De Nederlandsche marine beschermt de koopvaardij De Tweede Kamer op reces LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 20 Maart 1937 Berde Blad No. 23615 BUITENL, WEEKOVERZICHT 78ste Jaargang Michiel de Ruyter: De schepen herken ik niet, maar de geest is gelukkig dezelfde. Agenda in ijltempo afgehandeld Ons parlementair overzicht. EERSTE KAMER. DE FRANSCHE VOLKSFRONT- REGEEKING IN DE KNEL. IDEOLOGIEËN-STRIJD. De Fransche regeering Blum scheen een veilige haven te zijn binnengezeild! De beide tranches der defensie-leening waren in minimum van tijd meer dan volteekend en *aor de derde en laatste tranche leek geer. gevaar meer aanwezig.... Betaald hafl het kabinet dit succes met de z.g. ^fcdem-pauze" in de verdere voltrekking »an het program van het Volksfront. Dat lilt weinig naar den zin der communisten jou zijn, was te voorzien, doch dat van <ie zijde niet zou worden teruggedeinsd toor maatregelen als te Clichy, zie. dat ubs niet te voorzien Ix>e communisten schijnen alles op haren Jn snaren te willen zetten, nu onder een kroot deel der arbeiders de wind hun gun stig lijkt te zijn. Anders is hun houding liioeilijk te begrijpen, want dat het voort bestaan van het Volksfront ernstig in he,, •gedrang komt, spreekt te duidelijk De simpele vertooning van een film voor Ïle organisatie van kolonel de la Roque n de Parijsche voorstad Clichy hebben de fcommunisten en wat meer zegt, het com munistisch bestuur van dat plaatsje, aan- fegrepen tot een tegen-demonstratie van uiver uitlokkenden aard. Het gevolg is fceweest een droeve, maar in de gevolgen peer ernstige botsing met de organen, die riet gezag hebben te handhaven. Vier doo iden zijn te betreuren en een paar hon derd gewonden En alsof dit nog niet erg genoeg was, jprobeeren de communisten het voor te stellen, alsof zij dood-onschulig zijn aan het gebeuren en de verantwoordelijkheid alleen valt op de Parti Social francais en op de politie en mobile garde! Met gevolg, dat geëischt wordt ontbinding der z.g. fascistische organisaties en zuivering van politie enz. in „republikeinschen" zin; lees: uiterst linkschen zin! Onverwachts lijkt de regeering Blum daardoor in moeilijker parket te zijn ge raakt dan ooit tevoren. Tot handhaving van het Volksfront zijn de communisten niet te missen, dat is juist, doch aan den anderen kant, socialisten en vooral radi caal-socialisten zijn niet van zins zich voetstoots te onderwerpen aan de dwinge landij der communisten. Welke partij ook de samenwerking opzegt, het doet er niet toe, maar dan is er het Volksfront ter ziele Men zal daaruit de moeilijkheden kun nen begrijpen, waarin de regeering zoo plotseling is beland, dank zij de commu nistische voortvarendheid Wellicht zou nog wel een handige uitweg te vinden zijn geweest, wanneer de vak- vereenigingen maar buiten de kwestie wa ren gebleven, doch deze hebben geheel voor het communistisch streven partij gekozen; de staking te Parijs van een morgen is daarvan het bewijs! Doch tevens wordt daardoor zonneklaar, hoezeer de vakveree- nigingspolitiek te land is gekomen in de partij-politiek! Hier geen sprake van een staking in het belang van de vakvereeni- gingen, maar van partij-politiek in den kleinsten zin des woordsHet is het meest verderfelijke, hetgeen men zich kan voorstellen in deze materie en verbazing zal het niet wekken, dat dit velen vrien den van het Volksfront zelfs te gortig wordt, zooals speciaal den radicaal-socia listen. Blum en zijn mede-ministers verkeeren thans in zeer precaire omstandigheden. Een doortasten, zooals feitelijk voor de hand zou liggen, durven zij niet aan. want dat. zou de communisten in de oppositie jagen edoch, het teekent meteen, hoe zeer de communisten het Volksfront do- mineeren, zooals van te voren was te voorspellen, dat geschieden zou. In zulke combinaties zijn het de uitersten, die het tempo willen aangeven. Voor Frankrijk is deze gang van zaken een geduchte tegenvaller. Zoo doet de re geering met volslagen succes een beroep op de eensgezindheid der volks, of de vol gelingen van Moskou wijzen alle eensge zindheid naar het land der fabelen Hoewel de Duitsche en Italiaansche ant woorden op de jongste Engelsche nota inzake een nieuw Locarno niet zijn gepu bliceerd, is omtrent den inhoud toch wel zooveel bekend geworden, dat ons pessi misme van de vorige week. helaas, maar al te gerechtvaardigd lijkt. Een onderbren gen van een nieuw Locarno bij den Vol kenbond wordt afgewezen, want dan zou de gedachte splitsing tusschen Oost- en West-Europa niet zijn te verwezenlijken en daarop is het Duitsche streven immers in dc eerste plaats gericht. Het toeval wil. dat juist is heengegaan een der mannen van het oude Locarno, dc laatste der leidende figuren uit dat tijdstip, dat zooveel beloofdeNa Stre- semann en Briand heeft nu ook de vroe gere Engelsche minister sir Austen Cham- berlainin het hoofd voor altijd te ruste gelegd, ongetwijfeld ontgoocheld en teleur gesteld in zijn verwachtingen. Zal er op de puinhoopen van het oude een nieuw verdrag zijn op te bouwen.... De vooruitzichten zijn weinig gunstig, gelijk gezegd, mede door de steeds fellere botsingen tusschen de z.g. ideologieën. Men zie b.v. naar de protesten over en weer tusschen Duitschland en de Vereemgde Staten naar aanleiding van de beschuldi gingen van New-York's burgemeester La- guardia aan het adres van Hitler, die ver de schreef van den voor autoriteiten aan te leggen maatstaf te boven gaan en de vieder-beschuldigingen daarop der Duitsche pers aan het adres van het Amerikaan- sche volk, die vooral niet minder afkeu ring verdienen. Op dergelijke wijze wordt echter de stemming en de sfeer zoodanig bedorven, dat in geen jaren is te herstel len. wat één enkel oogenblik misdreef. Verdraagzaamheid, een der grootste deugden, wordt steeds meer in een hoek gedrukt, tot onnoemelijke schade voor heel de wereld! Vol belangstelling is in Midden-Europa 'hans het oog gericht naar Boedapest, waar Oostenrijk's bondspresident Schuscn- nigg op bezoek is. Deze deelen der oude dubbel -monarchie worden steeds dichter naar elkaar gedreven, naar mate de spil Rome—Berlijn steviger schijnt te worden. Met opzet zeggen wij schijnt, omdat de houding van Italië er geregeld een blijft van: ik kan ook anders! Heeft de Duce niet deze week nog erkend, dat een oorlog Eén der krijgskreten van dezen rumoe- rigen tijd: „Tempo, tempo!" is in de laat ste dagen de lijfsleus van de Tweede Kamer geweest. Wat de dames en heeren deze week. niet alleen in dag-, maar ook in avond- en nachtvergaderingen hebben afgewerkt, is meer dan respectabel, en dan hebben wij niet alleen het oog op het aantal, maar ook op de kwaliteit der afgedane wetsontwer pen. Er zijn er, die daarover het wijze hoofd schudden en mopperen, dat het te snel en daardoor te weinig bezonken gaat. Wij niet. Het kan geen kwaad, èn voor ons volk èn voor het parlement zelf, dat men eens toont: als het snel moet, welnu, dan kan het ook snel. En ditmaal was, met het oog in Europa voor Italië een te groot risico zou opleveren? Alleen daaruit vloeit al voort, dat hij er niet aan denkt om met Engeland of Frankrijk te breken of deze zelfs maar af te stooten. Wellicht zal de reis van Schuschnigg naar Rome in de volgende maand nauwkeuriger doen zien, hoe de barometer staat op de Grondwetsherziening en de naderende verkiezingen, snelheid gewenscht. Er wordt in het parlement zooveel gesproken en zoo veel onnoodig gesproken (de minister-pre sident heeft daarop onlangs nog volkomen terecht de aandacht gevestigd) dat het wel goed is, als er een enkelen keer eens heel weinig gepraat wordt, althans minder dan men in gewone omstandigheden van plan was geweest. En zoo was het dan ook gisteren een Marathon-race door allerlei wetsontwerpen heen. Tempo, tempo! Al dadelijk vroeg de wijziging der Crisis pachtwet aandacht. Dit ontwerp stelt voor. de geldigheid der Crisispachtwet uit te brei den tot overeenkomsten, aangegaan tus schen I Januari 1932 en 1 Januari 1937, en haar duur te verlengen tot 1 Januari 1943. De- heer Droesen wilde, bij amendement, nog verder gaan en stelde voor de wet als nog toepasselijk te doen zijn voor alle na 1 Januari 1936 vervallen termijnen. Maar minister van Schaik had hiertegen ernstige bezwaren, en ofschoon de heer Droesen nog een poosje bleef na-kaarten, trok hij toch het amendement in; het ontwerp werd aan genomen. Goedgekeurd werd evenzeer het wetsont werp, waarbij het crediet voor werk-verrui- ming wordt verhoogd met 33.7 millioen gul den. Reeds vroeger heeft de Kamer in totaal voor dat doel een bedrag toegestaan van 66.3 millioen. Dit bedrag is, gelijk men weet. geheel „geblokkeerd", d.w.z. het is nog niet uitgegeven, maar het heeft toch reeds in zijn geheel een aangewezen bestemming ge- vonden. Daarom stelt de Regeering nu voor, 't crediet te verhoogen met 33,7 millioen en dus in totaal op 100 millioen te brengen. De heer van den Tempel heeft bij dit ont werp de hoop uitgesproken, dat de verkie zingen een kabinet moge brengen met een, naar zijn smaak, betere economische poli tiek. Hij hield beschouwingen ten bate van meer werkverschaffing en werkverruiming, en gaf verschillende wenken. Minister Slin- genberg verklaarde die gaarne te zullen overwegen, en verstrekte inlichtingen om trent de werkwijze, die gevolgd wordt. Hij deed ds mededeeling, dat waterstaatkun dige werken niet meer in werkverschaffing zullen worden gegeven. Een ander ontwerp heeft betrekking op „het nemen van maatregelen met het oog op de vijandelijkheden in Spanje". Het ont werp vraagt machtiging, om „in verband met de internationale sa menwerking in het belang van den vrede, bij algemeene maatregel van bestuur al die maatregelen te nemen, welke met het oog op de vijandelijkheden in Spanje dooi de omstandigheden worden vereischt." De arbeid der non-interventie-commissie zoo zet de Regeering in de stukken uit een kan allerlei maatregelen noodzake lijk maken, waaraan ook Nederland moet meewerken, b.v. ten aanzien van den uit voer van munitie en het deelnemen van Nederlanders aan den strijd in Spanje. Dan moet de Regeering de handen vrij hebben om de noodige besluiten te nemen. Maar de revolutionaire heeren Sneevliet en Wijnkoop kwamen tegen dit ontwerp in verzet, dat vreesden zij ten nadeele van de wettige (roodei regeering zou kunnen strekken De heeren Albarda en Westerman echter be toogden. dat de Regeering mei het oog op de buitengewone (en gevaarlijke) omstan digheden in Spanje buitengewone bevoegd heden noodig heeft. De minister sprak in gelijken geest, en wees er overigens op, dat de non-interventie-commissie geen beslui ten neemt; besluiten omtrent ons land neemt de Regeering. die de aanbevelingen der commissie nauwkeurig zal onderzoeken. Onder applaus en vroolijkheid deelde de minister mede, dat ons pantserschip „Hertog Hendrik" 's morgens een con- vooi van 6 Nederlandsche schepen door de straat van Gibraltar had gebracht en dat een Spaansche kruiser, die men tegenkwam, behoorlijk salueerde, waar op de „Hertog Hendrik" behoorlijk teruggroette. Met de stemmen der revolutionairen te gen werd het ontwerp goedgekeurd. Voor de variatie echter heeft de Kamer ook een wetsontwerp verworpen, namelijk met 42/27 stemmen, dat tot wijziging der Drankwet: verlenging, met 2 jaar, van de overgangs-bepaling voor verpachting van vergunningen. De meerderheid achtte die verlenging volstrekt onnoodig; de betrokke nen hebben jaren lang gelegenheid gehad voor die verpachting. Bij deze eéne variatie bleef het echter, niet, want nog een ander wetsontwerp sneu velde: namelijk het initiatief-ontwerp van den heer Ter Laan inzake uitkeering van vergoeding aan mobilisatie-slachtoffers. Er bestaat reeds een regeling voor, tot- stand-gekomen in 1931, maar de heer Ter Laan wilde de groepen van hen. die voor uitkeering in aanmerking komen, uitbrei den. Het mislukte. De Kamer heeft het ontwerp met 39 tegen 19 stemmen verworpen, hoofd zakelijk op grond van de overweging, dat deze regeling te ver ging en dat een voorstel als dit van de Regeering dient uit te gaan. Men ziet uit de cijfers, dat slechts 58 leden aan de stemming deel namen, zoodat op dit oogenblik reeds 42 leden op het appèl ontbraken. Van belang was ook het wetsontwerp houdende tijdelijke bepalingen, „strekkende tot het bereiken van een betere verdeeling van den beschikbaren arbeid". In de laatste jaren heeft men het ver schijnsel bespeurd, dat in allerlei onderne mingen volwassen arbeiders hetzij door jeugdige personen hetzij door vrouwelijk personeel is vervangen, als middel tot be zuiniging. De Regeering acht, ook ter be strijding van de werkloosheid, maatregelen daartegen noodzakelijk en vraagt nu be voegdheid om bij bestuursmaatregel te be palen, welk percentage van het personeel in bepaalde fabrieken of werkplaatsen ten hoogste uit vrouwen, meisjes en jeugdige mannelijke krachten mag bestaan. Zonder oppositie ging dit echter niet. Met name tegen de bevoegdheid, om voor te schrijven dat vrouwen en meisjes door mannen ver vangen moeten worden, kwam verzet van de dames de VriesBruins en BakkerNort en van dr. Vos. Zij achtten „de vrijheid der vrouw" aangerand. Aan den anderen kant ging den heer Amelink in dat opzicht het ontwerp niet ver genoeg, want vele duizen den meisjes zouden feitelijk door mannen vervangen moeten worden. Minister Slin- genberg meende ook dat, zooveel mogelijk, gehuwde mannen moeten voorgaan: intus- schen had hij in het ontwerp als norm, al» grens opgenomen den toestand, zooals die vóór 1934 reeds had bestaan. Een poging van den heer Kuiper, om, bij amendement, deze grens nog wat uit te breiden, mis lukte, waarna het ontwerp bij zitten en opstaan werd aangenomen. COLLECTIEVE ARBEIDS OVEREENKOMSTEN. De Kamer heeft het wetsontwerp inzake de verbindend- en onverbindend-verklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten met 53 tegen 29 stemmen aangenomen. Maar: merkwaardig genoeg stemden de sociaal democraten. de groote voorstanders van verbindend-verklaring, tegen, omdat ook het recht tot o n -verbindendverklaring in het ontwerp is opgenomen. Mét de socialisten stemden op denzelfden grond tegen de revolutionairen Wijnkoop en Sneevliet, en voorts op ander motief de liberalen, de „wilde" mr. Westerman en ds. Lingbeek (herv. geref.i, die met z'n allen juist van ver -bindendverklaring niets moeten hebben. EEN AMBTSWONING AFGESTEMD. De Kamer heelt, en liefst met algemeene stemmen, het amendement-van de Bilt aangenomen, om geen geld (f. 83.000) uit te trekken voor een nieuwe ambtswoning van den Commissaris der Koningin in Noord- Holland. Een dergelijk kapitaal voor een nieuwe woning meende de Kamer in de huidige omstandigheden niet te mogen toe staan. Terecht! Het chapiter „ambtswoning" schijnt voor provinciale gouverneurs wel netelig. Men denke ook aan Groningen! Aan het eind van dezen langen dag heeft de voorzitter den leden dank be tuigd voor hun medewerking aan het afdoen der zeer lange agenda, en medegedeeld dat onvoorziene om standigheden voorbehouden de Ka mer niet meer bijeen zal worden geroe pen vóór de sluitings-vcrgadering (in Juni). De dames en heeren kunnen dus den boer op om ons volk te fuiven op verkiezings-redevoeringen. En er zullen er heel wat van hen in de nieuwe Kamer niet terugkeeren! VERKEERSFONDS EN ZUIDERZEEFONDS. Over de vergadering der Eerste Kamer kunnen wij kort zijn. In zijn rede ter verdediging der begroo ting van het Verkeersfonds heeft de mi nister van Waterstaat medegedeeld, dat het verkeersreglement bijna gereed is. en dat een wetsontwerp inzake de tertiaire wegen, over niet te langen tijd zal worden inge diend. De vraag, of het naast elkaar fietsen van meer dan twee personen verboden moet worden, zal de Minister onderzoeken. Ten aanzien van vele verkeers-aangelegenheden en -plannen heeft de minister inlichting verschaft. De aanleg van auto-wegen moet zorgvuldig worden bestudeerd, want hierbij zijn allerlei belangen betrokken! In het al gemeen betoogde de minister dat een goede coördinatie van het verkeer alleen is te ver krijgen met samenwerking van alle belang hebbenden. De begrooting, en die van het Zuiderzee- fonds, werden aangenomen. HAGENAAR.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9