BINNENLAND Y2 Een Oceaanvliegtuig voor de K.L.M. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 18 Maari 1937 Derde Blad No. 23613 De strijd in Spanje 78ste Jaargang imhocAt li a.s. op kahe bteeN éy&jond&ie adoehttxtie ie fatten Ml JNH ARPT'S I axeer tabletten LE1DSCHE GROOTHANDEL Langebrug 35 Tel. 1965 Onderhandeling met ,,De Schelde" Rotterdam's 600.000ste inwoner geboren. (Speciale G.P.D.-berichtgeving) Het vas vandaag een blijde dag voor Rotterdam! De 600.000ste inwoner heeft hedennorgen het levenslicht aan- sehouvd. Dagenlang heeft men in spanning verkeerd wie de nieuwe wereldburger zou zijn. Een jongen? Of een iieisje? Een spotter liceft zelfs wel eens opgemerkt: We krijgen de Rottcr- damjche vijf ling! Een vüfllnz is het niet geworden, maai den kerngezonde „eenling", een jongen, Theodoor Lumpens heet hij. Gewillig iaat hij zich fotografeeren door 't legertje pers fotografen, dat reeds dagen van te voren de deur van 't raadhuis heeft piatgeloopen om tc informeeren of de baby al geboren was. Uit aLe kringen der bevolking is er groote belangstelling voor dezen nieuwen wereld- burzei getoond De burgemeester van Rot terdam, mr. P. Droogleever Fortuyn be hoorde tot de eersten, die het kindje kwam bewonderen en die de gelukkige moeder en niet minder gelukkigen vader kwamen [elicileeren. Namens de gemeente bood de burgemeester Rotterdam's jongsten telg een spaa-bankboekje aan met f. 250. Daarover zal het kind op zijn 21ste jaar kun nen beschikken. Nog nimmer hebben de rmbtenaren van de afdeeling bevolking de statistieken met zoo groote nauwkeurig heid; bijgehouden als gedurende de"laatste twee dagen. Dinsdag telde Rotterdam 599913 inwoners. Woensdag was dit cijfer loon van den dag het aantal tot 599.999 was gestegen had ook de spanning haar hoogtepunt bereikt Maar bij het vaststel len van de 600.000ste inwoner diende men srcote voorzichtigheid te betrachten. Het aantal bewoners van een stad is immers dagelijks aan een schommeling onderhevig en zoo kon het gebeuren, dat na het in schrijven van den 600.000sten inwoner een ongetrouwe inwoner ter secretarie kwam jirtellen, dat zij naar Den Haag ging ver ruizen. met het gevolg, dat het aantal in woners weer tot 599 999 was teruggeloo- oen! Maar eindelijk hedenmorgen had men zekerheid: de 600.000ste stond geboekt en handhaafde zich! Rotterdam telt thans 600.000 menschen. Wanneer wij de geschiedenis van Rotter dam's bevolking nagaan, dan constateeren wij, dat de belangrijke stijging van het aantal inwoners dateert uit het jaar 1870. Vanaf dat tijdstip is het aantal gemiddeld met 5 371 per jaar gestegen. Amsterdam ligt bi! dit tempo ten achter, daar bedroeg de bevolking in 1840 211 439 zielen In 1935 telde Amsterdam 781 695 zielen. Uit verscheidene statistische gegevens is ons geileken, dat de bevolking van steden, zooals Eindhoven. Tilburg en Enschedé in verhouding met Rotterdam nog sterker is toegenomen gedurende de laatste 100 jaar. Tentoonstellingshallen op Houtrust naderen voltooiing. Aan de ijsbaan wordt hard gewerkt. i Van onzen G.P.D.-redacteur). Op het sportterrein „Houtrust" in Den Haag wordt nog steeds hard gewerkt aan de nieuwe tentoonstellingshall, welke al daar verrijzen zal en waarin men op 8 April a s. een bloemententoonstelling organiseert. Men weel het: de bouwers hebben eigenlijk twee hallen doen optrekken, elk met een apart dak en van elkaar gescheiden door uitneembare tusschenschotten. Als men den hoofdingang benevens de daarachter lig gende 400 vierk. M. groote hall is gepas seerd, ligt rechts de 4000 vierk. M. groote hall, die Zaterdag geheel gereed zal zijn. Het werk is daar nu op een oor na gevild, de 60 lampen hangen er zelfs al. Hier zal de bloemententoonstelling gehouden wor den. Links in de tweede, eveneens 4000 vierk. M. groote zaal. is men thans druk doende aan den aanleg van een ijsbaan, I welke 60 bij 26 M. zal worden. De tribunes voor de toeschouwers zijn reeds gereed. Tweehonderd man personeel is nu al sinds Augustus in continubedrijf aan het werk. De twee door een gang van 7 M. breedte gescheiden zalen kunnen, wan neer de ijsbaan niet open is, vereenigd worden door het wegnemen der tusschen- j schotten. Er ontstaat dan een ruimte, welke een oppervlakte van 10.000 vierk. M. beslaat. Naar schatting zullen daar dan ruim 20.000 menschen een plaatsje kun nen vinden. economisch denken. Niet elke sociale maat regel is uit den booze om het enkele feit, dat hij wellicht tot eenige verhooging van productiekosten aanleiding zal kunnen geven. Er zijn andere waarden, welke niet minder ontzien moeten worden. Dat van een regeling zou moeten worden afgezien, omdat niet op groote schaal sprake zou zijn van het vervangen van volwassen door jopg fabriekspersoneel, is een meening. welke de minister evenmin onderschrijven kan. Tert onrechte wordt de jeugdwerkloos heid hier in het geding gebracht. Den minister gaat, zooals bekend is. de bestrij ding van de jeugdwerkloosheid zeer ter harte, maar hij verliest daarbij de juiste proporties niet uit het oog. Hij wil niet de jeugd aan werk helpen door mannen in de kracht van hun leven, vaak jonge huis vaders. werkloos te maken. DE DIJKVAL TE HOEDEKENSKERKE. Herstelkosten op f. 10.000 geraamd. Omtrent den dijkval te Hoedekenskerke kan nog worden gemeld, dat het gevaar niet van dien aard is. dat oogenblikkelijk ingrij pen noodzakelijk is. Men zal vermoedelijk wel binnenkort overgaan tot het aanbren gen van zinkstukken. De kosten, die het herstellen van den dijk met zich brengt, worden geraamd op f 10.000. De hoofd-ingenieur van den provincialen waterstaat, ir. van Leeuwen te Middelburg, heeft gisteren een onderzoek ingesteld. HM. DE KONINGIN IN DILIGENTIA. H.M. de Koningin heeft gisteravond in Diligentia te Den Haag het eerste gedeelte bijgewoond van het concert van de Koninklijke Nationale Zangschool. WIJZIGING DER DRANKWET. BETERE VERDEELING VAN BESCHIKBAREN ARBEID. De minister verdedigt het ontwerp. Aan de memorie van antwoord in zake het wetsontwerp houdende tijdelijke bepa lingen, strekkende tot het bereiken van een betere verdeeling van den beschikbaren arbeid wordt het volgende ontleend. Met den beschikbaren arbeid bedoelt het ontwerp de hoeveelheid werk, die op eenig willekeurig moment voorhanden is. Waar om zou men nu moeten vreezen. dat de voorgestelde maatregelen zullen leiden tot verstarring en zelfs tot vermindering van de hoeveelheid arbeid? De minister geeft toe, dat hier groote omzichtigheid geboden is. In tijden van crisis is het bedrijfsleven zeer gevoelig, maar hij zou toch anderzijds willen waarschuwen voor al te eenzijdig Herberekening Indische pensioenen. Geen bijzondere korting voor de in het buitenland gevestigden. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake dit ontwerp zegt de minis tei: In de nivelleerende strekking van het ontwerp, waardoor 22.000 gepensionneer- den er op vooruitgaan, zonder dat anderen minder zullen ontvangen dan zij thans daadwerkelijk aan pensioen genieten, komt hoewel in zeer beperkte mate tot uitdrukking de gedachte, die in de pen sioenwet voor de spoorwegambtenaren reeds als blijvend beginsel wettelijke erkenning en uitwerking heeft gevonden, dat een overhekispensioen niet als een onverander lijke grootheid mag worden beschouwd, doch tot zekere hoogte de wisselingen in het salarispeil dient te volgen, waarbij steeds maatgevend blijft, dat het pensioen den landsdienaar een redelijk levensonder houd bij volbrachten dienst behoort te verzekeren. Tegenover de meening, dat de pensioe nen over het algemeen niet van dien aard zijn, dat daarmede in het redelijk levens onderhoud kan worden voorzien, moge worden gewezen op het feit, dat 60 pCt. van de Indische burgerlijke pensioenen hier te lande na de korting nog een be drag van f. 3000 en hooger bereikt, terwijl ruim een derde het Nederlandsche maxi mum van f. 4000 overtreft. Voor het leggen van een bijzondere kor ting op de pensioenen van hen, die zich na terugkeer uit Indië. zonder gebleken nood zaak. buiten Nederland vestigen, ziet. de minister geen aannemelijken rechtsgrond. longe Johanna vrijgegeven. Het s.s. „Jonge Johanna", dat gis termorgen door een nationalistisch oorlogsschip naar Ceuta werd opge bracht, is, na in deze Noord-Afrikaan- sche haven te zijn onderzocht, dadelijk weer vrijgegeven. In het bezit van zijn geheele lading heeft het schip zijn reis naar Cette vervolgd. werken zacht en zeker DOOS 60 ct 8206 (Ingez, Meel.) Blijkens het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de overgangsbepaling van de wet van 14 Maart 1935 inzake wijziging van eenige artikelen der drankwet bestond bij ver scheidene leden tegen den inhoud van dit ontwerp groot bezwaar. In de eerste plaats moet het stellen van een nieuwen overgangstermijn bij belang hebbenden den indruk wekken, dat het de regeering met de wijziging van 1935 geen ernst is geweest, waardoor de eerbied voor den wetgever wordt ondermijnd. En in de tweede plaats zou een verlenging als de voorgestelde onbillijk zijn tegenover hen, die zich wél tijdig aan de nieuwe wette lijke regeling hebben aangepast. Eenige leden juichten het in het ontwerp vervatte voorstel toé. Zij wezen er op, dat het verbod van verpachting van vergun ningen voor tal van inrichtingen groote moeilijkheden met zich brengt en daardoor door tot tal van ontduikingen leidt, welke het aanzien der wet schade doen. Andere leden verklaarden evenzeer hun stem gaarne aan het ontwerp te zullen geven Deze leden meenden thans in het l midden te moeten laten, of het. toelaten i van het verpachten van vergunningen al dan niet gewenscht is. Zij waren van oor deel. dat in elk geval in 't huidige stadium een verlenging als de voorgestelde niet kan worden gemist. N.V H0LLANDSCH ZWITSERSCHE CHOCOLADEFABRIEKamste^DAM Engros verkrijgbaar bij de 8197 8199 f Ingez. Med.) De O 16 in Spanje. Uit Lissabon wordt gemeld, dat dc Nederlandsche onderzeeboot 0-16, die de vorige week op de Taag is aange komen, van de Nederlandsche regee ring opdracht heeft gekregen voorloo- pig in de Spaansche wateren te blijven ter behartiging van de belangen der Nederlandsche koopvaardiji Accomodatie voor vier passagiers. Het A.N.P. meldt, dat de K.L.RI. in onderhandeling is met de Kon. Mij. de Schelde voor den bouw van een lang afstandsvliegtuig, waarschijnlijk be stemd voor een eventueelen dienst naar Paramaribo. Het toestel zou een middendekker worden, uit duraluminium, opgetrok ken en uitgerust met drie motoren van 1100 P.K. eik. De lengte van het ontworpen toestel is ongeveer 17 M„ de spanwijdte 24 M. Er is accomodatie voor 4 passagiers. Dc transatlantische verbinding. Dit bericht is een bevestiging van een onlangs reeds door onzen luchtvaart- medewerker gepubliceerd bericht dat de KLM. bij de afdeeling vliegtuigbouw van De Schelde" te Vlissingen een geheel me talen vliegtuig wilde laten bouwen voor lange afstandsvluchten, in het bijzonder voor een transatlantischen dienst. Door de onderhandelingen te Lissabon zijn de for- meele voorbereidingen zoodanig gevorderd, dat van de Portugeesche regeering alle medewerking verwacht kan worden voor een dienst via Lissabon en Praia op de Kaap Verdische eilanden naar Paramaribo. De accomodatie die het ontworpen toestel biedt voor 4 passagiers, wijst er op, dat men waarschijnlijk nadat de vluchten met post vervoer een bevredigend resultaat zullen hebben opgeleverd, denkt aan de instelling van een transatlantischen dienst voor post en passagiers. Gezien dc beteekenis, ook als centrum van het Nederlandsche lucht verkeer in de West. mag worden aangeno men dat bij het tot standkomen van den transatlantischen dienst of misschien reeds eerder het eindpunt van de nieuwe lijn. Paramaribo, door een luchtlijn met Cura cao zal worden verbonden. Het nieuwe Oceaan-vlicgtuig. Naar wij vernemen zouden de onder handelingen tusschen de K.L.M. en „De Schelde" in een zoodanig stadium verkee- ren, dat over het ontwerp van het nieuwe vliegtuig reeds overeenstemming zou be staan. zoodat verwacht mag worden dat binnen niet te langen tijd de opdracht officieel zal worden gegeven. Reeds zijn in den windtunnel van den Rijksstudiedienst voor de luchtvaart proe ven genomen met een verkleind model, van het drie-motorige vliegtuig, dat een dur-aluminium gebouwde middendekker zal zijn met een zeer volmaakten stroom- lijnvorm. Gezien de ervaringen, in de andere K.L.M. vliegtuigen opgedaan, kan verwacht worden dat de 3 motoren Wright Cyclones zullen zijn. aangezien sedert eenigen tijd nieuwe motoren van dit merk met de hierboven genoemde capaciteit van 1100 P.K. zijn uitgekomen die ook in de nieuwe DC 3 toestellen gemonteerd zullen worden. Aan de hand van de resultaten der me tingen in den windtunnel verwacht men dat de maximum snelheid van het nieuwe vliegtuig hoven de 400 K.M. zal liggen en dat de kruissnelheid boven de 370 K.M, per uur zal zijn. Terwijl het langste traject op de route naar West-Indië tusschen de Kaap Verdische eilanden en Paramaribo ruim 3500 K.M. bedraagt zal het nieuwe vlieg tuig een actieradius van circa 5500 K.M hebben en dan nog een groote nuttige last kunnen vervoeren. Hoeveel tijd er nog met de verwezen lijking van den transatlantischen dienst der K L M. gemoeid zal zijn. valt nog niet te zeggen. Het is niet bekend, in hoeveel tijd „De Schelde", wanneer zij binnenkort de officieele opdracht tot den bouw van het vliegtuig krijgt, voor de voltooiing noodlg zal hebben. Is het toestel gereed, dan zal er. zooais met elk prototype, veel tijd ge moeid zijn met het invliegen en de proef nemingen voor het verkrijgen der lucht- waardigheidspapieren. En pas daarna kan de K.L.M. een aanvang maken met de transatlantische proefvluchten, waar bij men echter ongetwijfeld zijn voordeel zal kunnen doen met de ervaringen, in 1933 door Hondong opgedaan bij zijn vlucht naar West-Indië met de Fokker F 18 de „Snip". Indien de proefvluchten dan tot een gcregelden dienst ïêiden cn het nieuwe Oceaan-vliegtuig aan de ge stelde eischen voldoet zal het waar schijnlijk bij dit eenige en eerste in Nederland naar een Nederlandsch ontwerp gebouwde geheel metalen vliegtuig niet blijven en zullen zich wellicht nieuwe perspectieven voor onze vliegtuig-industrie openen. HET PARK VAN HET PALEIS SOESTDIJK De Nederlandsche dendrologische ver- eeniging heeft aan Prinses Juliana en Prins Bernhard een geschenk aangeboden in den vorm van een heesterbeplanting van het paleis Scestdijk, dat dankbaar is aan vaard. In samenwerking met de Nederlandsche vereeniging Nos Jungent Rosae zal zij de omgeving van het in het park van het paleis te Soestdijk te stichten Rosarium, geschenk van Nos Jungent Rosae beplan ten. Deze beplanting zal bestaan uit hagen van taxus baccata. en ilex crenata, verder uit 36 soorten Japansche bloemkersen, de fctste en nieuwste soorten van malus (sier- appeli, lijsterbes, meidoorn, brem toover- hazelaar enz.., alsmede de nieuwste rhodo dendrons, azalea's en winterharde came lia's. Verschillende soorten van coniferen en grcenblijvende heesters vullen het ge heel aan. Beide vereenigingen werken onder lei ding van den tuinarchitect F. J. Abbing te Driebergen samsn om een uniek geheel te scheppen. De grondwerkzaamheden zijn in vollen gang en begin April hoopt men met plan ten te beginnen. HERINNERINGSMEDAILLES VAN DEN BOERENOORLOG. De gezant der Unie van Zuid-Afrika. dr. H. D van Broekhuizen, heeft gister ochtend te Den Haag het comité ter be hartiging van de belangen van hen. die zich in den boerenoorlog verdienstelijk hebben gemaakt, ontvangen. Dit comité wil gelijk bekend het daarheen Jeiden, dat door de Zuid-Afrik, regeering aan oud-strijders in den boeren oorlog. aan hen, die van de ambulance diensten deel uitmaakten en tenslotte aan, die op andere wijze zich voor Zuid- Afrika verdienstelijk maakten, herinne ringsmedailles worden uitgereikt. In overleg met den gezant is nu beslo ten op 10 April verzoekschriften voor de drie categorieën belanghebbenden ter tee- kening te Den Haag te deponeeren. De gezant verklaarde zich bereid bij deze ge legenheid een toespraak te houden. HANDELSVERDRAG TUSSCHEN NEDERLAND EN ZUID-SLAVIE. In een officieel communique wordt te Belgrado medegedeeld, dat een handelspro tocol tusschen Zuid-Slavië en Nederland is onderteekend. Hierin worden de voorwaarden tot het herstel van het handelsevenwicht. voorzien bij het handelsverdrag van September 1936 nader uiteengezet. Bovendien wordt verze- ikerd, dat de Nederlandsche producten een bevoordeelde positie zullen innemen bij de toepassing van het decreet van April 1936 inzake de beperking van den invoer Als tegenprestatie wordt aan Zuid-Slavië een aantal supplementaire contingenten toegestaan. DE AUTOSNELWEG 'S GRAVENHAGE— UTRECHT. Het beginpunt te Voorburg. De K.N.A.C. meldt: Het eerste gedeelte van den lang ver beiden autosnelweg 'sGravenhageUtrecht zal half April voor het verkeer worden opengesteld. Voorloopig leidt deze weg dan tot het station ZoetermeerZegwaard, waai de afritten uitmonden oo den weg Piinac- ker—Zoetermeer. Volgt men dezen laatsten weg naar het Noorden, dan komt men reeds na 1 K M. oo den weg Leidschendam— ZoetermeerMoerkapelle—Gouda. welke echter voor zwaar en intensief verkeer minder geschikt geacht moet worden (eventueel kan over de wegen Benthuizen- Boskoop of BenthuizenKoudekerk worden gereden) Van 't front. Veel veranderd is er niet. Madrid meldt: Hun opmarsch in de richting van Bri- huega voortzettende hebben de regeerings- troepen gistermiddag de dorpen Pajares. Salanillo. El mede de Extremo en Torre del Burgo in de provincie Guadalajara her overd. De aanval der loyalen werd bij ver rassing ten uitvoer gelegd. Tijdens de krijgsverrichtingen wonnen de regeerings- troepen vier kilometer terrein en zij be dreigen thans rechtstreeks Brihuega. dat door de rechtschen schijnt te zijn verlaten. Franco spreekt alleen van afgeslagen aanvallen, waarbij eenige Russen en een Nederlander zouden zijn gevangen geno men. De controle. De 74 eerste Engelschen, die aangewezen zijn als waarnemers aan de Spaansch-Por- tugeesche grens, zijn te Southampton scheep gegaan voor Lissabon. In het Lagerhuis heeft lord Cranborne op een desbetreffende vraag medegedeeld, dat het controleplan niet van toepassing zal zijn op de door Franco bevrachte schepen, die tijdelijk Spaansche schepen zijn gewor den. Men gaat echter zorgvuldig na, of ten aanzien van dit belangrijke punt geen rege ling kan worden getroffen. In antwoord op een vraag verklaarde minister Eden in het Lagerhuis, dat hij uit Gibraltar heeft vernomen, dat 5 Maart j.l. een Italiaansch schip te Cadix is aange komen met een onbekend aantal man schappen aan boord. Behalve dit eene geval deelden de autoriteiten van Gibraltar gis teren mede, dat zij geen bevestiging hbdden ontvangen van het ontschepen van vreem de troepen in Spanje. Eden verklaarde de juistheid van dit bericht te zullen onderzoe ken. Spaansche voorstellen aan Frankrijk en Engeland? Reuter meent te weten, dat de regeering te Valencia op 9 Februari den regeeringen van Frankrijk en Engeland zou hebben voorgesteld, dat dezen landen zekere rech ten in Spaansch-Marokko zouden worden toegekend in ruil voor hun hulp in den strijd. Hoewel de Spaansche regeering op die voorstellen nog geen antwoord heeft ontvangen, verneemt Reuter, dat de Fran- sche en Britsche regeeringen geen oogen- blik een dergelijken ruil zouden kunnen overwegen, omdat die in strijd met haar verplichtingen uit de verdragen zou zijn. Een dergelijk antwoord zal de regeering te Valencia waarschijnlijk binnenkort berei ken. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minister van Financiën zal op Maandag 22 Maart aanstaande niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIE. YVND. ONDER-DIRECTEUR DEPARTEMENT VAN BINNENLANDSCH BESTUUR. BUITENZORG, 18 Maart. (Aneta/ANP.i. Tot waarnemend onder-directeur van het departement van binnenlandsch bestuur is benoemd de heer A. van Davelaar, thans administrateur aan genoemd departement. DE PEST IN HET TENGGER-GEBERGTE. MALANG, 18 Maart. (Aneta/ANP.). Niet te Nongkodjadjar izooals gisteren abusieve lijk werd geseind) doch te Ngadiwono zijn vijf personen aan pest overleden en vijf lijdende aan deze ziekte. Zeventien perso nen. die met pest-lijders in contact zijn geweest en waarvan er vier van deze ziekte worden verdacht, zijn allen geisoleerd en in barakken opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9