BINNENLAND Ballonvaren in Nederland een kostbare sport I/Sste Jaargang ABDUSIROOP LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 10 Maart 1937 Derde Blad No. 23606 J aby Hebt Gij hel telkens op de luchtpijpen? AKKER's verstèrkte Twee Nederlanders worden in Duitschland tot balloncommandant opgeleid PUROM> VRAGENRUBRIEK De situatie van de Kantoeng. Getracht zal worden sleepkabel onder water vast te maken. De Kantoeng is, naar uit Londen gemeld I ïordt. gestrand op een mijl uit de kust I ,an Cornwall bij Polperro. De sleepbooten I Humber en Schelde zijn in de nabijheid 110or anker gegaan. Zij wachten op in- I structies uit Amsterdam. IHet. zal moelijk zijn den sleepkabel aan I ie Kantoeng te bevestigen, doch zoo noo- I dig zullen duikers daartoe hun medewer- I kine verleenen en den kabel onder water I vastmaken. Het is niet bekend hoe de situatie van je Kantoeng thans is. Britsche havens I hebben het verbod uitgevaardigd de Kan- I toeng er onderstboven binnen te sleepen, I aangezien men vreest, dat de baggermolen I de havenmondingen zou kunnen versper- Alen verwacht, dat de baggermolen in het Kanaal zal kunnen worden her steld in zijn normalen stand. Controle op luchtvaart materiaal. Reorganisatie rijksstudiedienst voor de luchtvaart. I Het uitreiken van luchtwaardigheids- bewijzen; Naar ln de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp rot omzetting van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart in een stichting, als mede, vaststelling van een regeling ten aan zien van die stichting, wordt meegedeeld, dient het overheidstoezicht op luchtvaart- materieel te worden beschouwd onafhan kelijk van de voorgenomen omzetting van den R.S.L. in een stichting. Immers, ook al werd de R.S.L. in zijn bestaanden vorm ge handhaafd, dan zou reorganisatie evenmin I hebben mogen achterwege blijven. Het uitoefenen van controle op het lucht- I vaartmaterieel naast het verrichten van I teciinisch-wetenschappelijke onderzoekln- {en. in het bijzonder wanneer deze ge schieden in opdracht van degenen, die aan deze controle zijn onderworpen kan principieel niet juist worden geacht en ïeeft trouwens niet nagelaten in de prak- I tijk herhaaldelijk tot ernstige wrijving I aanleiding te geven. De regeering moet dan ook van meening verschillen met de in het voorloopig verslag aan het woord zijnde leden, naar wier over tuiging de aangevoerde bezwaren op den RS.L. niet van toepassing zouden zijn. De commissie-Kooien heeft de wensche- I lijkheid betoogd de controle op het in aan bouw zijnde en op het in bedrijf zijnde I vliegtuig, m. a. w. de controle op de lucht waardigheid van nieuwe vliegtuigen en die op het behoud van de luchtwaardigheid, in één hand te leggen. Met deze opvatting stemt de regeering volledig in. Voorts wenschte de commissie-Kooien voor deze controle te zien aangewezen het meest deskundige lichaam, waarvan de on afhankelijkheid gewaarborgd dient te blij- ven. namelijk den R.S.L. Toen de commissie-Kooien deze uitspraak deed. was reeds sprake van een omzetting van den R.S.L. in een stichting, doch was aan deze commissie nog niet het voor nemen bekend, de controle aan een afzon derlijke keuringscommissie op te dragen. Het is dus begrijpelijk, dat de nadruk werd gelegd op de wenschelijkheid, dat de onaf hankelijkheid van het met de controle belaste lichaam gewaarborgd diende te blijven en als zoodanig aan den R.S.L. de voorkeur werd gegeven boven een stich ting, in het bestuur waarvan vertegen woordigers der particuliere vliegtuig- industrie toetraden. Indien echter de controle kan worden I opgedragen aan een zelfstandige com missie, waarvan de onafhankelijkheid en ceskundigheid niet minder gewaarborgd is, ■eidt zulks tot de slotsom, dat met het oog op de hiervoren gegeven uiteenzettingen san deze commissie de voorkeur moet wor- cen gegeven. De meening. dat aan den luchtvaart dienst het uitreiken van luchtwaardigheids- bewijzen wordt onttrokken, berust op een misverstand. Dc directeur van den lucht vaartdienst blijft met die uitreiking belast. De regeering meent ten stelligste te moe ien tegenspreken, dat het eenig argument voor omzetting van den R.S.L. in een stich ting zou zijn gelegen in de bijdrage van particuliere zijde in de kosten. Voorop staat I do gedachte, dat de „research"-werk voor ton belangrijk deel aan de particuliere be langhebbenden ten goede dient te komen. Het komt dus aangewezen voor, dat deze medespreken bij het bepalen van de rich- 'ing, waarin de wetenschappelijke onder- boekingen zich moeten uitstrekken, daar voor mede verantwoordelijkheid aanvaar den en in de kosten van het gemeenschap pelijk laboratorium bijdragen. De regeering kan niet inzien, dat de vrij heid van de militaire luchtvaart, den tjootsten afnemer van Nederiandsche vliegtuigen, ook maar eenigszins in het gedrang zou kunnen geraken, noch dat de dichting den gecentraliseerden inkoop van Mhtvaartmateriaal veeleer zal tegenwer ken dan bevorderen, doordat ook hare vertegenwoordigers in het bestuur der dichting zullen plaats nemen. dan deze memorie is toegevoegd een "'Ql waarin cenige wijzigingen van meer ondergeschikt belang worden aangebracht. NEDERLAND EN DE OORLOG IN SPANJE. Het vervoer van wapentuig en vrijwilligers. Gelijk de vorige week kon worden be richt had onze regeering maatregelen in voorbereiding om het vervoer met Neder iandsche schepen van wapentuig en vrij willigers, bestemd voor Spanje, tegen te gaan. Deze maatregelen zijn thans tot stand gekomen en een desbetreffend Koninklijk besluit is gisteren in Staatsblad 160 afge kondigd. De daarin vervatte bepalingen treden heden in werking. WERKFONDS 1934. In totaal reeds voor 80 millioen geblokkeerd Aan het tiende driemaandelijksche ver slag van het werkfonds 1934. loopende van 16 September tot 15 December 1936, ont- leenen wij het volgende: op 15 December j.l. waren in totaal 100 plannen uitgevoerd tot een totaal bedrag van f. 8.743.376.06. Van dit bedrag werd f. 1.624.033.12 op de bouwplaats verloond. Op den zelfden datum waren 128 plan nen, vertegenwoordigende een bedrag van f. 33.588.134.62, gedeeltelijk uitgevoerd. In dit bedrag zit f. 12.643.336.62 begrepen voor Rij kswaterstaa tswerken Goedgekeurd waren op 15 December door het werkfonds 25 plannen. Van deze plan nen is in totaal een bedrag van f. 2.903.043.- vastgelegd, waaronder voor Rijkswater staatswerken een bedrag van f. 1.881.000. Door de ministeneele commissie werden eveneens 25 plannen goedgekeurd tot een totaal bedrag van f. 6.698.718. Door deze commissie werden gedeeltelijk goedgekeurd 24 plannen. Het hiervoor ge blokkeerde bedrag bedraagt f. 3.178.120. Op 15 December was ln totaal voor het werkfonds een bedrag van f. 80.240.567.15 geblokkeerd. GROOTE ONTSTEMMING OVER EEN SCHILDERWERK. Bij rijkswerk geen rekening gehouden met geldende loonen en sociale bepalingen. Het Tweede-Kamerlid, de heer Van der Putt heeft aan de ministers van water staat, binnenlandsche zaken en financiën de volgende vragen gesteld: Is het den ministers bekend, dat in het rijkskrankzinnigengesticht te Eindhoven schilderswerk wordt uitgevoerd in hoofd zaak door ongeorganiseerde, uit ver afge legen plaatsen bijeengebrachte vaklieden, die van den aannemer een uurloon ontvan gen van 34 cent, terwijl ook aan de sociale bepalingen, die voor het .schilderwerk gel den. niet voldaan wordt? Zijn de ministers niet van meening, dat dit uurloon zoo zeer afwijkt van het ter plaatse geldend contractloon, dat de be langen zoowel van werkgevers als van werknemers daardoor ernstig geschaad worden? Zijn de ministers niet van oordeel, dat deze feiten, die groote ontstemming heb ben gewekt, strijdig zijn met de toezeg ging van den minister van Waterstaat, bij de behandeling van de begrooting voor het jaar 1936 gedaan, dat de sociale bepalin gen van de collectieve arbeidsovereenkom sten ook voor de rijkswerken toepasselijk zouden worden verklaard, en zijn de mi nisters niet eveneens van oordeel, dat een dusdanig afwijkend loon weinig strookt met de opvatting van de regeering. die blijkens de indiening van een wetsontwerp tot verbindend- en onverbindendverklaring van collectieve arbeidscontracten, toch voorstandster geacht kan worden van een uniform loon. althans een loon,dat niet al te zeer afwijkt van het geldende? Zijn de ministers bereid maatregelen te overwegen, die herhaling kunnen voorko men? VRAGEN OVER EEUWIGDURENDE PACHT IN NED. NIEUW-GUINEA. KOLONEL RIEBER GEWOND. Toen kolonel L. J. Rieber, commandant Jö vierde infanberie-brigade en comman- jhnt van het garnizoen Arnhem, zich gls- krmorgen per rijwiel naar een groote mi- ütaire oefening in de Betuwe wilde be ffen. is hij onder Huissen door de glad- van den weg geslipt en gevallen. Kolonel Rieber bral: daarbij het llnker- en is per ziekenauto voor het ontvan- van specialistische hulp naar een der "venhuizen te Utrecht vervoerd. In den Japanschen Landdag. Uit Tokio wordt geseind: Gistermiddag is in den Japanschen Landdag opnieuw de kwestie van de eeuwigdurende pacht van gronden op Nederiandsche Nieuw-Guinea aan de orde gekomen, toen het lid van de Seiyoekai-partijKajoe Nakamoera, in de bijeenkomst van een sub-commissie, den Minister van Buitenlandsche Zaken, Sato, vragen stelde over diens houding nopens deze aangelegenheid, welke naar spreker vreesde in het buitenland twijfel had doen rijzen. Sato antwoordde, dat de kwestie der eeuwigdurende pacht in Nederlandseh Nieuw-Guinea nimmer een feitelijk ge schilpunt is geworden. Sato zeide, dat Ja pan een vreedzame economische ontwikke ling wenscht in de gebieden van de Zuid zee door volledig rekening te houden met de positie en omstandigheden der betrokken landen. Sato legde er den nadruk op. dat 't belangrijkste oogmerk is „leven en laten leven". DE WERELDTENTOONSTELLING TE PARIJS. neem dan bjj het eerste verschijnsel, hoe gering ook, dadelijk de nieuwe verstèrkte Akker's Abdijsiroop en Ge zult ondervinden, dat dit voor U hèt aangewezen middel is. Abdijsiroop i» een natuurlijk kruiden-middel, onschadelijk voor maag en hart en deze oude beproefde ,,genees-cruyden" heelen, verzachten en versterken de ontstoken en gevoelige slijm vliezen van Uw ademhallngs-organen goed en grondig. Bovendien bevat de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop de krachtig hoest-bedwingende stof: „codeïne" welke snel Uw verkoudheid doet „rijpen", de siUm doet verdwijnen, de hoestprlk- kel verdrijft en die prikkelende hoest stopt en bedwingt. Daarom noemt men Akker's Abdijsiroop voor oud en Jong ,,'s Werelds béste Hoest-siroop' tegen Hoest, Griep, Bronchitis, Asthma, Verlaagde prüien10.75, X 1.26. X 2.-. X 3.60 p. Xlacon 7662 (Ingez. Med.) Aan het bezit van zoodanige legitimatie- kaart zullen voor den houder de navol gende voordeelen verbonden zijn: Hij zal 10 maai de tentoonstelling kun nen bezoeken tegen het halve tarief; hU zal van het grensstation of de haven van ontscheping af naar Parijs op de Fransche spoorwegen een reductie van 50 pCt. van het algemeen tarief genieten, de route kunnen volgen welke hij verkiest en on derweg kunnen uitstappen zoo vaak hij zulks wenscht. Hij zal na een verblijf te Parijs van ten minste 5 dagen (de dag van aankomst en die van vertrek daarbij inbegrepen i voor elke treinreis in Frank rijk een reductie genieten van 50 pCt. en Frankrijk langs elk grensstation of haven naar keuze kunnen verlaten. Het centrale depot van deze „cartes de legitimation" zal berusten bij den alge meen vertegenwoordiger van de „reseaux des chemins de fer Francais", den heer Sicco Smit, Parkstraat te 's-Gravenhage. Door zijn zorgen zullen de reisbureaux enz. van de kaarten worden voorzien. Het beizt van een carte de légitimation" als hiervoren vermeld ontslaat den Neder- landschen houder niet van de verplichting een geldig Nederlandseh paspoort te be zitten. „Neen, wel is de bailonsport in ons land kwijnende, maar overleden is zij nog niet! Integendeel". Dr. H. G. Cannegieter, adjunct-directeur bij het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt, lacht even als hij het hiervoor vermelde antwoord geeft op een mijner zijds gestelde vraag. TERAARDEBESTELLING J. C. C. TONNET Gistermiddag is op de algemeene be graafplaats te Vorden bij Zutphen onder zeer groote belangstelling zoowel uit mili taire kringen als uit die der burgerbevol king het stoffelijk overschot ter aarde be steld van oud-generaal J. C. C. Tonnet. Volgens oud gebruik werd de kist op een boerenwagen geplaatst. Op den bok was gezeten de pachter van de boerderij Bij 't Hoetink. Onder de dragers bevond zich ook de landbouwer Boeyink. Aan de groeve werd op verzoek van den overledene slechts gesproken door den zoon, luitenant C. Tonnet, die in het bij zonder generaal Carstens als vertegenwoor diger van den commandant van het veld leger voor zijn aanwezigheid dank bracht, alsook de deputatie van den generalen staf, overste van Alphen, directeur van de hoo- gere krijgsschool en kapitein Coers, toege voegd chef van den generalen staf. Voorts schetste spr. de figuur van zijn overleden vader, wiens leven was gericht naar deze vier woorden: „arbeid, toewij ding, plichtsbesef en kameraadschap". De groeve werd met een schat van bloe men bedekt. Faciliteiten voor toeristen. Van het ministerie van buitenlandsche zaken ontving de A.N.W.B. het volgende bericht: Ten einde het bezoek aan de wereldten toonstelling te Parijs te bevorderen, zullen van Fransche zijde zekere faciliteiten wor den verleend, waaromtrent Hr. Ms. gezant te Parijs de volgende inlichtingen ontving: Binnenkort zullen hier te lande van Fransche zijde tegen den prijs van frs. 20 verkrijgbaar worden gesteld legitimatie- kaarten, die geldig zijn gedurende zes maanden en waarvan zal kunnen worden gebruik gemaakt van 15 April tot 15 No vember 1937, DE NEDERLANDSCHE HANDELSMISSIE IN BRAZILIË. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld: Afwisselend met zakelijke besprekingen bezochten groepen missie-leden de haven inrichting, het historisch instituut en de Kamer van Kophandel. De ontvangst was overal zeer hartelijk. De Braziliaansche regeering bood Maandagavond een banket aan in het paleis Itamaraty. Ruim 100 personen namen hieraan deel, onder wie vele autoriteiten en vooraan staande particulieren met hun dames. De minister van buitenlandsche zaken. Pimentel Brandao, hield een uitvoerige rede, waarop door jhr. Van Karnebeek geantwoord werd. De dagbladen hebben beide redevoeringen in extenso gepubli ceerd en leggen in hun beschouwingen den nadruk op de wenschelijkheid de Neder iandsche handelsvrijheid na te volgen. Gisteren begaf de missie zich naar Pe- tropolis, waar jhr. Van K^nebeek in het paleis Rionegro zijn geloofsbrieven als ambassadeur aan president Getulio Vargas overhandigde. Jhr. van Karnebeek deelde mede, dat H. M. de Koningin den president benoemd heeft tot Grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw en hij bood de ver sierselen dezer hooge onderscheiding aan. Daarna werden de missieleden aan den president voorgesteld, die zich met ieder afzonderlijk eenigen tijd onderhield. In den namiddag hield in het paleis Ita maraty de oud-gezant in Den Haag Helio Lobo een causerie over Nederland, welke gevolgd werd door dc vertooning van Ne deriandsche films, waaronder die van de K. 18, de Zuiderzeewerken en het huwelijk van prinses Juliana. DE NATIONALE VLAG. Het Tweede Kamerlid Lingbeek heeft aan den minister van binnenlandsche za ken de volgende vragen gesteld: 1. „Al moge de oude oranje-blanje-bleu vlag. waaronder, volgens het nog altoos zichtbare onwraakbare getuigenis van onze oude zee- en rivierschilders, als Ludolf Dr. H. G. Cannegieter. „Er is door een groep jongeren de wensch uitgedrukt om de bailonsport in ons land nieuw leven in te blazen, hetgeen geleid heeft tot de stichting van de „Neder iandsche Bailonsport Vereeniging". Deze vereeniging heeft in de eerste plaats balloncommandanten noodig en in de tweede plaats: geld. Of er dan geen ballon commandanten in ons land meer zijn? Ja enneen. Zelf voel ik nog erg veel voor het ballonvaren en als commandant heb ik 28 tochten gemaakt en aan 40 opstijgingen medegewerkt. Maar ik heb thans m'n wel'k op het K.N.M.I. Ballonvaarten kosten, be halve geld, ook tijd. De tweede balloncom mandant van de oude garde de heer Delia Mouton is naar het buitenland vertrokken. Het is mij niet meer mogelijk aan alle voorbereidingen een actief aandeel te ne men wanneer gewacht wordt op weer dat gunstig ls voor een vaart". „Ik ben van meening," aldus Dr. Cannegieter, „dat het woord nu aan de jeugd moet zijn." De Nederiandsche Bailonsport Ver eeniging heeft op zich genomen twee Nederlanders in Duitschland tot bal loncommandant te laten opleiden. Daarvoor heeft de „Koninklijke Neder iandsche Vereeniging voor Luchtvaart" aan haar jongste dochter vereeniging bedrijfskapitaal ter beschikking ge steld. De „Koninklijke Vereeniging" is echter nog verder gegaan. Toen het bestuur daarvan tot de overtuiging was gekomen dat het de „Bailonsport Ver eeniging" ernst was, heeft het besloten ook het materiaal, waarover de „Kon. Vereeniging" beschikte, af te staan. Zóó komt het, dat de ballons „Neer- landia" en „Hollandia" (respectievelijk met een inhoud van 1206 en 1580 ku bieke meter i thans ter beschikking staan van de „Ned. Bailonsport Ver eeniging". Wat de opleiding van 2 jonge menschen tot balloncommandant be treft, reeds is één hunner daarmede bezig en de tweede is aangewezen. De „Ned. Bailonsport Vereeniging" heeft zich daartoe in verbinding gesteld met het RijksluchtVaart-minlsterle te Berlijn. Men vroeg en verkreeg toen toestemming voor de opleiding, welke dan te Düsseldorf plaats vindt. Zijn de twee ballon-commandanten eenmaal opgeleid, dan krijgen zij een taak in ons land te vervullen. De leden van de „Bailonsport Vereeniging" hebben daar n.l het recht zich door de nieuwe commandan ten eveneens op te laten leiden als zoo danig. Dr. Cannegieter is een uiterst vlot cau seur. Nauwelijks heeft hij dit onderwerp af gehandeld of hij gaat al weer op een ander over en wel. de oorzaak, dat de bailonsport in ons land is gaan kwijnen. r Kostbare geschiedenis. „Ballonvaren is in ons land n.l. een kost bare geschiedenis. In Duitschland b.v. krijgt men het gas voor 10 pet. van den prijs, dien men in ons land moet betalen. Bovendien is in het buitenland en laten wij ons dan maar even bij Duitschland be palen de regeling zóó ontzaglijk sce- Onze G.P.D.-redacteur lieeXt Dr. H. G. Cajineslcter, te De Bilt, adjunct-dlrec- teur bU liet Koninklijk Meteorologisch Instituut, bereid gevonden hem een Interview toe te staan over de ballon- sport In Nederland, welke kwijnende ls. Er wordt tlians gepoogd deze nieuw leven ln te blazen. Behalve over het streven der Ned. Bailonsport Vereeni ging, heelt bet gesprek geloopen over de eigen, langdurige ervaring van Dr. Cannegieter als balloncommandant. In bjlgaand artikel vindt men één en ander daarvan vermeld. pel en de medewerking zóó groot, dat ons land daar niet aan kan tippen. Een andere reden voor het kwijnen der bailonsport in Nederland ls de ongunstige ligging. Bij Z.O. wind is het weer voor een opstijging n.l. het gunstigst. Maardan drijft de ballon na 50 KM. (nauwelijks 2 uur varen) reeds nabij zee. Is de wind Zuid, dan vaart de ballon naar het IJsselmeer. Nu is dat voor een geroutineerd comman dant niet zoo heel erg bezwaarlijk, maar eer men die routine heeft opgedaan.... Zelf heb ik Indertijd ook wel boven de toenmalige Zuiderzee gevaren, maar dat kan alleen als de wind krachtig genoeg is, zoodat de overtocht niet te lang duurt en er voldoende ballast aan boord is. Meestal heb ik m'n tochten echter bij Westen en Noord-Westen wind gedaan." Uit alles in dit gesprek proefde ik den enthousiasten ballonvaarder, die reeds ln 1907. dus thans 30 jaar geleden, mede- maakte, dat de „Kon. Ver. voor de Lucht vaart" met het varen begon en in Mei 1912 zijn eerste vaart maakte. Toen waren het de ballons „Amsterdam" en „Rotterdam", die gebruikt werden. Ais ballon-comman dant fungeerden o.m. kapitein Varf der Steur en luitenant Wallaart Sacré. Eerst genoemde was onze eerste militaire ballon- commandant, in een tijd dat het leger, evenals de wetenschap, nog veel aandacht aan het ballonvaren besteedde. En de we tenschap werd gediend door vele tochten voor het Meteorologisch Instituut, waarWj waarnemingen inzake temperatuur, lucht vochtigheid en windsnelheid verricht werden. Toen in 1914 de oorlog uitbrak was het gedaan met ballonvaren en na den oorlog nam het vliegtuig spoedig de taak van de ballons over. Het Meteorologisch Instituut zal trachten bij de te verwachten her nieuwde opleving van het ballonvaren de relatie van vroeger opnieuw aan de knoo- pen. In ieder geval, de bestaande band zoo mogelijk te verstevigen. De „Gordon Bennetwedstrijd?" Neen daar zullen wij voorloopig wel niet aan meedoen. Ten eerste is het te kostbaar er is stellig meer dan f. 10.000 voor noodig en ten tweede: beroepswerk. Ja, in het buitenland, waar men de menschen aanwijst, die tot balloncom mandant zullen worden opgeleid, gaat dat gemakkelijk. Duitschland heeft al eens één keer 'n nieuwe ballon laten fabriceeren om in de „Gordon Bennet" race mede te dingen. Ze hebben dc ballon nimmer terug gezien. Bovendien zetten de deelnemers alles op alles om zoover mogelijk te komen. Elke ballast, hoe kostbaar ook. gaat in zoo'n geval over boord. Tenslotte stelde ik de vraag waar het materiaal van de Bailonsport Vereeniging momenteel bewaard wordt. Het antwoord luidt: „Op Soesterberg". Dr. Cannegieter is nog steeds chef van het materiaal, dat op het militaire vliegveld opgeborgen is en onderhouden wordt door den opperwacht meester Dijkstra van de L.V.A. „Jammer genoeg", aldus besluit Dr. Cannegieter, „is de „Hollandia" thans tijdelijk buiten ge bruik. Eerst moeten aan dezen ballon, enkele noodzakelijke reparaties geschieden, eer hij de lucht weer in kan! Bakhuysen, Jan van Goyen, Abraham Storck. Willem v. d. Velde e.a„ onze vade ren bij den zegen des Allerhoogsten on- sterfelijken roem voor het vaderland heb ben weggedragen, in latere jaren veel tijds zijn vervangen door het rood, wit en blauw, acht de minister dat laatstgenoem de een afdoende reden om thans de eerst genoemde vlag. alsof er voor ons ook maar één smet aan kleefde of. alsof zij om een andere reden verwerpelijk ware geworden ter zijde te leggen? 2. Gevoelt de minister niet, dat door zulk een maatregel dat deel van ons volk, waar van niet alleen de leus van den mond, maar ook de keus van het hart was. is en, hoe meer zich daartegen verzet, des te meer ook zal blijven: Oranje boven, in het diepst van zijn gevoelens zou worden gekwetst en, aangezien de officieele verwerping van 't oranje voor hen nu liet rood ten eenen- male onaannemelijk zou maken, ook zou worden verhinderd om voortaan aan zijn heiligste gevoelens door vlagvertoon uiting te geven? 3. Zou de overweging van de beide voor gaande vragen den minister niet alsnog aanleiding kunnen geven om, ten einde te voorkomen dat een dreigende steen des aanstoots in het midden van ons volk werd geworpen, het daarto- t? leiden, dat of onze aloude en bii zoovelcn geliefde Prin- sevlag weer als Nederlands vlag in eere werd hersteld, of dat, op zijn allerminst, het gebruik van oranje of rood facultatief werd verklaard?" Hef huidje blijft gaaf en gezond, in dien U het behpndelt met en droog houdtmetPurolpoeder Purol 30 ct. Purolpoeder 60 ct. 7667 CIngez. MedJ L S. te K, Z. - Leg een spons neer, in suikerwater gedrenkt. Daarin kruipen de mieren, die U dan gemakkelijk kunt ver nietigen. D. D. tc L. - De vereeniging „Willem Teil" te Leiden is een neutrale schietver- eeniging, waarvan Uw zoon ongetwijfeld lid worden kan. Secretaris is de heer J. C. Gaykema Sr., Heerenstraat 87 b, alhier. G. B. te L. Bij voortdurende weigering de schuld te betalen, zou daarover gepro duceerd moeten worden. Het is echter de vraag, of er bij ontkenning voldoende be wijs zou zijn. W. te L. Voor het zeer kleine 'oedvag Uan bezwaarlijk geprocedeerd worden. kunt niet anders doen dan nog een beta ling vragen, daarbij wijzende op de onbil lijkheid, als men niet aan uw redelijk ver zoek voldoet.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9