LAATSTE BERICHTEN Het avontuur van het stoomschip „Triton" IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 19 Maart 1937 RECHTZAKEN 'n Nieuw bord. Het verhaal van den eersten stuurman Er lagen veel meer aange houden schepen te Ceuta. Binnenland Buitenland HOE LAAT WORDT DE I H00FDBUS GELICHT? 1 WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 756. Hedenmiddag 3 uur: 758. BINNENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.9 te Jan- mayen. Laagste barometerstand 741.2 te Va- lentia. Verwachting tot den avond van 20 Maart: zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Gedeeltelijk bewolkt. Waar schijnlijk enkele regenbuien. Weinig ver andering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. De depressie in het Westen neemt af zonder zich veel te verplaatsen, de hooge drukking in het Zuid-Oosten verdween en die in het Noord-Oosten nam af, die bij Groenland blijft toenemen. In Scandinavië is in het Midden de vorst weer toegenomen maar nog niet streng, er valt nog steeds sneeuw. In Duitschland is de wind zwak en de lucht meest zwaar bewolkt met weinig regen, in Zwitserland is zware regen geval len en de hooge toppen zitten in wolken. In Frankrijk heerscht op veel plaatsen windstilte met zware bewolking, bij Het Kanaal trad tijdelijk opklaring in, in het Oosten is veel regen gevallen. Op de Britsche eilanden is de wind matig en de lucht zwaar bewolkt. Er is voorloopig nog weinig verandering te zien het weer zal zacht blijven met ans op plaatelljke buien, afgewisseld met zonneschijn. WEERSOMSTANDIGHEDEN HEDENOCHTEND 8 UUR. Parijs: N.N.O. wind, 7 gr. C„ opklarend. London: Z. wind. 7 gr. C„ zwaar bewolkt. Berlijn: windstil, 8 gr. C., mooi.' LUCHTTEMPERATUUR. i uur voorm.: 7 gr. C. (45 gr. F.) 12 uur 'smidd.: 11 gr. C. (52 gr. F.) 3 uur nam.: 12 gr. C. (54 gr. F.) noOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Zaterdag. Vporm. te 8 u. 12 min.; nam. te 21 u. 12 minuten. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Vrijdag: 6.40 nam. tot 5.35 voorm. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 19 Maart: op: 9 u. 54; onder: 1 u. 54. De fraude bij den Bijz. Vrijw. Landstorm in Zeeland. L. tot acht maanden veroordeeld. De rechtbank te Middelburg ver oordeelde heden den 56-jarigen P. G. L., oud-secretaris van het gewest Zee land van den Bijz. Vrijw. Landstorm wegens gepleegde fraude tot acht maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. De eisch luidde anderhalf jaar. GODSDIENSTLEERAAR VOOR I. 30.000 OPGELICHT. Een jaar en vier maanden tegen 20-jarigen jongen geëischt. De arr. rechtbank te Amsterdam zétte vandaag de behandeling voort van de straf zaak tegen den twintigjarigen J. L., die zijn vtoegeren godsdienstieeraar dr. L. D. heeft opgelicht voor een bedrag van ruim f. 30.000 De officier van justitie mr. L. de Blecourt tischte op 20 November J.l. een gevangenis- Waf van een jaar en vier maanden tegen oom. bij welken eisch hij thans persisteerde. Vonnis 2 April. SMOKKELAAR VAN BLOEMBOLLEN VEROORDEELD. De kantonrechter te Breda veroordeelde noden den bloembollensmokkelaar J. G. A. 'o Sassenheim, wegens een poging tot ver fden uitvoer van 707 kg. bloembollen, tot oen geldboete van duizend gulden, subs, nor maanden hechtenis met verbeurd ver kering der in beslag genomen bloembollen. Deze roode jriehoek, mei de punt naar beneden be- ceekont, dat men een voor- rangsweg nadert, waarop ook het verkeer, dat van links nadert, voorrang heeft. Het vrachtstoomschip „Triton" van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij, waarvan de opvarenden het avontuur hebben beleefd, dat het schip in de Straat van Gibraltar door een oorlogs vaartuig- der Franco-beweging aange houden en naar Ceuta opgebracht werd, is vanmorgen vroeg, na een door naar omstandigheden goed weer begunstigde reis, IJmuiden binnengeloopen, van waar het schip, na ingeklaard te zijn, naar Amsterdam opstoomde. Zij die de binnenkomst te Amster dam gadesloegen, viel een ding sterk op: het feit n.l. dat de ruim 2300 br. reg.- ton metende „Triton" die, als alles nor maal zou zijn verloopen, diep beladen moest zijn geweest, hoog uit het water oprees en op deze wijze een duidelijk beeld gaf, dat de voor Amsterdam be stemde lading elders was achterge bleven. Het was ons reeds bekend, dat de kapi tein te IJmuiden van boord was gegaan om in Den Haag rapport uit te brengen op het departement van Defensie, zoodat er weinig anders opzat, dan ons licht op te steken bij den eersten stuurman. Toen deze officier, de heer J. Lits, einde lijk gelegenheid kreeg ons in zijn hut te woord te staan, vatte hij aanvankelijk zijn indrukken samen in de woorden. „Wel. wat zou ik moeten vertellen. De „Triton" is aangehouden, opgebracht en gelost, dat is alles". Weldra echter kwam de heer Lits, door vragen onzerzijds wat meer uit den plooi en deelde hij mede, dat na het vertrek uit de in handen der regeeringstroepen zijnde haven Valencia, waar een groote lading sinaasappelen en ook stukgoederen, alles bestemd voor Nederland, waren geladen, het schip, stoomende door de Straat van Gibraltar, op 6 dezer, des morgens te on geveer 10 uur. gepraaid werd door een ge- wapenden trawler, die de Spaansche mo narchistische vlag voerde. Eenlgen tijd te voren was men een Soaansch oorlogsschip van de Franco-beweging voorbij gevaren, dat van de „Triton" niet de minste notitie had genomen. Met den trawler was het echter an ders gesteld: Op geringen afstand van de „Triton" werden op het oorlogsvaar tuig vlaggeseinen geheschen, welke de duidelijke taal spraken: „Ik beveel n te stoppen, anders wordt het vuur ge opend". Tezelfdertijd werd de monding van het midscheeps op den trawler op gestelde kanon op de „Triton" gericht, zoodat cr voor kapitien Van der Veer niets anders opzat dan aan het bevel gevolg te geven. De trawler der Franco-beweging kwam niet naderbij, doch bracht op nieuw door middel van vlaggeseinen het bevel over dat de „Triton" zich zonder verwijl naar de nabijzijnde in de handen der nationalisten zijnde haven Ceuta moest begeven, aan welke opdracht evenmin te tornen viel, aan gezien het kleine oorlogsvaartuig het Nederlandsche vrachtschip op eenigen afstand bleef volgen. Uiteraard was de stemming aan boord verdeeld en over het algemeen weinig roos kleurig: men maakte echter wat er van te maken was en zoo kwam de „Triton" na eenige uren varen voor Ceuta aan, waarna men korten tijd later de haven binnenvoer. den opvarenden niet den minsten overlast, aan. Van bepaald contact met hen was geen sprake. Wel echter zoo on geveer te hooren dat het somirwas'vastge houden, omdat het van een vijandelijke haven kwam en er door de Franco-bewe ging alles opgezet werd, den handel in der gelijke havens lam te leggj/n® Niet het^cfin^$ "slachtoffer. De „Triton" was ^zkls^ niet het eenige aangehouden schip dat in Ceuta lag? vroegen wij. Allerminst, antwoordde de stuurman lachend. Er lagen verscheidene schepen van verschillende nationaliteit, o.a. Deensche, Zweedsche en Belgische vrachtschepen, waarvan de ladingen waren geconfisceerd. Wat dat betreft, waren wij in goed gezelschap. Naar de stuurman voorts mededeelde werd den volgenden dag onder toezicht der militaire bezetting van het schip, welke aan boord bleef, begonnen met het lossen van de lading. De Spanjaarden gebruikten daarvoor eigen personeel, de bemanning van het schip zelf mocht toekijken of aan den wal gaan. waar overigens, volgens den zegsman, weinig militair gedoe te zien viel. Het los sen van de kostbare lading, die daarmede zonder eenige vergoeding of verontschuldi ging in het bezit der Franco-beweging overging, nam eenige dagen in beslag. Toen de „Triton" volkomen leeg was, bleek het dat men op langere aanwezigheid van het schip in Ceuta niet gesteld was, as gevolg waarvan de kapitein op_12 dezer toe stemming kreeg, de reds naar Nederland voort te zetten Chauffeur bij het Roode Kruis. Tot zoover het verhaal van den stuur man, hetwelk kort daarna, toen wij ons weer aan wal hadden begeven, nog werd aangevuld door een passagier van het schip, dien wij daar ontmoetten: Een 24-jarige Limburger, die er wegens weldra te begrijpen redenen weinig voor voelde, zijn naam bekend te maken.... De jongeman in kwestie vertelde ons n.l. dat hij, werkloos zijnde, vóór een achttal weken op eigen gelegenheid over land naar Spanje was gegaan, waar hij, aange zien hij vroeger matroos was geweest, zich wilde laten aanmonsteren op een Spaansch vrachtschip. Hij had in Nederland verno men, dat er in Spanje veel vraag was naar buitenlandsche zeelieden, maar spoedig was hem gebleken, dat dit verhaal op fantasie berust moest hebben, want hij kón er niet in slagen eenig werk aatf boord van een Spaansch schip te vinden. Na vele omzwervingen had hij toen ein delijk werk gevonden bij een hospitaal- post van hét Amerikaansche Roode Kruis, dat nabij Madrid in de omgeving der loop graven van de regeeringstroepen werkzaam was. Hij had hier, omdat hij chauffeeren kon. een aanstelling gekregen als chauf feur, van een Roode Kruis auto, waarmede aan de zijde der regeeringstroepen de gevallen gewonden werden „opge haald", een gevaarlijk karwei, dat boven dien volgens den zegsman geheel liefdewerk was. dus niet betaald werd. Na eenigen tijd had hy hiervan genoeg gekregen en was er niet zonder moeite in geslaagd, naar Valencia te komen, op de reede waarvan hij de „Triton" zag liggen, welk feit hem ts meer verlangen deed krijgen naar het vaderland.... Aan gezien hij een uniform droeg, werden zijn gangen echter nagegaan, omdat men hem zooals hij zeide niet wilde toestaan, het Spaansche grondgebied te verlaten. De wijze, aldus onze zegsman, waarop ik er eindelijk toch in geslaagd ben, aan boord van 't Nederlandsche schiD te komen.bUift mijn geheim. wel kan ik u zeggen, dat ik erg blij was, weer Nederlandschen bodem onder de voeten te hebben. Ik mocht als werkend passagier de thuisreis meema ken. Het avontuur van het aanhouden en het opbrengen van de „Triton" door de na tionalisten was voor mij wel buitengewoon onaangenaam, omdat men, als men mij te Ceuta in mijn uniform zou hebben aan getroffen en een en ander zou hebben on derzocht. ongetwijfeld zonder pardon tegen den muur zou hebben geplaatst, ongeacht het feit. dat ik niet aan de zijde der regee ringstroepen gevochten heb. Ik liep dan ook Tno« i V"aan boord rond in kokskleedij. Overigens rtpHUr i ^g'^am er da- kan ik u zeggen dat de Spanjaarden die te ÜÜ2.JJ j Spaansche militairen ceuta het schip losten, zeer goedgeefsch commando van een officier aan waren met de lading en links en rechts Jjy V-fn gezagvoerder een formeel sinaasappelen en wijn uitdeelden, dat het schriftelijk protest over de aanhouding een lust was. en opbrenging van de „Triton" overhan- j Volgens de verklaring van dezen jonge- digde, welk protest voor kennisgeving werd man. zou het schip nog, voor het vertrek aangenomen, uu ceuta. 35 ton kolen hebben gekregen als De militairen maakten het zich aan „vergoeding" voor het gebruik maken van boord zoo gemakkelijk mogelijk en deden I de winches enz. tijdens het lossen.... bedoelt, het vervoer naar spoor, tram en geconcessioneerden autobusdienst te leiden. Spr. betreurt, dat met deze regeling niet is gewacht, tot de economische opleving de tegenstellingen vanzelf zou hebben opge heven. Een ontwerp-reglement voor het goede renvervoer is door de commissie van advies en bijstand voor het verkeersfonds. de z g. commissie De Vriés aan sommige organi saties toegezonden Spr. stelt een motie voor, waarin ge protesteerd wordt tegen de geheim houding, welke de commissie de Vries aan het bestuur van den B.B.N, heeft opgelegd. Daardoor is het voor het bestuur onmogelijk overleg met leden te voeren. Het bestuur heeft aan de commissie dan ook medegedeeld, dat het geen standpunt kan bepalen tegenover het ontwem-regle- ment. Spr waardeert hetgeen de overheid ten behoeve van het bedrijfsautomobilisme tot stand heeft gebracht, in het bijzonder door den bruggenbouw. Nu de priis der benzine zoo is gestegen, is een herziening van de extra heffing op den invoer der benzine noodzakelijk. Het bestuur van den B.BJ4. heeft deze zaak onder de aandacht van den minister vanfinanciën gebracht. So deed namens het bestuur het voor stel den heer A J. ten Hope. aftredend voorzitter, tot eerelid te benoemen. Den heer ir. Bongaerts. die als eenige candi- daat voor het voorzitterschap is gesteld, heet spr. welkom. De door het bestuur voorgestelde motie werd in de hierna volgende huishoudelijke vergadering goedgekeurd. BONIFICATIE TARWEBLOEM B. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de bonificatie voor tarwebloem b met ingang van heden is vastgesteld op f. 0.90 per 100 K.G. Opheffing contingenteering roggemeel en bloem. De contingenteering van roggemeel en roggebloem zal, na afloop van de huidige contingenteeringsperiode Op 31 Maart a.s., niet worden voortgezet. INTERN. VEILIGHEIDSCONFERENTIE TE AMSTERDAM Nederland valt de eer te beurt de eerste internationale veiligheidsconferentie bin nen zijn grenzen te mogen ontvangen en «el op 26. 27 en 28 April a s De bijeenkom- sler., die door minister van Lldth de Jeude zullen worden geopend, hebben plaats in het Amsteihotel te Amsterdam. Ook zul len excursies worden georganiseerd, o.a. naar de Philips gloeilampenfabriek te Eindhoven. UIT NED. OOST-INDIË. DE PRAUWROOF. SOERABAJA, 19 Maart (Aneta/ANP). De officier van justitie bij den raad van justi tie te Soerabaja eischte tegen beklaagden V. en de L. resp. anderhalf en een jaar ge vangenisstraf wegens roof van een prauw. Dit is het bekende geval waarbij twee Europeanen zich onder de kust van Bali meester maakten van een inheemsche prauw, bemand met inlanders, bij welk ge val destijds een oorlogsschip werd uitgezon den om beide prauwroovers in te rekenen. Bij zijn eisch nam de officier van justitie de jeugd van beide beklaagden als verzach tende omstandigheid in aanmerking. DE WEERMACHT-ACTIE. SOERABAJA. 19 Maart (Aneta/ANP). De petitie van het weermacht-comité voor Oost-Java is geteekend door 31.000 perso nen van alle landaarden, DE HEER P. VERHAGEN. In den ouderdom van 65 jaar is te Den Haag overleden, de heer P. Verhagen, oud directeur van het postkantoor te Voor schoten. Tot 1930 was hij als zoodanig werkzaam, waarna nu wijlen de heer Ver hagen zich in Den Haag vestigde. Bij vele inwoners van Voorschoten zal de herinnering aan den heer Verhagen blijven voortleven. WETSONTWERP VERBINDEND- EN ON- VERBINDENDVERKLARING VAN COLLEC TIEVE ARBEIDSOVEREENKOMSTEN AANGENOMEN. De Tweede Kamer heeft hedenmiddag met 53 tegen 29 stemmen aangenomen het wetsontwerp tot algemeen verbindend en onverbindendverklaring van collectieve ar beidsovereenkomsten. 0->nd van bedrijfsauto houders. ling tusschen Protest tegen behandeling van het ontwerp-reglement goederenvervoer. De bond van bedrijfsautohouders in Ne derland heeft vandaag te Amsterdam zijn 16e alg. vergadering gehouden. De heer E de Vries, voorzitter van het district Noord- ling van het motorische verkeer te stuiten Holland-Zuid. opende het openbare ge- Het onlangs in werking getreden „regle- deelte met een kort welkomstwoord, waarna ment autovervoer personen" is de eerste de vice-voorzitter. de heer Adr. Beers, de schrede op het pad eener coördinatie, die openingsrede uitsprak. aan het autovervoer onoverzienbare schade Na een terugblik te hebben geworpen op kan toebrengen. De wijze van uitvoering I de vijftien Jaren, dat de B.B.N. bestaat, be- van dit reglement maakt duidelijk, dat het sprak de heer Beers de verhoJ spoorwegen en autovervoer, r De gemeenschap zou al meer bij ge baat zijn, indien de Spodjvegen zich bij de rail bepaalden. Het tnans gevolgde systeem kan niet anders dan een sociale onrechtvaardigheid worden genoemd. Er wordt niet ronduit gezegd, dat de houders van motorrijtuigen de tekor ten van de spoorwegen hebben te beta len, hetgeen a«n directe gevolgtrekking bemoeilijkt De wet op het Verkeers fonds toont de juistheid van deze stel ling aan. De door de overheid voorgestane coördi natie van het verkeer dreigt de ontwikke- BRAND TE ZUTPHEN. Een felle brand heeft gisteravond gewoed in een perceel aan de IJsselkade te Zutphen bewoond door ds. de Jong. Hoewel de brandweer er snel bij was en met drie stralen water gaf .kon zij toch niet verhinderen, dat op de benedenverdieping twee groote vertrekken in asch werden ge legd, en het trappenhuis geheel uitbrandde. Op de hooger gelegen verdiepingen is brand- en waterschade veroorzaakt. Een groot gedeelte van het huisraad, waaronder enkele waardevolle antieke meubelen, werd een prooi der vlammen. De schade aan den inventaris toegebracht, wordt op 5 a 6000 gulden geschat. Alles was verzekerd. De brand is te wijten aan een gasstelletje, dat op den schoorsteenmantel stond. GROOTE PARTIJEN BL1KGROENTEN ONTVREEMD. Het echtscheidingsproces van mevrouw Simpson. Hedenmorgen is te Londen een aanvang gemaakt met de behandeling van het echt scheidingsproces van mevrouw Simpson. De attorney-general verklaarde in zijn in leiding, dat op 9 December 1936 een man, Stevenson genaamd, zich bij het gerecht vervoegd heeft en beweerd heeft, dat hij het bewijs kon leveren, dat de echtschei ding van mevrouw Simpson niet definitief kon worden uitgesproken, aangezien ma- terieele feiten niet voor het Hof waren gebracht, of wel omdat de echtscheiding door samenspanning was verkregen. Hier aan voegde de attorney-general toe, dat hij meent te weten, dat de echtscheiding niet definitief kan worden uitgesproken, zoo lang de tusschenkomst van den heer Stevenson in het dossier geboekstaafd blijft. Tenslotte zeide de attorney-general, dat de procureur van den koning een aantal brieven had ontvangen, waarin gezegd wordt, dat druk op hem is uitgeoefend om geen onderzoek hiernaar te doen instellen. Deze beweringen zijn volkomen onjuist. De attorney-general heeft aan het slot van zijn Inleiding nog gezegxi, dat de pro cureur van den koning een volledig onder zoek heeft ingesteld. Het resultaat van dit onderzoek is geweest, dat er geen enkel be wijs bestaat, dat een Interventie zou kunnen rechtvaardigen. Deze zaak is vol strekt gelijk aan andere zaken van dezen aard behandeld. Stevenson refereerde zich daarop aan het oordeel van de rechtbank. De rechter gaf daarop last tot annuleering van de inter ventie. Teneinde geen enkelen twijfel bij het publiek te laten, dat deze zaak niet anders is behandeld dan andere echtscheidings gedingen heeft de president van het echtscheidingshof verklaard, dat ofschoon de heer Stevenson zich thans heeft terug getrokken, toch zijn dagvaarding aan den procureur van den koning zal worden ge zonden voor het instellen van een onder zoek. Wanneer er vedhooren noodig zullen zijn, zullen zij in openbare zitting afgeno men worden. DE ONTPLOFFINGSRAMP IN TYLERS. Een correspondent van de New York He- ïald Tribune meldt, dat thans 473 lijken van slachtoffers der ontploffingsramp in Texas geborgen zijn. Laatste buslichting ten Postkantore voor de eerstvolgende postverbinding in de richting van: Amsterdam Rotterdam 2.40 a) 15.05 2) 2.40 a) 15.35 8.20 3) 15.35 2) 7.10 2) 16.00 2) 9.05 4) 16.00 2) 9.50 17.00 10.20 2) 17.20 2) 10.20 19.05 2) 11.25 18.30 11.25 19.35 12.10 19.35 13.25 2) 20.45 2) 13.25 2) 21.10 2) 14.15 2) 22.20 b 22.20 b 23.40 2) Twee personen aangehouden te Alkmaar. Den laatsten tijd werden regelmatig groote partijen blikgroenten ontvreemd uit de conservenfabriek van de firma Van H. en Co. te Alkmaar. Een door de politie te Alkmaar ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de blikken groenten verkocht werden aan een bepaald adres in de Jordaan te Am sterdam. De mannen, die als de verkoopers van deze levensmiddelen optraden twee Alkmaarders, zijn aangehouden en in het politiebureau ingesloten. Het zijn de 38- jarige M. P en de 31-jarige B. M. Laatst genoemde was tot voor ongeveer een half jaar geleden op de fabriek van de firma H. werkzaam. Gebleken is, dat de mannen Beursoverzicht pag.Vvan het viTfd™BIa«L de blikken groenten met een vrachtauto naar de hoofdstad vervoerden. Bij een gezamenlijk bezoek van de Amsterdamsche en Alkmaarsche recherche aan den afne mer, die in de Jordaan twee groentenstal- len drijft, werden ruim 500 doozen mei ongeveer 14.000 blikken groenteh aange troffen. Al deze groente bleek van de ver dachten betrokken te zijn. Gisteravond laat is'de voorraad met vier vrachtauto's naar Alkmaar overgebracht en daar in het politiebureau opgeslagen. In deze zaak, waarbij de firma H. voor een groot bedrag is benadeeld, worden nog meer aanhoudingen verwacht. 22.35 2) aansluiting nachttreinen. 23.45 Luchtpost N.O.I. alleen Dinsdag en Vrijdag. Utrecht Leiden-Stad 2.40 1) 12.10 6.30 le bestelling 4.50 16.00 21 13.40 2e bestelling 6.00 b 20.20 2) 17.35 3e bestelling De met a aangegeven tijdstippen geiden mede voor Zon- en feestdagen. De met b aangegeven tijdstippen gelden alleen voor Zon- en feestdagen. 1). Niet op Maandag en daags na een feestdag. 2). Na dit tijdstip kan nog gepost wor den in den postwagen van den aan- sluitenden trein. 3). Alleen op Maandag. 4i. Niet on Maandag. Katwijk Noordwijk Leiderdorp Werkd.: 4.50 Werkd.: 4.50 Werkd.: 6.20 13.25 11.25 12.30 16.05 13 25 17.40 17.00 1640 Z-enF 400 Z- en F 400 Z-enF 5 40 Men zie voor Nagekomen Berichten en V00RL00PIGE WISSELKOERSEN Londen 8.93 9/16 (8.93 5/8). Berlijn 73.55 1/2 (73.56). Parijs 8.93 3/4 (8.39 1/2); Brussel 30.81 <30.301. Zwitserland 41.65 (41 66) Ko penhagen 39.90 (39 92 1/2). Stockholm 46.05 (46.101. Oslo 44.90 (44.92 1/2). New-York 1.827/8 (1.82 15/16). Praag 6.38'/t (6.38'/i). 3—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 3