78sie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 19 Maart 1937 Vijlde Blad No. 23614 NAGEKOMEN BERICHTEN AKKERTJES CACHETS) STADSNIEUWS. BEUESOVERZICHT Uit de Omstreken &üt tnetü uwarfortp!; den irifoud LEIDSCHE CHR. JEUGDORGANISATIE „PHEBE". Ouderavond. De L.C.J.O.P. hield in de stampvolle zaal van „den Burcht" haar zeventienden ouder avond. Om tien minuten voor acht opende de voorzitter de heer J. Stigter, na het laten zingen van Gezang 22, de vergadering op de gebruikelijke wijze en las Matth. 26 4756. Daarna heette spr. allen van harte welkom en sprak er zijn vreugde over uit, dat de zaal zoo goed gevuld was er den nadruk op leggend, tezamen te behooren in verschil lend opzicht, bij het werk van „P.H.E.B.E.". Het zou geen ouderavond zijn, aldus spr., waneer wij niet spraken over het werk van „Phebe". Uitvoerig stond spr. bij elke af- deeling stil. Met klem verzocht hij de mede werking der ouders voor elke afdeellng. Da Jongemannen-vereeniging bleek volgens spr. de meest bloeiende groep van Phebe te zijn, waarna spr. het een en ander omtrapt de grootsche plannen dezer afdeellng om uitbreiding aan haar werkzaamheden te kunnen geven, mededeelde. Men heeft besloten hiermedo een aan vang te maken door het huren van een lo kaliteit, waar de verschillende nog op te lichten clubs een onderdak kunnen vin den. Hiertoe wilde men niet eerder over gaan, alvorens de benoodigde gelden aan wezig waren. Den aanwezigen werd dan ook op dezen avond de gelegenheid gebo den, een steentje bij te dragen. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met de afwer king van het programma. Door de meisjes van 714 jaar werd het sprookje Vllr.der- koningln heel aardig ten tooneele gebracht en door de oudere meisjes een gymnastiek stuk „Van jeugd tot jeugd" zeer verdien stelijk opgevoerd. Tijdens de pauze bestond er gelegenheid zich op te geven als lid van het Dubbelr- fjesfonds der L.C.J.O.P. Na de pauze volg de een samenspraak getiteld „De Buren" uitgevoerd door leden van de Meisjesver. en Jongemannenver. Na afloop hiervan werd mej. de Water, de leidster der Meis jesver. met eenige hartelijke woorden door een der meisjes dank gezegd voor alles wat ze zich aan zorgen en moeiten getroost had en bood men haar 'n fruitschaal aan. Bij het slotwoord dankte de voorzitter allen voor hun medewerking en onder streepte met eenige woorden den dank door een der meisjes aan mej. de Water ge richt. Om ruim elf uur werd deze gezellige avond, waarop Phebe met voldoening kan terugzien, met dankgebed door den voor zitter gesloten. van het volk. Daarmee komt men in de lijn van de volkssouvereiniteit. Gelukkig heeft in onze dagen de meer derheid der Kamer niet altijd beslissende Invloed op de Regeering. Aan de hand van enkele feiten bewees spr. dit. Daarna behandelde spr. nog uitvoerig het werk van de Regeering, en de con trole van het Parlement: raadgeven, steu nen en getuigen, doch nooit mee-regeeren. Tenslotte wekt spr. de aanwezigen op, alle doen en laten te toetsen aan Gods bedoelingen, in onze staatsbemoeiingen en ons persoonlijk leven. Na dit referaat, dat een hartelijk ap plaus ontlokte werden nog eenige vragen gesteld, die door den heer Pauw beant woord werden. Na het zingen van Gez. 204 1 werd de vergadering met gebed gesloten. ACADEMISCHE EXAMENS. Beverdsrd is tot doctor in de rechtsge leerdheid, cp proefschrift getiteld: „Over huidig en toekomstig Kinderrecht", de heer M. E. van de Werk, geboren te 's-Graven- hage. Geslaagd voor het doctoraal examen Ne- r'rrlandsche taal- en letterkunde, mej. J. v,n Blankenstein (Wassenaarl; voor het doctoraal examen rechten, de heer J. M. 'Vicherfnk (Leiden)voor het doctoraal examen Geneeskunde, mej. H. G. Meyerink i Zwolle) en de heeren B. Hengeveld (Rot terdam) en P. Brouwer (Maassluis) voor het artsexamen le gedeelte de heeren L. van Oosten (Den Hang), L. J. J. ten Haaf (Den Haag) en mej. C. Smeenk (Den Haag) Bevorderd tot arts, de heeren H. Kwint (Lelden), A. C. Regensburg (Den Haag) en E. J. de Vries Robles (Rotterdam); voor het doctoraal examen, Zuid-Afrikaansch Recht, de heer H. P. Bsey'er.bachDen Haag). SCHOOL DUIVENBODESTRAAT. Ouderavond. De avond werd geopend met een woord van welkom door het hoofd der school, den heer v. Schaick. In het bijzonder heette hij hartelijk welkom den heer Koelewijn van Wassenaar, die de aanwezigen een en ander over het vogelleven in Holland zou vertellen. Na voorlezing der notulen ver kreeg de heer Koelewijn het woord. Op boeiende wijze vertelde spr, van zijn waarnemingen van het doen en laten van allerlei vogels, en mede door een groot aantal lantaarnplaatjes kregen de aanwe zigen een prachtigen kijk op hetgeen zij als stadsbewoner moeten missen. Met een opwekking om in het a.s. seizoen eens naar buiten te gaan en dan goed op te letten, opdat men ook iets van dit vogelleven zal kunnen aanschouwen, beëindigde spr. zijn vaak humoristische lezing. Een hartelijk applaus volgde op deze met aandacht gevolgde voordracht. In de pauze, welke hierop volgde, werd door bereidwil lige handen chocolademelk geschonken, ter wijl van de gelegenheid tot het bezichtigen van 't werk der leerlingen door de ouders ruim gebruik werd gemaakt. Na de hervat ting volgde de verkiezing van een lid der Oudercommissie, welke tot resultaat had dat mevr. Heemskerk werd gekozen. Hierna zette de heer v. Schaick de noodzakelijk heid van het schoolfonds uiteen, waarvoor de medewerking van alle ouders werd in geroepen, Met een woord van dank voor de opkomst sloot spr. dezen prettigen en leer- zamen ouderavond. CHR. HIST. JONGERENGROEP. Gisteravond vergaderde de Chr. Hist;. Jongeren groep in gebouw „Rehoboth". Na gebruikelijke opening las de voorzitter, de beer P. Hendriks, uit Deut. 17, waarna eenige huishoudelijke zaken werden afge werkt. Direct daarna was het woord aan den spreker, den heer J. C. Pauw, lid van het Fed. Bestuur tot het houden van zijn inleiding over Art. 2 van het beginselpro gram. Aan de hand van citaten van de minis ters van Rheenen en Kappijne consta teerde spr. hoe de geest was, die den tijd van den schoolstrijd beheerschte: het li berale beginsel voortgekomen uit de leus her Fransche Revolutie, ,,ni Dieu. ni mai- tre". en verduidelijkte daarmee de eerste alinea van het historisch standpunt. Daarna toonde spr. uit tal van plaatsen uit den Bijbel aan, hoe God alleen de wacht heeft en de overheden hun macht ?an God ontvangen hebben; als zoodanig w dus de overheid Gods dienaresse. Luther zelde: .,de overheid is de ketting, waaraan God de wilde beesten legt"; het is dus een genade van God dat de overheid ingesteld is, anders was het met de wereld gedaan. Dat blijkt wel sterk uit verschil lende feiten uit de geschiedenis. Volkssou vereiniteit schept wanorde, er is geen grondslag voor een goede regeering Overheidsgezag beteekent echte.- niet: vrif mandaat, doch uitoefening er van in "en geest van Gods bedoelingen. Toch heeft de overheid ook nog verant woordelijkheid tegenover de voltevertegen woordiging; ieder mensch toch onvolkomen ?n zondig, heeft controle noodig. In hoogste instantie kan het door het geweten, doch in <-sn belangrijke zaak als het Staatsbestel is net zeer gewenscht dat zij gecontroleerd, gesteund en gewaarschuwd werden door de i volksvertegenwoordiging. Toch is er een groot gevaar aan verbon- oen. De overheid kan zich n.l. scharen ach- «t de helft plus één, dus de meerderheid OUDERAVOND CHR. OPLEIDINGS SCHOOL MUNNIKENSTRAAT. In de Chr. Opleidingsschool aan de Mun- nikenstraat (hooid de heer P. Herfkens) werd de vierde ouderavond gehouden, wel ke zeer druk bezocht wa-s. Van 78 uur bestond de gelegenheid, het schriftelijk werk der kinderen te bezich tigen en zich met het onderwijzend perso neel te verstaan, waarvan vele ouders ge bruik maakten. Ook viel een keurige col lectie handwerken te bewonderen. Om ruim acht uur opende het Hoofd dei- School, de heer P, Herfkens. de bijeen komst op de gebruikelijke wijze, waarna hij een korte toespraak hield, waarin hij de ouders en verschillende autoriteiten wel kom heette. De kleintjes van de eerste klas zongen nu op leuke wijze een paar liedjes terwijl de jongens en meisjes van de hoogste leer jaren correct stok- en knotsoefeningen uit voerden onder goede leiding van den gym- nastiekleeraar, den heer Wassenaar. Leer lingen van klas zeven zongen, de jongens gaven brugoefeningen en standen ten beste, waarna een zangstukje werd gegeven door kleinen en grooten, getiteld: „De maanden van het jaar". Ook het boerendansje. dat volgde, viel zeer in den smaak. Daarna kreeg de heer Broersma, onder wijzer aan de school gelegenheid tot het houden van zün lezing over „Gezag en Ge hoorzaamheid", waarbij hij een zeer aan dachtig gehoor had. Namens de buurtvereeniging „Eensge zindheid" sürak de heer De Groot, die het ten beste gegevene en de verhouding tus- schen vereeniging en school roemde, waar na hij voor de kinderen een tractatie toe zei. In zijn functie van Inspecteur van C.V.O. uitte de heer van Malssen zijn ver trouwen in de school, terwiil de heer De Reede namens het Schoolbestuur woorden van waardeering sDrak. Nadat een van de ouders zUn dankbaar heid geuit had. dankte het hoofd der school sorekers en medewerkers, ook de buurtver eeniging en één der ouders voor de ver rassingen. door hem beschikbaar gesteld. Na het zingen van den Avondzang werd deze goed geslaagde Ouderavond door den heer de Reede met dankzegging gesloten. AMSTERDAM, 19 Maart, De daling in New York bleef ter beurze van Amsterdam niet onbeantwoord en aan het Damrak bestond dan ook een flauwe stemming. Van eenige zenuwachtigheid was echter niets te hëna&icaj}. Dit verhin derde echter niet dat het koehspeil zoowel van de Amerikaansche waarden als van de locale fondsen belangrijk, lager kwam te liggen. I I In meerdere gevallen moesten voor de inheemsche papleren Verliezen van een tiental procenten of mefr worden geregis treerd. De handel droeg over het algemeen een kalm karakter. Van overstelpend aanbod was geen sprake, doch de lust om te koo- pen was heden afwezig, zoodat het materiaal dat aan de markt kwam, slechts plaatsing kon vinden tegen lager koersen. Op het sterk gereduceerde niveau kwam er echter grond in de markt, zoodat de koer sen tenslotte weer een neiging tot oploo- pen aan den dag legden. De Amerikaansche Waarden volgden het voorbeeld van Wallstreet getrouwelijk na. Van de toonaangevende staalaandeelen kregen United States Steels en Bethlehem Steels een flink verlies te boeken. Ook Republic Steels werden lager afgedaan. Met de Koperfondsen was het niet anders gesteld. De laag-genoteerde fondsen ver keerden eveneens in reactie, doch hier waren de verschillen ten opzichte van gisteren niet zoo in het oog loopend. Op de locale markt waren de Rubberfondsen algemeen lager; Amsterdam Rubbers ver loren een goede tiental punten, na flauwe opening zakte de koers nog iets verder is, doch later kon een verbetering worden waargenomen. Ook de overige soorten wer den algemeen beneden het peil van gis teren afgedaan. De handel in Tabakken was gering, van de Sumatra-aandeelen kregen aandeelen Dell Maatschappij het grootste verlies te incasseeren. De suikerafdeeling had een kalm voorkomen. H.V.A.'s, Java-Culturen en Nisu's golden algemeen lager, aandeelen Cult. Mij. d. Vorstenlanden evenwel konden zich op peil houden. Van de Industrieelen werden Aku's en Unilevers wat lager geno teerd. De Philips aandeelen hadden onder de flauwe stemming het meest te lijden en reageerden een 15-tal punten. Op de Scheepvaartafdeellng kwamen de koersen algemeen lager te liggen, doch de verliezen waren hier niet groot. Koninklijke Booten kwamen weer eens beneden 140°/o. In Petroleumfondsen ging weinig om. Koninklijken gedroegen zich in overeenstemming met de algemeene beurs- tendenz. De beleggingsmarkt had een rus- lig voorkomen. De koersen verschilden niet noemenswaardig bij die van gisteren. Inte gralen lagen iets zwakker in de markt. In Fransche fondsen ging weinig om. Naar ter beurze bekend werd. werd de nieuwe Fran sche defensieleening te Parijs met een dis agio verhandeld. bestaat thans uit mej. W. Koelewijn voorz., mej. B. v. Klaveren, 2e voorz., mej. J. v. Beelen 1ste secr., mej. G. de Vries 2de secr., mej. M. Zuyderduin 1ste penningm. en mej. D, Verhoef, 2de penningm. LISSE. In de plaats van brigadier Koers, die naar Hoofddorp vertrok, werd benoemd de heer Bakker, thans Rijksveldwachter in Drente. B. en W. hebben aan mej. Akerboom vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis langs de eerste Poellaan. NOORDWIJKERHOUT. Zuster Christophora. in de wereld mej. Borcharding, geboren alhier, vertrekt 25 Maart a.s. naar de -fhlssie in Ned. Indië per s.s. „Johan de Witt". Zij wordt werk zaam gesteld te Medan in het St. Eliza beths Ziekenhuis aan den Polonia-weg. Broeder Tarcisius van het St. Bavo- Gesticht, een expert op muzikaal gebied, hield een voordracht over Grégoriaansche zang. De beide zangkoren uit de twee paro- chie's woonden dezen leerzamen avond bij. RIJNSBURG. Jaarvergadering der Ger. Meisjes- vereenigingen. De drie Meisjesvereenigingen op Ger. grondslag O L P. Welden in de Ger. Kerk Rapenburg haar 15de jaarvergadering. Ds. v. d. Loo heette de talrijke aanwezi gen hartelijk welkom en sprak na gebed en gemeenschappelijk gezang naar aanleiding van 1 Cor. 15, waarbij hij de meisjes aan spoorde tot volhardenden arbeid in de ver- eeni gingen. Na een welkomst-tableau werd het jaar verslag uitgebracht, waaruit bleek dat de Vereeniging Noord 28 leden telt, West 37 en Oost 45. Er is een batig saldo van f. 291. Mej. v. Starkenburg droeg voor het ge dicht: „Mijn belijden", terwijl verschillen de anderen inleidingen of voordrachten hielden. Ten slotte een revue samenge steld uit verschillende grepen van vroegere jaarfeesten. Onderscheiden afgevaardigden van pi. vereenigingen brachten hun gelukwenschen over. Na een slotwoord van mej. Bouman werd deze welgeslaagde feestavond na het zingen van den Avondzang door ds. Broek stra met dankgebed gesloten. WISSELKOERSEN. BUITENLAND. DE VLUCHT VAN AMELIA EAR HART. In verband met de slechte weersom standigheden tusschen Honoloeloe en How- land. het eiland, waarheen de volgende étappe de koene vliegster voeren zal, heeft Amelia Earhart gisteren besloten den start tot morgen uit te stellen, de afstand Ho- noloeloe-Howland bedraagt 1896 mijl. Londen 8.93'/! (8 93 5/3). Bellijn 73.55 (73.56). Parijs 8.39 3/4 (8 39'/;) Brunei 30.80 (30 80)Zwitserland 4164'/; (4165). Kopen hagen 39.90 39.92'/j)Stockholm 46 07'/; (46 10), Os'o 44.93 (44.92'/i), New York 1 82 7/8 (1.82 15/16). Praag 6.38 (638'/»). Prolongatie 1 Part disc 1/4. Daggeld 1/4, Registermarken 35 5/8 Crediet Sperrmar- ken 191/8. Effectensperrmarken 18 3/4. Reismarken 51'/«, Banknaoier 415/8. Tusschen haakjes ziin de koersen van gisteren. KATWITK AAN ZEE. OUDERAVOND DER OPENBARE SCHOOL. DE STAKING BIJ CHRYSLER. De leider van het comité voor indu- strieele organisatie, John L. Lewis, heeft gisteravond verklaard bereid te zijn recht streeks met Walter P. Chrysler te onder handelen. De directeur van de groote auto- fabrieken was gisteravond echter niet be reikbaar, zoodat men niet weet, welke hou ding hij zal aannemen tegenover dit voor stel. Nieuwe plannen van den heer Panman. Deze ouderavond werd gehouden in een der lokalen van de school, die met tafel tjes, stoelen en bloemen een gezellig aan zien had gekregen. Vele ouders waren aanwezig o.a. de bur gemeester en weth. J. Dubbeldam. Het schoolhoofd de heer W. Panman memoreerde, dat sedert ongeveer 15 jaar geen onderavond aan de O.L. school was I gehouden en dat men hier bijeen was om een oudercommissie in het leven te roepen en tot het houden in het vervolg van ouderavonden. Oudercommissie en ouderavond zijn de schakels tusschen ouders en onderwijzend personeel. Mogen in de toekomst veel ouderavonden gehouden worden tot bloei van de openbare school. In de oudercommissie werden gekozen: EEN LUCHTLIJN FRANKRIJK—JAPAN. In antwoord op een interpellatie in.het Lagerhuis heeft de Japansche minister voor het verkeerswezen, Kodama, medege deeld. dat Japan het voorstel van Frank rijk had aanvaard betreffende de instel ling van een luchtverbinding tusschen Japan en Frankrijk. KATWIJK AAN DEN RIJN. Het jubileum der ,?E Ir Duinen". JOODSCHE WINKELIERS IN DUITSCHLAND. De rechtbank te Remscheid in Rijnland heeft beslist, dat nationaalsocialistische echtgenooten niet aansprakelijk zijn voor de schulden, die hun vrouwen bij Joodsche winkeliers maken. Het is van algemeene bekendheid, aldus de motiveering, dat het niet in overeenstemming met de nationaal socialistische beginselen is, wanneer Duit- sohers bij Joden koopen. Een echtgenoot kan onder dergelijke omstandigheden niet voor gemaakte schul den aansprakelijk worden gesteld. Het Chr. Dames- en Meisjeskoor „Echo der Duinen" gaf in de<N^£"Herv. Kerk, on der leiding van zijn ÖirSct'êur, den heer Han Zirkzee te Leiden zijn voorjaarsuit voering. De „Echo der Duinen" vierde haar 3de Lustrum; velen CQpapJjfnënteerden het bestuur vóór de uitvoering in de Kerke- kamcr. Er was een smaakvol program, een goed bezet kerkgebouw en een bewonde rend auditorium voor de effectvolle voor dracht van vele zangnummers, voorgedra gen door het koor en de verdienstelijke soliste Mej. Rosine Gaykema te Leiden, die weer bekoorde met haar mooi stemgeluid en onberispelijke voordracht. Voor de pianobe geleiding en de pianosoli door den heer Zirkzee niets dan lof. Er was warme bewon dering en volop applaus. Aan mej. Galkema werden bloemen aangeboden. De heer Zirk zee mocht bloemen en een mooie fruitmand in ontvangst nemen. In de plaats van ds. Warmoltz die wegens ongesteldheid verhinderd was opende de heer H. N. de Nie en feliciteerde het koor en het bestuur met dit jubileum. Spr. compli menteerde tevens den directeur den heer Zirkzee en de soliste mej. Gaykema. Het slotwoord sprak de heer G. Meijering. Het bestuur der jubileerende vereeniging SASSENHEIM. A. R. Kiesvereeniging. Voor de A R. Kiesvereeniging „Neder land en Oranje" trad op dr. C. Beekenkamp van Leiden met het onderwerp „Drieërlei verzoeking". Na opening door den voorzit ter. den heer J. Wiepkema, zette dr. Bee kenkamp uiteen, dat op geen'terrein zoo veel spraakverwarring bestaat, als juist op het politieke. Dit is mede een gevolg van het feit. dat mén dikwijls zijn ware mee ning tracht te verhullen, door iets anders te zeggen, dan men werkelijk bedoelt. Spr. oefende dan scherpe critiek uit op de S. D. A. P., de N. S. B. en de St. Geref. Partij. Het kabinet-Colijn is aan veler critiek on derworpen en spr. weerlegde verschillende aanvallen uit diverse partijen, met cijfers en feiten. Tenslotte zeide hij, dat het bij den komenden stembusstrijd zal gaan om cie vraag: „Al of niet verwerping van de Ooddelijke souvereiniteit". Na beantwoor ding van vragen ging spr. voor in dank gebed. Zilveren jubileum. Op 25 Maart a.s. hoopt de heer Ouds hoorn den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar ais bezorger van „De Automaat" werd aangesteld. Vergadering „Beekpolder" In het Hotel „Het Bruine Paard" verga- eerde de stemgerechtigde ingelanden van 'oovengenoemden polder, onder voorzitter schap van den heer C. J. Rotteveel. Ver tegenwoordigd waren ingelanden, die kon den uitbrengen 23 st„ terwijl het maximum aantal stemmen bedraagt 56. De secr., de heer P. Potman, las de notulen. Bij monde van den heer G. Dannijs deed de Com missie tot het nazien der rekening 1936 en der begrooting 1937, mededeeiing, dat. een en ander in orde is bevonden. Hierna werd de rekening 1936 vastgesteld als volgt: aan inkomsten f. 1630.73 en aan uitgaven f. 830.92, batig saldo derhalve f. 799.81. De begrooting voor 1937, door het be stuur ontworpen op een inkomst en uit gaaf tot een bedrag van f. 2555.99 werd met alg. st. goedgekeurd en vastgesteld. De om slag voor 1937 werd vastgesteld op f. 9.— per H. A. (gelijk aan de omslag voor 1936). De zekerheidstelling vcor den penning meester werd hierna vastgesteld. In de vacature C. J. Rotteveel, werd tot polder meester gekozen de heer C. J. Speelman te Sassenheim. Besloten werd toe te tre den tot den Prov. Waterschapsbond. Geslaagde uitvoering van „Excelsior". In het Vereenigingsgebouw der Herv. Gemeente gaf de mondorgelclub „Excel sior;' een uitvoering, voor 't eerst onder leiding van den nieuwen directeur, den heer D. v. Wouw van Leiden. Onze ver wachtingen over 't in korten tijd doorhem bereikte, werden verre overtroffen. Nieuw was tevens het meespelen van dames. „Excelsior", dat nu kan bogen op een 8-tal dames-leden, welk aantal na de Uitvoering wel tot 20 zal stijgen. Excelsior wordt u een gemengde ver eeniging. De voorzitter releveerde het 5-jarig be staan. Met den nieuwen directeur is er een verbetering ingetreden, ook in het le dental. Hierna werd met de afwerking van het programma begonnen; de vereeniging toonde op hooger peil gekomen te zijn. Alle nummers te bespreken zou ons te ver voeren. Wij wijzen slechts op de groote ouverture „La Reconnaissance", speciaal voor mondorgel, bewerkt door den heer v. Wouw, die schitterend vertolkt en met een dankbaar applaus beloond werd. Dit num mer moest herhaald worden. Na de pauze vielen „Populaire Feest- marsch" en de Excelsior Clubmarsch zorr in den smaak en niet te vergeten de Finale en potpourri van bekende liederen, die uit volle borst werden meegezongen. Tot stijving der kas werden speldjes aangeboden, die er grif ingingen. en op den Inhoud komt het Immers aan en als Ge -AKKERTJES" in neemt, zUt Ge zeker dat ze goed en snel helpen tegen allerlei pijnen. "AKKERTJES" worden geheel machinaal vervaardigd. Daar komt geen menschen- hand aan. Hygiënisch, zuiver en onscha delijk. Weiger daarom elke naamlooze na- k maak. Daarmede bedriegt men U door U voor "AKKERTJES" wat anders, dat er veel op gelijkt, in de handen tc futselen. Nederlandsch Product Recept van Apotheker Dumont Koker met 12 atuka 52 ct. Zakdooaje, 3 s uka 20 ct, 8259 (Insez Med.) Aan de echtgenoote van den directeur werd een fruitmand aangeboden. „Excelsior" kan met voldoening op deze uitvoering terugzien! VEUR-LEIDSCHENDAM. Jongeman verdwenen. De 18-jarige J. M„ wonende aan den Broekweg, heeft Maandagmiddag na een woordenwisseling de ouderlijke woning verlaten en is daarin tot nu toe niet te ruggekeerd. Ook in zijn betrekking van melkbezorger bij de N.V. de Slerkan heeft liij zich gisteren niet gemeld. Wij vernamen, dat deze verdwijning ver moedelijk verband houdt met zijn finan- cieele omstandigheden. Hij moet op zijn af rekening een tekort hebben van f.70.—. Zijn uniformpet en jas. benevens een rij wiel, alles eigendom van de N.V. de Sier- kan, heeft men achter in Veur aan den weg gevonden. De Jeugdwerkloosheid. Voor de K.J.M.V. sprak dr. W. Dysal- bloem over de Jeugdwerkloosheid. Spreker noemde als de beste bestrijding, vervan ging van vrouwelijke door mannelijke krachten, wachtgeldregeling, uitsluiting van buitenlanders, verkorting van arbeids tijd en instelling van werkkampen. Het laatste middel werd door spr. ten zeerste aanbevolen. Medegedeeld werd, dat dit jaar een speciaal werkkamp voor werkelooze rniddenstandsjongeren zal worden ge houden. Vondst van clandestien sigarettenpapier. Ket was een publiek geheim dat hier ter plaatse een levendige handel werd gedre ven in boekjes sigarettenpapier, welke niet voorzien waren van de banderolles en waarvoor dus niet de voorgeschreven ac cijns was betaald. Ondanks controle bij een aantal winkeliers, gelukte het niet de eigenlijke importeurs op het spoor te ko men. De assistent van de Rijksbelastingen de heer Schippers kreeg een spoor in han den, dat leidde naar de woning van den schipper C. L. in de St. Josephstraat te Veur. Met behulp van de gemeentepolitie is men hierna overgegaan tot een huiszoe king. Aanvankelijk vond men niets, doch Loen men kwam op een op de bovenver dieping gelegen slaapkamer, vond men in ten aldaar staande kast verborgen niet minder dan 200 boekjes vloei. Bij verhoor bekende de man dat zijn vooTraad had bedragen 1000 boekjes. De geheele voorraad is in beslag genomen en naar den Haag overgebracht, terwijl tegen C. L. proces verbaal is opgemaakt. In de pl. adviescommissie voor het Middenstands-borgstellingsfonds zijn be noemd voor Stompwijk, de heeren: G. C. Scholtes, R.K. patr.; weth. J. C. van den Bosch en H. van Wijk, Prot. patr., en voor Veur de heeren M. A. Hollen, R.K. patr.. H. Slingerland, Prot. patr. en burgemeester Keyzer. De laatste zit ook 'in het alg. be stuur. De A.R. Prop. Club kwam bijeeh. Na opening door den voorzitter, den heer K. Vink zette de heer R, A. den Ouden van den Haag, uiteen hoe de geestelijke nooden overheerschen en ons met grooten zorg moeten vervuilen, hoezeer wij ons megen verblijden dat juist in deze dagen er meer vraag is naar Godsdienst dan vroeger. De beteekenis daairvan mag geenszins worden overschat, maar het moet ons prikkelen tot verhoogde activiteit, dat art. l van het A.R.-program terecht spreekt van den grondtoon van ons volkskarakter, zooals deze door de hervorming omstreeks 1572 zijn stempel ontving onder leiding van Oranje. Uit deze gezichtshoek beschouwde spr. het geheele manifest van 1933. Na diepgaande discussies werd de bijeen komst met dankzegging ges'eten. VOORHOUT. Ledenvergadering Coöp. Boerenleenbank. Deze vergadering, gehouden in de groote zaal van het Parochiehuls werd geopend door den voorzitter den heer H. A. G. Bots. Spr. zeide. dat er nu een lichtpuntje in den toestand is gekomen. Mochten nu nog de handelsbelemmeringen worden wegge nomen. dan mogen wij zeker hopen op een groote opleving, óók in onze bloembollen streek. Spr. memoreerde de stichting van 't nieuwe bankgebouw, dat de volle tevreden heid kan wegdragen Hei ledental bedraagt momenteel 150 (v. i. 154). De algemeene omzet is dit jaar iets te- ruegeloopen. hetgeen een afspiegeling is van den toestand. De soliditeit van de bank is volkomen gehandhaafd. De secretaris, de heer J. v d. Berghe. las de notulen die vastgesteld werden. De heer Godefr. v. Leeuwen bracht het verslag der controlecommissie uit; al'.es bieck in orde. De kassier de heer P. J. Vester. gaf een toe'ichting op de rekening en balans, die ongewijzigd vastgesteld werden. Het bestuurslid de heer P. L. v. d Hulst en het lid van den raad van toezicht de heer P. J We-:te hoven, werden herkozen. Aan de heeren J. KnoDoert K J.zn J. A. Ve'.degaal en P. A. v Werkhoven werd ver.orht de finciciee'e commissie ie vor men, he'.reen zij aanvaardden. De heer P. L. v d Hulst zette a's huipkass'er, doel. nut en streven, der Coöp Boerenleenbank uiteen, waarvoor de voorzitter hem dankte. Hierop sluiting

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 17