I/oor onze luchtvaartenthousiasten 20.000 mijl door de lucht In vogelvlucht over het verre Oosten Een haas en een eendje rij Om je nog eens goed een idee te geven an de bijna duizelingwekkende afwisse- ngfcng, die het vliegersberoep bij tijden me en lebrengt, laten we hieronder het reisver- iai ïaal volgen van een van de K.L.M.-pilo- ;ta en. die, in opdracht van een rijke Ame- st ikaansche, mrs. Corrigan, met haar en ïaar drie gasten een kruistocht boven de ïog altijd sprookjesachtige landen en ste len van het Verre Oosten maakte. Als je ie moeite neemt om cfe genoemde landen, steden en eilanden even op de kaart te xmtroleeren, dan geeft dit reisverslag met een nog een nuttige aardrijkskundige re petitie. „Den 12den December kwamen de pas sagiers aan boord en we vertrokken van Parijs. Tot Singapore hebben we de Indië- route gevolgd en zijn daarna naar Medan overgestoken. Hier heeft het gezelschap een tocht dwars door Sumatra gemaakt van Medan naar Padang. Toen per boot ïaar Batavia. Java in alle richtingen per iuto doorkruist. Vervolgens heeft Mrs. Corrigan een boot van de Kon. Paketvaart Mij. gecharterd en een tocht naar Borneo, de Molukken, Nieuw Guinea en Bali ge maakt, die vier weken duurde. Jammer, cat er buiten Java practisch gesproken geen vliegvelden bestaan, anders zou het gezelschap zeker per vliegtuig gegaan zijn. Op Bali drie weken gebleven; er zijn daar twee vliegvelden, bij Boeleleng in het Koorden en in het Zuiden bij Den Pasar. Bali is een paradijs de natuur de tempels! Maar de grootste bekoring ervan is het volk zelf. Het zijn gelukkige blij moedige menschen, ze leven voor en door hun godsdienst. Hun leven en werken is den goden gewijd. Je kunt er overal bin- enloopen. De Regent van Den Pasar trouwde juist; ik ging naar het feest, ireeg de beste plaats en werd beschouwd üs hun gast. Veel van him feesten hebben we gezien; 'aet tanden vijlen bijv., dat bij de jongens tu meisjes gebeurt, zoodra ze den huwba ren leeftijd bereikt hebben. Natuurlijk ko men daar bloemen en offers aan de goden bij te pas. En dan de dansen; de fijne, ierlijke dans van de legongs, fijne, kleu- ig gekleede meisjes; en woeste dansen: óe krisdams, de ketjakdans, die een apen- bevecht verbeeldt. Die wordt gedanst in den avond door wel 150 man, allen met los hangende haren en alleen gekleed met een •endendoek. Steeds wilder dansen ze, zoo vel het publiek als de dansers zelf raken geestverrukking. We hebben ook een ^^verbranding meegemaakt; het stoffe- jjk overschot van een ouden Brahmaan tti van vele anderen werd verbrand. 't Was een schitterend feest; iedereen is 'erheugd, omdat de bevrijding van de zie len van de dooden nu nabij is. Aarde, vuur en water, de drie elementen moeten het lichaam vernietigen, dan is de ziel be vrijd. Daarom worden de resten na de ver branding in zee gedragen. Terug vlogen we Bali-Singapore-Bang- kok. Daar een paar dagen gebleven. Toen Bangkok-Pnom Penh, de hoofdstad van Cambodsja. Een prachtig land om over te vliegen, met al die monumenten, ruïnen en pagoden. In Cambodsja heerscht, in naam tenminste, een koning. We hebben ziin paleis gezien; de audiëntiezaal met zilveren tegels, waar een eouden Boeddha staat met een grooten diamant midden oo 't voorhoofd. Bii half ofticieele ont vangsten. dus als de koning de kroon niet draagt, ligt bi.i in die zaal op een soort divan met als hoofddeksel een zwart kaasbolletje, met een garnituur opzij van diamanten; een daarvan is zoo groot als een kippenei. Boven on den bol staat een platina helmpje WowierlHke smaak heb ben die lui! Van Pnom Penh naar Saigon, hoofdstad van Indo-China, een stad waar niets van te vertellen valt. Daarna Saigon-Hué. hoofdstad van Annam. Toevallig trouwde daar de Keizer. De huwelijksfeesten duur den een Daar weken. Wii maakten net den dag van het eigenliike huweliik mee, waar- od de bruid, die in een oaleis tegenover dat van den keizer woonde, naar het kei zerlijk paleis gine. Zii reed op een schit terend opgetuigden olifant, met een heel gevolg op olifanten er achter. Alles blonk van goud en edelsteenen, er werd een pracht en oraal ten toon gespreid, die on beschrijfelijk is. Oostersche weelde en schittering is er trouwens genoeg in Hué. Daar zijn bijv. de giraftomben van de vros- gere keizers. De Annamieten hebben de vereering der voorouders van de Chinee- zen overgenomen en die tomben zijn een en al praal, vooral die van den vader van dezen keizer. De ontzaglijk hooge, gebeeld houwde muren ziin ineelegd met kleurige scherven en halfedelsteenen, je ziet er bloemen van robijn op en van turkoois, toermaliin. bergkristal en hoe die steenen allemaal heeten. En dat glanst maar in de zon! Hué-Angkor was het volgende traject. Naar die tempelruïne in Noord-Cambodsja, Angkor Vat, vlak bij de ruïnen van Angkor Tom, de hoofdstad van het sinds eeuwen verdwenen Khmer rijk. De tempel is over weldigend grootsch; een muur beschermt het tempelterrein, dat 2200 meter lang en 1600 meter breed is. De tempel is gebouwd van vulkanische steenblokken, die zonder cement nauw aan elkaar sluiten. Vyf pa gode-torens staan erop, van enorme hoog te. Er zijn kolossale muurversieringen: go den en eodinnen, danseressen en dansers, ongelooflijk fijn beeldhouwwerk, het lijkt of het leeft. Bij toortslicht hebben we dansen in den tempel gezien, zoo fantas tisch als een droom. Vlakbij is Angkor Tom, de ruïne van de hoofdstad der Khmers. Weer overweldi gend en sprookjesachtig; er zijn zevenkop pige reuzenslangen, de heilige naga's uit vulkanische steen gehouwen en ook weer een overvloed van goden en dansers op de muren. Terug over Rangoon. Bezoek aan de Gouden Pagode, Shwe Dagon. Op bloote voeten, met pleisters beschermd tegen on gerechtigheden, klommen wij langs de rijk gebeeldhouwde trappen naar het terras, waar de Pagode staat, met duizend kleine pagoden er omheen. Zij is van enormen omvang en hoogte, geheel met gouden platen bedekt, maar heel eenvoudig van vorm en zeer indrukwekkend. Het gezel schap maakte nog een tocht naar Man- dalay, een oude stad. Rangoon-Calcutta-Allahabad. Daarna we ken wij van de gewone route af en vlogen over Agra en Delhi. Agra en de Taj Ma- hal! Het grafmonument, dat Shah Jenan liet bouwen voor zijn lievelingsvrouw Mum- taz Mahal Begum. Ontroerend mooi is het; geheel van wit marmer is de hooge koepel en de vier minarets er omheen. Er is een tuin met vijvers en bloegien, bloemen van edelsteenen versieren het marmer, vlakbij heeft de oude Shah Jenan, door zijn zoon onttroond, zijn laatste dagen gesleten, steeds uitziend naar dat marmeren zinne beeld van zijn smart. Delhi met het fort Akbar en de graf tombe van AkbarDe onderkoning ont ving mijn passagiersMaar al genoeg verhalen van Oostersche weelde, ik houd er mee op. Nog één souvenir? Vooruit dan: het zwembad van den Maharadjah van Jodhpur met rozenwater! 'Wij vlogen verder de gewone route te rug. 9 April in Parijs, waar de passagiers van boord gingen, 10 April op Schiphol, 't Is alles voorbij. We zijn weer thuis! Maar het was een prachtige reis!" Leuke, eigengemaakte versieringen voor Moeders Paaschtafel. 14 Had Je er al aan gedacht dat het over een week reeds Paschen Is? Een heerlijk, gezellig leest, vinden jullie niet? Je krijgt aan misschien een paar extra eitjes bij de boterham en wellicht van de een of andere vriendelijke oma, oom ol tante een netje of mandje met suikereitjes. Weet je wat met Paschen ook altijd zoo bijzonder leuk is? De koffietafel te versie ren met eigengemaakte figuurtjes. Hebben jullie dat wel eens gedaan? Luister, ik weet wat aardigs: Je vra^t aan moeder, of je wat stevig wit en bruin papier moogt koopen, dat geschikt is om er den haas en het eendje van te maken. Je krijgt het in iederen boek- of huisvlijt- winkel. Nu teeken je eerst den omtrek van de dieren op het papier. De haas moet zoo groot worden, dat er een gewoon kippenei in zijn rug kan worden gestoken, het eendje veel kleiner, daarin past precies een suikereitje. Daarna knip je dan vorm uit. Voor iedere haas en ieder eendje worden twee vormen gebruikt, die eerst worden beschilderd en daarna stevig tegen elkander geplakt. De rug blijft echter open. want daar komen de eieren in. De bruine haas beschilder je met licht grijs, voor oogen, ooren en staart en rood voor het snuitje, het witte eendje krijgt een rooden bek en wordt verder met zwart be schilderd. Je kunt zooveel dieren maken als je zeil wilt. Erg leuk lijkt het me, in het midden van de tafel een niet al te groote spiegel b.v. een keukenspiegeltje neer te leggen en dit rondom te beleggen met mos, zoodat het een vijver wordt met een grasrand. In den vijver laten we dan een paar eendjes zwemmen, met nog een stuk of tien van die schattige gele kuikentjes, die je tegen woordig voor 1 cent per stuk kunt koopen. De hazen zet je dan op gelijke afstanden in het gras. Je kunt ook den vijver weglaten en een laag bloempotje midden op tafel zetten. Je maakt hier omheen dan een tamelijk hoo- gen heuvel van mos, die naar alle kanten mooi schuin moet afloopen. De bloempot, waarvan de randen keurig door het mos bedekt worden, is dan het hol, dat gevuld wordt met gekleurde eieren en de hazen, die je op gelijke afstanden op den heuvel zet, dragen de eieren uit het hol naar de menschen toe. De eendjes zet je er tus- schen, of een eendje bij ieder bord met of zonder kuikentjes. Voor het eerste plan dat met den vij ver heb je minstens noodig: twee eendjes, tien kuikentjes en vijf hazen; voor het tweede plan dat met den heu vel: vijf hazen en zooveel eendjes als er menschen aan tafel zitten. De volgende week zal ik de heele Paasch tafel voor je laten teekenen; maak nu al vast maar de benoodigde dieren klaar en vraag of moeder het mos, de gekleurde eieren en de suikereitjes wil geven. Veel plezier met de Paaschtafell

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 17