Oplossingen Goede oplossingen CORRESPONDENTIE ANEKDOTEN „Hoera"een woord van onzekere afkomst der raadsels uit het vorige nummer. 1. kat a d a tak 2. Torenwachter. 3. Koe, voet, koevoet. 4. Vuurtoren. 5. Zeehond. 6. Colbert, Cor, Bert, el, bel. 7. Oldebroek. broek, koekoek, koek, dol. 8. Het woordje en. d«?r raadsels ontvangen van: Annie Keyzer, Wim Keyzer, Rietje Key- zer, Piet Lagas. Trudy Blöte, Jo Wasse naar, Corry Harteveld, Cor Ouwehand, Rie Verboom. Klaasje van Schayk, Melske Mulder, Elly van den Boogaart, Marie Brokaar, Annie Schipper, Rietje Ketbenis, Marietje Hoppenbouwer. Matthie van Leeuwen, Corry de la Rie, Gerrit Nagte- Mientje Nagtegaal, Ali Varkevisser, Greta Varkevisser, Lies Schenkeveld, Dirk Schen- keveld. Sary Akkerman, Piet Bik, Ans Vollenga, Rie Vollenga, Marrie Liebert, Clazientje Rijling, Marie Laman, Paulus Laman, Willem Laman. Cornelia van der Loo, Freek van der Loo, Jan Hulsbos, Greta Hulsbos, Jopie Voogdt, Trieneke van Ma nen .Dorus de Geus, Kees de Geus, Leny Hartwijk. Lydia Botermans, Bep Nieboer, Judith de Roode. Theo Brussee, To Colpa, Cor Spoelstra, Greta van Vegten, Triene van Vegten. Dirkje van Vegten, Wander van Es. Geertrui van Es, Tine van der Pot, Mien Groenhuijzen, Bep Groenhuy- zen, Jan Willem van Beek, Jan de Graaf, Grietje de Graaf, Truus Brugmans, Bram mie Kret. Koosje Kret, Gerrie van Strien, Rika de Graaf. Bep Wielinga, Wim Nie boer, Piet Zilverentant, Willy van Rijn, Corry van Mastrigt. Bennie de Bruin, Boukje van Vliet. Adriaan van Vliet, Ma- rietje van Vliet, Bernardus van Vliet. Jaiiiie van Blezen, Alida van der Holst, Jo Drabbe. Abram Smit, Bep Nieuwenhuy- sen, Marietje van der linden, Cornelis Arbouw, Abraham Fakkel, Frans de Wa ter, Mientje de Water, Aafje van Haalem, Mappy Rührwiem, Angenita Siere, Jo hanna Outshoorn, Allda Stikkelorum, Geeske Koolstra, Ida Marie de Graaf, Anny Boekestein, Jan Bronsgeest, Dientje Olivier, Toos Bouter, Bep Bouter, Herman Seriier, Karei Serller, Johanna Seriier, Emma de Groot, Geertrui de Groot, Henny van Vliet, Niesje Martijn, Daniël op den Dreest, Wim Nieuwenburg, Ali Verschoor, Coba Crama, Jannle Werk, Mimi Fa vier, Loekie Pavier. Wim Evers, Coba Verlind, Rie Hartevelt, Prijna Hartevelt, Jannie Hartevelt. Cootje Hartevelt, Meintje Kas- bergen. Piet Arnoldus, Anneke Sloos, Meintje van den Berg, Cor Plaizier, Greta de Vries «oud raadselnichtjel. Hartelijk dank voor je langen brief dien ik verleden week te laat ontving om toen nog op te antwoorden Prettig dat je nog steeds op het zelfde kantoor bent waar het je zoo goed bevalt. Hartelijke groeten ook voor je ouders. Wat schrijven velen van jullie over sneeuwpret. Ik moet jullie eerlijk zeggen, dat ik hartelijk dankbaar ben, dat de sneeuw is verdwenen; vandaag schijnt de zon vroolijk en hoop ik dus, dat het voor jaar in aantocht is. Er zijn massa's brieven; dus ik begin nu maar meteen aan de aparte antwoorden. Cor Ouwehand, wat jammer dat je de raadsels al klaar had liggen verleden week en toen vergeten hebt ze te posten. Jo Wassenaar, Jan vond het toch zeker wel goed, dat ik hem maar meteen in de krant bedankte voor zijn langen brief; ik had zulke stapels te beantwoorden, niet alleen van de raadseljeugd, maar ook van familie en vrienden, dat zal wel weken lang duren eer ik daar doorheen ben. Fie Verboom, ja ik herinner me ook, dat je zusje Jannie meedeed. Ik begrijp best, dat jij genoot van 't sneeuwballen gooien. Corry Harteveld, Ja hoor ik heb al die mooie briefkaarten nog. die ik verleden week kreeg; ik heb die grappige vergissing Tan je bij de raadsels wel gezien. Klaasje van Schayk, ieder, die je zaag- werk heeft gezien, vond het erg aardig; prettig voor je om in de Paaschvacantie in Leiden te gaan logeeren en dat Oom je dan helpt om je lamp in elkaar te zetten. Toos en Bep Bouter, laat ik beginnen met je Moeder nog hartelijk te feliciteeren, het spijt mij vreeselijk, dat ik daar ver leden week niet aan gedacht heb, maar het is dan zoo druk met al die brieven. Ik heb heerlijk gesmuld van de lekkere vruch ten, ik bedank er jullie allen nog hartelijk voor. Vier zusjes Hartevelt, hoe is het toch wel met Rie? Is ze alweer thuis uit het Zie kenhuis? Coba Verlind, logeer je bij Lydia? Is dat cm haar gezelschap te houden? Drietal Seriier, wat een grappige teeke- ning was er weer bij, hebben jullie alle drie het boek van Jo gelezen? Jan Bronsgeest, ja ik was heel blij met al die mooie wenschen, dat zóóvelen het zoo goed met mij meenen. Ik was 's avonds heel moe, maar ook heel dankbaar. Alida en Koosje Stikkelorum, waren jullie allemaal zoo blij, dat ik zoo'n fijnen verjaardag heb gehad? Dat vind ik erg lief van jullie. Dat raadsel kan ik niet plaat sen, dat heeft er al ingestaan. Anny Boekenstein, prettig dat het ten tamen goed was; ga nu maar met moed verder voor het examen. Johanna Outshoorn. Nu deze week begint het er meer op te lijken, dat de lente in aantocht is, hier in den tuin hebben de crocusjes ook al volop gebloeid. Niesje Martijn, jammer dat je een paar maal vergat om den brief te posten als je hem wel al geschreven had; de brieven moeten 's Dindagmorgens vóór 9 uur op het bureau ..Leidsch Dagblad" zijn. Wim Nieuwenburg, wat was dat nog een mooi toepasselijk versje, dat naast het plaatje was geschreven. Wie had dat zoo mooi gemaakt? Gelukkig, dat je weer beter bent. Elly van den Boogaart, ik was heusch nogal goed op mijn verjaardag en had niet te veel pijn. Ik moet toch nog weken wach ten voor ik naar buiten mag, dan moet het echt voorjaar zijn. Abraham Fakkel, wel bedankt voor je mooie gekleurde teekening in je brief. Je mag gerust ook eens een raadsel sturen al heb ik er nog veel liggen. Marietje van der Linden, neen ik ben hier gelukkig niet in een ziekenhuis; ik heb mijn eigen kamer met mijn eigen meubels en familieportretten. Beterschap met je Móeder. Hoe is het met de verkoud heid van Beppie? Henny van Vliet, ja dat zag ik dadelijk, dat je die briefkaart zelf geteekend en ge kleurd had. Alida van der Holst, ja de vorige week heb ik ontzettend veel velletjes vol aan jullie geschreven, ik heb veel nuttige en prettige cadeaux gehad. Corry van Mastrigt, het is heelemaal niet erg als je er niet altijd een brief bij schrijft. Wander en Geertrui van Es, hoe is het met Wander? Is de griep al over? Ik hoop dat Geertrui niet zijn voorbeeld volgt. Drie zusjes Van Vegten, ik had een heel goeden dag met mijn verjaardag, en aller lei nuttigs, lekkers en bloemen gehad. Theo Brussee, zooals ik net hiervoor schreef heb ik van allerlei gekregen; als je wilt mag je wel eens een raadsel sturen. Judith de Roode, ga maar gerust mee doen en noem mij niet Mevrouw maar Tante. Lydia Botermans, wat vervelend, dat je nog steeds op bed moet liggen, zoolang dat zoo is, mag je gerust met potlood schrijven. Bep en Wim Nieboer, ik hoop dat mijn briefkaart toch terecht is gekomen; daar stond niets van in jullie brief. Ik stuur nooit aparte felicitaties aan mijn raadsel kinderen. dit is een uitzondering, omdat Bep gelijk met mij jarig is. Jo Drabbe, zoo moet je Vader zomers al tijd naar Oldebroek? Jammer dat hij dan nooit met je verjaardag thuis is. Trieneke van Manen, wei gefeliteerd met den dubbelen feestdag; aardig dat Moeder en Theo tegelijk jarig zijn. Worden de sokjes mooi? Jopie Voogdt, zeker weet ik het Plant soen, want ik heb heel lang in Leiden ge woond; ik vind dat je mij erg aardig over je hond en je poes vertelt. Sary Akkerman, o je zou het heel aardig gevonden hebben om die stapels brieven en briefkaarten te zien; het leek wel een winkeltje. Corry de la Rie, zoo was die brief zonder naam van jou; denk er in het vervolg goed aan om je naam er bij te zetten. Ja zeker ik heb een heele boel gekregen op mijn verjaardag. Gerrit en Mientje Nagtegaal, 't is heele maal niet erg als je eens geen tijd hebt om de raadsels in te zenden. Anneke Sloos, wat heb jij veel van de sneeuw kunnen genieten als die zoolang in jullie straat bleef liggen. Annie Schipper, ja zeker hoor, de men- schen hebben mij veel vriendschap bewe zen op dien dag. Loekie de la Bije, nog wèl bedankt voor je felicitatie; goede wenschen zijn altijd nog welkom. Rietje Kettenis, aan jou wou ik precies hetzelfde antwoorden wat ik hiervoor schreef. Jannie Werk, hier In Den Haag heeft het ook heel erg gesneeuwd. De een houdt er van met sneeuw ingewreven te worden, de ander niet; ieder zijn plezier. Drietal Laman. is Paul weer beter? Mag hij alweer naar school; ja Wim ik heb veel visite gehad; is Rie zoo prettig bij Neeltje van Katwijk op visite geweest; ik wist niet dat ze jarig was. Ali en Greta Varkevisser, wat heeft Ali een pret gehad met de sneeuwballen. Heb ben jullie kleine Joke zoo bedorven met haar verjaardag! Leny Hartwijk, ja de eene keer zijn de raadsels makkelijker dan de andere, zoek maar uit welke of je het beste vindt. Marrie Liebert, wat heb jij verschrikke lijk veel gekregen op je verjaardag; ze hebben je echt bedorven. Ben je zoo ijverig aan 't breien voor klein broertje? Aafje van Haalem, zijn ze thuis allemaal weer beter? Wat heb je een mooi lang vers overgeschreven; aardig dat je zooveel werk voor mij deed. Tinie van der Pot, ik heb hier ook twee maal een ar voorbij zien komen en vond dat een mooi gezicht, die paarden met pluimen en rinkelende bellen. Die auto, die voor jullie deur in den grond zakte vind ik een minder mooi gezicht. Mien en Bep Groenhuyzen, dat was heel jammer voor jullie toen je net een mooie sneeuwoop had gemaakt, dat iemand die moedwillig kwam vernielen, gelukkig dat je wel prettig hebt kunnen sleeën. En nu allen weer hartelijk gegroet. Mej. A. KOOPMANS VAN BOEKEREN, J. v. Oldenbarneveltlaan 64, Den Haag. Ingezonden door Jaap Kruit. Oom: ,,Zeg Piet wat wil jij eigenlijk graag worden als je groot bent? Piet: „Steenkolenman, oom." Oom: „Wat zeg je, en waarom?" Piet: „O dan hoef ik niet altijd te hoo- ren, dat ik me niet genoeg heb gewas- schen." Ingezonden door Jack Gijzenij. Moeder: „Beloof me nu Jan, niet meer te vechten." Jan: „Toe Moeder laat me dat alsje blieft pas na vandaag beloven, want ik moet nog met één jongen afrekenen, heusch, en dan daarna zal ik het beloven." Het bekende woordje „hoera" is beslist niet van Nederlandschen oorsprong. Deze uitroep werd in de middeleeuwen gebruikt als jachtkreet en beduidde dan: „haast U, vooruit! Er op los!" Het komt denkelijk tan het oude woord hurren, d. i. haastig voortgaan, nog kenbaar in het Engelsche to hurry: haasten, en in ons „hurrie" of .herrie", dat, naar je weet, eigenlijk snel en verward dooreenloopen beteekent. Het kan echter ook zijn, dat hoera een verbas tering is van het Turksche „urah", d. i.: sla hen dood! Voor dit denkbeeld pleit, dat deze strijdkreet later juist door de Russen, die vaak tegen de Turken vochten, meer algemeen in Europa is geworden. De Duit- schers namen hem in 18131815, in den strijd tegen de Franschen, van de Russen over. Na de Middeleeuwen tot omstreeks 1700 was hoera in West-Europa onbekend. Men riep toen bij ons bijv. „hoe2ee!" Thans is hoera algemeen, al spreken o.a. de Zwe den het anders uit dan wij. Men vindt het ook in 't Fransch, Duitsch en Engelsch. De oud-Hollandsche strijdkreet was: „val aan!" Ds. vreugdekreet: „hoezee!"

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 18