Groote protestvergadering te Katwijk Uit de Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 12 Maart 1937j Officieele Crisispublicatie Tegen de Leidsche Duinwater-Mij.-plannen Chr. Muziek ver. „U.N.I.' Thijs IJs en het verdwenen Noorderlicht Krachtige actie zal gevoerd worden. Deze vergadering, waarvan de doelstel ling reeds in ons Blad besproken werd, werd gisteravond in Hotel du Rhin te Kat wijk Zee gehouden. Aanwezig waren de vertegenwoordigers can de volgende vereenlgingen: V. V. V.; Bouwvakpatroonsvereen.Reederyvereen. „Vuurbaak"; Ohr. Mlddenstandsvereen.; Chr. Besturenbond; R.K. Middenstandsver, „Hanze"; Tuinbouwvereen. Katwijk en O.: Vereen, voor Bloembollenteelt: Coöperatie Helpt Elkander; Coöp. Boerenleenbank te Katwijk a. d. Rijn; Gemeente Spaarbank; Oir. Werkliedenvereen. „De Eendracht"; Slagersvereen.Schildersvereen.; Sohip- persvereen. Schuttevaer; Ventersbond; Melkslijtersvereen.; Kabwijksche Besturen bond: Vereen, Katholiek Katwijk; verte genwoordigers van de kiesvereenlgingen Chr. Hist. Kiesvereen. Katwijk aan Zee; de AR. Klesvereeniglngen van de beide Kat wijken; 8.D.A.P.; R.K. Kiesvereen.; C.D.U. Toen iets uitlekte van de voorgenomen plannen der L.D.M., die funest volgens velen zouden zijn voor de gemeente Kat wijk. is het bestuur van V.V.V. onmiddellijk in actie gekomen om deze plannen te ver hinderen. Resultaat hiervan was nu deze groote vergadering, waarvan de leiding be rustte in handen van den heer J. A. Colette, voorzitter van V.V.V. Deze heette de vertegenwoordigers van bovengenoemde vereenlgingen hartelijk welkom. Spr. liet uitkomen, dat niet- alle vereenlgingen waren ultgenoodigd, anders zou het resultaat zeker nög grooter geweest rijn. De beide Katwijken werken hier een drachtig samen. Met een krijtteekening op het zwarte bord. deed de voorzitter duidelijk uitkomen, hóe de situatie zou worden als de plannen in de toekomst werkelijkheid zouden wor den. De L.D.M. heeft, aldus spr.. het voorne men om een 2de kanaal in de Zuidduinen le laten graven voor de watervoorziening. Dit kanaal zou don gelijk gemeld loo- pen vanaf de Wassenaarsche grens, onge veer evenwijdig loopende met de kust tot aan de „Teunewelde", die gemeentegrond Is, dus tot nabij het Zuidelijk deel van Kat wijk aan Zee. Ten Westen van dit kanaal iou een smalle streek overblijven, afwisse lend van 300600 meter breedte, waar lintbebouwing zou kunnen plaats vinden. Mocht de LD.M. het terrein tot aan het eerste kanaal, dat aanwezig is, in erfpacht hijgen van de domeinen, dan zou het grootste deel van de Zuidduinen voor het publiek afgesloten zijn, hoewel het de be doeling is, om het terrein tegen toegangs kaarten open te stellen. De voorzitter wees er op dat dit ter rein bfj gedeelten telkens zal beboscht worden; het gevolg daarvan zou zijn, d*t men tusschen met prikkeldraad af gezette paden, in de duinen zou kun nen wandelen. Dan hebben wij maar liever géén bosschen. aldus spr. Wat moet er van ons uitbreidingsplan komen? In Zuidelijke richting is dan de pas voortaan afgesloten. De ree- derljbedrijven zouden terrein te kort komen voor wantveld om netten te drogen. De aantrekkelijkheid der Zuld- duinen zou voor de badgasten voor een groot deel verloren gaan, als deze voor hen zóó beperkt worden. De voorzitter vindt de bezwaren tegen Jeze plannen zóó overwegend voor de ge meente Katwijk, dat het bestuur van V.V.V. een sterke actie daartegen dringend nood zakelijk achtte. De eerste actie is reeds ge voerd te zamen met de Chr. Middenstand- vereen.; de Bouwvakpatroons en de Ree derijvereen. „Vuurbaak". In Den Haag zijn al besprekingen gevoerd met den Referendaris van het Dep. van Financiën, met den Inspec teur der Domeinen en den Ingenieur der Genie. Want ook defensie heeft deze terreinen noodig voor militaire oefeningen. Het bestuur van V.V.V. heeft ook een bespreking gehad met het college van B. en W. Ook het ge meentebestuur zal het zijne trachten te doen om deze plannen zooveel mo gelijk te verijdelen. Om de actie op zoo ruim mogelijke schaal te voeren, is het bestuur van V.V.V. er toe geko men, om tal van vereenigingen uit te noodigen hier aanwezig te zijn om te bespreken op welke wijze deze actie zal worden ondernomen. Verschillende stemmen uit de vergadering werden nu gehoord. Allen gingen er mee accoord dat deze funeste plannen voor de gemeente Katwijk voorkomen moeten wor den, badplaats nóch reederijen kunnen deze duinen missen voor het voortbestaan der gemeente. Tenslotte werd bepaald, een adres aan den Minister van Financiën te richten. Elke vertegenwoordigde ver eeniging zal zulks per afzonderlijk schrijven steunen. De Kamerle4fen der politieke fracties zullen bezocht wor den. Eveneens zal men een bezoek brengen aan de oud-burgemeester van Katwijk, mr. dr. J. Schokking en een schrijven richten aan de Ver. tot Be houd van Natuurschoon. Besloten werd een comité van actie te benoemen. Dit zal bestaan uit 11 personen, t. w. één van elk der volgende vereenigin gen; V.V.V.; Reederijvereen. „Vuurbaak"; Chr. Middenstandver.; Bouwvakpatroons vereen.; Chr. Hist. Kiesvereen. Katwijk aan Zee; Katholiek Katwijk; Chr. Besturen bond; Tuinbouwvereen. Katwijk en O.; R.K. Mlddenstandsvereen. de Hanze; AR. Kiesvereen. Katwijk aan Zee en de Coöpe ratie Helpt Elkander. De voorzitter deelde tenslotte mede, dat dit comité zich bij zijn krachtig te voeren actie zal laten leiden door de beginselen, die tijdens deze bijeenkomst naar voren zijn gebracht. De heer C. van Tongeren dankte voor de reeds door V.V.V. genomen maatregelen. Na de rondvraag sloot de voorzitter met dank voor de groote opkomst, deze verga dering. vermaakt. Het legaat, ong. f. 50, werd aan vaard. De kappers hebben per adres verzocht om op Maandagmiddag hun zaken te slui ten, terwijl eerst om den Donderdagmiddag was gevraagd. B. en W. zullen hierover een prae-ad- vies uitbrengen. In de vacature aan de O L. school door overlijden van den heer Mekes is de wachtgelder de heer Verbeek benoemd met alg. st. In de rondvraag herinnerde de heer Fljma aan zijn vraag naar rijden met een gemeente-auto bulten de diensturen. Daar op heeft de voorzitter geantwoord, dat vol gens een rapport van dèn directeur van O. W, eenlge boodschappen in de omge ving zijn gedaan. B. en W. vonden dat niet goed en hebben dat aan den dienst geschreven. Door B. en W. is aan omlig gende gemeentebesturen en aan den Mi nister geadresseerd om kleine zelfstandigen te steunen. Een afwijzend antwoord is daarop binnengekomen. Dit Ingevolge een vraag van den heer Pijnakker. De heer Van Zanten had ernstige klach ten over het sneeuwruimen, speciaal de trottoirs zijn slecht behandeld. De voor zitter beriep zich op het vele zand en zout dat gestrooid is en zeide dat er te weinig personeel beschikbaar is voor dat werk. HIJ zeide een onderzoek toe. Er is op ge wezen. dat elders de wegen wel schoon waren, terwijl anderen voorbeelden van het tegendeel noemden. De heer Van Zanten klaagde over den oversteek bij Villa Weeresteln; hij verzocht verleggine. wat de voorzitter aan de hand van de wet onmogelijk achtte. Aangeraden is. dat de A.N.W.B. of ingezetenen adres- seeren aan den Minister, ook voor een bij zondere lamp bij avond. DE 3'/i% LEENING DER GEMEENTE Vrije inschrijvingen geheel toegewezen. Emitenten van de 3'/i% leening Hillegom 1937 deelen mede, dat van het voorkeurs recht een beperkt gebruikt is gemaakt, zoo dat vrije inschrijvingen geheel worden toe gewezen. Een Verecniging voor Luchtbescherming. In zeer besloten kring is ln „De Oude Veiling" alhier een samenkomst met ge- noodigden gehouden, geleid door den bur gemeester. Ir. Gijzen heeft een lezing met lichtbeelden gehouden over de luchtbe scherming. Eerstdaags wordt een avond belegd met het doel alhier een vereeniging voor luchtbescherming op te richten. net verbruik, vergeleken met de laatste ja ren die acjiter ons liggen, meenen wij dus wel te mogen concludeeren, dat het be drijfsleven te Noordwijk zijn moeilijkste jaren achfer den rug heeft. Moge deze om mekeer tén goede zich doorzetten ln het belang der gemeente en van haar inwoners OEGSTGEEST. De Rattenbestrijding. Onder leiding van den gemeente-archi tect, den heer Rietveld, is dezer dagen de bestrijding van ratten ter hand genomen. Op tal van plaatsen in alle wijken der ge meente is op groote schaal het rattengif neergelegd, en dit zal, zoo noodjg, binnen enkele dagen herhaald worden. Naar wij vernamen heeft de bestrijding het vorig jaar een merkbaar groot succes opgeleverd Dit is vooral van zeer groot belang voor de volksgezondheid in de omgeving van de Zweminrichting „Poelmeer". Ook deze in richting en de uitgestrekte en waterrijke omgeving is daarbij in behandeling geno men. Het uitgelegde, van rattengif voor zien© aas, is naar ons werd medegedeeld, onschadelijk voor den mensch. Op Maandag 15 Febr. zal de ijk en herijk van maten en gewichten plaats neb ben in de voorm. gemeenteschool aan de Oeversstraai SUIKERBIETENGARANTIE. KATWIJK AAN DEN RIJN. De Tuinbouw. De toestand in den groentenhande! en dus de opbrengst voor de tuinders, blijft bedroevend. Gele en Roode kool gaan voor den minimumprijs en de extra partijen even daarboven, dat is voor Roode kool van f. 1.40 tot f. 2.— en voor iQele kool van f. 1,20 tot 1:70 per 100 KG. Ook Groene kool kan moeilijk koopers vinden. De prijs hiervoor was van J. 2.10 tot 2.80 per 100 K G. Uien gingen weer iete omlaag. De no- tcering hiervoor was' van" f. 1.30 tot 1.80 per 100 K.G. Ook voor Kftfën weinig ani mo. Een prijs van f. 1.— tot 1.50 per 100 K.G kan moeilijk winst geven voor den tuinder. En hetzelfde is het gesteld met de waspeen. Het grootste deel gaat voor f.0.20 tot 0.35 per kist van 20 K.G. terwijl de beste partijtjes van f. 2.10 tot 2.00 per 100 K.G. opbrengen. HILLEGOM. GEMEENTERAAD. Bet uitbreidingsplan - De winkelsluiting voor kappers - Het sneeuwruimen. gemeenteraad vergaderde onder voor- itterschap van burgemeester Pont. Afwe- de heeren Loerakker, Goemans, Paase, aet bericht van verhindering) en v. d. der Koningin en van den Minister van B. Z. om de jaarwedde van den inspecteur van Politie te verlagen met 5"/t ln mini mum en maximum. B. en W. stelden voor deze Jaarwedde met ingang van 1 Oct. 1936 vast te stellen op f. 2200 tot f. 2750 met periodieke verhoogingen van f. 110 p. j. Door B. en W. Is zonder succes getracht er aan te ontkomen. Verzet zal niet hel pen, terwijl enkele functies kosteloos ver richt worden. De heer Van Dam wees op de mogelijkheid van corruptie. Het voor stel werd aangenomen met de stemmen van de heeren Pijnakker en Van Llerop tegen. De besturen van bijz. scholen hebben voorschotten gevraagd op de vergoeding ln 1937. Een voorstel is dienaangaande door B. en W. gedaan en aangenomen. Een algeheele herziening van het uit breidingsplan is al gerulmen tijd in voor bereiding. De commissie van advies voor de .uitbreidingsplannen ln Zuid-Holland, heeft er haar Instemming aan betuigd, maar overleg met de besturen van de aan grenzende gemeenten heeft nog niet plaats gehad. Daardoor zal het plan eerst ln het najaar ter vaststelling door den raad aan geboden worden. Als overgangsmaatregel werd nu voorgesteld aan het plan bij voor baat een zekere rechtsbescherming te ge ven aan de hand van de woningwet. De heer Van Zanten heeft bezwaar te gen enkele punten van het uitbreidings plan. Hij wil op zandgrond laten bouwen en niet op veengrond; de heer Van Dam sprak over. de Burgemeester Wentholt- st-raat. De voorzitter zeide sterk voor een spoedige goedkeuring van het uitbreidings plan te zijn. Het is daarna met alg. st. aangenomen. Medegedeeld is, dat Ged. St. geschreven hebben over de beheers-verordenlng, welke een formeele wijziging ondergaan. De Ver. „Securltas" van Huls-eigenaren heeft geadresseerd over een soepele toe passing der bouwverordening ten opzichte van de huizen in de Molenbuurt. Haif- steensche binnenmuren zouden hier zeer veel bestaan. De voorzitter zeide, dat over eenstemming met de hulseigenaren van de Molenbuurt is bereikt; het wachten is op goedkeuring van den inspecteur. Het adres werd voor kennisgeving aan genomen. Notaris B. M. Serné te Haarlem, heeft bericht dat mej. A. Visscher een le gaat aan de gemeente voor de armen heeft KATWITK AAN ZEE. Diefstal van ijzer. Bij den reeder S. ln de Zuidstraat is een party yzer, ruim 100 K.G., ontvreemd. Door de politie werden als verdacht aan gehouden V. en L., die na op het politie bureau te zyn verhoord en te hebben be kend, weer in vrijheid werden gesteld. Katwijkers toont Uw gevoel Geeft wat voor het groote doel. „U. N. I." wil uniformen, Dat maakt indruk op 't publiek. 't Zal de animo verhoogen En het staat ook magnifiek. 7771 NOORDWIJK. Het G. E. B. sluit zijn 2000sten verbruiker aam! Dat het Gemeenteiyk Electrisch Bedryf zich in een gestadigen groei mag verheu gen, blijkt wel uit het feit, dat de 2000ste verbruiker op het electriciteitsnet aange sloten werd, door aansluiting van perceel Golfweg 8, bewoond door den heer W. Imt- hom. Door het bedrijf werd den nieuwen verbruiker een bescheiden, doch practlsch geschenk aangeboden ln den vorm van een electrisch theelichtje, door den deskundige van het G. E. B., ir. M. S. H. Trooster en den chef-monteur, den heer A. Oord. Zooals bekend dateert het G. E. B, uit 1926, in welke jaar het net, dat sedert 1912 door de Gemeente Lelden werd geëxploi teerd, door Noordwijk werd overgenomen. Het aantal aangeslotenen dat bij de ver nieuwing circa 650 bedroeg, was op het einde van 1928 tot boven 1000 gestegen; de 1500ste aansluiting kwam tot stand in den loop van 1930. Met het aantal verbrui kers nam, althans tot 1933, ook de stroom- afglte geleidelijk toe. 1934 en 1936 ver toonden echter als gevolg van de ongun stige tydsomstandlgheden een aanmerke lijke Inzinking. De styglng van vorige Ja ren bleek in een teruggang van circa 5% t. o. v. 1933 te zyn overgegaan. In 1938 trad gelukkig herstel ln en de afgifte steeg bo ven die van 1933. Nu ls het een bekend feit. dat de toe stand van het bedrijfsleven zich weer spiegelt in den loop van het electriciteits- verbrulk. Uit de belangrijke styglng van SASSENHEIM. Uitvoering „Crescendo". Het Chr. Fanfarecorps „Crescendo" gaf in het gebouw van de Ger. Kerk een con cert onder leiding van den directeur W. J, Smolders uit Lelden. Een talryke schare vulde het kerkge bouw, waaruit de groote sympathie voor deze vereeniging bleek. Ook ditmaal heeft zy haar reputatie geen oneer aangedaan, door bijna feilloos een groot en muzikaal hoogstaand programma ten beste te ge ven. De heer Smolders toonde zich een uitstekend dirigent en zyn leden moeten een Intense studie achter den rug hebben. De stemming was onberlspeiyk en de klank en nuanceering somtyds zóó fyn en subtiel, dat men niet zou denken hier met een fanfarecorps te doen te hebben! Reeds dadelyk bleek dit uit de frissche „Ouverture de la fête du village voisin" van Boeildieu, welke een soepele techniek en een reine stemming eischt om tot haar recht te komen, aan welke beide factoren werd voldaan. Van de suite „Scènes pittoresques" van Massenet ls vooral het „Angelus" van by- zondere bekoring. Voor het eerst werd ten gehoore ge bracht de „Arléstenne suite", van G. Bizet. Voor de beide solisten in het Menuet heb ben wy niets dan lof! Eveneens voor het eerst hoorden wy Sigurd Jorsalfar" van E. Grieg. Speciaal ln den „Huldigingsmarsch" bewonderden wy het machtig klankgehalte. Tusschen deze nummers werden nog ge speeld Traumerei en Koraal (Ps. 42) van R. Schumann en „Ëhre sel Gott" van Men delssohn. Het plechtig karakter van deze nummers vond, vooral ln een goede koper bezetting, haar juiste uitdrukking. Mej. Jo Zandbergen bespeelde ter afwis seling op artistieke wyze het fraaie kerk orgel, waardoor zy in het welslagen van den avond een groot aandeel had. De heer P. J. Vercouteren, dankte direc teur, leden van „Crescendo" en mej. Zand bergen voor het Kunstgenot, wees op het hooge doel dat daarin wordt nagestreefd, werkzaam te zyn tot eer van onzen Schepper. Nadat gezameiyk gezongen was ,,'k Wil U o God mijn dank betalen", sloot de heer Vercouteren met dankgebed. Vergadering „Warmonderdam- en Alkemaderpolder". In het hotel ..Het Bruine Paard" werd onder voorzitterschap van den heer E. J. Speelman, de Jaarvergadering van stemge rechtigde Ingelanden van bovengenoemden polder gehouden. Vertegenwoordigd waren ingelanden, die konden uitbrengen 23 st. Het maximum aantal stemmen bedraagt 48. De secr. de heer P. Potman, las de notu len die onveranderd werden vastgesteld. De rekening 1936 werd, na onderzoek I Waarschuwing aan Suikerbi eten telers. De Landbouw-Crisis-Oiganisatie voor Zuid-Holland maakt het volgende bekend: Met het oog op den aanstaanden zaaltyd voor suikerbieten, wordt de aandacht van de telers-garantiehouders nog eens uit drukkelijk gevestigd op de volgende wette- ïyke bepalingen. Dat het niet zonder be- teekenis is hierop te wyzen, is gebleken uit het feit, dat er in het achter ons lig gende Jaar telers zyn geweest, die door het niet nakomen dezer bepalingen hun garan tie geheel of gedeeltelijk zijn kwytgeraakt en bovendien een Tuchtrechteiyke Ver klaring tegen zich zagen opgemaakt. I. De garantie is uitsluitend bedoeld voor de door garantiehouders zelf te telen bie ten. Bykoopen of op de garantie doen le veren door derden is niet toegestaan. II. Door het accepteeren der garantie verplicht de teler zich, om een hoeveelheid bieten uit te zaaien, overeenkomende met het ln de voorlooplge toewijzing genoem de kwantum. in. De bieten moeten worden verbouwd op het eigen bedryf. Is een garantiehouder door omstandijheden daartoe niet ln de gelegenheid, dan kan hy vóór den zaaitijd een verzoek richten tot de Landbouw-Cri- sis-Organlsatle, waarby hy is aangesloten, om de hem toegewezen garantie voor één jaar te benutten op by derden te huren land. Hy vermelde daarbij de omstandig heden. die hem een normaal benutten der garantie verhinderen. De Landbouw-Crisls-Organlsatie bericht belanghebbende of zyn verzoek al dan niet kan worden toegestaan. TV. Indien de teler, door welke omstan digheid ook, niet voldoende bieten zaait om daarmede zyn garantie aan te leveren, zoo is hy verplicht het niet te benutten gedeelte ter beschikking te stellen van de Landbouw-Crisis-Organlsatie: Op het 2e blad van de „voorloopige garantie toewij zing", dat binnen 14 dagen aan de Land bouw-Crisis-Organisatie moet worden teruggezonden, wordt onder b opgave ge daan van de hoeveelheid, die men voor de zelf te verbouwen bieten noodig heeft. Het niet voldoen aan een of meer der hierboven genoemde bepalingen kan een Tuchtrechtelyke Verklaring en het Intrek ken van de garantie voor dit en de volgen de jaren ten gevolge hebben. 7775 door de heeren W. Warnaar, J. Phlllppo en S. Verdegaal met alg. st. goedgekeurd en vastgesteld als volgt: Aan Inkomsten op f. 1738.47; aan uitga ven f. 1048.85, batig saldo derhalve f. 689.62. De omslag over dat jaar bedroeg f. 9. per H.A. De begrooting voor het jaar 1927, door het Bestuur ontworpen op een Inkomst en uitgaaf van f. 1730.16 werd met alg. st. goedgekeurd. De omslag voor 1937 werd vastgested op f. 10,per H.A. VAT BENZOL ONTPLOFT. Jongen ernstig gewond. Door onbekende oorzaak ls een vat ben zol, dat bij den ln aanleg zynden Ryks- weg lag, ontploft. De ln de nabyheid wer kende arbeiders bekwamen geen letsel, doch een 6-Jarlg zoontje van den heer M. Z., dat ln de nabyheid woont, bekwam zulke ernstige brandwonden, dat voor zyn leven wordt gevreesd. Door onbekende oorzaak brak brand uit ln een achter de bakkery gelegen zol der van den heer L. v. V. De brand, die gretig voedsel vohd in de opgeslagen krul len en zaagsel werd door de brandweer, die spoedig ter plaatse was, met een slang op de waterleiding gebluscht. De niet onbe langrijke schade wordt door verzekering gedekt Het Chr. Fanfarecorps „Crescendo" gaf onder leiding van haar directeur, de heer W. J. Smolders te Leiden, in de Geref. Kerk een goed geslaagde uitvoering. Alle nummers werden, zooals wy ge wend zyn. onberispeiyk uitgevoerd. De talryk aanwezige muzleklielhebbers heb ben volop kunnen genieten! 28. Toen Thys daar li poosje kloppend had gestaan, greep hem de wanhoop aan; hy dacht: „Ik sta hier weerloos, op de stoep; straks hooren nog de Eskimo's myn luid geroep dan pakken zy my beet, dan gooien zy my om, en ik deel in het leed dat ook trof myn oom Brom." Doch, door de houten poort, had Pegelbrecht toch Thysje's kreet gehoord; en daar hy niet onaardig wilde ïyken, ging hy nu toch naar bulten kyken. Toen Thys nu nog eens riep zyn naam, opende hy 't kleine raam, en stak zyn hoofd dat was heel wit, en tameiyk bevroren vol achterdocht naar voren. Hy sprak met 'n stem, zoo droog als sneeuw: ,Wat is dat hier voor een geschreeuw?" „Ik ben een vriend," sprak Thys, „laat my nu binnen ln 't palels!" 3-2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 7