STADSNIEUWS Buitenland Auto in de Linge gereden Isie Jaargang MAANDAG 15 MAART 1937 No. 23610 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Vijf menschen uit Rijswijk (Geld.) verdronken Dit nummer bestaat uit VIER bladen EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) De centrale rioleering. Eenige moeilijkheden bij de uitvoering. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, (jn er eenige moeilijkheden gerezen bij de Jitvoering der werkzaamheden, verband ordende met het leggen van het stam- pool ten behoeve der centrale rioleering. Met name geldt zulks voor een gedeelte an den Witte-Singel, waar men over een Ifstand van ongeveer 90 meter veel last [oeft van lekwater. Dit is echter niet het gevolg van een minder goede uitvoering, doch hoofd zakelijk te wijten aan de samenstelling van den grond, welke ter plaatse vrij veel zand bevat. Ook in andere steden ondervindt men heeds moeilijkheden van denzelfden aard. fan gemeentewege wordt ernstig ovenvo- ;en om een ander soort buizen voor deze Ign. dieprioleering te gebruiken, welke anger zijn, derhalve minder en bovendien jok betere verbindingen hebben en dus het risico van het doordringen van lek- Irater aanzienlijk verminderen, i De aanneemster, de firma v. d. Geer en ptuifzand is momenteel bezig inwendig de rerbindingen opnieuw te doen controleeren de openingen dicht te metselen. Mocht lit onverhoopt niet lukken, dan zou in het literste ge zal het bewuste deel (tusschen ie Bilderdijkstraat en de Witte Rozen- itraati weer moeten worden opgebroken. Op het oogenblik zoo verzekerde men ins is er nog geen sprake van, dat de Atum. waarop het geheele werk moet wor sen opgeleverd, als gevolg van de minder •ettige ervaringen der laatste weken, zou «orden overschreden. LEIDSCHE BESTUURDERSBOND. Adres aan den Raad. Aan het College van Burgemeester en iVethouders der gemeente Leiden is het volgende adres gezonden: Geeft beleefd te kennen: het Bestuur van den Leidsohe Bestuurdersbond dat naar aanleiding van een door onzen 3estuurdersbond bij uw College ingediend verzoek op 30 October 1936, door uw Col lege aan den Minister van Sociale Zaken is verzocht ook voor Leiden een aanvullings toelage vast te stellen, voor hen. die voor de overgangstoelage niet in aanmerking 'swamen; dat wij hierop van uw College bij schrij ven van 21 December 1936 de mededeeling hebben ontvangen, dat door den Minister van Sociale Zaken dit verzoek is ingewil ligd en voor Leiden deze aanvullingstoelage is vastgesteld op f. 0.40 per week: dat in verband met de te Leiden geldende :n deze aanvuliingstoelage onvoldoende moet worden geacht; dat deze aanvullingstoelage voor Haar lem en Den Haag op f. 1 en voor Schiedam od f. 0.75 is gesteld. (Rotterdam en Am sterdam nog hooger); dat de gemiddelde huurtoeslag (vóór de Intrekking hiervan), volgens de opgave, van den Dienst voor Sociale Zaken, op f.0.75 gesteld moest worden; dat een niet onbelangrijk aantal werkloo- ten. die na 1 October 1936 werkloos zijn ge worden, hierdoor in een slechtere positie is komen te verkeeren dan de andere werk- loozen; dat daarom adressant uw College beleefd doch dringend verzoekt zich tot den Minis ter van Sociale Zaken te wenden met het Jetzoek voor Leiden de aanvullingstoelage te verlagen tot f. 0.75 per week. 't Welk doende. Het Bestuur van den Lcidsche Bestuurdersbond. w.g. J. M. C. DE ROO. Voorzitter, w.g. C. SNEL, Secretaris. menschheia, op een verrassend-gelukkige wijze vervlochten met een deel zijner we tenschappelijke ontdekkingen betreffende het bacterie-onderzoek bij miltvuur en hondsdolheid, zonder ook maar in 't minst een stempel van geleerdheid op het geheel te hebben gedrukt. In de keuze zijner spelers ls deze be kwame regisseur eveneens zeer gelukkig ge weest. Want Paul Muni, die de titelrol ver vulde, heeft zich gegeven en ingeleefd in deze rol met diezelfde spelbeheersching en karakteriseerende soberheid, zooals we die kenden uit o.a. „Ik ben een vluchteling en „De wereld verandert". Een zich opof ferende, toegewijde echtgenoote vond een zuivere vertolking door Josephine Hut chinson. Pasteurs tegenstanders krijgen hun leider in den hofarts dr. Charbonnet. die hem hoon en verdachtmaking niet spaart. Daardoor geeft deze film niet alleen Pasteurs strijd tegen de kwalen, waaronder de menschheid gebukt ging, doch ook zijn kamp tegen den laster en het ongeloof, een strijd, die, vooral in den beginne mogelijk nog zwaarder moet zijn geweest. Toewijding en volharding brengen den zoeker echter een overwinning, zii deze ook duur gekocht. Want overmatige inspan ning heeft een gedeeltelijke verlamming van den edelen mensch Pasteur tengevolge. Het einde der film komt met de juichende waardeering en erkenning van den stillen held, die millioenen aan zich verplichtte en nog verplicht. Boeiend en belangwekkend is dit filmver haal. aangrijpend en getuigend, doch bo venal van een stil-makende indrukwek kendheid in zijn uitbeelding van een hel- denstrijd en -overwinning! Aan dc hoofdfilm ging behalve een jour naal van Paramount en Profilti, een leer zaam filmpie over de zeden en gewoonten van een volksstam op Borneo vooraf. Medegedeeld werd nog. dat een Interes sante lezing met lichtbeelden op het programma staat, getiteld ..Petroleum-We- reldmacht" door F. S. Noordhoff en dat de volgende Zondagmorgenbijeenkomst zal brengen de beroemde film „Anna Kare- nina". naar den roman van Leo Tolstoj. Defect aan de stuurinrichting vermoedelijk de oorzaak. DE „LEIDSCHE FILMLIGA". In het dorp Zoelen bij Tiel heeft hedenmorgen een vreeselijk ongeval plaats gehad, waarbij vijf personen om het leven zijn gekomen. Een auto uit Rijswijk (Gelderland) is op' de brug over de Linge, vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting van de auto. door de leuning in de rivier ge reden. In den wagen zaten vijf per sonen, die allen zijn verdronken. Vier landbouwers uit Rijswijk bega ven zich per auto naar de Paaschvec- tentoonstelling, welke heden te Tiel werd gehouden. De auto werd bestuurd door den 21-jarigen J. van den Berg. Voor de brug over de Linge te Zoelen staat een tol, waar gestopt werd. Nadat de auto weer in beweging was gegaan, zag de tolbewaarster, mej. J. van Eek, juist toen het voertuig even over de helft van de brug was, tot haar grooten schrik, dat het voertuig, dat niet veel vaart had, plotseling naar links zwenkte en door de brugleüning heen in de rivier stortte. Doordat het water van de Linge op het oogenblik een vrij hoogen stand heeft, was de rivier tamelijk diep, met het gevolg, dat de auto geheel onder water verdween. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Filmvoorstelling met „Het leven van Louis Pasteur". Een bijzondere filmochtend was het zeker U°or de af deeling Leiden van het Instituut Joor Arbeidersontwikkeling, welke zij gis termorgen in het Luxor-theater belegde voor leden en genoodigden, met de pre- 5iere voor onZ€ stad van de nieuwe Ame- nkaansche film „Het leven van Louis lwufUr"' een schePPing van den regisseur Vilhelm Dieterle, leerling van den ver gaarden Max Reinhardt. I* is geen documentaire film in de ge- !ï°ne beteekenis van het woord, doch Die- gne heeft de levensschets van dezen no- len werker voor de belangen der geheele Vertooning der „Rijksdagbrand-film". Gistermorgen draaide de „Leidsche Film liga" de meerdere malen in ons blad aan gekondigde Rijksdagbrandfilm. Na de ope ning. waarin de voorzitter mededeelde, dat de heer Simon de Jong wegens, ziekte ver hinderd was, een toelichting tot de film te geven, draaide de sportfilm „Sportparade 1936". waarin een beeld gegeven werd van de ontwikkeling der sport-beoefening in de Sovjet-Unie. Als slot van de pauze werd gecollecteerd voor de Spaansche strijders, welke collecte f. 32 opbracht. Vervolgens draaide de Rijksdagbrand- film. Een parallelle handeling werd erin uit gebeeld. Een fabriek wordt in brand gesto ken. men pakt daarna onschuldige elemen ten. In het daarop volgend proces wordt telkens gelegenheid gevonden, een verge lijking te trekken met het Rijksdagproces. Van der Lubbe, Dimitrow e.a. zien wij de rechtzaal betreden. Het leven in een con centratiekamp maken wij mee, kortom, het leven in het Duitschland van na de mr.chtsname van Hitier wordt in zijn ge heel uitgebeeld. Verscheidene malen applaudisseerde het publiek. Rest ons nog te vertellen, dat de zaal stampvol was. UNITAS. De Senatus Veteranorum der Unitas Studiosorum Lugduno-Batava heeft zich voor het jaar 1937/1938 als volgt samen gesteld C. A. Geurs. rector: H. Enne van Gelder, ab-actis; F. M. Wolfsen, fiscus: K. J. Quist. assessor I; mej. J. H. Hykema, assessor Ila. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Fa. Gebrs. Verelzen. Jachtha ven „Ree". Kaag F. 33, Alkemade. Uittre dend eigenaar: A. K. Verelzen, dd. 15 Maart 1937. Tot onderwijzer aan de Chr. Nat. Op- leidingschool aan de Hooglandsche Kerk- graoht. alhier is benoemd de heer T. Tiele- man Jr. te Rotterdam. In de Sted. Werkinrichtinguzijn opge nomen van 813 Maart 1.1.: 8 Maart 50 volwassenen; 9 Maart 51; 10 Maart 52; 11 Maart 52; 12 Maart 53; 13 Maart 50 vol wasseneen. Op Woensdag 7 April a.s. zal de heer C. de Rooy, stationsopzichter en dienst- diend stationschef op het station alhier, die onlangs zijn 40-jarig jubileum bij de Ned. Spoorwegen vierde, den dienst der Ned. Spoorwegen met pensioen verlaten. De politie alhier heeft aangehouden de 42-jarige mej. M. G. uit Koudekerk, die ervan wordt verdacht op de Zaterdagsche markt eenige goederen te hebben weg genomen. Mej. Van Eek snelde onmiddellijk naar de telefoon in haar woning bij den tol en waarschuwde de autoriteiten met het verzoek hulp te sturen. Hoewel er spoedig assistentie ter plaatse was, duurde het ongeveer drie kwartier voordat men er met behulp van takels in geslaagd was de auto zoover op het droge te trekken, dat de portieren geopend konden worden. Hoewel alles er op wees, dat de slachtoffers nog getracht hadden onder water uit de auto te komen, is dit niet gelukt en vond men in den wagen alle vijf inzittenden. De levensgeesten der slachtoffers waren reeds geweken en de gemeente-arts, de heer J. J. Hajo- nides van der Meulen kon slechts den dood constateeren. De slachtoffers bleken te zijn de hee- ren P. van Lutterveld (42 jaar), D. van Ooyen (36 jaar), J. van Stappershoef (62 jaar) en A. van Oosenbrugge (75 jaar. Aan het reddingswerk, dat onder de persoonlijke leiding van den burge meester van Zoelen, den heer mr. L. R. J. Ridder van Rappard geschiedde, na men zoowel de gemeente- als de rijks politie deel. De lijken der slachtoffers werden voorloopig met behulp van een baar gedragen naar het op ongeveer 50 meter afstand gelegen café „De Zoelen- sche Brug". In een kamer achter het café werden zij voorloopig opgebaard. De autoriteiten namen onmiddellijk maatregelen om de familieleden der slachtoffers te waarschuwen. De oorzaak van dit vreeselijke onge val is waarschijnlijk te wijten aan een defecte stuurinrichting der auto. Een onderzoek wordt daarnaar ingesteld. TCCNIfnS NIEUW/ M LEIDSCHE SCHOUWBURG. HET SCHOUWSPEL. Het Blijspel-gezelschap. Idealen in blik, door Aaron Hoffmann. Dit blijspel begint hoopvol; een aardige inzet, doch vanaf het tweede bedrijf gaat het sterk bergafwaarts om volkomen on bevredigend te eindigen. Tweede en derde bedrijf zijn goworden tot- een volledige klucht en de vertolkers hebben ook niet beter weten te doen dan zich daarbij vol komen aan te passen in zware chargee ring, hetgeen ook wel de eenige oplossing is! Waarbij volop is gelachen, hetgeen de lichtzijde is van het op zichzelf tegen vallende tooneelwerk. De groote firma in conserven in blik Benson, is in moeilijkheden geraakt en onder leiding van den zoon van den ouden ..Bulldog" en diens ouden vriend-voorman Ben Jones, wordt de oplossing gezocht in een „socialistische productie". Niettemin of misschien beter juist daardoor, loopt het geheel mis. Sluiting der fabrieken staat voor de deur, wanneer een „richard" uitkomst komt bieden. Eilacy blijkt dit echter een uit een krankzinnigengesticht ontvluchte te zijndie echter tenslotte toch niet krankzinnig is en zoo wordt een zeer geforceerd happy end gehaald. Het eerste bedrijf wekt verwachtingen, doch dan zoekt de auteur het geheel in de klucht, zooals gezegd. In flinke vaart, zooals we dat van Con stant van Kerckhoven gewend zijn, in zulk amusementstooneel, wordt deze klucht af gewerkt. En dat is een verdienste. Het tempo en de chargeering der hoofdfigu ren. die over het algemeen zeer geslaagd mag heeten, maakten in ieder geval den avond tot een lachsucces. Herhaaldelijk dreunde de gulle lach. door den schouw burg, dis natuurlijk geheel bezet was. Van Kerckhoven vond in den ouden fa briekseigenaar een kolfje naar zijn hand, terwijl John Gobaur als Jones er lustig op los speelde. Reeds van het begin af aan leidde hij deze figuur naar de klucht. Wil lem de Vries en Elias van Praag sloten zich resp. als bankier en niet-gekkc krank zinnige daarbij volkomen aan. Mien van KerckhovenKling had heel weinig moeite met de secretaresse, in tegenstelling tot Leo de Hartogh als de socialiseerende zoon wiens spel veel en veel te vlak bleef, ook al was deze rol niet uitgewerkt en vaag gehouden. Hoe er gechargeerd werd, bewees wel. dat de vertolkers af en toe zelf er om moesten laevhen! Een lach-avond! Hartelijk is geapplaudisseerd. DE ALGEMEENE TOESTAND Rond Locarno. Gezaghebbende kringen in Italië verkla ren, dat men besloten heeft het Italiaan- sche antwoord op de Britsche nota van 17 November j.l. niet te publiceeren met het oog op het feit, dat drie Britsche en twee Fransche nota's aangaande het Rijn-pact niet werden gepubliceerd. (Hetzelfde zal wel voor de Duitsche nota gelden Dezelfde gezaghebbende kringen geven echter over den inhoud van het Italiaan- sche document de volgende uiteenzettin gen: Italië is bereid over een nieuw pact voor het Westen te onderhandelen, langs de lijnen van het oude Locarno. Het erkent vooral, dat dit onbetwistbare diensten heeft bewezen. In de redactie van het nieuwe diplomatieke instrument zou men rekening moeten houden met zekere facto ren. welke in 1925 niet bestonden, b.v. de bezetting van de toenmaals gedemilitari seerde Rijn-zone. De Italiaansche regeering is van mee ning. dat het nieuwe pact eenvoudig zou moeten zijn en snel in toepassing zou moe ten kunnen worden gebracht. Het zou niet in een vage toepassing moeten voorzien, doch integendeel in nauwkeurige verplich tingen. Ten aanzien van België is Italië bereid voor wat de onschendbaarheid van het Bel_ gische grondgebied betreft, dezelfde waar borgen te geven als Engeland, Frankrijk en Duitschland. Deze uiteenzettingen zijn niet als resu mé gegeven van de geheele Italiaansche nota; men verheelt niet. dat deze andere punten opwerpt, waarover men voor het oogenblik evenwel weigert aanwijzingen te geven. Waarschijnlijk geeft de Italiaansche Stampa de nadere aanduiding daarom trent. Dit blad merkt o.a. op, dat men als men ernstig naar een nieuw West- Europeesch verdrag streeft, niet de be doeling moet koesteren het Westen en het Oosten door krankzinnige overeen komsten aan elkaar te koppelen. Het rechtstreeksche verband tusschen het oude verdrag van Locarno en het Handvest van den Volkenhond kan niet hersteld worden. De positie van België dient onderzocht te wor den. Tusschen de deelnemers moet volkomen klaarheid heerschen. De nieuwe overeenkomst moet draaien EERSTE BLAB BINNENLAND. De kapitein van de „Schelde" over hel vergaan van de Kantoeng. (3e Blad). Vrouwenlanddag Noordwijkerhout. (2e BI). Avondretours bij de Spoonvcgen. (Binnen land, 4e Blad). De Billiton-Maatschappij heeft den bouw van drie emmer-baggermolens van Nederlandsche werven opgedragen. (Binnenland, 4e Blad). In armoe levende oude vrouw te Schiebroek bezat f.25.000. (Gemengd, 3e Blad). De Chemische Oorlog en de Luchtbescher ming. (4e Blad). BUITENLAND. I Rondom Locarno. (Buitenland, le Blad). Oproep van den Belgischen premier tot de bevolking. (Buitenland, le Blad). Koningin Maria van Roemenie ernstig ziek tengevolge van vergiftiging. (Buitenl., le Blad). In Spanje is door slecht weer opnieuw een stilstand ingetreden in den opmarsch der rechtschen. - Tegenaanvallen der regeeringstroepen. (2e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Overleden is de Amerikaansche leider op het gebied der electriciteit Elihu Thom son. (Wetenschappen, 4e Blad). Ernstig spoorwegongeval in Frankrijk. 13 dooden. (Buitenl. Gemengd, 3e Blad), ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Zilveren jubileum te Alphen. Van den heer A. Th. v. d. Werf. Hierboven de heer A. Th. v. d. Werf, te Alpher., die morgen zijn 25-jarig jubileum hoopt te herdenken als kantonnier van den Rijkswaterstaat. om de vier groote mogendheden van het oude Locarno, anders zou er een steeds grootere chaos ontstaan. Vermoedelijk liggen hierin alle bezwaren opgesomd Van Fransche zijde wordt daartegen dan ook reeds stelling genomen. Bourgues schrijft in de „Petit Parisien" terecht, dat men zal moeten wachten, tot men den tekst van de antwoorden volledig kent om ze op hun juiste waarde te schat ten. Doch hetgeen er reeds van bekend is. geeft wel reeds recht tot het opperen van het denkbeeld, dat zij vele gevaren inhou den. Zij bevatten met name een zeer dui delijke strekking tegen Rusland en be oogen Frankrijk niet alleen van Rus-

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1