LtHs BUITENLAND lEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Vrijdag 19 Maarf 1931 pkotestantsch bureau voor sociale adviezen. DE ALGEMEENE TOESTAND diplomatieke reizen. De Balkan-entente. Versla* over 1936. Aan bovengenoemd verslag Is het vol gende ontleend: Het verslag kan niet wijzen op zaken van meer dan gewoon belang. Evenals het voorafgegane jaar werden geen kwesties aangebracht, die het bureau in het middel punt der publieke belangstelling plaatsen. Maar daarom is het het bestuur dan ook in eersten aanleg geenszins te doen. De Oostenrljksche bondskanselier, dr. Geschillen over huur en verhuur, arbeids- i Schuschnigg, is gistermiddag met de per- geschillen, moeilijkheden tussehen dienst-1 sonen van zijn gevolg per extra-vliegtuig beden en mevrouwen en omgekeerd, on-1in Boedapest aangekomen, eenigheden tussehen man en vrouw en°b het vliegveld waren o.a. ter begroeting andere gezinsmoeilijkheden, vragen over aanwezig minister-Dresldent Daranyi en de steun, over hypotheek en andere soort- minister van buitenlandsche zaken. Anya. gelijke aangelegenheden, voogdij kwesties, Gisteravond heeft Daranyi ter eere van wagen over belasting en verzekering, zie- de Oostenrljksche aasten een diner gege- daar de gewone aangelegenheden, waar- ven- waaraan de leden der Hongaarsche mede het spreekuur werd gevuld niet al- regeering en de Italiaansche en Oosten- leen, riiaar vaak overschreden. ijksche gezanten aanzaten. Het bestuur was als volgt samengesteld: De Zweeösche minister Sandler is te Pa ir. de Ren, voorzitter: mr. D. H 'pieron -lis gearriveerd, na te Londen ook noz te secretaris: L. N. den Older, penningmeester, hebben geconfereerd met den Britschen G. F. E. Kiers. 2e voorz.; J van Polanen. minister van handel Runciman. alg. secundus; mr. F. H. v. d. Tas. W. Wiet- Aan een correspondent van Reuter heef. hoff. voorzitter van de diaconie. W. J. Ba- Sandler o.a verklaard, dat hii in zijn be- tist Jr. en W. Roodenburg. sprekingen met Eden en Runciman veel Als medewerkers zijn aan het bureau o.a. sympathie had ontmoet voor de pogingen verbonden dr. J. Riemens en ds. D. Kuil- langzamerhand te komen tot een rationee- man. predikanten: dr. H. C. Jelgersma. Ier ontwikkeling van de handelsbetrekkin- psychiater: dr. J. R. F. Rassers, arts: mr.gen tussehen de mogendheden Econo- F H. van der Tas, advocaat en P. C. G A. mische afhankelijkheid beteekent armoede Wijkmans, ambtenaar der Kinderwetten voor alle landen, daar is men het algemeen Evenals vorige jaren mochten wij weder- over eens. om in rijke mate steun genieten, zoowel Zonder de politieke moeilijkheden te on- moreelen als financieelen, van de Diaconie dersc'natten aldus Sandler, is het zonder der Ned. Hen-, Gemeente. Ook de Diaconie twijfel in aller belang de kwestie van de der Luthersche gemeente steunde ons handelsbelemmeringen en in het bijzon der het systeem der contingenteeringen en van de monetaire beperkingen onder ie oogen te zien od breederen grondslag dan van bilaterale besprekingen. Sprekend over de buitenlandsche politiek zeide Sandler: ik kan niet zeggen, dat de wereld od het oogenblik voor democratie of den vrede gered zou zijn. maar ik ben ervan overtuigd, dat deze beide dingen mogelijk zullen worden, naarmate de kracht waarmee men streeft naar ver wezenlijking. zal toenemen. Sandler ontkende naar Engeland te zijn gekomen met voorstellen voor de Britsche regeering. doch hii achtte het zeer nuttig, met de Britsche ministers van gedachten te hebben gewisseld. krachtig, terwijl wij ook dit jaar van de gemeente Leimuiden weer een bijdrage mochten ontvangen. Daarnaast. waren Armenraad. Maatschappelijk Hulpbetoon. Raad van Arbeid, de Gemeentelijke Dienst van Sociale Zaken, steeds welwillend bereid om te steunen en hulp te verleenen. Belangrijk voor de vereeniglng was nog <iat op 9 Juni 1936 de statuten koninklijk werden goedgekeurd en de vereeniging mitsdien erkend wérd. LEIDSCHE HOUT-SCHOOL. Ouderavond. Gisteravond is in de bovenzaal van de Leidsche Hout-school een ouderavond ge houden van bovengenoemde school, waar voor groot-, belangstelling was. De voorzitter der Schoolver. dr. Korthof, opende het samenzijn op de gebruikelijke •wijze en sprak eer, hartelijk woord van welkom. Hij wees er op. dat dit de vijfde ouderavond is, welke gehouden werd sinds de oprichting der school. Het is dus eeil lustrum. Hij ging den groei van de school na gedurende dien tijd, zoowel in leerlin genaantal als in het personeel. Van 88 leerlingen bij liet begin van de school, is dit nti uitgegroeid tot ruim 150, terwijl de school thans in de gelukkige omstanëlig- heid verkeert, dat ze voor elke klas een onderwijzer heeft. Daarna werd door de kinderen een aardig stukje vertoond: „Mannetje van alles", hetgeen zeèr in den smaak viel en waarmee, de kleinen een daverend applaus verwierven. De sportdemonstraties van jongens en meisjes toonden, dat het gymnastiekon derwijs op deze school in goede handen is. Daarna Volgde een oerkomisch num mertje: „Gymnastiek verkeerd" een kod dige parodie op het gymnastiek-onderwijs onder leiding van den heer Smellk; dit deed de stemming tot uitgelatenheid stij gen. In de pauze was er gelegenheid om het werk der leerlingen te zien en met het personeel te converseeren. Hiervan werd een druk gebruik ge maakt en de tentoongestelde handwerken en het teekenwerk van de leerlingen trok ken aller belangstelling. Vervolgens werden door bet onderwij zend personeel een paar aardige stukjes vertoond. Hierna sloot de heer Smellk dezen gezel- ligen avond, welke zeer zeker heeft bijge dragen tot versterking van het zoo ge- wenschte contact tussehen ouders en per soneel, met dankzegging. De vijfde zitting van den economischen raad der Balkan-Entente beeon gistermid dag te vijf uur te Athene. De Grieksche minister-president Metaxas sprak een openingsrede uit. waarop de lei ders der vier delegaties antwoorden. De ar beid zal worden verdeeld over drie onder commissies, welker conclusies vervolgens aan de plenaire zitting zullen worden voor gelegd. de werkloosheid. Bij den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeidersbaggerlieden 2, be hangers 22. betonvlechters 26, betonwer kers 73. glazenmakers 1. glazenwasschers 13, granietwerkers 12. grondwerkers 90, beiers 5, metselaars 130. opperlieden 113, schilders 199, sloopers 10. straatmakers 10, hulp-straatmakers 16, stucadoors. witters 77, timmerlieden 272. uitvoerders 10. voe gers 23. ongesch. bouwarb. 9. Totaal 1113. Fabrieksarbeiders: bleekers 20, lompen sorteerders 11, vellenblooters 6. steenfabr. arb. 124. zeepfabr. arb. 5. ongesch. fabr. arb. 66. Totaal 232. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 87, reizigers, colp. 47, winkelbedienden 38, eta leurs 4. incasseerders 11. musici 6, onder wijzers 9. overheidspersoneel 11, verplegers 4. Totaal 217. Hotel- en café-pers.: huispersoneel 9, kellners 53, koks 7. Totaal 69. Houtbewerkers: beddenmakers 2. hout bewerkers 81, kistenmakers 6, kuipers 9, lijstenmakers 4. mandenmakers 2, meubel stoffeerders 17, meubelmakers 35, politoer- ders 1. ongesch. arbeiders 33. Totaal 190. Kleermakers: kleermakers 86, kappers 10, schoenmakers e.a. 16 Totaal 112. Land- en tuinarb.: bloemisten 42, land arbeiders 29, tuinlieden 36, warmoeziers 10, ongesch. landarb. 8. Totaal 125. Metaalbewerkers: bankwerkers 107. blik- bewerkers 28. burgersmeden 45, electrlciens 58. gasfitters 16. gasmetermakers 3, instru mentmakers 3. isoleerders 9. kernmakers 2, kettingsmeden 23. klinkers 9, koperslagers 4, lab. bedienden 6. lasschers 7, loodgieters 63. machinisten 19. metaalboorders 6. me taaldraaiers 8, metaalslijpers 3, metaal zagers 1. monteurs 25, pianostemmers 4, polijsters 1, ponsers 5, rijwielherstellers 15. rijtuigschilders 3, scheepstimmerlieden 8, stokers 25, tegenhouders 17, verw. monteurs 17, voorslaanders 7, voorwarmers 5, vulca- niseurs 2 .vuurwerkers 8, wagenmakers 6, ijzerwerkers 51, zandspulters 3. zandvor- mers 3, ongesch. arbeiders 45. Totaal 670. Sigarenmakers: sigarenmakers 21, siga- rensorteerders 1, slgarenstriopers 1 To taal 23. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 9, Ingenieurs 3, technikers 6, teekenaars opz 11, werkmeesters 11. Totaal 40. ^DUITSCHLAND Proces over de gebeurtenissen in Altona in 1932. De te Altona zetelende speciale recht bank voor Sleeswijk Holstein heeft thans vonnis gewezen in het proces, dat betrek king heeft op de botsingen, die op 17 Juli 1932 te Altona zijn voorgekomen tussehen nationaal-socialisten en linksche elemen ten, tijdens een „propaganda-optocht" der Nazis door de arbeiderswijken van Altona. Het over het vonnis uitgegeven commu niqué deelt mede, dat 18 dooden en 6 ge wonden gevallen zijn bij de botsingen „ten gevolge van de politiemaatregelen, die noodig waren om de orde te herstellen". De beklaagden Hipier, Stockfleth en Ruhnow werden veroordeeld tot 10 jaar opsluiting elk en 10 jaar verlies van bur gerrechten. Twee andere beklaagden wer den veroordeeld tot resp. zeven en vijf jaar gevangenisstraf, elf beklaagden kregen 2 tot 3 jaar en nog een beklaagde 2 jaar gevangenisstraf. Eén beklaagde werd vrij gesproken. Het O. M. verklaarde, dat het van geen belang was uit te maken of iemand geschoten had of niet en dat de eenvoudige aanwezigheid der beklaagden bij de botsingen als leiders van groepen voldoende was om hen wegens moord ln staat van beschuldiging te stellen. ENGELAND Defensie-wet afgehandeld. Het Hoogerhuis heeft thans de defensie- lcening ook in 3e lezing afgedaan, waar mede deze wet is afgehandeld. Minister Hoare is voor herstel van gezondheid voor een paar weken naar Zwitserland ver- i rokken. De staking bij Weymouth is geëindigd. De 1200 stakers in de torpedofabriek heb ben het werk hervat. FRANKRIJK Na de gebeurtenissen te Clichy. De situatie ha degrëbeurtenissen te Clichy is nog niet opgehelderd. Vol verlangen ziet men uit naar de verklaring van Blum ln de Kamer, die hedenmiddag wordt ver wacht. De minister van binnenlandsche zaken, Dormoy, had tijdens de botsingen in Clichy een verwonding aan zijn voet gekregen. De ..Populaire" meldt thans, dat deze verwon ding. die zich eerst licht liet aanzien, zoo dat de minister zijn werkzaamheden daar voor niet had willen onderbreken, thans ontstoken is. zoodat ernstige verzorging noodig is geworden. Behoudens kleine incidenten heeft er gisteren niets bijzonders plaats gevonden. De toestand in Parijs is uiterlijk weer ge heel normaal. De communisten blijven zich weren. Gis teravond is een groote bijeenkomst georga niseerd in het Velodrome d'Hlver, waar de sprekers nog eens alle schuld wierpen op de fascisten Ontbinding dezer partij en zui vering der politie blijven elschen. Thorez herhaalde: Wij moeten ons, onder het voor wendsel eener adempauze niet bukken voor den muur van het geld. Frankrijk heeft reeds te dikwijls het beeld getoond eener linksche regeering, die een rechtsche poli tiek toepast. De regeering komt hierdoor in steeds 'moeilijker parket! In een communiqué protesteert het Chris telijk Vakverbond van de arbeiders uit Parijs en omgeving tegen het feit, dat een staking is ontketend om redenen, die vreemd zijn aan beroepskwesties. Gewezen wordt op het gevaar van een dergelijke handelswijze. Ook de algemeene bond van Fransche werkgevers en het comité van voorzienin gen en sociale actie hebben 'n gemeenschap pelijk communique gepubliceerd, waarin wordt geprotesteerd tegen de staking welke een politieke actie wordt genoemd. Beide vereenigingen zullen de leiders van de C.G.T., welke verantwoordelijk worden gesteld voor de staking schade loosstelling vragen voor de materieele schade, welke vele bedrijven hebben geleden. De meesterknechts van de Renault- fabrieken hebben een communique gepu bliceerd. waarin zij krachtig protesteeren tegen den aanval, waarvan een van hun collega's het slachtoffer is geworden. In het communiqué wordt medegedeeld, dat een kwartier nadat de werklieden de fabriek hadden verlaten, een van de mees terknechts in zijn kantoor werd aangeval len door een honderd vijftigtal demonstran ten. welke niet tot zijne afdeeling behoor den. De man werd uitgescholden, geslagen en getrapt en tenslotte met geweld naar een vergadering medegesleurd. De „Populaire" meldt, dat het Comité in- tersyndical du Livre ter beantwoording van de „misdadige provocatie der fascisten in Clichy" en bij wijze van waarschuwing „de arbeiders die betrokken zijn bij het drukken en verspreiden van het blad „Le Flambeau" het orgaan van de Parti Social francais, uitgenoodigd heeft te beletten, dat de krant deze week verschijnt. Dienten gevolge, aldus het blad, is het opmaken van de „Flambeau" door de arbeidersploe- gen belet en zal de krant deze week niet verschijnen De begrafenis der slachtoffers van Clichy is op Zondagmiddag bepaald. N/C0R RE-pARATIË-h! E-bl 6DH-/TEWW161 8055 (Ingez. Med.) werken met de Europeesche landen, die koloniën in Afrika bezitten". Wat betreft Locarno cn het Westelijk pact, is Italië bereid alles te doen wat in zijn vermogen ligt om daartoe te geraken. Zulk een accoord zou kunnen worden ver gemakkelijkt door de stichting van een as tussehen Rome en Berlijn, welke niet ge vormd wordt om onlusten in Europa te verwekken, maar veeleer, om in dit wereld deel vrede en orde te vestigen. Te Tripoli heeft Mussolini gisteren den eere-degen van den Islam ln ontvangst ge nomen, welke prins Caramahli de ver tegenwoordiger van een der oudste Moham medaansche geslachten, hem aanbood. In een korte toespraak, welke door de radio werd verspreid, heeft Mussolini er aan herinnerd, dat. ..de koning van Italië en keizer van Ethiopië" hem, na elf iaren opnieuw naar Lyblë heeft gezonden om er de behoefte te leeren kennen van de be volking en kennis te nemen van gerecht vaardigde wenschen. In de geschiedenis van Lybië is een nieuwe fase ingetreden: gij hebt. aldus Mussolini uw trouw tegenover Italië be wezen, door Italië bli te staan op het oogenblik, dat het al ziin krachten moest inzetten in een zwaren strijd. Het fascis tische Italië zal als dank voor haar trouw de Mohammedaansche bevolking van Lybië, vrede, gerechtigheid, welstand en eerbiediging van de wetten van den pro feet garandeeren. Gii weet. dat ik karig met beloften ben. doch dat ik gestand doe. hetgeen ik heb beloofd". RUSLAND Een nieuw proces. Voor de tweede maal in vier maanden wordt een groot sabotageproces gevoerd, thans te Novosibirsk. Zeven personen, die ais Trotzkiïsten worden beschouwd, wor den ervan beschuldigd, verantwoordelijk te zijn voor een brand in een school op 3 Februari, waarbij vele kinderen in de vlam men omkwamen. Volgens de aanklacht hebben zij en hun medebeschuldigden contra-revolutionnaire actie gevoerd, doordat zij de school zoo hebben doen bouwen, dat gemakkelijk een begin van brand kon uitbreken: zij wilden aldus de jeugdzorg van regeering en com munistische partij een slechten naam be zorgen. De slaapzalen waren zonder nood uitgangen gebouwd, terwijl de kachels vlak bij houten wanden stonden. JAPAN. 1 De begrooting. Het kabinet, heeft de suppletoire be grooting goedgekeurd ten bedrage van 58.197.000 yen, waarbij inbegrepen 1.445.000 yen voor de- marine. De begrooting werd vervolgens aan den Landdag voorgelegd. De totale uitgaven voor het volgend jaar worden geraamd op 2.872.134.000 yen, waarvan 727.965.000 yen voor het leger en 683.108 000 yen voor de marine bestemd zijn. Deze begrooting is 166.447.000 yen lager dan de door het kabinet van Hirota uitge werkte begrooting, doch 560.617.000 yen hooger dan die over het loopende dienst jaar. Het tekort op de begrooting zal worden gedekt door een obligatieleenlng. Het be draagt 965.450.000 yen, d.i. 117.993.000 yen meer dan dit Jaar. ITALIË. Interview met den Duce. Textielarbeiders: hekelaars 7, katoen drukkers 22, kluwers. e.a, 6, luikers 11, plaatsnijders 18, schvobbelaars 2, spinners 52, spoelers 3, staaldraaddraalers 2. ster kers 2, strijkers 17, wevers 125, wolbewer kers 46, ongesch. textielarb. 61. Totaal 374. Transportarbeiders: emballeurs 5, chauf feurs 144, exp. knechten 18, koetsiers 15, loopknechten 51, schippers 92, magazijn knechten 65, spoor- en tramperson. 18, wakers 5. transportarbeiders 59, losse ar beiders 533. Totaal 1005. Typografen: boekbinders 28, boekdruk kers 19. fotografen 1. hulp-vakarbeiders 5, letterzetters 23. steendrukkers 1. Totaal 77. Voedingsmlddelenarb bakkers 90, ove- nisten 6, slagers 59, suikerwerkers 22. wijn- kooperskn. 11, zoutzieders 4, zuivelberelders 4. ongesch. arb. fabr. 47. Totaal 243. Vrouwen: Apothekersass. 1, kapsters leerl.3, naaisters (costuum) 25, strijk sters maasters 1, spinsters 1, winkel- Juffrouwen 23, buffetjuffrouwen 1. serveer sters 5, kamermeisjes 1, linnenjuffrouwen 2, kantoorbedienden 26, verpleegsters 6, bedrijfleidsters 1, teekenaressen 1, onder wijzeressen 3, ass en hulshoudsters 14, dienstboden (d. en d. en n.) 66, kinderjuf frouwen 3, werksters 98, fabr. arbeidsters 68. Totaal 349. Alg. 'totaal 4839 19 Maart 1936 4793 21 Maart 1935 4409 Ben. 41 ged. werkloozen. Zijn bezoek aan Lybië. Mussolini heeft een onderhoud verleend aan Ward Price van de „Daily Mail" en daarin os. verklaard: Dat de uitnoodlging van Haile Selas sie de Engelsche kroningsfeesten bij te wonen tot gevolg zal hebben, dat bij de kroning van koning George geen Italiaansche delegatie aanwezig zal zijn. Mussolini voegde hieraan toe, dat Italië thans in koloniaal opzicht voldaan is en een vriendschappelijke regeling wenscht te treffen met Groot-Brtttarmië in zake de handelsaangelegenheden ln Afrika, in het bijzonder betreffende Kenya en den Soe dan. Overgaande op Spanje zeide de Duce: „ik kan u verzakeren, dat wij aan generaal Franco niets gevraagd hebben in den vorm van een marinebasis op de Balearen of in Spaansch Marokko. De Italiaansche vrij willigers in Spanje, wier aantal sterk is overdreven, zullen naar hun haardsteden terugkeeren, wanneeT het hun goed dunkt, tenzij een algemeen accoord tot stand komt om ook de andere vrijwilligers, wier aantal oneindig veel grooter ls, terug te trekken. Italië doet niets en zal niets doen, wat ook maai1indirect de territoriale onschendbaarheid van Spanje zou raken. Italië heeft niet het voornemen zich na den burgeroorlog met Spaan- schc aangelegenheden in te laten". dn Terugkomende op de handelsbetrekkin gen tussehen Italië en Engeland, zeide de Duce, dat Italië nooit vijandige bedoelin gen ten opzichte van Engeland en Frank rijk heeft gekoesterd en zulks ook niet op het oogenblik doet. In antwoord op een desbetreffende vraag zeide Mussolini: „zelfs indien bekeken van het laagste standpunt van verlies en winst, zou ik geen enkel voordeel kunnen behalen uit een Euro- peeschen oorlog waarbij ik Italië aan geduchte risico's bloot stel". De ontwikkeling van Abessyrüë, zoo ver volgde Mussolini, zal veel tijd, energie en kapitaal verelschen en het is dus van zelf sprekend, dat Italië wenscht samen te DE VATICAANSCHE STAAT Encycliek tegen het communisme. VEREENIGDE STATEN De neutraliteitswet goedgekeurd. De verhouding tot Duitschland. De onafhankelijkheid der Philippijnen. Het Huis van Afgevaardigden heeft zijn goedkeuring gehecht aan een door den de mocraat Shanley ingediend amendement, waarbij de toepassing van de in het neu- trallteitswetsontwerp van Mac Reynolds voorkomende bepaling betreffende het zen den van oorlogsmateriaal naar oorlogvoe rende landen tot twee jaar beperkt blijft. Van tevoren had het Huis met 101 tegen 74 stemmen een amendement verworpen, dat beoogde, den uitvoer van wapens en munitie in vredestijd evenals ln tijd van oorlog te verbieden. Het Husi van Afgevaardigden heeft tenslotte het wetsontwerp betreffende de neutraliteit van Mac Reynolds aan genomen met 374 tegen 12 stemmen. Na het bezoek van den Duitschen am bassadeur, Luther, heeft Huil, de minister van buitenlandsche zaken, 'n communiqué gepubliceerd. Huil deelt hierin mede. dat hij op het nieuwe Duitsche protest heeft geantwoord, dat de verklaring van de Amerikaansche regeering na het eerste protest ook van toepassing is op het on derhavige geval. „Ik hoop," aldus de minister, „dat dege nen. die deel hebben aan deze controverse, welke wordt gekenmerkt door bittere ver klaringen in ons land en in Duitschland, weldra tot de conclusie zullen komen, dat het in het belang van beide landen is, on derwerpen te zoeken, welke kalmer kun nen worden besproken." In de Duitsche pers is een nieuwe cam pagne ingezet tegen Amerika. De „Nachtausgabe" richt zich niet alleen tegen den burgemeester van New-York, maar ook tegen de regeering van Washing- to. „Das Schwarze Korps", het officieele orgaan van de S.S.. heeft ruim een pagina gewijd aan een heftig, satiriek artikel over de Vereenigde Staten, waarbij illustraties zijn opgenomen, welke Amerikaansche in stellingen op grove wijze ln caricatuur brengen. Quezon, de president van de Philippij nen, is het gisteren met vertegenwoordi gers van de Amerikaansche regeering eens geworden over den tekst van het voorstel om.de volledige onafhankelijkheid van de Philippijnen in plaats van in 1946 reeds in 1938 of '39 tot stand te doen komen. „Een verschrikkelijke bedreiging voor alle landen". In een encycliek tegen hel communisme en atheïsme, welke gisteren is gepubli ceerd, keert de Paus zich tegen de „ver schrikkelijke bedreiging" van het commu nisme ten aanzien van alle volken. De en cycliek bevat een uiteenzetting van de ma icrialistische leer van het communisme, welke geen verschil maakt tuschen geest cn stof, tussehen ziel en lichaam, welke alle hiërarchie en iedere autoriteit vernie tigt en welke den godsdienst en het ge zin ontwijdt. De Paus is van meening, dat de betreurenswaardige verspreiding van dil systeem geweten moet worden aan het valsche ideaal van gerechtigheid en gelijk heid, dat het communisme aan de menigte voorspiegelt, terwijl het verder belooft, een einde te maken aan zooveel niet te ont kennen misbruiker. Onder de oorzaken van de verspreiding van de communistische leer noemt de Paus mede de sluwe propaganda en het onver klaarbare stilzwijgen van een groot deel van de pers over de verspreiding van het communisme. De Paus constateert 't droeve gevolg hiervan ln Spanje en Mexico en vooral in Rusland. Tegenover de dwalingen van het com munisme stelt de encycliek de leer van de katholieke kerk, welke gelijkheid en broe derschap verlangt voor alle menschen, dc vrijheid verdedigt en het wettig gezag in de samenleving erkent en verdedigt. De Paus herinnert eraan, dat de katho lieke leer zich niet afzijdig houdt van de menschelijke zaken en den vooruitgang hiervan niet tegenhoudt. Hij noodigt ver volgens alle geloovigen uit het christelijk leven te hernieuwen. Hij spoort aan zich vrij te maken van de aardsche goederen, de christelijke liefdadigheid te beoefenen, alsmede de rechtvaardigheid. welke de werkgevers tot de erkenning moet bren gen, dat de arbeider onmisbare rechten heeft. Verder beveelt de Paus een actie aan om het communisme te bestrijden en de valstrikken welke het stelt, te ontmaske ren. De encycliek kan op geen enkel ter rein samenwerking van het communisme toestaan Indien men de christelijke be schaving wil redden. Tenslotte doet de Paus een bijzonder be roep op alle katholieken om zich te ver zetten tegen de atheïstische beweging. De staat moet evenwel medehelpen de waar heid tot overwinning te brengen. De encycliek besluit met een beroep op de katholieken, die aangetast zijn door het inbreker die zioh vergist met het kwaad van het communisme deze gevaar- raam, waai- hij de trapleer tegenaan geze' lijke leer af te zweren. heeft 1 21 De Chrysler Corporation heeft verzocht om een bevel tot inhechtenisneming van de leiders van de United Automobill Wor kers en van 6.000 „sitdown" stakers.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2