BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 12 Maart 1937 Vierde Blad No. 23608 78ste Jaargang Voor een fijn vleesnaf.. MAGGI BOUILLONBLOKJES DIGESTIF RENNIE CORRESPONDENTIE SPREEKCEL Hierin is het beste vleesextract verwerkt. MAGGI5 Bouillon is vlugger en goedkoper bereid dan zelf getrokken vleesnat en even smakelijk. Let op de geel-rode etiketten en de fabrieks merken: de naam MAGGI en de Kruisster 7766 (Ingez. Med.) De tunnelbouw te Rotterdam Onrecht aangedaan aan de Hollandsche Beton Mij.? Nog geen beslissing in den raad. De raad van Rotterdam heeft gis termiddag met 21 tegen 20 stemmen besloten het voorstel van B. en W. om te besluiten tot uitvoering van het groote tunnelplan onder de Nieuwe Maas te Rotterdam in de plaats van het project waartoe besloten was, aan te houden tot de volgende vergade ring. B. en W. zullen dan prae-advies uitbrengen op de adressen van de Hol landsche Beton Mij. in Den Haag, welke niet in aanmerking is gekomen voor uitvoering van welken tunnel dan ook. De meerderheid van den raad was van oordeel, dat afgezien van de kwestie of deze maatschappij het recht of onrecht was gedaan, de raad en de burgerij vol komen op de hoogte dienden te zijn van al hetgeen er gebeurd, is. Wethouder Brautigam had tijdens de discussie gelegenheid gehad mede te deelen dat. aan de gunning van den tunnel niets meer kon worden veranderd. De combinatie van aannemers, met wie een contract op 2 Februari is aangegaan •voor het maken van een tunnel, zal onder alle omstandigheden een tunnel moeten maken, welk project ook gekozen wordt. Over veertien dagen zal nu de beslis sing vallen of de groote tunnel zal worden uitgevoerd. Automatische beveiliging van overwegen. Proeff bij Steenwijk heeft aan de verwachting beantwoord. Herberekening Indische pensioenen. Hot voorloopig verslag. Ontleend is aan het Voorloopig Verslag over het ontwerp van wet tot herbereke ning van de Indische pensioenen: Tegen den principieelen grondslag van dit wetsontwerp ontwikkelden eenige leden ernstige bezwaren. Het oude standpunt toch, volgens hetwelk in pensioen moet worden gezien uitgesteld loon, wordt, aldus deze leden, uitgeruild voor de opvatting, dat pensioen dient te worden opgevat als een in overleg met de gegadigden door de regeering verleende bij drage, die een redelijk levensonderhoud waarborgt. Tegen deze opvatting worden hunner zijds verschillende bedenkingen ingebracht. Naast het beslissende bezwaar, dat het gewaarborgd recht op een concreet bedrag teloor gaat, Indien het uitgangspunt der Regeering wordt overgenomen, werden door deze en andere leden nog practische be denkingen geopperd. Afgekeurd werd, dat herberekening van de pensioenen aan de OTde wordt gesteld, terwijl over de kosten van het levensonder houd genoegzame gegevens ontbreken. Een neiging tot prijsstijging is thans merkbaar en in deze periode van opgaande conjunc- juur doet het zonderling aan een korting van 17'/, pCt. in de wet vast te leggen en die in sommige gevallen op te voeren tot 20 a 25 pCt. Tegenover deze beschouwingen rrjerkten andere leden op, dat een nieuw beginsel !n dit wetsontwerp niet is gevolgd, doch gelijke gedachte in de wet tot wijziging der pensioenwet voor de spoorwegambtenaren tot uitdrukking is gebracht. Naar de bij de behandeling van deze wet gevoerde ver dediging meenden deze leden te mogen verwijzen. Ook vestigden zij de aandacht op het zeer tijdelijke karakter van den voorge stelden maatregel, dat, hun inziens, het accentueeren van principieele bedenkingen niet gedoogt. Sommige leden, alhoewel erkennende, dat bij de behandeling van dit wetsontwerp in de Tweede Kamer hierin verschillende verbeteringen zijn aangebracht, konden evenals de hierboven het eerst aan het woord zijnde leden, hun principieele be zwaren niet ter zijde stellen. Touringcarverkeer naar Nederland bedreigd Ernstige gevolgen van de nieuwe voorschriften. De A. N, W. B. heeft, naar aanleiding van de nieuwe voorschriften betreffende auto vervoer van personen, een adres aan den minister van Waterstaat gericht van den volgenden inhoud: Op grond van de bepaling in artikel 2 van het „Reglement autovervoer personen" luidende: „Onverschillig of het vervoer al dan niet ten deeie in het buitenland plaats vindt, wordt een vergunning vereischt voor: a. de uitoefening van een autobusdienst over de wegen; b. de uitvoering van toerwagenritten over dc wegen; c. de exploitatie van taxi's over de we gen; d. de exploitatie van huurauto's over de wegen; „en wordt een inschrijving vereischt voor de bewerkstelliging van „eigen vervoer over de wegert", zal, naar ons door den insp.-generaal van het verkeer is medegedeeld, van 20 Maart a.s. af aan buitenlandsche autobussen en Touringcars slechts toegang tot Nederland worden verleend, indien deze motorrijtui gen voorzien zijn van een vergunning van den Rijksinspecteur van het Verkeer in 't betrokken district, welke vergunning min stens drie dagen tevoren schriftelijk moet zijn aangevraagd, onder opgave van de te rijden route en met vermelding van het aantal autobussen. Uit het buitenland ontvangen berichten geven aanleiding, de aandacht van den mi nister te vestigen op de hoogst bedenke lijke gevolgen, welke deze maatregel zal hebben voor het bezoek van vreemdelingen aan ons land. Ook bij andere dergelijke maatregelen is gebleken, dat het practisch onmogelijk is, de belanghebbenden in en kele weken tijds bekend te maken met zulk een ingrijpenden maatregel; in de practijk duurt het vele maanden, eer men van den nieuwen gang van zaken op de hoogte is. Waar over weinig weken reeds de bloeitijd der bloembollen aanbreekt, is dan ook te verwachten, dat de vele uit het buitenland voorgenomen reizen per touringcar naar Nederland ernstige belemmering zullen ondervinden van dezen maatregel en grootendeels niet zullen kunnen doorgaan, omdat de on dernemer te laat (veelal reeds op weg, aan de grens) zal vernemen, welke for maliteit hij nagelaten heeft te ver vullen. k. Doordat bovendien dergelijke tochten veelal geheel afhankelijk zijn van het weer en pas op het laatste oogenblik blijkt, hoe veel passagiers zich aanmelden, zal zelfs de ondernemer, die de voorschriften wèl kent, moeite hebben om zoo lang van te voren het aantal bussen precies te kunnen opgeven. Waar ons bij informatie gewezen werd op het feit, dat aan de passagiers dezer touringcars de mogelijkheid om naar ons land te komen, niet werd ontnomen, daar zij toch per trein kunnen reizen, zonder speciale vergunning, meenen wij, dat deze opvatting zeer zeker niet van toepassing kan zijn op rondreizen per touringcar (b.v. ter bezichtiging der bollenvelden), waarbij men niet naar een bepaalde bestemming reist, doch uitsluitend de reis maakt om den autotocht zélf, om onder het rijden van het landschap en de kleurenpracht langs den weg te genieten. Aangezien wij aldus het adres het ten zeerste zouden betreuren en het Ne- derlandsch belang ernstig geschaad zou den achten, indien aan de vele duizenden ter touringcar reizende bezoekers van ons land door den bovengenoemden maatregel belet werd hun voornemen ten uitvoer te brengen, geven wij in overweging, voorzie ningen te treffen in dien zin, dat de for maliteit van het vragen en uitreiken der vergunning kan geschieden aan de grens, ter plaatse waar deze wordt overschreden. Aangezien hierdoor gen extra-werk ver oorzaakt zal worden, doch uitsluitend een verplaatsing van werk, spreken wij 't ver trouwen uit, dat. in het belang van de al gemeen erkende noodzakelijkheid der be vordering van het vreemdelingenverkeer naar ons land, deze dreigende belemme ring tijdig vóór hare inwerkingtreding zal worden weggenomen. HR. MS. „GELDERLAND". Weder voor actieven dienst beschikbaar gesteld. Bij K. B. van 10 Maart is bepaald, dat Hr. Ms. pantserdekschip „Gelderland", thans in dienst opgelegd te Willemsoord, op den 18en Maart 1937 voor den actieven dienst beschikbaar is gesteld met ingang van genoemden datum is het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapitein- luitenant ter zee P. B. M. van Stralen. DE HANDELSMISSIE IN BRAZILIË. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld: De minister van financiën, de heer Sauza Costa, bood gisteravond een schitterend banket aan ter eere van de Nederlandsche handelsmissie. Tal van de hoogste auto riteiten en de kopstukken van het econo misch leven in Brazilië zaten aan dit feest maal aan. In een rede, in de Portugeesche taal uitgesproken, zeide de minister, dat er tusschen Nederland en Brazilië geenerlei problemen zijn. welke op een beslissing wachten en niet voor oplossing vatbaar zijn. Jhr. Van Kamebeek antwoordde in een Fransche improvisatie over het vraagstuk van den wereldhandel en de handelsbe trekkingen dat inderdaad, wanneer de hangende kwesties naar genoegen geregeld zullen zijn, zich tusschen Brazilië en Ne derland een sfeer van vertrouwen zal kun nen ontwikkelen, welke bij een stijgende conjunctuur zou kunnen leiden tot een uitbreiding en intensiveering der handels betrekkingen. De rede van jhr. Van Karnebeek maakte door zijn rustige beheersching, door inhoud en door vorm grooten indruk. De Brazili- aansche pers wijdt geen beschouwingen aan de redevoeringen van den minister en van jhr. Van Karnebeek, doch onderstreept beider uitlatingen met nadruk. „Triton" wordt vrijgegeven. De stappen, die de Nederlandsche ge zant te Tanger, de heer F. Gerth van Wijk, in opdracht van de Nederland sche regeering, bij de autoriteiten te Ceuta in verband met de aanhouding van de „Triton" der K.N.S.M. heeft gedaan, hebben ten deele succes ge had. Het staat thans vast, dat het schip over enkele dagen door de natio nalisten zal worden vrijgegeven. Hetzelfde kan niet gezegd worden van oe lading, die, zooals men weet, voornamelijk uit sinaasappelen bestaat, ondanks de krachtige pogingen, die onze gezant daar toe heeft aangewend, is het hem niet ge lukt. de gezanghebbende instanties te Ceuta er toe te brengen, bevel te geven ook het beslag op de lading op te heffen en de kisten met sinaasappelen, die intussehen gelost zijn. weer in te laden. Aangenomen moet dan ook worden, dat de lading ver loren is. Wel zijn de pogingen, om in dit opzicht een gunstiger resultaat te verkrijgen, nog niet opgegeven .maar het kan uitgesloten geacht worden, dat hierin nog verandering komt. Gisteren was de heer Gerth van Wijk reeds uit Tanger naar Ceuta vertrokken. Tel. Voorkoming van dubbele belasting. Ten aanzien van den kinderaftrek. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van artikel 99 der wet op de inkom stenbelasting 1914. Aan de toelichting daarvan is ontleend: Zooals de minister in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag betref fende het 7de hoofdstuk b der rijksbegroo- tng voor het dienstjaar 1937 mededeelde, heeft hij de vraag, of voldoende gronden aanwezig zijn tot wijziging van de in arti kel 99 der wet op de inkomstenbelasting 1914 neergelegde regeling ter voorkoming van dubbele belasting ten aanzien van den kinderaftrek, in studie genomen. Het resultaat daarvan is, dat hij die vraag bevestigend beantwoordt. De bedoelde regeling kotot hierop neer, dat voor de hier te lande wonen de personen de Nederlandsche belas ting wordt berekend over het geheele inkomen verminderd met het bedrag van den kinderaftrek en dat daarvan wordt afgetrokken de belasting, die de belastingplichtige hier te lande ver schuldigd zou zijn, indien zijn inkomen alleen bestond uit het gedeelte van zijn inkomen, dat in Nederiandsch-Indië, Suriname of Curacao wordt verworven en aldaar belastbaar is. Ook in voor de berekening van laatstbedoelde be lasting wordt het in Nederiandsch- Indië, Suriname of Curacao verwor ven inkomen met het bedrag van den kinderaftrek verminderd. De wijze van berekening, neergelegd in bovengenoemd artikel 99 is overgenomen in de beschikking van den minister van Fi nanciën van 17 April 1928, houdende voor schriften ter voorkoming van dubbele belasting, indien een inkomen of een ge deelte van een inkomen zoowel in Neder land als in een vreemden staat door directe belastingen van den staat wordt getroffen. Bij de toepassing van deze beschikking zijn door belastingplichtigen bezwaren geuit tegen het in mindering brengen van den kinderaftrek op het elders verworven ge deelte van het inkomen. Naar de meening van den minister is er wel reden, aan deze bezwaren tegemoet te komen, omdat veelal en zoo ook in Nederland, in Neder iandsch-Indië, in Suriname en in Curacao aan uitwonenden geen aftrek wegens minderjarigen pleegt te worden toegëkend, zoodat. indien hier te lande bij de bereke ning van de reductie voor dubbele belas ting die kinderaftrek wel in mindering wordt gebracht, een ongelijkheid bestaat. Die ongelijkheid zal zijn weggenomen, indien de reductie wegens dubbele belas ting uitsluitend volgens artikel 37 der wet op de inkomstenbelasting 1914 wordt bere kend. De minister stelt dan ook voor. artikel 99 in dien zin te wijzigen. FRANKRIJK OP DE JAARBEURS. Officieele opening van de Fransche sectie. De Fransche afdeeling op de Jaarbeurs te Utrecht is gisteren officieel geopend door het bezoek van den Franschen gezant, ba ron d'Arnauld de Vitrolles, die vergezeld was van den commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, mr. dr. L. H. N. Bosch, ridder van Rosenthal en mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, burgemeester van Utrecht. Na den rondgang over dc tentoonstelling gebruikten de genoodigden de lunch in het Jaarbeursrestaurant, waar de Fransche ge zant een heildronk uitbracht op H. M. de Koningin en de commissaris der Koningin er een wijdde aan den president der Fran sche republiek. DE ORGANISATIE VAN DEN AANLEG VAN DE GROOTE WEGEN. Lengte van ontworpen autosnel wegennet rond 1490 K.M. Inzake den wegenaanleg in het alge meen, is. naar minister Van Lidth de Jeude in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van het Ver- keersfonds zegt, het streven er op gericht, den aanleg van de groote wegen zoodanig te organiseeren, dat de uitvoering zonder onderbreking kan worden voortgezet en gemeend wordt, dat de thans in uitvoering zijnde wegen alle met kracht worden uit gevoerd. Voor zooverre de indruk mocht zijn verkregen, dat dit niet steeds het ge val was, waarbij als voorbeeld wordt gewe zen op den weg Den HaagUtrecht, moge er aan herinnerd worden, dat in vorige jaren niet steeds de bedragen konden wor den beschikbaar gesteld, warop bij het op maken van het werkplan was gerekend. Bovendien is de uitvoering van vorenge noemden weg, waaraan in verband met de slechte grondgesteldheid zeer groote hoe veelheden zand moeten verwerkt, ver traagd, doordat de zandaanvoer door de nieuwe sluis te Gouda eerst later moge lijk was dan mocht worden verwacht. De lengte van het ontworpen auto snelwegennet bedraagt rond 1400 K.M. De kosten, verbonden aan de verbou wing van bestaande wegen tot auto snelwegen, zullen in vele gevallen niet lager, dikwijls zelfs hooger zijn dan die van aanleg van een nieuwen weg voor autosnelverkeer. De kosten van deze wegen zijn bezwaarlijk in het algemeen op te geven, daar deze zeer sterk uit- eenloopen als gevolg van het verschil in den prijs van den grond, den aard van den ondergrond en het aantal en de afmetingen van de kunstwerken, welke ten behoeve van den weg noodig zullen zijn. VERSPREIDE BERICHTEN. Benoemd is tot burgemeester der ge meente Zuilichem C. Hobo, burgemeester der gemeente Gameren, Overzuring der maag Na jaren eindelijk verlossing „Sedert een tiental jaren had ik last van een overzuring der maag. Door allerlei middelen zocht ik verlossing van deze lasten, doch waren de resultaten steeds nihil, tot ik door een toeval kennis maakte met Digestif Ren- nie Pastilles. Zij hebben bij mij een waar wonder teweeggebracht en kan ik niet na laten U mijn enthousiasme te betuigen." Dit schreef ons de Heer G. F. te N. Digestif Rennie Pastilles bestrijden het over tollige maagzuur op een geheel nieuwe wijze, n.l. door het te neutraliseeren en te absor- beeren, terwijl de pancreatine en pepsine, die zij bevatten, de spijsvertering krachtig bevorderen. Digestif Rennie Pastilles zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0,40 per pakje en 1.25 per groot pak, omzetbelasting inbegrepen. PASTILLES 7762 (Ingez. Med.) Ooievaar: Da:s allemaal goed en wel! .Met die nieuwe mode om vierlingen te krijgen!Maar wij ouwe ooievaars zijn daar cp den duur niet mee gediend!Ik verdraai 't't Is de laatste keer, dat ik zoo'n vrachie op me neem! Zr. v. I. S., te L. Wij kunnen uw ar tikel tot ons leedwezen niet opnemena WIELRIJDERS AFSTAPPEN! Een voetganger klaagt erover, dat wiel rijders vooral bij avond wanneer er geen politietoezicht is, niet afstappen bij de waarschuwingsborden, welke geplaatst zijn bij de toegangswegen tot de houten nood brug in het Noordeinde, doch eerst bij de brug zelf, waardoor wandelaars herhaal delijk gevaar loopen om te worden aange reden. Onderzoek over de wenschelijkheid de Rijkswegen te verlichten. De sedert kort aangevangen proef met automatische beveiliging van een overweg bij Steenwijk heeft voorals nog geheel aan de verwachting beant woord, aldus deelt minister van Lidth de Jeude mede in de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer inzake de Begrooting van het Verkeersfonds. Het ligt in de bedoeling, indien deze gun stige uitslag door «enigszins langere ervaring wordt bevestigd, bij verschil lende andere onbewaakte overwegen automatische beveiliging toe te passen Verscherping van de z.g. „uitzichtsnor men" komt den Minister niet wenschelijk voor. Of het aanbeveling verdient het hier te linde gevolgde stelsel van „voorwaarschu wingsborden" te vervangen door het in het Voorloopig Verslag aanbevolen stelsel, zal worden onderzocht Omtrent de wenschelijkheid de Rijks wegen te verlichten, wordt een onderzoek ingesteld. Bij de beoordeeling van dit vraagstuk hebben de kosten grooten invloed Overigens verkeert het, voorzoover met 't wegverkeer verband houdende, nog in een stadium van ontwikkeling, zoodat het ook to verband hiermede gewenscht is geen overijlde stappen te doen. De verlichting tan den Rijksweg van Amsterdam naar Haarlem dient om de noodige ondervin ding met wegverlichting op te doen. Daarvan zal afhangen, of verlichting van den Rijksweg Den HaagRotterdam tn van de viaduct te Overschie. welke daarvan deel uitmaakt, aanbeveling ver dient Evenmin is beslist, of op den Rijks weg Den HaagHaagsche Schouw ver lichting zal worden aangebracht. Ver lichting van de brug overWhet Hol- landsch Diep wordt voor bet verkeer over die brug niet noodig geoordeeld. OWE NIEUWE GEZANT TE BERLIJN. Gisteren door Hitier ontvangen. Rijkskanselier Hitler heeft gisteren den ™ouwen Nederlandschen gezant te Berlijn, JU- C. Ridder van Rappard, ontvangen. «'0 zijn geloofsbrieven overhandigde. De gezant bracht verder de persoonlijke wenschen van H. M. de Koningin voor "et hoofd van het Dultsche rijk en het "vutsche volk over en wees vervolgens op noodzakelijkheid de bestaande vriend- mnappelijke betrekkingen tusschen de eewe buurstaten Duitschland en Neder- «M op alle gebied uit te breiden, in het «bonder wat betreft de economische sa menwerking. Hitler dankte voor de persoonlijke wen kten van H. M. de Koningin. Hij wenschte "ear en het Nederlandsche volk eveneens fet beste en verklaarde verder dat het rijltsehe volk, niettegenstaande de overal ?e®taande moeilijkheden op economisch «etied, steeds tracht zich niet te isolee- J™. doch in rust en wederzijdsch ver- «™fen de uitwisseling van goederen met andere landen te ontwikkelen. Juist in dit wicht is Nederland geroepen een van de jxwnaamste plaatsen in te nemen in de j^che handelsbetrekkingen met hetbui- Groote luchtbeschermings oefening in Gelderland. Nachtvlucht boven het verduisterde gebied. Gisteren werden in een groot gedeelte van Gelderland luchtbeschermingsoefenin gen gehouden. Behalve de minister van Binnenlandsche Zaken, mr. de Wilde, en de commissaris der Koningin in Gelder land, nam, zooals gemeld, een groot aantal militaire en civiele autoriteiten deel aan een excursie door het gewest, teneinde het effect der genomen maatregelen te kunnen constateeren. Het kernpunt van den alarmeeringsdienst in Arnhem was in de gemeentelijke radio centrale. Op de radiocentrale was een sirene ge plaatst. Nadat in deze centrale van het hoofd van den luchtbeschermingsdienst het bericht „luchtalarm" was ontvangen, be gonnen vrijwel gelijktijdig alle sirenes in de stad te loeien. In de stad werden vervolgens verschil lende oefeningen gehouden, bestaande uit de verzorging van „zieken en gewonden", het blusschen van een benzinebrand, het herstellen van een waterleidingbuis enz. In vele andere plaatsen in de provincie wer den soortgelijke oefeningen gehouden. Gelderland in donker. De luchtbeschermingsoefening vond haar bekroning in de verduistering van het ge heele gebied der oefening gisteravond tus schen acht en tien uur. Voor de eerste maal geschiedde dit in Gelderland onder de nieuwe luchtbeschermingswet, die de bur gerij den plicht oplegt aan de oefening mede te werken. Een nieuw element in de oefening brach ten ook de spoorwegen, die ditmaal een speciale verlichting hadden aangebracht op 't stationsseinhuis te Dieren, den overweg bij Eist en de seininstallatie bij Ressen-Bemmel en Wolfheze. Bovendien reed een geheel ver duisterde motortrein van Nijmegen via Arnhem naar Doesburg en Apeldoorn. Om 8 uur vertrok het Douglastoestel „Jan van Gent" van Schiphol om het effect van de verduistering te controleeren. Over het algemeen waren de steden en dorpen goed verduisterd. Te Arnhem en Apeldoorn schenen vele kwaadwilligen door het geven van knipper lichten afbreuk te willen doen aan de oefe ning. Van de speciale verlichting der spoor wegen was niet veel te zien. Ook heeft men tijdens de vlucht geen enkele trein opge merkt. Te tien uur stond de „Jan van Gent" weer op Schiphol. VEILIGHEID ONZER SCHEPEN. Een instructie aan gezagvoerders. Reeds ongeveer een week geleden heeft de directie van de Stoomvaart Maatschappij Nederland aan haar gezagvoerders instruc tie gegeven, op het traject AlgiersGenua en komende van Marseille dertig mijl be oosten de Balearen te varen, teneinde het mijnengebied in de Spaansche wateren op veiligen afstand te ontwijken. De maatregel, welke overeenkomstig de beslissing van de regeering is genomen, dat Nederlandsche koopvaardijschepen, welke zich in de buurt van de Spaansche wateren bevinden, draadloos of anderszins de hulp van een Nederlandsch oorlogsschip kunnen inroepen, als zij zich in moeilijkheden be vinden of geconvoyeerd wenschen te wor den, zal op 17 Maart van kracht worden, wanneer de „Hertog Hendrik" zich aldaar bevinden zal.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13