Ajax leidt voor het landskampioenschap Zuid wint de districts wedstrijden 78sfe Jaargang Maandag 22 Maarf 1937 No. 12 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Spannende strijd te Eindhoven Feijenoord kon weer niet schieten P. S. V.Ajax 23. Go AheadFeyenoord 20. West in de finale met 2- geslagen. Wall aart speelde een goeden wedstrijd O Een moeilijk bevochten 32 over winning in Eindhoven heeft Ajax een fraaie kans gegeven om beslag te leg gen op den hoogsten nationalen voet- baltitel. Haar positie is des te sterker geworden doordat Feyenoord verloor tegen Go Ahead als gevolg van de onmacht harer voorhoede, die voor het doel niets presteerde. De stand is: Ajax Be Quick Go Ahead P. S. V. Feyenoord 5—3 3—2 3—2 23 2—5 Het is in Eindhoven een zeer sensatio- neele match geworden, waarin helaas een fout van den arbiter invloed heeft gehad op het slotresultaat. Bij het doelpunt, waarmede Ajax na 33 minuten de partijen op gelijken voet bracht, zag scheidsrechter Boeree een zuiver buitenspel geval (van Van Eeenen) over het hoofd. Dit doelpunt, vrijwel onmiddellijk gevolgd door een 2de Amsterdamsche goal, beteekende voor het moreel van de thuisclub natuurlijk een zware klap. Zóó zwaar, dat het spelbeeld er totaal door gewijzigd werd. De Eindhovenaren waren uitstekend ge start en de Amsterdamsche defensie stond zóó onwennig tegenover het zeer hooge tempo der thuisclub, dat Keizer reeds in de tweede minuut door Van Kooyk gepas seerd werd (1—0). Ajax reageerde fel, doch de uitstekende P.S.V.-verdediging bleef de baas en de snelle tegenattaques der thuisclub bleven gevaarlijk. Na 33 minuten spelen kreeg Van Reenen in zuivere buitenspelpositie het leer toege speeld van Stam. De linkshalf der thuis club bleef staan, in afwachting van het fluitsignaal. Toen dit uitbleef snelden Bou- man en Van Run toe. De Eindhovensche doelman miste en Van Run trapte het leer via Van Reenen's voet in eigen doel (11). Ondanks protesten der P.S.V.-ers kende de scheidsrechter het doelpunt toe, na con sult met den neutralen grensrechter, op wiens helft het geval zich had voorgedaan. Reeds 3 minuten later was het 12 door Van Reenen. In de 2de helft bleek, dat P.S.V. haar aard verloochend had: in plaats van het ruime open spel, waarvan de Eindhovena ren het moeten hebben demonstreerde zij nu een hopeloos kort spel. Die tactische fout had tengevolge, dat P.S.V. thans on danks haar overwicht veel minder ge vaarlijk was dan voor de rust. De aanval der Ajaxieden daarentegen, waarin de zeer bewegelijke van Reenen en de technisch uitstekend spelende Van Wijngaarden op vielen, had nu juist wel de methode ge vonden, die succes kon opleveren. Na 10 minuten scoorde Blomvliet 13. doch P.S.V. begon toen veel krachtiger aan te vallen, zelfs zóó, dat de Amsterdammers in een soort paniekstemming kwamen. Uit een doelworsteling werd het 23 door Oomens. Er was toen nog een half uur te spelen. De aanvallen der thuisclub werden echter niet goed meer afgewerkt en on danks een overwicht van P.S.V. bleef de stand ongewijzigd. Go Ahead is te Deventer er in geslaagd tegen de verwachting in, Feyenoord een 20 nederlaag toe te brengen. Dit was dan tenslotte het resultaat van een wedstrijd, waarin de gelukkigste partij heeft gezege vierd. Hoe hard Bas Paauwe en zijn adjudan ten Koppen en Smits (die Van Heel ver ving) ook zwoegden voor de rust, telkens werd het leder geretourneerd en dit leidde dan tot een aantal gevaarlijke Go-Ahead- uitvallen, waarvan een in de 18de minuut succes had. De Rotterdamsche linksachter v. d. Heide maakte hands. Go Ahead's rechtsbuiten Koopman Jr. zette het leder hoog voor den doelmond en In het volgende oogenblik had zijn broer den Oostelijken kampioenen met een fraaien kopbal de leiding gegeven. De thuisclub had het evenwicht her steld, het spel bewoog zich nu meer op 't middenterrein en nauwelijks was een half uur van de tweede helft voorbij, toen de Deventenaren practisch gesproken de overwinning veilig stelden. De Vries plaatste het leder voor het doel. Feyenoord's linksachter trapte finaal mis, waarop De Kreek Jr., die als middenvoor nog weinig had kunnen uitrichten, tegen U.V.S.—HILLEGOM 3—0. Het slot van een matigen wedstrijd brengt U.V.S. in de tweede bekerronde. De belangstelling voor dezen op 't U.V.S. terrein aan den Kanaalweg gespeelden bekerwedstrijd was maar zeer matig en het moet direct gezegd: de thuisblijvers hebben ditmaal niet veel gemist. Geen der partijen wist het spelpeil tot een behoor lijke hoogte op te voeren hetgeen zijn oor zaak vond in het afbrekend systeem, maar voornamelijk in het verschil van kracht in den aanval en de verdediging. In de eerste helft vooral was de aanval van de thuisclub bepaald zwak. Wel ging de voor hoede der blauwwitten vaak met kort, te kort spel, op het doel der gasten af, doch telkens weer werd elke aanval door de, fel op den bal zittende Hillegommers, gebro ken en vóór de rust hebben wij dan ook geen enkelen gevaarlijken aanval, gevolgd door een goedschot, van de thuisclub kun nen noteeren. De aanvallen der bezoekers waren minder talrijk doch feller en meer gevaarlijk. Hier was het voornamelijk de handig spelende rechtshalf Regeer, die door keurig opstellen en precies op tijd de lat knalde. De terugspringende bal werd echter opgevangen door De Vries, die Van ingrijpen meerdere van die attaques wist te onderscheppen. Toch wisten de gasten Male geen kans gaf (20). Wat Feyenoord ook probeerde om den achterstand nog in te loopen, het baatte niet, want schieten konden de Rotterdam mers niet. Bovendien greep Leo Halle bij enkele hoekschoppen zoo resoluut en on feilbaar in, dat van werkelijk gevaar hoe genaamd geen sprake meer was. Alvorens Vrauwdeunt met Sinke van plaats ver wisselde, brak hij nog eens handig door en schonk Barendregt een fraaie schiet kans, maar Halle stopte het leder, zij het met eenlge moeite. Zooals gezegd, vertoonde Feyenoord beter teamwerk, doch de aanval was niet door tastend en productief genoeg om de hechte Deventer defensie te overspelen. Vente en Barendregt hebben teleurge steld en profiteerden in het geheel niet van het uitstekende verbindingswerk van Vrauwdeunt en evenmin van de voorzetten der actieve en snelle buitenspelers Sinke en Linsen. T er enkele malen, door goede spelverdeellng van hun middenvoor, door te komen en al was het werk dat Kramp te doen kreeg, hem toevertrouwd, toch moest hij er in tegenstelling met zijn collega aan de over zijde nog wel aan te pas komen. Eenmaal telden wij zelfs reeds 01 voor de bezoe kers, toen de bal, die stellig onhoudbaar zou zijn geweest, tegen de bovenlat in het veld terug ketste. In de tweede helft was het spel vooral bij de thuisclub iets meer open en van iets beter gehalte, hoewel ook toen het peil lang niet tot een vereischte hoogte kon worden opgevoerd. Hillegom. dat met een 00 uitslag den wedstrijd zou hebben gewonnen, verdedigde met man en macht. Platteel bezorgde ech ter eindelijk na een aardigen aanval zijn club de leiding 10. De bezoekers gaven nog niet gewonnen en zetten er alles op voor den gelijkmaker. Inderdaad volgden -To. -1 Zonder te beweren dat er in de gisteren te Groningen gehouden districtswedstrijden geen kwaliteitsvoetbal gespeeld is, moet toch worden gezegd dat de prestaties vooral in de morgenuren niet zijn meegevallen. West—Oost 1—0. De Westelijke ploeg, waaruit de „kanon nen" reeds verdwenen waren voor het tour- nooi begon, stak van wal met de in rood en witte kleuren gestoken Oostelijken zoo ongeveer te overspelen. Met beheerscht combinatiespel trokken Lunven ea steeds weer op het oostelijke doel af en binnen enkele minuten was Meylink dan ook kans loos door van der Vegt gepasseerd. Oost bleef in het veld de mindere, hoe wel het verschil steeds geringer werd. Kan sen voor een tegenpunt gaven de westelijke achterspelers veel te veel, doch door zwak schieten van Heetjans e.a en zeer sterk spel van doelman Dtlkstra bleven treffers uit. Lungen speelde technisch knap voetbal, doch opende het spel niet steeds voldoende om hem op één hoogte met Bakhuys te kunnen plaatsen. Wallaart iU.V.S.1 speelde vrij goed zonder meer. Hij opende het spel echter niet steeds voldoende over de vleugels. Oost trapte na de rust uit een ander vaatje Een verdiend gelijk spel ontging Nagels c.s. echter door pech voor het vijandelijke doel. Het einde kwam met 10 voor West. NoordZuid 15. Noord-Zuid is voor het weinig talrijke publiek een geweldige teleurstelling gewor den. Met niet minder dan 51 werd de Noordelijke ploeg verdiend geslagen. De oorzaak van de débacle Is gauw gevonden. Over alle linies was het elftal te zwak om Zuid behoorlijk partü te kunnen geven. Met Be Quick, spelend als in den wedstrijd tegen Feijenoord, was de witte combinatie niet te vergelijken. In de achterhoede ble ken de spelers elkaar al heel slecht te be grijpen en aan te vullen. De noordelijke aanval werd als linie vrij wel lam gelegd, doordat de Leeuw tegen Pelllkaan niets in te brengen had, terwijl van Zand in duels met den international van den Hoven te vaak strandde. De mid denlinie van Noord had steeds den steun van de binnenspelers noodig. Voor spel in W-formatie miste Woltjes bovendien de noodige snelheid Kort na de rust bezegelde Krügh de zege voor Zuid Wel kwam Noord er daarna door wat meer geestdrift beter in. doch desondanks kon Zuid de score nog tot 5—1 opvoeren. NoordOost 01. De Noordelijke t.c. nam in de middag pauze radicale maatregelen, door Haan, Heideveld, Huizeiing. Woltjes en de Leeuw te vervangen door Dijkstra, ten Wolde. Hazeweyer Sr.. Wilkens en van Staveren. De ploeg won daardoor niet alleen aanzien lijk aan strijdlust, doch ook aan kracht Wilkens toonde ditmaal beter schakel speler te zijn dan Hazeweyer Jr. doch was voor het doel eenige keeren te weinig energiek met zijn schot. Het was tusschen Noord en Oost een volkomen open strijd. In de tweede helft viel de beslissing van dezen verliezerswedstrijd uit in het voor deel van Oost, dank zü een schot van Heet jans. dat in de touwen snorde. Finale: ZuidWest 21. In den eindstrijd werd goed voetbal ge speeld In de westelijke ploeg bleek van Asten tVelox) als rechtsback te fungeeren. West combineerde zuiverder dan zuid, speel de vaak ook iets sneller en was daardoor aanvankelijk sterker. Lungen viel ook thans weer op door zijn groote balcontrole en snel doorzien van vele situaties. Hii werd daarbij echter niet steeds begrepen en vond in de Zuidelijke achterhoede tegenstanders, die bij hun pogingen om ziin aanvallen te onderbreken wel eens over de grens van het geoorloofde gingen In de slotperiode van den pittigen strijd liep dit op een strafschop uit Een doelpunt werd het niet doordat van Asten tegen de lat schoot. Scherpe hoekschoppen van Van Beek schiepen aan de andere zijde groote moei lijkheden voor de West-verdediging. Indi rect ontstond daaruit door Vondenhoff het eerste doelpunt. Kort daarop had Lungen met een van zijn dribbels succes 11. De vervanging van Kools veranderde het speelbeeld niet noemenswaard. Zuid speelde met vier middenspelers hetgeen tegenover de sterke middenlinie van West misschien noodig was. doch waardoor de kans op een tweede doelpunt toch geringer werd Wal laart speelde nu een veel betere spilpartij dan in de morgenuren Spectaculair spel bleef geruimen tijd uit. Daarvoor werd trouwens te veel op het middenveld ge speeld Pellikaan bleef tot het einde toe een uit blinkende middenspeler, die ook voor het eigen doel meesterlijk de kwade kansen deed keeren. Hoe meer de tijd verstreek, hoe meer door beide ploegen op winst gespeeld werd. Lungen kreeg daardoor meer bewegingsvrij heid. brak soms mooi door, doch werd op 't critieke moment steeds van den bal ge werkt. Van den Hoven, die in den wedstrijd NederlandZwitserland te veel retireerde, speelde nu een gansch ander spel van initiatief en vinnig doorzetten. Ver in de tweede helft viel eindelijk de beslissing doordat de Zuidelijke rechtsbin nen door missen een kans kreeg en die ■benutte (21). nog enkele gevaarlijke aanvallen, doch het net wisten de gasten niet te vinden. Plat teel verhoogde daarentegen inmiddels de U.V.S.-score tot 20. Het spel der Hille gommers, die zich kranig geweerd hebt>en, zaïkte toen ineen. U.V.S. werd sterker en zes minuten voor het einde bracht Nijen- boer den stand op 30, waarmede het einde aanbrak, U.V.S., na een matig ge speelden wedstrijd brengend in de tweede bekerronde. OOIEVAARS—LUGDUNUM 5—4. Voor den Nederlandschen Voetbalbeker speelde een nerveus Lugdunum-elftal tegen de 4e klasser de Ooievaars en zij leed te gen ieders verwachting in een 54 ne derlaag. Voor de rust speelde er slechts één elftal n.l. de Haagsche ploeg, die met een geweldig enthousiasme ten strijde trok en met keurig open spel de Leidsche ploeg uit haar verband rukte. De wedstrijd was nog niet oud toen de geelzwarte linksbin nen een door v. d. Berg in het veld terug- gestompten bal onhoudbaar inschoot (1-01. Voor er 20 min. gespeeld waren deponeer de de midvoor het leer andermaal achter v. d. Berg. Hoewel de groe'n-witten er het laatste kwartier wat beter inkwamen, was het spel toch maar heel matig en de Haag sche keeper had weinig moeilijk werk. De tweede helft zette in met een geweldig zwoegend Lugd.elftal en reeds na 5 min. joeg De Roo het leer in het Haagsche net (21). Een felle strijd tusschen twee ge lijkwaardige ploegen ontstond. Koolloos wist na 15 min. fraai gelijk te maken. (22). Er kwamen nog al eens botsingen voor, wat door den uitstekend leidenden scheidsrechter goed werd afgestraft', ruw werd het spel echter niet. Een free-kick op 't Lugd.-doel stompte v. d. Berg juist voor de voeten van den geel-zwarten aan valsleider en andermaal hadden de Ooie vaars de leiding. Lugd. versaagde niet, doch bij een tam schot van den Haag- schen linksbinnen sprong het leer met ef fect in de Leidsche touwen. Tot 13 min. voor het einde bleef deze stand ongewij zigd, toen bracht Koolloos plotseling op fraaie wijze den achterstand tot 3—4 terug. Lugd. voelde haar kans en werke lijk gelukte het Van Berkel om 5 min. voor het einde gelijk te maken. (44). De span ning bereikte haar hoogtepunt. Beide ploegen spanden hun laatste krachten in en 3 min. voor het einde joeg de naar bin nen zwenkende rechtsbinnen der Ooie vaars, onder onbeschrijfelijk enthousiasme het leer ten vijfden male langs keeper v. d. Berg (54). D. C. L. I—ALPHEN I 5—3. De Rijnstreekbewoners hebben tegen, het nog steeds bij de onderste plaats be trokken zijnde D.C.L. in een slecht gespeel den wedstrijd een gevoelige nederlaag te slikken gekregen. Het niet mede spelen van de beide binnenspelers v. Leeuwen en Mulder III was een geduchte handicap. Over het geheel genomen speelde Alphen ver beneden haar kunnen, waardoor D. C. L. vrijwel den geheelen wedstrijd in de meerderheid is geweest, behoudens dan een porte periode tijdens de tweede helft. Direct na den aftrap neemt de thuis club het spel in handen en wordt Alphen op eigen helft terug gedrongen. Het spel van Alphen is zeer onzeker en spoedig heeft D.C.L. succes als bij een heftige doel worsteling Tuinenburg het nakijken wordt gegeven. Nauwelijks is weer begonnen of het is de Hay die een pass van zijn spil weet te benutten, door fraai in te schieten 20. Alphen blijft beslist minder en moet zich hoofdzakelijk bepalen tot enkele uit vallen. De Rotterdamsche defensie kan steeds ingrijpen. Aan de andere zijde weet de linksbuiten een schijnbaar achter loo penden bal nog juist voor de lijn te hou den en hard schiet hij het leder langs Tuinenburg. Kort voor de rust krijgt Roest een goede kans. hij wordt evenwel binnen de beruchte lijnen tegen den grond ge werkt, waarvoor de scheidsrechter een pe nalty aan Alphen geeft, die door Hesse- ling wordt benut. (3—1). Na de thee aanvankelijk het zelfde spel beeld, een steeds weer aanvallend D.C.L., en een verdedigend Alphen. De voorhoede der gasten is gewijzigd waardoor de in- vallers-binnenspelers thans de vleugels be zetten, terwijl de oorspronkelijke vleugel spelers binnen zijn gaan spelen, hierdoor gaat er wel iets meer kracht uit van het binnentrio en het is Vriesekoop, die op fraaie wijz'e uit een voorzet van Roest den achterstand weet te verkleinen (3—2). Alphen blijft aangemoedigd door dit doel punt even in den aanval, doch als dan v. Leeuwen, die inmiddels Tuinenburg in doel heeft vervangen, thans het vierde D.C.L.-doelpunt uit het net mag halen, ditmaal gescoord door den linksbuiten, geeft Alphen zich gewonnen. D.C.L. maakt 52 waarna Vriesekoop er in slaagt het laatste doelpunt van Alphen voor deze competitie te scoren en den eindstand te brengen op 53. E.D.S. I—BODEGRAVEN. I 6—2. Het lag voor de hand, dat het verzwakte Bodegraven-team tegen het met kam pioensaspiraties bezielde E.D S. een zwaren dobber zou hebben, doch dat de nederlaag zoo groot geworden is, valt toch wel eenigs- zins tegen De thuisclub kwam vrij goed koop aan haar eerste doelpunt, toen een Bodegravenback het leder te zacht terug speelde en een vleugelspeler van E.D.S.1 j eerder bij het leder was dan de doelman van Bodegraven (10). Geleidelijk werd de thuisclub sterker en twee fraaie doelpunten waren het resultaat. Ongeveer 15 minuten VOETBAL: overwinningen van Ajax en Go Ahead voor het kampioenschap van Nederland. R.F.C., Hilversum en Hengelo winnen. in de promotie-competitie. Een draw tusschen L.D.W.S. en Tone- gido. KORFBAL: Fluks moet degradatie-wedstrij den spelen. HOCKEYLeiden I in den eersten neder laagwedstrijd met 21 geslagen. GYMNASTIEK: Jaarvergadering van het K.N.G.V. ZWEMMENVergadering van den K.N.Z.B. Jopie Waalberg heeft twee nationale records verbeterd. voor rust was het de roodzwarte rechts buiten, die op keurige wijze een tegenpunt scoorde en met 3—1 werd van doel gewis seld. Ook na de hervatting was Bodegra ven aanvankelijk niet zwakker, doch toen E.D.S. haar vierde doelpunt scoorde, vrij spoedig gevolgd door een buitenspelgoal. was Bodegraven verloren. Wel was het wederom de rechtsbuiten, die voor een tweede tegenpunt zorgde, doch ook de Rot terdammers wisten nog eenmaal het net te vinden, zoodat met 62 het einde kwam van den overigens in de beste verstand houding gespeelden strijd. HILLINENRIPPERDA 7—5. Hillinen was in dezen wedstrijd om den H.V.B.-beker voor de rust beslist beter en met open aanvallen, waarin de buitenspe lers veel werden betrokken, was het Rip- perda-doel steeds in gevaar. Binnen het kwartier was de stand reeds 30, door toe doen van de Water, Braam en H. Scholte. Wederom wist Hillinen, kort achter el kaar, tweemaal te doelpunten (50). Ein delijk scoren de bezoekers een goed tegen punt (51). Nog voor de eerste helft is ver streken maakt Hillinen het halve dozijn vol (6—1). De rust heeft de Haarlemmers bepaald goed gedaan, want thans is het initiatief aan hun zijde. Achtereenvolgens wordt de stand 62, 63, 64. Hillinen pakt nu wat beter aan en de Ripperda-doelman die thans zijn doel op keurige wijze verdedigt, kan niet verhinde ren dat de Water uit een hoekschop den bal direct inschiet (74). Kort voor het einde boekt ook Ripperda nog eenmaal succes, zoodat deze doelpunt rijke wedstrijd eindigt met een 7—5 over winning voor Hillinen. De andere Hillinen-uitslagen zijne Hillinen nSpaarndam 11. Kennemers VII—Hillinen in 72. Hillinen Adsp.R.C.H. Adsp. 35. J.V.S.I—T.O.N.A. I 3—1. Den geheelen wedstrijd door is D.V.S. in den aanval geweest. De midvoor was echter niet op schot, terwijl de Tona-verdediging goed op dreef was. Keeper de Wit was on verbeterlijk. Aanval op aanval rolde op het T.O.NA.- doel af, maar steeds werd er naast of over geschoten. Een minuut voor de rust slaagt de D.V.S.-midvoor er eindelijk in een doel punt te maken. Na de rust betrekt de D.V.S. rechtsbinnen ook den rechtsbuiten wat meer in het spel, iets wat hij voor de rust nog al eens vergat. Het resultaat was een doelpunt. Tona dat na de rust ook wat meer aanvallend speelt ziet haar zwoegen eveneens beloond als de D.V.S.-achterspelers den bal rustig naar een Tona-man spelen die daar dankbaar se- bruik van maakt. Dit geeft Tona moed en ze probeert den ge lijkmaker te scoren doch het succes komt aan de andere zijde. Brugman maakt het derde D.V.S.-doelpunt. ROODENBURG-WADDINXVEEN 0—2. Beide elftallen tellen eenige invallers. Het begin is voor Waddinxveen niet on fortuinlijk; direct na den aftrap maakt de linksbuiten het eerste doelpunt. 0—1. Geleidelijk neemt Roodenburg het spel in handen. Zeer goed wordt er dikwijls ge combineerd, doch voor het doel is het tel kens mis al dienen een fraai schot en kop bal van den middenvoor vermeld. De voorhoede der gasten wordt door de backs in bedwang gehouden. Na de rust hetzelfde spel, direct zit de thuisclub op het doel der gasten, doch tel kenmale ontsnapt het aan doorboring. In deze periode heeft Roodenburg niet veel geluk. De gasten weten hun voorsprong te ver- grooten. Als de linksback een uittrap slecht raakt, trapt de midvoor den bal met een boogschot in de touwen. Nog geeft Roo denburg het niet op, aanval op aanval wordt opgezet, doch zonder resultaat. Met onveranderden stand komt het einde.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13