ".vorkomen, dat belangen worden geschaad Zooals medegedeeld, kunnen de bedrijfs organen een deel van de taak van de Kroon en minister overnemen. De onder werpen. welke eenerzijds aan de Kroon of minister en anderzijds aan de bedrijfsorga nen ter regeling zijn opgedragen, vallen niet geheel samen Tot ingrijpende rege lingen, zooals het instellen van in- en uit- voermonopolies. binnenlandsche heffingen ril prijsregelingen is alleen de Kroon be voegd. zij het dan ook dat hierbij delega tie aan de bedrijfsorganen van uitvoering - waaronder mede van regelende bevoegd heid mogelijk is. Instelling landbouwraden. Bij het aan het voorontwerp ten grond slag liggende schema van opbouw der be drijfsorganen is in het bijzonder naar een eenvoudige practische organisatie ge streefd. Voor een of meer takken van land bouw of voor een of meer onderdcelcn 'aarvan kunnen door de Kroon be drijfsorganen worden ingesteld, die on der den naam van landbouwraden zijn samengevat. Zoo zullen dus bijv kun nen worden ingesteld, een akkerbouw- raad, pluimveeraad, veehouderijraad, zuivelraad, tuinbouwraad, visscherij- SUIKER - RUBBER KOFFIE- - CACAO per contract Amsterdamsche Uquidatiekas N.V. dam U T.Wow No. 30012-31012 amsterdam-C bon Nil 2, Told. 300T2 r.1e5r«™(r«, CARIOSAMSTERDAM 4302 (Ingez. MedJ raad. Tevens kunnen, indien ontwik keling en beteekenis van een onder deel van een tak van landbouw daar toe aanleiding geven, bedrijfsorganen voor eenige onderdeelen worden inge steld, bijv. een aardappeiraad, bloem- bollenraad. Voorts kan door de Kroon in iedere pro vincie een provinciale raad worden inge- r'eld, welke tot taak zal hebben een of meer landbouwraden in de uitoefening van bun werkzaamheden bij te staan. Door deze provinciale raden kunnen ter ver lichting van hun taak provinciale districts commissies worden Ingesteld. De landbouwraden en provinciale raden, welke uit ten hoogste 15 leden zullen be staan. worden uit en door de in het be drijfsleven gevormde organisaties opge bouwd. Zoo zullen een deel der leden van de raden benoemd worden door organisa ties op het gebied van den land- en tuin bouw, door den minister aan te wijzen. Voorts zullen organisaties op het gebied van den handel en op het gebied der nij verheid ieder een lid kunnen aanwijzen, terwijl ook de landarbeidersoreanisaties 'n lid benoemen. De voorzitters van de raden worden door den minister benoemd, die, zoo hem dit gewenscht voorkomt, nog an dere leden daarin zelf kan benoemen. De taak der landbouwraden en provin ciale raden is drieledig: nJ. adviseerend, uitvoerend en verordenend. Bij het toekennen van de verordenende bevoegdheid der bedrijfs-organen is niet de weg gekozen van de verbindendverkla ring van de besluiten der organen, doch is aan de bedrijfsorganen bevoegdheid toe gekend tot het vaststellen van verorde ningen, welke voor de „bedrijfsgenooten" bindend zijn. De voornaamste onderwerpen, waarover de verordenende bevoegdheid zich kan uit strekken, zijn: a. Het stellen van regelen inzake de productie. Hiertoe behooren in hoofdzaak teeltre- gelingen en maatregelen tot verbetering der productie. Zoo zal dus de verdere uit bouw van de maatregelen, die op dit ge bied reeds tot stand zijn gekomen, zooals de kwaliteitsverbetering van bacon, melk, tuinbouwproducten, het bevorderen van de fokkerij en de tuberculosebestrijding bij het vee. door de bedrijfsorganen ter hand genomen kunnen worden. b. Het regelen van den uitvoer. Zooals uit de memorie van toelichting blijkt, zul len de bemoeiingen van de raden bij den uitvoer voornamelijk gelegen zijn op het terrein van kwaliteitsverbeteringen en doel treffende prijsregelingen. Met nadruk wordt in de memorie verklaard, dat het geenszins in de bedoeling ligt, dat de be drijfsorganen zich op het gebied van den handel zullen gaan bewegen. Aan de functie van den handel bij den uitvoer zal in geenerlei opzicht worden ge tornd; de organen zullen niet zelf handel drijven, doch slechts enkele voorwaarden kunnen stellen, waarmede bij den uitvoer moet worden rekening gehouden. c. Het verleenen van geldelijke bijdragen aan producenten van land- en tuinbouw producten. Hierbij is een belangrijke be perking gesteld; het bepalen van den richt prijs is n.l. uitsluitend voorbehouden aan den minister. De organen kunnen dus slechts in het kader van de gestelde richt prijzen geldelijke bijdragen verleenen. De voornaamste waarborg tegen misbruik schuilt in het vernietigingsrecht van den minister, dat geldt voor alle besluiten en verordeningen van de raden. De financiën. Wat de regeling der financiën betreft, deze is zoodanig, dat den bedrijfsorganen een zekere mate van financieele zelfstan digheid is gegeven, teneinde de autonome gedachte, die bij de instelling der organen voorzit, zooveel mogelijk te versterken. Zoo zullen de raden elk een eigen begrooting van inkomsten en uitgaven hebben, welke echter de goedkeuring van den minister zal behoeven. Voorts wordt een landbouw fonds ingesteld, waarin een gedeelte der inkomsten der raden zal vloeien, teneinde dit naar gelang van de behoeften over de verschillende raden te verdeelen. Het land bouwfonds wordt bij de wet vastgesteld. Het ontwerp bevat nog eenige belang rijke bepalingen ter zake van de regeling van het tuchtrecht, dat op de privaat rechtelijke verhouding tusschen de georga- niseerden en de crisis-organisatie was op gebouwd, is, nu deze grondslag met het verdwijnen der crisis-organisaties zou ko men te vervallen, aan het tuchtrecht in het ontwerp een wettelijke basis gegeven. Ten einde aan de mogelijkheid van dubbele be rechting door den strafrechter en den tuchtrechter een einde te maken is voorts bepaald, dat overtredingen, van de wet bij uitsluiting door den tuchtrechter worden berecht. In verband hiermede is aan den tuchtrechter tevens de bevoegdheid tot in beslagneming verleend. den vooral Anaconda's druk verhandeld, doch verhoudngswijze leden deze geen groot verlies. Voor spoorwegaandeelen bestond slechts matige belangstelling. Op de locale markt werd de aandacht in het bijzonder getrokken door de Tabakken. De bekende Sumatra-aandeelen verkeerden scherp in reactie in verband met een beschouwing omtrent de afzetmogelijkheid van de Dehli-tabak. Hierbij is waarschijnlijk ook een wat ver der verwijderde toekomst bedoeld, doch desniettemin waren de bewuste aandeeler. de dupe van de historie. Dehli-Batayia's bewogen zich bij de opening een dertigtal procenten beneden het vorige slot, doch onder beurstijd trad een herstel in en werd een koerswinst van een twintigtal procenten geboekt. Het geheele geleden verlies werd echter niet ingehaald. Aan- deeien Dehli-Batavia, en Dehli-maat- schappij waren eveneens aan vrij groote schommelingen onderhevig, doch de fluc tuaties waren niet zoo heftig als die van Senembah's. De Rubbermarkt had een vrij levendig voorkomen; in diverse speciali teiten ontwikkelde zich nogal wat affaire. Daarbij moesten meerendeels verliezen worden geboekt doch onder beurstijd leg den de koersen toch een neiging tot op- loopen aan den dag. Industrieelen hadden een beperkte markt, Aku's en Unilevers werden iets lager afgedaan, de Philipsaan- öeelen maakten slechts geringe schomme lingen mee. Suikeraandeelen golden hier en daar wat lager, de koersen verschilden over het alge meen niet zooveel bij die van gisteren. Op de Scheepvaartaf deeling bestond een flauwe stemming voor de Indische lynen, Scheepvaartunie's, die aanvankelyk sterkin reactie verkeerden, konden vervolgens en kele punten herstellen. Van de Petroleum- fondsen waren Koninklijken goed prijshou- dend, zoodat die in doorsnee iets boven het vorige peil kwamen te liggen. De beleggings- markt had een kalm voorkomen. Voor de Nederlandsche Staatspapieren bestond over het geheel een prüshoudende stemming. In tegralen evenwel werden wederom wat lager genoteerd. WISSELKOERSEN. Londen 8.92 3/4 (8.92 3/4); BeThjn 73.50 (73.49); Parijs 8.39'/i <8.39'/i); Brussel 30.78 (3078): Zwitserland 41.63' (41.62); Ko penhagen 39.87'/! (39.87'/:); Stockholm 46 05 146.05); Oslo 44.87' '44.87'/!); New York 1.8215/16 (1.82 13/16); Praag 6.38 (6.38). Prolongatie 1%; Part. disc. Dag geld 1 /a°/o. Registermarken 35 7/8; Crediet Sperr- marken 18 3/4: Effectensperrmarken 18'/t; Reismarken 51'/.; Bankpapier 413/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. AMSTERDAM. 23 Maart De reactie in Wallstreet bleek, zooals ver wacht kon worden, niet zonder uitwerking op de beursstemming te Amsterdam De Amerikaansche waa-d?n ondervonden in de eerste p!aa;s den weeromslag van de inzinking te New York Rekening houdende met de daling die ziein Amerika voltrok, vielen de notesringen bier echter mee. In Staalwaarden ging het vrij levendig toe en daarbfi kwamen de koersen algemeen lager te liggen. Van de Koperfondsen wer- MAiKT EE RICHTEN LEIDEN. 22 Mrt. Coop. Groenten-, Fruit en Bloemenveiling-ver. „Leiden en Omstr." Pieterselie f.3 tot f.3.70, radys f. 1.50 tot f. 6.10, kropsalade f. 1.50 tot f. 10.80. selderie f. 0.40 tot f. 0 80, knolselderie f. 2.70 tot 5.80 per 100 stuks, kroten f.0.70 tot f.,1.60, kro ten, gekookt f. 4 tot f. 6. witloof f2 tot f. 13, boerenkool f. 1.50 tot f. 5. spinazie f. 10 tot f 16. uien f. 1.40 tot f. 2.20. wortelen f. 1.30 tot f. 3.50. spruiten I f. 2 tot f. 10. spruiten II f 2 tot. f.5. andijvie f 11 tot f 18. nero f. 5.30 tot f. 5.60. roode kool f. 2.40 tot f2.70 gele kool f.2 tot f. 2.40. groene kool f. 2.70, prei f. 1.50 tot f.4.20 per 100 kilo. LEIDEN. 23 Maart. Vette varkensmarkt Aangevoerd in totaal 195 stuks. t.w. 130 zware en 15 lichte. Prijs per K.G. levend gewicht; zware 4948 gt., lichte 44 ct. Handel vlug. BODEGRAVEN. 23 Maart. Aangevoerd 65 partyen Goudsche kaas, waaronder alle met rijksmerk. totaal 2925 stuks, wegende 26. 325 K.G. Prijs met R.M., le soort f. 22 tot f.23: 2e soort f.20 tot f 21. Handel flauw. HAZERSWOUDE. 22 Maart. Aanvoer 8237 eieren. Prijs kioeieren 3.254.00; een deneieren 2.803.10 per 100. KATWIJK a. d. RIJN. 22 Maart. Groen- tenveiling. Waspeen per kist van 20 Kg. 0.400.65: Kroten 0.300.35; Groene kool oer 100 stüks' 2.503.10: Uien Der 100 K.G. 2.20—2.30: Prei per 100 bos 3.60—4.10; Knolselderie per 100 stuks 5.608.10; Gele kool per 100 K.G. 1.501.80: Roode kool 2.30—2.50. ROTTERDAM. 22 Maart Binnenland sche granen Haver 7.50—7.90: Gerst Chevalier 9.009.60: Erwten kl. groene 8.009.50: Erwten Schokkers 12.0015.50: Bruinen bonnen 8.5010.— Kogelboonen 7.00—9.—: Karwijzaad 22.5023.50. inclu sief; Blanwmnanzaad 22.5023.50. inclusief Aller oer 100 K G. nette. ROTTERDAM. 23 Maart. Veemarkt. To taal aanvoer 4980. 148 naarden, 7 veulens. 1136 magere runderen. 961 vette runderen 167 vette kalveren, 118 graskalveren, 2143 nuchtere kalveren. 180 schaDen en lamme ren, 39 zuiglammeren, 2 varkens, 79 bokken en geiten. Prijzen p. K.G. Vette koeien le kw. 67, 2e 61. 3e 44—54. Vette ossen 65, 60, 47—54. Stieren 62, 56, 50. Vette kalveren 95, 80. 58S8. Schapén 51. 46, 36. Lamme ren 54. 44. 34. Graskalveren 58, 46. Nuchtere kalveren 38, 34. 28 Slachtpaarden 58, 54, 48. Prijzen p. stuk. Schapen le kw. 30, 2e 24, 3e 20. Lammeren 26, 21, 15. Zuig lammeren 12. 10. 6, Nuchtere slachtkalve- ren 9. 7. 5. Nuchtere fokkalveren 14, 12, 10. SlechtDaarden 260. 200. 140 Wei'kpaarden 300. 250. 150 Hitten 150. 120. 80 Stieren 295. 245 146. K-!f'-o"ien 240. 195, 130 Melk koeien 250 2"0 150 Vr™'"o"icn 175, 140, 100. Vaarzen 160 120 "5 Pinken 135, 100, 75. Grasknlvren 60. 40. 20 Bokken en gei ten 14. 10. 5 ZOETEP.WOUDE 22 Maart. Eierveiling Ik leer nog" Aangevoerd 3000 eieren. Prijzen per 100 stuks: Kipeieren 3.904.10; eendeneieren 3.40; kaas 1725 ct. per p.; kippen 6580; hanen 60; konynen 135. 3—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 3