IBIS SHAG Ontzettende schoolramp in de Vereenigde Staten Ik weet wel De Engelsche defensie ïT* LfIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 19 Maarl 1937 Derde Blad No. 23614 iVermoêclelijlc 670 slachtoffers Dobbflmdnn lekker... man! 78ste Jaargang Diepe rouw in honderden gezinnen wie lekkere Paasch- eitjes, Chocolade en Bonbons heeft De Dreadnought blijft van waarde GEMENGD NIEUWS Berichten vorige oplage In een school, gelegen op 20 K.M. afstand van Tylers, in Texas (Ver. Staten) waar de kinderen van het personeel van een petroleum-maatschappij school gingen, heeft door een ontplof fing van den verwarmingsketel een ontzettende ramp plaats gehad. De school bestond uit twee vleugels, waarvan er één vrijwel volkomen verwoest is, aangezien de wanden door de enorme kracht van de ontploffing naar buiten werden gedrukt, en het geheele dak van het twee verdiepingen tellende gebouw neer kwam op de 700 kinderen, die zich daar bevonden. De andere vleugel van het gebouw, welke reeds door de leer lingen was verlaten, werd slechts licht beschadigd. Bij de Humble Oil Company te Houston is bericht binnengeko men, dat van de 730 leerlingen en onderwijzers er nog slechts ongeveer honderd in leven zijn. Het hoofd der school schat het aantal slachtoffers onder de scho lieren en onderwijzers op 870. Van de 40 onderwijzers bleven er slechts 4 over! Naar men zegt zijn reeds driehonderd lijken geborgen. Omtrent de oorzaak van de ontploffingsramp opperde men later de veronderstelling, dat deze niet het gevolg is van een ketel ontploffing, doch van het ontploffen van een buisleiding, waar door het gas van een nabijgelegen olieterrein naar het gebouw werd geleid. Door de kracht van de ontploffing werden baksteenen tot op vierhonderd meter afstand weggeslingerd. M. Holtslag, was hevig geschrokken, doch dankbaar dat het zoo afgeloopen was. De veldwachter van Uithuizen, A. Koo ien, stond juist bij den overweg te praten. Er passeerde hem een auto en even later hoorde hij een vreeselijken slag. Hij draai de zich om en zag de locomotief schomme len en springen en vervolgens omslaan. ,,Wat was dat een vreeselijk gezicht," zeide hij. „Een oogenblik stond ik als verlamd. Maar toen ben ik er heen gerend. De ver warring was groot, de passagiers, een twaalftal, waren hevig ontsteld. Een dame was bewusteloos van den schrik, maar kwam spoedig weer bij. Het bleek mij. dat niemand gewond was. öe machinist stond bij de machine. Personeel van de machi nefabriek vlak bij het'(sajtion was bij het hooren van den slag toegesneld. Deze des kundigen hebben oogqublpckelijk het vuur gedoofd waartoe de machinist door zijn verwondingen zoo gauw niet in staat was." Ook de conducteur J. Zwart van den trein, die om 9 uur 34 uit Groningen ver trokken is naar Roodeschool, vertelde dat alles al voorbij was voor hij het besefte. Hij zat vlak achter d£ locomotief in den bagagewagen. Plotseling voelde hij een he- vigen schok en toen begon de trein te slin geren. Honderd meter verder stond hij stil en oogenblikkelijk sprong de conducteur er uit om te zien, hoe het met de passa giers stond. Toen hij zag dat er geen on gelukken met hen gebeurd waren, rende hij naar de locomotief en hielp de beide mannen er uit te komen. De dokter, die op weg was om een patiënt te bezoeken in de praktijk van een collega, en ter plaatse onbekend was, verklaarde dat hij al op den over weg stond, toen hij den trein zag aan komen. Hij had eerst naar links geke ken en toen hij ook naar rechts keek, stormde de locomotief op hem af. Zijn eerste gedachte en dit redde hem het leven was, gas te geven. Hier door werd de auto van achteren gegre pen en over de spoorbaan geslingerd, maar de bestuurder bleef vrijwel on gedeerd. Alleen was hij hevig geschrok ken. Hoe het komt dat hij den trein niet gezien heeft wist hij eigenlijk niet. Voor hij het wist zat hij op de spoorbaan en toen was het te laat. Het bleek ons, dat er bij den overweg geen waarschuwingsbord stond. Nader wordt nog gemeld: Geheel Texas is in rouw gedompeld tengevolge van de vreeselijke ramp, die zoo veel honderden gezinnen van hun kinde ren beroofd heeft. Nog steeds is het niet mogelijk een overzicht te krijgen over den totalen omvang van de catastrophe. Het is niet mogelijk door te dringen tot de plaats des onheils, waar een strenge af zetting gehandhaafd wordt en waar koorts achtig wordt gewerkt om de puinhoopen op te ruimen en de slachtoffers te bergen. Het schijnt thans wel vast te staan, dat de ramp veroorzaakt is, niet door een ont ploffing in de verwarmingsinstallatie, maar tengevolge van een ontploffing in een buis, welke natuurgas naar het gebouw leidde. De school ligt n.l. midden in het petro- leumgebied en werd hoofdzakelijk bezocht door de kinderen van employe's der olie- ondememing. De overvloed vam natuurgas, die de bodem oplevert, wordt gebruikt voor verwarminigsdoeleinden en tc dien einde is een uitgebreid net van buisleidingen langs de verschillende gebouwen aange legd. Langs de school liepen ook verschei dene van deze buizen en de centrale ver warming der school werd gestookt met het door deze buizen aangevoerde natuurgas. Door onbekende oorzaak schijnt een scheur in deze gasleidingen te zijn ontstaan Het ontsnappend gas moet door een vonk of vlam tot ontploffing zijn gekomen. De gevolgen waren verschrikkelijk. Ook- getuigen vertellen, dat zij plotseling een donderende ontploffing hoorden en zagen, hoe het dak van de school „weggeblazen werd", een geheele vleugel van het gebouw ineenzakte. Vrijwel tezelfdertijd laaiden felle vlammentongen hoog de lucht in en hulden den jammerlijken puinhoop, die van de school was overgebleven, in een zieden de vuurzee, zoodat in het eerst zelfs niet mogelijk was nabij te komen. De omgeving van de school biedt een troosteloos schouwspel. Het terrein ligt be zaaid met brokken ijzer en steen, waartus- schen de eerst aangekomenen de droevig verminkte en verkoolde lijkjes der kinde ren verspreid vonden liggen. Het is niet mogelijk een beschrijving te geven van de tooneelen. die zich al spoedig nabij de plaats des onheils afspeelden. In stomme verslagenheid staan de ouders roerloos te staren naar de puinhoopen, Waaruit de vlammen nog steeds opstijgen. Van tijd tot tijd moeten volwassenen weg gedragen worden, wien de smart te hevig is geworden. 3 ij het vallen van het donker was het nog niet mogelijk geweest een overzicht te krijgen van het aantal slachtoffers. Met koortsachtlgen haast, maar in een vree selijk, beklemmend zwijgen, werken de reddingsmanschappen voort. Toen de nacht was ingetreden, werd het bergingswerk voortgezet met behulp van schijnwerpers, wier felle lichtschijn scherpe schaduwen trok, waartusschen de snelle en gerucht- looze figuren der bergingsmanschappen zich voortbewegen In een bijna ondrage lijke spanning. Buiten de afzetting staan de honderden ouders, die niet te bewegen zijn zich huiswaarts te begeven en af te wachten tot zij bericht krijgen, dat hun kind gevonden is. Hopen zij het onmoge lijke? De gouverneur van Texas heeft alle be schikbare troepen gezonden. Ook een vliegtuig is aangekomen met dokters, ver pleegsters en geneesmiddelen. Alle auto's uit de omgeving zijn gerequireerd, maar het is bijna niet mogelijk bij het terrein van de ramp te komen. De wegen zijn ver sperd door de duizenden auto's van be langstellenden en hulpbiedenden, die zich terstond op weg begeven hebben. Ondanks de groote hulpvaardigheid en de snelle hulpmaatregelen heerscht dus op het ter rein zelf gebrek aan bevoegd medisch per soneel aangezien dokters noch verpleeg sters snel genoeg nabij kunnen komen. Tot laat In den nacht had men van de veertig vermiste onderwijzers eerst tien kunnen bergen, verminkt, onherkenbaar. Het staat wel vast, dat het grootste aantal slachtoffers vrijwel terstond bij de ontplof fing door het neerstortend gesteente ge dood is, sommigen echter zijn door de steekvlammen, die ontstonden, getroffen en totaal verkoold. Veel slachtoffers ook zullen in het geheel niet kunnen worden teruggevonden, aangezien hun lijken uit eengereten zijn door het geweld der ex plosie. Van het stoffelijk overschot van elk slachtoffer, dat geborgen is, worden vin gerafdrukken genomen, in de hoop, dat men daarmede nog tot indentificatie zal kunnen komen. De meeste omgekomen kinderen waren neg geen vijftien jaar. Het schijnt echter, dat de jongste scholieren al naar huis ge zonden waren, toen het ongeluk gebeurde. Aan den anderen kant echter vertelt men, dat het aantal slachtoffers zoo groot is ge worden. doordat alle overige leerlingen op eengepakt zaten in het z.g.n. auditorium, dat juist gelegen is in dat gedeelte der school, waar niets van overgebleven is, VOOR DE PrjR 8261 Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. (Ingez. Med.) Veehandelaar vermist te Loenen. 8254 (Ingez. Med.) De treinontsporing te Uithuizen. Het is een wonder dat het zoo afgeloopen is. Bij den overweg stond geen waarschuwingsbord. (Speciale G. P. D.-berichtgeving). Omtrent de botsing op een onbewaakten t'erweg te Uithuizen tusschen een auto, "estuurd door dr. Nanninga, uit Lopper- sum en een personentrein uit Groningen, *aarbij de locomotief kantelde en de trein ontspoorde, meldt een speciale verslagge ver het volgende: Honderd meter voorbij den overweg ligt je zware machine langs de baan. Het »°per bovenop is verbogen, de ronde rui ten van voren zijn gesprongen. De bagage wagen heeft zich diep in den grond ge boord en de beide eerste rijtuigen staan naast de rails. Aan den anderen kant ligt de zwaar beschadigde auto, waarvan het achtergedeelte volkomen vernield is. De eerste indruk die men krijgt is wel. dat hier een wonder gebeurd moet zijn. dat dit ongeluk zonder persoonlijke ongelukken is afgeloopen. Alles schijnt .daartoe medege werkt te hebben. Zelfs het peilglas op de locomotief is niet gesprongen. Ware dit wel gebeurd en meestal gebeurt het, dan zouden de machinist en de leerling door de kokende stoom getroffen zijn. Nu kreeg alleen de machinist enkele wonden aan handen en been en de leerling kwam er ongedeerd af. „Het gebeurde ontzettend vlug", vertelde de machinist A. v. d. Werf, die nog diep onder den indruk was. „Ik had geen tijd meer om ergens aan te denken. Oogen blikkelijk sloeg de machine om. Mijn eerste gedachte daarna was. dat wij er levend af gekomen waren. Ik klom boven uit de ma chine cn hielp ook den stoker er uit. De schrik kwam eigenlijk toen pas los. Het is ontzettend." Ook de leerling-machinist, de 37-jarige Ongeluk of misdrijf? Te Loenen, gemeente Apeldoorn, wordt sedert Woensdagmorgen de vee handelaar A. Eikendal vermist. E. is dien morgen per rijwiel naar de Paaschveetentoonsteiling te Apeldoorn gereden zijn om vee te verkoopen. Hij moet 's avonds met een groot bedrag aan geld eveneens per rijwiel den te rugweg naar Loenen aanvaard heb ben. Toen hij Woensdagnacht laat nog niet in zijn wonig teruggekeerd was, waarschuwde men de politie. Op den weg langs het Apeldoornsch Dierensche Kanaal werd Donderdagmorgen vroeg ter hoogte van de kalkzandsteenfa briek „Alba' liet rijwiel van E. gevonden. Eveneens ontdekte men op den berm langs het kanaal zijn jas waarin zich een leege 1 portefeuille bevond. Op vermoeden van misdrijf heeft de po litie van Apeldoorn in samenwerking met die van Loenen den geheelen Donderdag gedregd echter zonden nasnlteat. Onze Londensche correspondent schrijft: De uiteenzettingen, die de hoofden der defensie-departementen hebben verschaft bii het indienen van hun begrootingen, moesten dit jaar meer belangstelling trek ken dan gewoonlijk, daar de bewapening vooraan staat in aller bewustzijn. De on gewoon hooge eindbedragen dezer begroo- ringen konden na de ruime voorlichting over de bewapeningsuitgaven geen verba zing meer wekken. De drie ministers, die voor de lucht, die voor de zee. die voor het land. herhaalden in nagenoeg dezelfde woorden den tekst der rechtvaardiging voor het groote bewapeningsprogram, die reeds had dienst gedaan toen dit voor het eerst in het Lagerhuis ter sprake kwam bij de indiening van de voorstellen voor de be- wapeningsleening. Het was alles voor het heil van de wereld en de bevordering van den vrede. Veelal beperken de ministers bij deze gelegenheden zich voor de verdediging van hun beleid tot aankondigingen van technischen aard over hun dienstvak, die de volksvertegenwoordigers moeten over tuigen van een nimmer rustend en wakker streven het tot den hoogsten graad van doeltreffendheid te verheffen. Men hoort het een en ander van de moeilijkheden, die moeten worden overwonnen om dit streven te doen slagen. De minister van Oorlog b.v. ondervindt nog steeds de belemmering van het gebrek aan liefhebbers voor den leger dienst. Hij heeft al eenige jaren lang ver wijtende woorden gericht tot de Britsche jongelingschap omdat ze er blijkbaar de voorkeur aan geeft in werkloosheid te leven, in plaats van dienst te nemen bij het leger en „de wereld te zien" (dit laatste met het oog op de detacheering van leger- afdeelingen naar overzeesche gebieden). De minister is in zijn beroep op de jonge mannen van het land niet gelukkig ge weest. Blijkens zijn jongste mededeelingen in het Lagerhuis gaat hij het nu anders aanpakken. Het soldatenleven wordt ver beterd. De soldaat krijgt 4 in plaats van 3 maaltijden per dag. Zijn kazernelokaal wordt huiselijk. In het laatste jaar van zijn 6-jarigen diensttijd ontvangt hij gratis vakopleiding, zoodat hij een mooie kans heeft bij het verlaten van den dienst een goede broodwinning te krijgen in de bur germaatschappij. En hij krijgt boter in plaats van margarine. Dit laatste doet be seffen hoe gunstig Engeland economisch afsteekt bii een andere mogendheid, die boter aan haar volk ontzegt, opdat ze kanonnen zal kunnen hebben. Maar deze en soortgelijke ministerieele mededeelingen zijn van ondergeschikt be lang. Grooter en meer algemeen belang lag ditmaal in hetgeen Sir Samuel Hoare. de Eerste-Lord van de Admiraliteit (die bij ons minister van Marine zou heeten). te vertellen had. Ziin technische mededeelin gen weerspiegelden strategische en poli tieke inzichten, die niet alleen zijn eigen weermacht-departement maar de ganschd wereld aangaan. Sedert het gezag van de luchtmacht als strijdwapen zoo groot is geworden is er in Engeland hevig gestreden over de vraag of het slagschip, de dreadnought zoo gezegd, al of niet zijn beteekenis als voornaamste en formidabelste gevechtseenheid ter zee heeft behouden. Aan den eenen kant werd verklaard, dat het slagschip buitengewoon kwetsbaar was uit de lucht en dat vijande lijke bommers er gemakkelijk mee konden afrekenen. Aan den anderen kant werd be toogd, dat de strategische beteekenis van: het slagschip even groot was ais ooit en dat zijn verdedigingsmiddelen tegen aan vallen uit de lucht het in staat moesten stellen zich op zee te handhaven in zijn oude afschrikwekkendheid. Nu Sir Samuel Hoare heeft doen weten, dat er dit jaar o.a. 5 hoofdschepen op stapel zouden staan mag men aannemen, dat Engeland althans in deze strijdvraag van langen duur een beslissing ten gunste van het hoofdschip heeft genomen. De Britsche Admiraliteit heeft uitgemaakt, dat de dreadnought van de zee bij machte zal zijn de dreadnoughts van de lucht te verslaan. En toen hij het afwerend vermogen van zijn nieuwe en zijn nieuw toegeruste slagschepen schetste, kreeg men inderdaad het idee. dat het moderne slagschip zijn belager uit de lucht zou ontvangen met het geweld van een Krakatau in zijn nijdigste bui. De beslis sing van de Admiraliteit zal er wellicht toe bijdragen, dat in het algemeen de alar- meerende inzichten over de bedreiging uit de lucht in tijd van oorlog zullen worden herzien. Een andere zaak van universeels betee kenis roerde Sir Samule Hoare aan in zijn, aanduiding van het omvangrijk operatie gebied van de vloot. Hier onderkende men de gevolgen van het einde van zulke nut tige politieke regelingen als het Engelsch- Japansch Verdrag en de Vlootovereenkom- sten van Washington, die achtereenvolgens bijna een kwarteeuw lang een toestand van vreedzaam evenwicht in het Verre Oosten hebben gehandhaafd. Nu ze zijn verloopen en nu Japan door zijn eigengereid op treden in China en Mandsjoerije mede een einde heeft gemaakt aan eventueel Vol- kenbondsgezag in het Verre Oosten, moet, naar de Eerste-Lord van de Admiraliteit nadrukkelijk liet weten, Groot-Brittannië een sterke vloot hebben in beide halfron den. De hoofdbasis voor de vloot in die verre zeeën, Singapore, wordt nu na veel uit stel met bekwamen spoed voltooid. De veiligheid van de handelswegen en de on derlinge verbindingen tusschen de landen van het Empire moet worden verzekerd. En het is al duidelijk gemaakt, dat de Dominions hun deel zullen moeten bijdra gen in de kosten, die voor Engeland alleen veel te hoog zijn. UITSLAANDE BRAND TE OVERSCniE. Gistermiddag is brand uitgebroken in het pand staande aan do Dorpstraat 32 te Overschie. Dit pand ligt achter het woon- huis van den heer H. de J„ den eigenaar, cn het bleek, dat daarin een clandestiene I wasfabriek was gevestigd, waar op petro leumstellen terpentijn en was dooreen wer den gesmolten. In het- begin liet dc brand zich zeer ernstig aanzien. De vlammen •Joegen uit de ramen. De eigenaar was zoo verstandig de electrische geleiding af te sluiten. Het gelukte den brand te beperken tot het aangetaste perceel: waar de gebr. \7. hun bedrijf uitoefenden. Vad. I Onderstaande berichten werden reeds in een deel van onze vorige oplaag opgenomen. STADSNIEUWS. VILLA AFGEBRAND Loodgieter werkte het riet» npetesW ehMLtM THOVEN. kvlam op Op het dak van een villa gelegen aan cie Frans Halsstraat te Biithoven en bewoond dooi mej. De Monchy, is gistermiddag brand ontstaan. Het dak, dat uit riet is op getrokken, stond weldra geheel in viam- mcn. In minder dan geen tijd had het vuur zich medegedeeld aan de kamers van de villa. Hoewel de brandweer onder leiding van hoofdbrandmeester, ir. Ekama, met al baar materiaal uitrukte, slaagde zij er niet in de villa te behouden. Deze brandde uan ook geheel af. De inboedel kon door omwonenden in vëiligheid worden ge bracht. De oorzaak van den brand is ver moedelijk een steekvlam, waarmede een loodgieter werkzaamheden verrichte op 't dak. De nablussching nam verscheidene uren in beslag BUITENLANDSCH GEMENGD. ONTPLOFFING IN STEENKOLENMIJN. Ten gevolge van een ontploffing in een kolenmijn in de Japansche provincie Toe- koeaka zijn zes mijnwerkers gedood en negen ernstig gewond. NA DEN AANSLAG OF DE CHAMBRUN. De rechter van instructie te Parijs heeft een huiszoeking doen verrichten in de wo ning van Madeleine Corrabeuf, die een re volveraanslag op graaf de Chambrun heeft gepleegd. Hierbij ontdekte men eon intiem dagboek van deze dame. dat een beeld geeft van haar leven en van haar betrek kingen met een vooraanstaanden Italioaa- I schen staatsman en met graaf de Cham brun. Voorts werd vastgesteld, dat in een der vertrekken een zonderlingen wanorae heerschte, alsof bezoekers, ondanks de ver zegeling. binnen waren gedrongen. In het vertrek bevond zich een groot portret van den Italiaanschen staatsman, opgedragen aan mevrouw Magda de Fontagnes. AANBESTEDING. In café-restaurant „Den Burcht" is heden aanbesteed door Jan Stigter, architect te dezer stede, het verbouwen van perceel Heerensingel 10 en 10a. Er was als volgt ingeschreven: Fa. H. P. L. Vorst. Leiden, f.3185; B. C. Strijk, idem, f. 2900; J. de Witt. Leiderdorp. f.2785; M Kool, Warmond, f.2783: Th. G. Barthen. Leiden, f.2772; Fa. Vogels en v. d. Hulst en Zonen, Wassenaar, f.2690; P. H. Meyers en Zoon. Oegstgeest, f.2625; P. J. van Dam en W. F. Lagerman. Leiden, f. 2524,50: J. H. Houps, Leiden, f. 2497,50; A. J. Langeveld, Leiden, f2474: L. Schroder, Wassenaar, f.2445: C. Koppe, Alphen a/d. Rijn. f.2444; H. C Bouter en A. G. Harte- velt, Leiden, f. 2440: K. Burgy, Leiden, f.2426; A. H. Volleberg en W. van Beek, Zoeterwoude,'Leiden, f. 2425; W. Singeling, Leiden, f.2416: C. Aanhane en A. Krüger, Katwijk a/d. Rijn, f 2348: Gebr. J. en P. van Wijk. Alphen a/d. Rijn, f. 2267. De gupning is aangehouden. ONZE TELEFOONNUMMERS: REDACTIE 1507 DIRECTIE en ADMINSTRATIE 2500 (op 2 lijnen),

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9