□PEL VaaK^»? Ï.075 Buitenland LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Maandag 22 Maart 193T Het vergaan van de „Jonge Jacobus"j OOSTERGARAGE Ook de „Achilles" verkeerde in nood. TELEFOON 2019 SELSKIP „FRÏSLAN". Een mooie tooneelarond. Zaterdagavond heeft bovengenoemde ver- eeniging weer een van haar bekende gaer- komste" gehouden in „Zomerlust". De voorzitter, de heer H. Nyholt, heette allen hartelijk welkom, inzonderheid de afge vaardigden van de Zeeuwsche-, Gronin ger- en Gelderseh-Overijsselsche Vereeni- gingen, waarna hij de belangrijke rol van de t a a 1 in het licht stelde. De taal, aldus spa-., is het middel om zich uit te dnikken en onmisbaar bij het onderling verkeer. Hierdoor leert men den mensch kennen in al zijn strevingen. De uitspraak, dat de taal de ziel van het volk, ja het volk zelf ls. onderstreepte spreker dan ook geheel. Hier om is het zoo nuttig zich de Friesche lite ratuur eigen te maken, omdat men op die wijze het eigen volk leert kennen. Hiertoe kan ook ln belangrijke mate het tooneel bijdragen, waardoor men in aanraking wordt gebracht met de karaktereigenschap pen van een volk en het was hem dan ook reden tot blijdschap het uit de leden ge vormde tooneelclubje andermaaal te kun nen inleiden Hij besloot met den wensch uit te spreken, dat het een ..noflyke" avond mocht worden, welke wensch geheel in vervulling is gegaan Opgevoerd werd „Ma- ryke fen Lytsengageschreven door Abe Brouwer. Boer Woudstra is niet ontkomen aan den eepnomischen neergang en waar boer Wygersma de hypotheek heeft opge zegd, staat verkoop van het ..spultsje" voor de deur. Eén uitweg is er nog, nl. ge hoor te geven aan den wensch van boer Wygersma. die zijn dochter wil verbinden aan Durk, den zoon van Woudstra. Durk gaat hiertoe, ter wille van zijn ouders, over. doch zijn zuster kan het niet ver dragen, daar haar broer zijn hart verpand heeft aan Maryske. het dienstmeisje en huisgenocte. Door toedoen van Gelske komt de „crisis", welke een einde maakt aan de verloving en het stuk vindt een happy end niet alleen hierin, dat beide jongelui de inspraak van hun hart kunnen volgen, doch ook. dat boer Wygersma uit respect voor Durk de hypotheek op de boerderij gevestigd laat. De hoofdrollen werden ver dienstelijk weergegeven, terwijl ook de overige medewerkenden volkomen voor hun taak berekend bleken. De bloemenhulde was dan ook zeer ver diend. terwijl de voorzitter een dankbare taak had, toen hij de spelers en speelsters hartelijk dank bracht, waarbij hij nog wees op de aangename sfeer, welke er in de vereeniging heerscht. Den heer en mevrouw de Groot werd hulde gebracht voor hun aandeel in de voorbereidingen, terwijl de heer Zwerver den voorzitter lof toe zwaaide, daar dezen tijd noch moeite te veel is, wanneer het de vereeniging geldt. Zij nog vermeld, dat een pittig strijkje de stemming verhoogde, tussehen de bedrijven door tal van Frie sche liederen werden gezongen en men tot diep in den nacht onder gezelllgen kout en „dounsien bijeen bleef. Inderdaad een geslaagde avond. DE ALGEMEENE TOESTAND Mussolini onderbreekt zijn Lybische reis. Mussolini heeft zijn reis door Lybië vroe ger beëindigd dan aanvankelijk het voor nemen was. Hij heeft zich gistermiddag weer ingescheept aan boord van de „Pola" om naai' Italië terug te keeren. De „Daily Telegraph" meldt uit Rome: ..Vanavond werd hier medegedeeld, dat Mussolini zijn terugkeer naar Rome zou verhaasten en zijn verblijf bij de vloot- manoeuvres in de Middellandsche Zee zou verkorten, teneinde met zijn militaire lei ders den toestand in Spanje te bespreken" De bijzondere correspondent v. de „Daily Herald" te Rome bericht te dien aanzien aan zijn blad, dat een zandstorm het officieele excuus ls voor den overhaasten terugkeer van Mussolini, doch ongetwijfeld hebben de gebeurtenissen in Spanje in vloed gehad op de beslissing van dep dic tator om zoo spoedig mogelijk naar Rome terug te keeren. In een conferentie met de militaire leiders zal Mussolini de jongste berichten uit Spanje bestudeeren. waarna hij nieuwe aanbevelingen zal richten tot Franco. In de „Voce d'Italia" schrijft Virginio I Gayda, dat de afwezigheid van een Ita- liaansche delegatie bij de kroningsfeesten te Londen, die Italië betreurt, zeker niet vermag verandering te brengen in de har telijke samenwerking die Mussolini wenscht en aan Engeland voorstelt. Daar hier sprake is van eenvoudige formaliteiten (de ultnoodiging aan den Negus), kan men volgens Gayda verwachten, dat na de kroningsfeesten de normale verhoudingen automatisch zullen terugkeeren. meesleepen door bedreigingen of beloften tegen Christus te prediken. De Paus verklaart, dat indien het tus sehen het Rijk en het Vaticaan gesloten concordaat niet werd geëerbiedigd, de fout daarvoor niet ligt bij de Katholieke Kerk, maar bij de Rijksregeering, welke, naar hij zegt, de bepalingen van dit tractaat niet op loyale wijze heeft geïnterpreteerd. Indien dé Paus het concordaat niet heeft opgezegd is dat, naar hij zegt, slechts we gens de zorg voor het zieleheil, waarmede hij belast is. Maar laten wij voortgaan de rechten der geloovigen te verdedigen tegenover de lei ders van uw volk. Laten wij ons niet laten beïnvloeden door voorbijgaand succes of tegenspoed. De encycliek critiseert vervol gens de rassentheorie. Zij veroordeelt ern stig de theorie van „bloed cn bodem". „Wie dergelijke dwalingen profeteert, schendt eens gezworen trouw. Overal, waar men pro beert- de ouders te verhinderen hun kinde ren op te voeden, zooals zij dat aanvoelen, schendt men den trouw aan God. Nooit zal de kerk vrijelijk de scholen erkennen, waar de met het kerkelijk, onderwijs belaste on derwijzer niet vrij is, of waar het onderwijs wordt gegeven in antl-chistelijken geest". De Kerk verklaart, aldus de Paus: „bid voor allen, die lijden om hun ge loof. Tot in de gevangenissen cn con centratiekampen moet men zoo noodig den lijfsdwang weerstaan". Het draadloos contact vóór den ondergang. DUITSCHLAND Felle Kerkstrijd te verwachten. Nieuwe maatregelen tegen Joden. Dr. Bunger t A.R. KIESVEREENIGING „NEDERLAND EN ORANJE". De jaarvergadering. Men schrijft ons: In de jaarvergadering van „Nederland en Oranje", welke onder leiding stond van den voorzitter den heer D. Parmentier, werden, na voorlezing der notulen, de jaarverslagen uitgebracht door den secretaris, den heer C. H. van Ulden en den penningmeester den heer H. Lambooy. In beide viel een dank toon te beluisteren voor alles wat in het plaatselijk partijleven, alsook in ons geze gend land door de goede hand van onzen God werd genoten in het voorbije jaar. Geme moreerd moest helaas, het zware verlies ■door het overlijden van het bestuurslid den heer 'J. Karstens geleden. Het ledental liep vooral door de tijdsom standigheden iets terug en daarmee ook de inkomsten. Nieuw leven mocht met groote dankbaar heid geconstateerd bij de jongeren, georga niseerd in Partijbureau en Prop.-Club. Dat geeft hoop voor de toekomst. Bijzonder werd vermeld de uitnemend georganiseerde ver spreiding van het blad „Nederland Waak zaam". Bij de bestuursverkiezing, noodig door periodieke aftreding werden de aftredenden, ■de heeren H. Buurman, A. J. Schoneveld en C. Mulder herkozen. Mededeeling werd gedaan van een inge komen schrijven van den heer A. J. Schone veld, vermeldend zijn bedanken als raadslid, wegens verandering van werkkring. De voorzitter, dit heengaan betreurend, ■dankte den heer Schoneveld voor wat deze als raadslid op zoo geheel eigen, met zijn open karakter overeenkomende wijze heeft gedaan. Tegelijk kon zijn opvolger, de heer P. v. d. Tas als zoodanig worden verwelkomd, waar juist deze het raadslidmaatschap had aan vaard De beschrijvingsbrief der a.s. Deputaten- vergadering op 9 April te Utrecht vorderde niet veel tijd. Na aanwijzing der Deputaten en mededeeling dat dr Colijn D.V. op 24 April in de Stadsgehoorzaal hoopt op te treden, werd deze vergadering door het oud ste lid, de heer P. Muzurel, met dankgebed gesloten. Wegens het overweldigend succes en op veler verzoek, geven de Schouwspelers, dir. Johan Boezer. in dezelfde bezetting als op 28 Februari jX een herhaling van de lachschlager Suikerfreule, door H. v. Wermeskerken op Maandag 29 Maart. De heer S Teljeur alhier behaalde met zijn ruwharige foxterrier op de hon dententoonstelling te Tilburg ln de open klasse een derden prijs met de kwalificatie „zeer goed". Mej. J. Rijnbende won met haar Bou vier Hugo Elma van Wilgen in de jeugd- klasse een eersten prijs, en in de nieuwe lingen-klasse eveneens een eersten prijs met de kwalificatie „goed". In de Sted. Werkinrichting waren op genomen van 15 t/m. 20 Maart 1-1.15 Maart 51. 16 Maart 50, 17 Maart 49, 18 Maart 50, 19 Maart 51 en 20 Maart 51 vol wassenen Zaterdagmiddag is het 11-jarig doch tertje van den heer S. bij het spelen op de Langebrug gevallen, waardoor zij een diepe scheurwonde in de knie kreeg De E. H. D. vervoerde het kind naar het Academisch Ziekenhuis, waar de wonde werd gehecht. De Kerkstrijd schijnt in een fel stadium te zullen komen. Bisschop Preysing van Berlijn heeft in de St. Hedwig-kathedraal een Pause lijk schrijven voorgelezen, waarin de Paus het nationaal-socialistisch regiem er van beschuldigt het concordaat te hebben geschonden en de anti-Christe lijke bewegingen aan te moedigen. Bisschop Preysing heeft den nadruk gelegd op den ernst van de situatie en zijn gehoor verzocht zich voor te berei den op een openlijken strijd. In alle stilte zijn ln den nacht van Zater dag op Zondag naar alle parochies exempla ren van het pauselijk schrijven gezonden, zoodat het gistermorgen van den kansel kon worden voorgelezen. Slechts in enkele ste den is het schrijven door de geheime staats politie in beslag genomen. De encycliek bestaat uit drie gedeelten. Het eerste heeft betrekking op het eigenlijke concordaat, het tweede behandelt het geloof in God, Jezus Christus en de Kerk, alsmede de door de Christelijke moraal aan de ouders toegekende rechten. Het derde deel smeekt de Goddelijke ge nade af voor allen, die zich hebben laten Hoewel reeds een maand ls voorbijge gaan sedert Hitier verordonneerd heeft dat in de Evangelische kerk verkiezingen van een generale synode moeten worden gehou den. ls de procedure dezer verkiezingen nog steeds niet bekend gemaakt. De omvatting dat de eenige oplossing scheiding van kerk en staat is wint veld. Deze oplossing zou door de oppositioneele groepen (Niemöller) worden toegejuicht. Ook verscheidene leidende natlonaal- sociallsten zouden hiervoor gevoelen, in- dien zoodoende een einde kon worden ge maakt aan den strijd. Het is bekend geworden dat Hitier eenige ontwerp-regellnien van de verkie zingen heeft afgewezen, omdat zij niet voldeden aan den wensch van de oppositie, óle kerkelijke en geen politieke verkiezin gen wenscht. Krachtens een decreet van den Fuehrer zullen voortaan geen Joden meer tot den „arbeidsdienst" worden toegelaten Het zelfde decreet bepaalt, dat bastaardjoden bij den arbeidsdienst geen rangen zullen kunnen behalen. De kwestie der toelating en behandeling van niet-ariëïrs tot bad- en kurplaatsen ln Duitschland zal binnenkort op uni forme wijze voor het geheele rijk geregeld worden. Tot publicatie van de betreffende verordening, wordt den betrokken plaatse- lijken autoriteiten verzocht zich van elke inmenging te onthouden. De Israëliet Hellmuth Hirsch, zon der nationaliteit, is op 8 Maart door de Tweede Kamer der volksrechtbank te Berlijn ter dood veroordeeld wegens voorbereiding tot hoogverraad en over treding der wet op ontplofbare stoffen. tracht V onnoodig i vee! onkosten te betalen voor een ouden wagen, wanneer V een OPEL kunt koopen VANAF HOOGE RIJNDIJK 90. TEL. 2610. 8416 (lngez Med.) Zaterdag slaagden te Den Haag voor het examen „stenografie" de dames M. van Diest en C. de Haas. Ook slaagde nog voor het examen „ma- chineschrijven" mej. M. v. Diest. allen zijn leerlingen van de Marlaschool Haarlem merstraat. De directeur van het Leidsche Volks huis verzoekt ons mede te deelen, dat de vertooning van de Lentefilm met toelich ting van den heer Verkruysen hedenavond plaats vindt en niet 22 Mei, zooals op de seriekaarten staat afgedrukt. Van de omstandigheden, waaronder op 27 Jan. 1.1. bij de Portugeescbc kust het vrachtstoomschip „Jonge Jacobus" met man en muis is vergaan, kunnen wij thans in verband met het feit dat Zaterdagnacht j.l. het .vrachtstoom schip „Achilles" van de Kon. Nederl. Stoomboot Mij., hetwelk voortdurend met de „Jonge Jacobus" in draadlooze verbinding is geweest, te Amsterdam is aangekomen, nadere bijzonderheden mededeelen, bijzonderheden, welke een schril licht werpen op den strijd die de opvarenden van de „Achilles" zelf met de elementen hebben moeten voe ren om in veilige haven binnen te komen. Wij vernamen in dit verband dat. toen de „Achilles" op 27 Jan. op weg was van Vigo naar Lissabon, het weer na 12 uur 's nachts dermate slecht was dat te onge veer half vier halve kracht moest worden gevaren'. Uit de bewolkte lucht sloegen voortdurend felle regenbuien neer, terwijl het schip zoo hevig stampte en slingerde dat het vrijwel geen vaart liep. Tussehen 4 uur 's ochtens en 12 uur 's middags sloe gen telkens zware stortzeeen over deklast en luiken en zóó hevig was de kracht der golven dat ln'deze periode op last van ka pitein Putman geregeld olie werd gestort. De moeilijkheden, waarmede de be manning tot dusver te kampen had gehad, bleken slechts het voorspel te zijn van den strijd, welke haar nadien te wachten stond. De storm nam de kracht aan van een orkaan. De zee was één kokende massa, waartegen vrijwel niet viel op te tornen, met het gevolg dat er geen koers meer kon wor den gestuurd. Terwijl voortgegaan werd met het storten van olie, ontving de kapitein van den marconist de mede deeling dat op 20 minuten ten Westen van de Burlings door het stoomschip „Jonge Jacobus" S.O.S.-seinen werden uitgezonden. Er werd scheepsraad ge houden, waarbij meg tot de conclusie kwam dat, mede in verband met den deklast, het een te gevaarlijke onder neming zou zijn om de „AchlUes" volle kracht te doen loopen, waarbij tevens de overweging gold dat gebleken was dat er grootere schepen waren, welke gemeld hadden, dat zij, zoo mogelijk, de „Jonge Jacobus" assistentie zouden verlcenen. Na den middag werd het weer nog slechter. Voortdurend sloegen stortaeeën over de „Achilles", welke het zwaar te verantwoorden had, dermate zelfs, dat een gedeelte van de brug door een breker werd weggeslagen. De equipage was op het voor schip niet meer veilig en moest zich mid scheeps terugtrekken om het veege lijf te bergen. Na acht uur 's avonds werd opnieuw scheepsraad gehouden, waarin besloten weid, pogingen in het werk te stellen, de uit vaten benzine en vaten koolteer be staande deklading overboord te zetten, Drie matrozen ondernamen het waagstuk, naar voren te gaan. Kort nadat zij daar bezig waren kwam een zware breker over, waardoor een der matrozen verwond werd, ter wijl een der beide anderen, Cornelis Kuyt, uit Katwijk aan Zee, die zich vermoedelijk op de deklading bevonden had, verdwenen bleek te zijn. Ofschoon de kokende zee met een speci aal zoeklicht werd afgezocht, werd van den ongelukkige niets meer gezien. Overigens was het weer te slecht om nog verdere reddingspogingen te ondernemen. In dien tusschentijid had de marconist i van dc Achilles" nog eenige malen con tact gehad met de „Jonge Jacobus" Te acht uur 's avonds werd van laatstge noemd schip de mede door andere sche pen opgevangen mededeeling geseind, dat de Jonge Jacobus als verloren moest wor den beschouwd en dat de gedachten der opvarenden voortdurend bij hun familie waren geweest. Pogingen om alsnog te trachten, het schip te bereiken, mochten niet meer baten. Tot ruim 10 uur 's avonds bleef de „Achilles" met de „Jonge Jacobus" in draadlooze verbinding, de hoop was toen wat levendiger omdat de geluids sterkte der seinen krachtiger was en men dus mocht aannemen, dat men zich dichter bij het met ondergang be dreigde schip bevond. Van de „Jonge Jacobus" werd echter niets gezien en ook de draadlooze liet zich na kwart over tien niet meer hooren De „Achilles" zelf mocht, gehavend maar behouden, Lissabon bereiken. Dc oud-minis ter president van Saksen en voorzitter vqn het Puitsohe Hooge Ge rechtshof te Leipzig, dr Bunger, is op 67-jarigen leeftijd overleden. Dr. Bunger is in het buitenland vooral bekend geworden doordat hij de leiding heeft gevoerd ln het bekende Rijksdag brand-proces, OOSTENRIJK Wijziging in de regeering. Minister Neustaedter Stuermer van functie ontheven. On voorstel van bondskanselier Schusch- nlgg ls de bondsmlnïster Neustaedter Stuermer van zün functie ontheven. De bondspresident heeft den aftvedenden mi nister bedankt voor de diensten, welke hij Oostenrijk heeft bewezen. Szhuschnigg heeft het ministerie van openbare veilig heid, dat onder het beheer van Neustaedter Stuermer stond, persoonlek overgenomen en den commissaris van politie van Weenen Skubl met de dagelüksche leiding belast. Skubl heeft den eed afgelegd, Het onderzoek inzake de wenschelijkheid van een verandering van de wetten en ver ordeningen, die Indertijd met het oog op den gespannen politieleen toestand waren afgekondigd en het wetgevende werk voor den corporatieven opbouw zullen worden voortgezet. Neustaedter Stuermei was lid van de ministerleele commissie, die belast was met het onderzoek inzake de mogelijke wij ziging van de indertlld afgekondigde wet ten en verordeningen, die in het blizonder gericht waren tegen de activiteit van de nationaal socialisten en de communisten. Hti heeft in de commissie steeds od een afschaffing of verzachting van een aantal van deze verordeningen aangedrongen, om de samenwerking met de „uitgesproken nationale elementen' gemakkelijker te ma ken. doch de bestrijding die hii in de com missie vond maakte zijn aftreden nood zakelijk. In bevoegde kringen te Weenen zegt men dat de verwijdering van Neu staedter Stuermer uit de regeering niet be- teekent da't de politiek van de regeering een verandering zal ondergaan Deze poli tiek bllift zooals Schuschniec deze in zijn rede van 14 Februari heeft aangegeven De commissaris van DOlitie van Weenen, Skubl, heeft den naam een van de felste tegenstanders van de nationale oppositie te zijn. Neustaedter Stuermer was bli de re constructie van de Oostenrijksche regeering van 4 November van het vorige iaa- daarin opgenomen Het te Linz verschijnende blad Neue Zeit" is gisteren in bes'ag genomen -imda' in een in he» blad opgenomen artikel werd beweerd dat hef ontslag van den minister van openbare veiligheid. Neustaedter Stuer mer, schadelijk was voor het land en den binnenlandschen vrede. 8409 Clnge». Med.) ENGELAND De te verwachten wijzigingen in de regeering. De parlementaire correspondent van Reuter verneemt, dat zoowel Lord Hal - ham als Baldwin en Ramsay Mac Donald na de kroningsfeesten zullen aftredbn. Neville Chamberlain zal dan Baldwin op volgen, die waarschijnlijk ln den adelstand zal worden verheven en zitting zal nemen in het Hoogerhuls. Mac Donald zal, naar men verwacht. La gerhuislid blijven en als lord-president of the council worden opgevolgd door Hali fax. In politieke kringen wint de meening meer en meer veld, dat Simon minister van financiën zal worden. Runciman zal de leiding van het ml- nlsterle van handel behouden Volgens den politieken redacteur van The People" zou Winston Churchill echter Mac Donald opvolgen en tot taak krijgen, met lord Insklp samen te werken op het "ebied der herbewapening. Sir Johon Si mon zou als minister van binnenlandsche zaken vervangen worden door sir Kingsley Nood, thans minister van volksgezondheid. PALESTINA Betrekkelijke kalmte. Er is een betrekkelijke kalmte Ingetreden na afkondiging der door de politie met het oog op de jongste incidenten te Jeruzalem genomen maatregelen. Toch hebben terroristen nabij Aski'o een geregeld gevecht geleverd met militairen, waarbij een hunner in den strijd bleef. Bij een schermutseling aan de Syrische grens zijn twee dooden gevallen. Bij Tibe rias werd een aanslag gepleegd op een auto. De chauffeur werd ernstig gewond. De eerste drie dagen van deze week zal de Hooge Commissaris een bezoek aan Galilea brengen om er zich persoonlijk op de hoogte te stellen van den toestand. De Britsche autoriteiten prijzen het Ara- bisch initiatief een beroep op kalmte te doen. In hun verlangen de politiek tot een terugkeer der orde te steunen, hebben zij clementie betoond jegens zes van de zeven ter dood veroordeelden, die verleden jaar aan de ongeregeldheden deel hebben gehad. De Hooge Commissaris heeft het dood vonnis gewijzigd in levenslange gevange nisstraf. POLEN Arrestaties in linksche kringen. Te Lodz zijn in vakvereenigingskringen en onder de socialisten verscheidene arres taties verricht. Te Zglers, een voorstad van Lodz. heeft de politie den leider van den bond van textielarbeiders en den leider van den bond van bouwvakarbeiders gearres teerd. De vak vereen: ei neen hebben bij de autoriteiten geprotesteerd. In militante linksche kringen zijn 120 huiszoekingen verricht, met als gevolg dat 66 personen werden gearresteerd. Het con servatieve blad „Czas" schrijft, dat deze actie haar oorzaak^ vindt ln de toenemende communistische propaganda tn de arbei dersorganisaties, ter voorbereiding van sta kingen. Voorts komen uit Lwow (Lemberg) be richten binnen omtrent arrestaties ln het petroleumbekken van Boryslaw. Uit Katto- wltz wordt aan de bladen gemeld, dat in het steenkolenbekken van Opper-Silezië 80 communisten zijn gearresteerd. In de GleschemIJn te Kattowitz weigeren de mijn werkers naar boven te komen. Zij hebben een zwarte vlag geheschen en zijn een voed- selstaking begonnen. VEREENIGDE STATEN De stakingsactie. De politie te Detroit heeft zich met ge weid toegang verschaft tot het gebouw van de Newton Packing Co en 120 „sitdown" slakers, w.o. 20 vrouwen, gearresteerd. arbeiders werden gewond. Homer Martin, de president van den bond van arbeiders in de automobielin dustrie heeft medegedeeld, dat hij een al- gemeene staking in de automobielindustrie te Detroit zal afkondigen, „indien de ge welddadige verdrijving der stakende ar beiders door de politie te Detroit niet on middellijk wordt gestaakt". Door zoo'n algemeene staking zouden 2.000 automobielfabrieken te Detroit ge troffen worden, waardoor het aantal sta kers met 100.000 zou toenemen. Volgens de leiders van den' vakbond, zouden zij 160 000 tot 175.000 posters kunnen mobiliseeren „om de fabrieken te verdedigen". Morgenavond zullen 175.000 arbeiders in de automobielindustrie bijeenkomen om tegen de gewelddadige uiteenzetting t» protesteeren. Vandaag zal het aantal sta kers 100.000 bedragen, w.o. 65.000 bij de Chrysler fabrieken Vannacht heeft Chrys ler een verklaring afgelegd, waarin hij den toestand uiteenzet en verklaard: „Wij kun nen niet terugtrekken". Henry Ford heeft tegenover Associated Press het volgende verklaard: „De Inter nationale financiers, die achter deze sta king staan, hebben wel wat anders te doen dan de automobielindustrie te controlee ren. Hun doel blijkt te zijn, de concurren tie en den geest van vrije mededinging te cooden. Daar echter de industrieelen de (enige mededingers zijn, zijn wij meester van den toestand. Zoolang ik in leven ben, zullen zij er nooit in slagen mijn fabrie ken te sluiten". Te Providence (Rhode Island) zijn za" terdag de meeste zaken gesloten om een „sitdown" staking te verhinderen. Gisteren deelden de vakbonden mede, dat voor he den de algemeene staking in aile zaken. met uitzondering der levensmiddelenzaken en apotheken, zou worden afgekondigd. De Amerlkaansche bond van fabrikanu» •eft zich uitgesproken voor de lhvoer"S van wettelijke bepalingen, waarbij wor -'oore-steld het instellen van een gedwon gen officieel onderzo-l: naar arbeid^ 'lieten van nationalen omvang cn t bieden van stakingen en uitsluitingen g durende het onderzoek en dertig dage daarna j

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2