BINNENLAND De kleine Madonna Pittah - De Grijze Wolf LEIDSCH DAGBLAD, 19 Maar! 1937 Vierde Blad No. 23614 78sfe Jaargang Bekende Jack London créatie De pensioenen van de mijnwerkers. I Invoering van een extra ouderdoms pensioen en een overbruggings pensioen. In de gehouden vergadering van het bestuur van 't Algemeen Mijnwerkers- fonds werd met algemeenc stemmen besloten de voorstellen inzake de pen sioenen te aanvaarden en de daarmede verband houdende wijzigingen in den tekst van het fondsreglcment aan te brengen. Het belangrijkste Dunt der wijziging he lstaat ln de invoering van een extra ouder- I domspensioen. genaamd ouderdomstoelage. I ingaande op 60-jarigen leeftijd of bij ten- I minste 25 dienstjaren ondergronds od 55- 1 jarigen leeftüd. Rechten op deze ouder- I domstoelage kunnen doen gelden: le. de werklieden, die den leeftüd van 160 iaar hebben bereikt in dienst eener mijnonderneming. 2e. degenen, die eerder wegens invalidi- Iteit gepensionneerd zijn. mits zü tenminste 115 dienstjaren hebben. Daarnevens wordt I ingevoerd een overbruggingspensioen, ziinde I een „tüdelüke" verhooging van het Invali- I diteitspensioen voor degenen, die invalide I zijn geworden na 25 dienstjaren, doch die I nog niet bereikt hebben den leeftijd, die recht geeft op ouderdomstoelage. In geval van overlijden van een werkman, die ln het genot was van een ouderdomstoelage of van een overbruggingspensioen, ontvangt de weduwe de helft daarvan. De algemeene vergadering van het A I m f. zal voor het verleenen van goedkeu ring aan het genomen besluit bijeenkomen oo 24 Maart a.s. STAKING VAN MEISJES TE B.ORNE. Gistermiddag is bij de N.V. Stoomspin- I oeriien en weverijen voorheen S. J. Span iard te Borne een aantal meisjes wegens een looneisch. dien zij op staanden voet ingewilligd wenschten te zien. ln staking gegaan. Daardoor is de directie gedwongen geweest ook op andere afdeelingen der spinnerü het werk stop te zetten. CONSUMPTIEMELK REGEERINGSCONTRACÏ. Nederlandsche Zuivelcentrale, 21 Maart t m 27 Maart, consumptiemelk regeerings- contract, taxegedeelte 6.25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met aldracht voor de kwaliteit, overmelk le- geeringsminimumprijs 6.25 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. Wijziging der Ziektewet. Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. In de memorie van antwoord aan dc Tweede Kamer inzake dit ontwerp zegt de minister o.m. hei volgende: Dat bij de voorgestelde regeling de prik kel voor de raden van arbeid tot een zoo zuinig mogelijk beheer zal worden ver minderd, kan niet worden toegestemd. Die prikkel zal integendeel onverminderd werkzaam blijven, aangezien elke raad van arbeid er allicht zooveel mogelijk naar zal streven om geen beroep te behoeven doen op de medewerking der andere raden tot dekking van een tekort bij den raad. Inderdaad leidt de ontworpen regeling er toe, dat een raad van arbeid, die op het vast te stellen premietarief en overschoi iieeft, een deel van dat overschot misschien moet afstaan ten behoeve van een ande ren raad, die een tekort heeft geleden. Daarin ligt echter niet zulk een onbillijk heid als wordt gemeend. Men mag im mers niet voorbijzien, dat het verkrijgen van een overschot of het lijden van een tekort niet steeds het gevolg behoeft te zijn van eenerzijds een uitnemend cn an derzijds van een minder goed beleid. In vloed op de uitkomsten der verzekering hebben ook omstandigheden als bijvoor beeld de aard van het gebied van den raad van arbeid en de aard van de bewo ners vanaf het raadsgebied. Met de voor gestelde regeling wordt voor het geheel rijk een meer gelijkmatige druk verkregen van dergelijke, de uitkomsten der verzekering br: invloeden da factoren. Het door verscheidene leden met be trekking tot de voorgestelde wijzigingen in de artikelen 65 en 66 der ziektewet aan- gtvoerde bezwaar, gelegen in de te vree zen scherpe selectie, op de arbeiders toe tc passen, acht de minister van thcoretischen aard. Zoover den minister bekend, is bi,: de bedrijfsvereenigingen dat gevaar reëel niet gebleken. SAMENWERKING VERZEKERINGSMAATSCHAPPIJEN Men deelt ons mede. dat overeenstem ming is verkregen tusschen de besturen der Brandverzekering-Mij. „Holland" van 1859 te Dordrecht en de Zaanlandsche As surantie Compagnie voor brand en bin- nenlandsche vaart, opgericht 1845 te Zaan dam, omtrent een nauwe samenwerking iusschen deze maatschappijen. De over- groote meerderheid der aandeel houders van de Zaanlandsche is reeds op het voor stel van de „Holland" van 1859 ingegaan. In verband hiermede garandeert laatst genoemde maatschappij zonder eenig voorbehoud de nakoming van alle ver plichtingen der Zaanlandsche. Behalve dien waarborg zal deze samenwerkings overeenkomst voor verzekerden geen wij ziging brengen. Het kantoor der Zaanland sche blijft te Zaandam gevestigd. De distributie van margarine, bak- en braadvet. Met betrekking tot de distributie van onvermengde margarine cn bak- en braad vet aan werkloozen en armlastigen, heeft de minister van sociale zaken aan de ge-/ meentebesturen bericht, dat hij in over leg met zijn ambtgenoot van landbouw en visscherij in dc schaal voor de ver strekking dezer producten eenige wijzigin gen heeft aangebracht. Dientengevolge zal aan de gezinnen met zes of meer gezinsleden in..totaSl een ge lijk kwantum onvermengdê.rhargarine en bak- en braadvet kunnen worden verstrekt, als zij voorheen, te welen_.voor 14 Maart J.I., uitsluitend aan onvermengde marga rine konden bekomen. iHO^l Daarnaast zijn de totaal-kwantums voor de gezinnen met 25 geam3lfldqn gehand haafd. voor wat betreft de gezinnen met vijf gezinsleden met verhooging van het kwantum onvermengde margarine en ver laging van het kwantum bak- en braadvet. De verstrekking volgens de gewijzigde schaal behoort in te gaan op 28 Maart aanstaande. Naar aanleiding van verschillende ter zake bij den minister ingezonden reques- ten met betrekking tot de distributie van onvermengde margarine aan hen, die ge steund worden krachtens de Zuiderzee- steunwet, heeft hij goedgekeurd, dat met ingang van 11 April a.s. zij. die een on dersteuning ontvangen krachtens de Zui- derzeesteunwet, ongeacht of aan deze per sonen daarnaast al dan niet nog steun wordt toegekend krachtens de steunrege ling, vervat in het ministerieel besluit van 15 Januari 1932 voor de verstrekking van onvermengde margarine in aanmerking worden gebracht en wel op denzelfden vcet en onder dezelfde voorwaarden als het geval is ten aanzien van ondersteunde of tewerkgestelde werkloozen en armlas tigen. Derhalve geldt ook met name voor deze categorie van personen de voorwaarde, dat zij een gezin hebben en drie maanden of langer steun moeten hebben genoten krachtens de Zuiderzeesteunwet, alvorens voor de distributie van onvermengde mar garine in aanmerking te kunnen worden gebracht. De minister heeft tevens goedgekeurd, dat gehakt in blik tegen den geldenden prijs verstrekt wordt aan hen, die gesteund worden krachtens de Zuiderzeesteunwet. DE TIJDREGELING. Regccring wcnscht volledige gelijkheid in dc berekening. De minister van Binnenlandsche Zaken hteft het volgende schrijven aan de ge meentebesturen gèz'onden In dc hier te lande geldende wettelijke voorschriften ter zake van de tijdregeling. met name de wet van 23 Juli 1908 en het Kon. besluit van 7 Nov. 1903 is niet aange geven. volgens weiken meridiaan de mid delbare zonnetijd van Amsterdam moet worden bepaald, Eenerzijds neemt de prac- tijk aan een tijd, berekend op 20 minuten maakt wat smaakt 8255 (Ingez. Med.) verschil met den tijd volgens den merl- aiaan van Greenwich, anderzijds richt zij zich naar een tijd. bepaald volgens den zg. meridiaan van den Westertoren te Am sterdam. Deze twee methoden van tijds bepaling vertoonen een verschil van rond 25 seconden. Het is in het belang van handel, ver keer en wetenschap, dat de tijdsbepaling alom geschiedt naar één en denzelfden maatstaf. De regeering doet bij dezen een beroep op allen, die op eenigerlei wijze be trokken zijn bij het aangeven van den juisten tijd en noodigt hen uit. voortaan uitsluitend te willen toepassen de metho de van tijdberekening volgens den me ridiaan. welke gelegen is precies 5 graden ten oosten van dien van Greenwich. Aldus zal de gewenschte volledige gelijkheid ln de tijdberekening hier te lande kunnen worden verkregen. Voorgesteld wordt, de algemeene toe passing van deze methode te doen aanvan gen op 1 Juli 1937. zulks met het oog op de berichtgeving van eventueele wijziging aan schepen DE BROODPRIJZEN EN DE RECHTEN OP HET GRAAN. De Ned. bakkersorganisaties en de coöpe ratieve vereenigingen hebben zich telegra fisch gewend tot den minister van Land bouw en Visscherij met het verzoek de on het graan drukkende rechten te willen verlagen, daar tengevolge van de voort durende stijging der graanprijzen, de tloemprijzen den laatsten tüd ten sterkste zijn gestegen met het gevolg, dat de nood in de bakkerii voortdurend toeneemt, aan gezien de broodprijzen te laag zijn in ver houding tot de geldende bloempnjzen. ter wijl de bevolking een stijging der brood prijzen niet meer zal kunnen verdragen. HERDENKING 100STEN GEBOORTEDAG VAN WIJLEN Dr. A. KUÏPER. Een comité gevormd. 29 Oct. a.s. zal het honderd jaar geleden zijn, dat wijlen dr. A. Kuyper te Maas sluis geboren werd. In verband daarmede heeft zich een Herdenkingscomité gevormd onder voorzitterschap van den minister president, dr. H. Colijn, waarin vertegen woordigers van verschillende organisaties op het terrein van wetenschap, onderwijs, staatkunde, sociale actie en jeugdbeweging werden opgenomen. Een vertegenwoordiger van de Chr. Middenstands-organisatie zal alsnog aan het, comité worden toegevoegd. Het comité is als volgt samengesteld: Dr. H. Colijn, voorzitter', oud-min. J. J. C. v. Dijk te 's-Gravenhage. F. L. v. d. Bom, voorzitter van de Chr. Werkgeversvereni ging te Amsterdam; P. A. Colijn, burge meester van Alphen a. d. Rijn; mr. G. A. Diepenhorst, lid van Gedep. Staten van Utrecht, te Zeist; prof. mr. P. A. Diepen horst, hoogleeraar aan de V. U. te Amster dam; prof. dr. K. Dijk. hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen; mr. J. J. Hangelbroek, secr. van Unie en Schoolraad te 's-Gravenhage; W. Kuilman; mej. M. Parmentier, presidente van den Geref. Meisjesbond te Oegstgeest; prof. mr. V. H. Rutgers, hoogleeraar aan de V. U. te Am sterdam; dr. L. W. G. Scholten, voorzitter van de A.R.J.A. te Utrecht; J. Schouten, lid van de Tweede Kamer te Rotterdam, waarn. voorzitter van het Centraal-comité eer AR. Partij; C. Smeenk. lid van de Tweede Kamer te Arnhem en voorzitter van het Ned. Werkliedenverbond „Patri monium"; A. Stapelkamp, voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond te Utrecht, en prof. dr. J. Waterink, hoogleeraar aan de V. U. te Amsterdam. Als secSetaris- penningmeester van het comité zal optre den dr. J. W. Noteboom, directeur van de Dr. A Kuyperstichting te 's-Gravenhage. Wat de voorloopige plannen van het comité betreft, kan worden medegedeeld, dat het in het voornemen ligt een alge meene herdenkingsbijeenkomst te houden op 29 Oct. a.s. in het Concertgebouw te Amsterdam, aanvangend 's morgens om 11 uur. In deze bijeenkomst zal dr. H. Colijn een rede houden over Dr. A. Kuyper als nationale figuur. In de middagvergadering zuilen verschillende sprekers optreden, die een kort overzicht geven zuilen van de beteekenis van dr. A. Kuyper voor de wetenschap, het staatkundig leven, de vrij making van het onderwijs, 't sociale leven en de jeugdbeweging. Zoo mogelijk zal t.g.t. te Amsterdam een tentoonstelling worden gehouden, die be trekking heeft op het leven en den arbeid van dr. A. Kuyper. Ook wordt overwogen te doen verschijnen een gedenkboek, dat naast een biografisch gedeelte ook zal omvatten een uiteenzet ting van de beteekenis van dr. A. Kuyper op verschillend gebied. VERSPREIDE BERICHTEN Bij Kon. besluit is met ingang van lApril benoemd tot burgemeester der ge meente Wessem, J, M. T. H. Tijssen, thans secretaris dier gemeente. Onder regie van Mervin Leroy kwam de belangwekkende film ..De kleine Madonna" tot stand, waaraan wij reeds aandacht in deze rubriek wijdden. Velen lazen de veel bewogen romantrilogie en zullen ontegen zeggelijk verlangend zijn hun helden en heldinnen nu ook op het witte doek te zien. De wijze waarop deze uitgebreide, door en docr romantische stof tot een boeiend film geheel is bewerkt, kan men buitengewoon knap noemen. Olivia de Havilland is de stralende, zuide lijk levendige Angela, Frederic March een ideale Anthony Adverse, Claude Rains de blik is men reeds bezig met de voorberei dingen van deze film. Marta Eggerth kon hierbij onmogelijk gemist worden, zoodat zij haar man niet naar Amsterdam heeft kun nen begeleiden. Wanneer „Sensatie" gereed is, zullen Jan Kiepura en Marta. Eggerth naar Weenen vertrekken, waar Puccini's beroemde opera „La Bohème" verfilmd zal worden. Het zangerspaar vervult ook hierin de hoofdrollen. Hermann Thimig, de geestige filmacteur, dien wij langen tijd niet op het witte doek hebben gezien, zal spoedig nieuwe triom- phen vieren in de film „De Oesterprinses", waarin hij o.a. met Theo Lingen en Heinz Salfner. onder de beproefde regie van E. W. Emo, de hoofdrol zal vervullen. wreede, duivelsche markies De Vincatata en Akim Tamiroff een uitstekende Carlo Cibo. Deze film wordt beschouwd als een der meest imponeerende productie's van dit sei zoen, die de stof van Hervey Allan de groot ste eer aandoet. Men ziet niet slechts spel van de hoog ste orde, doch ook aan dc ccstumeering en figuratie is de grootste aandacht besteed. Niemand moge zich de gelegenheid laten ontglippen de verfilming van tallooze inte ressante episodes en oneindig vele geraffi neerde details te gaan zien. IETS OVER: HELI FINKENZELLER. Heli Finkenzeller. De drie hoofdrol-vertolkers uit de 20th Century-Foxfilm PIT-TAH, DE GRIJZE WOLF naar den roman van lack London De Jack London, de beroemde auteur van I „The Call of the Wild", schreef ook het be kende boek „White Fang". Alles is hierin aanwezig om aan de droomen der jeugd te beantwoorden: een dappere held, eenschoo- ne vrouw en een trouwe hond. die gezamen lijk vechten moeten tegen schurken uit het hooge Noorden. Zooals „Pittah", de grijze wolf. hier zijn meester verdedigt, is weer een van die befaamde staaltjes van „film- honden-dressuur", die men niet dan in hooge mate bewonderen kan. Deze wolfshond heet „Lightning", die niet onder behoeft te doen voor zijn voor ganger Rin-Tin-Tin. 't Is eigenlijk een her der. maar hij gelijkt zóó ook wat bouw betreft, dat men hem haast niet van een wolf kan onderscheiden. Hij reageert na tuurlijk bewonderenswaardig; een genot op zichzelf, naast de vele andere uitste kende kwaliteiten van deze film, waarin Jean Muir en Michel Whalen (de goudzoe ker Scott) de hoofdrollen spelen. EEN BEROEMD TRIO. Jan Kiepura, Marta Eggerth en Hermann Thimig. Twee filmberoemdheden zijn gelijk be kend in Amsterdam geweest. Jan Kie pura zonder zijn vrouw Marta Eggerth, Jaar deze onmogelijk gemist kon worden bj:i de opnamen van een Tobis-film, waarin Zl3 met haar man zal spelen en de niet minder beroemde. Hermann Thimig, die weer over andere kwaliteiten beschikt, dan de gevierde Europeesche tenor. Eén ding hebben zij echter gemeen: bei den zullen, in het komende seizoen in be langrijke films spelen. Jan Kiepura zal met zijn vrouw de hoofd rollen vertolken in de film „Sensatie", de geschiedenis van een beroemd zangersecht paar. dat naijverig op eikaars succes, elkaar op alle manieren „bestrijdt". Op het oogen- Er bestaat een groot verschil tusschen Duitsche en Amerikaansche film-stars. Waarin dat verschil bestaat? Dat is niet zoo gemakkelijk te zeggen. Bij oppervlakki ge beschouwing misschien wat naïef, maar in werkelijkheid toch eigenlijk wel duidelijk zouden we 't het meest kunnen benaderen doo heel generaliseerend te zeggende Ame rikaansche stars zijn typisch-Amerikaansch. Misschien haalt U Uw schouders op en I denkt U, dat we er ons al te gemakkelijk van af maken. Dat is toch niet waar. Im mers, denken wij, als we Amerika's naam ihooren noemen, niet vaak onwillekeurig aan iets excentrieks, aan groote, tè groote, weelde en luxe? Als we de verhalen over Amerikaansche sterren in de couranten le zen. dan zien we in onze verbeelding een beeldschoone vrouw, in een modieus en kostbaar gewaad met schitterende diaman ten afgezet, gezeten in een twaalf-cylinder Packard of in een woning, die meer van een paleis als van een huis weg heeft. Geheel anders is het met de Duitsche filmsterren gesteld. Om eens een typisch voorbeeld te noemen: de Duitsche actrice Hansi Knoteck die wij reeds in meerdere Ufafilms hebben kunnen bewonderen. Binnenkort zal men haar kunnen zien in „De Laatste Nacht" met Willy Birgel. Van make up geen spoor. Nagels, wenkbrauwen en gelaat vertoonden geen kenmerken van de vaardige handen van bekwame schoonheidsspecialisten. Al cohol gebruikte ze niet. We boden haar een sigaret aan. doch met een beleefd excuus bedanktezijZiet U, zoo zijn nu weer de Duitsche filmsterren. Eenvoudig van klee ding en woning, gemoedelijk en in 't geheel niet geforceerd in den omgang, maar toch in alles gedistingeerd. Beschaafd. Heli Fin kenzeller speelde o.a. in „Boccaccio" als de charmante tegenspeelster van Willy Fritsch Ook met haar rol in „Königswalzer'' naast Willy Forst heeft ze veel succes gehad, en zeer binnenkort zal men haar kunnen zien in: „Onder 't asphalt van een wereldstad" met Gustav Fröhlich. Ze houdt niet van de z.g. „nieuwe zakelijkheid'* en zoekt het in meer antieke meubileering. Een open haard vuur en een fraaie boekenkast langs den geheelen wand geven een rustigen en voor namen indruk. Heli Finkenzeller is een lief hebster van fraaie oude schilderijen en ze heeft menig stuk. dat velen haar benijden zullen. Ook in dit opzicht waardeert ze ech ter de oude meer dac rfe modere® kunst.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13