QCotUi'f oCötrtOL De regeering Blum in moeilijkheden De bloedige onlusten te Clichy LEI05CH DAGBLAD Dertig Blad Donderdag 18 Maart 1937 PEPSODENT! Tengevolge van het gebeuren te Clichy Hedenmorgen staking te Parijs NIEUW! „EXTRA ZACHT" HOOGGLANS VRAGENRUBRIEK Wat onze correspondent zag De bond van arbeiderssyndicaten voor Parijs en omgeving deelt in een communiqué mede, dat zijn leden, met het oog op de bloedige gebeurte nissen te Clichy en de voortdurende provocaties der fascistische benden, vanochtend voor een halven dag in algemeene staking gaan. Des middags zal het werk overal op normale wijze worden hervat. Deze werkstaking, welke in volkomen discipline, zal worden uitgevoerd, moet het karakter aannemen van een waarschuwing, om eindelijk de on middellijke en volledige ontbinding te verkrijgen van de fascistische liga's, benevens de arrestatie van kolonel de la Rocque, de strengste bestraffing van degenen, die verantwoordelijk zijn voor de schietpartijen te Clichy, de zuivering van leger en politie, en maatregelen, om de republikeinsche kracht te vernieuwen en te versterken. De bond legt er den nadruk op. dat de demonstratie absoluut niet Ls gericht tegen de volksfrontregeering. welke aan het be wind moet blijven, om den tegenstand tegen de onvermijdelijke ordemaatregelen, welke getroffen moeten worden, te helpen breken. Om dit nauwkeurig duidelijk te maken, beperkt de bond de staking tot den och tend. geheel vrijwillig, teneinde de inter- pellanten van de oppositie, welke van middag in de Kamer zullen tarachten de regeering in moeilijkheden te brengen, on mogelijk te maken deze beweging uit te buiten tegen de regeering. De bond deelt tenslotte nog mede, dat de apotheken geopend zullen blijven, ter wijl de melkveorziening zal zijn verzekerd. Ook de arbeiders, werkzaam in dagblad bedrijven zullen hun werk op normale wijze verrichten. Inmiddels zijn gisteren reeds eenige wil de stakingen uitgebroken uit protest tegen de incidenten te Clichy. De fabrieken van Valette Bosch zijn vanmorgen door 1200 arbeiders bezet. Op de terreinen van de wereldtentoon stelling werd een staking afgekondigd, welke echter na een uur reeds weer werd ingetrokken op voorwaarde, dat de C.G.T. bevel zou geven tot een algemeene staking. Te Argenteuil zijn 2500 arbeiders van de motorfabrleken van Lorraine Dietrich in staking gegaan. Zij hebben de fabrieken bezet. Communiqué der communisten. Het persbureau der communistische partij heeft een mededeeling eepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat Thorez en Duclos een bezoek hebben gebracht aan Blum en namens de partij krachtig hebben gepro testeerd tegen het optreden der politie chefs, die „arbeidersbloed te Clichy hebben doen vloeien," Zij hebben geëischt aldus de mede- aeellng, dat maatregelen worden genomen tegen de verantwoordelijke personen en dat er versch bloed zal komen in het politie corps, omdat „de -oproermakers" blijkbaar medeplichtigen in dut corps hebben". Verder hebben de communisten er op aangedrongen, dat de bonden der opstan delingen zonder verwijl worden ontbonden. Dit is. aldus besluit het communiqué, onvoorwaardelijk noodig voor de handha ving van de orde, zooals het Pransche volk die wenscht. Havas heeft deze mededeeling voorge legd aan minister-president Leon Blum, die verklaarde, dat zij niet overeenkwam met het onderhoud, dat Thorez en Duclos met hem hadden gehad, maar verder liet hij zich niet uit Voorts wordt in de „Humanité" een op roep gepubliceerd voor een betooging, welke vanavond om half negen zal worden gehouden in het Velodrome d'Hiver en waar o.a. als sprekers zullen optreden Mau rice Thorez en Jasques Duclos. Zij zullen de ontwapening en ontbinding der strijd- liga's eischen, zoomede een zuivering van het politiecorps en de republikeinsche garde. Kabinetszitting. De kabinetszitting van gisteren was ge heel gewijd aan de incidenten te Clichy. Blum en de minister van binnenlandsche zaken brachten rapport uit over de om standigheden. waarin politie en republi keinsche garde de orde hadden bewaard. Er is nog geen enkele beslissing geno men. wijl het onderzoek nog niet is be ëindigd. Gisteravond heeft de regeering een be roep gedaan op de bevolking, om haar kalmte te bewaren. De protest-meeting, welke gisteravond te Clichy zou worden gehouden, werd toege staan, op voorwaarde, dat zij binnen de lokalen van het stadhuis zou beperkt blijven. Na de bijeenkomst van het kabinet werd het volgende communiqué gepubliceerd- „De regeering veTtolkt het gevoel van het land en buigt zich met droefheid neer voor de nagedachtenis van de slachtoffers en geeft uiting aan haar sympathie met de droefheid van hun nabestaanden, a'sook aan haar sympathie met het te groot aan tal Pranschen. dat bij deze betreurenswaar dige botsing werd gewond De regeering heeft besloten onverwijld een onderzoek in te stellen en zonder zwakheid hen te straf fen. die de verantwoordelijkheid dragen voor deze droevige gebeurtenissen. Ook zal de regeering maatregelen nemen om het handhaven van de openbare orde te verzekeren. i In dit wreede uur dat het land moet doormaken, doet de regeering een dringend beroep op alle burgers en alle partijen op dat zij zich onthouden van alle daden of demonstraties, welke het nationale leven kunnen verontrusten. De regeering stelt vertrouwen in de arbeidersklasse, welke haar gedurende tien maanden heeft ge steund, dat zij zich zal onthouden van elk provoceerend optreden. De regeering be waart haar koelbloedigheid. Raad van Se ine-departement bijeen. De raad van het Seine-departement is bijeengekomen onder voorzitterschap van Georges Marrane. In zijn openingsrede wenschte deze Naile, het lid van den raad van Ollchy. dat bil de ongeregeldheden gewond werd, spoe dige beterschap. Vervolgens condoleerde hll de nagelaten betsekkingen van de slacht offers. Marrane zeide het te betreuren, dat „de ordedienst niet de noodige koelbloedigheid had getoond" en deed vervolgens een be roep op het Fransche volk. tot eenheid en een concentratie van de republikeinsche energie. De prefect van politie Langeron verklaar de vervolgens, dat hij zou antwoorden op vragen, welke hem gesteld zouden worden over de ongeregeldheden van Clichy, waar op de communist Vassart het spreekgestoel te besteeg, om een Interpellatie te houden: „De filmvoorstelling, aldus spreker, welke was georganiseerd door de Fransche sociale partij, welke slechts een maskeering is van de Vuurkruisers, werd door de arbeiders beschouwd als een provocatie en wekte een gerechtvaardigden toorn bij hen op. Deze woedde, welke zich keerde tegen het her levend fascisme, komt ook in andere dee- len van het land tot uiting". Tenslotte vroeg hii den politleprefect, waarom de wet tot het ontbinden van de bonden niet werd uitgevoerd en elschte hij. dat de politie zou worden „gerepublicani- seerd". Hierop nam de socialist Levillain het woord. Deze verweet den communisten, dat hun onverdraagzaamheid verantwoordelijk is voor de incidenten te Clichy. Hij wees op het „fascisme" van de communistische partij, dat volgens hem even dreigend ls als het fascisme, dat zoogenaamd door deze partij wordt bestreden. Spreker verlangde, dat alle demonstraties, zoowel van links als van rechts, zouden worden verboden. Verbod van vergadering der fascistische partijen. Het comité van samenwerking tusschen de communistische partij en de federaties van de Seine en Seine en Oise der socialis tische partij in het Parijsche gebied, is in buitengewone vergadering bijeengekomen. Na de vergadering, is een communiqué uit gegeven. waarin bevestigd wordt, dat er een hechter eenheid dan ooit bestaat tus schen de socialisten en communisten in den strijd tegen hen, die in Frankrijk de methodes willen toepassen van Hitier en Franco. Het comité heeft besloten een schrijven te richten tot den minister van binnenlandsche zaken om hem te vragen in den vervolge een doelmatiger verband in te stellen tusschen zijn diensten en de leiders der organisaties van het Volks front om te vermijden, dat gebeurtenissen als te Clichy terugkeeren. Voorts vraagt het comité de regeering de leiders der partijen, die slechts hervormingen zijn van de burgeroorlogsliga's, snel buiten staat te stellen schade aan te richten, deze partijen te ontwapenen en te ont binden en de schuldigen aan de bloedige incidenten op te sporen en te straffen. Het secretariaat van het comité is gistermiddag door Blum ontvangen en heeft van hem verkregen, dat een ver bod wordt uitgevaardigd van alle open bare en besloten vergaderingen der fascistische partijen in het gebied van Parijs. Ten slotte deelt het comuniqué mede, dat de tekst is opgesteld van een affiche, dat aan alle muren te Parijs geplakt zal worden en waarin o.m. onmiddellijke zui vering gevraagd wordt van de polltieka- ders „welker houding de misdaad van Clichy heeft aangemoedigd." Bijeenkomst van de Kamer. Tijdens de bijeenkomst van de Kamer heeft de delegatie van linksche partijen de jongste gebeurtenissen en de dagorder van de Kamer bestudeerd. De communisten verklaarden dat de vergadering van de Parti Social frangais een provocatie was en zij eischen ontbin ding van de bonden en straf van de chefs van den ordedienst. Verder verlangden zij. dat de regeering terug zou keeren tot het programma van het Volksfront De afgevaardigde van de frontisten, Ber- gery. verweet de regeering twee soorten politiek te volgen, een ten gunste van de bezittende klasse, wanneer sprake was van economische kwesties en een ten gunste van de arbeiders, wanneer sprake was van sociale kwesties. Het hoogtepunt van het debat vorm de de interpellatie van den radicaal socialist Campinchi over de gebeurte nissen te Clichy. Hij zeide o.a., dat in dien de Parti Social een voortzetting is van de vuurkrulsen, zooals de com munisten beweren, den minister van binnenlandsche zaken blaam treft, dat hij in de afgeloopcn tien maanden hiertegen niet is opgetreden. Is even wel deze partij op wettige wijze tot stand gqkomen, zooals de andere par tijen, dan moet zij ook vergaderingen kunnen houden. Verder wees hij erop, dat het gevaarlijk is de ordebewaar ders te straffen, zij moeten integen deel gesteund worden in het uitoefe nen van hun plicht. Tenslotte ver klaarde hij stakingen te betreuren. Nadat nog verscheidene anderen het woord hadden gevoerd werd besloten een delegatie te zenden naar minister-presi dent Blum, om hem te vragen of hij erin toestemde voor het einde dezer week een debat te houden over het vaststellen van een datum ln April voor de bespreking van Bergery voor de politiek van de regee ring Deze delegatie zal vanochtend half- twaalf worden ontvanger- In den Senaat. In de wandelgangen van den Senaat betreurden de senatoren eenstemmig het tragisch verloop, dat de gebeurtenissen te Clichy genomen hadden. Enkele laakten weliswaar het gebrek aan koelbloedigheid der politie, doch velen achtten de verant woordelijkheid van de communistische te gen-demonstranten toch grooter. De senatoren waren van meening, dat in leder geval door de regeering een ver klaring moet worden afgelegd, dat derge lijke ernstige incidenten zich niet meer zullen kunnen herhalen. Vele senatoren waren in dit verband van meening, dat het wellicht aanbeveling zou verdienen, voorloopig alle politieke bijeenkomsten te verbieden. Eenige gematigde senatoren meenen.dat de incidenten moedwillig zijn uitgelokt door de communistische partij, welke vij andig staat tegenover de door de regee ring afgekondigde- „pauze". Een der radicale senatoren verklaar de woordelijk: „Het kabinet staat thans op een tweesprong en moet thans kiezen tusschen de orde en een algemeene bandeloosheid." Doel de landen dubbel zoo lang wil blijven. H00GGLANST DE TANDEN TOT DUBBELE SCHITTERING ONSCHADELIJK ABSOLUUT VEILIG OMDAT HET DUBBEL ZOO ZétHT 1SI „Ik heb hetMet deze drie woorden kondigde een der wetenschappelijke medewerkers Tan de Pepsodent Company het einde aan van vesrtlen jaar zoeken naar een absoluut nieuwe tandpasta, een tandpasta, die de tanden op onschadelijke wijze zou hoogglanzen. Hij had do nieuwe Rïpso- dent gevonden. Een tandpasta, extra zaclt en tevens hnogglnnzend. Een tandpasta, die driemaal zooveel waarde heeft als de gewone soorten, omdat ze de tanden doet glanzen on een dubbele vtilig- heid biedt. Wilt gij een werkelijke hoogglani. be gin dan vandaag nog de Nieuwe Pepsodent to gebruiken. 8184 (Ingez. Msd.J B. C. de H. te L. Alvorens u naéere adressei te verstrekken vernemen wij gaarne van u of u een dames- dan wel een heeren-gymnastiekvereenlglng bedoelt. G, C. v. B. W. te O. Het collegegeld aan de Technisohe School te Delft be draagt evenals aan de Universiteit alhier ilndoloogi f.300 per jaar benevens f.10 inschrijvingsgeld. Mocht u zich tot de indologische studie aangetrokken gevoelen dan verdient het in ieder geval aanbeveling u eerst in verbin ding te stellen met het Departement van Koloniën Commissariaat voor Indische Za ken, afd. B, le bureau, aangezien de moge lijkheid eener toelage niet ls uitgesloten. Een studenten-abonnement Den Haag- Delft kost. f.4.60 per maand: Den Haag- Leiden f. 9.20 per maand. G. V. te K. Ingaande 20 Apripl ls mevr. Braun verbonden aan het nieuwe Bosbad, Amalla van Solmsstraat. Den Haag. U kunt uw brief daarheen zenden. C. L. te L Voor het Mulo examen moet u zich schriftelijk opgeven bij de heer A. Lobstijn, Nassaulaan 56 te Hilversum. De opgave moet voor 25 Maart geschieden. Het inschrijfgeld moet u storten op giro rekening 99965 aan den heer H. J. A Hof land te Naarden. Abonné B. Lelden, Utrecht, Amers foort, Apeldoorn. Deventer. 134 K.M. Lelden. Utrecht, Amerongen, Wagenin- gen, Renkum Oosterbeek, Arnhem, 115 KM. Het eerste deel van tlw vraag zult u bfj een deskundige moeten informeeren. Mevr. C. v. R. te L. De Lakenhal en 's Rijksmuseum van Natuurlijke Historie zijn op Goede Vrijdag voor het publiek ge sloten. Het Museum van Oudheden is dien dag geopend van 14 uur nam. Toegangs prijs 10 cent. 1123 (Ingez. Med.) Onze Parijsche correspondent schrijft data gisteren: Toen we gisteravond tegen negen uur ge waarschuwd werden, dat er te Clichy. in- dustrieele voorstad even benoorden Parijs en bolwerk der communisten, ernstige on lusten plaats hadden, hadden we niet het minste vermoeden van de ongeloofelijke tooneelen. die we er een uurtje later aan schouwen zouden. Kloppartijen tusschen communisten en leden van de „Parti Social Francais", de ex-Vuurkruisen van kolonel ae la Rocque. och, dat is op slot van zaken niets bijzonders en bijna eiken morgen kan men in de ochtendbladen lezen, dat de roode kameraden een of andere bijeen komst van hun tegenstanders verstoord hebben. Het was dan ook meer uit nieuws gierigheid om te zien. hoe de ordedienst, die nog niet zoo heel lang geleden opmer kelijk passief tegen de communisten op- Lrad. haar taak opvatte, dat wij op een autobus sprongen om naar Clichy toe te gaan. Maar reeds uit de gesprekken, die wij daar op het achterbalkon opvingen, konden we opmaken, dat de toestand heel wat ernstiger was. dan we oorspronkelijk vermoedden Het eindpunt bij het stad huis? Zal niet gaan. mijnheer! Op zijn hoogst tot de grens van de stad, als we tenminste zoover komen" was het ant woord van den conducteur, toen wij een kaartje namen. En toen kregen we de eer ste verhalen te hooren over de ongere geldheden, die reeds geruimen tijd aan den gang waren, verhalen over vechtpartijen en revolverschoten, over barricades en ge wonden. Al bleek uit deze geruchten, dat het spande te Clichy. toch sloegen we geen geloof aan al die vertelsels van menschen, oie slechts een glimp van de gebeurtenis sen hadden opgevangen en mogelijk sterk overdreven. Doch de werkelijkheid bleek hen gelijk te geven, meer dan gelijk, helaas! Hoe meer we Clichy naderden, hoe dui delijker het werd. dat het een stad in op stand was. Op straat zenuwachtige men schen, groepen, die heftig discussieerden en angstig de luid-toeterende en ln dolle vaart voortstormende zware autocars van de politieprefectuur vol agenten en zwaar gewapende mobiele garden nakeken Dan weer gierde een brandweerauto voorbij met luguber claxongeluid en van uit den te- genovergestelden kant zagen we een po- iitie-auto terugkeeren, waarvan de inzit lenden witte doeken op het hoofd drossen Dt eerste gewonden! Dan een afzetting van agenten, dwars over den boulevard: niemand mag verder, auto's en autobus sen moeten stoppen. Het eerste, dat we hooren, wanneer we uit de bus zijn ge stapt en ons oor niet meer gehinderd wordt door het motorgeluid, is het ellendige, droefgeestige geluid van een sirene, de waarschuwingsapparaten, die door de zorg van de passieve luchtverdediging op tal rijke openbare gebouwen in Parijs en de voorsteden zijn aangebracht. Maar ditmaal loeit de sirene niet tot vluchten ln bom vrije gelders, integendeel, het roept op tot den strijd, het waarschuwt de roode kameraden uit den omtrek, dat zij komen moeten naar Clichy voor den strijd tegen het „facisme!" Wie die gevaarlijke fascisten waren, te gen wie de roode macht ontplooid werd? De plaatselijke sectie van de „Parti Social Frangals", die gisteravond voor zijn leden, nun vrouwen en kinderen een ontspan ningsavond in een der stedelijke cinemas had georganiseerd. Geen politieke bijeen- I komst dus, geen speechen, geen tegenwoor digheid van hoofdleiders, maar 'n film met allracties. een avond, zooals die bij tien tallen eiken dag in Frankrijk georgani seerd worden. Doch de communisten, die te Clichy oppermachtig zijn en heer en meester op het stadhuis, hadden gezwo ren, dat die bijeenkomst niet zou plaats hebben en zij hadden hun aanhangers op geroepen desnoods met geweld die ont spanningsavond te verhinderen. Dagen te voren hadden zij het aangeplakt op de muren van de stad, gepubliceerd in hun klant, dat „de la Rocque niet te Clichy 't woord zou mogen voeren!" Wat hij trou wens in het geheel niet van plan was, daar hij op een andere plaats in Frankrijk moest speechen, maar dat was nu eenmaal een uitstekend voorwendsel om de gemoederen op te hitsen! Reeds vrij vroeg in den avond hadden de eerste ongeregeldheden plaats, toen de eerste leden van de „Parti Social Fran cais" zich naar de cinema begaven. Een 500-tal communisten hadden zich in den omtrek opgesteld en toen een 150 perso nen in de zaal bijeen waren, trachtten de kameraden" op hun beurt naar binnen te dringen en het hek, dat bij wijze van voor zorgsmaatregel den ingang afsloot, te for- ceeren. Onmiddellijk kwam de mobiele garde in actie, dreef de aanvallers zonder al te veel moeite terug en versperde op eenigen afstand van de cinema alle toe gangen. Doch meer en meer werden de ge moederen verhit, de sirene op het roode stadhuis begon te loeien en elke minuut werd de menigte op straat talrijker. Met tientallen, met honderdtallen kwamen de communisten toegestroomd, uit Clichy, uit Parijs, uit alle omliggende plaatsen, zoo dat spoedig hun aantal ettelijke duizenden bedroeg. Tegenover die steeds meer op dringende en dreigende massa liep de toch al vrij talrijke ordedienst gevaar ln de minderheid te komen en in allerijl werden telefonisch versterkingen te Parijs aange vraagd, zoodat tenslotte niet minder dan 40 peletons mobiele garden. 5 peletons re publikeinsche garde en 500 politie-agen- len en ruiters tegenover de woedende me nigte stonden. Opgezweept door raddraaiers door roode gemeenteraadsleden en Kamer leden, die de menigte van de Pul van het stadhuis toespraken, werden weldra ver schillende optochten gevormd, die onder het zingen van de Internationale, onder het schreeuwen van revolutionnaire kreten als „de Sovjets overal" en met gebalde vuist de ordedienst tegemoet trokken. En intusschen bleef maar de sirene huilen, huiler. Op dat oogenblik kwamen wij te Clichy aan en zelden hebben wü ons angstiger ge- I voeld. Het was werkelijk benauwend die opgewonden, woedende menigte over de boulevards, door de straten en steegjes te zien golven, steeds maar bedreigingen uitnd tegen de fascisten en den ordt» dienst uitfluitend en uitjoelend. Dit moest uilloopen op noodlottige botsingen en dis botsingen moesten ontaarden in een alge- mcenen opstand. Terwijl op het gehuil van de sirenen heele vrachtwagens vol roode versterkingen kwamen aanzetten uit de omliggende gemeenten, waarvan wat later de toegangswegen tot Clichy werden afge sloten. stormden tegelijkertijd overvalwa gens van de politie uit Parijs aan, maar nauwelijks waren zij de eerste straten van j de stad binnengereden of uit de ramen, vanaf de daken werden zij bekogeld door i een hagelbui van glasscherven, van stee- nen. van dakpannen. In den omtrek van hel stadhuis waren de meeste straatlan taarns uit den grond getrokken en heerschte bijna volledige duisternis. Niet lang kon deze toestand voortduren en wel dra trok dan ook de mobiele garde op tot een eerste ernstige charge. De eerste re volverschoten knalden in de duisternis, de paarden van de republikeinsche garde, die met blooten sabel op de manifestanten in reed, steigerden, met de kolf van de ka rabijn werd er op ingeslagen. En steeds maar huilde, huilde de sirene Aan beide zijden vielen gewonden, eerst enkelen, later met tientallen tegelijk. Hier en daar werden barricaden opgeworpen'. van de naburige markt werden planken en kisten aangesleept, de steenen werden uit het plaveisel getrokken, de hekken rond de boomen uit den grond gelicht en als ge vaarlijke hindernissen voor de paarden, over de straat geslingerd. Op het dak van net stadhuis zijn enkele schutters gepos teerd en van daar uit bestoken zij met hun revolvers de politie, terwijl anderen steenen naar boven sleepen. Het ls een onbeschrijfelijk tooneel, angstkreten ver mengen zich met de uitgebrulde Interna- onale, revolverschoten knalden voortdu rend en steeds maar die sirene, die helsche .Irene Vrouwen en meiden lijken nog meer op gehitst dan de mannen, als furies zijn er ?nkelen boven op de barricaden geklom- 1 men en sporen van daar uit de mannen aan tot steeds grooter felheid. Het is alsof de burgeroorlog in volle angst is uitgebroken. Eindelijk slaagt de ordedienst er: jn de menigte wat terug te doen wijken. Pogin gen tot kalmte worden beantwoord met kreten van haat en zelfs de kabinetschef van minister-president Blum, die de mani festanten tot rede trachtte te brengen, moest door een revolverschot getroffen ge wond naar het hospitaal Beaujen worden vervoerd. Op zijn beurt trachtte nu de mi nister van Binnenlandsche Zaken, de so cialist Dormoy, die van uit Parij's was toe gesneld, dien razenden troep van vele dui zenden sterk tot matiging over te halen. Doch met 'n laaienden kreet van „Weg met Dormoy! Ontslag Ontslag!" werd zijn stem overschreeuwd en bleek als een laken zocht hij weer een toevlucht in het stadhuis. Doch Kort hierop veraam men, dat hij bevel had gegeven, dat een deel der mobiele garde zou worden teruggetrokken, een vreemd soortig bevel, daar de manifestanten nog tang niet tot rust waren weergekeerd, maar dat toch ln zekeren zin goeden invloed nad, daar het zichtbaar de gemoederen kalmeerde, ofschoon het toch ook een wij ken voor den rooden aandrang beteekende Onder hoonend gejoel, nog steeds bekogeld met alles wat maar onder de hand viel, veidween nu de eene wagen met mobiele garde na den andere ln de donkere stra ten, terwijl agenten en republikeinsche garde de menigte, die nu niet meer de ci nema. van waar de leden der „Parti So cial Franqals" sinds lang onder de be scherming der politie naar huis waren weergekeerd, tot doelwit had. in bedwang hield. Uren lang. tot diep in den nacht duurde het nog. voordat de rust volkomen was weergekeerd, doch ernstige onlusten braken niet meer uit. En intusschen reden ambulancewagens af en aan: meer dan 200 gewonden van >vie er vier in het ziekenhuis weldra over leden. werden weggebracht: balans van ';i treurigen nacht. En men vraagt zich af. of de regeering nu eindelijk den moed zal hebben tegenover de communistische par tij op dezelfde wfjze op te treden als tegen de rechtsche strijdliga's. Bewust was de manifestatie van hedennacht georgani seerd, bewust is men den ordedienst te lijf geaaan met revolvers en gevaarlijk wapen tuig. Wat de communisten hedennacht hebben gedaan, hebben de rechtsche strija- liga's nooit trachten te ondernemen. Zal de regeering durven? Het ls te betwijfelen. 2-3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10