TRIUMPH RIJKSPENSIOEN I Buitenland LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 20 Maart 1937 CEBUTO Smaak die wel een triomf moest zijn! H. HEESTERMANS LUCHTVAART DE BIOSCOPEN >§2 IO? VIRGINIA DE ALGEMEENE TOESTAND Schuschnigg's bezoek aan Boedapest. België en Locarno. Het bezoek van Schuschnigg to Boeda pest is teneinde gebracht en de Oosten rijksche bondskanselier is reeds te Weenen teruggekeerd. In een uitgegeven officieels verklaring staat, dat de diepgaande be sprekingen van Donderdag en Vrijdag ten gelijkheid van opvatting van de chefs van de beide regeeringen vertoonden, wat be treft den internationalen politleken toe stand en als gevolg daarvan eèn eensge zindheid in het standpunt tegenover ver schillende actueele vraagstukken, welke de beide in den geest van de protocollen van Rome vriendschappelijk samenwer kende landen betreffen Men heeft o.a gelegenheid gehad om de juistheid, de doeltreffendheid en de onveranderde hei ligheid van de protocollen van Rome te onderstrepen: Schuschnigg en Daranyi hebber dit in een telegram aan den chef van de Italiaansche regeering tot uitdruk king gebracht. De beproefde opbouwende kracht van de protocollen van Rome is naar het inzicht van de Oostenrijksche en tic Hongaarsche staatslieden ae beste ga rantie- voor de vreedzame ontwikkeling van Midden-Europa en de beste verdedi- gine tegen alle stoornissen. Wat de kwestie der Donaustaten be treft. bestaat er tusschen de Oostenrijk sche en de Hongaarsche staatslieden een volledige eensgezindheid over de noodza kelijkheid van goede betrekkingen met de buurstaten, welke goede betrekkingen bij een overeenkomstige houding van deze 1 buurstaten ook trapsgewijze ontwikkeld kunnen worden. In een conferentie van den Oostenrijkschen bondskanselier met Daranyi, de Kanya en de Hongaarsche mi nisters van financien handel en industrie tn den secretaris voor den landbouw heeft men de basis van een oeconcmische sa menwerking besproken, welke tot een ver dere ontwikkeling van het handelsverkeer zonderlijke oeconomische besprekingen zullen volgen. Maandag gaat de Belgische koning naar Londen. Men vermoedt, dat dit ook in ver band staat met Locarno. België verlangt, dat zoo spoedig mogelijk een einde wordt gemaakt aan den voor- loopigen toestand, zooals deze is gescha pen door de verdragen van Londen, welke gesloten zijn nadat het verdrag van Lo carno door Duitschland was geschonden. Voordat het Duitsche antwoord op de Brltsche nota was overhandigd, had men den indruk, dat België zijn verplichtingen ten opzichte van Frankrijk en Engeland te zwaar geworden achtte in verband met de wijzigingen in de internationale politiek; anders gezegd, dat België wilde ontheven worden van de garantie, welke dezen bei den landen gegeven was, zoodat het zijn vrijheid van handelen terug zou krijgen. Nu schijnt de jongste Duitsche nota ten aanzien van België alleen een gemeen schappelijke garantie en geen individueele voor te stellen, zooals in het verdrag van Locarno was uitgestippeld. De Belgische regeering acht dit niet bevredigend. Zij schijnt te vreezen dat indien een van de garanten zou weigeren te interveni- eeren. de overigen hetzelfde recht zouden hebben. Bovendien verzekert men dat de Duitsche nota verlangt, dat België zich ver plicht, niet gewapender hand te interve- nieeren ten gunste van een van de con- tracteerende uartijen. Deze bepaling nou met verplichte neutraliteit gelijk staan, we'.ke in strijd is met de bepalingen van den Volkenbond en met de onafhankelijk- heidspolitiek van België Daarom worden, naar men meent, thans bijzonder levendige onderhandelingen ge voerd tusschen Londen, Pariis en Brussel. Men kan zich intusschen denken, dat een verklarine over de gegarandeerde onaf hankelijkheid van België, indien deze kon worden verkregen zonder den loop der on derhandelingen over een Westpact te schaden, een groot succes voor de regee ring zou beteekenen aan den vooravond van de verkiezingen welke 11 April a.s. zullen worden gehouden. DUITSCHLAND De begrooting - Graaf von Bothmer r Gisteren heeft de kabinetsraad de be grooting onder reserve van verscheidene nog niet definitief vaststaande posten goed gekeurd, evenals de bezoldigingswet. Voorts werd aangenomen een wet inzake financieele maatregelen ten behoeve van de politie, waardoor voor de rijkspolitie en de geheele geheime staatspolitie de vereischte maatregelen worden getroffen. Tenslotte werd een nieuwe regeling goed gekeurd voor de „fronttoelagen". Met ingang van 1 April 1937 zullen door deze jvct alle oud-front-strijders, die voor 30 pet. invalide zijn (en niet, zooals tot nu toe voor 50 pet.) de maandelijksche front toelage van 5 Rm. ontvangen. Te München is gisteren op 86-jarigen leeftijd de bekende legeraanvoerder uit den wereld-oorlog, general Graaf Felix von Bothmer overleden. Generaal Bothmer heeft een groot aan deel gehad in de overwinning op de Rus sische legers, eerst onder von Lieblngen, la ter zelfstandig. Na den vrede met Rusland werd hij tot commandant van het negen tiende leger aan het Westelijk front be noemd. OOSTENRIJK Persstrijd is herleefd. Opnieuw is een heftige strijd ontbrand tusschen de Duitsche en Oostenrijksche pers, waarbij men elkaar over en weer de schuld geeft. De „Politische Korrespon- denz" schrijft o.a.: Terwijl de Duitsche klachten betrekking hebben op Oostenrijksche bladen, die niet in verbinding met de regeering staan, doet de groote officieuze Duitsche pers dagelijks aanvallen op Oostenrijk zonder voor leugen en laster terug te deinzen. De Oostenrijksche pers streeft naar het behoud van den vrede maar zij kan de onwelwillende houding der Duitsche bla den niet tolereeren en geen eenzijdige concessies doen." De Duitsche „Angriff*' schrijft, dat „de Oostenrijksche regeering, indien zij niet ingrijpt, een zeer gevaarlijk spel speelt, want men zou het publiek gemakkelijk kunnen inlichten over de corruptiezaken in Oostenrijk, waarmede groote bedragen, be- hoorende aan de openbare kas, gemoeid zijn." Frissche geluiden! VEREENIGDE STATEN Naar botsingen te Detroit? De rechter te Detroit heeft thans order gegeven tot uitzetting en arrestatie van de zesduizend stakers, die de Chrysler- fabrieken bezet houden. Sheriff Wilcox verklaarde echter, dat hij geen poging zou aanwenden, om de stakers uit de fabrieken te verdrijven, vóór hij politie-versterkingen, of hulp van de nationale garde heeft ontvangen. Wilcox had dezer dagen de rechtbank al om zes honderd politie-agenten verzocht om de stakers bij Newton-Packing Co. te verdrijven. Intusschen zijn de leiders van het syn dicaat doende met het verzamelen van twintig duizend aanhangers. Twee honderd politaie-agenten hebben een half uur noodig gehad, om de vijftig verkoopsters en de vijftien mannelijke be dienden, die in een der winkels van Wool- worth te New-York een staking met ge kruiste armen waren begonnen, uit het gebouw te brengen. Zij zijn door de politie gearresteerd. PAASCHREIZEN 2 dagen Duitschland f. 16.p. p. 2 dagen België t „17.p. p. 2'/i dag Königswinter23.p. p. 2l/s dag Ardennen „23.p. p. Eerste klas hotels - Prima materiaal Vakkundige leiding Geen paspoort Steenstr. 24 hoek Beestenmarkt - Tel. 1532 8320 (Ingez. Med.) FRANKRIJK Na Clichy. Dinsdag Kamer-debat. Leon Blum heeft in een bijeenkomst met de delegatie der linkschen gesproken over de gebeurtenissen te Clichy en over de bot singen tusschen de politie en de betoogers. Hij zeide, dat hij Dinsdag in de Kamer een dringend beroep zou doen op alle par tijen om te komen tot een vermindering van het aantal politieke vergaderingen tij dens den duur der tentoonstelling, om een rustige atmosfeer te scheppen, welke on ontbeerlijk is voor het succes der exposi tie en om van de organisaties der rechter zijde te verkrijgen, dat zij zullen afzien van iedere betooging Ten aanzien van de Fransche sociale partij, hernieuwde Blum zijn verklaring, dat het onderzoek naar de heroprichting van de ontbonden strijdhonden zoo goed als gesloten was. dat evenwel als gevolg van de jongste gebeurtenissen eenlgen tijd moest worden gewacht, aleer conclusies mochten worden getrokken. üxier Vignencourt, afgevaardigde van de democratische alliantie, ,die in de Kamer de Fransche sociale partij vertegenwoor digt, heeft gevraagd de regeering te mogen interpelleeren over de „maatregelen, die zij denkt te nemen tegen de vakorganisa ties in het departement Seine, de aan- stlchtsters van de revolutionnaire alge- meene staking van 18 Maart". Verzorg Uw toekomst Op de veiligste manier. Verzeker U een vov. RAAD VAN ARBEID 8334 (Ineez. Med.) 8337 (Ingez. Med.) De Kamerfractie van deze partij, waarin Ybarnegaray de voorzitter ls. heeft voorts een communiqué gepubliceerd, waarin ge zegd wordt, dat de fractie de gebeurtenis sen te Clichy besproken, en met algemeene stemmen besloten heeft, onmiddellijk een wetsontwerp in te dienen, „dat beoogt de uitoefening der republlkeinsche vrijheden en de handhaving van de openbare orde te verzekeren". Dit wetsontwerp voorziet ln nieuwe of zwaardere straffen voor ieder, die direct of indirect een samenscholing uitgelokt, of deelgenomen heeft aan een betooging tegen een wettige of op regelmatige wijze toege stane bijeenkomst. Gistermiddag heeft de soc. radicale Ka merfractie vergaderd. In een na afloop van de vergadering gepubliceerde commu- niqqué wordt gezegd, dat de fractie zonder voorbehoud de gisteren vermelde verkla ringen van den voorzitter van de fractie, Campinchi, goedkeurt. De burgemeester van Cannes heeft reeds een beslissing genomen, waarbij een tegen 24 Maart vastgestelde bijeenkomst, waar Jouhaux het woord zou voeren, wordt ver boden. ENGELAND Rouwdienst voor Abessynië. In St. George's te Bloomsbury is giste ren onder zeer groote. belangsteling een rouwdienst opgedragen voor alle mannen, vrouwen en kinderen, die Sn den Abessijn- schen oorlog om het leven zijn gekomen. Buitengewoon veel Anglicaansche geeste lijken waren aanwezig, terwijl Haile Se lassie den dienst bijwoonde in gezelschap van Ras Kassa en Herouy. De deken van Winchester, die de pre dicate hield, zeide o.m „Ik geloof, dat er geen Engelschman is, die niet van schaamte bloost, wanneer hij terugdenkt aan de gebeurtenissen van het vorige jaar, want niet alleen de vijanden van Abessynië, maar ook zijn vrienden, niet alleen de brutale indringer, maar ook de genen, die beloofd hadden het land te ver dedigen, hebben deel gehad aan den onder gang van Abessynië. Slechts weinigen zullen niet beseffen, dat wij of niet hadden moeten beloven of hadden moeten volbrengen hetgeen wij beloofd hadden. Ons land is mede aansprakelijk voor hetgeen er geschied is en wij kunnen slechts tot God nade ren met een gebed om vergeving op de lippen. De wet der menschelijkheid, zóó ont zettend door Italië geschonden, geldt nog steeds. De heerscher over Italië ge looft, dat hij een Caesar is, maar hij is het volledig evenbeeld van den Assy- rischen keizer Antiochijs, dien men „den schitterende" noemde, doch wiens bijnaam „de dwaas" was. Ieder, die de Italianen kent, zal toegeven, dat zij van nature een vriendelijk en vreed zaam volk zijn en hun onbeschaafd en wild optreden ln Abessynië, Libye en Spanje, dat doet denken aan de wreedheden, waar van de Armeniërs het slachtoffer zijn ge weest, kan slechts zóó verklaard worden, dat zij gedreven worden door een geest van bovenmenschelijke slechtheid". De negus zat gedurende den dienst met gebogen hoofd. De Italiaansche bladen maken natuur lijk met verontwaardiging melding van de „lasterlijke beschuldigingen", die „de krank zinnige deken van Winchester" aan het adres van Italië heeft geuit. De Britsche regeering is er officieel van in kennis gesteld, dat de Italiaansche re geering bij de kroning van koning George VI zal vertegenwoordigd worden door Grandi, als buitengewoon ambassadeur. Geen vorstelijke personen dus! UIT HET VERRE OOSTEN Een Chineesch 5-jaren-plan voor spoorweg-aanleg. De Chineesche minister van de spoor wegen, Kiangau. heeft onlangs een door generaal Tsjang Kai Sjek ontworpen 5- jarenplan voor de uitbreiding der spoor wegen in China bekend gemaakt. Het plan voorziet in den aanleg van een Zuld-Oosteltjke-, Zuid-Westelijke- en N- westelijk spoorwegnet. In totaal moeten nieuwe spoorlijnen aangelegd worden tot een lengte van 8500 K.M. waarvan ieder jaar 1700 K.M. moet worden uitgevoerd. Het doel is: 1. het scheppen van betere verbindin gen tusschen de afzonderlijke provincies en de tot stand koming van hoofdlijnen, dit het Oosten, Westen, Zuiden en Noor den van China omvatten; 2. de bevordering van de ontwikkeling van den landbouw en der exploitatie van de delfstoffen 3. de beveiliging van de landsverdedi ging. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen om half acht is het Indië- tosstel „Nachtegaal" van Schiphol gestart. Gezagvoerder is Hondong, tweede bestuur der Kooper, mecanicien Lorua, radio-tele grafist van der Smagt. Aan boord waren één passagier Amsterdam-Rangoon, één Amsterdam-Calcutta, één Amsterdam- Lydda, één Amsterdam-Medan. Voor onderweg hadden geboekt: één pas sagier Rome-Calcutta, één Aiexandrië- Bagdad, één Lydda-Karatsji, één Calcutta- Medan, één Calcutta-Bangkok, één Ran- goón-Penang, één Rangoon-Bangkok en één Penang-Medain. Er is 82 K G. vracht, 374 K.G. briefpost en 38 K.G. pakketpost aan boord. De „Kievit" is hedenmorgen van het vliegveld Tjililitan vertrokken met mede neming van 178 kilogram post, 17 kilogram pakketpost en 33 kilogram goederen. Zestien passagiers werden voor tusschen- trajecten geboekt, terwijl zes passagiers, wegens plaatsgebrek, geweigerd moesten worden. De „Perkoetoet" is op de uitreis te Ban doeng aangekomen, Trianon-Theater. „Paniek in de film- studo", de naam geeft reeds duidelijk aan met welk soort film wij te doen hebben. En laten wij er direct bij zeggen; het is er een van de allerbeste soort, want niet vaak gebeurt het dat wij tot op den laatsten meter in het onkundige verkeeren omtrent den afloop van het gebeuren op het witte doek. De sensationeele voorvallen zijn in derdaad niet van de lucht: het schijnt wel of er een vloek rust op de vervaardiging van de film ..Het lied van den Toreador". Eerst wordt de hoofdpersoon met geheim zinnige brieven bedreigd en dat het den schrijver daarmede ernst is. bewijst wei het feit dat de moord ondanks alle moge lijke voorzorgsmaatregelen prompt op het aangekondigde uur ten uitvoer wordt ge bracht Daarna valt de regisseur onder moordenaarshanden; den volgt een bewa ker en vervolgens is de vrouwelijke hoofd persoon aan de beurt. De spanning in de studio's is ondraaglijk; alle toegangswegen worden bewaakt; niemand van het perso neel mag het gebouw verlaten en tóch worden steeds weer dezelfde mysterieuze briefjes gevonden Totdat de reclamechef, die een goed detective had kunnen wor den, het raadsel ontsluiert en den dader ontmaskerd- Ter wille van de spanning zul len we niet verklappen wie deze moorde naar is. maar wij verraden geen geheim, wanneer wij zeggen, dat Frances Drake en Reginald Denny met veel succes de hoofd rollen vertolken. In bet uitgebreide voorprogramma wo nen wij behalve een voortreffelijke muzi kale show o.a. het afscheid van generaal Roëll aan de Maaldrift en den voetbal wedstrijd NederlandZwitserland bij. Na de pauze vragen Anna Sten en Gary Coorer onze onverdeelde belangstelling voor „Een huwelijksnacht", een product van de United Artists en tot stand ge bracht onder de bekwame regie van King Vidor. De sterk gespeelde film behelst de ge- sch'edenis van een eenvoudig Poolsch meisie in Amerika, dat verliefd wordt op een romanschrijver, die echter gehuwd is en haar liefde beantwoord vindt Hetgeen natuurlek aanleiding geeft tot complica ties, vooral wanneer de wettige echtgenoote berouwvol naar haar man terugkeert en de vrouwelijke hoofdpersoon door haar tyrannieken vader tot een huwelijk met een bruut wordt gedwongen. Het laatst genoemde huwelijk komt inderdaad tot stand doch nóg zijn de feestklanken, van het bruiloftsfeest niet weggestorven óf de belde mannen raken handgemeen en de dood van de bruid, die tusschenbeide wil komen, is er het gevolg van. Aldus eindigt deze tragedie van twee mensehen, wier leven al evenzeer op elkaar scheen inge steld als hun gevoelvol spel dat onbe twist is. Luxor-Theater Het is een zeer roman tisch verhaal, waarop de film „De Kleine Madonna" het publiek deze week onthaalt. Romantiek van dit genre zal wellicht voor menigeen ten deele vreemd blijven, omdat zij ontgroeid is aan deze tijden (de ge schiedenis speelt' omstreeks het einde der 18e eeuw), maar het sterke spel van een Fredric March", een Olivia de Haviiland enz. vergoedt veel en verklaart de stille aandacht waarmede velen gisteravond deze lange film, welke reeds voor de pauze begint, hebben zien vertoonen. „De Kleine Madonna" is een beroemd boek en talloo- zen zullen deze gelegenheid aangrijpen om te zien wat de filmfabrikanten hebben ge maakt van deze avontuurlijke roman, die hun indertijd zoo menig uur van ontspan ning en ontroering geschonken heeft. Op nieuw zullen zij zich weer verdiepen in het tragisch levenslot van den vondeling Anthony Adverse, wien alles op het be slissende oogenblik telkens mis schijnt te moeten loopen, in de moeilijkheden en het leed van het Jonge meisje Olivia de Ha viiland), dat den echtgenoot met wien zij pas een dag gehuwd is plotseling naar onbekende streken verdwijnen ziet om hem eerst na vele Jaren terug te vinden, ln de opofferende liefde van den ouden koopman, die voelt dat deze vondeling zijn dood ge waande kleinzoon moet zijn, doch om bij zondere redenen dit geheim mee wil nemen in z"n graf. Dit verhaal opent telkens nieuwe perspectieven en de hoofdpersoon raakt van het eene avontuur in het andere zonder ooit de rust en het geluk te vinden, dat hij zoekt en dat ook anderen hem zoo gaarne gunnen! Of deze verfilming beant woorden zal aan de voorstelling, welke ieder voor zich daarvan gemaakt heeft, is een vraag, waarop geen antwoord is, omdat het hier persoonlijke smaak en voorkeur be treft. Maar in ieder geval: over de voor treffelijke kwaliteiten van het spel zal men het zonder eenige restrictie eens zijn. Fre deric March, Claude Rains (als de schurk achtige markies), Olivia de Haviiland, Carlo Cibo en niet te vergeten de acteur (wiens naam ons ontschoten is), die de rol van den koopman vervult, wedijveren in talent vol spel. daarbij dankbaar gebruik makend van Mervin Leroy's knappe regie-kunde en de fraai verzorgde costumeering. Het bijprogramma geeft nieuws uit het buitenland en de bekende korte btnnen- landsche Profilti-reportages, terwijl naast een aardige teekenfilm ook opnamen van den voetbalwedstrijd Nederland-Zwitser land de aandacht vragen. Casino-Theater. Een film met Richard Talmadge beteekent een film met gezon de sensatie. Deze watervlugge knaap wordt in „Nu of nooit" reeds direct bij het be gin door een viertal boeven aangevallen. Weliswaar weet hij te ontsnappen, doch hij is toch uiterst benieuwd, om ée reden van dien aanval te ontdekken. Bij nader onderzoek blijkt hij een sprekende gelij kenis te vertoonen met Norman, die 'n pak kostbare diamanten moet bezorgen in de buurt. Richard helpt hem nu en levert zelf het pakje af; zoo komt hü in con tact met Andrie, de dochter des huizes, van wie hij verneemt, dat er iets niet in den haak is met de diamanten. Inmiddels wordt Norman vermoord, Andrie ontvoerd en zijn de diamanten gestolen. Voor een kwieken boy als Richard Talmadge zijn geen moeilijkheden tè groot; achtereen volgens weet hij de bende te ontmaskeren na een reeks spannende en opwindende achtervolgingen en aan de gerechtigheid over te leveren, waarbij eveneens de ge stolen kostbaarheden worden teruggevon den. En Andrie laat zich maar al te graag ontvoeren, thans ln het huwelijksbootje met Richard, „Nu of nooit" bevat een flinke dosis sensatie van de goede soort, zooals alle films met dezen sympathieken strijder tegen het onrecht, een waarborg zijn voor een uur aangename afleiding. Want, eer lijk gezegd, houden we niet allemaal zoo nu en dan eens van een dergelijke opwin dende rolprent? De tweede film „De strijd om het goud", is de verfilming van den roman „Wolven- jagers" van James Oliver Curwood en .-.peelt zich af in het hooge Noorden van Canada tegen een achtergrond van mooie natuuropnamen. John Wayne speelt er de hoofdrol in. Voor liefhebbers van sensatie is er dus deze week te genieten! Het Nieuwe Roxy-Theater - Men heeft meermalen den durf waargenomen, waar mee Hollywood zich het masker heeft afge rukt. Ook in „De mlllioenen-baby" laat het Amerikaansche filmleven zien, hoe het er in werkelijkheid aan toegaat. Voor deze film heeft men gegrepen naar de verheerlijking van de „wonderkinderen", die in een geestige persiflage in het zonnetje gezet wordt. Een filmmaatschappij, aldus het verhaal, zoekt een tweede Shirley Temple, een wonderkind, dat kan acteeren, zingen, dansen enz En aangezien een werkloos artistenpaar wel een jongetje van 4 jaar heeft, maar geen meisje, moet er een oplossing op gevonden worden en deze bestaat in de vermomming van het ventje in een tweede Shirley Temple, met een mooi Jurkje en een pruik met pijpe- krullen. De metamorphose gelukt schitte rend en iedereen „loopt" erin. Met veel fan fare reist het kind naar Hollywood per spe ciale trein, die aan ieder stationnetje stopt, vanwege de reclame en de publiciteit. En overal moet het „schaap" een paar woorden voor de microfoon zeggen, en bezoekt het modeshows, kortom, het moet al die plich ten waarnemen, die er nu eenmaal aan het wonderkind-zijn verbonden zijn. Prachtig is dit gedoe in scène gezet. Doch eindelijk krijgt het slachtoofer er genoeg van en ont snapt, waardoor het in handen van gang sters geraakt, die het willen „kidnappen", om er een flinke losprijs mee te verdienen. Hier gaat de film over in een sensationeele achtervolging, die eindigt met de teruggave van het wonderkind aan de ongerust zijnde ouders, waarbij het „melske" bekend maakt, hoe ledereen bij de neus is genomen en „zij" een jongetje is. Deze rol wordt gespeeld door den vierja rigen Jimmy Fay. die al een bewonderens- waardigen aanleg heeft voor de tap-dance. Twee uitstekende rollen van Arlene Judge en Ray Walker vallen daarbij op in dit wel geslaagde, geestige filmwerk. Als tweede hoofdfilm krijgt men Joe E. Brown in „Zaken zijn zaken" en de lach salvo's waren niet van de lucht. In het voor programma zijn vermeldenswaardig fabel achtig goede variété-prestaties en een aar dige teekenfilm. Lido-theater - „Nog drie maanden te leven", een buitengewoon aardige en gees tige Amerikaansche rolprent, die deze week ln Lido voor de pauze draait, zal zeker niet nalaten de noodige belangstelling te trek ken. Het gegeven een zeer precies en angst vallig voor zijn gezondheid werkend per soon, die plotseling hoort dat hij nog slechts drie maanden heeft te leven en dan wat levenswijze betreft omdraait als een blad van een boom ls niet nieuw, doch de wijze, waarop dit bekende onderwerp weer voor het voetlicht wordt gebracht, maakt liet opnieuw aantrekkelijk. Daar is allereerst het spel van Edward Horton, „het slachtoffer", dat hiertoe niet weinig bijdraagt. Eerst zien we hem als den pillen sllkkenden en voor besmetting bevreesden procuratiehouder van 'n groote handelszaak, niet zoodra heeft hij echter gehoord, dat zijn levensdraad weldra zal worden afgebroken of hij smijt met geld en valt van de eene fuif in de andere. Hij geniet echter niet alleen van het goede der aarde; een van zijn typisten laat hij in zijn twijfelachtig genoegen deelen. Op het kantoor wordt ingebroken en de verden king is sterk tegen Horton's vriendinnetje. Niettegenstaande haar onschuld, neemt Horton, om haar van veel last te besparen, de schuld op zich. Buitengewoon aardig zijn de scènes, waarin Horton zijn vraag- en antwoord-spelletje met de politie speelt. Vanzelfsprekend geraakt Horton ln de ge vangenis, maar tenslotte keert alles ten goede en hooren we, dat Horton nog wel eenigen tijd langer dan een kwart jaar heeft te leven! De tweede film heeft een van Jack Lon don's bekende boeken tot onderwerp „Pitah de grijze Wolf" is ditmaal verfilmd. Niet alleen dat het spel buitengewoon aantrek kelijk is, ook de opnamen in het onherg- bergzame en ruwe Alaska zijn zeer mooi. Verwonderd staan we door het spel van Lightning, half wolf, half hond. Wanneer we hem in de uitgestrekte sneeuwvlakte achter de uitgeputte Scott zien aanslui pen en als deze dan tenslotte is neergeval len door Pitah zien naderen, dan vragen we ons af hoe het mogelijk is een dier zoo te dresseeren. Summerville. die in bijna geen enkele Jack London-film ontbreekt, zorgt ook nu weer voor den humor, daarin bijgestaan door den zelden nuchter zijnden goudzoekersdokter. Van een opsomming van den inhoud kunnen we ons ontslagen achten, daarvoor is het verfilmde toch te hekend. Wel kunnen we nog zeggen, dat de regisseur er in geslaagd is het verhaal voor ons te laten leven en dat hij de fraaiste gedeelten uit het boek tot onder werp heeft gekozen. 2-1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2