STADSNIEUWS MAANDAG 22 MAART 1937 No. 2361$ Onze I Knipselpri j s vraag HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN [8sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het prinselijk paar op weg naar Rome Dit nummer bestaat uit VIER bladen LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: Franco per post f. 2:35 per 3 maanden. f. 2.35 per week f. 0.18 per 3 maanden -f portokosten, (voor binnenland f. 0.80 per mnd.> Wij herinneren eraan, dat de inzending voor onze Knipselprijsvraag onherroe pelijk morgenmiddag om 5 uur sluit. - Oplossingen, welke ons na dat tijdstip bereiken, worden ter zijde gelegd. DE DIRECTIE. VIRTUS CONCORDIA FIDES. Viering van het 25-jarig bestaan. Zaterdagmiddag heeft het gezelschap Virtus Concordia Fides op feestelijke wijze het feit herdacht, dat het officieel orgaan van gelijken naam van het Leidsch Stu dentencorps 25 jaar geleden werd opge richt. De feestvergadering had plaats in café „De Bierbengel" aan de Langebrug. van ouds her de plaats van samenkomst der redactieleden van de Virtus, hoewel de redactievergaderingen zelve altijd gehou den zijn ten huize van een dei' redactie leden. Vele honorair-redacteuren van de Virtus, oud-redacteuren, waaronder ook de oprich- tes van het orgaan, waren bij deze viering aanwezig. Uit de honorair-redacteuren had zich een lustrum-commissie gevormd be staande uit mr. J. J. K*oe'.e:nan. mr. E. L. Visser en mr. W. F. H. van Nievelt. Tijdens de feestvergadering bood de heer Koeleman de redactie een gezelschapsstaf aan met 'n olifantenkop; de olifant is t embleem van Virtus Concordia Fides. Na afloop van de feestvergadering be gaven de aanwezigen zich naar de socië teit .Minerva", waar de verdere feestvie ring plaats had. In de z.g. Nachtkroeg heeft de redactie een receptie gehouden, waar het collegium van het L.S.C. en vrijwel alle besturen van sub-vereenigingen en dispu ten uit het corps hun gelukwenschen aan boden. De heer Bierens de Haan sprak woorden van dank. waarop de aanwezigen zich naar de tentoonstelling begaven, die voor deze gelegenheid was ingericht. Op deze ten toonstelling had men een verzameling bij eengebracht van oude en van bijzondere nummers van de Virtus, van oude cliclié's, enz. alsmede van publicaties welke over de Virtus verschenen zijn. De feestviering werd besloten met een feestdiner, waarbij vele en hartelijke toe spraken werden gehouden. De ..Virtus" verscheen voor deze gele genheid in een jubileumgewaad, n.l. in blauwen omslag met een afbeelding van den bekenden Elephant. De praesus der redactie, de heer J. M. Bierens de Haan, schreef een woord ter inleiding, waarin hij o.a. zegt: „V.C.F. heeft ln zijn vijf en twintig jaren van groote levenskracht blijk gegeven. Kracht, die niet stil staat, maar groeiende is. Een ge lukkig feit. dat niet in het minst hieraan te danken is, dat de Virtus, behalve een naar buiten gericht bestaan als corps orgaan, een inwendigen bloei heeft als ge zelschap. Ik geloof niet, .dat het overmoed mag heeten, er van overtuigd te zijn, aldus be sluit de schrijver, dat de Virtus zal blijven wat hij is, zoolang in het Leidsche Studen tencorps de kracht blijft leven waar het tegenwoordig blijk van geeft". De redactie wijdt vervolgens eenige vrien delijke regelen aan het adres van de firma Batteljee en Terpstra, die gedurende 25 jaren in een bijzonder goede verstandhou ding met de opeenvolgende redacties de uitgave verzorgde en den wensch uitspreekt dat zulks zoo moge blijven. Daarna volgt een aantal bijdragen van honorair-redacteuren, terwijl verreweg het grootste deel van 't 100 pag. tellend boek werk wordt gevuld door een bloemlezing van 10 jaar copie, aansluitende bij die in 1927 uitgegeven, welke naar het oordeel der redactie het best den Virtus-geest re presenteert Bijdragen van redacteuren en vaste medewerkers completeeren het ge heel. Als afzonderlijke uitgave verscheen ter eere van dit jubileum een bundel nonsens- verhalen „Uit het leven van Sodko", van de hand van den heer E. F. Verstijnen. GOUDEN DOCTORAAT. Maandag as. zal het 50 jaar geleden zijn dat mr. J. Boot te 's-Gravenhage. oud gemeente-secretaris van Utrecht, aan de Rijks Universiteit alhier promoveerde tot doctor in de rechten. NIEUW RAADSLID. Dr. M. Key. Dr. M. Key (vrijz.-dem.), die heden zijn intrede deed als lid van den Leidschen ge meenteraad. als opvolger van wijlen den heer J. M. Vos. VER. VAN CHR. ONDERWIJZERS(ESSEN). Lezing van den heer P. T. Breimer. De afd. Leiden en omstreken van de Ver. van Chr. Onderwijzers essen i in Nederland en de Overzeesche Gewesten, kwam Zater dagavond in het Nutsgebouw onder voor zitterschap van den heer Den Dikken in vergadering bijeen. Na gebruikelijke opening heette de voor zitter allen welkom om vervolgens een ge deelte uit Matth. 25 te lezen aan de hand waarvan hij een kort inleidend woord sprak. De secretaris, de heer A. van Kapel las vervolgens de notulen en deed mededeeling van enkele ingekomen stukken. Hierna was het woord aan den heer P. T. Breimer, onderwijzer aan het Chr. Doof stommen-instituut „Effatha" te Voorburg, die het een en ander vertelde over het on derwijs aan doofstomme kinderen In het begin van zijn interessante lezing merkte spr. op, dat in wezen het doofstom zijn beteekent een alleen-zijn. Geen enkele klank dringt tot de doofstommen door, waardoor zij zich als geïsoleerd beschou wen. Ook het woord van God kan niet tot dezulken doordringen. Het doel van doofstommen-onderwijs hierna uiteenzettend, zeide spr., dat dit om vat een terugvoeren van de geïsoleerden tot de gemeenschap. De hoogere wereld behoeft op deze wijze ook niet voor den doofstomme gesloten te blijven. Zich een oogenblik bij de ontwikkeling van het doofstommen-onder wijs bepalende, wees de heer Breiner er op. dat dit onderwijs sinds de middeleeuwen bestaat. Zocht men het in dien tijd alleen nog in de gebarentaal en het vinger-alpha- bet, sinds de zeventiende eeuw werden voor het eerst in Haarlem pogingen aan gewend ook het spreekonderwijs den doof stommen bij te brengen. Naast enkele neu trale scholen in Nederland en een R.K. in richting in St. Michiels-gestel is het Chr. Doofstommeninstituut „Effatha" te Voor burg als de eenig Prot. Chr School in ons land gevestigd. Daar er ook een internaat aan deze school is verbonden, trekt zij vele kinderen uit het geheele land tot zich. Vervolgens gaf de heer Breimer nog een beschouwing over het liplezen, waarbij ook vele moeilijkheden zijn te overwinnen. Zeer veel toewijding eischt dan ook het onderwijs in het vlot en vaardig aflezen, waarbij het oog de plaats van het oor moet innemen. Tenslotte wekte spr. op om het werk van Effatha te steunen, waaraan hij,het vrien delijk verzoek verbond om door schoolbestu ren in de gelegenheid te worden gesteld, om op ouder-avonden over dit instituut te mogen spreken. Na een korte pauze werden nog enkele huishoudelijke zaken afgedaan, waarna sluiting op gebruikelijke wijze volgde. TEEKENING DR. H. COLIJN. Onze stadgenoot, de heer H. Lambooy H.Pzn.. heeft een teekening in zwart ver vaardigd van onzen premier, dr. H. Colijn, die in 3 formaten in den handel zal wor den gebracht. De teekening is zeer ge slaagd, te meer, waar de gelijkenis niet is geofferd aan de kunst, zooals wel eens pleegt te geschieden. Stoer en forsch is de krachtige „kop" van onzen minister-pre sident als het ware op papier geworpen en bovendien ligt over het geheel een fijn kunstzinnige visie. Het portret is door dr. Colijn zelf gecontrasigneerd. Deze teekening is een prachtig stuk werk, waarmede wij den vervaardiger van harte gelukwenschen. De politiebrandweer bluschte heden morgen ten huize van J. M. in het Jan Paulushof No. 1 een schoorsteenbrandje. HET ZILVEREN JUBILEUM VAN „D. O. S." Geslaagde opvoering van „Vrijheid." Tot besluit van de zeer geslaagde fees telijkheden ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan der Arbeidersvereeniging ,.D. O. S.", bracht de Zwolsche zusterver- eeniging „Ontwikkeling", waarover de op richter der jubileerende club, de heer J. van der Woerd de regie voert, Zaterdag avond in de groote Stadsgehoorzaal het expressionistisch drama „Vrijheid" van Herbert Kranz over het voetlicht. Zooals de voorzitter van „D.O.S." en haar regisseur, de heeren D. Vijlbrief en A. C. van der Woerd reeds ter receptie mede deelden, stelt ook deze vereeniging zich voor binnenkort andere tooneelpaden te bewandelen (jan in de eerste kwarteeuw van haar bestaan, waarin het repertoire voor het overgroote deel werd gevuld door stukken van den onvolprezen Heijermans. Of zij er dan echter goed aan zal doen om zich toe te leggen op het spelen van stukken in het genre van „Vrijheid", mee- nen wij te moeten betwijfelen. Het was in Januari 1922, dat „Het Schouwtooneel" on der leiding van Adr. van der Horst dit drama voor het eerst in den Leidschen Schouwburg opvoerde en de praktijk heeft sindsdien reeds lang uitgewezen, dat het expressionisme als tooneeluiting geen le vensvatbaarheid bezit. Als experiment moge een dergelijke opvoering zeer interessant zijn, blijvend boeien vermag zij niet. Zelfs niet, wanneer zooals Zaterdag avond het geval was aan die opvoering alle zorg is besteed en niettegenstaande de stille aandacht, waarmede het spel werd gevolgd. Die aandachtige belangstelling was stellig meer dan een kwestie van be leefdheid: zij getuigde ongetwijfeld van groote waardeering, maar op den duur kan deze telkens herhaalde dictie de aan dacht niet gespannen houden. Het offer, dat uitbeelding van het ex pressionisme van de medespelenden vraagt, n.l. een zich ondergeschikt maken van de individu aan het geheel, wordt bij her haalde aanschouwing in de appreciatie niet beloond; integendeel: het begint te vervelen. Waarmede allerminst gezegd wil zijn, dat de Zwollenaren in eenig opzicht in het zich zelf gestelde doel zijn tekort gescho ten. Wij hebben voor hun spel niets dan lof en de voorbeeldige stilte gedurende alle vier elkaar-onmiddellijk-opvolgende bedrij ven bewees, dat wij in die meening niet alleen staan. Men kent de geschiedenis: een achttal personen, waaronder één vrouw, wordt we gens dienstweigering in de gevangenis op gesloten en zonder verderen vorm van proces ter dood veroordeeld. In het aan gezicht van den dood Verandert de vraag „wat hebben wij misdaan?" allengs in het probleem „hoe komen wij vrij?" en na twee mislukte pogingen verschaft een derde ci pier het achttal de zoo vurig begeerde sleutels, welke hun de vrijheid zullen her geven. Dan treedt, het menschelijk egoïsme weer naar voren in den vorm van het pro bleem, wie als eerste en wie als laatste de gevangenis zal verlaten. Het is de vrouw, die deze zelfzuchtige gevoelens het eerst overwint door het overige gezelschap de vraag voor te leggen of dit dan de conse quentie is van het ideaal, waarvoor allen binnen deze muren zuchten, om heimelijk en in den nacht de vrijheid op te zoeken. Wanneer haar woorden niet aanstonds bij allen weerklank vinden, werpt zij de sleu tels door het getraliede venster naar bui ten Deze daad wordt met gemengde gevoe lens ontvangen: eenerzijds in-, anderzijds ontstemming. Een botsing dreigt, doch dan is het de achtste persoon in het gezelschap die zich tot dusverre van alle inmenging in de discussie heeft onthouden, die allen weer tot elkaar brengt door hen te wijzen op de onsterfelijkheid van het ideaal: „Namen zijn dood; slechts de naynloozen hebben het leven. Uit jullie graf zal de vrijheid haar opstanding vieren." De Zwollenaren hebben dit drama met aigeheele overgave en prijzenswaardige ambitie ten tooneele gevoerd. Een lang-aanhoudend applaus na het laatste bedrijf was daarvoor hun welver diende belooning. „Hofenk's Melody Ma kers" zorgden voor een stemmingsvolle muzikale omlijsting. Na de pauze werd nog opgevoerd Heijer- mans' tooneelspel in één bedrijf „Saltim- bank". waarmede eveneens veel eer werd ingelegd. Een bal onder leiding van den heer C. A. Bink vormde het slot van de alleszins ge slaagde festiviteiten. Jammer alleen, dat de kwantitatieve be langstelling op dezen laatsten avond verre beneden de verwachtingen bleef; de zaal was nauwelijks half gevuld. Daarentegen kon voorzitter Vijlbrief in zijn openingswoord melding jnaken van een winst van circa 80 donateurs, welk re sultaat te danken is aan het onvermoeid werken der Vrouwen Propaganda Commis sie. die ook het leeuwenaandeel bijdroeg tot de samenstelling der tombola, welke op dezen avond werd uitgeloot. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Fa J. G. van Deene, Breestraat 12 Lei den. Vervaardigen en herstellen van opti sche en chirurgische instrumenten. Nieu we eigenares: Wed. B. L. W. v. Deene Smulders, Leiden. Verblijf aldaar tot het einde der week. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn gisterochtend om half tien per auto van kasteel Mittersill ver trokken. Terwijl het regende en sneeuwde ging de tocht eerst naar Innsbrück waar het paar in hotel „Tirol" de lunch gebruikte. Zij hadden daar een ontmoeting met Prins Julius zur Lippe, den oom van Prins Bernhard. Om half twee werd de tocht over den besneeuwden Brennerpas voortgezet. Een nader bericht meldt dat het Prinselijk Paar te Mantua is aan gekomen. Naar wij vernemen is Rome het voorloopige doel van de reis. De Prinses en de Prins zijn van plan tot het einde dezer week in de Italiaansche hoofdstad te blijven. Daarna zullen zij naar Monte Carlo gaan. G. F. HEMERIK. T In den ouderdom van 82 jaar is hier ter stede overleden de heer G. F. Hemerik, een in bloemkweekerskringen zeer beken de en hoogelijk gewaardeerde figuur, die in den loop van vele jaren groote ver diensten voor het bloemenbedrijf heeft gehad. De heer Hemerik begon zijn loopbaan als sladsbloemist en, legde zich omstreeks 1882 vooral toe op de tulpen- en dahliacultuur. Toen de convallariacultuur hier ter stede speciaal werd beoefend, nam de thans overledene ook daaraan in belangrijke mate deel. Als echt liefhebber in zijn vak hield hij zich ook bezig met hybridatie en vele hy briden van Amaryllus. Dahlia's. Delphi nium, Narcissen, Paeonia's, Trollius enz door hem gewonnen zijn in den handel zeer goed gekende. Meer dan 30 jaren was Ijij voorzitter van de afdeeling Oegstgeest en omstreken der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, wel ke functie hij eenige jaren geleden we gens hardhoorendheid meende te moeten neerleggen. De afdeeling erkende zijn groote verdiensten als zoodanig, door hem spontaan te benoemen tot haar eere-voor- zit.ter. Voorts was hij bestuurslid van de plaat selijke afdeeling van het Kweekersgenoot schap en meerdere malen van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde afd. Leiden. Ook had hij zitting in ver schillende commissies voor de Nomencla ture. waaraan hij altijd actief deelnam en waarin zijn meening zeer op prijs werd gesteid. Met den heer Hemerik is een uitnemend vakman, een stoere werker en een bemin nelijk, eenvoudig en rechtschapen mensch heengegaan. Hij ruste in vrede. De begrafenis van het stoffelijk over schot vindt morgenmiddag om 1 uurplaats aan de Groenesteeg. AANBESTEDING VAN MELK. De Commissie van Beheer over Ende geest, Voorgeest en Rhijngeest. heeft he denmorgen aanbesteed de levering van volle melk en karnemelk in 1 perceel, voor het tijdvak van 1 April 1937 tot en met 31 Maart 1938. Er was als volgt ingeschreven: T. C. v. der Stoel Leiden, volle melk 34 ct.; karne melk f. 2 per 100 liter; T. C. J. den Hol lander. Leiden, volle melk 32 ct.; karne melk f.1; J. P. v. d. Holst Leiden, volle melk 34 ct.; karnemelk f.2; A. van den Akker. Stompwijk, volle melk 45.1 ct.; kar nemelk f. 4.50; W. Verboon, Leiden, volle melk 65 ct.; karnemelk f.3. De prijs der volle melk is bedoeld boven den regeeringprijs per 100 liter. De gunning werd aangehouden. DE AANSTAANDE VACATURE VAN DS. C. HARTWIGSEN. De Vereeniging van Vrijzinnig-Hervorm den heeft aan den kerkeraad der Ned- Herv. Gemeente alhier het verzoek gericht, om in de a.s. vacature van ds. Hartwigsen een predikant van vrijzinnige richting te benoemen. De kerkeraad heeft aan de Vereeniging van Vrijzinnig-Hervormden bericht gezon den, dat aan dit verzoek niet kan worden voldaan, daar de kerkeraad de keuze van het kiescollege uitvoert. EERSTE BLAD BINNENLAND. Bijdragen voor het nationaal huwelijksge schenk tot een totaal van f. 664.661. (Binnenland, 3e Blad). Militairen mogen voortaan met den trein voor half geld reizen. (Binnenland 3e Blad). Voorbereidingen voor den bouw van een nieuwe Kantoeng; inschakeling der Indische bedrijven? (Binnenland, 3e Blad). Eén doode en twee zwaargewonden bij motorongeluk te Roermond. (Gemengd, 3e Blad). Roofoverval te Merkelbeek opgehelderd. (Gemengd 3e Blad). Onze luchtvaartmedewerker schrijft over het oceaanvliegtuig der K.L.M. (3e BI.). Hoe de „Jonge Jacobus" op de Portugeesche kust verging. (Ie Blad). BUITENLAND. Nederlaag van Franco's troepen bij Guada lajara. (2e Blad). De begrafenis der slachtoffers van Clichy. (2e Blad). Mussolini beëindigt voortijdig zijn bezoek aan Lybië. (Buitenland, le Blad). De Kerkstrijd in Duitschland neemt felle vormen aan door een Pauselijk schrij ven. (Buitenland, le Blad). Wijziging in het Oostenrijksche kabinet. (Buitenland, le Blad). Dreigende algemeene staking in de auto- industrie te Detroit. (Buitenland, le Blad). Bloedige botsingen in Porto-Rico. (Buitenl. le Blad). Amelia Earhart's wereldvlucht mislukt. (Luchtvaart, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. EXCURSIE VAN DE V.O.L.A. Naar de brandweerkazerne en het politiebureau. Zaterdag j.l. hield de „Ver. van Oud-Leer lingen der Ambachtsschool" een excursie naar de Politie-Brandweergarage en aan sluitend daarop naar het Politiebureau. Na dat de voorzitter de heer H. Mulder de tal rijke aanwezigen in de garage had welkom geheeten gaf hij meteen het woord aan Insp. W. A. Couzy die direct overging tot een verklaring van de werking der Politie brandweer. De capaciteit hiervan is korte lings nog in dit blad besproken en dus vol doende bekend. Na diverse demonstraties door het be dienend personeel volgde nog een uitvoerige bespreking door Insp. W. A. Couzy van het aanwezige materiaal en zijn behandeling. Nadat de voorzitter den heer Couzy en zijn assistenten dank had gebracht voor het vele gebodene toog het gezelschap naar het politiebureau. Hier heette de hoofdinspec teur de heer Weijers allen welkom. Onder zijn leiding werd een rondgang door het ge heele gebouw gemaakt. De heer Weijers ging nog nader in op de taak van de politie, welke door het publiek veelal wordt onder schat. Het beschouwt de politie nog teveel als..boeman", terwijl zij er juist is ter bevei liging van het publiek. De voorzitter vertolkte aller dank voor de rondleiding, zoomede aan de Commissaris voor de toestemming tot het houden van deze leerzame excursie. EEN BUITENKANSJE. Voor het personeel der voormalige Katoenfabriek. Men deelt ons mede: Van een indertijd door den heer P. L. C. Driessen gesticht fonds tot ondersteuning van behoeftige werklieden der N.V. de Leidsche Katoen-Mij. is bij de liquidatie een saldo vrijgekomen, dat besteed zal worden om aan werklieden, die door het stopzetten van het bedrijf in November 1932 werkloos werden, een uitkeering te verschaffen. Ruim 150 personen, die voor een groot deel ook nu nog werkloos zijn. zullen hierdoor gedurende een half jaar (oudere werklieden gedurende 40 weken) een wekelijksche toelage van f. 2.50 kun nen verkrijgen; een onverwacht buiten kansje dat aan velen welkom, zal zijn.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1