Na de relletjes van Clichy LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Bied Maandag 22 Maar! 1937 De begrafenis der slachtoffers ZÜCRÊMC Uit de Rijnstreek Thijs IJs en het verdwenen Noorderlicht kKliN/T l\ LETTEREN VOORSCHOTEN. De A R. Studie- en Propagandaclub „Keuchenlus" vergaderde onder leidiing van den heer W. F. v. Spronsen ln het lokaal achter de Geref. Kerk. De heer R. van Kooy hield een inleiding over de vraag „Zijn er in de A.R. partij kapitalistische tenden- zen?". Spr. behandelde hetgeen het A.R. beginsel omtrent de financieele politiek zegt, den door den A.R. partij gevoerden strijd onder ds. A. Kuyper en welken strijd de partij de laatste jaren voert. Hierop werden verschillende vragen ge steld. De heer C. Eggink Czn. leverde een persparel, waarna enkele voordrachten werden gehouden. WASSENAAR. Ouderavond der Chr. School. In het gymnastieklokaal van de Christ school aan de Bloemcamplaan werd een ouderavond gehouden. Na het gemeenschappelijk zingen van ps. 103 7 en gebed las de heer G. Mekking een gedeelte uit Rom. 12 en 13 en sprak het openingswoord. Spr. heette ds. Feringa har telijk welkom en zette de beteckenls der ouderavond uiteen. De kinderen uit de hoogste klassen gaven onder leiding van den heer Weinholds een demonstratie van schoolgymnastiek, die veel succes oogstte. Het werk der leerlingen werd bezichtigd, waarna het hoold der school de heer H. Dam over „Vacanties en geregeld schoolbezoek" sprak. De onmis baarheid van de vacanties wordt thans al gemeen erkend, aldus spr. Het eigenlijke doel ls de prestaties der leerlingen te be vorderen. Door psychologen en medici is wetenschappelijk vastgesteld dat vacantie géén verloren tijd ls, integendeel het alge meen welzijn van het kind ten goede komt. Dit geldt ook voor de pauze's tusschen de schooltijden. De vacantie moet vallen in den tijd dat de prestaties het geringst zijn, d.i. in de zomermaanden. Wij moeten daar bij rekening houden met de wetten en regels die God in de natuur heeft gelegd. In de zomermaanden is de gelegenheid tot gees telijke en lichamelijke restauratie het best. Zooveel mogelijk moet de vacantie in de vrije natuur worden doorgebracht waarbij aan te bevelen is met de kinderen eens een en ander te gaan bezichtigen, wat de alge- meene ontwikkeling ten goede komt. Wan neer men gelegenheid geeft voor vacan tie, moeten de kinderen ook regelmatig de school bezoeken. Schoolverzuim bezorgt den onderwijzer dikwijls veel last. Spr. consta teerde, dat ongemotiveerd schoolverzuim aan deze school practlsch niet voorkomt. De heer D. v Barneveld sprak over den schooltuin, bn deelde mede, dat mej. v. d. Werf wegens huwelijk niet meer in staat was langer de leiding op zich te nemen. Spr. dankte voor alles wat zij voor de kinderen had gedaan en bood haar een fraaien bloe menmand aan. Spr. deelde mede. dat het in de bedoeling ligt, om in de vacantie met de kinderen kleine schoolreisjes te organi- seeren, waarvoor hij financieele medewer king der ouders inriep. De heer Mekking dankte de sprekers en den heer Weinholds voor het gebodene en liet den „Avondzang" zingen. Met het geza menlijk bidden van het „Onze Vader" door den heer Dam en de kinderen, werd geëin digd. Vergadering der N. S. B. In het gebouw „Centraal" alhier hield de N.S.B. een drukbezochte bijeenkomst. De heer De Haan, kringlelder, gaf het woord aan den spreker, den heer De Bruin, lid der Prov. Staten van N.-Holland, die als on derwerp had „Het Nationaal Socialisme en Mussert in de •Kamer". Spr. wilde lederen Nederlander toeroe pen:: Gij zijt ln nood, Uw volk is in nood. Het Ned. volk ls ziek van de politiek en verlangt bevrijding uit den nood. Maar ons volk wenscht niet de bevrijding der demo cratie, maar eischt gebondenheid aan de eeuwige en zedelijke wetten. Want een volk dat zichzelf moet besturen, komt zeker om. De N.S.B. stelt op den voorgrond, gebon denheid aan God, Zij staat fel tegenover de partijen, maar niet tegenover het Christen dom. Het Nationaal-Socialisme is gegroeid uit liefde voor ons land en voor ons volk en die liefde is sterk genoeg om alle spot, critiek en haat te weerstaan. De Nat.-So- cialister. staan achter hun leider, in de overtuiging van zijn onbaatzuchtigheid en in het vaste geloof, dat hij-zal winnen. Wij, N.S.B.'ers, zetten kracht tegenover macht, trouw tegenover leugen. Gij wilt. aldus spr., wat ook wij willen, n.l. dat ons volk weder één gezin wordt, één gemeenschap en met den krachtlgen wil tot het goede voor allen. Een nat.-socialistische Staat, waar het volk wordt beheerscht door zedelijke middelen. Allen in dienst van het Volk, opdat elk deel daarvan gelukkig worde. Hierop besprak spr. het onderdeel socia lisme, dat anti-kapitalistisch is, maar niet in den zin van het Marxisme. Het Nat.- Socialisme wil werknemers én werkgevers maken tot arbeidskameraden, die trouw naast elkaar staan. Het eerste, waarnaar het Nat.-Soc. zal streven, is het tewerkstellen der werk- loozen. Verder belooft het niets, voert het geen leuzen. Het volk zelf moet opbouwen, maar het N. S. wil geen staatsabsolutisme, maar een sterk volk, dat eerbied heeft voor den Staat. Met het bovenstaande achtte spr. tevens te hebben aangetoond waarom Mus sert in de Kamer moet. Tenslotte werd met het Wilhelmus ge sloten. Diefstallen. Ten nadeele van Z. alhier werden uit een schuurtje aan de Kerkstraat twee wa terpompen ontvreemd, terwijl tegen zeke ren Z. en diens medeplichtige R., beiden alhier, procesverbaal werd opgemaakt we gens diefstal van een auto ten nadeele van H- uit Leiden. Het voertuig was reeds grootendeels gesloopt. Van K. alhier werd een zinken zitbad ontvreemd, terwijl mej. A. alhier aangifte deed van diefstal van een ring. Verder werden aangehouden M. en V. alhier wegens diefstal van een ijze ren lorrie met onderdeelen ten nadeele van L. alhier. Gistermiddag heeft men de laatste eer bewezen aan de slachtoffers van de bot singen te Clichy. De stoet vertrok van het gebouw van het Vakvereenlglngsver- bond in de Rue Fafayette. Aan het hoofd liepen de leden van het bureau van den bona, van het dagelijksch bestuur en van de vakvereenlgingen. Daarna volgden een deputatie van de gemeente Clichy en ge delegeerden van de communistische par- ti). onder wie de afgevaardigden Cachin, fhorez, Duclos en Clamamus, en dan een groep functionarissen van de socialistische partij en vertegenwoordigers der verschil lende organisaties van het Volksfront. De familie der slachtoffers had in auto's plaats genomen. Een zeer groote menigte sloot zich bij den stoet aan. De tocht had een ordelijk verloop. Slechts hier en daar werd geroepen „La Rocque aan de lantaarn" „Leve de sovjets". De groep oudstrijders werd langdurig toegejuicht. Te Clichy wachtte den stoet een nog grootere me nigte dan zich in de hoofdstad langs den weg had opgesteld. Het was uiterst moei lijk om voor den rouwstoet door de dicht- opeengepakte menigte Clichy ruim baan te maken. Alle winkels waren er ten tee- ken van rouw gesloten. De delegaties na men plaats bij den muziektent op de Place Sacco et Vanzetti. De familieleden der slachtoffers stonden op een verhooging bijeen. Het volkszangkoor zong de inter nationale. De lijkkisten werden neergezet voor de plaats, welke voor de familieleden was gereserveerd. Honderden kransen en bloemstukken werden gflegd bij de muziektent, van waar af ook de verschillende sprekers 't woord tot de menigte richtten. De burgemeester van Clichy, Auffray, sprak over solidariteit en over de noodzakelijkheid de opnieuw georganiseerde strijdhonden te ontbinden, de leiders er van te arresteeren en de medeplichtigen der oproermakers van de verantwoordelijke posten in het politie corps te verwijderen. De secretaris-generaal van het Fran- sche Vakverbond (C. G. T.i zeide: Wij weten, dat wij een bolwerk van de vrijheid zijn. Wij vragen de regeering maatregelen fe nemen om een einde te maken aan de voortdurende uitdagingen, om een regiem van vrijheid voor allen en beveiliging van de natie in het leven te roepen. De secretaris-generaal der communisti sche partij. Thorez. zeide met name, dat de communisten gezworen hebben vereend te blijven om de ontwapening en ontbin ding der strijdhonden te verkrijgen. Er heeft genoeg bloed gevloeid, er zijn genoeg bedreigingen geuit. Laten wij den dag na deze grootsche manifestatie den eisch van het Volksfront: opruiming der strijdhon den, niet doen verstikken. Namens de socialistische partij sprak Severac over de vérgaande verantwoorde lijkheid der fascistische organisaties. Voorts sprak nog namens de radicaal-so cialisten in het district Parijs het lid van den algemeenen raad, Perney, die zeide, dat het onze wil is de vereeniging te be werkstelligen van alle Franschen, die ge hecht zijn aan Jn vredelievende republiek, .veike wij, aldus spreker, vrij, sterk en ge lukkig wenschen. Op het ministerie van binnenlandsche zaken schat men het aantal deelnemers aan de uitvaart van de slachtoffers van 16 Maart op 300.000. De lijkstoet had een lengte van.8 K.M. Op een radicaal-socialistische betoo ging te Maromme bij Rouaan, heeft de president der partij. Daladier, een rede gehouden, waarin hij o. m. zeide: „De beweging, die de tragische gebeur tenissen te Clichy in Frankrijk en in het buitenland hebben veroorzaakt, is nog lang niet tot bedaren gekomen. Er bestaat een ernstige ongerustheid in ons land, na dien avond, waarop betoogers en ordebewaar- oers ook zonen van het volk met el kaar in botsing kwamen. Daladier zeide verder, dat het tijd is, dat alle krachten gewijd worden aan het her stel van den vrede tusschen de Franschen, die een voorwaarde ls voor het behoud van den buitenlandschen vrede. De radicaal socialisten hebben zich bij het Volksfront aangesloten omdat zij. zich tegen elke dic tatuur verzetten. Zonder hen zou 't Volks front niet kunnen blijven bestaan. Men moet het front dienen en niet zich er van bedienen, aldus Daladier. Zaterdagavond is na afloop van een bij eenkomst van de Parti Populair Francais nabij Thionville (Diedenhofen) een vecht partij ontstaan tusschen een aantal com munisten en leden van deze partij. Ver scheidene gewonden moesten naar 't zie kenhuis te Thionville worden vervoerd. Van eenlgen hunner zijn de-verwondingen van ernstigen aard. Egn der aanvallers is gearresteerd. ZOETERWOUDE. Voor de te vervullen betrekking van onderwijzeres ln de nuttige handwerken aan de O. L. School alhier hebben zich 34 gegadigden aangemeld. Op Zaterdag 27 Maart as. zal er des morgens om 9 uur in de O. L School op het Dorp alhier gelegenheid zijn voor het kosteloos inenten en herinenten tegen de pokken. Voor de Rijndijkbewoners bestaat voorts daartoe gelegenheid op Dinsdag 6 April d. a. v. om 10 uur 's morgens ln café „Ik leer nog". Voor den te geven moedercursus van wege het Wit Gele Kruis alhier hebben zich tot nu toe reeds 21 cursisten aange meld. Wermeskerken, arts alhier, des n.m. 2 uur; van de H. Zijde vanaf de grensscheiding met Zwammerdam met Inbegrip van de buitenwijken tot aan de Hofbrug ln het huis der gemeente in de Julianastr. des n.m. 2 uur; id. van de H. Zijde vanaf de Hofbrug tot aan de gfëns van Hazerswoude in het huis der gemeente in de Julianastr. des v.m. 9 uur. Trouwboekjes der ouders of geboorte-bewijzen der kinderen mede brengen vereeniging bedroeg op 1 Januari j.l. f. 2554,05. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren A. P. Bongers, C. van Veur en C. J. van der Wolf. Tot leden in een commissie om na te gaan of het wenschelijk is het contract met de R.K. Vereeniging op te zeggen en of wijziging van contributie en uitkeering gerwenscht is, werden gekozen uit het be stuur de heeren C. van Veur en A. P. Bon gers en uit de leden de heeren C. de Leede, J. H. Benard en J. J. Steenbakker Morilyon Loysen. Hierna sluiting. De Ver. „Volksonderwijs" hield in hotel Klaassen een propaganda-avond. De heer A. H. v. d. Most uit Bodegraven sprak over de belangen en het goed recht van de openbare school. Na de pauze gaf hij eenige ernstige en luimige voordrachten en oogstte een dankbaar applaus. De heeren Jac. Boer en Wim Schouten -wisselden een en ander af met muziek en zang. LEIMUIDEN Inbraak in de Ned. Herv. Kerk. Wederom is een inbraak gepleegd in de Ned. Herv. Kerk. Zooals bij de vorige in braak in de Geref. Kerk is ook thans met 'n valschen sleutel toegang verschaft door de deur van de consistoriekamer. Enkele kasten, welke gesloten waren, zijn met een boor opengemaakt. In deze kasten bevon den zich goederen van de meisjesvereeni- glng en dameskrans en ook het archief van kerkeraad en kerkvoogdij. Geld wordt er in die kasten niet opgeborgen. Alleen een busje van de longelingsvereeniging en de meisjesvereeniging, alsmede de catechisa tiebus waren opgebroken; de inhoud was medegenomen, totaal ongeveer f. 0.60. De zendingsbus achter in het kerkgebouw was eveneens opengebroken en geledigd Ook ln deze bus was geen groot kapitaal aanwezig. Een rijke buit viel den dieven dan ook niet in handen. Men vermoedt, dat het een complot inbrekers ls .dat in deze omgeving en vooral in den Haarï?rnmermeerpolder de inbraken pleegt, daar de wijze waarop men werkt steeds dezelfde is. Het is te hopen, dat de politie er in mag slagen, deze brutale inbrekers achter slot en grendel te zetten. Bij den Gemeenteveldwachter zijn Inlichtingen te bekomen omtrent een ge vonden polshorloge en een bankbiljet van f10.—. De ijk en herijk van maten en ge wichten zal plaats hebben op 9 April a.s. Door het R.-K. Parochiaal Kerk- en Armbestuur zijn de kerkschapen ver kocht met een gemiddelden prijs van f. 29 per stuk. Van deze schapen waren er 40 voor het R.-K. armbestuur en 54 voor het kerkbestuur. 8404 een weldaad voor Uw huid Doos 20cl Qngcz Med.) ZEVENHOVEN. Intrede van cand. C. A. van Harten. Op Zondag 9 Mei a.s hoopt de heer C. A Jan Harten cand. te Ter Aar zijn intrede ALPHEN. Bespreking over de werkloozen. De drie gezamenlijke besturenbonden hadden een onderhoud met den burge meester om te komen tot een regeling be treffende de werklooze leden van de onder scheidenlijke bonden. Het verzoek betrof het laten stempelen van de werkloozen tus- 9 en 10 uur, waardoor de werkloozen tevens in de gelegenheid werden gesteld bij hun eigen stempelbureau hun kaarten te laten afstempelen. Aan dit verzoek werd inmid dels voldaan. Eveneens werd de boterrege- ling voor de werkloozen besproken en ver zocht om de thans geldende regel, dat de kastrekkenden als niet rechthebbend of dubbelultgetrokkenen worden beschouwd, te laten vervallen en deze eveneens als recht hebbenden te beschouwen, waardoor het nadeel voor hen, die slechts korten tijd werkloos zijn, wordt ondervangen. Feestavond Chr. Besturenbond. In het Nutsgebouw gaf de Chr. Besturen bond haar jaarlijksdhe feestavond. De voor zitter. de heer C. Koren, opende met schriftlezing en gebed. De gymnastiekver. D.O.S., onderafd. van den Chr. Besturen bond, gaf een uitvoering, waarbij het ge leverde van goede studie blijk gaf. Een komisch toon-eelstukje werd zeer op prijs gesteld. De heer Groeneveld sloot deze ge zellige vergadering met dankgebed. Woensdag 24 Maart as. zal hfer wederom gelegenheid zijn voor kostelooze lnënting en herinënting en wel voor de ingezetenen van Aarlanderveen ten huize van den heer W. v. d. Wind, arts, des v.m. 9 uur; id. van de L. Zijde en wel van de Oostzijde van de Aarbrug tot aan de grens van Zwammerdam, ln het Raadhuis in de Raadhuisstr. des n.m. 2 uur; id. van de L. Zijde en wel van de Westzijde van de Aar BOSKOOP. Jaarvergadering Ziekenhui3Verpleging. De Ver. voor Ziekenhuisverpleging hield in hotel ,J4euf" haar jaarvergadering. De voorz., de heer C. v. Veur. opende. De no tulen werden onveranderd vastgesteld, evenals het verslag van den administra teur. Het aantal leden bedraagt 6187. Hon derddertig personen zijn in 1936 in een zie kenhuis verpleegd met een totaal van 2270 verpleegdagen f. 2,50 per dag en 154 van f. 1,50. Over het afgeloopen jaar is er een tekort van f. 1605,14. Het totaal bezit der NIEUWVEEN. De R.K. Mëddenatandsver. a.fd NieuwveenZevenhoven vergaderde in het Borodsgetoouw. De heer J. Mol hield een gloedvol pleidooi voor het pl. voorschot- fonds en zette uiteen, hoe vruchtbaar dit kan werken. Hiervoor werd een commissie benoemd bestaande uit voor Zevenhoven, de heeren J. Mol en A. Lauwers. Vbor Nieuwveen de heeren Joh. Speet en P. Stouten. Ook zal een commissie vam bij stand gevormd worden. Ook behandelde spr. het Santosfonds, waarvoor eveneens een commissie werd benoemd. Met den geestelijk adviseur zal deze bestaan uit de heeren J. v. 't Hoofd en P. de Kuyer. Hierna gaf de heer J. Mol nog een uiteen zetting over het Incasso-bureau. OUDE WETERING. Geref. Knapenvereen. „Samuel". Bovengenoemde knapenvereeniging hield haar 27ste jaarvergadering in de lokalen achter de Ger. Kerk. De voozitter, de heer M. Vergunst, opende en ging voor in k OHE ROTTERDAM, TEl. 53949 BROOD OEN HAAS, TEL. 333299 8412 (Ingez. Med.) gebed. Na de verslagen van den secretaris en penningmeester werden door de leden inleidingen gegeven. J. Gortzak sprak over „Gewijde Geschiedenis". G. Nugten en M. Schoenmaker gaven voordrachten. De af gevaardigden van den kerkeraad en de oudercommissies brachten hun gelukwen- schen over. Voordrachten volgden door P. Kinken en H. Boom. J. Boer gaf een in leiding over Kerkgeschiedenis. Vaderland- sche geschiedenis werd behandeld door C. Nugten en de Zending door W. Raaphorst. P. Menen behandelde een vrij onderwerp. Voorts werd de avond gevuld met samen spraken en voordrachten. Het uitgebreide programma, dat niet minder dan 22 pun ten telde, werd keurig afgewerkt. Ds. v. d. Bos sprak een slotwoord, waarna H. Gort zak voorging in dankgebed. Het was reeds over twaalven, toen ieder voldaan huis waarts ging. WADDINXVEEN. BEVESTIGING Ds. v. d. KRAATS. Bij de Chr. Alg. Gemeente. In de Chr. Afg. Gemeente alhier is ds. v. d. Kraats, overgekomen van den Helder, gistermorgen in zijn ambt bevestigd door ds. Toes van IJselmonde. Na het lezen van Hebreen 13 koos spr. tot tekst het 17de vers daarvan. Aan het einde van zijn dienst werd ds. v. d. Kraats door de gemeenten staande toegezongen Ps. 134 vers 3. Ds. v. d. Kraats deed "s avonds zijn in trede, waarvan een stampvol kerkgebouw getuige was. O.a. merkten wij op B. en W. en den gemeente-secretaris. Na hèt zingen van Ps. 42 vers 1 werd Jesaja 55 voorgele zen. Als tekst koos ds. v. d. Kraats Jesaja 55 vers 1 waarvan het eerste gedeelte n.l. „O alle gij dorstigen". Na de predikatie dankte ds. v. d. Kraats ds. Toes, den kerkeraad, de gemeente en bedankte B. en W. voor hun belangstelling. Na het zingen van Ps. 133 vers 1, 2 en 3 was deze plechtigheid ten einde. De Geref. Meisjesver. „Sursum Corda" hield onder groote belangstelling haar 14e uitstekend geslaagde jaarvergadering, die getuigde van lust tot studie. Het was een mooie, leerzame avond, die onder leiding stond van ds. W. J. Smidt. Tot tijdelijk onderwijzer aan dë Chr. school aan de Oranjelaan (hoofd de heer H. Hoek), is benoemd de heer W. P. Fre- derdkze te Gouda. te doen bij de Herv. Gem. alhier, na voorat brug met inbegrip van de Ridderbuurt tot bevestigd te zijn, door ds. W. J. Keiler van aan de grensscheiding met Koudekerk en "ijkerkerveen, vroeger te Nieuwkoop. Woubrugge, ten huize van den heer W. v. 36. Toen de Eskimo's nu Pegelbrecht daar zagen, hoefde hij hun niets te vragen; zij kwamen, hollend of in draf, allen op hem af, en drongen 't ijspaleis tezamen in zij dachten nu; „Wij krijgen onzen zin! Er zijn niet langer hinderpalen; wij zullen nu den grooten diamant hier weg gaan halen!" Zoo zag dus Thijs hen binnen komen; en let nu op hoe of zij wor den beetgenomen want zeer behendig hebben Pegelbrecht en Thijs, tezamen, 'n valschen diamant gehakt uit ijs! Maar daar de Eskimo's hier niets van wisten, was het niet vreemd, dat zij zich nu vergisten; zij zagen 't groote ding, waar zij omheen thans staan, natuurlijk voor de échte aan! Zij staan er vol begeerte naar te kijken zij willen zich met dezen edelsteen verrijken! Maar zoo gemak'Iijk zal het nog niet gaan, want plotseling spreekt nu Thijs IJs hen aan. „Ik kwam", zegt hij, „uit verre streken, om hier je schanddaden te wreken; je wilde dezen diamant gaan stelen en dat kan ik niet velen thans strekt die edelsteen tot nut van iedereen, en dat gedoe van jullie, allemaal, vind ik eenvoudig een schandaal! Ik zal je nu eens toonen, hoe ik je die begeerte zal beloonen!" De Eskimo'tjes zullen nu nog grooter oogen op gaan zetten; daar moet je maar eens goed op letten. WOUBRUGGE. Tot stationhouder bij de posterijen, alhier ls aangesteld de heer P. Meirik. Vanwege de provincie wordt de Kerkweg tot Ofwegen aan weerszijden beplant met opgaande boomen en daar- tuesohen struikgewas en ook op enkele plaatsen heesters. Woensdag a.s. wordt gelegenheid ge geven tot kosteloos in- en harinenten en wel des namiddags halftwee, ten huize van dr. Loth en voor de buurtschap Hoog- made om halfdrie in het stemlokaal. Trouwboekje meebrengen is gewenscht. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Overleden: Izaak Rodenburg, 32 jaar, ongehuwd. Ondertrouwd: Antonie Cornells vani Heukedom, 24 j. en Antje Mogelaar, 29 j te Nieuwveen. De heer J. H. Ruting heeft voor zijn benoeming tot bestuurslid der Ned Herv School vereeniging (vacture J. H. vani Bobben) bedankt. Thans is hiervoor de heer J. Doelman gekozen. 50-JARIG JUBILEUM JULIA CUYPERS. Zaterdagavond heeft mevr. Julia Cuy- pers te Amsterdam in „Mijn zoon de minister" haar 50-jarig tooneeljubileum gevierd. Hartelijk is zij gehuldigd en zij is onder de bloemen bedolven. RECTIFICATIE. Bij het vermelden van de in de Kalei- doscoopserie verschenen boekjes en detec- tieve romans in ons blad van Donderdag 18 Maart j.l. is abusievelijk de naam van den uitgever weggevallen. Deze was A. A. M. Stol's Uitgevers Mij. te Maastricht. 3—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 7