KNIPSELPRIJSVRAAG De chemische oorlog en cle luchtbescherming Twee Honderd Gulden aan prijzen LEfDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Maandag 15 Maart 1937 BEWAAR DUS ONS BLAD VAN MORGEN KERK- EN SCHOOLNIEUWS WETENSCHAPPEN In bet voorgaande artikel is uiteengezet, ■wat onder de waarde C x t wordt ver staan. Het was n.l het Droduct van con centratie aantal mg. strijdgas-M3) en tijd (in minuten i. Tevens zagen we dat voor phosgeen de doodeüjke dosis bereikt is Bis C x t 900 is. Bezien we het program der chemische oorlogvoering zuiver theoretisch, dan ko men we tot berekeningen, waarbij ons de schrik om 't hart slaat. Ik wil zoo"n bere kening maken, om daardoor te doen uit komen hoe afschuwelijk en afschrikwek kend men deze oorlogvoering kan voorstel len. indien men zich daaroü speciaal zou willen toeleggen. De lezer trekke hieruit (niet de conclusie, dat ik nu. als tegenhan ger hiervan, den chemischen oorlog minder gevaarlijk zal voorstellen dan hij is. In tegendeel. wanneer men zich op het ergste voorbereidt, zullen de tegenvallers minder in aantal zijn. Een overdreven voorstelling heeft echter nog nimmer voordeel geboekt. Zie hier zoo'n overdreven fantasie. Stel we ademen in een met phosgeen besmette lucht gedurende één minuut (t=I) en stel C=900. Ademen we in die ééne minuut 10 liter lucht in en uit dan hebben we 9 mg. phosgeen binnengekregen hetgeen den dood tengevolge heeft. Om ge heel Nederland met zijn 8.000.000 inwoners te dooden. zouden we slechts noodig hebben 8.000.000 x 7 mg. 72 kg. phosgeen. Nemen we dergelijke berekeningen als grondslag, dan komt men tot beschouwin gen als: Er zijn gassen uitgevonden waar door met één bom geheel Amsterdam kan ■worden uitgemoord. De rekenaars hebben vergeten, dat ge weldige hoeveelheden strijdgas verloren gaan. Deze zijn zoo enorm groot, dat een zeer gering gedeelte van het afgeworpen gas het doel bereikt En van dit geringe gedeelte, dat effect zou kunnen sorteeren, gaat weer een groot percentage af. als de Guchtbeschermingsmaatregelen goed zdjn getroffen. Ik zal nog twee voorbeelden uit den wereldoorlog aanhalen, waaruit veel te ■leeren valt. Het eerste voorbeeld is de gasaanval op 22 April 1915 In de omgeving van Yperen. Hier werd door de Duitschers de methode van het „gasblazen" toegepast. Dit gaat aldus is zijn werk. Dagen, soms weken van te voren wordt het strijdgas aangevoerd. Dit geschiedt in stalen cylinders, zooals inen die wel ziet gebruiken bij het auto geen lassen van ijzer Ze worden in den grond ingegraven en wel één per Meter frontlengte. Voor een front van 5 K.M. heeft men dus 5000 dezer cylinders noodig. De inhoud chemicaliën oer stuk is 30 a 50 K.G. Na deze voorbereidingen wordt ge wacht op een gunstagen wind. Deze moet een snelheid hebben van 2'/: a 3 M. per sec. en naar den vijand gericht zijn. Op het geschikte moment worden van de vele duizenden cylinders tegelijkertijd de ventielen geopend en het strijdgas verspreid zich in druppelvorm, in de lucht. Omdat het zeer vluchtig is verdampt het snel. wat weer afkoeling der lucht tengevolge heeft. Door de koude zal nu de waterdamp tot een grauwwitte nevel condenseeren. Dit is het eerste waarschuwingsteeken van een naderende gaswolk. Met 300500 ton gifgas gaat deze wolk tot minstens 10 a 15 K.M. en kan zelfs od 20 K.M nog doodelijk zijn. Het is geen zeldzaamheid, wanneer zij op 30 K.M. nog duidelijk merkbaar is. Deze gaswolkaanvallen kunnen we. door de geweldige voorbereiding, welke nood zakelijk is, alleen verwachten als de fronten zijn vastgeloopen zooals in de jaren 1914 1918. Wanneer er geen fronten gevormd zijn. maar de oorlog een bewegingsoorlog is. zooals het conflict tusschen Italië en Abessynië, kunnen we deze -wijze van het gebruik van strijdgassen uitschakelen. Wanneer Nederland aan een gaswolkaanval wordt blootgesteld, zal een behoorlijk ge deelte der burgerbevolking, gezien de totale breedte van ons land van slechts 150 K.M. hiermede rekening moeten houden. De Engelschen bij Yperen hadden met strijdgassen geen rekening gehouden. Het was n.l in den wereldoorlog de eerste over val, welke voor hen geheel onverwacht kwam. Beschemmende maatregelen waren niet getroffen zoodat we dit geval geheel gelijk mogen stellen met een burgerbevol king. welke geen afdoende luchtbescher ming heeft. Iedere ton chemicaliën, welke do Duitschers bij dezen aanval gebruikten, kostte het Engelsche leger 150 gaszie- ken, waaronder 45 dooden. Men ver gelijke deze getallen met de berekening 8.000.000 dooden per 72 K.G.! Opgemerkt dient te worden, dat de bur gers ln gunstiger omstandigheden verkee- ren dan de militairen, omdat een militair op een ingenomen oost dikwijls, ondanks alle gevaren, moet blijven en de burger altijd zijn bewegingsvrijheid nog heeft In het bovenstaande heb ik getracht, duidelijk te maken wat het verschil is tus schen fantasie en werkelijkheid en wat een goede luchtbeschermingsdienst vermag te bereiken. De verschillende methoden, waar over een oorlogvoerende partij beschikt om ziin strijdgassen te verspreiden zal ik niet behandelen. Om de gedachte te bepalen, zal ik er slechts één kiezen en we! het vlie?tui?. omdat dit door de burserbevol- kin? het meest eevreesd wordt. Stel we hebben te doen met een eskader van 9 stuks, dat een gemeente bereikt. Waaschjjnliik zullen er meer van de tegen partij vertrokken zijn, maar onderweg zijn er enkele door ons luchtafweergeschut en de eigen vliegtuigen omlaag geschoten. Ieder toestel voert minimaal 400 KG. bom- menlast mee. d.i. dus minstens 360Ó K.G. bommen of. aangezien 50 uit chemi caliën bestaat 1800 K.G. gifgas. Evenals in het eerste artikel neem ik aan. dat deze 1800 K.G neerkomen op 3 ha. Stel de gaslaag wordt 3 M. hoog. dan 1800 x 1.000.000 is de concentratie 2000 3000 x 3 mg. Als het gas phosgeen is, is deze con- 900 centratie na min. 27 sec. doodelijk 2000 Het tweede voorbeeld is de Duitsche gas wolkaanval op 31 Jan. 1917 blf Prosnes in Champagne. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat ook de burgerbevolking aan dezen aanval werd blootgesteld, omdat deze ondanks alle waarschuwingen, het gebied van den strijd niet wilde ontruimen. Deze gaswolkaanval is de grootste uit en wereld oorlog geweest en had het landschap in een ware hel herschapen Maar militairen en burgers hadden beschermingsmaatrege len getroffen. De Duitschers verbruikten over een front van 10 K.M. 500 ton chemicaliën, waarvoor 18.500 cylinders noodig waren. Op den fatalen dag heerschte 'n bui tengewoon strenge vorst wat oorzaak was. dat velen, door bevroren vingers, de gasmaskers niet tijdig konden op zetten. De Franschen boekten 2062 gas- zieken waarvan 531 dooden, d.w.z. één doode per ton chemicaliën. Aan de hand van deze ervaringen, mogen we van een goede luchtbescher mingsdienst. welke over bekwame in structeurs beschikt, in staat de bevol king op de juiste wijze voorlichting te geven, verwachten, dat het aantal doo- En toch kan het aantal slachtoffers zich tot enkele beperken wanneer de bescher mingsmaatregelen goed zijn. Waaruit kunnen deze beschermende maatregelen bestaan? Laat ik beginnen met te zeggen dat geen maatgerelen kun nen worden genomen tegen voltreffers. Een bom welke op Dim. 7 M. afstand inslaat, wordt geen voltreffer genoemd De scher ven hiervan worden door een muur van l'/s steen dikte tegengehouden. Voorziet men de ramen van planken e.d. dan is een woning of eventueel een gedeelte daarvan voldoende scherfvrij te maken. In den regel zal men den kelder als schuilplaats kiezen en wel omdat door grondtrilllngen in slaande bommen, luchtdruk en andere fac toren er kans bestaat dat het huls instort, waardoor de bewoners door het Duin be dolven kunnen worden. Een kelder kan men te allen tijde door het aanbrengen van stutten onder de zoldering geschikt maken om een fiinke puinlaag te dragen. Waar en hoe men de stutten moet aanbrengen hangt van den bouw af. Gewapend beton stelt andere eischen dan een gemetseld plafond. Op de tweede plaats moet de kelder (of als men daarover niet beschikt een andere ruimte b.v. alkoof) gasdicht zijn. Tevens moet men er voor zorgen, dat het huis tochtvrij is Dan is de kans dat strijdgassen naar binnen dringen geringer dan wanneer overal kieren en naden zijn Allerlei midde len kunnen worden gebruikt om deze te dichten zooals linoleum, vilt en zelfs zand. Het bestek van dit artikel staat niet toe alle finesses te bespreken. Zij. die zich voor deze materie Interesseeren. vinden bijzon derheden en duidelijke schetsen in het boekje: Voorzorgs- en beveiligingsmaatre gelen te nemen door gezinshoofden met het oog op eventueele gasaanvallen door A. W. Claasen. De schrijver zegt hiervan: Het is een leidraad voor hen. die slechts in staat zijn geringe geldelijke offers te brengen voor de veiligheid van hun gezin en ieder zal zich deze offers moeten getroosten om dat nalatigheid niet alleen hemzelf maar ook zijn medeburgers treft. De priis is f. 0.50. Alien, die niet noodzakelijk op straat moeten zijn. behooren tijdens een gasaan val in den kelder te schuilen. De lucht beschermingsdienst treft maatregelen, dat bii nadering van vliegtuigen ieder zich tij dig in den kelder kan begeven De collec tieve schuilplaatsen ziin dus geen gelegen heden. waar ieder, die zich thuis bevindt, zich heen moeten spoeden. a!s het signaal „luchtalarm" gegeven wordt. In dien men thuis is, blijft men thuis. De wandeling van het huis naar den collectie ven kelder zou wel eens te lang kunnen duren en daardoor noodeloos risico met zich brengen. Men moet nu reeds zijn eigen schuilvertrek zoodanig inrichten, dat men daarin evenveel vertrouwen stelt als in de schuilplaatsen welke de over-held zal gaan bouwen. Indien men toevallig in een winkel is. gaat men in het schuilvertrek van den winkelier. Ik geloof dat, in geval van nood, ieder ziin weg wel zal weten te vinden en dat zij. die geheel de kluts kwiit ziin. altijd wel helpende handen toegestoken krijgen. Op de Hollandsche gastvrijheid zal wel degelijk gerekend kunnen worden. En tweede categorie burgers 'de actieve) vormen zii. die zich wel buitenshuis moeten bevilnden tijdens een aanval, ik noem politie, ontsmettingspersoneel, brandweer en van particuliere bedrijven het machine- personeel., zij die de machines moeten ont smetten. herstellingen moeten uitvoeren e.a Dit personeel van overheid en particu lieren moet op een bijzondere wijze worden beschermd n.l. door gasmaskers. Deze ziin geschikt, voor o.a. phosgeen-concentratdes welke 45000 mg. per M3. niet te boven gaan. Ik heb bij mijn voorbeelden altijd aanval len in het groot verondersteld en de be rekeningen gaven concentraties, welke ver hier beneden bleven. Het dragen van een gasmasker is niet zoo eenvoudig als het lijkt. Men is er niet mee klaar te zeggen, het past en stalt goed en nu maar opbergen tot er gevaar is. Men moet dit dragen beoefenen onder deskun dige. zoo mogelijk chemische leidiing. Men dient te bedenken, dat men het gewone dagehiksohe werk daarin moet kunnen doen. zooa-ls verkeer regelen, telefoneeren. graafwerk, burea-uwerkzaamheden enz. Voor alle werkzaamheden behoeft niet hetzelfde Zooals wij reeds in ons Blad van Zaterdag j.l. meedeelden zullen wij MORGENAVOND weder onder het hoofd KNIPSELPRIJSVRAAG advertenties afdrukken en Woensdag a.s. uit deze advertenties genummerde driehoekjes publiceeren, geknipt alleen uit die advertenties, welke onder het hoofd Knipselprijsvraag den dag tevoren zijn verschenen. Hoewel waarschijnlijk overbodig, willen wij voor hen, die de vorige malen niet mededongen, nogmaals een uiteenzetting geven van de bedoeling van deze prijsvraag. De deelnemende abonné's moeten nagaan uit welke adver tenties bedoelde driehoekjes zijn genomen. Dit lijkt eenvoudig, maar pas op, want er schuilen moeilijk heden! Volg daarom onzen raad: kijk iedere advertentie eerst eens nauwgezet aan en lees ze hardop door. Hierdoor bereikt men twee dingen: het beeld der advertentie en de woorden, waarin zij gesteld is, blijven min of meer in het geheugen hangen. Loop daarna de uitknipsels door en kijk of daarin randen, beelden- letters of woorden voorkomen, welke ge zoo even, bij het doorlezen der advertentie, zijt tegengekomen. Aldus systematisch te werk gaande, zult ge een aantal driehoekjes kunnen terecht brengen. Natuurlijk blijven er eenige over. Welnu, om die te herkennen dient er opnieuw gezocht te worden. Hebt ge alle driehoekjes gevonden, schrijf dan de namen der firma's op, tot wier advertenties de driehoekjes behooren, met de erbij behoorende nummers. Mocht in een advertentie geen firmanaam voorkomen, omschrijf dan duidelijk de advertentie, zoodat geen vergissing mogelijk is. Voor de goede oplossingen stellen wij wederom een bedrag van niet minder dan beschikbaar, te weten: iste prijs 25. 2de prijs20. 3de prijs15. 4e en 5e prijs 10. 6e, 7e, 8e en ge prijs 5. ioc t/m 2ge prijs2.50 30c t/m 7ge prijs1. Deze prijzen worden niet uitbetaald in contanten, doch in BONS ter waarde van ƒ0.50, welke t/m 10 April 1937 in betaling worden aangenomen door de zaken, welke in het KNIPSELPRIJSVRAAGNUMMER (dus ons Blad van 16 MAART 1937) onder het hoofd „KNIPSELPRIJS VRAAG" een advertentie plaatsten. Van iederen bij ons ingeschreven abonné wordt slechts één oplossing aangenomen. De oplossingen moeten uiterlijk DINSDAG 23 MAART a.s. 5 uur des namiddags in ons bezit zijn onder enveloppe met vermelding KNIPSELPRIJSVRAAG. De namen der prijswinnaars zullen uiterlijk ZATERDAG 27 MAART a.s. bekend worden gemaakt. DE DIRECTIE. - masker, waarvan de prijzen sterk varieeren den. met meer dan een per ton chemi wor(jen aangeschaft De instructeur caliën zal bedragen. 1 dient uit te maken welk soort masker voor bepaalde werkzaamheden gewenccht is. Ter loops een kleine waarschuwing. Er ziin maskers in den handel, welke in geen en kel opzicht voldoen. Men zij bij aankoop op zijn hoede en winne eerst advies in van een deskundige of van de artillerie-inrichtin gen aan de Hembrug In de toekomst zal het gasmaskerbesluit afkomen, waarbij verkoop van dergelijk onbruikbaar mate riaal verboden zal worden. Op het oogen- blik zijn we zoover nog niet. Bij de oefeningen dient de opleider er rekening mede te houden, dat iedere gas maskerdrager een ademcrists moet door maken. Indien deze ademcrisis niet tijdens de oefeningen gekomen is. of door den opleider kunstmatig is opgewekt, bestaat er groote kans dat de drager tijdens een gasaanval het masker afzet, met alle fatale gevolgen daaraan verbonden. Verder moeten de maskers geregeld ge controleerd worden en op de juiste wijze onderhouden en opgelegd zijn. Wanneer de drager vertrouwd is met ziin masker, zal dit hem nimmer in den steek laten. Er is, wat dit betreft, heel wat op che misch gebied te doen en te onderwijzen, en de wet van 1936 betreffende de tacht- bescherming verlangt, dat iedere gemeen telijke luchtbeschermingsdienst onder zijn medewerkers een scheikundige heeft, die met de leiding dezer werkzaamheden wordt belast, voor zoover het de gemeentelijke aangelegenheiden betreft. Wat de particuliere bedrijven aangaat hebben we in een ingezonden artikel in dit blad reeds kunnen lezen, dat enkele groote industrieën o.a Philips, gereed zijn. Toch frappeert het mij, dat vele fabrikanten, welke soms hooge verzekeringspremies voor alle soorten risico over hebben, met het luchtgevaar zoo weinig rekening hou den. En toch kan hier met weinig middelen zooveel risico worden gedekt. Ook de ge meenschap heeft belane bii een goed func- tioneeren der industrie in moeilijke tijden. Denk eens aan de broodbakkerijen, melk inrichtingen, conservenindustrie. enz. enz. Het wordt hoog tijd dat fabrikanten en overige burgers aandacht aan deze kwestie gaan schenken. Drs. A. V. VIANEN. In de week van 8 t/m. 13 Maart werden in Nederland 67 faillissementen uitge sproken. PREDIKBEURTEN. VOOR DINSDAG 16 MAART. ALPHEN AAN DEN RIJN. Kemp's boekhandel: Nam. 71/4 uur, ds. De Rover van Vlaardingen. BOSKOOP. Geref. Gem (Nutsbewaarschool)Nam. halfacht, ds. van Weizen van Gouda. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Ootmarsum (toez.). T. H. J. Nijland, cand. en hulppred. te Leeuwarden. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. De Generale Synode der Geref. Kerken zal Woensdag 12 Mei a.s. te Rotterdam aanvangen. Aan den avond van dien dag zal de bidstond gehouden worden, waarin ditmaal zal voorgaan ds. J. Fraanje van Barneveld. Ds. E. KLAASSEN DZN. Naar wij vernemen heeft ds. E. Klaassen Dzn., Ned. Herv. predikant te Veghel (Br.) tegen 1 Juli a.s. eervol emeritaat aange vraagd. Ds. Klaassen werd in 1871 geboren en in 1398 candldaat te Drenthe, om 9 April 1899 te Dussen het predikambt te aanvaarden. In 1904 verkreeg hij eervol ontslag wegens zijn benoeming tot predikant bij de Indi sche Kerken. Tot 1926 heeft hij met onder breking van drie verlofperioden in Insu- linde gewerkt, n.l. Soemanep, Probolingo, Madioen, Bandoeng, Magelang, Pematang Siantar om in 1926 naar Nederland te komen en 20 Juni van dat jaar ln zijn tegenwoordige gemeente intrede te doen. (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. LEIDSCH MUZIEKLEVEN. Het is alweer eenigen tijd geleden, dat ik in dit blad tot de Leidsche muziekliefheb bers de vraag richtte, of hun muzikale be hoeften wel bevredigd werden door de mu ziek, die de onderscheidene concertorgani saties te dezer stede ons plachten voor te zetten, Het stellen van deze vraag was tevens een constateeren van een eigenaardige geestesinstelling dezer organisaties, die de muzikale belangstelling méenen te mogen cn kunnen samenpersen tuschen twee mu zikale polen. t.w. Beethoven en Brahms. Zulk een protest heeft uit den aard der zaak zeer weinig uitwerking, vandaar dat een verbetering tót nu toe uitbleef. Nu echter ook hier het spook van leege of half leege concertzalen zijn aanwezig heid gaat vertoonen, waag ik het nog eens op dit m. i. schromelijke tekort aan inzicht in de verlangens hunner klanten van deze muziekverspreidende organisaties te wijzen Ik weet hiermee ook namens een vrij talrijke groep van jongere concertbezoe kers te spreken, die zich allen met mij over deze absolute doofheid dezer organi saties op het gebied hunner wenschen on gerust beginnen te maken. Er is toch werkelijk nog wel meer mu ziek geschreven dan die welke Brahms en Beethoven geschreven hebben! Wij vragen slechts aandacht voor de volgende feiten en verlangens: Van Bach c.s.. d. w. z. leerlingen en zo nen, hooren wij slechts sporadisch iets en dan nog altijd in topzware en onjuiste or kestbezettingen. Mannheimers, nooit van gehoord. Mozart en Haydn steeds weer een drietal doodgespeelde symphonieën. Heb ben deze heeren soms zoo weinig geschre ven? Waarom geen divertiment en andere kleinere werken? (bespaar ons de Kleine Nachtmusik). En Liszt, schepper van den lSden eeuwschen concertsttjl, op „Les Pré ludes" na. onbekend. Waarom naast Mahler niet eens Bruckner gespeeld, is dit soms geen muziek? En, al deze wenschen zijn zelfs voor den meest conservatieven concertbezoeker nog steeds te verdedigen uit het oogpunt van muzikale en aesthetische opvoeding der huidige generatie. Men vergete bij deze opvoeding toch niet, dat verandering van smaak eerst regelmatig eten doet. Nu een tweede, minstens even ernstig, bezwaar: waarom onthoudt men ons hier, oijwijze van censuur, categorisch alle mo derne muziek? Vreest men leege concert zalen? Welnu, laat ik u dan tegenover de weinig modernengevende concertorganisa ties met leege of bijna leege zalen, het Rotterdamsch Phiiharmonisch orkest mo gen noemen, dat voortdurend modernen geeft en ook voortdurend volle, stampvolle zalen heeft Als goede Hollander hebt gij natuurlijk geen belangstelling voor landgenooten; welnu ik zal u buitenlanders noemen. Mannen, reeds oud en vergrijsd, beroemd en over geheel de wereld gespeeld: hier te Leiden geheel onbekend en nooit uitge voerd (Ik wil voor de Mij. voor Toonkunst een uitzondering maken). Ik doe maar een greep: Strawinski, Schönberg, von Webem, Berg, Bartok, de Falla. Janatchek. Toch, Lord Bemors. Hindemith, Pizetti, Roussel Casella; hl zijn ons namen gebleven. Tenslotte. Ik wil hierover niet zwijgen, onze landgenooten, in het buitenland hier en daar reeds veel gespeeld, hier ln ons land en te Leiden speciaal, muzikaal dood gezwegen (wederom R'dam uitgezonderd). Verdienen de concertorganisaties op grond van deze feiten anders dan leege zalen? Ik wil dit protest beëindigen, immers, ik ben mij bewust dat de verantwoordelijke Instanties dit protest, als gewoonlijk, als kennisgeving naast zich zullen leggen. Doch moge dan dit protest mijn mede- j standers opwekken tot algemeener en krachtiger protest dan tot nu toe dit het geval geweest is. Misschien dat het aan tal protesten, tezamen met de leege zalen, nog eenigen indruk moge maken. U mijnheer de Redacteur, van harte dan kend voor de verleende plaatsruimte. A. VAN BIEMEN. Papengracht 8, Leiden. ELIHU THOMSON OVERLEDEN. HULDIGING VAN DEN HEER G. BOLKE- STEIN DOOR DE SAMENWERKENDE LEERARENVEREENIGINGEN. De samenwerkende leerarenvereenigin- gen, hebben den heer G. Bolkestein in ver band met zijn aftreden als inspecteur bij het gymnasiaal en middelbaar onderwijs, Zaterdag j.l. in het Carl ton-hotel te Am sterdam een maaltijd aangeboden. Met verschillende leden van de hoofdbesturen van bovengenoemde organisaties zaten aan de collega's van den heer Bolkestein, de heeren dr. G. M. Renkema. J. van Andel, dr. W. v. d. Eng en B. v. d. Weijst en de oud-inspecteur dr. H. J. A. J. van Swaay. Pionier op gebied van de electriciteit. Te Swamscotte (Massachusetts, V. St.) Is op 84-Jarigen leeftijd overleden de bekende Amerikaansche uitvinder op het gebied van de electriciteit, Elihu Thomson. Elihu Thomson werd geboren te Man chester in Engeland in 1853, maar vertros reeds ln 1858 met zijn ouders naar AmeriKa en wel naar Philadelphia, waar hij van 10' tot 1880 hoogleeraar in scheikunde mechanica was. In dit laatste jaar ging hij naar New Britain in Connecticut voor de Americai Electric Company en twee jaar later asso cieerde hij zich met Edward J. Houston te Lynn In Massachusetts de bek'er1 Thomson Houston Electric Company op richten. ue In 1892 vond een fusie plaats mei Edison General Electrice Company en 0» stond de General Electric Company, grootste fabrikant van electrische app<>" ten ter wereld „ad Het groote laboratorium te Lynn genoemd het „Thomson-laborattwraw Thomson heeft verscheidene belang t uitvindingen op het gebied der elect gedaan en was o.a een pionier ^un. wikkeling van hoogfrequentie-toesie \Y1I^A.CHXI& O-* Hij bezit meer dan 700 patenten 2-4

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14