F inancieel-economisch weekoverzicht [EIDSCH DAGBLAD Derde Bied Maandag 22 Maart 1932 Roosevelt tusschen twee vuren FINANCIEN Nationale Levensverzekering Bank N.V, VRAGENRUBRIEK 0 Metaal-beurzen in een roes Frankrijk gered! Langzame ver beten ng in Nederland. Staan wij voor een wereldwijde inflatie, dat is dus voor een ongemotiveerde waar dedaling van het geld tegenover de goe deren? Deze vraag houdt op dit oc;enblik theoretische economisten alsmede practi- sche politici en zakenlieden ernstig Van tal van zijden Immers wordt er cp gewezen, dat de zeer sterke stijging tic goederenprijzen een indicatie is van tomende inflatie, een ontwikkeling, d e bovendien geaccentueerd wordt' door d: voortdurend toenemende goudproductie en de weer als gevolg van defensie-uitgaven op wankele basis geplaatste budgets veler landen. Het is speciaal in de Ver, Staten, dat men zich ernstig bezorgd maakt. Nadat Roosevelt gedurende zijn eerste ambtspe riode alles in het werk had gesteld, om de crisis te verjagen, de prijzen omhoog te drijven en de koopkracht te vergrooten, is hij thans bevreesd geworden, dat zijn po gingen tot conjunctuurbeheersching, ge paard aan den natuurlijken kringloop der conjunctuur-verschijnselen en de opvoering der bewapening, een te eenzijdigen invloed rallen uitoefenen. Hij heeft de geesten op geroepen: hoe raakt hij ze thans weer kwijt? Roosevelt zit tusschen twee vuren: het economische en politieke. HIJ ziet het niet geheel hersenschimmig gevaar van 'n lang zaam opkomende niet langer beheersch- bore boom en inflatie. Doch het is hem politiek gesproken practisch onmogelijk dit gevaar- af te wenden op soortgelijke wijze als hij de crisis heeft bezworen: feitelijk zou hij te dien einde zijn geheele economi sche politiek moeten omdraaien en een krachtige deflatie moeten doorvoeren. Maar dit zou in strijd zijn met de beloften aan zijn tallogze aanhangers. Hij moet zich blijven houden aan zijn politiek van koopkrachtschepping en goedkoop geld. Er rest dus feitelijk slechts één methode, na melijk de toenemende werkelijke en spe culatieve vraag naar goederen op te van gen door een sterke vergrooting der pro ductie. Het schijnt nu, dat Roosevelt's hardnekkige pogingen, zijn justitieele re organisatie door te voeren, grootendeels berusten op dit conflict tusschen economie en politiek en beoogen, hem volledige be voegdheid te geven, de conjunctuur in bei de richtingen te beheerschen. Wij twijfelen er aan, of, ook lnoien Roo sevelt deze bevoegdheid verlangt, hij dit maal even succesvol zal zijn als toen hij de conjunctuur in opwaartsche richting wenschte te beïnvloeden. De Ver. Staten zijn weliswaar- groote producenten van grondstoffen, doch toch nog verre van cien,( dat ïij door een stimuleering hunner prodiïctie de toenemende zich over een zeer wijd veld uitstrekkende wereldvraag zouden kunnen bevredigen. De zeer merk waardige hausse op de goederenmarkten bergt dan ook naar onze meening. naast onmiskenbare voordeelen, groote gevaren in zich. Een stijging van de kosten van levens onderhoud, temeer waar in nagenoeg alle landen van een belastingverlaging geen sprake zal 2ijn (eerder nog van een ver hooging) kan niet uitblijven. Bijgevolg zul len loonconflicten aan de orde van den dag zijn en zal een eventueele loonsverhooging toch niet voldoende zijn om de daling der reëele loonen (d.i. dus het loon in verhou ding tot de kosten van levensonderhoud) compenseeren. Ook de abnormale winst marges van de producenten van primaire en afgewerkte goederen zullen dan geleide lijk inkrimpen en aldus zal de hoogcon junctuur haar eigen graf weer kunnen gra ven. Dit te voorkomen, is Roosevelt's opzet, doch wij gelooven, dat het niet verder dan een opzet zal komen: Roosevet heeft durf en is machtig, doch zelfs durf en macht zullen weinig kunnen uitrichten tegen den natuurlijken cirkelgang der conjunctuur. Het ziet er op de goederenmarkten dan ook wonderlijk uit. De metaalbeurzen leven een roes van opwinding en worden met orders overstelpt. De prijzen van koper, zink on lood, alsook ijzer en staal vertoonen on der wilde schommelingen een uitgesproken hausse-tendenz, die natuurlijk nog ver hoogd wordt door de speculatie, welke ten aanzien der onedele metalen steeds een groote bedrijvigheid aan den dag legt. De scheepswerven weten niet, waar zij het be- noodlgde staal vandaan moeten halen. Typeerend is wel, dat de Billiton Mij. uit vrees voor het inbeslagnemen der werf- ruimte door Britsche gegadigden, dezer dagen bij voorbaat aan een combinatie van Nederlandsche werven opdracht heeft ge geven voor den bouw van drie nieuwe groote baggermolens. En wat zien wij in de tin- en rubberindustrie? In beide in dustrieën heeft zich een tekort aan loco product ontwikkeld. De comité's, welke de controle over beide restrictieplannen uit oefenen, doen alle moeite, de productie op zoo kort mogelijken termijn op te voeren. Zoo heeft het Int. Tin Comité, gelijk wij de vorige week reeds verwachtten, de uit- voerquota voor het tweede kwartaal van 100 op 110 pCt. verhoogd, wel wetende, dat slechts een enkel land, Malakka en mis- chien Ned.-Indic, dit contingent zal kun nen halen (bij Bolivia bijv., dat thans reeds een achterstand heeft van meer dan een vierde van haar jaarcontingent, is hiervan geen sprake!) Wellicht dat het comité nog tot een verdere quotaverhoo- ging zal besluiten, doch niet meer dan een zuiver psychologische werking zou dit be sluit niet hebben. Het Int. Rubber RegpUngs Comité heeft het voorbeeld van zijn tln- broeder gevolgd en heeft de quota voor het tweede halfjaar vastgesteld op 90 pCt., '•'aardoor het Jaar-ultvaerconüngent voor 1937 komt te staan op 83 3/4 pCt. tegen 62'/j pet. In 1930. Ook hier is het hoogst twijfelachtig, of Malakka, Ceylon en Ned.- Indië dit quotum zullen kunnen halen. Men fen nu eenmaal geen ijzer met handen breken waar, zooals in vele gevallen, de Productie-capaciteit te hoog is aangesla gen en voldoende getrainde tappers ont weken, daar kan men toch niet het on mogelijke verwachten Zoo hebben noch de "oprijs, noch de rubberprijs op de quota- verhooging gereageerd, zooals zij dit theo retisch moesten doen. Integendeel, het in grijpen der Comité's werd niet geheel ten onrechte als een haussemotief opgevat, de prijzen stegen en op de aandeeïenmarkt kocht het publiek rubberwaarden, haast zonder oordeel des onderscheids, zoodat vaak fantastische prijsstijgingen konden -arden geboekt. Frankrijk is, wat zijn financiën althans be reft, voorloopig gered. De twee tranches der groote defensieleening hebben succes gehad en inderdaad heeft een zekere kapi- taal-repatriatie reeds plaats gevonden. Toch aarzelen wij nog, aan dit succes te groot gewicht toe te kennen ten aanzien van de beoordeeling van Frankrijk's finan cieels toekomst. Men vergete niet, dat deze leening geen franc-leenlng was, doch feite lijk een internationaal gegarandeerde leening, in zooverre, dat terugbetaling kan worden geëischt in eenige der andere groote valuta's. Zoolang bovendien in Frankrijk op politiek gebied nog dingen gebeuren zooals deze week te Clichy en de regeering zich niet uit den greep der links extremisten kan losmaken, zoolang weige ren wij te gelooven in een rustig herstel van Frankrijk's financiën en economie. In Nederland is nu reeds sinds enkele maanden een langzaam doch zeker voort schrijdende economische verbetering merk baar. Zij uit zich in een relatief lagere werkloosheid, in bij-na alom vergroote whistmarges, in een toenemende bedrijvig heid en dus in een stijgende koopkracht en ruimer vloeiende staatsinkomsten. Wat dit laatste betreft, zijn de cijfers over Febru ari van wel zeer verheugenden aard: nage noeg alle posten hebben deel aan de aan zwelling der inkomsten en er is alle reden om aan te nemen, dat deze verbetering zich ook in de volgende maanden zal voortzet ten. Het zeer groote succes der Jaarbeurs is voor ons een duidelijke aanwijzing, dat Nederland's bedrijfsleven en feitelijk ge- Nederland's economisch bestaan nieuw leven is ingeblazen. Voorwaar, de gedwon gen „muntvervalsching", waartoe wij heb ben moeten overgaan, is wel verre ge weest van de nationale ramp. zooals velen, hieronder zelfs hooggeplaatsten, haar heb ben willen doen voorkomen. Dit neemt niet weg, dat nog veel crisis wee dient te worden opgeruimd. Minister Deckers heeft gelukkig reeds laten door schemeren. dat 'n groot deel van den steun aan den akkerbouw binnen afzienbaren tijd zal kunnen worden Ingetrokken. Doch ook 't particulier bedrijf is bezig oud zeer uit te snijden en wij zullen waarschijnlijk een tijdperk ;van reorganisatie binnen treden. Dezer dagen is in vage, voorbereidende termen een reorganisatie van de Cultuur Mij. der Vorstenlanden aangekondigd. Die aankondiging geschiedde, aangezien de di rectie wenschte te voorkomen, dat do aan deelhouders zonder reden in de „cultuur boom" mede omhoog werden gesleurd. Zij had dan ook de uitwerking van een koude douche; de inbreng der oude aandeelen in een nieuwe onderneming op basis van niet meer dan 20% is dan ook wel een bewijs, dat een aanzienlijke afschrijving van activa noodzakelijk was. Doch het verdient zeer zeker de voorkeur, om, wanneer men een maal het mes gaat hanteeren, de wonde geheel uit te snijden. Ook in ons bankwezen vindt het reorga nisatieproces nog steeds voortgang en wel in den vorm van verdere concentratie. Bankconcontratie is een verschijnsel, dat reeds vóór den oorlog had ingezet. Zij is aan de eene zijde betreurenswaardig, omdat hierdoor het oude directe contact tusschen bankier en cliënt aanzienlijk verzwakt. An derzijds evenwel is het toch beter, zelfs met elimineering van dit persoonlijk contact, 't nationaal bankwezen van alle zwakke plek ken te ontdoen. Bovendien kan men niet ontkennen, dat ons kleine landje in zeke ren zin „overbanked" was en feitelijk nog eenigszins is, zelfs nu nagenoeg alle provin ciale en kleinere banken zijn verdwenen of door de „big five" zijn opgeslokt. Daarom Is de overneming der levensvatbare activa van de Bank-Associatie door de Incasso- Bank, hoe droevig het ook moee zijn, dat een van onze oudste banken aldus in het niet verdwijnt, geen „nationale ramp". Het bedrijf der Bank-Associatie als geheel wa-s sinds 1920, zelfs na de reorganisatie van 1922. niet meer rendabel. Haar likwidatie zal dan ook slechts er toe kunnen dienen, de positie van ons bankwezen zoo moge lijk nog sterker te maken. Aan het jaarverslag is het volgende ont leend: In 1936 werd aan nieuwe verzekeringen geboekt een bedrag van 46 millioen gulden. Tot deze productie hebben, evenals dat reeds sedert eenige jaren het geval was, de rente-verzekeringen in ruime mate bij gedragen, zij het dan ook dat in 1936 de kapitaalverzekeringen wederom terrein ge wonnen hebben. Wegens normale beëindiging (overlijden, afloopl werd in 1936 afgeschreven een be drag van 9,9 millioen gulden, terwijl we gens tusschentijds verval (afkoop, staking van premiebetaling enz.), hoewel een gun stiger beeld vertoonende dan de vooraf gaande vier jaren, een verzekerd bedrag van 20 millioen gulden moest worden af geboekt. Het verzekerde bedrag nam in 1936 toe met 16 millioen gulden (tegen 9,8 millioen in 1935) en steeg daardoor tot 512 millioen gulden. Het overschrijdt thans het halve milliard, een bedrag, dat nog nimmer door een Nederlandsche maatschappij van le vensverzekering bereikt werd. Dank zij het door de nationale gehul digde beginsel om haar verplichtingen tegenover polishouders te dekken door be leggingen in overeenkomstige muntwaarde, heeft de waardedaling van den gulden in September 1936 generlei verstoring van het evenwicht gebracht. De sedert 1930 doorzettende daling van den rentevoet heeft de Nationale aanlei ding gegeven, de premie-reserve, voor zoo ver deze tot dusver naar een hoogeren rentevoet dan 31/! werd berekend, om te rekenen op een basis van 3'/;%, hetgeen een extra-versterkin? van de premie- reserve met f. 5.G36.700 beteekende. De gemiddelde rente van alle bezittingen is sedert 1930 toen zij nog 5.22 heeft be dragen, geleidelijk gedaald tot 4.64 De sterfte was voor de Nationale gun stig, ook onder hen. die zonder genees kundig onderzoek werden aangenomen. De beleggingen hebben, zoowel wat haar stabiliteit, betreft als met betrekking tot baar rendement, bevredigende resultaten opgeleverd. De algemeene stijging van de effectenkoersen leverde een voordeel od van ruim 3.5 millioen gulden, welk bedrag bij de extra-reserve werd gevoegd. Aan deze werd voorts uit de bedrijfswinst, groot f. 2.719.404 15, toegewezen een bedrag van f. 1.741.423.40. Van de extra-reserve werd, ter versterking van de cremiereserve. ge bruikt het reeds genoemde bedrag van ruim 5 m'Mioen gulden. Ondanks deze over boeking is de extra-reserve einde 1935 bedragende 13 8 miljoen gulden, gestegen tot f. 14 1 nullioen gulden Aan nremiën en koopsommen werd in 1936 ontvangen een bedrag van 19 millioen gulden; de uitkeerineen aan polishouders hebben, met inheerin van de afkoopsom men, bedragen 13% jni"ip?n ri'lden. De Dremie-reserve is in ln36 gestegen tot 176 millioen gulden.. Het dividend bedraagt, evenals 't voor afgaande jaar. f.48 per aandeel Ook a's winst aan de verzekerden is hptze'fsp drag besebikbaar als over 1935, nameli'k f. 358 333 33. N.V. EERSTE ROTTERDAMSCfiE MAAT SCHAPPIJ VAN VERZEKERING TEGEN ONGEVALLEN. •tu na.-- Aan het jaarverslag is het volgende ont leend: Deze maatschappij exploiteert in hoofd zaak de persoonlijke ongevallen-verzeke ring en de automobiel-verzekering. Ondanks de ongunstige economische omstandigheden handhaafde zich in 1936 de premieontvangst op nagenoeg dezelfde hoogte, welke in 1935 werd bereikt. Er werd aan premiën voor eigen rekening ontvangen een bedrag van f 1 649.307 43. Hooger dan in 1935 waren daarentegen de uitkeeringen wegens schade (voor eigen risico), in liet bizondër door ongevallen met doodelijken afloop en met blijvende invaliditeit; deze eischten in 1936 een be drag van f. 901.577.48 Tengevolge van die meerdere schade was de bedriifswinsf la ger dan in het. voorafgaande iaar. 7ü be droeg f. 286 ?37.57 (tegen f. 372.862.27 in 1935). uit welke winst de extra-reserve ver hoogd werd tot f. 1.604 804,33. Levensverzekering Mii. OufJe Haaasche van IS!?*5. Dividend onveranderd (25 Aan het verslag over 1936 van bovenge noemde maatschappij is het volgende ont leend: Het totaal verzekerd kapitaal (inclusief lijfrenten) bedroeg op 31 December 1936 HALCYON LIJN VREDENBURG, 19 Maart van Narvik naar Rotterdam. STAD MAASSLUIS, 20 Maart van Cardiff te Vlaardtngen. HOLLAND-AFRIKA LIJN HEEMSKERK, thuisreis, 20 Maart v, Zan zibar. KON. HOLL LLOYD. EEMLAND, 20 Maart van B. Aires te Am sterdam. MIJ. NEDERLAND. ENGGANO, thuisreis, 19 Maart van Co lombo. JAVA-NEW YORK LIJN KOTA BAROE, 19 Maart v. Java te-Boston. HOLLA ND-AMERIKA LIJN BINNENDIJK, 19 Maart van Providence te Philadelphia BEEMSTERDIJK. 19 Maart van Rotterdam te New York. DINTELDIJK, Pacific Kust naar Rotter dam. 18 Maart van Los Angeles. EDAM, 19 Maart van Besten te New York. VOLENDAM, toeristenvaart, arr. 19 Maart te New York. DAMSTERDIJK, Rotterdam naar Pacific Kust. 17 Maart van Christobal. HOLLAND—O. AZIE LIJN. SALABANGKA.a uitreis, 18 Maart van Al giers. DIVERSE STOOMVAARTBER1CHTEN. BERKEL, Rotterdam n. Casablanca, pass. 19 Maart Ouessant. MAGDALA, 17 Maart van Rouaan te Cu rasao. AGNITA, 17 Maart van Amsterdam te Cu rasao. RIJN, Rotterdam n. Dubrovnik, pass. 19 Maart Eevezier. BOEKELO. Rotterdam n. Lissabon, pass. 19 Maart Finisterre. HOOGLAND, 20 Maart van de Tyne naar Hamburg. SCHIELAND, 20 Maart van Danzig naar Terneuzen. RANDWIJK. 19 Maart van Norfolk te Havana. STOLWIJK, Rotterdam n. Malta, pass. 19 Maart Ouessant. WINTERSWIJK, Dugirat n. Antwerpen, pass. 20 Maart Finisterre. ZAAN, 20 Maart van Emden naar Sebenico. 1.50.679.448.Aan premiën werd ontvangen een bedrag van f. 1.638.283, waarvan f. 18.159 aan herverzekêraars werd afge dragen. Een totaal bedrag van f. 622.489 kwam ten laste der winst- en verliesrekening voor verschildigde uitkeeringen. Het voordeelig saldo der winst- en ver liesrekening bedraagt, nadat de premie reserve is toegenomen met f. 498.888 en nadat de waarde der gebouwen en inven taris met f. 135.085 is verminderd, f 204.672. Hiervan werd f. 100.000 toegevoegd aan de beleggingsreserve en f. 36.349 aan het pen sioenfonds, terwijl voor dividend en tan tièmes werd bestemd f. 65.000 en f 3322 op nieuwe rekening werd overgeschreven. De vrije reserves bedragen hierna f. 850.000. De premiereserve werd geheel volgens de netto methode met gemiddeld 3.28 pCt. berekend en bedraagt thans f. 11.848.303. De gemiddelde rente bedraagt 4.55, zoodat een zeer ruime marge aanwezig is. Het dividend werd in de algemeene ver gadering van aandeelhouders van het waarborgkapitaal vastgesteld op 25 pCt. Iv.j. 25 pCt.) N.V. VERZEKERINGSBANK DER OUDE HAAGSCHE VAN 1836. Aan het verslag 1936 van deze verzeke ringsbank is het navolgende ontleend: De resultaten, in het elfde boekjaar door deze bank gemaakt. In de branches ongevallen, brand, bedrijfs, wettelijke aan sprakelijkheidsverzekeringen en ziektever zekeringen waren zeer bevredigend. De premieontvangst bedroeg f. 465.254, waarvan aan herverzekeraars werd betaald f. 101.437. Voor uitkeeringen was benoo- dlgd een bedrag van f. 118.582. De exploi tatie- en verdere onkosten bedroegen f. 197.832. De premie-reserve werd op 40 pCt. der voor eigen rekening ontvangen premiën gesteld en bedraagt thans f 127.097 terwijl voor in 1936 aangemelde maar nog niet afgewikkelde schaden voldoende werd gereserveerd, n.l. f. 55.435. "Het winstsaldo bedraagt daarna f. 110.017, waarvan op onroerende goederen wordt afgeschreven f. 16.400. aan de vrije reserve wordt toegevoegd f 65.000 en f- 2000 voor het pensioenfonds bestemd wordt; voor tantièmes wordt uitgetrokken f. 25.000, terwijl f. 1617 overgaat op nieuwe reke- De vrije reserves bedragen thans f 730.000 zijnde meer dan 200 pCt. van het premie- irikomen voor eigen rekening. Omtrent de effectenportefeuille kan het zelfde vermeld worden als geschiedde voor de Levensverzekering-Maatschappij „Oude Haagsche van 1836." FRIESCH-GRONINGSCHE HYPOTHEEK BANK N.V. Gevestigd te Groningen. In de ten kantore der Bank gehouden algemeene vergadering van aandeelhou ders, werd het verslag over 1936 uitge bracht, waaraan wij het volgende ontlee- ncn: Twee belangrijke gebeurtenissen in 1936 hebben een gunstigen invloed op het be drijf gehad. Ten eerste de verwerping van het vaste- 1 as ten-ontwerp in Juni, waardoor rust en vertrouwen terugkeerden en ten tweede de depreciatie van den gulden in Septem ber, waarna een algemeene rentedaling in trad, Hiervan konden ook wij profiteeren door verdere conversie van 4'/!°/n pandbrie ven in lager rentende stukken. Nadat voor de op 1 October uitgelote stukken reeds 4"/» pandbrieven beschikbaar waren gesteld en wel tegen den koers van 99%, werd op 14 October met den gewonen verkoop begonnen. De uitgiftekoers werd gesteld op 100%% en geleidelijk verhoogd tot 100 3/4%. Op 16 November werd de uitgifte gestaakt, omdat onze liquide mid delen te ruim werden. Voor losbare stukken werden sindsdien nog 4% pandbrieven afgegeven tegen een koers van 100'/!%, Na 16 November gaven wij SW/o pand brieven af tegen een koers van 99 Op 27 Maart en 1 October werd verplicht uitgeloot voor een bedrag van f. 1.354.200 pandbrieven, waarvan zich een bedrag van 1. 63.900 in portefeuille bevond. Bovendien werden in de laatste maan den van het jaar voor een bedrag van f. 10.812.800 werd aan 4pandbrieven aflosbaar gesteld. In totaal werd verkocht f. 10 876.200 (v. j. f. 5.222 600) en Ingekocht f. 258.600 (v. j. f. 1.170.700). Uitstaand bedrag per 31 Deo. 1.1. f. 62.612.900. In het afgcloopen jaar werden 127 (v. j. 169) leeningen afgesloten tot een bedrag van f. 2.697.212,50 (v. j. f. 3.794.080b terwijl aan aflossingen werd ontv. f5.093,297.50 (V. j. f. 6.913.550). Het uitstaand bedrag aan hypotheken bedroeg per 31 Dec. 1.1. f. 64.602.837,50. Met de Nederlandsche Hypotheekbank te Veendam sloten wij voor gezamenlijke re kening 7 leeningen af tot een bedrag van f. 213.787,50. Op 31 December was aan rente achter stallig f. 79.080,39 (v. j. f. 59.895,47), terwijl nu nog achterstallig is f. 37.890.38 (vorig j. f. 35.906,29). Bij executies, vrijwillige veilingen enz. werd in totaal een verlies geleden van f. 28.863,88 (v. j. f. 12.131). De in het afgeloopen jaar behaalde winst bedraagt zonder de renten van de reservekas en de extra reserve f. 462.499,93 (v. j. f. 564.536.52), Op het kantoorgebouw te Groningen wordt f. 10.000 afgeschreven en op de reke ning ingekochte onderpanden f. 22.850,43. Bovendien wordt deze rekening nog gecre diteerd voor f. 100.000. Op de effecten van de reserves is een koerswinst behaald van f. 154.895,07 (v. j verlies f. 91.048,40). De reserves worden in totaal met f. 341.597,34 vermeerderd en gebracht op f. 5.825.178,85, Per niet volgestort aandeel, waarop 20% is gestort, wordt f 34 dividend uitgekeerd. Het bedrag, dat bij de voorgestelde ver deeling aan dividend, tantièmes etc. wordt uitgekeerd is ongeveer gelijk aan 4% rente van de reserves en het verplicht gestorte aandeelenkapitaal, zoodat feitelijk de ge heele bedrijfswinst wordt gereserveerd. G. B. te O. Roestvlekken in onder goed: de vlek vochtig maken met warm water, leggen op warme kruik en be- strooien met weinig zuringzout; voor zichtig wrijven met wit beenen vouw- beentje en nawasschen met warm water, zuringzout tast de vezels aan, dus voor zichtig! Verf vlek: week maken met een beetje slaolie, daarna wrijven met verwarmde terpentijn. Van der V. te O. Het ligt niet op onzen weg u in deze een aanbeveling te verstrek ken. Iedere accountant za! u daarover ver moedelijk wel willen inlichten. D. L. B. te L. De ambtenaar kan zich in het beschreven geval voor na te laten betrekkingen het behoud van uitzicht op pensioen verzekeren. Aan het pensioenfonds moet echter hiervoor worden bijgedragen. W. E. te A. De wet voorziet in een ver gunningsstelsel voor nieuw te vestigen in richtingen van detailhandel, ambacht of kleine nijverheid. Indien een of meer rechtspersoonlijkheid bezittende vereenigingen van ondernemers in een tak van detailhandel, ambacht of kleine nijverheid daartoe het verzoek doen. kan bij algemeenene maatregel van bestuur worden bepaald, dat een vergunningsstelsel voor den desbetreffenden bedrijfstak in de daarvoor aan te wijzen gemeenten wordt ingevoerd. G. S. te B. Het hangt er van af onder welke voorwaarden de huurovereenkomst is gesloten. Werd bepaald, dat slechts per week zou worden gehuurd, aan xon verhooging van den prijs plaats hebben. U zult het huis moeten verlaten. II. G. H. K. te L. Het adres van den secretaris der Amusementsclub is ons on bekend. VOOR DINSDAG 23 MAART. Hilversum I, 1875 M. AVRO-Uitzen- dmg 8.00: Gram.pi 10.00: Morgenwij ding 10.15: Gram.pl. 10.30: Piano recital 11.00: Huish, wenken 11.30: Ensemble J. Cantor en Gram.pl 100- Omroeporkest 2.00: Gram.pl. 2 15" Omroeporkest 3 00: Kniples 4.00: Zang 4 30: Kinderkoorzang 5.05: Kinder halfuur 5.35: Omroeporkest 6.30: AVRO-Dansorkest 7.00: Voor de kinderen 7.05: Cello en piano 7 30: Engelsche l£s 8.00: Berichten ANP Mededeelingen 8.10: Gram.pl 8.30: Bonte Dinsdag- avondtrein 10.15: Gram.pl. 10.30: Sehaakies 11 00: Berichten ANP. Hierna tot, 12 00: AVRO-Dansorkest Hilversum II. 301 M. KRO-Uitzending 8.00—9.15 en 10.00: Gram.pl. 11.30: Godsd. halfuur 12.00: Berichten 12 15: De KRO-Melodisten, zang en gram.- platen 2.00: Voor de vrouw 3.00: Modecursus 4.00: KRO-Kamerorkest 4.45—5.00: Gram.pl. 5.05: KRO-Orkcst 5.45: Felicitatiebezoek 6 00: .Do Paaschei-actie", causerie 6.10: De KRO- Melodisten 6.40: Esperantocursus 7,00: Berichten 7.15: ,.De Goede Week- en Paaschliturgie" 7.35: Sportpraatje 8 00: Berichten ANP. Mededeelingen 8.15: Lijdensmeditatie 9.15: Gram.pi 9 30: Oratorium-uitzending 10.15: Gram.pl 10.30: Berichten ANP 10.40: KRO-Or- kest 11.30—12.00: Grampl. Droitwich. 1500 M 11.20—11.50: Orgel spel 12.10: Het BBC-Theaterorkest en soliste 1.10: Het Redruth Town Orkest en soliste 1.50—2.20: Gram.pi. 4 20: ..This was news" causerie 4.40: Het Hungaria Zigeunerorkest 5.10: Gram.pi. 5 35: Het Fred Hartley Sextet 6.20: Berichten 6 45: Orgelspel 7.15: BBC-Dansorkest 7,45: „Shopping tomorrow", lezing 8.05: BBC-Orkest 9.20: Berichten 9.40: „One generation to another", lezing 10 00: BBC-Variété-orkest. en soliste 10.IC: Radiotooneel 10.30: Het Leslie Bridgewater Harpkwintet en solist 11.20: Roy Fox- Band 11.5012.20: Dansmuziek (Gram pl Radio Paris, 1648 M. 7.20 en 8 20: Gram.pi 12.20: Pascal-orkest en zang 2.50 en 3.50: Gram.pi. 4 50: Piano concert 5.50 Vioolconcert 6.05: Zang 6.50: Vervolg viool 7 05: Vervolg zang 7.20 Gram.pi. 8 20: „Die Zauberflöte", opera Keulen, 456 M. 5.50Militair concert 7.50: Westduitsch Kamerorkest 11.20: Orkestconcert 12 35: Omroeporkest en -dansorkest 1.35: Gevar. concert 3.20: Zang 4 2,7: Gram.pi. 6.00: Omroep- kleinorkest en soliste 7.30: Omroepklein- orkest 8 20: Radiotooneel met muziek 10 05—11 20: W. Glahe's dansorkest, Brussel 322 en 484 M 322 M 12 20: Gram.pl 12.50: Salonorkest 1-30: Om roeporkest 1.502.20: Gcam.pl 5.20: Omroepkleinorkest - 6.50 en 7 20: Gram- platen 8.20: Omroeporkest 10.30— 11.20: Gram.pl 484 M 12.20: Gram.- platen 12.50: Omroeporkest 1.30: Sa lonorkest 1.50—2,20: Gram.pi 5.20: Fud Candrlx's flansorkest 6.35: Grampl. 8.20: Omroepkleinorkest 9 20: Lente programma 10.05 en 10.30—11.20: Gr.pl. Duetschlandsender, 1571 M 7.30: R Gaden en G Freundorfer met hun or kesten 9.20: Berichten 9.50: KwinteL- 11.20: Gram.pl. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Dinsdag 23 Maart. Ie programma: lederen da? van 8—24 uu -AVRO, VARA. enz. 2e programma: lederen dag van 824 uur: KRO, NCRV enz 3e programma: 8 00 Keulen of Hamburg 9 50: Deutscblandsender of Hamburg 11.20: Droitwich 1150: R. Danmark 12 20:* Brussel VI. - 14.20: Oram.muz. GRD 14 oO Parijs Radio 15 20: Droitwioh 15 35: Parijs Radio 16 20: Keulen 17 40: Brussel VI. 19-05: Pariis Radio 19.20: Weenen of diversen olm. 20 20: Pariis Radio 4e programma: 8.00: Brussel VI. 9 20: Grim muz GRD. 10 35 r or >r Re? olm 15 10: Droitwich - 14 20: Londen R'ï. - 16 50: Droitwich - 13 27: diversen 18.45: Droitwich - 2140: Weenen of div. 22.50: Londen Rtg Wijzigingen voorbehouden. 3-3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11