mm LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag <9 Maart 1931 PARLEMENTAIR OVERZICHT LAND- EN TUINBOUW De sirijd om Madrid DIGESTIF RENNIE FINANCIEN LUCHTVAART RECHTZAKEN EERSTE KAMER. BEGROOTING VAN WATERSTAAT VERKEERSFONDS. Een kamerlid moet op zijn tijd kunnen zwijgen. Maar een overzicht-schrijver ook. En daarom zullen we het onbelangrijke Waterstaatsdebat voorbij gaan. Onbelangrijk niet omdat al die water staatkundige aangelegenheden op zich zelf geen beteekenls hebben, maar omdat zij zich voor algemeen overzicht niet leenen. De Minister heeft over al die onder werpen een vriendelijk en welwillend woord ten beste gegeven. Van meer algemeenen aard was zijn verklaring aan het slot, dat er thans overwegende bezwaren zijn. om de werkweek voor de mijnwerkers nog meer te verkorten. Nederland is niet achter op dit punt. integendeel, wij stonden al jaren op 46 uur, toen men elders nog 48 uur werkte. En ook de arbeidsvoorwaarden in het algemeen zijn hier gunstig. De begrooting werd goedgekeurd. Ook over het Verkeersfonds voerden ver schillende personen het woord,die de be kende onderwerpen ter sprake brachten: strenger maatregelen tegen dronken chauf feurs: verbetering van de primaire, tertiaire enz. wegen; verbod voor wierij ders om met meer dan twee naast elkan der te rijden: te zware belasting van het motor-verkeer: de beroemde kwestie der voorkeurswegen: nieuwe bruggen hier en daar: betere spoorwegregelingen, ook hier en daar: meer rijwielpaden.enzoovoort De Minister van Waterstaat zal vandaag antwoorden; dan komen we op enkele punten nog wel terug. TWEEDE KAMER. INZAKE COLLECTIEVE ARBEIDSCONTRACTEN. Het vervolg van de behandeling van het wetsontwerp inzake verbindend- en on- verbindend-verklaren van collectieve arbeidscontracten was voornamelijk een dispuut over allerlei amendementen. Eerst werd er gestemd. Het amendement-Donker, over bepalin gen in contracten, welke de beslissing van d?n rechter omtrent betwistgedingen uit sluiten, ook verbindend te kunnen verkla ren ihet ontwerp zondert de verbindend verklaring van zulke bepalingen uit) werd met 55 tegen 25 stemmen verworpen. Er vóór stemden alleen de sociaal-democraten, de communisten en de Christen-democraat van Houten. Het amendement-Coops. om bepalingen van contracten, die betrekking hebben op de loonen, van verbindend-verklaren uit te sluiten, werd eveneens verworpen, en wel bij zitten en opstaan, meit overgroote meerderheid. Er vóór stemden de liberalen, de staatkundig-gereformeerden, de her- vormd-gereformeerde ds. Lingbeek en de revolutionaire socialist Sneevliet. De sa menstelling van dit gezelschap deed veel hilariteit ontstaan. Het is aandoenlijk de lotgevallen van de overige amendementen stuk voor stuk te vermelden. Wij doen een greep. Zoo nam de Minister een amendement- Kuiper over, waarbij de bevoegdheid der bedrijfsraden inzake het aanvragen van nietigverklaren van bedingen eenlgszins werd uitgebreid, en een amendement- Smeent, betreffende het verbindend-ver klaren van bepalingen inzake de schade vergoeding. Bij zitten en opstaan keurde de Kamer een amendement-Kuiper goed. be palend dat bij elke eerste verbindendver klaring van een bepaalde overeenkomst het advies van den Hoogen Raad van Arbeid moet worden gevraagd. Ook bij het intrek ken van een verbindend-verklaring werd, op initiatief van den heer Kuiper, de Hocge Raad van Arbeid ingeschakeld. Bij vrijwe alle artikelen, waarop de bo venstaande voorstellen betrekking hadden, werden andere amendementen ingetrokken of kwamen zij te vervallen. Als een belangrijke beslissing vermelden wij nog de stemming over art. 8, waarbij het recht tot onverbindendverklaring wordt geregeld. Dit werd met 47 tegen 22 stemmen aangenomen. Tegenstemmers wa ren de socialisten, de communisten, de ka tholieke democraat Arts en de christen democraat Van Houten. De katholieken hebben er zich dus bij neergelegd. Over het wetsontwerp in zijn geheel zal vandaag worden gestemd. ONDERW1JS-ONTWERPEN. In een avondvergadering, welke in den waren zin des woords een nachtvergade ring werd en eerst om 3 uur eindigde, heeft de Kamer beide onderwijs-ontwerpen, die op de agenda stonden, aangenomen. Bij het ontwerp in zake nadere voor schriften tot het stichten van scholen, gaven verschillende sprekers er hun vreug de en voldoening over te kennen, dat dit compromis was bereikt, al hadden zij na tuurlijk zooals steeds, nog wel hun eigen wenschen, waaraan zij uiting gaven. Mi nister Slotemaker de Bruine heeft betoogd dat hij liever een meer algemeene herzie ning ter hand zou hebben genomen, maar hij moest zich nu eenmaal tot deze par- tieele beperken en hij was dankbaar, dat de Kamer er mee instemde. Inzake het aanstellen van de z.g. kweekelingen met acte (gelijk in 's-Gravenhage was ge schied) verklaarde de Minister dat hij daarmede accoord kon gaan. Hij bracht dank aan de concentratie-commissie voor haar arbeid. Hij stelde nog in het licht, dat herstel van opgeheven scholen moge lijk zal zijn en sprak de hoop uit voor voortdurende samenwerking, want een nieuwe schoolstrijd is niet in het belang van ons volk. Bij de artikelen nam de Minister eenige amendementen over, o.a. een amendement- Van Dijken om omtrent de richting van het onderwijs het oordeel der Overheid uit te sluiten, een amendement-Wendelaar, om den ouderraad facultatief te maken, een amendement-Suring, om de regeling voor de boeken ook te doen gelden voor leer- en hulpmiddelen, en twee amende menten-Terpstra, verband houdend met het aantal kinderen als subsidie-grondslag. Hierna werd het wetsontwerp aange nomen. Eveneens aangenomen werd het wets ontwerp Inzake de beperking der stichting van scholen, zoodat de Minister ook hier enkele amendementen (van ondergeschikte beteekenls) had overgenomen, en het ont werp inzake reorganisatie van den rijks studie-dienst voor de luchtvaart. HAGENAAR. De nieuwe consumptie- melkregeling. Bepalingen in afwachting van de volledige toepassing. Gelijk bekend, is in voorbereiding een maatregel krachtens welke melk, die in het wettelijk gebied in con sumptie zal worden gebracht, dient te worden ingekocht door bemiddeling van een op te richten organisatie van veehouders en uitsluitend door han delaren, die aangesloten zullen zijn bij een op te richten algemeene organisa tie van den melkhandel. In afwachting van de volledige toe passing van dezen maatregel zullen per 28 Maart >s„ naar wij van be voegde zijde vernemen, o.m. de vol gende bepalingen gelden. De taxe: Per 28 Maart a.s. zullen regee- ringscontracten moeten worden algesloten met een taxe, niet hooger of niet lager dan overeenkomt met de taxe, zooals deze door de Nederlandsche Zuivelcentrale is inge vuld op zeer binnenkort aan rechthebbende veehouders te verstrekken contractformu lieren. Deze contracten zullen loopen tot 2 April 1938. De grootte dezer taxe zal worden vastge steld gelijk aan die, waarop het betrokken bedrijf in het melkjaar 19361937 aan spraak heeft kunnen maken. Garantieregeling: Verder zal per 28 Maart a.s. een garantieregeling worden getroffen, volgens welke veehouders, die bij de Neder landsche Zuivelcentrale als taxe-contract- gerechtigd zijn ingeschreven, in geval van niet-plaatsing van hun melk voor con sumptiedoeleinden, toch voor de op hun bedrijf geproduceerde melk een vergoeding zullen ontvangen. Het ligt n.l. in de bedoe ling. uit een fonds, hetwelk wordt bijeen gebracht uit gelden, verkregen door een korting op de overigens afdrachtvrij in consumptie gebrachte melk, deze tegemoet koming te verstrekken en wel over de ge- heele melkproductie, echter tot een maxi mum van 80 pet. der toegewezen taxe. Deze garantieregeling beoogt voor goed een einde te maken aan het euvel van ongeoorloofde betalingen door veehouders aan koopers hunner melk. met het doel in het bezit van het contract te geraken. Korting op den taxeprijs: Reeds op 28 Maart a.s. zal worden overgegaan tot het inhouden van een deel van den taxeprijs, in dier voege, dat de koopers van taxemeik 1/4 cent per liter ontvangen taxemeik aan de Nederlandsche Zuivelcentrale moeten afdragen. Centrale betaling: Voorts is in voorberei ding een regeling tn zake centrale betaling der melkgelden. Winterkorting van de taxe: Evenals in het vorige jaar zal ook ditmaal gedurende het tijdvak van 12 September 1937 tot en met 12 Februari 1938 de afgesloten taxe met 10 pet. worden verlaagd. Deze korting zal echter niet worden toegepast ten aan zien van de toxen der z.g. erkende con sumptiemelkers en voorts niet in die geval len, waarin zulks op verzoek van contrac- teerende partijen door de Nederlandsche Zuivelcentrale wordt goedgekeurd. Melk en room voor ijsbereiding: Het vo rige contractjaar was het in sommige gevallen geoorloofd, voor de bereiding van ijs melk en room op industriebasis te be trekken. Het ligt niet in het voornemen deze faculteit, welke inmiddels werd inge trokken. in het komende contractjaar opnieuw te verieenen. Verbod tot, het in consumptie brengen van z.g. uitgeschakelde taxemeik: In den loop van het contractjaar 1936/1937 is ge bleken, dat, in bepaalde gevallen, zij het met betaling van afdracht, melk in con sumptie werd gebracht van veehouders, die om redenen van hygiënisch belang voor 't afsluiten van een regeeringscontract zijn uitgesloten, of van zelfslijtende veehou ders, die om gelijke redenen niet, in aan merking zijn gekomen voor de toewijzing van een taxe. Maatregelen tot beteugeling hiervan zijn in overweging. Terwijl van de zijde van Franco gemeld wordt, dat het krijgsbedrijf stil staat meldt Madrid vorderingen. Gisteren heet het dorp Brihuega door de regeeringstroepen heroverd. Brihuega was voor het offensief der nationalisten de zetel van het leger- bevel in den sector ten Noorden van Gua dalajara. Een hondertal krijgsgevangenen werd gemaakt. Verder maakten zij zich meester van zes tig vrachtauto's, zes stukken geschut, twin tig zware mitiJlMóói'y en een groot aantal lichte mitraUJeufs, $n geweren. Twee com pagnieën van de opstandelingen werden op de vlucht gedrewori... En voorts n}gldJ.,.Madrid nog: De regeeriiigsy&pen hebben aan het front van (wSdmajsia de dorpen SomiUos, Pajares, Torre"aelvTBurgo en Olmeda del Extremo, welke zij eergisteren hebben her overd. versterkt. Zij zullen als basis dienen voor den verderen opmarsch. Gisterochtend werd boven Torija een hevig gevecht in de lucht geleverd tusschen vliegtuigen van de nationalisten, welke Guadalajara wilden 'gaan bombardeeren en vliegtuigen van de regeering. De jachtvliegtuigen van de re geering slaagden er in een driemotorigen bommenwerper omlaag te schieten, terwijl een Jachtvliegtuig door het luchtdoelge schut in brand werd geschoten. In de universiteitswij k is een deel van het ziekenhuis ingestort doordat de regee ringstroepen een onder dit gebouw gelegden mijn tot springen brachten. De rechtschen die dit deel van het gebouw verdedigden werden onder het puin bedolven, tezamen met hun wapens. Dit werkte zoo demorali- seerend op de andere verdedigers van het gebouw dat zij zich haastig terugtrokken. Radio-Burgos deelt mede, dat generaal Mola. die het bevel voert over de rechtsche strijdkrachten aan het Guadalajarafront, de volgende verklaring heeft afgelegd: „als gevolg van het slechte weer zijn wij genood zaakt na zes dagen van schitterende aan vallen onzen marsch tijdelijk te staken. Madrid en Valencia maken van dit gedwon gen oponthoud gebruik om fantastische overwinningen te melden". De generaal zeide te kunnen verklaren, dat de linksche troepen geen enkel kanon en geen enkele mitrailleur op de gemotoriseerde collonnes der rechtschen hebben kunnen veroveren. „Het initiatief van den aanval, besloot hij, is nog steeds aan ons. en zoodra het weer het toelaat, zal pver het lot van Guadala jara beslist worden". Kabinetsraad beraadslaagt over het controleplan. In een communiqué der regeering van Valencia wordt medegedeeld, dat de leden van het kabinet zorgvuldig het door de Londensche commissie goedgekeurde controleplan hebben bestu deerd, en dat de regeering hierna met algemeene stemmen een besluit heeft ge nomen, dat te gelegenertijd openbaar zal worden gemaakt. De ministers hebben geweigerd, iets meer te zeggen, doch in welingelichte kringen meent men, dat het besluit, waarop in het officieele communiqué gedoeld wordt, hoogst belangrijk is, en betrekking heeft op reservés; welke het Spaansche kabinet ten aanzien van het controlestelsel heeft gefor muleerd, en waarvan het niet mogelijk is, den omvang na te gaan. TOEWIJZING VAN KALVEREN-, VARKENS- EN BIGGENMERKEN. Onderzoek van algemeene klachten der landbouwers. Naar wij van bevoegde zllde vernemen, ligt het in de bedoeline van den minister van Landbouw en Visschery eën commissie van enkele deskundige personen in te stel len. welke tot taak zal hebben een grondig onderzoek in te stellen naar de klachten welke vooral gedurende den laatsten tijd. zijn gerezen tegen de toewijzing van kal veren- varkens- en blggenmerken op eenige plaatsen in Noord-Brabant. Gelderland en Limburg. De taak dezer commissie zal vooral zijn na te gaan of in deze streken gegronde be zwaren bestaan tegen de wijze, waarop de verdeeling van de toewijzingen heeft plaats gehad. Klachten tegen individueeie toewij zing zullen derhalve door haar niet worden behandeld. In de mogeliikheid van beroep tegen individueeie toewijzingen toch. hetzii bii de provinciale land'oouw-crisis-organi- saties. hetzü bh den minister wordt door de bestaande regelingen reeds voldoende voorzien. Het ligt dus in de bedoeling, dat de com missie zich zal beperken tot het onderzoe ken van klachten van meer aleemeenen aard. De commissie zal daartoe in de genoemde streken op nader te bepalen plaatsen en tijdstippen zitting houden. DE WIJZIGING VAN DE CRISIS- PACHTWET. Amendementen van den heer Droesen. De heer Droesen heeft op art. 1 van het wetsontwerp tot wijziging van de Crisis- pachtwet een amendement ingediend, waarvan de bedoeling is de Crisispachtwet alsnog toepasselijk te doen zijn voor na 1 Januari 1936 vervallen termijnen. Voorts heeft de heer Droesen voorgesteld om een nieuw art. Ibis in te voegen, lui dende: „Voor de termijnen van pachtovereen komsten, waarop de Crisispaehtwet 1932 Branderige pijnen in de maag Een nieuwe bestrijdingswijze Digestif Rennie Pastilles bestrijden bran derige pijnen in maag en slokdarm, ont staan door overtollig maagzuur, op drie verschillende wijzen tegelijk. Z'j neutrali seeren en absorbeeren het maagzuur, en bevorderen de spijsvertering door de pan creatine en pepsine, die zij bevatten. Zelfs in zeer hardnekkige gevallen bereikt men met deze pastilles dikwijls uitnemende resultaten. Verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 1. 0.40 per pakje en a f. 1.25 per groot pak, omzetbelasting inbegrepen. Imp.: Rowntree Handels Mij., Heerengracht 209, Amsterdam. PASTILLES «241 CIngez. Med.) toepasselijk wordt door de onderhavige wet en welke reeds zijn vervallen vóór den dag van het in werking treden dezer wet, moet liet verzoekschrift om geheele of gedeclte- i'jke ontheffing van betaling uiterlijk bin nen een maand na dien dag zijn ingediend PAASCHVEETENTOONSTELLING TE ZAANDAM. Te Zaandam werd Woensdag een Paasch- veetentoonstelling gehouden. Wij vermelden hiervan de volgende uit slagen: Af deeling vet rundvee: VerzamelklasO. de Kok, Nieuw-Vennep. Vette ossen (met niet meer dan 6 breede tanden): A. Pruissen, Haarlemmermeer. Vette ossen (met meer dan 6 breede tan den) Gebr. van Reeuwyk, Abbenes. Vette runderen: Vette vaarzen (met niet meer dan 2 breede tanden): O. de Kok, N- Vennep. Vette Schott© (met niet meer dan 4 breede tanc^e* iJ J. Meyer Dz., Hoofddorp Vette schónen !(mqt niet meer dan 6 breede tanden): b. Bulk, Nw.-Vennep. Vette koefgn afgewisseld)A. Rijnsbur ger Tzn., Leiderdorp. Wisselbeker in de klas vette koeien: A. Rynsburger, Leiderdorp. Wisselbeker in de klas vette runderen: C. Bulk. Nw.-Vennep. Kampioensprijs: C. de Kok, Nw.-Vennep. Vette kalveren: A. Rynsburger, Leider dorp. Dikbillen en steenbillen: Vette schotten (niet meer dan 4 breede tanden): O. de Kok, Nw.-Vennep. Vette schotten (met meer dan 4 breede tanden): C. Bulk, Nw.-Vennep. Vare koeien 'niet afgewisseld): Gebrs. Zwetsloot, Lelden. Overhouders: Gebrs. Zwetsloot, Leiden, Op de tentoonstelling te Delft behaalde de heer H. Cohen te Wassenaar een 2den prijs met een inzending in de afd. dik billen. Nederlandsche Ford-fabrieken. Jaardividend 10 pet. (vorig jaar 7 pet.) Ondanks vele belemmeringen van het autoverkeer is de verkoop van Ford-pro ducten volgens het jaarverslag der Neder landsche Ford over 1936. een stygende lyn bUiven vertoonen, zij het dat de pritzen der automobielen wederom werden verlaagd. De verblydende teekenen van verbetering van den economischen toestand in Neder land alsmede de keur van modellen, welke voor het iaar 1937 op het productie-pro gramma staan, doen met vertrouwen de toekomst tegemoet zien. De netto-winst over 1936 bedroeg £.469.401 (v. 401 8581. in verband waar mede wordt voorgesteld een slot-dividend van 7 pet. <v. j. 4) uit te keeren, hetwelk met het in December 1936 betaalde interim- dividend A 3 pet. (onv.). een jaardividend vormt van 10 pet. (7). De balans per 31 December 1936 vermeldt als activa: kas en bankiers f.280 248 (v. j. 868.2391. deposito's f. 2.365 930 643.9571, Schatkistpapier f. 125.000 f124.893)aan- deelen in Ford Motor Company of Holland f.100 000 (onv.). vorderingen f 623 529 (v. j. 898.579), voorraden f. 951.922 (1.634.964), terreinen f. 1.335 657 (onv.). straat- en we genaanleg enz. f 1 (onv.). gebouwen f.2 (onv.). machines, werktuigen, gereedschap pen en inventarissen f.3 (onv.). goodwill P.M.. te ontvangen interest 1.6.154 741), vooruitbetaalde onkosten 1.32.321 (27.933), interim-dividend f. 99.045 98.145) en als passiva: aandeelenkapitaal f.3 millloen (onv.), speciale reserve f. 1.000.000 (onv.), crediteuren f.462.480 429.911). re serve voor te betalen belastingen f. 90.751 (44.230), Ford Motor Company of Holland f.100 000 (onv),onafgehaalde dividenden f. 14.606 (5.575), onafgehaalde kapitaals- terugbetaling f.3.760 (5,480). Verlies- en winstrekening: saldo vorige boekjaren f. 916.844 899.575). af: extra afschrijving op nieuwe aanschaffingen welke gedurende dit boekjaar ten laste werden gebracht van: straat- en wegenaanleg enz., gebou- pen en inventarissen f. 138.029 (153 484), by: winst boekjaar eindigende 31 Decem ber 1936 volgens verlies- en winstrekening f. 469 401 1401.858), totaal f. 1.248.216 (1 147.949). De verlies- en winstrekening over 't boek jaar eindigende 31 December 1936, vermeldt in het debet: onkosten f. 842.431 '867.749), saldo winst over 1936 f. 469.401 (401.858): en In het credit: bruto bedryfswinst, ver minderd met normale afschrilving op nieuwe aanschaffingen gedurende dit jaar f. 1.206.467 (1.233.284), interest f. 31.571 v. j. 36.323) koersverschillen f. 73.794 (Bulten verantwoordeiykheld der Red.) Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. REPLIEK. In verband met het Ingezonden Stuk „15 en 16 Maart" tot slot het volgende: Uit dit artikel blijkt dat „een Lezeres" nogal tevreden is over de mogeiykheden, die er bestaan, voor de ontwikkeling om aeei te nemen aan hel muziekleven. Zeker, er bestaan instellingen die veel goed werk verrichten, alsmede de radio. Maar is dit nu voldoende? Een kleine stap, gedaan door de Overheid, op de scholen in deze, zou meer nut afwerpen dan al die instellingen bijeen; hoewel deze op zich zelf wel nuttig zjjn. Velen luisteren gaarne naar een klassiek concert en „wy" lezen gaarne muziekrecensies, volgens „een Lezeres". Maar objectief gezien (dit is voor menigeen misschien moeilijk) is de algemeene belangstelling maar gering, al bestaan er enkele bloeiende instellingen. Dit blykt vooral uit de, reeds eerder ge noemde, moeilykheden voor sted. orkesten en de vaak slecht bezette zalen. Hierover zwygt „Een Lezeres" om te besluiten met een beschouwing over het nut van Inge zonden Stukken. Hierdoor wordt wel de aandacht ergens op gevestigd, maar om dit op zichtzelf als het middel voor een kwaal te beschouwen, ïykt m. i. nogal vreemd. J. 3. G. TRAMKLACHT. Woensdag 1.1. arriveerde de tram naar Noordwyk, die om 10.45 nam. uit Lelden (station) moet vertrekken, 11.05 nam. aan de Leidsche Buurt. Het schynt, dat deze tram het vertrek had uitgesteld, om per sonen, die in Den Haag een voetbalwed strijd hadden medegemaakt, mede te kun nen nemen. De passagiers aan de verschil lende halten konden dus wachten. Nu vraag ik my af, of dit behoorlyk Is en of het handig van de trammaatschap pij is, zyn passagiers op dergeiyke wyze in de koude te laten staan? Dan doen de busmaatschappyen het be ter, zy leggen by zoo'n gelegenheid een extra bus in. Zouden de tramdirecties voortaan niet beter doen, dit voorbeeld te volgen? C. v. d. E.—C. Noordwyk aan Zee, 18 Maart. Amelia Earhart te Honoloeloe. De vliegster Amelia Earhart is na een vlucht van 15 uur, 51'/! min. te Honoloeloe geland. DB POSTVLUCHTEN. Gistermiddag om tien minuten voor vyf is de „Rietvink" op Schiphol geland. KANTONGERECHT TE DELFT. De kantonrechter te Delft heeft veroor deeld wegens overtreding van de politie verordening te Stompwyk: H. W. v. d. s. te Stompwyk tot 1. 5 boete subs 3 dagen hechtenis; het opgeven van een vaischen naam: J. C. O. te Zoetermeer tot f.5 subs. 2 dagen; overtreding Motor en Rywielwet: J. C. O., te Zoetermeer f. 1 subs. 1 week tuchtschool en f. 2 subs. 2 weken tucht school. WIELRIJDER OP AUTOWEG DOODGEREDEN. In den vroegen morgen van den 29sten Januari, toen het nog donker was, is op dm Kruisweg nahlj Hoofddorp de 31-jarlge melkcontroleur D. van L. uit Haarlem door een vrachtauto van een Amstcrdamsche firma aangereden en op slag gedood. Hek slachtoffer fietste op den autoweg, hetgeen verboden is. Het had echter gesneeuwd, waardoor het rijwielpad eenigszins glad. maar nog wei berijdbaar was. De 23-jarige chauffeur M., die de vracht auto had bestuurd, stond gistermiddag voor de Haarlemsche rechtbank terecht wegens het veroorzaken van dood door schuld. Een deskundig onderzoek van de auto had uitgewezen, dat deze in slechten toestand verkeerde. In de lantarens zaten alleen kleine stadslicht]es, de remmen waren niet in orde en stoplicht en rlch- tingaanwyzers functioneerden niet. De ruiten van de cabine waren gebroken en de openingen waren gedeeltelijk met plankjes dichtgespykerd. Verdachte ver klaarde. dat zyn patroon de groote lampjes had laten verwijderen, omdat de wagen byna uitsluitend in de stad gebruikt werd. Daardoor was hy gedwongen in donker te rijden met stadslichtjes, zoodat hij den wieiryder pas gezien had toen het reeds te laat was. De officier van justitie, mr. W. M. Paar de kooper—Overman, was van oordeel dat den wielryder de meeste schuld trof, om dat hij op den autoweg was gaan ryden Als het fietspad door de sneeuw onberijd baar was geweest, had hy moeten gaan loopen. Verdachte heeft ook schuld, omdat hij met onvoldoende licht gereden heeft. Een verzachtende omstandigheid is ech ter. dat hij op den autoweg geen wielrijder verwachtte. Hiermede rekening houdend elschte de officier een voorwaardeiyke ge vangenisstraf van drie manden en f.40.— boete, subs. 20 dagen hechtenis. De verdediger, mr. van LocbenSeis, pleitte de uiterste clementie, omdat z. 1, den eigenaar van de auto de meeste schuld trof. Uitspraak 1 April. DE MOORD IN DE ORANJEBOOMSTKAAT TE ROTTERDAM. De Rotterdamsche Rechtbank heeft bij vervroeging vonnis gewezen in de zaak van den 39-Jarigen los werkman- H. T„ die heeft terecht gestaan, omdat hy op 19 Sept. j.l. de gescheiden vrouw Margaretna Kok in haar woning aan de Oranjeboom- straat met een koubeitel om het leven zou hebben gebracht. De rechtbank heeft T, geheel overeenkomstig den eisch van het O. M„ wegens zware mishandeling, den dood tengevolge hebbend, veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. POSTWISSEL-VERVALSCHER TOT 2'/i JAAR GEV.STRAF VEROORDEELD. De rechtbank te Amsterdam veroordeel de vandaag den 51-jarigen handelsreizi ger P. P. wegens het gebruik maken van valsche geschriften tot twee en een half jaar gevangenisstraf, met aftrek van voor arrest. De officier van justitie had tegen den man, die deel uitmaakt van een com plot misdadigers, dat zich bezig hield met het vervaardigen en aanbieden van val sche postwissels, een gevangenisstraf van vier jaar geëischt. De hoofdschuldige, de 43-jarige A. de V„ die in donker Rotterdam bekend staat als „de Consul" en de 45-jarige J. B. stonden eveneens terecht. De zaak tegen deze beide verdachten werd echter geschorst, daar eenige getuigen niet waren verschenen. De V. bevond zich in een ziekehuls te Parys, waar hij wegens een „verlamming verpleegd werd. Dezer dagen is hij echter aan de waakzame oogen van verplegers en politie ontsnapt en tot dusverre is het niet gelukt, hem terug te vinden. De man, die thans veroordeeld is. legde een bekentenis af. In totaal zijn 186 val sche postwissels tot een gezamenlijk be drag van 5226 gulden aangeboden en ge ïncasseerd. By de huiszoeking te Pari)' heelt men ten huize van „de Consul" een groot aantal formulieren, stempels en an dere ingrediënten voor de vervalsching ge vonden. Direct na deze huiszoeking is de handelsreiziger P., die toen te Brussel woonde, gearresteerd. Hy bekende direct zyn medeplichtigheid. Deze man bood na mely k te Amsterdam de vervaardigde val sche stukken aan verschillende bykan- toren aan. De zaak tegen de beide andere verdach ten zal op 2 April worden voortgezet. pWal rt Je bent toch niet ziek, Kees?>e ziet zoo bleek! 2—4

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14